BIJBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD Jle JwngnHg ZA.TBKDAQ 8 NOVEMBER 1918. Ho 9322 tseaaasamam DE ZATERDAGAVOND HAARLEM'S DA8BLAD KOST fl.20 PISS 8 BAANDEN OF ra eraf PIS WIER ES ÖROOTB HOUTSTRAAT SS. DRUKKERIJ ZUIDER BUfTENSPAARNE 6. in haarlem's dagblad zm ADVSfTENTlÊM doeltreffend. onze annonces worden opgemerkt Het Rijke Natuurleven DE VOGELS IN' MIJN TUIN. De sprceuwenkolónies, <lie ik in een vorig artikel beschreef, hebben onze omgeving verlaten. De vlierstruiken dragen nog wel en'kele bessen en hiar daar kraaloogt zelfs nog een onge schonden tros, maar geen vroolijke spreeuwen.familie laat zich meer neer tussohen de takken, ze zijn verder ge trokken en slechts een enkele achter blijver pikt hier en daar oen besje weg. Het luidruohtige is verdwenen. Er is geen ooncurrentienijd en dus doet de vogel het op zijn gemak aan. Maar de vroolijkc meesjes zijn weer gekeerd. Göheel den zomer heb ik. me moeten tevreden stellen met een paar merels, wat spreeuwen en een flinke hoeveelheid musschèn.' Nu komen de wintervogels al weer een kijkje nemen en het „ping ping" der meezen, nu nog een zegeroep en een uiting van vioolij'kheid, weldra een bede om wat zaadjes, is geregeld in de struiken te liooren. De hazelaar is hun grootste sympathie al sinds October. Die heesters zou ik zelf ook niet graag missen. Nog hangen de schrom- pe'Jbladeren aan de beknopte takken, nog schemert hier en daar een verge ten mootje, maar geen somber waas zal deze struiken omweven; ze spre ken met hun honderden katjes te veel van de lemteweelcle. die zij inluiden, gelijk met de sneeuwklokjes en ai in Januari zweeft hun stuifmeel door do lucht, nog acht of tien weken en de karmijnroods stempeltjes zijn de veel belovende lichtpunten in de somber heid van den winter. Nu beschouwen de meezen onze ha zelaars uit een heel ander oogpunt. Al wiegelende aan de dunne buig zame twijgjes, kunnen ze naar har telust stoeien, zonder in het domein van poes te 'komen en bovendien schijnt de hazelaar ook heel wat in secten, eieren of poppen op te leveren. Merwaardig, dat de koolmees het al tijd van zijn blauw gekopt confrater- tje wint, als het op lawaai maken aankomt, maar den strijd verliest, als er voedsel moet worden gezocht. •De eerste is een kunstenmaker, die aan den weg .timmert, de tweede doet zijn werk heel in stilte en doet ook niet geregeld aan de stoeipartijtjes mee. D« winterkoning is ook weer ver schenen. Als ik dat vogeltje in mijn tuin zie, zou ik wenschen, dat alle buurtkabten hun kostbaar huidje aan den bontwerker hadden moeten leve ren, want klein Jantje waagt zioh wel wat vaak in hn gebied. Dat is intusschen een vogeltje, dat nog veel meer in stilte werkt, dan de blauwkopmeezen. Hij schiet van tak tot tak, komt plotseling te voorschijn, waar ge hem niet verwacht, trekt zich van de» an dere vogels weinig aan, maar zorgt toch wel, dat hjj zijn rantsoen mee krijgt. Mijn win tor koning, ik maak me zelf graag wijs, dat het dezelfde is van verleden jaar, omdat hij dezelf de lieestei'groep exploiteert, houdt zioh bij voorkeur op in de buurt van don afvalhoek, met een tuin mansnaam den composthooip genoemd. Niet, omdat hij daar de kruimpkos eet, die van de keukentafel af daar belanden, maar omdat er veel vliegjes en muggen in dat vruchtbare terrein hun leventje slijten, omdat daar veel voedsel voor hem is te vinden, waarvan het bestaan nauw samenhangt met den compost- lioop. Het omwoelen daarvan laat hij aan de merels over. Die hebben daar over eenige wéken, als do voedselvoorraad vermindert, het