Emulsion gebaat is. TTet "oordeel van verschil-' lende deskundigen ia in hoofdzaak het7.' ifde: de vliegsport heeft aan Pé- goud meer te danken, dan men bij oppervlakkige beschouwing zou den ken, Zijn prestaties met den naam van kormisvertooningen en acroba tiek te betitelen is ten eenenmale on juist. De hoofdles, welke daaruit voor de vliegsport geput is, is de volgende Een rationeel geconstrueerd vliegtuig is nooit onbestuurbaar. Dc beslissende factoren zijn in dc eerste plaats de tegenwoordigheid van geest van den bestuurder en in de tweede plaats, en deze is van meer belang, daar hij geheel van 'smen- schen wil afhankelijk ia, de inrichting van de zitplaats dusdanig, dat de bestuurder bij alle mogelijke standen van het toestel op zijn plaats blijft en de bestuursorganen geheel in zijn macht houdt. Hierbij gaan we natuur lijk uit van de veronderstelling, dat men met een behoorlijk geschoolden vlieger te doen heeft. De ontegenzeggelijk schrikbarend groole doodenlijst van het jaar 1913 beval talrijke gevallen van onver klaarbaar loodrecht duiken. Het is onbetwistbaar, dat vrijwel al deze on gevallen geen doodelijken afloop ge had zouden hebben, wanneer de be stuurder zijn tegenwoordigheid van geest behouden had, óf, en dit is waarschijnlijk van toepassing op het grootste deel, van een behoor lijk aangebrachten veiligheidsriem op zijn plaats gehouden ware, en niet. hetzij uit het toestel gevallen, hetzij tegen de besturingsinrichting aange vallen w-as om daardoor den val zoo mogelijk nog te versnellen. Dat alles is door de toeren van Pó- goud het duidelijkst bewezente vo ren bestond het vermoeden reedsde gevallen van kapitein Aubry en ka pitein Morel, die beiden, respectieve lijk op Déperdussin-eendekker en Sonnr.èr- tweedekker, zonder opzet 'n vlucht onderstboven maakten en zich toen herstelden, alsmede proeven met proefvliegtuigen hadden dit vermoe den opgewekt. Pégoud maakte het, door met opzet zijn toestel om te werpen, tot zeker heid. De bewering als zou alleen de JJlériot-eendekker dermate bestuur baar zijn, is, op zijn minst gezegd, overhaast: mogelijk is, dat toestellen met geheel ingedekten romp, bij ze kere slanden en snelheden, niet zoo gced aan hun besturingsorganen be antwoorden bewezen is dit niet, en de proef van den. Rus Nesteroff op Nieuport-eendekker schijnt zulks ook niet uit te wijzen. Voor alle bestuurders en construc teurs van vliegtuigen zijn de vluch ten van Pógoucl lessen, waarvan de waarde niet te onderschatten is. Zij geven de rechtvaardiging van de overtuiging van de beste vliegtuigbou wers van Frankrijk: .Bestuurbaar heid gaat boven stabiliteit." Koloniën EEN VONNIS IN DE WEST. Bij vonnis van het Hof van Justitie in Suriname, is de heer W'. Kraan, re dacteur van De West, tegen wren een vervolging was ingesteld wegens be leed iging van den gouverneur, ver oordeeld tot 3 maanden gevangenis straf. De heer Kraan meent, dat hij, ook al is hij tot gevangenisstraf veroor deeld, de zittingen van de Koloniale Staten zal kunnen bijwonen; van an dere zijde wordt dit in twijfel getrok ken. De veroordeelde kan van dit von nis nog xn hooger beroep komen. De Maandag Ct. meldt: De gouverneur van Suriname heeft den wegens beleediging van den gou verneur tot drie maanden gevangenis straf veroordeelden redacteur van „De West", den lieer W. Kraan, gratie verleend. Stadsnieuws Bij kunst, zegt de spreker, valt niets.arbeiden dat georganiseerd ia in een op tc helderen, kunst moet zoowel ac- ^-r drie landelijke bonden, tief ais passief ondergaan en geno-Pc arbeidstijd zal worden gesteld ten irden. °P 9 ""r oaogs, en niet vroeger Bovendien nog zijn de inzendingen' aanvangend dan des morgens G uur, dezer ientoonstellins zeer verfehei- He' l»'»' eindigend dan des