L. HOIZHAÜS 35 6roota Houtstraat. Hiarlim io pet. korting Mededeel ing Teneinde de overstelpende drukte der laatste St. Nieelaasdagen in liet belang onzer clientèle eenigszins af te leiden, hebben wy besloten op ai!© artik@8en diealsSt.Nicoiaasgeschenk moeten dienen en reeds nu worden gekocht toe te staan. Deze korting wordt alleen verleend van Maandag 10 tot en met Zaterdag 15 November. De met korting verkochte artikelen worden evenwel niet afgeleverd vo'o'r 1 December en mogen eerst na St. Nicolaas worden geruild. schreven blief van het Ftnsche par lementslid Hilia Parssinen, waarin de beschrijving voorkomt van de hoogst onbehoorlijke behandeling, die zij op 10 September 1.1. te Oldenzoal van de zijde <fcr Nederlandsche politie heeft ondervonden, ondanks dat op de pas poorten van genoemd parlementslid en haar gezellin de woorden voorkwa men Veroorloofd te reizen in alle landen van Europa en Amerika". Ik heb de eer, de heeren ministers ♦an Buitenlandsche Zaken en Justitie te verzoeken, op de volgende vragen te antwoorden lo. Zijn Hunne Excellenties bereid een ernstig onderzoek in te stellen naar het in bovengenoemden brief van het Finsche parlementslid Hilia Pdrssinen beschreven voorval, en de Kamer in kennis te stellen van den uitslag \an dit onderzoek en de door Hunne Excellenties c.q. in verband daarmee te nemen of genomen maat regelen? 2o. Zijn Hunne Excellenties bereid, afdoende maatregelen te nemen om te voorkomen, dat voorvallen als in bovengenoemden brief zijn beschre ven, zich herhalen? 't Alg. Handelsblad heeft aan zijn correspondent te Oldenzaal opgedra gen een onderzoek in te stellen. Deze deelt thans inede, dat de bedoelde dame, die met een meisje reisde en verklaurde op weg te zijn naar Cana da, door eerst nader gevraagde in lichtingen te weigeren, eenige onaan gename ervaringen opdeed, die ze aan zichzelf had te wijten. De correspondent besluit: „Ooggetuigen deelden ons verder nog mede, dat er van een onbehoor lijke behandeling door de politie geen sprake is geweest voor zoover zij althans weten. Wel verklaarden zij ons, dat het optreden der datne in vele opzichten brutaal en onheusch was." ONGELUKKEN. De Tel. meldt: - Een juffrouw, die de trambaan in de Kinkerstraat bij de Nassaukade, te Amsterdam, wilde oversteken, werd door een tramwagen van lijft 7 gegre- gen en een eind meegesleurd. Door de gladheid der rails duurde heit een poosje, eer de wagen stilstond. Bloedend aan voorhoofd en neus ge- woud, werd de ongeveer 25-jarige vrouw bij-een fotograaf binnengedra gen, waa zij door een beambte van den geneeskundigen dienst voorloo- plg verbonden werd."Daarna werd zij per auto-baimcard naar het Wilhel- mina-ga3thuis getransporteerd. VERDRONKEN. Gisteren is te Zwolle het 2-jarig zoontje van den slager A. J. v. R. al spelende in een tobbe met weinig wa ter, die bij heit slachthuis stond, ge vallen en verdron'ken. (Zw. Ct.) VERDUISTERING. Ten nadeole van de Ned. Crediet- en Depositobank te Rotterdam is een bedrag van f 1500 verduisterd, waar van verdacht wordt de voortvluchtige boekhouder, J. L. A., zoo meldt de Tel. ROODVONK. Onder de kinderen, welke school gaan op de Geref. school te liuoge- veen, heerscht op 't oogenblik de rood vonk epidemisch. Er zijn tot nu toe verschillende gevallen, waarvan drie met duodelijken afloop. Gisterenmiddag is de school voor onnepaalden tijd gesloten, zoo meldt de Tel, liït üe. ümstreken VELSEN. GEMr-UNlJiRAAD. De geiueenteraau vergadert op .Woensaug iz November 1913, ues mmuags 11/4 uur. Do agentia, luidt: i 1. ingenomen stukken en mededee- lingeu. z. voorstel tot progressieve school- geiu'lioffirig. 