Haarlems Dagblad W KAAK. TWEEDE BLAD Kaasdag 10 November 1913 Buitenlandsch Overzicht D© BaBkanvulkaan. De vredesonderhandelingen. De Turksche gedelegeerden hebben den Griekschen minister van buiten- lundsche zaken medegedeeld, <lat zij de verwachte instructies ontvangen hebben. De Griek bepaalde toen, dat de Grieksch-Turksche onderhandelin gen* dadelijk hervat zouden worden. Wij drong er echter op aan, dat hem de besliste verzekering zou worden gegeven, dat alle verwachte instruc ties aangekomen waren, opdat de on derhandelingen geen nieuwe vertra ging zouden ondervinden. Een Turksch stoomschip aan gevallen. Uit Konstantinopel wordt aan de Maandag Ct. geseind: De minister van Binncnlandsche Zaken ontving een telegram, waarin gemeld werd, dat toen het stoom schip „Washington", aan tboord waarvan, zich een aantal Turksche soldaten en 5 emigranten bevonden, die naar Smyrna en de Dardanellen op weg waren, bij Metelino (Lesbos) aanlag, het vaartuig door de bevol king omsingeld werd. De opvarenden werden met den dood bedreigd eD 49 Christen-soldaten werden gedwongen te landen. Het stoomschip kon hierop zijn reis naar de Dardanellen voort zetten. De revolutie In Mexico. Er is nog geen licht in de duister nis ontstoken -- wat de VcTeenigdo Staten zich voorstellen te doen is nog altijd niet bekend. President Wilson heeft nu eindelijk wel erkend, dat de Amerikaansche zaakgelastigde in Mexico een vertoog tot Huerta heeft gericht maar hij heeft geen nadere mededeelingen gedaan over hetgeen cr nu verder zal gebeuren, indien Huerta wederspannig blijft. Men schijnt te Washington eerst eens te willen afwachten of financieele moei lijkheden Huerta niet zullen dwingen zich terug te trekken. De crisis in Mexico begint zoo meldt de N. R. Ct. meer en meer door moordaanslagen gekenmerkt te worden. Ook Huerta's leven heeft althans naar luid van een bericht ernstig gevaar geloopen. Hij was Vrij dag uitgereden, toen plotseling een man zich voor de paarden wierp en tegelijkertijd op Huerta schoot. De paarden steigerden en gooiden den man omver, die toen onder het rijtuig geraakte en gekwetst werd. Huerta zelf is ongedeerd geblevende pleger van den aanslag is gevangen gezet. Te Washington blijft het gerucht loopen, dat Engeland in het geheim Huerta steunt, en dat deze vooral daarom in zijn verzet meent te kun- r.en volharden. President Wilson en Bryan ontkennen het, maar de Ame rikaansche pers hecht weinig waarde aan hun tegenspraak en maakt ook gewag van het gerucht, dat de regee ring der V. S, aan de Engelsche re geering heeft verzocht sir Lionel Car- den. de Britsche gezant te Mexico, terug te roepen. Henry Lane Wilson, de gewezen gezant der V. S. te Mexico, heeft nog maals gewaarschuwd tegen erken ning der revolutionairen als oorlog voerende partij. Dat zou z. i. een mis daad zijn. De tegenstanders van Hu erta zijn allen moordenaars en roo- vers, verzekert hij, die onder „vrij heid" het recht verstaan 0111 te plun deren en het land te verwoesten. De eenge manier waarop hun leiders vat op uen houden, is hen niet te belem meren in die misdadige uitspattingen. Het aantal manscnappen, dat Car- ranza in het veld deukt te kunnen brengen wordt gesteld op lUU.UUO. Aan de Maandag Cl," wordt nog tut New-Yurk geseind- Een telegram uit Mexico City meldt, dat generaal Huerta op officieele wij ze aan do vreemde diplomaten mede deelde, dat, zooals thans gebleken was, de verkiezingen voor net presi dentschap van Mexico niet geldig wa ren, uurdat to weinig districten er aan hadden deelgenomen. Zoudra net con gres bijeenkomt, zal het de verkiezin gen dan ook vaa nul en geener waar de verklei en en een nieuwe uitschrij ven Intussclien zal generaal tluai ;a voortgaan met zijn pogingen, om de