EEN HONDERDJARIGE. Hot was Zondag feest !n het oude mannen- en vrouwenbu te Middel burg. De verpleegde Frar.cina Kol vers vierde haar honderdsten ge boortedag. De jarige, die nu reeds 24 jaar voor rekening van het Burger lijk Armbestuur in het gesticht ver pleegd wordt, kan nog lezen en naai en en maakt haar eigen bed nog op alleen de beenen hebben bijna geheel hun diensten opgezegd. EEN AANRANDING? Het verhaal van het 10-jarige meisje uit de Balistraat, dat volgens haar opgave bij de politie Zaterdagmiddag hall een in de Zeebuxgerstraat te Am sterdam zou aangerand zijn door een man, wordt er niet waarschijnlijker op. Zondagmorgen heeft het meisje nau dc politie de plaats moeten aan wijzen, waar de aanranding zou heb ben plaats gehad. Nu wees ze echter den Zeeburgerdïjk aan. Haar nadere opgaven waren niet zeer duidelijk. Door een rechercheur ondervraagd, zei het meisje, dat zij het iieele geval wel kongedroomd hebbenI Maar dat moest dan geweest zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag, ter wijl ze reeds Zaterdagmiddag haar aangifte gedan had! Ongeveer twee jaar geleden moet 't meisje ook reeds een verhaal van aan randing gedaan hebben. Toen was haar, volgens haar zeggen, een pop beloofd. EEN BRUTALE ROOVER. Zondagavond even na 7 uur was mej. Konijnenberg, wonende Albert Cuyp- straat 112 3e étage, te Amsterdam, al leen thuis met haar ziek kindje, toen aan de deur geklopt werd. Ben ik terecht bij juffrouw Ko nijnenberg? vroeg een man door een kier van de deur. Mej. K. antwoordde bevestigend. Compliment van uw man en u zou me 20 geven I Dan moet u maar komen als mijn man zelf thuis is! was het antwoord. Dus u wilt ze niet geven? Dan zal ik ze nemen! Tot groote ontsteltenis van de be woonster duwde de man, die gemas kerd bleek te zijn, de deur open en on derzocht eerst de linnenkast en ver volgens een hoedendoos waar de spaarpenningen van gt/..., wa ren verborgen. De poging die jufrouw Konijnenberg deed om uit het raam om hulp te roepen werden door den loover verijdeld, door bedreiging mei een revolver. Ook toen hij zich met zijn buit, een kleine f200 aan contau- ten, verwijderde en de bestolene iiem wilde volgen, wist da brutale boos wicht haar door middel vau zijn wa pen tot terugkeereu te noodzaken. En ik was te ontsteld, dus ver leide mej. K., om op dat oogenhlik het raam open te schuiven en om hulp te roepen. L'it alles blijkt dat de dief,, die al leen geld medenam en de 'sieraden liet liggen, uitstekend op de huogte moet zijn geweest van de gewoonten In het gezin. Stadsnieuws MUZIEKVEREENIGING VAN 11. IJ. 3. M.-PERSONEEL „CRESCENDO". Dit harmonie-orkest, onder leiding van den directeur, dun heer H. W. Hofmeester, heeft Zaterdagavond een uitvoering gegeven in de concertzaal der sociëteit „Vereeniging". Het pu bliek was goed opgekomen en werd welkom geheeten door den voorzitter, ■den heer A. Moser, die tevens met een enkel woord uitlegde wat „Crescen do" is en nastreeft, 't Spoorkurps be staat reeds vier jaar, doch werkt eerst sedert de laatste jaren onder den tegen woordigen dirigent, met wien het ook op verschillende con coursen is uiLgekuinen en prijzen be haalde Zelfs heeft men een wissel- prijs in bezit het is zaak die te be houden. Hierop ontving de heer Moser, bij monde en uit de hand van den heer Scholte, penningmeester, het eerelid- niuatschap, dat hij onder luide toe juiching aanvaardde. liet orkest opende met „Vivat Eu ropa", van Blon, het stuk bekoorde niet erg, doch de wijze waarop bet uitgevoerd, werd, beloofde meer voor den avond. Het korps is een veertig man sterk en beschikt over een vrij volledige bezetting. „Ouverture Ro- mantique", van Cordonnier en „Ly- siana", van Mourg, stellen