ÜMUil'S OASIUO WIS A Alt. TWEEDE BLAD Dinsdag U Hnvsmbsp 1913 Buitenlandsch Overzicht Bo BalilkaifiivwSkaaeï, Griekenland en Bulgarije. De Bulgaarsche officieren van het garnizoen. Saloniki, die dezer dagen ■uit de Grieksche krijgsgevangenschap naar Sofia teruggekeerd zijn, hangen sombere tafereelen op van den toe stand in de gevangenissen, waar zij zoo lang hebben moeten smachten en Tan de onmenschelijko behandeling, die zij daar hebben ondergaan. Zij hebben nu aan den Griekscheu minis ter-president het volgende protest toe gezonden De krijgsgevangen Bulgaarsche of ficieren van het garnizoen Saloniki haasten zich, nu zij in hun vaderland teruggekeerd zijn, bij U krachtig to protesteereu wegens de onmenschelij- ke behandeling, die hun gedurende hun krijgsgevangenschap in Grieken land ten deel is gevallen. Beroofd van hun bagage en grootendeels ook van hun geld, levend begraven in de ker kers van het fort, waar lucht noch licht konden binnendringen, afge sneden van elke verbinding met hun familie, hebben zij, en eveneens de officieren van gezondheid, alle verne deringen en martelingen ondergaan, die de meest geraffineerde wreedheid 6ieciits kan uitdenken. Dat zijn de treurige herinneringen, die de krijgs gevangen Bulgaarsche offcieren uit het moderne Griekenland naar hun .vaderland hebben medegenomen." De vredesonderhandelingen. Naar aanleiding van verschillende gesprekken tusschen de Grieksche en Turksche vredesonderhandelaars, heb ben laatstgenoemden naar Konstanti- nopel om nieuwe instructies verzocht, daar men omtrent verschillende pun ten niet tot overeenstemming schijnt te kunnen komen. 't Duurt langl De Albaneesche grens. In politieke kringen to Rome wordt Verklaard, dat het Drievoudig Ver- Doud tot elke-n prijs zal beletten, dat fle besluiten der gezantenconferentie te Londen betreffende de Albaneesche grensregeling zullen worden gewij zigd in een nieuwe bijeenkomst, waar van sprake is. Allerlei De crisis in Mexico. Een telegram meldde reeds, dat ge neraal I-Iuerta aan de buitenlandsche diplomaten officieel ineded-eeling heeft gedaan, dat door onvoldoende deelneming aan de verkiezingen de ze nietig zullen worden verklaard, dat nieuwe verkiezingen zullen wor den uitgeschreven en dat hij, in af wachting daarvan, zijn pogingen tot pacificatie van het land zal voortzet- ien. Dat is dus juist zooals van te vo ren al is voorspeld. Huerta blijft aan het bewind en denkt er niet aan, om voor de Amerikaanschc eischen te wijken. Er blijkt nog altijd niet, wat de Arncrikaansc-he regeeringnu eigenlijk wil doen. President Wilson heeft te kennen jegei en, dat hij op het oogenblik geen ?lan heeft een speciale boodschap aan het Congres te zenden, daar de toe stand in Mexico hem daartoe geener lei aanleiding geeft. 1-Iij verklaarde verder, dat hij aan Huerta geen termijn had gesteld voor de beantwoording van het vertoog der Vereenigde Staten en overigens deelde hij mede, dat hij op het oogen blik niet in staat was eenigerlei mede- deeling te doen omtrent de erkenning der constitutionalisten. Hij blijft derhalve nog steeds ge- kam legen de opheffing van de bepa lingen, die de opstandelingen beletten wapens te betrekken uit de Veree nigde Staten. De Engelsche minister Churcliill heeft 't gerucht tegengesproken, dat Engeland de Vereenigde Staten in zake Mexico zou willen chvarsboomen. Integendeel, de onderhandelingen zijn zeer vriendschappelijk geweest. Engeland zal evenwel blijven waken voor zijn belangen in Mexico. De Engelsche vloot. Minister Churchill hield in Guild hall te Londen een rede in antwoord op een toast op leger en vloot, waarin bij zeide „Het volgende jaar zal onze vloot 150.000 matrozen en mariniers tellen, het grootste aantal, dat wij ooit hebben gebad. De huidige omstandigheden zijn van dien aard, dat