rust in bet land le herstellen. Een telegram uit El Paso bericht, <lat een troepenmacht van dalazar, uit. 700 man bestaande, bij öauta Cla ra' door 1200 opstandelingen n't Sc 110ra, onder bevel van generaal Aeta ta, ip een hinderlaag gelokt en zoo goed als geheel vernietigd werd. Allerlei Een rede van Lloyd George over de bewapening. De Engelsche minister Lloyd George - hield een rede te Middlesbo- rough. Sprekende over de oorlogstoerus tingen, verklaarde Lloyd George, dat Duitschland, Groot-Brittannië, Frankrijk en Rusland beter zouden doen, wanneer zij het geld, dat zij ten koste leggen aan de bewapening, in do Noordzee wierpen, dan dat zij ze besteden voor die afgrijselijke machi nes tot slachting van menschen. Eén land alleen kan daarin geen veran dering brengen, to zamen zouden zij er echter wel in slagen, wanneer zij slechts eenige nieuwsbladen konden kwijtraken. Werd het dan vrijkomen de geld besteed voor sociale hervor mingen, dan zou een geheel nieuw Engeland ontstaan. Eet Engelsche koninklijke paar naar Parijs. De „Echo de Paris" meldt, dat de koning en de koningin van Engeland in het volgend voorjaar te Parijs zullen komen en er officieel drie da gen zullen verblijven. De Koningskroning te München. De plechtige eedsaflegging van ko ning Ludwig III hnd Zaterdag te München plaats in de troonzaal van het paleis, Bij de plechtigheid waren aanwezig de prinsen, alle staatsmi nisters en leden van den staatsraad, en deputaties vain de beide KameVs van den Beierschen, Landdag. Alle troepen legden den eed af oan den nieuwen koning. Het Krupp-proccs. Zaterdag werd 't proces hervat De voorzitter achtte het gewenscht den verdediger Löwenstein aan heil verstand te brengen, dat de tirade over Bismarck in,het pleidooi voor Brandt (zie Buit. Overzicht van Zater dag) beter onbesproken gebleven wa re. Voor een dergelijke uitlating staat volgens de Duitsche opvatting Bis marck te hoog. De heer Löwenstein trachtte zich te verdedigen met dc verklaring, dat hij er niet aan ge dacht had, Bismarck aan te vallen, maar de voorzitter herhaalde, heel kort en heel scherp, dat de rechtbank den naam van den „grooten vader lander" in dit verband liever niet ge hoord bad. Daarna nam de verdediger van den directeur Lccius, cur. Vun Gordon, het woord. Hij betoogde, dat Eccius onschul dig is en dus behoort te Worden vrij gesproken. De beklaagden (Brandt en Eccius) hielden beiden Vol zich niet.schuldig te achten. Eccius, heel moeilijk sprekend, bij na niet meer in staat, door geestelij ke en lichamelijke uitputting zijn gedachten te concentreeren, gaf een eenvoudig overzicht van zijn levens loop en zijn levensopvattingen, om te doen begrijpen hoe hij, de zoon van een hooggeplaatst jurist, zelf ju rist-koopman werd en zóó 'opging in zijn koopiiiunsbestaan, dat hij dingen deed, die misschien een jurist niet begrijpelijk zal vinden. Deze verdediging van den- beer Ec cius, wiens stem soms door tranen verstikt werd, was van een aangrij pende tragiek, waarvan een ieder in de zaal onder den indruk kwam zoo seint de Hbld.-correspondent. De rechtbank veroordeelde den be klaagde Brandt tot vier maanden ge vangenisstraf wegens omkoopcrij, zonder toekenning van verzachtende omstandigheden. Dc-ze straf wordt opgeneven geacht door de voorloopge hechtenis van 41/2 maand, door: Brandt reeds ondergaan. De beklaag de Eccius is veroordeeld tot 1200 M. boete wegens medeplichtigheid, en niet wegens mededaderschap. Hem zijn verzachtende omstandigheden toegekend. munenland HOFBERICHTEN. Z. K. II. Prins Hendrik zal a s. Woensdag 12 November met den nachttrein uit hot buitenland o-p 1-Iet i,oo terugkéeren. BOYCOTT. Men meldt uit Arnhem aan de Tel.: De hoofdbesturen van de Alg. Ned. en R.