niet gerin ge eischen aan een dilettantenorkest, doch „Crescendo" heeft daarin oe- wezen iets te kunnen. Een harmonie- uitvoering in een zaal is altijd eeu beetje gevaarlijk, de stemming en klankverhouding moet al heel zuiver en goed zijn, wil net voldoen. En dat deed het, vooral de pistons en bugles klonken goed, o.a. in het werk van Cordonnier, waar ze gelegenheid had den te douiineeren. Over 't algemeen bevredigde het hooge meer dan liet middenkoper (de hoorns sloegen nog ai eens over) wat wel z'n oorzaak zal vinden in 't moeilijk bespeelbare der laatste instrumenten. Aangenaam werden wij verrast door een piccolo solo van een der leden, den heer Con net, met begeleiding van orkest. Dat hij „La Tuurterelle" aandurfde en werkelijk verdienstelijk ten uitvuer bracht, zegt genoeg, hij oogstte dan uok een daverend applaus, dat maar niet scheen te willen eindigen (ik ge loof dat men gaarne een toestukje had getioord, doch de heer Cornet liet zich niet verleiden). Ook 't accom pagnement was correct, goed genuan ceerd. Verder vermeldde het pro gramma het optreden van het duo- Musscher in eenige komische cou pletten. De heer Musscher beschikt over een goed orgaan, nog meer ech ter kan dit gezegd worden van mej. Musscher, die o.a. het liedje „Niet te groot en niet te klein" zong met jo lige schalkschheid en haar frissche mezzo-sopraan heeft buigzaamheid en warmte waar het betreft 't uiten >an teere gevoelentjes zij is een zan geres, een beter genre waardig. DE POSTHARMONIE. Een muziekvereeniging van post- en telegi aafbeambten (directeur de heer J. Blad), die Zondagavond in 't Bron- gebouw een uitvoering gaf, schijnt liet, volgens het woord van den voor zitter. voorspoedig te gaan, het aan tal kunstlievende leden neemt toe, men behaalt prijzen op coucoursen en zet dus met veel moed voor de toe komst de beoefening der „schoone kunst" voort. Dit gezelschap is klein maar dapper, zou men kunnen zeg gen. want groot is het aantal werken de leden niet, doch het is reeds op zichzelf een genoegen fe zien, met welk een toewijding en animo er ge speeld wordt. Toch, "t volmaakte is nog niet bereikt, het eerste nummer ((Bruxelles en Fête, Marche Militaire van Turine) leed nogal door onzui verheid; later herstelde dit euvel zich nog we! eenigszins, doch hier en daar kwam het (cwaad nog wel eens voor den dag. Rhythmisch was het goed verzorgd, en jammer, juist aan dezea belangrijken factor ontbrak wel iels bij de vertolking van „Der Herzendieb", walzer van Merzdorf, waarvan de stemming zooveel beter was en de kleur zoo goed. De Lysiane-fantasie van Mourye voldeed zeer en werd muzikaal voor gedragen. doch was liet tempo niet wat slap en was - de pistonnist wel erg op dreef? Dit zijn maar kleine opmerkingen, want er valt toch ook te loven. Zoo werden de clarinetten verdienstelijk en de trombones, trouwens 't moeren- deel van het lage koper, zeer goed bespeeld. De algemeene indruk van dit orenest is. dat het reeds een res pectabele hoogte bereikte en door voortdurende oefening tot de zeer goede harmonie-ensembles zal behoo- ren. Ter afwisseling werden wij nog ver maakt dooi een paar aardige blijspel letjes: De koopman in oudheden" van Rosier Faassen en ..De neef uit Oost-Indië" van Sinderam. CAROLINE FRANSE. Benoemd. Tot leerares iu het handteekonen aan de De Gencstetschool. Prinsen gracht te Amsterdam, is benoemd mej. C. M. van Gelder te Haarlem. üiBtjes uit de Rechtszaal. Bedreiging meteen re volver. Een Wonmerveerder kwam in dcu nacht een plaatsgenoot tegen met wien hij een appeltje te schillen had Om aan z'n woorden kracht bij te zetten trok hij een revolver en zei: „Ik zal je doodschieten." Zoo erg is het niet geweest, want... op