monopolie. Af en toe moeten ze dit deelen met den liaan van don buur man, die soms dagen achtereen ach ter het gaas van dit luilekkerland staat te droomen on eindelijk don moed heeft, met een vaartje over >e vliegen, Die zet in een ommezientje den composthoop oni, gooit de schillen en koolbladeren met een driftig poot- gékrabbel achter zich en vindt dan zooveel lekkere, dat hij vergeet victo rie te kraaien, zooais volgens de boek jes 'n rechtgeaarde haan dat op 'n ge- civiliseerden vuilnishoop behoort te doen. Hij roept dan zijn kippen, zoo- dra zijn krop goed gevuld is, maar als die geen ondernemingsgeest too- nen en het veilige hok verkiezen bo ven buurmans tuin, neemt hij van schrik nog maar een hapje en... vliegt dan terug? Was dat maar waar. Als hij zoo veel vernuft toonde als wijlen zijn papa, die inmiddels tot soepkip is ge promoveerd, zou ik hem ziin uitstaoie gunnen, maar ik moet hem geregeld zelf weer een doorgang maken, hem daar dan zoo politiek mogelijk naar toe jagen en nadat hij dan vijf-en- twintig keer achtereen nog geen kwart meter van de opening af, zijn nijdigen kop aan het gaas heeft gestoolen schiet hij bij toeval zijn hok weer in. Dan kraait hij luid, als hij weer in zijn harem is aangeland, dan is hij met zijn welnigje vernuft toch nog een stralend licht te midden der dom me kippen. Die bezoeken geven wei nig genot, ze zijn to veel aan elkaar gelijk en het vertrek komt altijd op hetzelfde neer. Meer verrukt zijn we hier geweest over het bezoek der notenkrakers. Als die hun spikkel,pakje laten zien, gaai er een kreet van verrukking door de gelederen der vogelvrienden. Pégoud met zijn'dolle buitelingen kan hen niet zoo impoueeren als een verdwaalde notenkraker, die zijn ei gen belangrijkheid voor deze streken maar niet kan begrijpen, anders zou hij wel weg blijven. Zoo'n zeldzaamheid wordt in den regel weggeschoten. Gelukkig, dat hij voor midden-Euro pa een vrij gewone vogel is, die slechts op zijn najaarszwerftochten, soms in grooten getale, soms met slechts een paar andere, durvers, ons land bezoekt, Hij is een minnaar van sparreibos- schen. Daar vindt, hij zijn voedsel, daar bouwt hij zijn nest, daar leeft hij maanden achtereen veiliger dan hier enkele uren. 11. PEUSENS. Rubriek voor Vrouwen HOE BLIJVEN OF WOEDEN WIJ SLANK? Welke vrouw zou niet graag slank blijven,? Slechts zij die door de natuur met wat al te groote slankheid zijn bedeeld zagen zich graag wat gevul der, dat spreekt. Niet ten omrechte hecht de vrouw zeer aan bevallige lichaamsvormen: Een slanke vrouw zal altijd jeugdiger schijnen, dan een corpulente; haar heele verschijnen is éléganter, bekoor lijker. Vooir de slanke wordt ook de mode gecreëerd; de slanke kleedt alles; zij kan alles dragen. En, wat waar lijk niet van het minste belang ia, de slanke vrouw is steeds gezonder dan de dikkere. Deze vier opgenoem de voordeden zijn lang niet verwer pelijk, Maar ongelukkigerwijze is het slank-blijven voor vele vrouwen een onmogelijkheid. Mét de jaren bij de eene wat vroeger, bij de andere wat later, treedt een soort gevuld heid in, die begint met al heel-weiuig elegant te zijn en eindigt, met het fi guur totaal verloren te doen gaan! De taille wordt kort en plomp, de heu pen ongracelijk breed en het lichaam over het geheel wordt steeds gevulder. Verstandige vrouwen nemen dit eenvoudig op, als een ongenaam feit, waar au eenmaal niets aan te veran deren valt; maar de min-verstandigen nemen haar toevlucht tot allerlei midr delen, om haar kiwaaltje te bestrijden. Ze doen honger- en dorstkuren, gaan naar