-K. Metaalbewerkoi-sbonden heb ben besloten, een actie te voeren, om alle arbeiders in de metaalindustrie te betrekken in den boycott tegen De Stoomsleephelling Arnhem. De boy- colt vindt zijn grond in de weigering der directie, de arbeidersorganisaties te erkennen en omdat de georganiseer de arbeiders, teèn het verzoek om loonsverhooging van 2 oent en 2 vrije dagen was afgewezen, gesteld werden voor de keuze te bedanken voor de or ganisatie en een cent loonsverhooging of ontslag. INDISCHE BENOEMINGEN. De Tel. meldt: Er is in de Kamer weieens geklaagd dat departements-ambtenaren aan particuliere instellingen tegen flinke vergoeding kennis geven van Indische benoemingen, nog vóór de betrokke nen er van afweten. Een merkwaar dig voorbeeld daarvan lazen wij 1n een verzoekschrift, dat dezer dagen aan de Tweede Kamer is gericht. Iemand solliciteerde naar een Indi sche betrekking bij den minister van Koloniën. Deze berichtte hein, dat z'n sollicitatie naar den gouverneur was doorgezonden. Daarop ontving de sol licitant bericht, dat hij in de bewuste betrekking was benoemd. Dit bericht wns afkomstig van: de Levensverze keringmaatschappij Cesmos, de firma Au (bon Marché, de Amsterdamsclie Levensverzekeringmaatschappij, de Rotterdamsch© Lloyd en de Neder- landsch-lndische Levensverzekering maatschappij. Al deze ondernemingen me'dden hem, ieder afzonderlijk, zijn benoeming. Commentaar overbodig. Mr. TC IIAZELTTOFF. De heer ÏTazelhoff verzoc-kt de aan De Fakkel ontleende inededeeling. als zou hij Amsterdam metterwoon verlaten, togen te spraken. Het be richt berust op een dwaling, er komt dus geen vacature in de Prov. Staten EEN AANVARING. Men meldt uit Rotterdam aan de „Tel." Vrijdagavond had op de rivier de Maas een aanvaring plaats tusschen- het stoombootje „Cimbria" van de fir ma Van der Hal en de stoomboot „Ge meentewerken", door het onklaar worden van het roer dor „Cimbria". Op de „Cimbria" bevonden zich: de kapitein Nijpjes, de machinist en drie passagiers. Allen sprongen over op dê „Gemeentewerken", doch de kapi tein en één passagier, John Dubroin, sprongen mis en raakten tusschen beide booten bekneld. De kapitein werd met wonden aan hoofd en rech terbeen naar het ziekenhuis overge bracht. Dö passagier word alleen aan den linkerarm gekwetst. Een ander bootje pikte do „Cimbria" op en bracht liet in de haven. MARKTWEZEN EN LEVENSMIÜDE LENVOORZIKNING. Eenigen tijd geleden heeft do Am sterdamsclie road een commissie be noemd, met opdracht een onderzoek in te stellen noar den toestand van het marktwezen daar tor stede. In Keulen, Berlijn en München heeft do commissie dc markthallen voor don groot- en kleinhandel be zichtigd, terwijl ook verschillende vel lingen in ons land bc/ocht werden. Een groot aantal gegevens omtrent de prijzen van levensmidde'en, zooals land- en tuinbouwproducten, visch, enz. zijn verzameld. Daarmede is men thans gereed, zoodut een aanvang kan gemaakt worden met de samen stelling van het rapport, dat aan den raad zal worden uitgebracht. Tot bepaalde conclusies, meldt het N. v. d. D., is do commissie nog niet gekomen, hoewel de meerderheid dor commissie vnn meenin.g is, dat markt hallen voor den kleinhandel geen aan beveling verdienen. In de Duitsche stodon, die bezocht weiden, is dan ook de beteekenis van zoodanige markthallen aan het ver minderen, terwijl daarentegen de markthallen voor den groothandel in beteekenis toenemen. In elk geval is de commissie het or over eens, dol te Amsterdam ten aan zien der levensmiddelen voorziening ongewensclite toestanden bestaan en verbetering daarin ton zeerste ge wenscht ia. TWEEDE HEEMSCHUT-CONFE RENTIE. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct.: De tweede Heemschutconferentie zal lrier ter stede worden gehouden op Maandag 29 en Dinsdag 30 December aanstaande. Na de opening der conferentie door prof. dr. II. Urugmans, voorzitter van den Bond, zullen verschillende voor drachten, meeiendeels met lichtbeel den, gehouden worden. De heer A. W. Weissman zal spreken over „Heem schut in. 1912 en 1913"; inr. J. W. 1' re de-riks over: „Bestrijding van inbreu ken op natuurschoon en stadsschoen; dc heer Jac. P. Thijsse over: „Behoud van natuurmonumenten"; de heer J. H. W. Leliman over: Schoonheids- cc: omissies en commissies van ad vies"; <fe heer IC. P. C. <Te Bazel over: - „Landelijke Bouwkunst en Onder wijs"; dr. Jan Kalf over: „Restuu- reeren van Bouwwerken", en de heer J. Grotama over: „Volkskunst ep Heemschut". DE MOORDAANSLAG IN INDlö. Het departement, van koloniën deelt mede, dat de dader van den aansta" een waanzinnige was en dat do toe stand van kapitein Boumeester adju dant van den gouverneur-generaal die door een revoiverschot in lever en niertop word getroffen., niet zorgwek kend ls. NEDERLANDERS EN T SPOOR WEGONGELUK TE MKLUN. Tot op heden is onder de dooden geen andere Nederlander herkend dan de lieer Van Kervel. Da onder zoekingen in die richting worden van wege de Ned er i an d sol ie verlegen- j w oordigi ng te Parijs nog voortgezet, EEN BALLONVAART. Een ballon van de Ned. Luchtvaar! vereenlging is met do heeren. Chr. A. C. Nell en dr. II. G. Cannegieter Vrij dag gevaren van Zeist naar Ter welde hij Deventer. De landing ging vlot, de reis duurde ruim 4 uren. De hoogste hoogte die bereikt, werd Is 3700 M, STANDBEELD WILLEM TIT De voorzitter van hot hoofdcomité voor de oprichting van een Ruiter- c tindbaeM voor stadhouder Willem III, de luitenant-generaal A. Kool, dié wegens gezondheidsredenen zijn eer vol ontslag gevraagd en verkregen heeft, is tot eerelid van het hoofdco mité benoemd, en de generaal Staats raad W. Cool is 111 zijn plaats als voorzitter opgetreden. MISHANDELING VAN MARECHAUSSEES. Als verdacht de hoofddaders te zijn van de zware mishandeling, ge pleegd op de marechaussees uit Heo- geveen, zijn de gebroeders W. te Zuid- wolde naar Assen overgebracht. DOOR EEN SLECHT SCHOOL RAPPORT. Tc Maastricht is verdwenen de 14- jarige G. K. Een slecht schoolrapport schijnt do oorzaak te zijn, zoo meldt de „N. R. Ct.". BRANDEN. Zaterdagmiddag brak brand uit op do touwslagerij en spinnerij van de firma Nico Hoos aan de Lange Kade fe voormalig Kralingen. De brand ontstond door onvoorzichtigheid van twee electriciens, die in een houten loods, gevuld met hennep, met een benzlnelnmp bezig waren de electri- sebe lichtgeleiding te soldeeren. De loods met inhoud was een vuurzee en drie aangrenzende loodsen liepen ge vaar, doch werden behouden. Alles is verzekerd op beurspolis. Te half vier was gevaar voor uitbreiding geweken. Zaterdagnacht is de windgTaanmo- len van J. F. te Rijsbergen bij Breda tot den grond toe afgebrand. De brand werd ontdekt door de buren, doch deze had toen reeds zoo'n om vang. dat aan blusschcn niet meer te denken viel. Do oorzaak is onbokend: Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade, zoo meld* de „Tel.". Zaterdagmorgen ontstond een begin vn brand in het hotel van den heer v, e-ruiiiK, Looiuuii 1» AjiotUOurii- Hei vuur werd spoeuig gemusont. De wa terschade is groot. Verankering dekt de' schade. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De lauubouwer H. Broens te Llunsel (Limb.) die eenigo dagen geleden bij gelegenheid van de gemeenieraads- veiKiezing levensgevaarlijk werd ver wond, is aan de "gevolgen overleden, zoo meldt d<j „N. R. Ct."