avonds 7 den, in opvatting en beteekenis, zoo dat ook hier geldt zooveel hoofden,' zooveel zinnen. Het was voor den Modernen Kunst kring een verblijdend feit, dat al lerlei nationaliteiten aan dc exposi tie hebben willen deelnemen, zoodat men tot een indeeling der werken naar de verschillende nationaliteiten is gekomen. Nog wees de spreker op het voor ons land vereerende. zich thans manisfesteerende feit, dat de kunst van den Nederlander Vincent v. Goch blijkbaar bij de differente na tionaliteiten als een voorbeeld heeft gegolden. Als zoodanig moet hij naast Cézanne worden genoemd. Na deze inleiding ging het vrij tal rijke aantal genooaigdc-n, waarbij ver schillende Haarlemmers, tot de be zichtiging der meer dan 200 werken over, die inzeven zalen zijn onder gebracht. Een groote zaal is met de Russen gevuld verder heeft men een Duit- sche, een Fransche en eenige IIol- landsche zalen. We hadden gelegenheid eenigen tijd vóór het openingsuur op rustige wijze van het geëxposeerde kennis je nemen. Eu de eerste rondgang deed ons opmerken, dat deze derde ten toonstelling der Modernen in 't alee- meen vrijwel identiek is aan die van het vorige jaar, echter met dit groote verschil, dat ze het ditmaal moet stellen zonder inzendingen van Toor- op, Thornprikker en Gauguin. Waar echter die inzendingen, hoe krachtig en belangwekkend ook, toen in veel opzichten buiten den aard van het verder tentoongestelde vielen en in hun plaats eenige veel meer kubisti sche, of beter, moer vreemd ziende en schilderende Russen zijn gekomen, is de tentoonstelling thans meer een ge heel van buitenissige werkwijzen en opvattingen. Na het gen eraal overzicht heb ben wij, met grooten ernst en ijver, afzonderlijk de werken bezien, bij welk beschouwen echter onze aan dacht voortdurend werd afgeleid door den kleju-enschat en de rustige rhythmiek van vele Perzische kleeüèn en kleedjes, die op kwistige wijze in alle zalen zijn opgehangen of neer gelegd. „Dai is zeer begrijpelijk, dat ge daardoor wordt afgeleid", zei ons een in de moderne idéé geloovende bezoe ker, de bedoeling toch der Kubisten klucht wordt voorbijgegaan. Waar om? Wie meer van dergelijken fooneel- arbeld ziet, weet hoe liefhebliers vaak eeniluchtspei met meer dan gewoon succes voor het voetlicht brengen, ter wijl diezelfden met een treurspel niet aan de minst-te-stellen elschen voldoen kunnen. Hiervoor is een kostelijke gave, die vooral ook onder het volk in volle na tuurlijkheid leeft. Vandaar misschien, dat zulke dilettantenspelers zioh beter kunnen laten gaan, zonder hun eigen persoonlijkheid te verliezen, in het kluchtspel, dan in het dramatische genre. Daar is de spelcr-uit-liefhebberij niet thuis. Niet, omdat z'n omgeving hem drama's onthoudt, integendeel; maar wijl de treurspel-dingen, die de schrij vers voor 't volkstooneel hun sujetten laten doen en zeggen, zoo mijlen ver af staat van de tragiek van 't echte leven om-ons-heen. De voortgang van den tijd schijnt zelfs niet geheel dergelijk© onnatuur lijkheden te tirannen weren. In Richard Moor to.v., dat D. I. tJ. Zaterdagavond speelde, was er in 't voorspel al een doode, die heel handig lijiki onder de slippen van een rood pluche tafelkleed word weggemoffeld, toen er bezoek kwam-was hot niet avonds om tien unr! van een afgevaardigde van de universiteit van Oxford, die den moordenaar door 't opstoken van een verraaier tot het gruwelstuk verleid hem kwam mee- deelen, dat hij de misdadiger wegens z'n verdiensten voor de weten schap met een jaargeld was bedacht. liet was een naar gezicht, die man onder 't kleed en 'b begrijp niet, dat de man ui' Oxford er niets van merkte. Met een zucht van verlichting zei een klein meisje, naast me, toen be drijf uit was, en de doode (en van eeu sommetje