Haan-Macaroni! INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN 30 Cts. per regel. wordt uit het beste koren op hygiënisch, meest voorbeeldige wijze samengesteld. Geheel machinaal behandeld; is zeer fijn van smaak, voedingsvoi en voordeeiig. Generaal Deuöt, Rotterdam: JOH. P. BERNTSEN, Maaskade O.Z. tieid). De liberale en rechtsche kop pen zullen we tegen elkaar slaan en dan in een boek trappen (luid ap plaus). Nadat nog enkele personen 't woord gevoerd hadden, maande de voorzit ter aan rustig naar huis te gaan. Rechtszaken MOORD VAN MERLENSTRAAT. Het O. M. bij de Ilaagsehe Recht bank heeft zooals gemeld is appèl aungeteekend tegen het vonnis, waar- bij de student Van Leeuwen is ver oordeeld tot tien jaren gevangenis straf. (Geëischt was vijftien jaar). De „Nieuwe Ct." verneemt, dat dit appèl door hel parket aangeteekend is ou bevel van lioogerhand. Verwacht wordt dat door een niéuwe behande ling der zaak de nagedachtenis van liet gedoode meisje zul kuuyen gezui- Vêtti worden van de smet die daarop door het verweer van den beklaagde .voor ue Rechtbank werd geworpen. MORPIUNEY EKG1FT1GING. (Vierde dag). Dinsdag zette het Gerechtshof te Afnsioi'dam de behandeling voort van de zaak tegen den landbouwer Ga lniet Spoon, behlaugd van moord op \Y. il. Westerveld door middel van morphine gepleegd op 4 Mei 1912. Do advocaat-generaal, rnr. De J os sein! do Jong, zeide dat hij zich ge-, roepen gevoelt thans, té ontsluieren, ■waarom Maandag een - geheime - zit ting is gehouden. De geheime zaling had plaats op verzoek van beklaagde in liet open baar belang. Het openbaar belang vordert thans, dat spreker mededeelt wat in die geheime zitting is voorge vallen. Van -de zijde van de verdediging is toen gevraagd, dat het Hof alsnog '/.ou wulen hevelen een huiszoeking in de woning van Spoon en in de wo ning van Westervelu, omdat de ver dediging liet nog altijd laat voorko men alsof vrouw YVesterveld zou zijn do persoon, die deelgenomen heeft aan do vergiftiging van haar man. Spreker heeft zich toen tegen het bevel van huiszoeking verzet op juri dische gronden, ie iiij thans niet zal bemalen. Spreker lieefl center mede gedeeld hoe hoogst noodzakelijk hij hei vond, dat op do genoemde plaat sen alsnog een huiszoeking zou plaats hennen, niet alleen in de woningen van Spoon en diens vader, maar ook in die van Elfoleuliurg. Spreker wees or tóen op dat de Grondwet verbiedt oen huiszoeking te houden zonder rechterlijk bevel, maar dat de prak tijk een ander middel aan de band doel, hierin hestaanuo, dat met toe stemming van do bewoners huiszoe king kan geschieden. Spreker heeft1 toenmeegedeeld, dat hij bereid was daartoe mede te werken en Mr. Van Gigch voiul liet aangenaam, dut liet O. M. daartoe zou meewerken. De verdediging heeft zelfs in de geheime zitting het verzoek gedaan, dat het O- M. huiszoeking zou doen. Spreker heeft aan dat verzoek voldaan en er do noG-Jigo bevelen toe gegeven. Of de vader van Spoon toestemming heeft gegeven, weet spreker niet. maar op dit oogenblik is men bezig met de huiszoekingen. Spreker vindt hel noodzakelijk, dal in al die gevallen het resultaat van de ■huiszoeking zat worden afgewacht, vóór liet onderzoek zal worden geslo ten. •viaar bovendien komt het spreker voor, dal hel niet meer vvenschelijk is dat liet Hof zal napluizen de ziekte geschiedenis Yart de vrouw van be klaagde. Oorsjironkelijk had spr. gemeend, dat voor het wettelijk en overtuigend bewijs het noodzakelijk was, en daarom heeft hij de familieleden en aanverwanten van beklaagde opge roepen. De aanwijzingen tegen beklaagde zijn echter op bet oogenblik zoo sterk geworden, dat