3. Aanstelling vroedvrouw Wijker- oog. i. Voorstel tot instelling van eene commissie van bijstand voor de torleidirig en om over te gaan tot de oproeping van sollicitanten voor do betrekkingen van directeur, boekhou der en verder personeel. 5. Adressen o, Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Umuiden, om gebruik van het gymnastieklokaal van sc-hool A. Vovf /.ondagsschool b. P. Ver woe ru inzake afwijking van art. 9 der Bouwverordening c. r. Jasperse e. a inzako verbete ring van wegen in V eiseroord; d. Bestuur der vcreeuiging „de Proeftuin" te Lïsse om een jaarlijk- sohe bijdrage van 25 e. J. van der Lijn, om toekenning van een vergoeding als tegemoetko ming in de kosten van schoolgeld f. A. C. Bed ijs, om eervol ontslag als onderwijzeres aan school C g. W. Uitslager om kwijtschelding van boete wegens liet te laat opleve ren van den steiger voor den reini gingsdienst h. G. Apekrom, om afwijking van art. 23 der Bouwverordening i J. Hamers, om vergoeding voor geleden leed wegens verleende politie- assi-stonfie. C. Benoemingen a. een onderwijzeres aan schooi A te IJmuiden b. een lid der Steigercommissie. 7. Suppleloire begrooling, af- en overschrijving, onvoorziene uitgaven. 6. Voorstel wijziging verordening Hoofd. Omslag. 9. Belastingzaken. IJMUIDEN. DE STAKING IN HET 3TOOM- V1SSCHERIJBEDRIJF. V. Onze corresi-ondont schrijft: Inderdaad is door de Vereenigde feeders niet vervuld, jvat door «ie Commissie van onderzoek uit haar! midden, bij de gevoerde besprekingen j fn uitzicht werd gesteld nl. tegemoet- koming in den eisch van vrije voeding door geldelijke vergoeding daarvoor, j Met dezen zin sloten we onze vorige bijdrage over de stakingsgeschiede nis. 't Was reeds eenigszins merk waardig, dat do gevoerde besprekin- gen o iel de vertegenwoordigers van een gedeelte der vijf te IJmuiden ge vestigde zeeliedenvereenigingen zich in hoofdzaak bepaalden tot de door één vereen!ging gestelden eisch. Over <!e looneisch van de tweede in actie go- komen verec-nïgïng werd niet gespro ken. Uit de gevoerde bespreking, we gedeeltelijk bijwoonden on waar omtrent van andero ons nauwlienrïge inlichtingen werden verstrekt, bleek de Commissie uit de Vereenigde rea ders, als tolk van haar lastgevers, dit voorop gesteld te hebben: ,,Da eisch van vrije voeding, door en vanwege de reederijen te verstrekken wordt nimmer ingewilligd." De molievei hiervoor waren vele. In de eerste plaats werd deze eisch van de hand gewezen op grond van de fi- nanlieele bezwaren.Berekend werd nl. •lat de verstrekking van de volledige vrije voeding, dusmede de broódkost met loebehooren. zou komen te slaan op plus minus f 15.— per man en maand, en dat dus met aftrek van do reeds toegestand-» loontoeslag van f per man en per maand in 1912 toege staan, nog bovendien f 10 per man en der maand zou moeten toegelegd worden. In do tweede plaats werd gen, da.; waar thans reeds dikwijls groote ontevredenheid arm den dag gelegd werd over de voeding! die Voor gemeenschappelijke rekening werd gekocht, die ontevredenheid nog zeer zou toenemen over kwaliteit en gehoel 1en onrechte, over kwuliteit en kwantiteit, indien de voeding door do reederijen werd verstrekt. Met een groot aantal voorleiden uit de koopvaardiischeepvaui't, werd dit bezwaar toegelicht. In de derde p'aats zou een dergelij ke voedir gverstrekking, waarbij de reederijen. waren aangewezen op in