plaatsen van ons laïid gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweemaan- delijksche lijst van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet blijven en die als waarscti'U wingsmiddel uitstekende diensten bewijst. Waar eene vereeniging, die hare le den al deze voordooien en gemakken aanbiedt, sleobts 1 3.50 jaarlijksche contributie vraagt, is dit zeker een zeer bescheiden eisch te noemen, Ie meer daar al het opgenoemde niet het eenige is wat de Haarlemsche Han- delsvereeniging doet; steeds heeft zij een open oog gehad voor alle zaken, die hare leden in 't bijzondei en onze gemeente in 't algemeen betroffen en altijd 'heeft zij daarvoor gesproken. Het zou te ver voereu alles op te noemen, waarvoor zij opkwam, alleen dient nog vermeld, dat het hare be doeling is. in deze ridhting krachtig voort te gaan. In verband hiermede zijn in het le- stuur drie commlssiën gevormd en is daarvoor het bestuur uitgebreid. Van deze commissiën bemoeit eene zicli met het Informatie- en Incasso wezen, eene met algemeene M'idclenstandsbe- langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier. Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goeds lot stand brengt verdient uwe sympa tfhle en de contributie, f 3.50 per jaar. kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is tn ledental, des te meer kan de Haarlemsche Handelsvereeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. HET BESTUUR. Parijsche Brieven cccxcv, In de Groote Opera is er op hel oogenblik groote herrie. Het schijnt, dat Louis Barthou, de minister-presi dent, het noodig vindt, de Groote Opera oen groote operatie te doen ondergaan. Toen ik hier, ruim zes jaar geleden, mijn tenten opsloeg, stond het Théd- tre des Arts onder leiding van' den vicomte Robert d'Humières, Uit mijn persoonlijke aanraking met bom bleek mij, dat hij een zeer ontwikkel de en geletterde edelman was, bij wien de liefde voor de kunst dergelij ke afmetingen nam, dat hij, schoon niet bepaald rijk, gaarne het grootste gedeelte van zijn vermogen besteedde aan artistieke doeleinden. Doordron gen van internationale beginselen, trachtte hij voornamelijk zijn landge- nooten in kennis te brengen met de beste tooneelstukken uit den vreemde een voortzetting dus van het' werk van Antoine en Lugnó-Poe, met dit onderscheid echter, dat hij, uitslui tend zijn eigen geld aan de 'onderne ming riskeerde. Riskeerde, zeg ik, want verdiend werd er niet, hoe voor treffelijk ook meestentijds de opvoe ringen waren. Hij leidde bijvoorbeeld de tooneelstukken van Bernard Shaw bij het Fransche publiek in, en zijn uitnemende kennis van de Engelsche taal zijn moeder was een Engelsche en zijn onmiskenbare kunstzin stel den hem in staat, de soms ietwat verborgen bedoelingen van den groe ten Ierschen tooneelsc-hrijver zoo zui ver mogelijk te belichten. Doch het scheen, dat het groote publiek hier heel weinig van Shaw moest hebben. Waren zijn tooneelstukken niet „klaar" genoeg naar specifiek Fran sche begrippen V Kon de doorsneè- Franschraan niet voldoende door den iersohen mist heen zien Hoe het ook. zij de voorstellingen, hoe welver zorgd ook, nomen niet voldoende op, en, als.ik me niet vergis, hebben slecihts.de opvoeringen van ,,Le grand Soir" van Leopold Kampf een goede necelte vermogen te maken. Toen zoo- wat ganssh zijn particulier kapitaal was „aangesproken", voelde Robert d'Humières zich tot zijn leedwezen genoodzaakt, er het bijltje bij neêr te leggen, waarna hij zich in alle stille weör aan zijn literaire studiën bin nenskamers ging wijden. De echte artiesten en de literaire fijnproevers betreurden dit noodge dwongen heengaan ten zeerste. Wat zou er nu van het- TbéAtre des