de revolver zat zelfs geen pati-oon. Toch is zulk bedreigen strafbaar. Tegen den bedreiger werd dan ook twee maanden gevangenisstraf ge- ëischt. E e n d i e f. Een maand gevangenisstraf werd ge- ëischt tegen eeu Purmerender die een andere Purfner voor eenige hooivor ken en ander tuingereedschap bestal. Een reiskaart-quaestie. Een man uit Assendelft reisde niet een zoontje per spoor. Voor dit ventje had hij een kinderkaart genomen, maar bij den spoorwegambtenaar te Assendelft rezen gegronde vermoe dens, dat'de 'knaap ouder dan 10 jaar was. Over dit wantrouwen werd de As- sendelver kwaad, zoo Icwaad zelfs, dat hij den ambtenaar voor smerigen ke rel schold. Het O. M. wilde den vader 30 gulden boete laten betalen om hem aan het verstand te brengen, dat hij z'n tong wat moet bedwingen. Nog een vecht-part ij tje. Het volgende zaakje was ook al uit Assendelft. In het beklaagdenbankje zat een tengere 2Ö-jarige knaap. Hij werd be schuldigd den getuige, een flink ge bouwden 40-jarigen fabrieksarbeider, geslagen te hebben. Dat klonk eerst wat vreemd, maar uit het nadere getuigenverhoor bleek, dat de 20-jarige in gezelschap van ee nige kornuiten was. De jongens wa ren wat boven hun bier en hadden er toen aardigheid in om eenige voor bijgangers lastig te vallen. In hun clubje voelden ze zich machtig. Het O. M. verzekerde, dat de be klaagde, niettegenstaande hij tenger lijkt, 'n vechtersbaas is. Om hem lit ai to leereu wilde 't O. M. hem 4 da gen in de gevangenis zetten. President tot den beklaagde: Je meet in vervolg je handen thuis houden! Met een mes gestoken. In de volgende zaak is wel iets duisters. Een feit is, dat een Velser- oorder in LJmuideu het aan den stok gearegen heeft met 6 jongelui uit dio havenplaats. Daarbij heeft de Veiser- oordei met een mes gestoken waar door de 18-jarige vischknechl Klaas Moot in het dijbeen gestoken is. Dit zijn de feiten. De aank-ding van de steekpartij werd zeer verschillend voorgesteld.' De IJmuidenaars verzekeiden, dat de Velseroorder op hen was toegeko men met de vraag „wie wil vechten?" Voor de Velseroorder evenwel iets kon doen, had hij van Jacob Moot reeds eeu klap om de ooren te pakken, waardoor hij over de straat ro.de. Toen heeft de Velseroorder een mes getrokken en daarmee Klaas Moot in het dijbeen en Jacob Moot in de band gestoken. De verwonding van Jacob was even wel niet erg. De Velseroorder stelde het zoo voor, dat de IJmuidenaars hem het eerst lastig gevallen hadden. Uit zelfverde diging heeft hij toen tegen zijn aan vallers een mes getrokken. De messensteker slond nu terecht wegens mishandeling. Klaas Moot als getuige gehoord stelde zich civiele partij. Hij eischte 40 gulden f 12.50 voor den dokter, f 15 loonverlies gedurende 1 \veek„ dol hij niet Icon werken, en f 12.50 voor den kleermaker. Do gestokene vertelde, dal liij na het gevecht hevig bloedde. Hij is naar Dr. Bok gebracht, maar die weigerde mij te verbinden zonder op dracht der politie. Daarop wilde ik (zoo vervolgde Klaas) maar de politie loopen, jna3r ben halverwege door bloedverlies in elkaar gezakt. Hulpvaardige menschen hebben toen de politie gehaald en toen heeft Dr. Bok me verbonden. Later is Klaas door z'n eigen dokter verder behandeld. Beklaagde had twee getuigen a dé charge laten komen, twee vrouwen die even te voren bij den Velseroorder gowecst waren en nu achter hom lie pen. Deze getuigen verzekerden, dat de Velseroorder was aangevallen. 