Mariënbad, of rijgen zich inl Dergelijke geweld-kureh bewerken wel een snelle vermindering In ger- wicht, maar óók een zeer leelijk-slap worden der huid, vooral der gelaats huid, zoodat ze nooit lang kunnen volgehouden worden. Over de nadee- ligheid van het inrijgen hoeven we 't wel niet verder te hebben. De ongelukkige „dikkerds" hebben nu haast nog allemaal de zonderlinge neiging, om zich zóó te kleeden, als haar slankere zusteren dit wel doen kunnen, misschien in de zoete hoop, om dan eveneens voor slank door te gaan? Maar daardoor ontstaan aller-be lachelijkste carrtca turen, kan men wei zeggen, zoodot dus regelrecht het tegendeel bereikt wordt, Dan zijn er nog tal van lichaams kwaaltjes, waar de corpulente mee sukkelt, en waar de slanke niet eens het bestaan van kent. Nu mag een vrouw,, tusscheu de vijf-en-demlig en vijf-en-vijftig waarlijk wel eenige meerdere gevuldheid bezitten; als de lijnen van het figuur maar niet ver toren gaanl En dit kan men bereiken door eer ltuuu- van slechts enkele weken o; maanden. Wie slank wil worden of blijven,, moet er haar heele tevenswij- ze naar inrichten. Eerst moet men &r voor zidlizelve goed zeker van zijn, of de gezetheid een ge volg is van aanleg, van een ziekelijk kentoestand van het lichaam, of van een ondoelmatige levenswijze. Ligt er bijv. een hartvervetthig aan ten grondslag, dan moeten er doortas- tende maatregelen genomen wonden. Is de levenswijze ondoelmatig, dan zal de corpulente- dame zelve het bes te weten wat zij deen. en laten moet. Is het een zaak van aanleg, dan dient al heel hardnekkig, óók bij de bestrij ding te werk gegaan te wouden! Wie slank wil blijven moet in hoofdzaak drie stelregels volgen: 's- morgems vroeg opstaan; weinig drin ken en veel beweging nemen. Het eer ste is soms nog het moeilijkste, omdat diikke vrouwen dikwijls tot traagheid geneigd zijn. Maar: de gewoonte wordt- een twee- <to natuur; laat haar dit een troost. zijn.1 Met eenige oefening went men zich ook aan dat- vroege opstaan, en dan: men hoeft ook niet uit bed bij het krieken van den dag: 's zomers om zeven en 's winters om acht uur is al voldoende. Onmiddellijk na het op staan, begint men dan zijn kuur, die daarin bestaat, dat het heele lichaam gewasschen wordt, met water van '2214 graden; wat dan successieve lijk nog kouder kan worden en waar op dan een duchtig afwrijven, van het heele lichaam volgt. Daarna doet men een heel losse ochtendjapon aan, geen corset, vooralsnog zet de slaapkamer,ramen wijd open. laat de frissche lucht naar binnen stro omen, haalt- de bedden af en ruimt de kamer wat op. Deze beweging is bijzonder ge zond, daar ze het heele lichaam in be weging brengt. Is dit geschied, dan haalt nifen een keer of tien, twintig heel ruim adem, d. w. z, men plaatst do handen in de zij, zet de barst flink hoog, en ademt dan zoo langzaam mogelijk in en uit. Met eenige oefening kan men daar bij wel tot twintig tellen.. Dit diep doorademen is een uitstekend middel voor de verbranding van het overma tige vet. Nu gebruikt men een zeer matig ontbijt; met thee, natuurlijk, als drank. Beschuit of bruin brood is beier dan witte brood; jam beter dan boter; heel magere ham kon er mee doorl Daarna wordt weer flink veel beweging gen-ornen. I-Iet beste is maar, dat men zelve de slaapkamers geheel voor zijn reken big neem t: aanveegt, bedden opmaakt; kortom al wat en' van dergelijk wenk te' doen valt. Steeds houdt men af en toe genoemde ademoefeningen voor het geopende venster. Vóór de koffie mag men dan wel weer een half uurtje rusten, want andere