Arts worden, nu de zoo ondernemende, sympathieke en ,1'art pour i'art" minnende Robert d'Humières zich had teruggetrokken Een gewoon derde-rangs theatertje Een music- hall Een cinéma Want aan de be staansmogelijkheid van een tweeden kunstminnaar, die de voetsporen van den geletterden vicomte zou volgen, twijfelde men algemeen. Een andere meneer, die zich óók min of meer zon gaan ruineeren, nog wel met voor ganger als waarschuwend voorbeeld? Pas si béte I Doch zie i daar verspreidde zich de mare, dat eeD zekere heer Rouché het werk van Robert d'Humières zou voortzetten en in het wezen van het Théfttre des Arts niet de geringste verandering zou brengen. Iedereen keek er van op. Wie was die mon sieur Rouché T In do kunstenaars kringen was hij onbekend. Doch de financieel? wereld wist inlichtingen te verstrekken Rouché was een aartsmillionnair en schoonzoon van den over de gansche wereld bekenden odeurtjesman Piver, nog „aartser" mülkmnair. Monsieur Rouché was dol o,p alles wat kunst was en zou, zoo niet het grootste gedgelte van zijn vermogen, dan toch gaarne eenige millioenen besteden aan de uitvoe ring van zijn artistieke plannen, l'instar" van Robert d'Humières. Ziet ge wel, ongeloovige Thomassen, dat er toch nog wel kapitalisten zijn, die niet slechts veel vutr de kunst voelen, doch daarvoor ook diep in hun beurs tasten Het eene jaar verliep na het an dere. Elk jaar sloot met een duchtig deficit. Doch Rouché, d,aar,toe in staat gesteld door den inhoud van diverse brandkasten, hield vol. De voorstel lingen waren superbe kosten wer den er niet gespaard. De schoonzoon van den reukorgaanstreeler, den odeurtjesraan, steeg gestadig in de achting zijner medeburgers. Totdat de vorige week zich het gerucht verspreidde, dat Louis Bar thou, minister-president, doch ter za ke speciaal in zijn functies van minis ter van Openbaar Onderwijs en Schoone Kunsten, het besluit had ge nomen, den heer Rouché te benoemen tot directeur van de Groote Opera, ter vervanging van de tegenwoordige titularissen, de heeren Messager en Broussan, wier gestie, let wel, eerst met het jaar 1914 eindigt. Waarom nü reeds, ruim een jaar vóór de expira tie van het nog vigeerend contract, zoo'n belangrijk besluit genomen? En waarom juist den heer Rouché be noemd? Had deze dan naar een be trekking gesolliciteerd, die eerst vijt- tien maanden daarna zou komen open te vallen?Vreemd l Hel geld, dat Rouché bij de gestie van het Tliéütre des Arts heeft verlo ren en verder nog zal verliezen, zal hij, als directeur van de Groote Ope ra, stellig in betrekkelijk korten tijd kunnen herwinnen. De heer Broussan, een der twee hui dige directeurs van de Groote Opera, houdt zich stIL en wacht kalm de ko mende dingen af. De heer Broussan is een oude tooneelrot, die van onde ren af aan is begonnen en zijn op klimming aan allerlei leepe „combi naties"' heeft te danken. Wie weet, of er nu niet een combinatie met Rouché is te arrangeeren? André Messager echter, gevoelig ar tiest (fijn componist en goed diri gent), heeft den volgenden brief tot der. minister van Schoone Kunsten gericht Parijs, 30 October 1913. Mijnheer de minister. Uit de dagbladen verneem ik, dat u een nieuwen directeur van de Opera hebt benoemd. Dit besluit noodzaakt mij er u aan te herinneren, dat, sedert het begin van mijn privilege, ik tot tweemaal toe mijn ontslag heb gevraagd we gens onvereenigbaarheid van karak ter tusschen mijn associé en mij. Tot tweemaal toe hebben uw voor gangers mij gedwongen, op mijn di recteursfauteuil te blijven En veer tien maanden voor het verstrijken van het privilege, op het oogen blik dat een schandelijke zaak, waar aan ik geheel vreemd ben, dreigt de huidige directie