't O. M. vroeg uitstel van de ver dere behandeling der zaak, omdat Jacob Moot niet als getuige was ver schenen. Het bleek evenwel, dat Ja cob in... Soerabaja zit. Toen zag het O. M. maar van dit uitstel af. Hel O. M. meende dat liet bewijs toch geleverd was. Zeker ïs wel, dat de IJmuidenaars niet gehee! onschul dig zijn aan het voorgevallene. De mishandeling was oraslig, de gesto kene heeft in een weck niet kunnen werken. De eisch luidde: 3wekengevan genisstraf. KEES. Kennisgeving. De Burgemeester brengt Ier kennis dat het op den 23en October j.l. exe cutoir verklaarde kohier no. 7 op de bedrijfsbelasting dezer gemeente, dienst 19131914, aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand ge steld. EEN MERKWAARDIGE AAN RIJDING. Zondagmiddag, terwijl al de mu ziekliefhebbers zich na afloop van de muziek huiswaarts begaven, wandel de aan den Kleinen Houtweg een heor gevolgd door zijn hond. Plotseling be gint het dier te keffen en te jamme ren. Hij was met het puntje van den stoart bekneld geraakt tusscnen kamrad en ketting van een fiets. Eerst toen de eigenaar den hond stevig on der den arm nam en het kamrad te rugdraaide, gelukte 't, den onfortum- lijken viervoeter te bevrijden. Dc hond bloedend, holde weg en de fietser was bleek van schrik. Het was wel een zeer bijzondere aanrijding I Feestavond. De afdeeling Haarlem van de Ned. Vereen, tot afschaffing van alcohol houdende dranken, zal binnenkort *n feestavond houden, met medewerking van een geheelonthouderszangkoor en tooneelvereeniging^ Tevens zullen dan worden verloot de voorwerpen, daartoe afgestaan door de leden en andere belangstel lenden, waarvan de opbrengst ten goe de komt aan het propaganda-forids der afdeeling. Debat, Dr. A. II. do I-Iartog zal i:n den I-Iaag mei den heer A. I-I. Gerhard1 debat- te eren over Multatuli. Rubriek voor Vragen Qtjaboiineerd<;n hebban hot vuorrecht, viugon op vorsohillend gebied, mits voor beantwoording val baar, in to zendon b\j de Redactie van Haarlem's Dagblad, Grooto Houtstraat 53. Allo aiitwonrden worden geheol kostelooB gegeven en zoo spoedig inocelijlr. Aan vragen, die niet vollndig naam en woonplaats vun den inzender vormoldou wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen waar hier to lande een vakblad voor zuivelbereiding wordt uitgegeven? ANTWOORD. De Zuivelcourant, uitgave der firma B. Cupérus, te Bolsward. z VRAAG. Hoeveel bedraagt in Ilol- lamdsche waarde een Potugeeesch stuk van 500 Reis? ANTWOORD Ongeveer f 1.35. VRAAG. lk ben in de vermogens belasting aangeslagen voor f 23,87 1/2. Kunt u mij ook zeggen maar welk ver mogen ik ban aangeslagen? ANTWOORD. Kan zoo niet wor den beantwoord. Voor hoeveel maan den is u aangeslagen? VRAAG. In de bedrijfsbelasting ben ik aangeslagen voor f 32.50. Kunt u mij ook zeggen naar welk inkomen dat is berekend? ANTWOORD Naar f 2400.— VRAAG. Ik A'erwoon in de ge meente lluurlemnierliedo I 3.50 per week en ik word 111 de personeele be lasting aangeslagen voor r 13.48 zonder opcenten. Is dit wel goed? ANTWOORD. - Ja, dat is in orde. VRAAG. Kunt u mij ook zeggtn lot wien ik mij moet wenden om luci fersmerken op ie sturen en hoeveel zijn die waard? ANTWOORD Een adres van een vei-2arnelaar die u misschien iets voor de merken wil geven, is ons niet be kend. VRAAG. Is de stoomtram ook verplicht op tijd te vertrekken, vol gens dienstregeling? Kan ik ook scha devergoeding eischen voor schade, ge leden door 35 minuten te laai vertrek? ANTWOORD. De maatschappij is niet te verplichten precies op tijd to rijden, als is liet in haar eigen belang dit we! te doen, ook is geen schade vergoeding te eischen. VRAAG. Als men hoven de 21 jaar is en vader er. moeder niet teeke- uen willen om te trouwen, hoelang moet men dan onder de gel>oden staan /VN rWOORD. Dun moei men uan den kantonrechter vragen om toe stemming. VRAAG. Wat is de tijd van eea dienst Ixxle om inet November in en uit haar betrekking te gaan? ANTWOORD. 