overspant m«n zich. Aan het middagmaal veranijde men vette jus en soep, doch gebruike ma ger vleesch, groene groenten vruchten, geen aardappelen of zoets toe-kostjes. Na den maaltijd mag men een kwar tiertje rusten, doch dan liefst een flink© wandel- of fietstocht maken. Wie deze kuur een goede vier weken volhoudt,* zal er baat bij vinden: een afneming van drie pond is zeer wel mogelijk. Daarna wordt het geregeld iets minder, doch deze methode leidt stellig op den weg tot het herwinnen dar veel gewenschte slankheid. MAEIE VAN AM'STEL. Een quaestie vao regeling Naar he t E-n gelech. Alles wat il; er van weet is, dait ik met mijn weekloon in den zak langs een lokaal liep, waar- een verkooping werd gehouden. Ik bleef staan om even te luisteren, en toen ik weer tot mijn bezinning kwam, bemerkt© ik! dat ik dit horloge had gekocht. Waarom laat u het niet repa- reeren? vroeg Foster. Ik ben er me© bij een horlogema ker geweest, was het antwoord. Hij zegt dat hij het wel -kan maken, maar het zal ongeveer zooveel kosten dat ik voor dat geld omstreeks drie nieu we horloges zou kunnen koopen. En nu ben ik hier naar de haven toege gaan oni het in het water te gooien. Ik zal weer veel meer in mijn schik zijn'als ik weet dat het heelemaal ver nietigd is. 1-Iij stak met dramatisch gebaar zijn hand op. Zeg, oud© jongen! riep Foster uit, als je het niet meer wilt heb ben, geef het mij dan liever. Het aan jou geven? zei de ander vol verontwaardiging. Dat zou mooie grap zijn! Je bent mij heele maal vreemd, en je durft mij om een horloge te vragen, waarvoor ik zelf twaalf gulden heb gegeven! Maar u was immers van plan het in het water te gooien, drong Foster aan. Dat zei ik bij manier van spreken, antwoordde de ander. Het is wer kelijk een mooi horloge, maar Maar wat? vroeg Foster op uit dagender! loon. Maar het is niet het soort horloge, waar ik op gesteld ben, klonk het flauwe antwoord. Ik wil het u verkoopen, als ge wilt. Goedkoop negen gulden. Ja zeker ©n dat voor een ding dat u weg wilde gooien, herhaalde Foeter. Och. ik dacht niét dat er iemand te vinden zou zijn dóe het van mij zou willen koopen, bekende de werk man oprecht. Luister eens, u kan het krijgen voor zes gulden. Ik zal er u zestig cents voor ge ven, zei Foster-. Top! zei de ander verdacht snel. Het horloge verwisselde van eige naar. De stevige werkman stak zestig centen in zijn zak en scheen zeer in ziin schik. Waarom heb je dat ding gekocht? vroeg Dnrrant nieuwsgierig. Het niet, iets voor jou, .Tim om zoo ma-ar zestig cents te verstillen. Neen, dat is het ook niet, stemde Foster toe. Feitelijk kocht ik het als een cadeau voor mijn meisje. Maar .het gaat niet, zei Durra.it. Hef raakte onderweg op het post kantoor defect, antwoordde Foster raadselachtig. Op het postkantoor? vroeg de verbaasde Du-rrnnt. Zeker, hield Foster vol. Het was een mooi, nieuw horloge toen ik liet voor twaalf gulden kocht neen, nog sterker, het zou te weinig zijn! toen ik het voor vier en twin+ne gul den bij een jt weiier kocht. En het was keurig in orde to^-n ik het inpakte, en nam haar adres per poet verzond. Als het dus niet meer in orde is, wanneer zij het ontvangt dan moei, het. door die onverse11 port air1 hi "on,ren j© ruw behandeld zijn. Hoe denk je daar over. Je bent een wonder van slimheid! zei Durrani vol b&wnnderinfr. Ik zou zoo iets nooit bedacht hebben al had ik urem achtereen met ijs op mijn hoofd gezeten, Het was een soort ingeving, zei Foster bescheiden, Er zullen niet' veel mensehen rondloopen, die kans zien een cadeau van vier-en- twintig gulden