in discrediet te bren gen, ODtneemt u mij de functie, die uw voorgangers mij hebben gedwon gen te behouden. Onder die voorwaarden, mijnheer de minister, acht ik, dat mijn waar digheid mij niet toestaat, langer op de plaats le blijven, die ik bekleed. Bier. volgens heb ik de eer u mede te dec-'-m, dat ik, overeenkomstig arti kel 8 van liet „cahier des charges", mij den 80sten November zal terug trekken." Voil&l Louis Barthou, op deze fiere daad ni,-»t bedacht, zit nu met de handen in het haar. Eén ding staat vast: indien hel kabinet Barthou niet een dezer dagen valt wat voorshands onwaarschijn lijk is zal André Messager een har de maand te verduren hebben, óók van de zijde van zijn rnede-directeur Broussan. En of Chevillard, wiens naam thans op aller lippen is, onder deze omstandigheden genegen is om den dirigeerstaf van Messager over te ne men, wordt ten sterkste betwijfeld door degenen, die den orkestleidei van de Concerts Lamoureux kennen OTTO KNAAP. Vaa da ResMeiuia ca haar liewoMrs. ccxxv. Een zeldzaam contrast bestaat tus schen Liet algemeen decorum dat op Den Haag en op het grootste deel van haar inwoners rust', en het college dat geroepen is, die stad te bestopen. Wie den Haagsehen gemeenteraad eens aan het werk zag, zou, kwam hij van buiten de gemeente, en was hij nog doordrongen van het denkbeeld, dat alles in onze goede stad aan deftigheid deed of leed zijn handen van verbazing ineen slaan. En met reden Over het gebrek aan decorum, waaraan onze eerwaarde vroedschap lijdt, staan personen, die gedurende vele jaren de zittingen vol gen, nog wel eens paf. Zitvast zijn de leden doorgaans niet. In de oude zaai aan de Groenmarkt niet en in de nieuwe aan de Javastraat nog veel minder. En dan te weten, dat een der argumenten vóór de verplaatsing was, dat in een betere zaal de leden van zelf meer stoelvast zouden zijn 1 Gepraat wordt er gedurende de de batten heel veel. Herhaaldelijk moet de voorzitter om aandacht vragen en het gebeurt elke vergadering, dat de hamer dreigend tikt, om eenige leden tot de orde te roepen, die te veel en te luidruchtig praten met de pers Dat veel omgaan met de journalis ten, het is den burgemeester een doorn in het oog en het was aan hem te danken, dat een poging om liet luisteren voor de verslaggevers te ver gemakkelijken schipbreuk leed. Dr. Leiy had de perstribune een •meter vooruit willen brengen, waar door de verslaggevers zouden komen te zitten vóór de kolommen, die thans liet geluid beletten tot hen door te dringen-. „Maar er wordt nu al te veel met de pers gepraat", zei de burge meester in de vergadering van B. en W. en iiij wist het voorstel den hols om te draaien. De hoop van alle persmen-schen is nu op den nieuwen wethouder geves tigd. Maar om nu op het decorum terug te komen: Gedurende de behandeling van de begroot mg is liet toppunt van ongebondenheid vool een gemeen teraad dan altijd bereikt. Wordt gewoonlijk, gedurende <?sn serie vergaderingen de stennninghand over hand gemoedelijker, don laat- sten avond waarop de begrooting „be sproken" moest worden, steer: de sltemiming tot ver boven normaal! Een van de raadsleden had het goede denkbeeld gehad in de leeska mer waar de leden zich gedurende den tijd dat vervelende sprekers aan het woord zijn plegen op te houden Yweece blad Zaterdag 8 Kovemtser 1918 Haarlemsche Handelsvereenigitïg Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij Koninkl. besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909, No. 52. Bureau: Jansweg 11, geopend alle werkdagen van 9—5 uur. Teleplioon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging hier ter stede opge richt met het doel de belangen der te den op allerlei