slagen en gros. of op coöperatieven grondslag de doodsteek zijn voor een groot aantal neringdoenden te IJmui den. Tot goed begrip hiervan dien© deze toelichting: Thans wordt door den schipper of door den kok, onder ver antwoordelijkheid van den schipper, hetgeen voor gemeenschappelijke re kening noodig is (als vleesch, aard appelen, groenten, erwten, meel, boo- nen, enz.) ingeslagen bij kruideniers of kruideniersiers ter plaatse. Die winkelhouders, doch meer nog die winkel houdsters zijn behoeftig ach tergebleven familieleden or weduwen van zeelieden, die op deze wijze uit kameraadschap] >e! ij k pü c-ht «gevoel aan den kost geholpen worden, zon-- der dat in uiterste mate gelet wordt op de meest scherp coneurreerende prijzen. Bij de voedingverstrekklng dooi- de reederijen konden het mcerendeel de zer neringdoenden hun Casematton el oprollen. In dederde plaats werd ernstige twijfel geópperd, of wel economisch met de verstrekte levensmiddelen zou worden omgegaan als niet de schepe lingen daarbij persoonlijk belang had den. In de vierde plaats stond men de moeilijkheid, wien de verzorging voor de fouragé moest worden opgo- Iragen; don schipper, wien daarvoor wegens zijn drukke bezigheden de noodige tijd ontbrak of den kok, die daarvoor wel het minst in aan merking kon lcomen, omda t men voor •lie functie meestal Jonge maatjes aan boord neemt, die al kolwnvde het tof. matroos of stuurman moeten bren gen. Bovendien en hierop werd bijzon derlijk de nadruk gelegd de weini ge plichtsbetrachting van het perso neel, waardoor dikwerf groote finan- t-ieete schade- geleden werd, maakte deze bijzondere uitgaven reeds on doenlijk. Wilden de schepelingen zich door een collectieve arlxndsovereen- komst tot meerdere plichtsbetrachting verbinden,, dan zou in dezen n.og wel iets tegemoet kunnen gekomen vvor deai, door bijvoorbeeld verhooginj van de 1 oor svergoeding. Dit werd niet onduidelijk door de Commissie uit de Vereenigde Reeders in uitzicht gesteld, zonder dat daarbij cijfers berden genoemd, doch waar mede, in beginsel, zich het meeren- deel der vereenigde zeelieden wel kon vereenigen, te meer daar er enkele vereenigingen waren, die.' ofschoon tegenstanders van de vrije voeding door de reederijen verstrekt, ernstig meenden, dat het tegenwoordig ver strekte voedinggeld verhoogd moest worden. Meer speciaal was dit het stand punt van de Volharding, die dan ook met den eisch van voorloopige ver- hoogïng van f 5 per man en rer rnaand kwam, waardoor het voeding- geld tot f 10 zou stijgen. Na talrijke vergaderingen v Vereenigde readers kwamen zij met het reeds lakend gemaakte voorstel van 1/4 pCt. der nettobesoraming toe slag op de loonen onder voorbehoud; le. van eer: minimum bedrag aan besomming; 2e. uit te betalen na 3 maanden. Op deze wijze trachtten de reede rijen de ma rsc happen meer belang te doen hebben bij hoog© besommingen en in de tweede plaats de mensehen meer te binden aan hun schepen en patroons, omdat bij vertrek binnen de drie maanden de toeslag verbeurd zou zijn. Bovendien werd bepaald, dat een schepeling f 5 van zijn gage zou ver leuren, indien hij oorzaak was van oponrfhoud in het uitvaren, doch reeds bij een eerste bespreking met de ver tegenwoordigers van den Alg. Ned. Zeemansbond trokken de reeders dit boetesysteem in. De Hbld.