voor de somma van zestig cents aan hun meisje te ge ven. Neen, dat is zoo, stemde Dur rant toe. betaalde riep Foster met goed- Yoorgevvendo verontwaardiging uit. Intusschen had Alf Durrant de ver loofde van zijn kameraad met waar- deerende blikken aangekeken, en zij, die bewondering opmerkend, bloosde hevig on wijdde daarop haar attentie weer aan Foster. Je moet dat horloge naar den winkel terugbrengen en den man dwingen je het geld terug te geven, zei ze. Och, zooveel drukte over zoo'n kleinigheid wil ik niet, antwoord de Foster uit de hoogte. Bovendien durf ik zeggen, dat het horloge nog geheel in orde was totdat de post ambtenaren Noem jij vier-en-twintig gulden een kleinigheid riep -Miss Parkin son verontwaardigd uit. En dan durf je mij te zeggen, dat wij over ja ren en jaren nog niet kunnen trou wen 1 Geef mij liet adres, dan zal ik aan den winkel schrijven. Ik ik ben het adres vergeten, mompelde Mr. Foster. Hoe heette de juwelier dan vroeg zij. i Dat ben ik ook al vergelen, zei hij ten slotte- Misschien zit de quitantie in je jekker, Wim, veronderstelde Dur rant listig. Als je eens ging kij ken Ja, ik geloof dat ik haar ergens geborgen heb, zei Mr. Foster, blij een gelegenheid te hebben zioh even uit de voeten te maken cm ever het geval na te denken. We) bedankt voor je raad, Alf, voegde hij er met een dankbaren blik op zijn ka meraad aan toe. Ik zal eens gaan kijken.. De verrader Durrant. sprak zichzelf moed in door de overpeinzing, dat i' den oorlog en in de liefde alles geoor loofd is en wendde zich tot Miss Par kinson. Ik vrees dat Jim de rmitantie niet zal vinden, zei hij beslist. Waarom niet? vroeg zij. Hevige verlegenheid voorwendend, verzocht Durrant aan Miss Parkinson geen notitie te nemen van zijn ge- dachtenlooze opmerking. Maar ik wil het weten, zei ze beslist. Er is iets gaande wat ik niet begrijp en waarvan de waarheid mij niet langer onthouden mag wor den. Nog altijd 'nevlgen tegenzin too- nend om haar vragen te beantwoor den, liet Durrant zich toch door Miss Parkinson het geheele verhaal van den koop van het horloge ontlokken. Ik bon blij, dat ik het nu weet, geen rekening mee, verzekerde Dun rant hem. Heling noemen zij dat. Rech ters beschouwen heling als een heel ernstig feit. Ja, maar Het beste wat je doen kunt, is je stiekem te houden, ried Durrant lis tig aan, Nee ju mijn raad aan en vertoon jo zoo weinig mogelijk. Als de politie je op het spoor komt don zul je moe ten verklaren hoe je aan het horloge gekomen bent. En zelfs al zou je geen zes maanden krijgen, dan zal de ge heele geschiedenis Miss Parkinson" toch ter oore komen en daarmee zal je kans bij haar verkeken zijn. Dat is zoo duidelijk als iets, stemde Foster soullier toe. Ga jij nu. maar weer naar boven'en zeg haan dat ïk. plotseling hevig kou heib ge vat en naar kooi ben gegaan. Ga jij maar naar kooi en blijf daar tot wij het anker lichten, besliste Durrant bedarend. Ik zal dat zaakje wel eens goed opknappen. Hij ging weer naar dek en gaf Misi Parkinson een prijsje voor haar ver nuftig plan om Foster to regelen. Ook begon hij ton eigen bate zijn best te doen bij de verloofde van Foster in de gratie te komen, en keerde eindelijk welvoldaan bij Foster terug. Ik denk dat alles wel in orde zal komen, .berichtte hij hem valschelijk. Houd je maar heel bedaard. Den geheelen volgenden dag bleef Foster bevend van angst beneden, want Durrant was den voirigen av-ond met verontrustende berichten komen aanzetten. Maar, ofschoon Foster tijdelijk on schadelijk, was gemaakt, was Durrant toch niet heelemaal