gebied te behartigen, doch ullereerst de belangen hunner handel óf bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken van hiformatiën en het incasseeren van dubieuss vorderingen. Voor posten welke men de vereeni ging ter invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 ct. porto worden be taald, terwijl van alle vorderingen doo- de vereeniging geind 3 pet. pro visie wordt geheven. In Juli en Augustus- 1913 zijn 44 vorderingen tot een bedirag van t 1495.55 betaald; 18 vorderingen wor den afbetaald, 10 vorderingen zijn uitgesteld. Bovendien hebben de leden bei reout op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeiriging, de heeren Mrs, Th. de Haan Hugenhoitz en A H. J. Merens, Spaarne 94 alhier, die desgewenscht ook in procedunen" eo faillissementen gratis voor hun op treden, natuurlijk echter alleen voor zaken betreffende den handel of het bedrijf der leden. Bij elke vordering der nechtsgeleer den in oanden gesteld moet 10 cent voor porto worden gevoegd, terwiji van de bedragen der langs dezen weg ingevorderde posten 5 pCt, moei worden betaald. 11. tl. rechtsgeleer den hebben het recht in geval van ge rechtelijke vervolging het door hun noodig geoordeelde voorschot te vra gen aan den inzender der vordering Over in de stad woonachtige jier- sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telephonische inlich ting; verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 2a ct. berekend terwijl voor Informalièn op buiten de stad wonende personen f 0.60 pLm. 5 ct. portovergoeding moet worden betaald. Aan het kantoor Jansweg 11 zijn zou pons A 10 ct. verkrijgbaar, waarop men aan het bureau van den Burger lijken Stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adressen van bier ter stede op het bevolkings register ingeschreven'personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legitimatiekaarten. waarop zij persoonlijk informatiën kunnen wa gen, in andere plaatsen bij de daar gevestimle en bij den Ned. Bond van Onderl. Infor. en Sohuldinvorderiog- bureaux en Handelsvereenigingen" aangesloten vereen i gin gen. Doze in formation kosten 25 ct. Het is noodig er nog eens uitdruk kelijk op te wijzen dat goed inlormee- ren, vooral naar nieuwe cliënten eene bepaalde noodzakelijkheid is gewor den, wnar zoovele geheel onbekende personen zich in onze stad en aan grenzende gemeenten komen vestigen Onder alle k o r e n is kaf. Bovengenoemde Bond, waarbij 18 verepiiivincen in de voornaamste Haarlemmer Halletjes EEN 7 TERDAG AVONDPRAATJE. De wereld is vol van scheren en haarknippen. „Scheer je weg!" roept de boer tot, den jongen, die zijn appelen steelt en misschien nog geen schijn van een schaduw van een donsje oip zijn ge richt heeft, dat weg te scheren valt. „Ik zit er mee geschoren" verze kert A. aan zijn vriend B., na het uit voerig verhaal van allerhande moei lijkheden in zaken of huiselijke om standigheden. „Wat doet de zwaluw, jongens?" vraagt, de meester. ,.Hij..." Hij scheert door de lucht,!" roept de bol- leJwos van de klasse. „Hij weet ze te scheren", merkt met een soort van bewondering een reizi ger op over den directeur van een duur hotel. Dit wat scheren -aangaat. Haar knippen was al van de vroegste oud heid a-f evei eens een zaak van hoi grootste belang. Zoo kwam Absalom aan zijn einde, omdat hij zich een keer te weinig had laten knippen, daar hij immers met zijn lange haren aan een booniltak bleef hangen en Simeon viel in de handen van zijn vijanden, omdat hij zich één keer te veel liet haar had laten knippen. Deze klassieke voorbeelden zouden geen dienst behoeven te doen, wan neer het onderwerp niet op dit ooge i- blik bijzonder actueel was. De bar biers willen