van f 300.000 berooide) ge flankeerd door don misdadiger en den verraaier voor 't klappende publiek kwaim buigen: Moe, hij dacht wel, dat-ie dood was, maar hij verbeeldde het zich maar. Hoe moet dat naïeve kinderhart ge- schol kt zijn door de tooneelen, die la ter volgden. k Het voorspel, waar de moord in ge schiedde, schijnt door een Hollander, ter verduidelijking van 't geheel, ge voegd te zijn vóór een En/relsch too- neelstuk, dat naai- we reeds schreven „Richard Moor" heet. Men vat al de, uuuutnua mun. uer ivu.uisten verwikkelingen, die uit dit eerste ademt geheel den geest dier Perzische DOOR INSPANNING UITSPAINNIN'G. Een feest van ,,D. I. U." is miliefeest. Als er een voorstelling wordt gegeven, ziet men in Jen schouwburg niet alleeu de volwassen, die tot den kring van de leden der vereeniging behooren, maar er kijken tusschendoor ook heel wat jonge oo- gen vol verwachting naar het tooneel. En 't rijn dan niet alleen jongens en meisjes van dien twijtelaclmigen leef tijd, dien men tusscheu-servet-ea- tafeilaken pleegt te noemen; maar ook veel kinderen, die overdag -de .klassen der lagere school bevolken, komen hieir naar dat andere opvcedings-insü- tuut, dat tooneel heet, Eu zou er op de Bew ij zen-van-toe gang niet. het strenge: „Kinderen be neden de vier jaar worden in geen ge val toegelaten" staan, dan zou zich zeker nu-en-dan wel eens auigelingon- Seschrei in de dialogen op de planken mengen, zooals er nu wel eens een ouder, maar toch nog pnl-jong geluid je hoog-van-s.ein protesteert tegen 't een-of-ander, dat verboden wordt. Met alle reden kan men dus van D. I. U.'s-feesten spreken van familiefees ten. Bovendien: ledereen .kent elkeen en er is dus vriendschap op die avonden tusschen balkon en parterre en de stalles zijn soms in gebaren ^te legrafische verbinding mei de hoogere omloopen van den schouwburg. Zoo Ls 'i er dan een prettige gemoedelijkheid, een vroolijk© genoeglijkheid, die maar alleen gedempt wordt, als het toonoel speelt. Want men voert een dramatisch stuk op. Het zou eeu opzettelijke studie waard zijn, om eens na te gaan, waar om zooveel dilettantenvereenigingen zich op bet drama werpen. Met te waardeeren durfl Het. is een eigenschap van de jeugd, met verachting, van hel beter-bereik- bare, dadelijk te dingen naar het hoog ste. Zoo ook is het 't ideaal van een liefhebberij-gezelschap, dat men wil vergelijken bij de troepen van be- roapsacteurs, mag rekenen tot de jengdigon-in-de-kunst, om do moeilijk ste tooneelapel-soorl to kiezen. De stuk voortvloeien: Richard Moor, de geleerde man van Engeland, heeft Godfried Lester van 't leven beroofd, niet om z'n geld, inaar omdat John Houseman, die aast op de drie ton in de portefeuille van den heer Lester, hem vertelt, dat de rijkaard Moor's zuster slecht behandeld heeft. In 't eigenlijke tooneel stuk speelt Houseman mooi weer van 't gestolen geld en zucht Moor onder den druk van z'n misdaad. Als hij de liefde ver werft van een nichtje van den ver moorde 't is ingewikkeld, want de gedoode. droeg een anderen naam, boen hij vermoord werd! dingt de schurk naar de hand van 't zusje van Moor's verloofde en als men den ge leerde een zetel in 't Lagerhuis aan biedt, solliciteert de dief daarnaar. Het vervolg van het stuk is, dan de strijd tusschen Moor en Houseman, deze om z'n oogmerken te volvoeren, gene, om die te beletten. Er werd met veel opgewektheid ge speeld. Richard Moor leek ons de bes te van de spelers. Hij althans toonde temperament. Houseman, de verrader sprak in het voorspel wat erg op een preektoon, waar hij Moor tot de mis daad wilde verleiden. In het tooneel- stuk ging dat beter. Ook -de dochters van Rowland Lester deden aardige dingen. Over 't algemeen moest er wat strengere leiding