-berichlgever meldt: In de Donderdag gehouden verga dering der vereenigde reeders is met algemeene stommen besloten de vol gende loonregeling voor de bemannin gen der trawlers vast te stellen. De bedragen, welke vroeger betaald wer den, plaatsen wij tusschen haak jes; le machinist SO plus 1 procent der besomming (hetzelfde), 2e machinist f57.50 plus 1/2 )f 70 plus 1/6%), sto ker f 47.50 plus 1/2% (f60 plus 1/6%), stuurman f 65 plus 1/2% (hetzelfde), matroos 47.50 plus 1/2% (ƒ60 plus 1/6 lichtmatroos 25—45 plus 1/2 {vroeger voer men inct geen lichtma trozen) en kok 135—45 (vroeger f 40 —f50) naar bekwaamheid. Bovendien wordt aan de beman ning, behalve den «schipper het lever en kuitgcld Ier verdeeLing gegeven, waarvan ieder gelijkelijk 1/9 deel ont vangt. Deze regeling bestond vroeger ook. In de nieuwe gages zijn echt or ook de kosten voor voeding Inbegrepen, zoodat de vroeger toegekende f 6 per man en per maand komen te ver vallen. Konden de opvarenden vroeger bij binnenkomst het traditioneele „zoo tje visch" inedenemen, voortaan zal <ï;»l niet meer geoorloofd zijn. Elk der opvarenden moet per maand f2.50 van zijn gage laten staan lot eau maximum van f 15, welk bedrag verbeurd wordt, voor ieder die zonder geldige reden een schip op punt varen tegenhoudt of tracht legen le houden. Alle hieruit voorkomende ge schillen zullen worden berecht in hoogste instantie door een arbitrage commissie, waarin zoowel werknemer als werkgever in gelijke getalsterkte vertegenwoordigd zullen zijn. De nieuwe loonregeling zal in werking treden op 1 Januari a.s. of zooveel vroeger als eventueel schepen ter visscherij zullen uitvaren. Zooals uit het bovenstaande blijkt is deze nieuwe loonregeling op geheel nieuwe basis ingericht. De zeolioden- organisaties die deze nieuwe regeling heden nog niet in haar bezit hadden zullen natuurlijk nauwkeurig na gaan of deze regeling voor hen een verbetering brengt.De maandelijk- sche besomming van de trawlers loopt van f3000 tot f4000. Van deze besom niing ontvingen de opvarenden tot dusver boven hun gage 1/2 procent Bij de nu aangeboden regeling ont vangen dus zij 1/3 procent meer, doch zouden daartegenover moeten berus ten in vermindoring van hun gage, de fó voedinggeld en verlies van „het zootje visch" nu iedere reis. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 30 Cts. per regel. Nog een eervolle vermelding voor do Pink Tillen. De Pink Pillen genezen zoo gemak kelijk en zoo snel de ziekten die uit slapte van het bloed en zwakt© der zenuwen voortkomen, dat, met een wijziging van de woorden van Sene ca: „Men is half genezen indien men innig zijne genezing wil", men zoggen kan: „Men is half genezen wanneer men de Pink Pillen gekozen heeft om tc genezen.'1 Mev; Wij ontvangen allo dagen talrijke brieven van zieken die hunne kwalen gunschö jaren hebben met zi-ch go- sleept, die daardoor hunne betrek king, hunne plaats, hunne broodwin ning verloren hebben, die na nutte loos allerlei .middelen te hebben be proefd, het besluit namen de Pink Pillen te gebruiken en in enkele we ken genezen zijn. Wij halen ieder en dag nieuwe gevallen van genezing aan het staat aan de zieken van die voor beelden partij te trekken. Mevr. Buisson, woneinde te Saint- Bo nnet-de -M u re Isè re-Frnnkrij' k) schrijft: „De Pink Tillen hebben mij genezen van eene bloedarmoede die mij gedurende twee jaren onder mijnde. Mijin ziekte was begonnen met ■rlics van eetlust, zwakte en bleek heid en mijne spijsvertering, vroeger zoo goed. was lung en pijnlijk worden. Ik voedde mij slecht en mijn© zwakte werd iederen dag grooter. Ik altijd benauwd en dikwerf on derberg aan duizelingen, verblindin gen en schele hoofdpijnen. Het scheen mij alsof ik