namelijk verhooging van hun tarief invoeren, voortaan zal scheren niet meer vijf, maar zeven en een halven cent kosten waartegen de klanten, zooals blijkt uit verschillen de ingezonden stukken in dit blad, aioh krachtig verzetten. Dit verschijn sel is volkomen normaal. Hoewel uit drukkelijk beweerd wordt, dat het geld rond is om te rollen, hebben alle menschen maar liefst dat liet stil ligt, wel te verstaan in hiin zak. Toch geloof ik niet, dat de grief zoo krachtig tot uiting zou komen, wan neer de verhooging minder groot was. Vijftig procent! wie verhoogt den prijs van zijn waar nu op eens met de helft? Als dat de bakker en de slagor en de melkboer durfden wagen., die anders ook van een prijeverhoogiinkje niet vies vallen, dan kwam er een op roer. Laat ik, ter wille van den lieven vrede, eens verklaren waarom de ver hooging van den barbier juist 50 pro cent ls en niet, bijvoorbeeld, 60. Er •zijn artikelen, die om zoo te zeggen geen inkoopsprijs hebben en daar hoort het scheren ook toe. Soms wordt een mensch prachtig geschoren, keu rig fijn glijdt het mes over kin en wangen, 't is meer streelen dan schra pen: dit scheren kan een dubbeltje waard wezen. Maar een anderen keer tref je een bot mes, de scheerder is moe of uit zijn humeur, of kijkt naar 't aardige dienstmeisje van den over kant dat een karpet uitslaat 't is of er over je gezicht gezaagd wordt en per slot krijg je een jaap in je kin: zulk scheren is geen hal,ven stuiver waard. Daar liet onder deze omstan digheden dus moeilijk was, een prijs te bepalen redeneerden eertijds de barbiers: laten we het scheren, de goeie en de minder goeie keeren, be rekenen op vijf centen". En zoo ia 't gebleven, jarenlang. Mam* toen rle eischen hooxrer werden. die van de bedienden en van den bak ker, slager, kruidenier, groentenhan- deiaar, omdat alles duurder werd en misschien de eischen van den patroon zelf ook, toen vonden ze dat het zeven en een halve cent wezen moest, om dat het een rond getal is. Er is iets aanlokkelijks in een rond getal. Kijk voor een winkel en bijna altijd zie je ronde getallen. Er is bijna geen prijs, die niet eindigt op een nul of een vijf en kan dat om de eene of an dere lieden niet dan is 't 2 1/2 of 7 1/2. Deze neiging tot ronde getallen klopt nu weer wel met de beschouwing dat het geld rend is om te rollen. Wat nu Aan deze beweging worden zal is moeilijk te zeggen. Zooveel is wel zeker. dat. ze komt op een lastig gekozen oogenblik Terwijl vroeger een jongeling, na zijn eerste sigaar, geen gr on ter vreugde kende, dan het eerste dons op zijn bovenlip, is hij er nu op uit, om zoodra hij dat ver schijnsel bespeurt den barbier te hulp te roepen. Clean shaved als de Engelschman moet je wezen, wan neer je nog langer voor beschaafd mensch wilt worden aangezien. Kale gezichten, noemen wij dat in 't Neder land sc-h. De menschheld wordt van uitzien schrikkelijk eentonig. In- plaats van de gezellige afwisseling in knevels en baarden allemaal bloole bovenlippen, kale kruinen en gladde wangen. Het eenige wat aan oudere heeren nog wordt toegestaan, is dat ze hun knevel kort laten knippen, wat precies staat of je hem gewoon bent af te bijten. Ook alweer werk voor den barbier, die de anor zorgvuldig knippend bewerken moeit. Waarschijnlijk is er nog een an dere reden, waarom de menschen protesteeren tegen een verhooging van de schoei kosten. Je krijgt er niets voor terug. Integendeel je raakt er wat door kwijt En don nog betalen! Zelfs nog meer betalen! Nooit-. Slaat de tabak op, worden de sigaren hoo- ger in prijs, het zij zoo, je krijgt voor je goeie geld tenminste wat in je hand. Maar bij scheren en haarknip pen verlies je dubbel, je haar en je centen. De