* ONGELUKKEN. Dc Tel. meldt: Dc .vorige week dronk een vijfjarig ventje te Amersfoort uit een flescli azijn essence. Thans is dc klein© over leden. Op de pas geopende lijn Eindhoven —Weert, heeft Zondagmorgen een ernstig ongeluk pia-uts gehad. Te tien uur bevond zich de zeventigjarige Ver meulen uit Woensel op de lijn op de Dommelbrug. De ongelukkige werd door den trein van Weert overreden en kwam in de rivier terecht. Kort nadat hij op 't droge gehaald was is hij overleden. Zaterdagmiddag is te Sassenheim bij Klinkenberg een vreeselijk onge luk gebeurd. Op bedoelde plaats pus- seeroe de tram uit Leiden den meei- wagen van den molenaar De Breua, uit Haarlemmermeer. Eén van de twee hitten) waannee de wagen was be spannen. schrikte, sprong op zij en in minder dan geen tijd lagen koetsier en paard onder de locomotief. Het paard was terstond dood. De voerman leefde nog en werd door een auto. die juist voorbijkwam, in vlie gende vaart naar het dorp gereden en onder geneeskundige behandeling gesteld. Na ©enige oogenbJikken blies echter de ongelukkige den laatsten adem uit. Zijn naam is J. Krongen. Hij laat een weduwe met één kind na. („L. Dbld,"). TH. STANG. Het bericht van het „Vad.", dat de heer Stang, directeur der Duinwater leiding te 's-Hage, tegen ultimo De cember eervol ontslag zou hebben aangevraagd, moei op een vergissing berusten. Er is noch bij den beer Slang, noch bij B, en W. iets van bekend van een zoo spoedig omslag. Wel denkt de heer S. eerlang wegens hoogen ouder dom den dienst te verlaten. VROUWENKIESRECHT. Het hoofdbestuur van de Vereeni- ging voor Vrouwenkiesrecht meldt, dat het zich met een schrijven tot H. M. de Koningin heeft gewend, waarin het uiteenzette, dat na de paragraaf in de. Troonrede, waarin toezegging wordt gedaan om onverwijld over Ie gaan tot een zoodanige wijziging van de Grondwet, dot deze geen beletse len meer zal bevatten tegen de Invoe ring van vrouwenkiesrecht, er nu her haaldelijk ln de Regeeringslichamén over vrouwenkiesrecht zal worden ge sproken, en dat het bestuur van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht daarom de vrijheid neemt. Hare Ma jesteit te verzoeken, Haar te mogen inlichten omtrent de gronden, waar op door vele vrouwen in Nederland het kiesrecht verlangd en in de te genwoordige tijdsomstandigheden zoo noode gederfd wordt. Op dit schrijven ontving het hoofd bestuur der vereeniging reeds zeer spoedig bericht, dat Hare Majesteit gaarne schriftelijke inlichtingen zal ontvangen. Het hoofdbestuur heeft daarop een Nota opgemaakt, waarin het in nel kort üe voornaamste redenen uiteen zei, waarom de vrouwen het kies recht wenschen en hieraan toege voegd eenigo door de Vereeniging uit gegeven geschriftje*, waarin enkele onderwerpen uitvoeriger worden be handeld, alsmede eèn boekje „Vrou wenkiesrecht", uitgegeven door de Wereldbibliotheek en geschreven door dr. Aletta H. Jacobs en mevr. Van BalenKlaar, respectievelijk presi dente en vice-presidente van de Ver eeniging voor Vrouwenkiesrecht. DE DAM TE AMSTERDAM. B. en VV. stellen thans den gemeen teraad voor 2206 vie ra meter van 't Dam terrein voor 75 jaar te verpach ten, Op den grond -wordt een groot hotel-en café-restaurant gebouwd. STAATSCOMMISSIE MILITAIR ONDERWIJS. De Staats^ouumSïie tot reorganisa tie van het 'militair onderwijs heeft dezer dagen verslag van haai: onder zoels» aan Hare Majesteit de Koningin uitgebracht. DE HANDBLS-HOOGESGHOOL TE ROTTERDAM is, zooats we reeds in 't kort gemeld hebben, Zaterdag plechtig grópend ruet een rede van den minister van binneniandsche zaken den heer Con v. d. Linden. Er waren veel autoriteiten aanwe zig, zoowel uit regeerings- als onder- wijs- en handelskringen. We noemen o.a. Mr. Dr. W. F. v. Leeuwen, Com missaris der Koningin in Noord-Hol land, als curator van de Amstérdam- sche universiteit, en de heeren G. S. de Clcucq en F. C. Dufour ais verte genwoordigers