geen bloed meer in aderen had en» ik was altijd erg koud. N-j verscheidene geneeswijzen zonder uitslag le hebben beproefd, besloot ik de Pink Pillen te nemen. Uwe pillen hebben mij veel goed gedaan en mij enkele weken volkomen genezen. Sedert ik die behandeling gevolgd heb, ben ik voortdurend gezond geweest." Onder een saamgopersten vorm be vatten de Pink Pillen alle bestand- deelen noodig om een nieuw leven, ee' nieuwen rijkdom aan het bloed te ge ven en de zenuwen lo versterken. Zij zijn het onfeilbaar middel bij uitne mendheid tegen de bloedarmoede, de bleekzucht, de algemeene zwakte, de duizelingen, de oorsuizingen, de on- lehiifttigheden bij de vrouwen. Zij ziju onovertroffen Legen de zemrwuit putting en d» neurasthenie. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k t 1.75 de doos en a f 9 de 6 dooien aan het Generaal-Depót der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22 huis, te Amster dam; J. J. Göppinger, Haar lem. W. A. Schouten, drog. te Lisse; en in alie goede apotheken en drogis ten. Gemengd Nieuws De Spoorwegramp ta Melua. Veertig dooden heelt men thans, Donderdagmorgen, gevonden, en men weet ntet of men er niet nog meer vinden zal. Een ooggetuige vertelt. Het „Ilbld." heeft den heer J. A. van der Togl gesprokon, een 23jari gen Amsterdammer, die, komende van Marscil'o, het spoorwegongeluk te Mélun medemaakte. llij is de eeni ge Hollander, die op de plaats van de ramp is gebk-ven tot drie uren iu den morgen om de behulpzame hand te bieden bij het reddingswerk. De lieer Van der Togt verleide „Mijn plan was om in Marseille (Ik kwam mei zes maanden verlof als cheiniker van Oost-Java) den nacht trein van S.25 naar Parijs te maar omda'. de douane-beambten zoo lang op zich lieten wachten, lukte dat niet. We namen toen den ochtendtrein van negen uur. De trein was stamp vol en ik zat, met twee jonge paar tjes. dia hun huwelijksreis gingen maken, en met drie andere passa giers in een compartiment van den éérsten passagierswagen achter de locomotief. Later, in Lyon, werd nop een personenwagen aangehaald, die vóór den onzen kwarn dat is ons be houd goweest, want, zooals u weet, zijn alle reizigers uit dien eersten wagen gedood. Des avonds, een oogenblik vóórdat de aanrijding plaats greep, wilde ik juist mijn plaats verlaten om in dec corridor, waar ik een kennis zag staan, een sigaret te rooken, toen ik een schok voelde. De stoot was niet lievig, mijn lorgnet vloog van den neus, maar op hetzelfde oogenblik ging het licht uit en we zagen niets dau vlammen. Ik trok mijn beenen omhoog, "wachtende op een tweeden schok, die echter niet kwam, en toen bemerkten wij, dat onze waggon schuin -stond. De dames gilden ,,Ik ruik petroleum, we verbranden le vend I'oen werd ik een oogenblik angstig en ik trachtte met mijn hand een ruit in te slaan. Dat lukte niet, ik beliep alleen een bloedende wonde aan den pols, en toen trapte ik de ruit stuk. Maar het bleek niet noodig, dat we door het raampje naar buiten kropen we konden door den corri dor ons naar buiten redden. Een Hol- limclsche lteor en dame, die met hun zoontje uut Iridië kwamen en ook naar Amsterdam reisden, had ik even vroeger naar voren zien loopen. Ik had ze al opgegeven, maar geluk kig kondon ook zij zich nog redden, door over het onderstel van een ver brijzelden wagen naar buiten te klimmen. Toen ik op het station stond, klon ken van allo kanten ontzettende kre ten op. Ik hoorde vlak bij mij een jon gen Franschman radeloos om zijn vader roepen, De vader van den