juistheid van dit betoog is niet te ontkennen. Maar ik stei er een ander naast. Zeep kan een mensch ook niet rooken, dn-inken of eten evenmin en toch koopt, hij die'getroost om zich or mee te wosschen. Diezelfde rol speelt de barbier. De Barbiers- en Kappers bond zou het volste recht hebben, zach te noemen met den ondertitel: „Ver- eeniging tot verfraaiing van het man nelijk geslacht". Want onze medewer ker Ko Doncker veronderstelt wei in zijn plaat van vandaag, dat vele men schen na de prijsverhooging onge schoren zuilen blijven, maar daar ben ik niet bang voor. Moeder de vrouw en de kinderen zullen pa wel naar den scheerhoek sturen, zóodra zijn stoppels wat al te duidelijk voor den dag komen. De fabrikant van scheer- machinetjes zal wel in zijn vuistje lachen. Hij zal de man van den dag zijn, de redder uit den nood, totdat de gebruiker het machinetje laat liggen eu, alsof er niemendal gebeurd is, weer naar den barbier stapt. Met belangstelling zien we het ver loop van den strijd tegemoet. Moge hef, hoewel er een uiterst scherp wa pen aan te pas komt, een bloedelooze strijd blijken! Door verschillende betrouwbare correspondenties i3 mij verteld, dat onder thee en een sigaar, bier te doen aanrukkne, en dat bracht in het late avonduur gewoon een herrie teweeg. Uit de Leeskamer, schuin achter de raadszaal gelegen en door een bree- d.*.n gang ervan gescheiden, ging tel kens zoo'n gejoel op, dat in de zaal liet gesproken woord verlo ren ging, hoewel alle deuren zoowel van de leeskamer als van de .zaal, ge sloten waren. Van de 35 leden, welke de presen tielijst geteekend hadden, waren er een groot half dozijn wethouders inbegrepen in de zaal. De rest ver koos het hier. Is het wonder, dat op zoo'n avond een 250 artikelen onder den hamer door gingen? Van de behandeling gedurende de vorige dagen is weinig te zeggen. Heel doorwrocht waren de redevoeringen niet en was de Bond van Ned. Onder wijzers niet weer eens besproken, de debatten zouden niet andere dan het praedicaat „mat" verdienen. Het is de tweede maal dat de Bono in den raad een berisping ontvangt. De eerste maal in het voorjaar, toon een motie-Couvée, waarin hel optreden van den Bond afgekeurd werd, met groote meerderheid werp aangenomen. Uitwerking had de uit spraak "an den Raad natuurlijk niet en B. eu W. meenden daarom thans met een daad te moeten komen. De voorzitter van de Haagsche af- deeding kwam toevallig in aanmer king voor plaatsvervangend hoofd uan een school ©n hij werd niet be uoemd. „We helbben daarmede niet den •lersoon willen treffen, maar een stel- «el," zei de wethouder. Dit neemt niet weg dat de Bond over dat passeeren danig boos is ge veest, hoewel in het orgaan van dc .i-fdeeling hoofden der scholen uitge- naakt zijn en worden voor kara'kter- loozo menschen, kerels zonder rugge- graat enz. De consequentie lijkt hier een heel !e!n beeijo zoek. De raad toonde opnieuw van hel Rondsgeschrijf niets te willen weten en verwierp met 27—2 stemmen een motie, waarbij B. en W. uitgenoodigd werden de benoeming aan Bedoelde «ohcol alsnog ongedaan te maken. Het merkwaardige was dat de socialisten de zaal verlaten hadden en de man, die de motie had Ingediend maar later ingetrokken, liep met hen mee. De motie was van te voren overgenomen door een heftig voorstander van bij zonder onderwijs, alleen om den raad gelegenheid'te geven zich uit- te spre- SINTRAM. Binnenland OUD-MINISTER KOLKMAN. Tot lid van Ged. Staten van Zuid- Holland werd gekozen de oud-minis ter mr. Kolkman met 42 van de 75 stemmen. MR. LORENTZ. Mr. Lorentz, de ook door zijne be schrijvingen bekende reiziger, die we tenschappelijke onderzoekingstochten heeft gemaakt, o.a. in