1 November vertrek Tijd van opzegging 15 September. VRAAG. Als een dien si .bode hall September haar dienst opzegt om met 1 November te vertrekken, mag men dan de kermisfooi inhouden? ANTWOORD Ja. VRAAG. Ik zou graag naar hel buitenland willen. Ik hen 22 jaar. Moet ik daar nog toestemming van mijn moeder vroor hebben? Mijn vader is dood. ANTWOORD. Neen. VRAAG. Een dienstbode die 6 Mei jl. in dienst is getreden en por 3^ maanden wordt betaald, heeft f October haar dienst opgezegd orn met 15 November te vertrekken. Heeft zij liet recht om met 15 November te ver trekken? Indien zij toch vertrekt zon der recht mag ik dan haar kermisfooi van haar lonn inhouden? ANTW OORD De opzegging tegen 15 November is niet in orde. Indien zij toch vertrekt, kunt u de kermisfooi inhouden. VRAAG. Als een R. K. patroon zijn knechts op een R. K. Zondag in de week niet laai werken, is hij dan verplicht aan zijp. losse en vaste knech ten dien dag uit te Jietalen? ANTWOORD Ja, indien de knech ten bereid zijn om te werken. VRAAG. Kuilt u mij ook den kortslen weg opgeven j>er fiets naar Dordrecht?. ANTWOORD. Haarlem, Leiden, Zegwaarl Rotterdam Dordrecht. Ook- Alplien, Gouda, Dordrecht. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen waar ik Entosioten kan verkrijgen? ANTWOORD. In verschillende winkels," vooral bij sigarenhandelaars VRAAG, Als iemand huisraad tij delijk te bewaren geeft aan de ouders zijner verloofde, mag dat dan door den deurwaarder verkocht worden? De ouders worden wettelijk ver volgd wegens wanbetaling. De kwi tantie van de gekochte meubelen heb ik in mijn bezit ANTWOORD Als u kunt bewïj-i zen dat de meubelen van u zijn, dan mogen deze niet verkocht worden. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Gevonden voorwerpen. Terug te liekomen bij: Verckm schot, caféhouder, Binnen weg, Heemstede, een gele hazewind hond (reu); Raadhuis, Heemstede een reportersboekje met inhoud; C. de Winter, Meerweg rr, 1, Heemstede, een pakje inhoudende een schort en een nachthemd; G. Smit, veldwachter Aerdenhout, gr. snoekkl. gestroomde Boxer hond; Dienstgebouw Bosch en Vaart, een wit beenen knip mesje en een sigarenaansteker; K. de Graaf, Leidscbevaartweg nr 225, Heemstede een pakje margarineboter van een half pond; Oppenheimer, Berkenrode straat nr. 8, te Heemstede, een gou den lieerenring gemerkt mei letters; G. Leeuwen, Binnenweg nr. 131 Heem stede, een schilderskiel. G r o e n e n d a a 1.- De Belvédère in het wandelbosch G roemenddal is sedert de opening van dal bosch (19 Juli 1913) door bijna 20000 personen bezocht. BENNEBROEK. Op Woensdag 29 October des avonds 8 ure zullen in een openbare verga dering de volgende punten aan de or- *do komen: 1. Notulen, 2. Ingekomen stukken, 3. Verzoek van de commissie van toezicht op den tuinbouwwinter cursus om ingebruikneming van een schoollokaal. 4. Wijziging verorde ning regelende de jaarwedden onder wijzend personeel. 5. Vaststelling grondslag pensioen gemeente-ambte naren. 6. Adres Ned. Bond Gemeente- Ambtenaren in zake pensioneerimg. 7. Adres Politiebond pensïoneering veld wachter, 8. Begrooting 1014. In deze gemeente zijn thans door 28 personen (15 mannen en 11 vrouwen) aanvragen ingediend om uitkeering eeüer vaste rente ingevolge de wet op de ouderd'Oinsverzekering. HAARLEMMERMEER. Bedankt. Ds. D. A. v. d. Bosch, predikant der Ned. Herv. gemeente te Nieuw-Ven- nep heeft voor zijn beroep naar Ste- dum bedankt. Nadat de predikant dit Zondag in deu ochtenddienst aan zijn gemeente had medegedeeld, werd hij door een der notabelen, den heer Marbus, toe gesproken, die in welgekozen woor den de blijdschap en dankbaarheid der gemeenteleden vertolkte dat aun voorganger niet heen zou gaan. De gemeente zong