ar men jongerv lag onder den eersten wagen. Het. verkoolde lijk werd den volgenden morgen teruggevonden en herkend l.... Ik ben dadelijk, zooveel als dit in mijn vermogen was, gaan helpen. Spoorwegbeambten, enkele Fransche passagiers, die niet terstond over stapten in den trein die. over Cor- beille om vijf uur in den morgen Pa- ijs zou bereiken, en mijn persoon, ve voorzagen óns van de lantaarns, die van de locomotieven werden af gehaakt en uit het seinhuis gehaald, en we gingen onder de waggons kij ken, van waar de noodkreten op klonken. liet was vreeselijk 1 11c heb mannen en vrouwen gezien, die bekneld lagen op de rails en die wanhopig om hulp. gilden, liuri armen of beenen staken onder den trein uit en die lichaams- deelen brandden, ve'rkoolden.... Wij stónden er machteloos bij, want er was geen water om den brand te blusschen. Maar toch mochten we ook bet genoegen smaken, verscheiden on gelukkigen uit hun ellendige posi tie te bevrijden. Ze zijn er niet allen levend afgekomenov waren er bij, die te voorschijn werden gehaald met en bloederi'gen stornp aan liet li chaam, waar vroeger armen of bee nen zatenhet was bided, alles blood. Uit de onbeschadigd gebleven cou pe's werden de kussens gehaald en in do wachtkamer van het station te Mé lun legden wij de arme gewonden en de dooden neer. Later werden do ge kwetsten per - automobiel naar het dichtstbijgelegen hospitaal vervoerd Ongeveer twintig minuten na de ramp konden zeildoeken emmertjes vol water worden aangedragen, dat uit een put naast het siulion werd tapt. Het werd over het vuur gooid, maar och, wat baatte het be droevend weinig 1 Telkens weer ont plofte een hoeveelheid acetyleen, dan hoorden we een knal, zagen vonken opstijgen en vlammen uitslaan, en nieuwe kreten om hulp bereikten ons. De aanrijding vond plaats om twin tig minuten over negen omstreeks elf uur kwamen troepen soldaten aan- marcheeren, die de plaats, waar de amp geschied was. afzetten. Dat was noodig. Het rapaille, dat langs de rails en verbrijzelde waggons sloop, had reeds naar alle kanten zijn slag geslagen. En wat niet op deze manier dween, werd door de vlammen verleerd. De heele post lag over de rails verspreid; hier vlamde een stapel aangeteekende brieven vol bankbiljetten en verderop zag ik den verkoolden inhoud van vier postzak ken op een hoop gegooid. Omstreeks twee uur kwam een lnjschkraan in werking, om de overblijfselen van do waggons weg te ruimen. Ik bloef helpen tot drie uur onge veer. Toen, doodmoe, vond ik in Mé lun een kroegje, waar landloopers komen en waar me een klein hokje werd aangewezen om xe slapen. Ge heel gekleed ging ik rusten tot zeven nul-. Toen spoedde ik me weer naar liet station oni te telegrafeeren, maar daar was geen denken aan. De toe stellen waren alle bezet door treïn- beambteu. Daarna ging ik informee- naar mijn bagage, maar niets er was behouden gebleven. Alles verbrandmijn kleoren, de go- schenken, uit Indië meegebracht, mijn diploma's, portretten, gouden ringen.... En met een sportpet op, zonder overjas, alleen in het bezit wat geld en mijn retour naar In dië, nam ik. vroeg in den morgen, den trein naar Parijs. Aan de Gare de Lyon wondde ik mij. ta gezelschap van den Hollander, die ook z'n baga ge kwijt was, tot den chef, maar deze mij naar den chef der baga-1 ge, bij wien ik moest reclameeren. Hij zei mij, dat ik een gespcffficeerde lijst moest zonden van de verbrande goe deren dan zou de Spoorweg Maat schappij wel eens kijken. Dienzelfden dag ook gingen wü naar