van de Maatschappij van Nijverheid en de Kamer v. Koop handel te Haarlem. Behalve de minister van blnnen- laiidsche zaken waren tegenwoordig do ministers van buitenlandscJie za ken, koloniën, landbouw, handel en nijverheid. Redevoeringen werden, behalve de reeds genoemde van minister Cort v. <L Linden, gehouden door de heeren A. G. Krolier, vooizitter van hel be stuur, dr. D. Bos, voorzitter van cu ratoren, dr. G. W. J. Buuiins, reoter- inagmificus, Mr. A. R. Zimmerman, burgemeester van Rotterdam, P. yan Ommeren, bestuurslid van de Kamer van Koophandel te Rotterdam en Prof. G. Jelgersma uit Leiden, spre kend namens alle universiteiten. Alle sprekers wezen op de grooie be teekenis van het feit dat in Nederland thans de eerste Handels-Ho ogeschool is geojx-nd. Een telegram was ingekomen yan II. M. de Koningin, die daarin iiet va derland en Rotterdam gelukivcnschte F ey iïleton (Nadruk verboden). 86) Waarom zouden zij die misdaden gezameld ijk gepleegd hebben'? Hij wierp dit denkbeeld met at- schuw van zich. Was Bertiguolies niet altijd dezelf de? Zelfs op dit oosenblik zag hij Lau rent zoo vriendelijk aan. De goedheid stond op zijn gelaat te lezen. Hij was met ongerust of ontroerd. liet was werkelijk oen dwaasheid hein te verdenken. Jenny zei met eon glim,lacli: Waaraan denkt gij toch, mijn Vriend? Hij schaamde zich over zijn gedach ten. Hij bloosde. Langer te zwijgen was hem onmo gelijk. Dan zou hij juist getoond heb ben, dat er vermoedens bij hem wanen gerezen. En dat tegenover Jenny, kon hij dat? Ik denk. Jenny, zei hlL ondanks zich zelve verward door hetgeen, hij had vernomen, dat ik ongelijk had. mij door valscho aanwijzingen te la- ten misleiden. Men hoort inderdaad zooveel vi-eemde tongvallen le Parijs.. !t Is waar, mijn vader heeft ge lijk. Dan blijft mij slechts over d© ver giffenis te vragen, voor mijn dwaze handelwijze..', Bertigjiolles viel hern in de rede: Gij behoeft mij geen vergiffenis te vragen, mijn beste jongen. Ik be grijp zeer goed uw ongerustheid en geloof mij. dat ik niet zou aarzelen, wanneer ik daar een einde aan kon maken. Maai' laten wij eens verstan dig spreken. Wat zou de man, dien gij zoekt bij mij zijn komen deen? De moordenaar van Jacbel ls bepaald een gemeene misdadiger, die gemoord heeft om te stelen. Welnu, mijn beste vriend, zoo iemand behoort niet tot de wereld, waarin wij.leven. Laat mij u eens een goeden raad geven. Geef u geen verdere moeite voor deze zaak. De politiie zal den moordenaar wel alleen kunnen-vinden. Gij hebt op dit oogenblik wel iets beters te doen. Hij zag glimlachend naar Jenny. De misdaad heeft uw broeder op den rond van een bankroet gebracht, dat is waar. maar, Laurent, dat is nu al een oude geschiedenis. De fabriek 'te Nogent zal ©en hoogte bereiken, d.ie zij anders nooit be relict zou heb ben en de vrees voor een faillisse ment bestaat niet meer. In alles is voorzien, uw broeder en ik hebben mets aan het toeval overgelaten. Al leen de moord op Jactel blijft dus nog over, do onderen krijgen hun herstel, maar ik herhaal u, wat ik zooeven reeds zei: Dat is het work van Gaume. Uw broeder is niet de eerste hande laar, wiens kas bestolen en wiens boekhouder vermoord is. Al de koop lieden. wien een dergelijk ongeluk heeft getroffen, hebben er toch hun leven niet aan gewijd om den misda diger op te sporen. Wel beschouwd ls het zelfs niet eens uw zaak, maar die van uw broeder. Dus, mijn beste Lau rent, laat mij u een vaderlijken raad geven, want ik houd van u als een vader. Bemoei u minder met dien cowboy en bewijs wat meer aandacht aan haar, die weldra uw vrouw zal zijn. Jenny glimlachte n-og altijd. Ik kun mijn vader geen ongelijk geven, zed zij. Men zou waarlijk zeggen, dat gij mij niet bemint. Ik Iaat