haar leeraar Psalm 134 vers 3 toe. Onafhankelïjkheidsfeest. iu verband met het te Nieuw-Ven- nep te vieren ouafiiankehjkheiasfesst op 29 en 30 October a.s. zal in de ker ken der verschillende Prol. gemeen ten een kerkdienst worden geuouden, ter herdenking van Neêriands 1U0- jarige onafhankelijkheid. In de kerk der Ned. Herv. gemeen te Dinsdagavond 7 uur door Ds. D. A. v. d. Bosch; in de Geref. gemeente Woensdagmorgen 81/2 uur door Ds. J. Dekker, en in die der Ctir. Cerer. gemeente Woensdagnamiddag 61/2 uur, door Ds. F. Lengkeek, van Am sterdam. In dc R.-K. kerk had de herdenking Zondag plaats. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. De burgemeester van Haarlemmer- meer roept de leden van den gemeeu- teraad op tot het bijwonen van ecu vergadering, op Donderdag 30 Octo ber 1913, des voormiddags te 11 uur precies, zoo noodig, voort te zelteu op Vrijdag 31 October d. a. v. Agenda 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 25 September 1913. 2. ÏDgekomen stukken. 8. Voorstel tot naders vaststelling van de verordening op de mBrkten. 4. Alsvoren op de lwiisnummering en straatnamen. 5. Voorstel tot definilieven aankoop van een motorbrandspuit „Eureka". 6. Voorstel tot vaststelling van een verordening op de brandweer. 7. Voorstel tot vaststelling van een verordening tot het voorkomen van brand en op het blusschen van brand. 8. Voorstel tot herziening van <Ie verordening, regelende hel herlia- lingsonderwijs. 9 Voorstel tot het vragen van vrij stelling van de verplichting om aan meisjes gelegenheid te geven Luiten de avonduren 96 uren in het jaar herhalingsondenvijs te genieten, be doeld bij art. 17, alinea 3 sub 4e der wet op het Lager Onderwijs. 10. Voorstel tot het benoemen van onderwijzend personeel vcor liet her-' h s 1 in gsoi s derwijs Voorgedragen worden voor school no. 1, als hoofd de heer A. v. d. Hor, als onderwijzer de lieer A. Bon voor school no. 2, als hoofd de heer G. M. Klinkenberg; voor school no. 5, als hoofd de heer J. Berrevoels, als onderwijzer de heer D. P. Mastbergen voor school no. 7, als hoofd de heer S. Veldman, als onderwijzer de heer S. Mastbergen; voor school no. 11, als hoofd de heer .T Faber, als onderwijzer de heer II. Fekkes. 11. Voorstel tot het verkrijgen in erfpacht van een stukje grond aan den Nieuwemeerdijk voor den houw van een nieuwe onderwïjzcrswoning. 12. Voorstc-l tot onbewoonbaarver klaring van een leegstaande woning te Nieuw-Vennep, plaatselijk gemerkt P. P. 77. 13. Aanvragen om ontheffing van belasting wegens vertrek. 14. Voorstel tot het aangaan van een geldleenlng. 15. Suppletoire begrooting voorliet dienstjaar 1913 en andere flnancieele regelingen. 16. Begrootïng Burgerlijk Armbe stuur en voorstel tot toekenning van subsidie voor 1914. 17. Gemeentebegrooting voor 1914. 18. Voorstel tot verhooging van het totaal bedrag van tien Hoofdelïjken Omslag en in verband hiermede wij ziging van de laatstelijk in deze door den raad vastgestelde verordening. 19. Rondvraag. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg Is het candidaatsexarnen in de rechtswe tenschap afgelegd door den heer E. C. Ma. Ajong. Amsterdam. Geslaagd voor het can- didaats-examien rechtswetenschap do heor F. van Nispen tot Sevenaer. MONUMENT OP IIET GRAF VAN -WIJLEN DS. J. A. BöHRINGER. Zondagmiddag had op de begraaf- plaats Oud-Eik-en-Duinen te 's-Gra ven hage een eenvoudige plechtigheid plaats. Op het graf van den emeritus predikant bij de Evangelisch Luther- sche Gemeente -dr. J. A. Bühringer, wiens stoffelijk hulsel daar sedert Au gustus 1911 rust, werd namens vrien den en oud-leerlingen een gedenkteo- ken onthuld en aan het hoofdbestuur van -den Nederl. Protestantenbond