onzen consul 1 in Parij's. Deze was zéér vriendelijk en raadde ons eveneens, een gespeci ficeerde lijst te zenden. In Mélnn lieb ik nog den stoker van onzen trein ontmoet. De man was van zijn post over een afstand van veertig meier weggeslingerdeen van zijn armen was totaal verlamd en hij liep zwaar kreupel. En in den trein Parijs naar Holland sprak ik heer en dame uit Den Ilaag, die van Algiers kwamen. Zij hadden in Lyon den noodlottigen trein willen pakken. Dinsdagmiddag. Maar mevrouw wachtte nog een hoop wascligoed. dat in het hotel meest afgeleverd worden. Daarom konden ze eerst een dag la ter vertrekken en bleven behouden. Donderdagavond om zes uur ben >k hier gekomen, zonder Indische ca deautjes en zonder bagage. Muar ze namen me ook zóó...." Donderdagmiddag ontmoetten wij. meldt de Grw., in de wachtkamer te Roosendaal een Indische familie op reis naar Den Haag. die het vreeso- lijk spoorwegongeluk te Meirun hebben meegemaakt. De reizigers waren natuurlijk nog onder den indruk. In een vaart van minstens 100 K M. werd de trein m één oogenblik met een verschrikkelijk gewold tot stil stond gebracht, waardoor alle reizi gers, di© van des morgens vroeg o! in den trein zaten, en waarvan de meeste ingesluimerd wanen, onder een afschuwelijk gekraak over en op elkaar gesmeten werden. De lichten poften uit.de wu ter tanks van de closets sprongen, waardoor langs het plat vorm liet water binnenstroomde, /.oo- dat zij in 't eerste oogenblik meenden, dat ze in een rivier gestort waren. Hun wagen stond boven op een ande ren en zij moesten door de gespron gen en uit hun voegen gewrongen raampjes klau teren, waarna ze een schouwspel zagen, zóó ellendig, zóó afschuwelijk, dat de arme menschen er nu nog niet over konden spreken, zonder dat de tranen hun in de oogon •opwelden. Hot gekerm der ta!irij|ke gekwetsten, liet geloei van den ont- snappenden sloom, het geknetter der laaiende vlammen, het was eon helscli schouwspel om nimmer je vergelen. Zij waren zonder eenig letsel gered, maar twee reis-vrienden van lien, die in het voorste gedeelte van den wa gen plaats genomen hadden, waren op slag gedood. De oorzaken. Opgemerkt wordt, dat, naast de schuld van den machinist Dumain (de man heeft thans erkend, dat hij geen voldoende aandacht heeft gewijd aan de signalen) een diepere oorzaak van de botsing te vinden is; hier wreekt zich thans liet feit, dat de beveiliging van de treinen geen gelijken tred heeft gehouden met tie opvoering van de snelheid. Men bedenke slechtsop zulk een geweldig-groote niouwervvetsche loco motief, achttien meter lang, staan twee mercphende stoker, die de handen vol heeft om zijn machjrie te verzorgen, en de machinist, die de dubbele taak heeft zijn machine te re gelen en op de seinen enz. te letten. Met een snelheid van wellicht 100 K-M. vliegt de trein over de railsop 1500 M. afstand van hot station Mé lun is een rood signaal geplaatst, voorden machinist de waarschuwing inhoudende, dat hij niet mag binnen rijden. Vijfhonderd meter vorder (dus op 1 K.M. afstand van het sta tion) een groen signaal, dat beteekentt snelheid verminderen tot 20 K.M. nog iets verder gebiedt een dubbel rood signaal, om onmiddellijk te stoppen. Dit laatste sein bevindt zich op 150 M. van de plaats waar de ramp is geschied, n.l. oen kruispunt. Slechts enkele minuten, nadat de sneltrein MarseiIle^=Purijs daar moet' passeevcn, komt van de andere zijdo de posttrein langs datzelfde punt eenige minuten vertraging is vol doende om het gevaar voor een