er geen gevaar bestaat voor den vrede in Europa, niaar dat mag geen reden zijn om te verslappen. Uit de begrootingen van 1914 immers blijkt, dat voor legers en vloten belangrijk hoogere sommen worden aangevraagd." Churchill verklaarde verder nog, dat Engeland, zelfs wat de luchtvloot betreft, de vergelijking met geen an der land behoeft te duchten. Onlusten in den Elzas. In de kazerne te Zabern zou de luitenant Von Forstner, van een El- zassisch regiment infanterie, tegen over de recruten gezegd hebben dat zij voor het overhoopsteken van een „waskes" (een Klzassische uitdruk king voor landlooper) niet gestraft zouden worden, maar dat de luite-j nant hun nog tien mark op den koop toe zou geven, en een onderofficier voegde erbijik geef cr ook nog drie mark voor. Deze uitingen en de daarmede sa menhangende besprekingen iu de pers verwekten bij de bevolking groote opwinding. Herhaaldelijk hadden ern stige onlusten plaats. Zondagavond maakte een uit dui zenden bestaande menigte zich op, om den luitenant te lynchen. Kolonel en burgemeester waren niet in staat de menigte tot kalmte te brengen. Zelfs het optreden der brandweer bleet vruchteloos. Eerst het aanrukken van een afdeeling militairen was in staat de orde te herstellen. Verschil lende personen werden gearresteerd. Een onderofficier werd in een don keren tuin gedrongen en grof belee- digd. Het bezoeken van vereenigingen ls den soldaten voorloopig verboden. Verkiezingen in Spanje. Bij de gemeenteraadsverkiezingen zijn gekozen: 2070 conservatieven, 1659 liberalen, 544 republikeinen, 104 socialisten, 105 onafhankelijken, 1-12 nationalisten, 219 Jaimisten (Carlis- ten), 59 katholieken en 80 personen lot geen partij beboorende. De bewapening in Duilschland. De „Norddeutsche Allgemeïne Ztg." schrijft: Onder voorzitterschap van den staatssecretaris Delbruck komt dezer dagen, op 'aandringen van den Rijksdag, een commissie samen, tot bet onderzoek van de leveranties voor de bewapening. Een aantal afge vaardigden, geleerden, vertegenwoor digers uit de handels-, bank- en indus- trieele kringen zijn in die commissie benoemd. De commissie zal zich be zig houden met de leveranties voor le ger en vloot en daarbij ook de toe standen en prijzen van het buitenland door vergelijking nagaan. Binnenland HET MANNHEIMER STELSEL TE AMSTERDAM. Eendgen tijd geleden werd: door een commissie, welk© door B. en "W. be noemd was, rapport uitgebracht om trent het Mannkeimcr stelsel en de eventueel© Invoering daarvan bij hert openbaar lager onderwijs. Dit rap port werd door het Gemeentebestuur om advies in handen gesteld onder meer van de Ambtelijke Hoofdenver- eeniging. Uit haar midden benoemde deze Vereeniging een commissie voor de bestudeering der zaak. De commissie van praeadvies kwam toi do volgende conclusies: I. De bezwaren, verbonden aan het bestaande stelsel van Massificatie, zijn minder ernstig dan die, welke toepassing van het Mannhelmer Stel sel met zich zou brengen: invoering van dat stelsel wordt daarom niet gewenscht geacht. II. Een proefneming op een com plex van dicht bij elkaar gelegen, scho len heeft daarenboven het bezwaar, dat door de vele overplaatsingen van en haar scholen, die aan de proef geen deel nemen, deze proef geen betrouw bare resultaten opleveren. Ais verbeteringen in het bestaande stelsel biedt de commissie enkele voor stellen ter overweging aan. ERNSTIGE MISHANDELING. De Tel. meldt: Te Maassluis kregen twee B-clgi- s'ehe werklieden van de ven ster glas fabriek aldaar, ruzie. Deze twist liep zoo hoog, dat een van hen, zekere Blanpain, den andere met een mes of dolk een steek in "t onderlijf gaf, zoo- dat de ingewanden naar buiten puil den. Inmiddels geli&alde huip, achtte noodig. dait het slachtoffer, zekere Delcvoix, terstond naar het ziekenhuis