zijn, die lotte op standen, gebaren, uitspraak o, die leelijke ao! en allerlei kleinigheden, o.a., dat de spelers, die eeu zware pruik op hebben, hun gewone fantai- sielioedje niet kunnen gebruiken en eon van minstens een nummer groc ter moeten hebben. Nu duikelden de kaasbol lelies als onevenwichtige din gen over de hoofden heen. En dan, de Engelsche namen moe ten niet geheel op z'n Hollandsch wor den uitgesproken. Eenige stoornis bracht een tooneel - scherm van 't middenplan, dat in een samenspraak tusschen de zusjes Les ter alleronverwachtst naar beneden sloeg. 'k Dacht dat 't zoo hoorde, zei een bezoekster van 't bal con. toen men, in de ve^varring van 't oogenblik het voorscherm toen ook maai- midden in 't tooneel Wet zakken. Wat een stel! voegde de jufüw er aan toe, toen Madeleine en Leo- nore weer opkwamen en precies voort gingen, waar zij gebleven waren. Maar dat „stel" sloeg niet op de twee siieelsters, doch op 't ongelukje met 't scherm. Het publiek had veel schik in het geval. -Het stuk verwierf overigens veel hij- val bij de hoorders en de stemming bleef er den heelen avond in, ook daarna, toen bel bal in den Zondag werd voortgezet. TENTOONSTELLING „MODER NE KUNSTKRING". AMSTERDAM, STED. MUSEUM. Vrijdagmiddag opende de „Cercle kleed en maar terwijl daarbij het ge zochte gevonden of bereikt is eu daar door de kunstminnende onweerstaan baar geboeid wordt, is de arbeid der Kubisten een van zoekenden, die, met andere motieven, toch in identiek vlaksierenoe richting streven. Zoodat wellicht de wleeucn voor meld als een steun der tentoonstel ling bedoeld zijn, een steun echter die In menig opzicht de schilderwer ken terugzet. Dit moet bepaald als een groote grief tegen het tentoongestelde ge noemd worden, de haast totale af- dezigheid van schoonheidszin en dik werf ook van technische sohilaerbe- kwaamheid. Daardoor komt de bezoeker er zoo licht toe alleen slechts het belache lijke op te merken, waarvoor de stof zoo ruimschoots aanwezig is. Voor liet grijpen bij do vreeselijke portretten door den Rus Kontchalows- ky, bij de rechte of kromvlakkige in zendingen van Alma en Marc die sensaties van Entos' Lachbuis opwek ken. Mondriaan (ook thans weer Mon- drian) met ongeveer dezelfde kabaiis- tische steenvoeg-voorsteilingen als vorig jaar, is een der tentoonstellings toppunten. ALs een caleidoscoop behandelt Gestel zijn doeken, doch bij eenige fi guurstudïes (vooral het mansportret), •komt de knappe, scherpe teekenaar voor den dag. Zoo is het ook bij Slui ters. Le Fauconnier doet zeer futuristisch verward (of ia het andersom?) Bij Kandinsky voelt men vaak een mooie gedurfde decoratieve kleuren- kieus der rest is bijna volslagen vatbaar. Geniaal colorisme zit in oen schaal met vruchten door Machkoff. Fijn kleurgevoel zit in Klfckért's zee- en rotscombinaties, "t meest pak kend daar waar een haast gewoon schilderij als „Rocher gris" is toereikt. Goede qualiteiten vertoonen ook de arbeid van Woijand en eenige etsen door Schelfhout. Aan het einde van onze bespreking wijzen we met een enkel woord de voordracht over Kuhisme en Fu turisme, die Woensdag a.s. in de Kroon zal worden gehouden. Zijn wij goed ingelicht, dan is prin cipieel debat te wachten. G. KERKIIOFF. Voordracht onderwijs Rotterdam. Door B. en W. is de volgende voor drecht ingediend tér benoeming van een onderwijzer aan de school voor g. 1. o. 3de klasso no. 29. bestaande uit P. Krabbendam, te Haarlem, de l'Art Moderne"' in de zaicn van j H. Koudijs te Vreeswijk. M. W. van het Suasso Museum zijn derde jaar- Leeuwen te 's-Gravenzande. lijksche internationale tentoonstel ling. Gelijk het jaar te voren, sprak de heer Kikkert een kort openings- Concept-Loonrege ling. Thans is door de afd. Haarlem van den Alg. Nederl. Typ. Bond