tevreden. Hij had den vorigen avond een bezoek bij het meisje aan huis gebracht om Ie hoo- ren dal zij uit was. Den volgenden mongen vroeg zijn bezoek herhalend', Inreeg hij hetzelfde antwoord. Om kort te gaan, in de vijf dagen dat de Jane Gladys in de haven bleef, zag Diyvant Miss Parkinson niet weer. Toch had Foster hem de kust geheel vrijgelaten. Drie weken later kwam de Jane Gla dys weer terug. Wacht jij nu hier aan boord, dan zal ik eens gaan kijken hoe het er bij Miss Parkinson; en zweeg eeni- j staat, zei Duirranf tot Foster, als ge- gen tijd van woede. Het moest -r-~- volg van het besluit om zijn aan-slo- regeld worden, ja wel! Ik zal hem. M% p„ri,in^ regelen, - beloofde zij woedend. I 'mn ).a.n ,fs Foster, niet zonder waardigheid in 1 zoa SP°^'S mogelijk te hervatten. Ik zijn houding terugkeereud, zei dat 2 la zoo gauw mogelijk waarschu- het hem hevig speet, maar dat hij de wen, quitantie nergens kon vinden. j Binnen een half uur was hij al terug. 0, dat doet er niét toe, zei ze j Wil je weten wat er gebeurd is, op vriendelijk»» toou. - Vanmiddag ,jA hij somber, wel, jo meisje hoeft kom ik weer terug. ,ich met de„ jongen Garden, den hor- Zij draaide zich onverwachts om en verliet de kade. Foster knikte lijn ka-1 verloofd. 7.1] schijnt het meraad Voldaan toe. horloge naar Garden gebracht te heb- Ziezoo, vrindje blufte hij. keu om het te laten regelen, en hij Het gevaar is voorbij en zij denkt nog vertelde haar dat het een goedkoop altijd dat ik haar genoeg bemin om horloge was, maar dat hij het door bijzondere zorg er aan te besteden toch misschien wel voor haar in orde zou kunnen maken. En zoo kwam zij telkens weer in den winkel en tel leen s had hij weer wat meer tot haar te zeggen totdat hij haar 6indelijk wist over te halen, hem zelf aan te nemen. Ais je haar dat horloge niet gegeven had, dan zou zij niet naair dien win kel-gegaan zijn, Sommige menschen, besloot hij op bitteren toon, zijn wel wat al te vernuftig! Twaalf gulden heb ik voor dat horloge gegevenI bromde eetn stevige werkman voor zich heen, terwijl hij langs den waterkant hep. Ik ben toen zeker niet goed bij mijn zinnen geweest. Hij keek met somberen blik naar het klein© uurwerk dat in de groot© palan van zijn hand lag. Toen als uit behoefte aan sympa thie om zich heen kijkend, wendde hij zich tot de twee zeelui van de Jane Gladys, die ook langs de kade 'iepen. Wat scheelt er aan da,t hortdge? vroeg Mr. James Foster, terwijl hij het uurwerk bekeek. Het ziét er heel goed uit. 't Uiterlijk is niet alles, ant woordde de werkman veedibéteekeV nend. Gaat het niét?, vroeg Alf. Dur rani Dat is het juist, antwoordde' de ander. Het gaat en het gaat niet, begrijpt u wat ik daarmee bedoel? De helft van den tijd staat liet en het i3 niet op gang te krijgenhoe men ook heen en weer schudt. En do dere helff loopt het zoo hard dat het zijn verloren tijd schijnt te willen in-1 halen, en meestal twee dagen later dian het is blijft stilstaan. Zoo is het bijv. oj> het oogenblik dank zij diit verwenschte horloge morgenavond half acht. Hoe kwam u er toe het te koo pen? vroeg Foster. «Ta, dat was een gek gevaill ver klaard© dé arbeider vol berouw. In watten verpakt in een oude luci fersdoos werd het horloge dadelijk naar Miss Emily Parkinson te Shore- haven gezonden. Twee dagen later kwam er voor Mr. James Foster een enthousiaste brief van dankbetuiging van zijn meisje. Luister eens, Alf riep Foster op triomfantelijken toon uit, terwijl hij hier en daar wat van den brief aan Durrant voorlas. Het heeft de gewenschte uitwerking. Nu hoor