te Rotter dam werd gebracht. Zijp •toe stand is zeer zorgelijk. Van den da der was geen spoor meer te vinden. Vermoedelijk is hij naar- het buiten land gevlucht. OPENLUCHT MUSEUM. De raad van Arnhem lieert bepaald dat aan liet Noderlandsch Openlucht Museum een terrein, groot 30 H.A., bij den Waterberg in erfpacht zal worden gegeven, GEVAARLIJK SPEELGOED. Te Maastricht vermaakten zich zoo meklt de Tel. Zondagmiddag de heide 18-jarïgen II. en R., met het schieten uit een üoberlptstocl op :les- schen. Daar liet wapen herhaaldelijk ket ste, wilde U. het ding onderzoeken; plotseling ging het af en trol R. m de borstkas. De kogel drong door tot in die 1-cugan. Zijn toestond is levensge vaarlijk. iï. ia o>p vrije voeten gelaten. MISHANDELING DER POLITIE IN DE MIJNSTREEK. Men meldt aan de Liimb. Koerier: Gedurende eeno korte spanne tijde kwam liet niet minder dan 4 keer voor dat to Heerlen en naaste omgeving do poli.:o mishandeld of aangevallen werd IV' inspecteur van politie word tig verwond. Een brigadier der •eeho.os.iee werd zoodanig gewond, dat er oogenblikken zijn geweest, da' men elk uur zijn dood verwachtte. Te Voerend-aal werd een mare-iiiariisset- door een steenworp getroffen on ten slotte werden te Heerlerheide nïe. minder dan 7 revolverschoten gelost en hoorden de politiemannen links er rechts de kcgc-ls langs de ooren Qui ten. Waar dat heen? Bijna elke week hoort men dat de politie wapens in beslag neemt en wij zijn er van. over tuigd dat bij-na elke vreemdeling al hier verladen wapens draagt.. Van welken aard deze wapens wn: zijn. hiervan zagen wij een staaltje bij den inspecteur der politie te Heer len. die e-r een arsenaal op na houdt van in beslag genomen wa pens. Wij zagen een collectie zg. plcei-ten- doodeis. Een dezer ploer-tendooilers is vervaardigd van gevlioci.teri gte-al- draadeindigend© in ©en lus; boven aan was aangebracht een moerschroef die een doorsnede had van ruim eon halven dechnetor. En niet zulke wa pens in den zak gaat men er op uit, om bij de geringste woorden wisseling er van gebruik te ma ken. Zcoals oe cuaen zongen piepen de jongen. Wijl waren er van getuige, dat toe® enkel© knapen uit de school komende, ruzie kregen, zij fluks hun zakdoek voor den dag haalden en bij nadere beschouwing bleek, dat <1© jongens eeu et ©en geknoopt hadden in den zakdoek. GRATIE VERLEEND. Tn aansluiting op het bericht betref fende de veioordeeling van en graiie- veuteeamg aan -den redacteur van „De West", V. Kraan te Paramaribo (bij was veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf), is te melden, dat Zon dagmiddag hier bericht ontvangen werd, dat den heer W. Kraan gratie was verleend. Aangezien dit dan geschied is on middellijk na de uitspraak van het Hof, ligt de gevolgtrekking voor de hand, dat de gratie door den gouver neur uit eigen beweging is verleend en niet op verzoek van den veroordeel de, in welk laatst© geval eenise da gen ex over heen zouden gaan voor de vereischte formaliteiten. DE „GELDERLAND" IN' SPAINUE. Hr. Ms. Gelderland heeft een be-zoek gebracht. aan Valencia. Een Spaansch blad. „r.c.s Provincias", maakt met ingenomenheid gewag van dit aan doen der haven en vertelt van de vriendelijke ontvangst, welke den commandant en der bemanning daar ten deed viel. KANAALPLANNEN IN TWENTE. -Door den heer C. M. Frijlinek, civiel- ingenieur, is in opdracht van het co rn ito voor het- tot stand komen van een kanaal van den IJ sa1 bij Deventer naar Twente, een rapport uitgebracht. De kosten van bediening ©n onder houd worden geraamd op i 30.000. De globale raming van kosten voor den aanleg van het hoofdkanaal f 5.970.000. Aangezien economisch een kanaal in rechte richting van Deventer naar Hengelo en Enschede voordeelen heeft boven een kanaal met een afbuiging naar Borne en aangezien