aan I woord. De heer Toorop kon ook he- dc Vereeniging van Boek- en Steen- i laas dilmaal dien plicht niet vervullen, drukkerspatroons te Haarlem _ver- i treurige familieomstandigheden de- zonden het Cuiiccpt-Coilectlef Con- j den hem afwezig zijn. tract. De heer Kikkert wenschte zeer kort Het concept bevat een 21-tal artike- te zijn en zich niet bezig te houden len, de voorgestelde regeling wordt met het geven eener karakterteeke- voorgesteld zoowel voor vrouwelijk ning van het tentoongestelde of het als mannelijk personeel, waaronder daarbij voorzittende streven, al was begrepen worden drukker, handzet- i zeker voldoende aanleiding tot eenige ter, macninezetter, gieter, slereoty- mededeeling daaromtrent, gezien de peur, brocheerder, hulpdrukker, en hopelooze verwarring van moeningen aanverwante vakken, die over de modernen en hunne be-1 Voorgesteld wordt dat de leden van doelingen ook bij de critici blijken te Boek- en Steendrukkerspatroons zich bestaan. I verbinden alleen met personeel te uur. Permanente nachtarbeid uur. De feestdagen, zooals Nieuwjaars dag, 2e Paaschdag, Hemelvaartsdag, 2c Pinksterdag en de beide Kerstda gen, mits niet vallende op een Zon dag, zijn vrije dagen met behoud van loon. De arbeid op Zon- en feestdagen zal niet verplichtend gesteld kunnen wor den. Eveneens kan de wertoemer niet verplicht worden tot het gereedma ken van werk, dat "werd gereed ge maakt op een werkplaats waar een conflict is ontstaan, noch bij zoo een firma aan hei werk gesteld worden. Zes vrije'dagen worden verzocht per jaar voor hen welke een jaar bij donzelfden werkgever in dienstbetrek king zijn. liet percentage voor overwerk wordt voorgesteld op 25 voor nachtarbeid op 50 voor Zondagsarbeid op 100 en voor arbeid op Feestdagen 125 de indeeling van het personeel op e!'k« 10 man, 6 volwassenen, 2 half wassen en 2 leerlingen, en verder af dalend tot personeelen van 2 man toe. De machines te bedienen door een volwassen drukker, met één inlegger of inlegster; de loonen voor een vol wassen arbeider te stellen op f 15. per week, voor jonggezellen., leeftijd 1823 jaar, op f 9.— tot f 15, voor leerlingen f 1.50f 9 per week. Voor drukkers bedraagt dit f 15 50, voor -jonggezellen f 9.50—f 15.50, en voor leerlingen f 1 50f 9.50. Voor rotatiedrukkere f 1G.50f 17.50 per w Voor nvachiriezetter f 18.50 per week. Voor hulpdruikkers wordt evenals voor hulpart.elders verzocht een loon van f 13.— per week. Bij ziekte zal de werknemer aan spraak hebben op 6 weken uitkeering k 50 pCt. Bij bevalling, overlijden en begra fenis wordt een dag verzuim toege staan, bij huwelijksfeest van den verknemer of van diens ouders of kinderen eveneens één dag. voor mi litaire loting en Inspectie den daar- henoodtoden tijd. voor opkomen voor de landweer 3 dagen, voor het uitoefenen van het kiesrecht 2 uur enz, De opzeggingstermijn wordt voor heide partijen gesteld op 14 dagen. Door beide partijen zullen elk twee leden worden benoemd, die toezicht houden op de naleving der regeling, en bij eventueele tekortkomingen zul len trachten deze op te lossen langs minnelijken weg. Eveneens zullen door beide organi saties een drietal leden worden be noemd, die Liimen een half jaar een coricept-leerlingregeling zullen indie nen, welke dan na goedkeuring va beide partijen zal worden ingevoerd. De .regeling wordt voorgestel# aan te vangen 1 Februari 1914 en eindi gend 31 December 1915. Door de afdeeling is het antwoord verzocht van de Patroonsvereeniging vóór half December. De regeling is eveneens toegezon den aan de patroons alhier. De oude regeling welke tot stand kwam Maart 1911 is reeds door de afdeeling van den Typografenbond opgezegd. Rubriek voor Vragen Geabonneeiden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits toot beantwoording vatbaar, in tu mnden bij de Redactie Tan Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en xoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam on woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandaoht geschonken. VRAAG. Ik ben 19 jaar en met Januari trouwen. Moet ik daar voor nog toestemming hebben van mijn loeziendeu voogd? Ik heb geen vader en nioc-der meer. ANTWOORD. Ja, van uw voogd hebt gij toesten.ming noodig. VRAAG. Heeft een dienstbode recht op haar kermisfooi als ze 18 November vertrekt (Groningsche mai mer) wanneer de kermis te Gronin gen in begin -Mei heeft plaats gehad'? ANTWOORD. Volgens het ge bruik in Groningen kunt gij uwe ker misfooi behouden. VRAAG. Op welke v hegschool in ons land leert men het best vliegen? Bestaat er gelegenheid om daar kosteloos te worden opgeleid? Waar moet men zich aanmelden? Bestaan er bijzondere voorwaarden om daartoe te geraken? ANTWOORD. Wond u tot de vlicgschool in Soesterberg, waarvan de aviateur Marimis van Meel direc teur is. VRAAG. Als men door omstan digheden met de huishuur van een huis achter ia, heeft dan de huisbaas het recht binnen 3 maal 24 uur het huis te laten ontruimen? Het betreft een huurwoning. ANTWOORD. De huisbaas 'kan terstond van den rechter een -vonnis tot ontruiming vragen. VRAAG. Ik ben met 1 Mei in be trekking gekomen en vertrek met No vember. Had ik nu recht op een week loon of mocht ik mijn kermisfooi hou den? ANTWOORD. Gij hebt (recht op oen half jaar loon. 1 Mei-lNovember, doch de kermisfooi kan worden inge houden. het nieuw ingekomen Raadslid. 3. Besluit tot he: doen van betalin gen op den post Onvoorziene Uitga ven. 4. Vaststelling der 2de Supptetoir- begrooting voor den dienst 1913. 5. Aangaan van een geldleenlng. 6. Afleggen van de verklaring, be doeld bij Raadsbesluit d.d. 25 April 1907 sub. i., betreffende den Slinger weg. Regeling der pensioenen der Ge meen teamtberaren. Verleenen van concessie aan Haarlem tot leveriag van gas in Bloe men daaL. HILLEGOM. GEMEENTERAAD. De Raad vergadert op Vrijdag 14 November a.s. des voormiddage te 9 3/4 uur. Te behandelen onderwerpen zijn: 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Uitloting laatste aandeel geld- lcening 1894. 4. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid J. H. A. Vooren. 5. Comptabilileitsbesluit. 6. Straalplan C. G. van de Poli, lood recht op de Vosselaan. 7. Verzoek van C. Jonkheer en an deren tot het in gebruik bekomen van jrond in de Van den Endelaan, -voor ïunne woningen. 8 Rooilijn woon- en winkelhuis A. Meskers aan het Kerkplein hoek" Mo lenstraat. 9. Verzoek van de Vereeniging „De Proeftuin" te Lisse, om subsidie. 10. Verzoek van de afd. Z.-H. Noord- hoek van den Bond van Ned. Onder wijzers oin verbetering der ja'arwed- den van de onderwijzers(essen) bij het openbaar onderwijs. 11. Rioleering van een gedeelte van den Stationsweg. 12. Geldleenitig. 13. Aanbieding door de Commissie inzake de waterleiding van haar rap port met bijbehoorende stukken. 14. Vaststelling begrooting Gasbe drijf 1914. 15. Vaststelling gemeente-begroo ting 1914. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Zwakke Kinderen worden gezond en krachtig door SCOTT'S Emulsion,waardoor engelsche ziekte, bloedarmoede, verzwakking, on gesteldheden bij het tanden krijgen en alle keel en borst aandoeningen voor komen of genezen worden. Kinderen lusten gaarne de echte (van Levertraan) Maar als gij de gezondheid van Uw kind op prijs stelt weigert dan namaak sels en eïscht de echte SCOTFS met den „Vis- scher" op de verpakking. Rechtszaken VERGIFTIGING. Voor de rechtbank te Leeuwarden stond Zaterdag terecht het echtpaar do Vos aldaar, beschuldigd hun een jarig dochtertje Saakjet© hebben