naar sprekers overtui ging de misdadige hand, die het ver gif heeft, gebracht, te vinden is in de woning van Spoon en niet in de wo rmig van YVesterveld, Daarom doet spreker in zoover, afstand van liet liooren van die getuigen, dat bij liet Hof in overweging geeft de behande ling van liet ziekteproces van vrouw Spoon builen spel te laten, maar dien getuigen enkel te vragen, of zij in boklaugdc's woning een bus hebben gezien, overeenkomende met de bus, oji tafel aanwezig, Mr. L. W. van Gigch, hierop het woord krijgende, zegt: De procureur- generaal heeft liet kunnen goedvin den om ter toelichting van zijn ver zoek zeer veel te zeggen, dat van deze zijde niet weersproken mag blijven. Hij heeft termen gevonden mede te. doelen wat in gesloten zitting is voor gevallen. Behoudens een klein amen dement ga ik met die uïteenzettin; accoord. Inderdaad heeft de verdediging ge meend. dat het nuttig was een onder zoek in te stellen naar de bus, name lijk de vraag of een dergelijke bus nog zou kunnen worden gevonden. Advocaat-generaalIn de geheime zitting wist men nog niets van de bus af. Mr. Van Gigch En daar ging het overllei Ilof heeft het verzoek der verdediging, dat meerledig was, af gewezen. Tegen de huiszoeking zoo als die nu geschiedt, heeft spreker geen bezwaar. Maar wel heeft hïj er bezwaar tegen, dat langzamerhand deze zaak komt in oen stadium, waar in de rechten van den beklaagde en van de \erdediging zeer in het ge drang komen. Voor die rechten op te •komen, is in de allereerste plaats sprekers plicht. Do procureur-generaal heeft zich gequalificeerd als rechter van in structie en iiiet alleen do procureur- generaal, maar het geheele Hof doet m menig opzicht niet anders dan in- structle-aibeicl. Uns geiioeie strafrecht is or echter op ingericht, dat liet ondereook zal plaats hebben voor den rechter-com- missaris en dal de resultaten van diens onderzoekingen den beklaagde en de verdediging worden medege deeld. opdat dezen zich kunnen voor bereiden op een behandeling ter open bare 2itling. Maar boe gaat het in Uit proces In de vierde instantie, nadat de zaak na geliouddfi instructie voor de Rechtbaukite Rotterdam is behan deld, voor het Hof te 's-Gravenliage is geweest en door den Iloogen Raad naar het Gerechtshof te Amsterdam gerenvoyeerU, wordt dc instructie op openbare zitting voortgezet. Pleiter brengt hulde voor de wijze waarop •men op do zaak ingaat en zich met met eon oppervlakkig onderzoek te vreden stelt, maar aan den muteren •leant mug Inj zich mot ontveinzen, dat de rechten der verdediging worden geschaad.' Tal van getuigen, In. de instructie niet gehoord, worden op de zitting voorgebracht. De beklaagde wordt hierdoor verhinderd getuigen a décharge te brengen. Ook het pro ces-verbaal van de. Rottèrdamsche jk>- litie, ia liet geding gébracht, en de in verband hiermede gehoorde getuigen heeft pleiter niet met zijn cliënt kun nen behandelen. Daardoor wordt hem do gelegenheid benomen zijn alibi te bewijzen. En wat Maandag gebeurde, geschiedt heden (Dinsdag! weer. Plot seling komt een getuige van liet hoog ste belang uit de lucht vallen. Ook is de vraag gewettigd hoé staan wij tegenover de resultaten van de huiszoeking die thans plaats heeft Ploitei antwoordtin oen veel mmder gunstige positie, dan wan neer wij hadden gehad een behoorlijk onderzoek. Pleiter komt tot de conclusie, dat deze zaak is gekomen in oen stadium, dat zïj behoort te worden teruggewe zen naar den rechter-commissaris, oin opnieuw te worden geïnstrueerd. Een ander punt betreft tiet niet voortzetten van het onderzoek naar ziektegeschiedenis van vrouw Spoon. Ook pleiter is