er desniet temin grooter prijs op werd gesteld het nijvere Borne ook aan de ontwor pen waterwegen aan te sluiten is be halve het hoofdkanaal nog een. zij ka naal naar B-ome en Almelo ontwor pen. aansluitende aldaar aan het Overijselsche kanaal. Het geheele zijkan aal is lang 13.850 KM. De globale raming van kosten van hei zijkanaal 19 f 1.989.000. Hét rappoit tracht auu te toonen dat de vrees voor bona-deeling der spoorwegen niet behoeft terug te hou den van bevordering van ©en werk van zoo groot algemeen belang als het ontworpen kanaal. „DE TIJD". In de algemeene vergadering van aandeelhouders in de Naaml. Ven nootschap „Dagblad en Drukkerij De Tijd", te Amsterdam gehouden, deelde de heer A.. C A. van Yuuren mede, dat hij de taak van hoofdredac teur niet langer kon waarnemen. De tijdelijke vervulling dezer taak werd opgedragen aan don heer Alph. Lau- dy. De vergadering vereenigde zich ten slotte met bet voorstel van com missarissen, om de benoeming van een directeur, ter vervanging van wijlen den heer Dr. P. J. F. Vermeu len," aan te houden tot een volgende vergadering. („Tijd".) DE ROODVONK TE AMSTERDAM. „Het Volk" meldt 1 Hoe vervaarlijk de roodvonk ge- heerscht heeft, blijkt uit de gegevens van het jaarverslag. Niet minder dan 2292 gevallen zijn voorgekomen, en wel in hoofdzaak in de laatste helft van 1912, in Januari kwamen 18 ge vallen voor, in October 585. Dat hot groot aantal roodvonk-ge vallen niet door de ziekenhuizen „ver werkt" konden worden, blijkt daaruit, dat vnn 2242 g'eva-llen 1363 in de zie kenhuizen verpleegd werden, en dat hiervan 370 eerst opgenomen werden na eerst ccnigen tijd thuis verpleegd geweest te zijn. De sterfte aan rood vonk was buitengewoon gunstig. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit is C. A P. van Stolic, te Rotterdam, benoemd tot ridder in de orde van den Ned Leeuw en F. A. H. Courbois, onderw. iagere schooi der afd. Nijmegen van de Mij. tot Nut van 't Aig. tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. BIOSCOOP-VERBOD VOOR KINDEHEN. De aid. 's-Gravenhage van het Ned. Onderwijzers-Genootschap heelt den Gemeenteraad van Den Haag ver zocht een verordening vast te stellen, waardoor lo. de toegang tot de openbare bioscoop vertooningen voor kinderen beneden zekeren (liefst lü-jarigen) leeftijd is verboden, tenzij de vertoo- ning speciaal voor kinderen is be doeld en ook als zoodanig is geannon ceerd; 2o. op die kindervoorstelling tevens alleen films worden vertoond, welke vooraf ae goedkeuring hebben verworven van een commissie van ad vies, door Burg. en Wetii. benoemd. DE „KORTE NA ER" IN DEN BALKAN. De correspondent ie Konstautmopel van de „N. R. Ct." schrijft d.d. 5 de zer Gistermiddag is het pantserschip „Kortenaei" vau hier vertrokken de thuisreis naar het vaderland aanvaarden. Daarmede is de slation- neering van een Nederlandsch oor logsschip iu de wateren van de Turk sche hoofdstad, wegens de door den Balkanoorlog ontstane gevaren voor de rust en orde en de zekerheid van weer eens de Nederlandscho drie kleur te vertoenen. In de Portug* sche hoofdstad zal dit de eerste maal zijn sinds de instelling van de repu bliek. Het schip kan eerst tegen het einde dezer maand te Willemsoord binnen verwacht worden. NED. BOND VAN JONGERE VREDESVRIENDEN. Als gevolg van den oproep, ©enige weken ^©leden door den heer Eil. K. de Jong tot de jongere Nederlanders, gericht, :5 thans met steun en instem ming van den Algemeenen Bond ,,Vi ode door Recht" opgericht de „Ne derlandscho Bond van Jongere Vre- desvrienden". Deze vereeniging heeft ten doel onder jonge lieden boven 16 jaar pro paganda te maken voor dén vrede, verkregen door arbitrage. Ze tracht dit doel te bereiken door liet houden van vergaderingen en voordrachten, hel ui'.geven en verspreiden van ge