overgedragen. Velen woonden -ds plechtigheid bij. Letteren en Kunst VAN DE LEESTAFEL. K ;'i t h e S t u r mf e 1 s, II e t Vrouwengevaar. (Hol- landia-Drukkerij, Baarn). Wat dit boekje bedoelt wordt op de titelpagina gezegd „ik wil de vrou wenbeweging in den weg treden." Dat doet de schrijfster in bijna tien vel druks, waarvan het merkwaardi ge is, dat voor- en tegenstanders van de vrouwenbeweging er argumenten uit kunnen putten. Voorstandors om dat zij nogal eens doordraaft en generaliseert, tegenstanders omdat zij herhaaldelijk rake dingen zegt aan bet adres van overhaastige femi nisten. Het ideaal van de schrijfster is een voudig onderwijs, niet van vrouwen, maar van mannen, hulp door de meisjes in de huishouding, niet lan ger dan het 15de jaar op school blij ven. op kinderen passen, schoonma ken, wasschen, strijken, koken, naaien, stoppen en knippen, een huis houdboek bijhouden, mkoopc-n doen en vele andere vrouwelijke kun sten en welenscüappeu. zijn uc voor naamste onderwijstakken vooi meis jes lusschen de 15 cu 18 jaar. De dochters moeten in de huishouding meehelpen. Haar opleiding kost dus minder, de vader kan wat oversparen en een uitzet koopen voor zijn doch ter als zij trouwt, anders oen levens verzekering of «en lijfrente. Ouders en dochters behoeven daardoor niet z-jo vroeg van elkaar te scheiden. Zij zullen bovendien gemakkelijker «en echtgenoot vinden, als zij bescheiden en vlijtig zijn, liet üienstmeisjo over bodig maken en zelf haar kleeren vertaaruigea. Blijven zij ongetrouwd, dan is liet op 25- of 39-jarigen leeftijd, ja nog latei, tijd genoeg om naar een werkkring (oiuv uan een echt vrou welijken) uit te zien. Dit ideaal stam wel ter van Jiet hedendaagsche af en zal dus niet on aangevochten blijven. Ia zijn geheel is net een boekje, dat aanspoort tot nadenken over dezo zoo uiterst belangrijke quaestie, en daarom ongetwijfeld van beteeke- nis is. Onze Koloniën, onder re dactie van R. A. van Sandick c. i. J. Nederl. Indië en de Handel, duur Mr. U. "sJacub, II. Indische toestanden ge zien door een inlander, door R. Soetan Casajangan. ;IIol- landia-Drukkerij. Baarn). Het eerste een zakelijk overzicht, uit den aard wat droog, met vrij wat cijfers, maar nuttig voor wie een kijkje op onzen handel hebben wil het tweede niet onbelangrijk, maar dal te veel wil geven in een kort be- atek", waardoor hel iets overla'tons "r onvolledigs gekregen heeft. Les Villes d' Art célè- bres par L. Dumont U il- den (Amsterdam et Ilurlem) Paris H. Lourcns. Een mooi album mei 125 afbeeldin gen, een tekst vol waardeering, zon der overdrijving en zonder dc gewone fouten. Als er een middel bestond om fle uitgave van zulke boeken over ons land te bevorderen, zou het wat waard zijn, dat too te passen. D& schrijver is niet de gewone oisea - de passage, die na een paar -ia- gen rondgekeken te hebben, er one van meent te weten, maar ten ernsiig bezoeker, die zich den tijd gaf en daardoor iets degelijks heeft bereikt. Het overzicht is natuurlijk beknopt, maar het is ook juist. Dat verdient waardeering. E. van Dieren, Darwinisme cu ongeloof. Lcn bijdrage tot de kennis der Scliijuwctcu- schap. (Hollandia-Drukkei ij, Baarn). De hekeuüe Amsterdauisclie arts doet hier een heftigen aanval op de leer van Darwin en haar verkondi gers. Voor een overzicht van den in houd leent liet hoek zich buitenge woon slecht; wie al de bronnen an de citaten op wil slaan, moei zich in derdaad lot een studie zetten. Het boek is dat, zooals gewoonlijk het werk van dezen slrijdhisilgen, ijverig onderzoekenden en vergelijkenden modieus, wel waard. Wij ontvangen voorts ter aankondi ging van de firma W. E. J. Tjcenk \V illink, Zwolle Nederlandse Woordeljjst, volgens