ge dood door vergiftiging met vitriool. Subsidiair weid de man alleen ve misdrijf beschuldigd. Sinds Mei zitten man en vrouw in preventieve hechtenis. In het. begin van Mei 1912 werd liet kind, geboren gedurende den tijd, dat man en vrouw van elkander ge scheiden leefden. Later zijn de men- sclten weer bij elkaar gaan wonen. In Mei 1913 werd 't kind naar de moedor beweerde, door haar dood in bed ge vonden. Het wondje was omringd door brandwonden, eon gat was 't hoofdkussen gebrand. Een vierjarig zusje lag echter ongedeerd naast het lijkje. liet wanen echter geen brand wonden door vuur veroorzaakt. Men had hot kind blijkbaar een bijtend vocht laten drinken, waarbij ruw was omgesprongen. Het justitieel on derzoek bracht aan 't licht, dat liet kind vitriool was toegediend. De oudere werden £n hechtenis ge nomen, niettegenstaande hun hard nekkige ontkeartenïs. De moeder een slordige, onverschillige vrouw, toon de zich zeer oi gevoelig. De man bekende, alleen het misdrijf gepleegd te hebben. De vfonw had aanvankelijk bekend, omdat zij mede lijden met linar man had, doch ver klaarde nu pertinent, onschuldig 1< zijn. Het O. M. vorderde tegen de vrouw vriispraak en veroordeeling van den man tot levenslange gevangenis straf. Kerk ea Schooi VAN EEN BRUILOFTSPARTIJ MET EEN TRGURIGEN NASLEEP vertelt een bericht uit Angers asn do „N. R. Ct": Te Cholet gingen twee broers met twee zusters trouwen, en in een ho tel werd e-cn diner gegeven, waaraan vijftig gasten deelnamen. Tot de spij- zon behoorde een gerecht van room met bitterkoekjes, dat bijzonder in den smaak viel. in den nacht zijn al len, die van het gerecht gegeten had den, ziek geworden De geneeshecren hebben vastgesteld, dat liet van den onzuiveren room kwam. Een man van zeven-en-zestig Jaar en een dienstbode uit het hotel zijn denzolf- den naciil onder dulueloozo pijnen bezweken on men vrees do voor meer sterfgevallen, daar van verscheidene z.oken de toestand hoogst ernstig was. SPIONXAGE OF DIEFSTAL? Voor de strafkamer van de recht bank te Essen stond terecht de vroe gere bur. ambtenaar Wilhelm Adams, beschuldigd in de „Rheinisthe Me- tali'waren- und Maschi'.ienfabiik te Dusseldorf twee zundertjos ontvreemd te hebben, on die aan de Fransclio militaire autoriteiten te koop te heb ben aangeboden. Aanvankelijk werd hij aangeklaagd wegens spioiinage; maar toen het bleek dat het geen zun- dertjes voor Duïlsch geschut, maar een voor Nederlandsch en een voor Russisch geschut -waren, werd hij we gens diefstal veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. HET PROCES TE KIEF. Mr. Maklakof heeft Vrijdag de eer ste pleitrede gehouden in het Bellis- proces. Hoe men er eigenlijk toe gekomen is Beifi3 te beschuldigen, was pleiter ibegrijpelijk en de bewering, dat de ...an voor de oogen van een groot aantal kinderen den kleinen Jool- sjinski zou hebben weggesleept, is eenvoudig een domheid. Wanneer zoo jets was geschied, hadden de be woners van do voorstad het numere onmiddellijk moeten vernemen en dan zou den volgenden dag van de steenfabriek geen steen meer op den anderen hebben gestaan eri waren de Joden zeker allen doodgeslagen. Er zijn, zoo vervolgde pleiter, dik- ..:j]s onschuldigen veroordeeld tenge volge van een ongelukkigoti samen loop van omstandigheden, waardoor de rechters op een dwaalspoor ge raakten. Hier echter kan dit niet het geval zijn. De gezworenen moeten alles vergeten wat de bladen over de Joden iiebbon gezegd en slechts oor- deeien over den beklaagde. Wordteen onschuldige veroordeeld, dan is dit meer een veroordeeling van Rusland i zijn justitie dan van hem. Da overheid to Kief heeft bekend gemaakt, dat pogingen om na afloop van het proces ongeregeldheden te verwekken met kracht onderdrukt zullen