schriften fze hoopt spoedig tot een eigen orgaan te konten), het organi se© ren van debat-avonden tusschen de leden onderling, enz. Lid kunnen worden alle Nederlan ders boven 16 jaar. Zij, die den 21-ja- rigen leeftijd hereikt hebben, worden tegen een geringe contributieverhoo- ging vol lid van don Algemeenen Bond „Vrede door Recht". Het voorloopig bestuur besiaat uit de heeren Ed. K. de Jong, voorzitter H. C. Wiegand, vice-voorzittorde dames N. Zernike en J. Dekkers, secretaressen den heer L. Hofman, penningmeesterde dames D. Stol berg en N. Schot, eri .den lieer F. Hanf. OND-MINISTER TALMA OVER DE INVALIDITEITSWET. Hei Centrum nceft met den oud- mimater ialma een onderhoud gehad over de uitvoering iter invaliditeits wet. „du het verslag van uat onderhoud' onucenen wij hel volgende: De lieer Tal ma zette uiteen, hoe hij zicii de samenstelling der rentecom- missiën had geuaeln, hoe de positie en uen werkkring der tusschenperso- nen, en hoe, in aansluiting daarmee, imioud en streksmg dei Distincties bovenbedoeld. De rente-cominissiun heb ik voor ieuor district zöó samengesteld al dus de oud-minister dat zij de ele menten bevatten, ue personen, vol doende bekwaam en onderlegd, om de beslissing door de Rijksverzeke ringsbank voor lö bereiden. Die com missie is de rechterhand voor het be stuur van de bank, waar deze heeft te beslissen, of de rente al dan niet zal worden toegekend. Voor die rente- commissiën was de handleiding of in structie dus met bestemd. Zij was be stemd voor de tusschenpersonen, die eenvoudig zijn aangesteld tot hulp der zeventigjarigen. Deze oude men seden moesten andere menschea heb ben, die hen konden helpen bij de aanvragen. Anders niet. Wat. die hel pers zeggen heeft geen beslissende kracht, Zij behoeven de wet niet te in terpreteeren, noch uitspraak of ad vies te geven in twijfelachtige geval len. Daarvoor waren zij niet de aan gewezen personen. Maar het is dan ook levens duidelijk, dat men hun niet de invaliditeitswet in handen kon geven met de vierhonderd en zoo veel artikelen, waaruit zij te zoeken zouden hebben, wat voor hun taak noouig was. Zij kregen dus een een voudig boekje, dut hun to,t handlei- d© vreemde kolonies opgeheven. Ze j cling zou strekken voor de vervulling beeft op een week 11a juist oen jaar hunner taak, het helpen der aan geduurd. Eerst was het pantserdek- schip „Gelderland" hier, van 13 No vember tot 30 Mei, en daarop de „Kortenaer". De toestanden zijn hier nog wel niet normaal, en de mogelijkheid is niet gors, of wie voor de aanvragen in de termen meende te vallen. En wijl zij in tiet minst geen rechterlijke taak hebben, kon die handleiding ook niet scherp worden opgezet, of een gids voor allerlei dubieuze gevallen, niet in de vermogensbelasting zijn aangeslagen, de rente zouden aanvra gen en ontvangen, achtte de. heer Talma. zoo klein, dat u.i op net aan tal rentetrekkers wel geen te-langrij ken invloed zal hebben. „Men moet niet vergeten", zeide hij, „dat gere geld die paar guldens aan de postkan toren moeten worden gehaald, eu wie zal daarin pleizier hebben bij een in komen als waarvan de minister 6prak De heer Talma legde er voorts den nadruk op, dut minister Treub ver plicht is, de wet uit te voeren. Dut art. 369 door zijne invoering van de wet zou zijn losgemaakt) weer spreekt de oud-minister. „Het is altijd de bedoelirig geweest", zeide hij, „om de 70-jnrigen zoo spoe dig mogelijk te helpen en ik heb daarvan ook geen geheim gemaakt. B»j de bespreking van liet door mij overgenomen amendement-Duijs heb ik er in t voorjaar nog aan herin nerd, dat ik reeds in 1911. zooals uit het verslag der commissie blijkt, ook na aandrang der commissie zelf, dit voornemen aan de Kamer heb te ken nen gegeven. De Kamc-r verzette zich daar niet tegen. Niemand kwam er