bot sing dreigend te maken, wanneer da 'waakzaamheid ook maar tets te wen. schen laat. Op deze misstanden is reeds her. haatdelijlc èr> van de zijde der ambu lante postbeambten èn van de zijda der machinisteiifederalie de aandacht gevestigd. Het „Journal", dat nauwkeurig de redenen van de ramp nagaat, dringt oa. er op aan, dal op do lijnen, wuarop het snelverkeer plaats heeft, (gelijkvluereohe) kruisingen worden vermedenverdere uitbreiding van het locomotiefpersoncol met een per soon, die, zijn plaats hebbende voor op de loeomotlef (natuurlijk in een af gesloten ruimte), zijn aandacht uit- sliutei'd wijdt aan de signalen, en aanteekemng liuudl van den stand "ids"? van passecren T eiiölotte betoogt het blad, dat ,lg r"°griijk signalen worden ingevoerd met sterker iieutbron zware eleclrischc lichten, welke door «rnst en duisternis heen, hun straal ZYJT -1!1 i101 Ê'as vun den op den chini Zl ,ldc van de ma. l»e Tel. meldt; De vakvereeniging van trein maolil- 6 in °°n vergadering het besluit, genomen, door een lastgeving nf3ainVn,n'isifr. vnn A,I'eid. 6e on middellijke invrijheidstelling: van den gearresteerden machinist te bewor- Verscheidene malen, heeds heeft <?a vereen m i ng aan de betrokken spoop. wegmaa:tschappij hef verzoek gericht do signalen bij hef station Melon meer naua- voren ie brengen en door mo- 'e 'J(Jen v«rvangen, daar bij mistig voer deze oude signalen steeds pas opgemerkt kondon worden, wjii- neer de treinen reeds in de onmiddol- Hjke nnbijhmd dezer signalen waren „«komen. De signalen moesten meer naar voren worden gebracht, omdat met de nieuwe treinen, die met oen snelheid van 100 tof 115 K.M. per nür rijden oen tijdig tot stilstaan.!»,wo-n vóór de onveilige plaateen, onmoge lijk is. Al de-zo verzookeu ziju echter zonder resultaat gebleven. Excelsior wijst op de noodlottige toevalligheid, die er bij de ramp in het spel geweest is. Volgons regie- ment moot er tusschen het binnenko men der beide treinen 6 minuten ver- loopen. De ma-iltrein had 4 minuten vertraging, de posttrein was 2 min ia ton te vroeg. DE STORM IN WALES. Het is van belang bijzonderheden te vernemen aangaande de alles ver woestende tornado, welke verleden weck gehcele dorpen vernield hoeft m liet Zuiden van Wales. Van zulke wervelstormen hoort men meer in Amerika dan iu Engeland. Ilct dal dat er door getroffen werd in East- Glamorgan, had juist geleden van het ontzettende mijnongeluk. En hu werden plotsoling do woningen der overlevende mijnwerkers "vernield. De lieer Clement Edwards, lid van liet parlement, die met den vertegenwoor diger van liet Meteorologisch Bureau liet dal bezocht, doelt mede, dat een ijzeren dak verscheiden© Engolsche mijlen ver was geslingerd, dat ijze ren platen om boom-en gewonden wa ren als windsels om een gebroken arm, dat een es, oen zware boom, zes tig voet hoog, was uit den grond ge rukt ©n oerst 21/2 mijt verder Be vonden werd, en li at een buitenge woon zware ci(c, vier t/in zwaar, een kwart mijl ver door den storm was medegesleept. Baksleen-en en dakpan nen werden een groot aantal mijlen meegevoerd. In hot dorp waren do huizon geheel vernield, de venster kozijnen waren vastgeklemd in de gangen ijzeren bedden waren als kur kentrekkers gedraaid, tafelpoot©» staken uit gaten iu den muur, welke zo gemaakt hadden. Tweehonderd gezinnen verloren huis en Jmisraad ©n al wat ze beza ten. Er is nï.els van ow. De firma's In Amsterdam en Utrecht passen deze korting niet toe.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6