je zelf wat een mooi horloge het is, maar het moet alleen nog geregeld wor den. Och, och, besloot hij hoofd schuddend, ik da cht wel dat het bij de post te lijden zou hebben 1 Een week later kwam de „Jnne Gladys" in Shorehaven aan. Miss Emily Parkinson stond in onderdrukt zenuwachtigen toe,stand aan de kado op Foster te wachten. Je weet wel dat horloge, dat je mij zondt vroeg zij. Je schreef mij in den brief, die er bij was, dat je het voor 24 gulden kocht, niet i Ja, twee briefjes van tien, een rijksdaalder, een gulden en vijf dub beltjes, stemde Foster gereedelijk toe. Maar waarom vraag je dat Ik ging er mee naar Mr. Garden, den horlogemaker, zei het meisje, om het to laten regelen. En hij zegt dat hij vóór vier-en-twintig gul den wel dertig van zulke horloges le veren kan. En dan te moeten bedenken, dat ik dieri schurk van een juwelier vier en-twintig gulden voor een horlogo een horloge van vier-en-twintig gul den voor haar 1e koopen. Zoo moetje met de vrouwen omgaan. Twee uur later ongeveer verscheen Miss Parkinson onverwachts aan de kade en verzocht Foster gebiedend bij haar te komen. 0, Jim, liep zij uit, waar ter wereld heb je dat horloge ge kocht Ik zie niet in hoe je moeilijkheden zou kunnen komen, als je het werke lijk in een winkel ge'kocht hebt. Maal ais dat niet bet geval Is... Natuurlijk kocht ik het in een winkel, bromde hij. Waarom? Wel, ik dacht ik zal het horloge naar een anderen horlogemaker bren gen om aan hem te vragen wat het waard is. En en hij zegt dat het van een diefstal afkomstig is! klaag- Hij herkende het dadelijk uit de politiebeschrijving. 0, Jim, jij hebt toch niet gestolen, is 't wel? Natuurlijk niet! zei hij op onvas- ten toon, Dan moet je gewoonweg je best doen om naam en adres te weten te komen van den winkel waar ie het kocht, of anders zal de politie. Wacht even! verzocht hij Een Goudvischje. Eigenlijk was hij weinig voorbe stemd om een jeugdige vriend vau mij te worden Hij toch was van een voorname, doch onverhoeds verarm de familie en droeg het hart nog al tijd hoog; ik daarentegen was een eenvoudige vrouw, zij het uit den ge goeden middenstand. Toen hij nog behoorde tot de „jeunesse dorée", had hij zich weinig ingelaten met mij en mijne omgeving. Daar hij thans in ei gen onderhoud moest voorzien, was hij natuurlijk tot de conclusie geko- i nien. te woekeren met de gaven, die schrab cn gmg naar Penaten om Dur- hij be!n,. „iet onverdienstelijk ha.» raait over de crisis te raadplegen. j teerde hij pen en penseel meer alle- Juist, nu begrijp ik er alles van, daags uitgedrukt- hij leefde van zei Durrant, inwendig glimlachend om schrijfarbeid en teekenwerk en in de de vernuftige wijze waarop Miss Par- groote koopstad, waarin hij hiertoe lilnson haar straf uitvoerde en beste- rtch gevestigd had, kon hij zich ver- ten om «oMiKkt redenen haar bij de «e£?.eï?« .m" draaglijk bestaan uitvoering van haar pian te jmüen. JïïttSÜÏ 1-Iet was een vooraf opgezet planno- maar hij was meer traag dan ijverig; tjel Hij is geen oogenblik van plan re- j een gevolg van de slechte opvoeding, weest dat horloge In het water te welke hem er toe gebracht had. Le gooien. Die kerel was de dief. ver vermaken na te jagen dan ernstig Maar maar zij kunnen mij toch ^h te wijden aan kunst en weten- l iets-doen, is 't wel? klaagde Foster. ÊC!iap; Ik heb nooit goweton dat bet gestolen .„Stem ^nnmt j luchtSév^oet wa3, 'joviaal was hij; onverschillig-, doch Daar houden zij 'bij de .rechtbank oprecht. En zoo kwam hii er wel eens

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 15