tegen op, toen het tijd was, om te sproken. En daarom is het werkelijk vreemd, dat men thans hierover niet oj>- en aanmerkingen komt Men heef: vooruit geweten, wat geschie den zou, zonder daartegen bezwaar te maken." AANVARING OP ZEE. De logger „Wijnanda" uit Scheve- ningen is op zee door een onbekende boot aangevaren en lek naar Scheve- nirigen teruggekeerd. Dit is de twee de logger binnen korten lijd die aan gevaren wordt, zonder dat de naam an het stoomschip, dat de aanvaring •eroorzaakte, bekend ie. H. M. VAN DER DRIFT. Zondagnacht is op 63-jarigen leef tijd overleden de heer H. M. van der Drift, notaris te Amsterdam. Sinds 1890 was de heer Van der Drift nota ris. NOTARIS J. G. BELS Jr. Maandag is t© Amsterdam op ruim 52-jarigen leeftijd overleden notaris J. G. Bels Jr.. sinds 1908 notaris te Amsterdam. BRAND. Tijdens de afwezigheid der bewo ners, geraakte de bakkerij van de fir ma Otto van Setten te Meppel Zater dagnacht in brand. Het vuur bleef lot de bakkerij beperkt, die geheel en al uitgebrand is, terwijl de machine rieën vernietigd zijn. De vlammen sloegen echter over tot de aangren zende bovenwoning van den heer D. J. Wolft', alwaar een gedeelte van den inboedel verbrand is. Dit perceel heeft veel waterschade. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbekend. Rechtszaken F e u i S S e to rt (Nadruk verboden). 87) Misschien vermeed hij mij. Waarom? Hij heeft misschien geraden, dat gij mij beminde en dat uw vader plan had ons te doen trouwen. Welnu, zou dat een reden zijn om u te ontwijken? Ja, wanneer hij u beminL Wat zegt Sijs Laurent? Kan men iu uw omgeving leven zonder u te beminnen? Zou Rornain mij liefhebben? Zij dacht na en herinnerd© zich thans honderden kleinigheden, schijn baar onbeteekenend en waarop zij geen acht had geslagen, maar die haar nu voor den geest kwamen. Het was aisof er haar een licht op- ging. lladt gij het nooit opgemerkt? Nooit, en wie heeft u dat gezegd? Niemand, ik veronderstel hek Maar hoe komt gij dan aau die .Veronderstelling, Laurent? Door eenige woorden, die G&uime Bit den mond van den cowboy heeft opgevangen on mij overgebracht. Dio woorden bewijzen, dat hij hartstoch telijk bemint en dat men hem liet meisje, dat hij lief heeft wil ontne men. Nu moeten wij nog zekerheid hebben of die cowboy werkelijk Ro rnain was, anders zouden uw veron derstellingen van zelf vei vallen. Wan neer liet Ramiain niet Was, dan hooft hij ook niet o-ver mij gesproken. Die man was groot en zwaar ge bouwd. Romein ook. Hij had breed© schouders. Evenals Rornain. Ziiü haar was rossig en hij had blauwe, schrandere oogen. Hij logde den klemtoon op elk. woord en zij was doodsbleek gewen den, als schrikte zij van hetgeen hij zei. Toen hij een nauwkeurig signale ment liad gegeven, zei zij: Dat portret gelijkt in alle dealen op Roinain. Dat is vreemd. Kent gij hem dan? Zooeven zei gij toch... Ik ken hem niet, maar de be schrijving. die ik u gegeven heb ls van eene -bediende van mijn broeder, jjekero Lozare Beerman. Die Lazare Beerman heeft zich met valsche pa- pieren «n aanbee/elfngien bij- irnijn broeder aangemeld en wij houden liem voor de moordenaar va.n Jactel. Maar wie bewijst u, dat die La zare Beerman en Rornain Goux dezelf de persoon is'? De gelijkenis. Die komt meermalen voor. Zijn tongval. Die tongval bewijst niets, dat heeft mijn vader u zooeven bewezen. Ook de stem is dezelfde. En op zulk een lossen grond be rust uw beschuldiging Neen, ik beschuldig niet. Jenny, ik vermoed slechts. Daarom smeek ik u bij de liefde, die gij voor mij ge voelt, mij in mijn nasporingen te helpen. Zooveel ik kan. mijn vriend. Wat moet ik doen Antwoord mij onbevreesd en openhartig. Wat zou ik vreezen en waarom zou ik liegen Heeft Rornain Goux dit huis ver laten Ik geloof het niet. Denk na. Herinner