van oordeel dat dit on derzoek achterwege moet blijven. Pleiter concludeert, dat het Hof liet onderzoek in deze zaak niet zal voort- /.eiten dat het Hof ook de familiele den niet zal hooien tenzij dan over het vinden van de bus, enz., maar niet over het ziekteverschijnsel der vrouw, en dot het ïlof de schorsing der zaak zal bevelen met verwijzing naar den rechter-commissaris, inge val het Hof hiertoe na de verwijzing van den Hoogen Raad het recht heeft Advocaat-generaal meent, dat art. 193 Wetboek van Strafvordering zich tegen liet verzoek van inr. Van Gigch verzet. 11 liet Hof ging hierop geruimen tijd in raadkamer. Zoowel voor inwilli ging van het verzoek van Mr. Van Gigch tot schorsing der zaak als van het verzoek varf den procureur-gene raal om het getuigenverhoor niét te laten loopen over de poging tot ver giftiging op vrouw Spoon, waarvoor beklaagde buiten -vervolging, word ge steld, achtte liet Hof geen termen aanwezig. Vervolgens word het getuigenver hoor voortgezet'. Na dc pauze werd gehoord getuige L, van den Honaard, veehouder Ie A'bbenbroek. Deze getuige op verzoek dor ver dediging gehoord verklaarde, dat Westerveld hem verklaard heeft, aan slapeloosheid te lijden. Ook over pijn in de lenden klaagde Westerveld, die dat aan rheumatiek toeschreef. President lot Spoon Blijft u bij uw verklaringen? Beklaagde wens ent een aanvulling van zijn verklaringen te geven. Hij erkent thans, wat hij Maandag ont kende. een kilo morphine bij Mulder in de Van der Takslraat te Rotter dam te hebben besteld, gehaald en f305 voor te hebben betaald. Hij deed liet in overleg mei de we duwe YVesterveld en het doel was Westerveld met de morphine uit den weg te ruimen. Er bestond tusschen hem en vrouw Westerveld een ver standhouding en Westerveld stond hun in den weg. Beklaagde heeft de morphine ach terbaks gehouden en vrouw Wester veld een handjevol van het vergif ge geven. De rest heeft hij in do sloot ge gooid en den trommel in elkaar ge trapt. Het gold voor de morphine heeft hij uit eigen zak betaald or was geen gelegenheid, dat vrouw Westerveld hem het geld -teruggaf. Wat er door vrouw Westerveld met het vergif is gedaan, weet hij niet. Toon YVesterveld ten huize van be klaagde kwam, had hij het vergif niet meer in huis. 1-Iij zegt, niets in do koffie gedaan, te hebben, toen YVes terveld te zijnen huize kwam. Raadsheer-rapporteur rnr. Kirber ger Reeds te Rotterdam heeft u ge tracht de schuld op de weduwe YY'es- tcrveld te gooien. PresidentIs er ooit tusschen u en vrouw Westerveld over gesproken, dat uw eigen vrouw u in den weg was Beklaagde Neen. PresidentHad u met vrouw YYtes- lerveld afgesproken, dat. u met lianr zou trouwen na den dood van haar man Beklaagde Neen. Beklaagde erkende het gif verstopt te hebben in de hooitas. Verschillen de malen is er volgens hern met vrouw Westerveld over liet aanschaf fen van hel vergif gespróken. Ilierna verscheen de vrouw van be klaagde. mej. Van Beek, huisvrouw Spoon, thans wonende te HeenvlieL Y'uor het eerst was beklaagde nu zichtbaar ontroerd, hij huilde. De 37-jarige vrouw, die zeer onder den indruk was, wensohte geen verkla ringen af te leggen. Zij word hierop verschoond van het afleggen van getuigenis en mocht op haar verzoek de zitting verlaten. Van het verhoor van verschillende getuigen wordt met toestemming van de verdediging afgezien. De weduwe Westerveld. hierna voorgeroepen, ontkent dat beklaagde in overleg met haar de morphine Jieoft gekocht. Zij ontkent dat ze ooit vergif van beklaagde of iemand an ders gekregen, heeft. Ze ontkent even eens haar'man vergif te hebben toe gediend. PresidentU beseft het gewicht