u alleen, zei Bertignolles. Gij moet dis booze gedachten van hem verdrijven, mijn Jenny, en ma ken dat hij alleen aan u denkt en aan uw geluk. Hij ging heen. Toen hij op zijn kamer was terug gekeerd, waar hij zeker kon-zijn, dat hij alleen en onbespied, was, viel hij op den stoel voor zijn schrijftafel neer. Allerlei woeste gedachten be stormden hem, en die veinzerij vjei hem zwaar. Hij vermoedt iets, mompelde hij. Wat? Dait weet hij zelf nog niet. Maar het vermoeden groeit in zijn geest aan. Dal huwelijk inoet spoe dig voltrokken worden, want, wan neer hij na zijn huwelijk de waarheid verneemt, dan is het reeds te laat. Laurent en Jenny waren thans al leen gebleven. Tevergeefs wendde Laurent pogin gen aan om vroolijk te zijn. -Hij had willen veinzen, maar dat kon hij niet Hij zocht naar woorden van liefde en teederheid voor het meisje, wier schoone oogen hem zoo smeekond aan staarden, maar hij vond die woorden niet. Zij begreep, wat er bij hem omging en word ernstig. Voor een verliefde was Laurent in derdaad al zeer zonderling. Nog nooit had hij de zoete woorden gesproken, die zij zoo vurig van heiu verlangde te hooren: Ik bemin u. Het was, alsof zij hem op de lippen brandden, en een onweerstaanbare macht hem belette ze uit ie spreken. Zij loosde een diepe zucht Ik zou zoo gaarne willen, dat gij aan mij dacht, Laurent, zei zij. Mijn. vader heeft gelijk, uw geest dwaalt altijd af. Uw lichaam is hier, maar uw zic-1 zoek ik te vergeefs, ik vind haar niet. Jenny, vergeef het mij. Ik ben zoo ongelukkig. Ongelukkig, terwijl gij weet, hoe ik u fceuim! Ongelukkig, terwijl ik u onder allen heli uitverkoi-en, mijn Laurent Ongelukkig, nu ik u mijn geheel© leven schenk. O, zeker Jenny, ik ben gelukkig en Lrotsch op uw liefde, maar gij weet van waar mijn onrust komt, die mij zelfs in uw tegenwoordigheid ver strooid maakt. Het betreft mijn eer. Uw eer staat niet op het spel, geloof dat gerust. Het is een zedelijk herstel vau eer, dat ik moet verkrijgen. Ik ben van zulkö vreesclijke daden beschul digd geweest, de zwaarste verdenkin gen hebben op mij gerust. Het toeval, Laurent, Neen, met het toeval, Jenny maar een verborgen hand, die mij én mijn familie overal vervoerde. Die hand wil ik opsporen en straffen. Haar werk is nu geëindigd, mijn vriend. Om 't even. O, Jenny, vergeef mij. dat ik u over mijn wraakplan nen spreek, nu de dag van ons huwe lijk naden en ik siechts aan ons toe komstig geluk moest denken. Daar om ben ik zoo ongelukkig. HU zweeg. Zij greep ziiii hand. roet de opening der Handolshooge- school, en daaraun den weusch ver bond, dat het onderwijs vruchten zou afwerpen en do stichting strekken zou tot meerderen bloei van Rotterdam. Luide toejuichingen bezegelden de voorlezing van deze koninklijke wen schen. EEN SPOORWEGD1EF OP HEETER- DAAD BETRAPT. Vrijdagavond is, naar de Tel. meldt, in den trein tusschen Amsterdam en Dordrecht door twee rechercheurs der Arasterdamsch© politie op heeterdaad belrajit de hoofdconducteur v. d. S.t van de II. IJ. S. M., terwijl hij bezig was, in een goederenwagen verschil lende (koffers te openen. Gearresteerd, ls hij naar Utrecht vervoerd, waar een onderzoek werd ingesteld in zijn woning. Daar wer den nog verschillende, van treindief- stallen afkomstige voorwerpen, ge vonden, alsmede een ring met ver schillende sleutels van koffers. De arrestant is Zaterdag naar het hoofdbureau van politie te Amster dam overgebracht en daar in bewa ring gestekt, in afwachting van de b slissing der justitie. Het U. D. meldt nog: Sinds geruimen tijd werden er voortdurend goederen gemist urt di treinen, die op de Holiandsche spoor rijden tusschen Am3terd. en Utrecht. Uit koffers en pakken ontbraken voorwerpen, zonder dat kon worden uitgemaakt