worden. Daar men het garni zoen niet toereikend acht om eveiuu- eele ongeregeldheden te verhinderen, is de troepenmacht thans versterkt- De keizerlijke lijfarts pref Pawlof, die als deskundige in het proces ge hoord is. deelt in de ..Roess m© Siowo" zijn indrukken me" over de wijze, waarop het proces geleid werd. Hij zegt, dat hij daarvan een daeptreu- vigen indruk medebracht. Om het sprookje van de opzettelijke marteling van het slachtoffer legen te spreken, wijst prof. Pawlof er op, dat de eerste wonden den knaap werden toege bracht met het besliste doel hem te dooden; daarna eerst zijn de steken Ln haïs en hoofd toegebracht, waar van het gevolg een inwendige bloed uitstorting inoest ijn, waardoor do knaap moest stikken. Iladden Je moordenaars plan gehad hem zooveel mogelijk bloed af te tappen, dan zou den zij ongetwijfeld heel anders heb ben gehandeld. Derhalve moet de vraag of de moordenaars voornemens waren den knaap zoo lang mogelijk te martelen ontkennend worden be antwoord. Het proces-verba al van het vinden van het lijk en de gemaakte fotogra- üën zijn zoo gebrekkig, dat niemand zich van den toes-taud een juist denk beeld 'kan vormen; en ook de eerste lijkschouwing is volkomen onbevredi gend, terwijl de tweede 4 dagen ua het vinden van het lijk plaats had, toen dus de ontbinding reeds was be gonnen. Advies van de hoogere ge- ieesiund:ge autoriteiten is niet ge raagd. Tengevolge van art verzuim lunnen wetenschappelijk gevormde geneeskundigen thans, ruim 2 1/2 jaar later, de ragen niet meer beantwoor den, die door de rechtlbank zijn ge steld. Professor Pawlof is voornemens, wanneer het proces geëindigd zal zijn, in de geneeskundige vereeniging te Petersburg daarover nauwkeurige en uitvoerige medeaeeiingen te doen. Uit de Omstreken BLOEMEXDAAL Vergadering van den Raad der Ge meente Bloemendaal, te houden op Donderdag 13 November a.3. des na middags ten 2 ure. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2 Onderzoek der geloofsbrieven van ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Tot arts zijn bevorderd de lieeren D. Baggelaar, geboren te Amsterdam, A. Foyer, geboren te Maastricht geslaagd voor het arts examen eerste gedeelte do heeren S. Zw anenburg en Th. van Schelven. Met goed gevolg is afgelegd het canuidaars-examen in do rechtsweten schap door den heer II. v. Eekelen. (Vrije Universiteit). Geslaagd voor het candidaats-examen rechtsweten schap de hoer J. pialöenga. Groningen. Geslaagd candidaats- examen Nederlandscho letteren heer G. J. Buitenhof. Bevorderd tot doctor in de schei kunde op proefschrift „Over de jo- dium-verbindlngen van de elementen der stikstofgroep", de lieer II. Doornbosch, geboren te Veendam. Gemengd Nieuws AUTO-ONGELUK. Uit Potsdam wordt aan do „N. R. Ct." geseind De auto van prins Frederik Leopold van Pruisen junior heeft een meisje van vier jaar overreden, toen dat voor do auto wilde uitwijken. Do prins liet liet kind dadelijk naar het ziekenhuis overbrengen eJi begaf or zich ook zelf heen, om te vragen hoo het 't maakte. Het kind bezweek spoo- uig aan haar kwetsuren. Naar het oordeel van ooggetuigen treft don bestuurder geen schuld, daar het kind recht op de auto inge- loopen Ls. DE SPOORWEGRAMP BIJ MELUN. De N. R. Ct. meldt nog: Dumaine, de machinist van den mailtrein Marseille-Parijs, aan wiens onbegrijpelijke roekeloosheid de rarnp te wijten is, bevindt zich nog 6iecds in de gevangenis te Meluu. Hij ligt ziek aan de ernstige kwetsuren, die NOODLOTTIGE BRAND. Te Petersburg zijn bij een brand zes hij bij de botsing opgeloopen heeft, bewoners van verbrande huizen en I De hoofdconducteur van den mall een brandweerman omgekomen. trein Vernet, behoort onder de gered-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7