van den eed Getuige Ja. Mr. V an GigchIs het niet waar, dat er tusschen u en beklaagde een verslandhouding heeft bestaan Getuige Neen, dat is niet waar. Mr. Y an Gigch wil op dit onder werp nader ingaan, maar het Hof beveelt dat dit gedeelte van het ver hoor zal worden behandeld buiten tegenwoordigheid van getuigen, des kundigen en publiek. De geheime - zitting duurde drie kwartier. Nadat de deuren weer geopend wa ren, deelde do president mede, dat het onderzoek wegens het vergevor derd uur werd verdaagd tot a.s. Vrij- d.'igvoormiddag 10 uur. Y'erschillenden getuigen werd aan gezegd, dat ze dan weder zullen moe ien verschijnen.. In de zitting van Vrijdag zal de ad vocaat-generaal zijn requisitoir ne- kiourde licVitbalIonnefj'cs, en de wa jangpop die Ik ir der tijd op Doncker's schoorsteenmantel had zien slaan tra cl nu als „de gravin van Insuli de" en zei in die qunüteit zeer krasse dingen. Een paar citaten uit dón dichterlijken tekst moet ik toch nog geven. Y'ooral het eers'.e; schoon het uit liliera: oogpunt niet zonder bedenking is had 'n succès fou: „Dan komt dé woedende alliga tor, „Die zoo vreeslijk vraatzuchtig kan zijn m het wator. (met voor.'il nadruk op „wator"). Leonardo da Vinei had zoo'n heil zomen invloed op de schilderkunst dat: „Ze kreeg nieuwen adem, werd jong en ging dansen, „Toen noemde men dit de renais sance. Natuurlijk raken we ook in de Fransche revolutie verdwaald „Hier ziet ge de guillotine prijken, „Voor liet vervaardigen van lijken De moderne schilders krijgen 'n dosisje sarcasme: „Neen, Holland's kunst zal nimmer tanen, „Zoolang ze bemind wordt door tl'Amerikanen „Noen, Holland's kunst zal nooit verwelken, „Zoolang dit koetje nog valt la mel ken 1" In de typeering; van het kubisme is Donökor speciaal gelukkig geweest met een zeer sierk-kubistïsche koe. Enkele wangedrochten beelden bei futurisme uit, eu liij heeft de gele genheid niet verzuimd orn oven op de congruentie van de werken der La- iv: sciio binnenhuis-schilders te Stadsnieuws DE GESCHIEDENIS VAN DE SCHILDERKUNST. Ko Doncker heeft ons Dinsdag- avgnd nog eens z'n geschiedenis'van I de Schilderkunst vertoond. Een ver beterde uitgave! Onlangs, toen we onzen teekenaar in z'n woning op 't landelijke Zuid- Schalkwijk bezochten, en formeel ge ïnterviewd hebben, konden we al aan kondigen dat een nieuwe, herziene en uitgebreide editie van z'n eerste schimmenspel op komst was. Gerui men tijd heeft Ko Doncker daaraan ge werkt, maar de resultaten zijn dan ook vele. Vooral de afdeeling schim men is danig herzien en uitgebreid, en 'L aantal „groote stukken" is die benaming niet van den auteur-com- positeur /.èlf? is nu legio. De foyer van de Kroon was giste- renavond goed bezet, en het publiek was dankbaar gestémd, want herhaal delijk klonk er hartelijk applaus. Een van Doncker's grootste stuk ken, een wonder van minutieuze uit voering, is de bouw van Noach's ark. Zij, die "t schimmenspel kénnen, zul len zich herinneren hoe Noach de menschen waarschuwde de wereld zal worden verzwol gen door water! Maar men snauwde hem toeOuwe man, hou je snater! Nu deze onheusche repliek heeft Noach volgens Ko Doncker niets meer gezegd. Maar: „hij beet op zijn lip, eu bouwde een ark of een reus achtig groot schip". Tienlallen kleine, zwarte werkman netjes klauteren langs het ge raamte van de ark, er worden bal ken via katrollen opgeheschen en 't is een fijn-gecompliceerd geheel van kleine lijntjes en typisch-gevormde menschfiguurtjes. Ovor den zondvloed hooft Doncker zóóveel te vertellen, dat, we liaast de heeka schilderkunst zouden vergoten als hij- niet met'een van z'n handige wendi