de beginselen van de vereeniging tot vereenvoudiging van onze schrijftaal, 2e herziene druk. Wisselink en Priester, Planten teelt hand-boekje ten dienste van landbouwwinlercursussen ca prac.fi- sche landbouwers, 3e verbeterde druk. Van Pesch. beknopte handleiding tot ue keunis van den Nedcriand- sclieu landbouw. Deel IV. Zuivelbe reiding door V. H. Croeseu. Zcver- jeteruo en vermeerderde druk. Van de Hoilunuia-DruKuerij ie Baarn L/mvetendJieid omtrent den Duivel, gronuporzaak vau alle kwaad, door j.i -i-cZLiiet bewezen. Dr. VY. J. Aalueis, Groote Mystic- xen. Eckehart. jVluliaviui, van Rood tol Zwart. van C. M. B. Dixon Lo., Apel doorn J. A. Blok, de Grond der Dingen. „FRASCAT1". De directi.' van den schouwburg Frassati ueeit meie, uat hot gezel schap van den heer apeenlnff lot «u met 2 November üeu schouwburg .'.al bespelen. Na dien datum zal hot „l'iui- laudia Tooueel" onder directie van den lieer J. A. Holtrop, artistiek lei- aer de heer L. Clirispiju br., daur oen reeks voorstellingen geven. Het Tooneel HET NEHirtfLANDoC/l TOüNEEL. „HEI" GEl-llihvi.' aooneelspel in drie bearlj'véh door Henri Bernstein. Vertaald door J. L. Walch. Een knap stuk werk, dii tooneelspel van den vrucht/baren Fransehen au teur, zij 't, dat het meer aandoet ais wei-doorlachte en handig uitgewerkte situatie, dan als een diep-doorvoeld brok leven. 't Maakt den indruk alsof de schrij ver eens hoorde van het geval hoe eeue vrouw als 't warê bezeten was dooa- jaloorschheid, d. w. z. jaloersch- heid in een bijzonderen vorm, en hoe toen de gedachte in hom opschoot: „van die vrouw maak ik de hoofdfi guur van een stuk." En tegelijk was die figuur klaar: dieper doorleefd be hoefde dat vrouwenkarakter niet te worden in zijn tweestrijd en ellende: die ellende brengen Ue uiterlijke ge beurtenissen van zelf, wel, ais het ge stichte kwaad de bewerkster als 't ware over het hoofd groeit en dus ontmaskering niet uil kan blijven. Gabriëlle JaunetoL is gelukkig ge trouwd met den schilder Constant Jannelot: zo hebben elkaar oprecht lief en leven al twaalf jaur to zu- meu. Constant is een eerlijke.kerel, die ten slotte blijkt meer philosoof te zijn dan wij iu bet begin zouden vermoeden. Gabriëlle is in schijn geiukMg, in waarheid lijdt ze onuer eeue zieke lijke neiging tot jaloerschheid: zij kan geen geiuk om zich heen zien, waar zij buiten staat of waar zij ten minste niet de bewerkster van is. Zo is liefdadig, maakt veie annen geluk kig en geniet van hun geiuk, doch het is haar ondragelijk dat Constant in nig veel van zijne zuster houdt en langs allerlei sluipwegen weet zij on een.gueid tusschen hen te brengen. En ook liare jongere vriendin Hen- rictte Hozieur k a n ze niet gelukkig zien. Gabriëlle houdt van llenrictte, maar hare misdadige jaloerschheid heeft er haar vroeger toe gebracht een misverstand te brengen tusschen llen rictte en haar geliefde, Charlie Pon la Tulii, waardoor zij him huwelijk be lette. Later, als HenriëWe liefde beeft op gevat voor Denis Ie Gucnu zoekt Ga briëlle opnieuw dit huwelijk te ver hinderen, en als het haar niet gelukt, tracht zij het jongo geluk te verwoes ten door Ponta en llenriütte te za- ïnen te brengen en tegeiijk den arg waan van D«n:s wakker te maken. Dit kost liaar moeite, want Denis is goed van vertrouwen en heeft zijno vrouw innig lief, doch in zijne liefde is één zwakheid: hij voelt zich de mindere van zijne vrouw in wereldwijsheid en vooral in zekerheid van uiterlijk op treden en deze zwakheid is het die hem er toe brengt, zijne vrouw te verdenken. Intusschen komen Ponta en Hen rietta tot eene verklaring omtrent het vroeger tusschen hen gebeurde, in

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6