u. Wanneer hij de schuldige is, dan moet hij ook dio Lazare Beerman zijn, die zes we ken vóór den moord als bediende op de fabriek van mijn broeder werk zaam was. Gedurende deze weken hebt gij hem niet zoo geregeld in huis kunnen zien, alleen *s avonds, wan neer hij van Nogent terugkeerde, of 's Zondags, wanneer het kantoor van mijn broeder gesloten is. Denk dus over dit alles goed na, Jenny, uitgesloten dat, wanneer het met! zooals er veie denkbaar zijn. De rus- Griekenland toch nog weer tot vijan- sehenpersonen hadden en hebben delijklieden zou komen, er te Smirnal slechts aan te vragen; dan kan de en ook hier onlusten van cmstigen I rente-commissie oordeelen en beslist aard wegens de uitzetting van alle ten slotte de Bank. Helleensofce staatsburgers, welke van Ware de handleiding te scherp op- den nieuwen oorlog het onvormijde- gezet, te veel gepreciseerd geweest, lijke gevolg zou wezen, zouden uit- dan zou de iusschenpersoou zich breken. De groote mogendheden laten gaan verbeelden, dat hij te beshssen- hun groote oorlogsschepen dan ook had; dit moest voorkomen worden, nog voorloopig hier of in de onmid-1 Mij dunkt, dat dit toch duidelijk meet dellïjke nabijheid. 1 wezen en er hier geeu reden kan be llet deelnemen gedurende nagenoeg 1 staan voor eeuig verwijt, of minder een jaar ook van ons land aan de' gewenschte aansprakelijkheid. De vlootbetooging alhier heeft allerwege tusscbenpersoneu bet-ben eenvoudig een uitstekenden indruk gemaakt, en te bcoordeelcn, of iemand voor de onze regeerlng heeft daarmede het' aanvrage in de termen valt. Niet te aanzien van Nederland, niet alleefti 1 verhinderen, dat vele of te veel ua-n- liier in de Levant, zeer verhoogd. Als' vragen inkomen is hunne taak., maar vlagvertoon en ten bewijze, dat Ne- tc beletten, dat er te weinig zouden de.laud iu staat, bereid en gezind is,' komen. Te veel aanvragen is geen he le allen tijde voor do behartiging van zwaar; tegen misbruik moot worden zijne belangen en dio zijner onderda- gewaakt door rente-commissie en nca krachtig op te treden, en daarbij bankbestuur; maar er mag Jiioniapd behoorlijk voor den dag kan komen, worden overgeslagen, die, volgens oe is het optreden van onze zeemacht bij* artikelen der wet, recht op uitkeering deze gelegenheid uitstekend geweest, zou hebben. Ik zie 'niet in, dat men De „Kortenaer" doet op de thuis- mij daarvan een grief zou kunnen reis Piareus (Athene), Napels en Lis- makc-n. sabon aan en zal in elk dier havens j nan-s, waarvan mr. Treub repte, eenige dagen vertoeven, niet alleen dat menschen met inkomens van orn kolen te laden, maar ook om'daar f 15C0. f 20C0 en meer, mits /.ij slechts smeek u, want het is zoo ernstig. Er gaan zooveel dagen voorbij, dot ik hem niet zie, evenwel.... Spreek, Jenny, spreek. Het gebeulde dikwijls dat. wan neer wij, mijn vader en ik, alleen wa ren, Remain Goux bij ons aan tafel at. E11 in die zes weken? Heb ik inderdaad opgemerkt, dat dit zelden gebeurde. Kunt gij niets met zekerheid zeggen Neen, ik kan u wel verzekeren, dat hij ook in de week hier geweest is. Dat kon hij ook, want het kan toor van miin broeder sluit om zes uur, dus kon hij om zeven uur te Pa rijs zijn.. Dat alles is toch zeer onbepaald, mijn lieve Laurent. Ik kan u trouwens slechts onzekere .inlichtingen geven, maar mijn vader'zal er u veel meer van kunuen vertellen. Wanneer Ro rnain afwezig is geweest dan moet mijn vader hei geweten hebben. Dat is waar. Er bestaai een zeker middel om u te verzekeren) of die Lazare Beer man en Rornain Goux dezelfde zijn- Uw vader te verzoeken, Remain bij mij le laten komen.? Juist.: Ongelukkigerwijze zou ook dat middel niet baten, want ik heb Laza re Beerman nooit gezien. Ik kwam MISHANDELING VAN EEN AMBTE NAAR. Voor -de rechtbank te s-Gravenhage heeft zich