op welke wijze de verdwij ning had plaats gehad. Wel werd ge constateerd, dat het-feit geregeld voor viel, wanneer een 'bepaalde koofdcon- ducteur den trein leidde, zonder dat echter bewijzen konden worden gele verd van zijn schuld. Hij genoot tot dusver het volste vertrouwen, terwijl hij een flink salarl3 verdiende 26 wekelijks). Toch moest op hem wel verdenking vallen, tot ten slotte de Amsterdamsche recherche aan de on zekerheid een einde heeft gemaakt.. Vrijdagavond hadden zich eenige re chercheurs op'handige wijze in den goederenwagen van den trein, die uit Amsterdam naar Utrecht vertrekt. Ja- ten insluiten, zonder dat de hoofd conducteur ook maar de minste arg waan .koeseerde. Op een gegeven mo ment, het was op het ba an traject tusschen. Amsterdam en Weesp haalde hij een groote bos sleutels uit zijn zak cr. opende met een daarvan een koffer, die tot de vrachtgoederen behoorde. Hij haalde er een tulband! uit te voorschijn. Zijn bespieders na men dit alles zorgvuldig waar en knipten den dief, toen zij de gelegen heid daartoe schoon zagen. De hoofd conducteur werd te Amsterdam in verzekerde bewaring gesteld. Hij woont te Amsterdam en is ja renlang in dienst geweest der II. IJ., S. M. HET REMBRANDT-HOTEL TE NOORDWIJK AFGEBRAND. Het schijnt, dat de groote branden te Noordwïjk op Zaterdagavond moer ten komen." Evenals voor eenigen tijd de speel goedfabriek in de asch werd gelegd, brandde Zaterdagavond het hotel-pen- siou Rembrandt geheel af. Tc halfnegen sloegen de vlammen er uit en weldra stond het groote nieuwe gebouw dat in het afgeloopen seizoen voor het eerst in gebruik was en zeer vele pensiongasten had, in lichte laaie. Er was voor de brand weer die toch al niet zooveel betee- kent, geen redden aan, zoodat het gebouw geheel is afgebrand. Toen was het ongeveer half elf. De eigenaar was afwezig. Naar men meedeelde is alles ver zekerd. EEN STAALGIETERIJ IN ONS LAND. Naar „IJzer- en Staalkroniek" ver neemt. zal de firma Muinok Keizer te Martenshoek. die reeds op kleinere schaal dat bedrijf uitoefende, een grootere eiaalgieierij oprichten, die zal worden gevestigd .aan het Mer- wedekanaal bij Zuilen. Een terrein van ruim 4 hectaren is voor dat doel aangekocht. Zuilen wordt dus een centrum van industrie. Zooals men weet vestigt ook de Nederlandsclie Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmateriaal hier een fabrieksafdeeüng en nog andere firma's zijn voornemens hier werkplaatsen te stichten. Door den ondernemingsgeest van deze Groningsche firma zal een nieu we industrie enkele zwakke pogin gen eerder gedaan zijn mislukt nu met goede kans op succss in ons land worden gevestigd. Het zij zoo, Laurent, sprak zij treurig. Wanneer wij dan niet over onze Liefde kunnen spreken, laten wij dan over uw wraak spreken. Hij beefde. Sedert ue; heengaan van Bertignol les had bij zich voorgenomen, haar omtrent dien Homain Goux uit te hoo ren en nu durfde hij niet, maar zij gaf hem zelf hert middel er toe in do hand. 0 Gij vergeeft mij dus, Jenny? Helaas, mijn vriend, ben ik er niet reeds aan gewoon geraakt u te vergeven? Hij begreep het stille verwijt en h>3t deed hem "ontroeren. Toch ging hij voort: ik zo-i het mij later verwij ten, indieu ik u niet eemge inlichtin gen nad gevraagd, omtrent.... Dien Roinain Goux, waarvan wij zooeven spraken, Spreek, mijn vriend. Gij kent dien man sedert lang? Hij is altijd in dienst van mijn vader geweest Deze heeft hem ails kind aan de haven van New-York op- genomen ©n sedert h6eft hij ons niot meer verlaten En heeft uw veder hem nooit iets te verwijten gehad? Nooit Hóe komt het dan, dat ik hem - nooit gezien heb? Dat is een toeval, Laurent. (Wordt vervolgd)..

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5