Nieuw-Guinea, heeft zich de consulaire loopbaan ge kozen. nu hij verleden week het exa men voor aspirant-consul met goed gevolg voor de commissie aflegde. NATIONALE KIEZERSBOND IN NEDERLAND. Men meldt ons uit Amsterdam Naar wij vernemen heeft het hoofd bestuur van den „Nationalen Bond van l-Totestantsche Kiezers in Ne derland" gisteren wederom verga derd ter verdere behandeling van de concept-statuten in verband met de reorganisatie van den Bond tot een „Nationalen Kiezersbond in Neder land". Nadat de concept-statuten in haar geheel waren afgehandeld, werd be sloten deze in een algemeene vergade ring, op Woensdag 26 November e.k. te Amsterdam te houden, aan de leden en afdeelingen ter goedkeuring voor te leggen. er een klasse van menschen is, die zich over deze scheermoed 1 ijkheden vroolijk maken. Dat zijn namelijk de vrouwen. Zij hebben het niet erg op „dat gescheer", zooals zij het noeimen. Omdat ze er zelf niet mee te maken hebben, kunnen ze zich niet goed voorstellen, welke belangen daarvoor bij een man betrekken zijn; bovendien hebben vrouwen soms de gewoonte, om van die vragen precies op den man af te doen, zooals bij voorbeeld: „waarom scheer je je zelf niet?" „Daar hól) ik geen tijd voor", geeft dan de man ten antwoord, waarop de vrouw met onbarmhartige logica aantoont, dat de barbier zeven minu ten van zijn huis woont, maakt voor heen en terug veertien, plus de tijd van wachten, „want er is immers al tijd zoo'n gedrang bij den barbier", zegt de vrouw met nadruk, Ik kom hierop terug, maar wil zeggen dat de vrouw In tlieorie geen ongelijk heeft, wanneer ze zegt, dat je het gauwer thui9 zelf kunt doen. Maar in de practijk? Als het mes niet zoek is-, dan moet het aangezet worden en als het niet. aangezet moet worden begin het een beetje te roes ten. Bovendien is er niet altijd warm water voorhanden en vindt de vrouw wijlen iemands baard een vieze boel. Zelf scheren e„ ze'f talen leeren wordt veelal met grooten geestdrift begon nen, maar loopt op niets uit. En dar. is naar den kapjoer gaan een aardig wandelingetje. Zijn de kinderen wat lastig, is je vrouw soms ontstemd, is het in de kamer wat warm of wat koud, of heb je zonder bepaalde reden geen zin om den hes ton avond thuis te bliiven dan is de DE SOCIAAL-DEMOCRATEN EN DOUWES DEKKER. De Tel. meldt: Bij de conferentie die de 60ciaab democratische Kamerleden Dinsdag avond hebben gehad met het Indisch* driemanschap, was naar wij iri en kele bladen lozen de heer II, van Kol, lid der Eerste Kamer, niet te genwoordig. Wij kunnen hieraan toe voegen, dat de heer Van Kol Maan dagmorgen naar het buitenland is vertrokken. liet etandpunt, dat de so cialistische fractie der Tweede Ka mer tegenover de ge-interneerden in neemt, wijkt nogal af van hetgeen de heer Van Kol dezer dagen als zijn meening heeft openbaar gemaakt. VERKIEZING-EERSTE KAMER. De Staten van Zuid-Holland kozen tot lid der Eerete Kamer professor G. J. van Swaaij met 43 van de 76 stem men. Professor G. J. van Swaaij behaal de in het jaar 1889 aan de voormalige Polytechnische Schooi te Delft zijn di ploma als ingenieur, was daarna en kele jaren als adsisterit verbonden aan die 6chool, totdat op 1 Januari 1893 zijn benoeming tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Winterswijk volgde. Den llen Juni 1891 werd de heer Van Swaaij be noemd tot leeraar aan de Rijke Hoo gere Burgerschool te Tilburg en in November 1897 tot tijdelijk leeraar in de natuurkunde aan de Polytechni sche school te Delft. Op 1 Februari 1898 volgde zijn definitieve aanstel ling en den 6en Juli 1904 zijn benoe ming tot hoogleeraar in de eleclro- tecbniek aan de Polytechnische School, welke in 1905 in de Techni sche Hoogeschool