te veiaatwouiuen gehad il. 25 jaar, los werkman te Sassen- henu, thans geoetineeid, reeds meer malen veroordeeld. Hij had in den avond van 6 Septem ber 's avonds te Wannend met een rijwiel zonder licht gereden. De ve-d- wachter riep hern herhaaldelijk toe, af te sl-appcn, maar VV. reed door. Des wege werd hij door den veldwachter, teen hij weer zonder licht reed. be keurd, waarop hij den veldwachter uitschold en bij de keel greep. L11 den nacht van 5 op 6 October ia hij den veldwachter te hjS gegaan eu heeft hem met een mes bloedend in het gelaat gewond. Hij had dien avond van zijn kameraden afscheid genomen. Ze hadden loen gezegd: Nu, tot op de Lisserisohe kennis!, waarop h.-kl. had geantwoord: Neen, dan zit ik in de gevangenis. I-Iij heeft don veldwachter leolijk toegetakeld en hem een stuk van den neus afgesne den. Befel. bewoeide. de aanmaning om af te stappen op 6 September ntei -e hobteo gehoord. Van het gebeurde op 11 September herinnerde hij zich niets omdat hij dronken was. Wat i'i den nacht vasn 5 op 6 October is gebeurd, is ook aü aan dronkenschap te wijten en aan opstoking door zijn kamera den. Belil. zei thans, erg veel spijt van 'het gebeu rd© te liebben. Dien nacht den veldwachter ontmoe tende, had hij hem toegevoegd: lk wou dat ik je ééns op een donker weggetje zag. Hij had toen zijn knip mes voor den dag gehaald en daar mee naar den veldwachter gedogen, niet om hem te dooden, maar om he n eens goed lo rallen, z/vals hij voor den rechtercommissaris had ver- 1-Iij staat in het dorp te-kend als zoo woest als een leeuw, dio niet te hou den is, als hij ta--bro:-kt. destijds niet bij mijn broeder aan huis. De man. die in de Brusselsche siraat de valsche wissels b:j mij heeft gebracht, droeg een pruik en val- scnen baard. Alleen zijn stem zou hem verraden, maar op zulk een lossen grond .durf ik geen beschuldi ging te doen. Ja, wees voorzichtig, mijn vriend. Ziehier dus wat ik doen zal, Jenny. Ik zal naar Nogent telegra- feeren en mijn broeder verzoeken ter stond over te komen. Tevens ga ik Gaume waarschuwen. Me! hen zal ik bij uw vader komen en dun zal, hoop ik. de geliee2e zaak opgehelderd wor den. Tot vanavond dan, rnijn vriend. Ik verlang cr naar dat uw geest eens met leis anders wordt bezig gehou den. dat vroolijker voor u en liefelij ker voor uw zal zijn. Tranen stonden haar in de oogen, toen zij dit zei. Hij verzond onmiddellijk een tele gram aan zijn broeder, waarin hij Michel verzocht teïstond bij hem in de Brusselsche straat te komen. Vervolgens ging Laurent naar het politiebureau. Hij moest lang op Gaume wachten. De agent kwam eerst laat terug en was vermoeid van eenige nasporin gen, die bij in de omstreken van Pa rijs had moeten doen. Toch zei hij. toen Laurent -hem al les had verteld Die zaak ligt mij na aan hot hart Ik ben gereed u te volgen, maar ik heb sedert vanmorgen nog mets gegeten. Wil u met mij meegaan naar eeri restaurant en mij even den tijd laten om iets te gebruiken? U'.v broe der zal bij u thuis zijn. Zeker. Dan is er niets tc vreezen. er- wacht mijnheer Berlignollcs ons? Ik weet het niet. Ik heb er hora niets van gezegd, maar misschien hooft Tennv^er over gesproken. Dat is waarschijnlijk, lx nad hem liever overvallen. Waarom 1 Omdat iemand, die overvallen wordt, niet zoo spoedig met zijn ant woorden gereed is. Maar mijnheer Bertignolles heeft er toch gcc-n belang bij, de waarheid te verbergen en wanneer zijn secreta ris schuldig is. dan zal hij er toch wel niets van weten. Mogelijk, mompelde Gaume. Zij traden een restaurant binnen op den boulevard van hel Paleis van Justitie en Gaume liet zich bedienen. Laurent sloeg hem ter sluiks gade. Gaume sprak niet. maar at met smaak van de spijzen, die hem werden voorgezet. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5