werd omgezet. Bekend mag worden geacht dat prof. Van Swaaij dezen zomer herko zen werd tot lid van de Provinciale Staten en later gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten, welke betrek king niet vereenigbaar werd geacht met die van hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool. De hoogleeraar is lid van de Staatscommissie voor de electriciteits- voorziening, ingesteld bij K. B. vaa 14 Juli 1911. Zijn werken op eiectro- technisch gebied worden in vakkrin. gen algemeen gewaardeerd. HOEDENSPELDEN. Een tram in een volksbuurt te Am sterdam. Aan een der vele haltes stapt een vrouw uit het volk op. Met de eene hand wordt de schort tot 'n bundeltje saamgeknoopt vastgehou den, de andere hand omsluit den ring van een draagnet, waarin aardappe len. Een groote hoek dekt het hoofd, terwijl reuzen-hoedenspelden ter weerszijden uit den hoed 6teken. De vrouw stapt parmantig naaf binnen, zoekt plaats. De conducteur belt afde tram schokt in beweging. Juffie, zegt de conducteur, 'k mag u niet meenemen, u hebt geec beschermers aan u"?y hoedespelden. Hij zeit Wfit, grinnikt de vrouw. Juffie bij de A. P. V. is het ver boden en daarom moet ik u waar schuwen gerust, ik mag u niet mee nemen. aan de eerste halte moet u de tram verlaten. Wat mot jij met main, man, 'k beiaal ommers. Ja, juffrouw, goed en wel, maar als een controleur komt., krijg ik boe te en dat kan niet, bovendien de po litie wil het niet. En ik... het, 'k goa der niet uit, 'k Ga me losten nalregenen. Conducteur belt. Juffrouw, ga u d'r uit. En ikhetl 'k Doe het niet. Resoluut blijft de juffrouw zitten; doet het draagnet open, neemt twee aardappelen er uit, steekt die aan de peneinden en kijkt triomfantelijk rond. 't Publiek glimlachtconducteur, goedmoedige kerel, ook, en zegt Nou mag je blijven zitten I („Stand.") POLITIE EN BUITENLANDERS. Naar „Het Volk" meldde, is door het Kamerlid, den heer Vari Leeuwen aan de ministers van Buitenlandsche Zaken en Justitie de volgende schrif telijke vraag gesteld: In „Het Volk" van 25 October 1913 werd de Nederlandsche vertaling op genomen van een in het Finsch ge- aankondiging: „r.ou, ik ga me even laten scheren", een ware uitredding. Hiertoe wordt verlof nooit geweigerd, hoogstens krijg ie de vermaning mee: „kom niet zoo laat thuis als den vo- ri.gen keer". Maai* toen was het erg vol, zoodot je heusch driekwartier hebt n.oeten wachten, omdat de bediende zijn duim bezeerd had en niet zoo vlug was als anders. Een anderen keer ben je vlugger geholpen, maar don is er altijd wat: een kennis, die met je oploopt, maar in de richting van zijn huis of een goeie vriend, die net 'hoe ban 't zoo treffen?) zoo'n trek heeft in een glaasje bier. Is het zoodoende een uurtje later dan gewoonlijk, dan denkt moeder de vrouw, dat 't weer zoo druk is geweest of ze houdt zich maar zóo, want onder ons gezegd légt een verstandige vrouw geen zuut op alle slakken. Maar hoefde je heele- maal niet meer naar den barbier, dan zou ze wilton, dat je den heelen avond thuis bleef. Zoo zijn sommige vrouwen: beinli- nelijk maar niet altijd heel sterk in. haar redeneering. Daarom zeg ik li, mede-mannen, (laat ons de hoofden even bij elkaar steken dat de vrouwen ons niet hooren) dat we den barbier in esre moeten houden. Hij is niet ai- leen de man, die on3 vertelt van 't laatste sterfgeval, maar ook de op zichter van ons mannelijk schoon en' ten overvloede: tiet o!t jd geduldige voorwen--' eens lust hebben een straatje om te loopen. En zoo'n veelzijdig man zouden o verdriet aandoen? Nooit. Laat ons den strijd vermijden en trachten vrede to sliuilten, nu het nosg tijd is. F1DELIO.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5