rokjes- door 't-water bij de aqua rellen belandde, 't Is een van de ori gineelste- kenmerken -van de sohi&n- menspelen, dat- de handeling ieder oogenblik van 't. hoofdonderwerp af dwaalt, maar dat al lijd door een dikwijls zeer gewaagd wendinkje weer terugvindt. De muziek was ook nu weer schoon gekozen. Op de tónen van oen marsch uit Tann.hauser. schreden de die ren de ark binnen, op de lieflijke me lodie van Grieg's „Auitra's Ta na" uit de Peer Gynt-suiie dansten... de sla vinnen van een OoSterschen Bey, ter wijl de deftige Europeanen daaren tegen zedige mannetjes uitvoerden op de muziek van Mozart's Don Junn. Er was bij de schimmen een prach tige voorstelling van Y'ene'lië, mei. ue- Aieer zal ik er niet van vertellen, behalve dat er veel en velerlei muziek was. liet aantal der serieuse en min- der-serieuse muziekinstrumenten, die achter de schermen bespeeld werden, kon ik niet precies ontdekken. Ivlein j was het niet 1 't Schimmenspel was nu nogal lam. gewordon. Yran half negen tot tienen zaten we in den foyer. Maar verveeld hebben we ons niet I Doncker kan z' schilderkunst gerust nog wat blïjve geven, aan belangstelling zal 't hem niet ontbreken ROBERT P. EREENIGING DE AMBACHTS SCHOOL Dinsdagmiddag vei gaderde de ve ccniging De Ambachtsschool, in de bost uurskamer van de schooi. Na de lezing van do notulen door den nieuwen secretaris, rnr. J. H. J. Simons, kwam aan de orde de ver kiezing van een bestuurslid, wegens hel overlijden van den beer P. Klei weg Dyserinck. Alvorens men naar toe overging, huldigde de voorzitter, de lieer a. KinKéina, ue verdiensten vuil het overleden bestuurslid, in wiuii men een uitstek-cnu bestuuruei en c-eu goed vriend verloren had. YVanneer men eenigen tijd inel hem in een bestuur zal, geraakte men be vriend met hem. Do lieer Dyserinck was een der pioniers van tiet llaar- lomsclie vakonderwijs. En ctait de Ainoai-ntsschool finan- t/lool mogelijk werd, is ook voor een doel tvan hem te danken. Ja-ren lang heeft hij voor de zaak geijverd on hei Haarlemsche vakonderwijs in 't bij zonder de Ambachtsschool lieeff van zijn raad geprofiteerd. Ilij was een man vflm do prectijk en juist daarom ook waren zijn adviezen van veel nut. Zijn nagedachtenis zal lief best lui der Ambachtsschool lang in herinne ring blijven (applaus). Als bestuurslid werd nu met al ge nree ne stemmen gekozen de heer J. Scli i ouders. Hierna werd overgegaan tot wijzi ging van eenige artikelen in bet Huis houdelijk Reglement en van de Sta tuten. Door .deze veranderingen zal hel voortaan mogelijk zijn, om het. Huish. Reglement te wijzigen met 2/3 van de uitgebrachte stemmen. In 't huidige reglement werd daar voor de tegenwoordigheid van een be paald aantal leden vereischt. Maar er verschijnen op daztrvergaderingen meestal geen of bijna' geen leden. Daarom werd dit bek?'sol nu wegge nomen. Verder werd bepaald, dat voortaan ook de aftredende voorzitter, evenals de eerste secretaris en de penning meester, herkiesbaar z'J zijn. Dit wordt thans wenselielijk geacht, omdat de wisseling van voorzitter tij dens de reorganisatie der school niet in liet belang der school is. Vorder werd de bepaling, omtrent het maximum-aantal bestuursleden, dal op 9 gesteld was, geschrapt, zoo dat men eerlang, als uitbreiding van het bestuur noodig blijkt, daartoe .kan overgaan. De bepaling spreekt nu alleen van een minimum van ze ven leden Do reorganisatie. Aan het slot der vergadering deelde de heer Rinkema mee, dat op de ont- wevp-sloatsbégrooting voor 1914 wel uitbreiding van het subsidie voor de Ambachtsschool is uitgetrokken, maar niet voor d.e Middelbare Tech nische school. Bij de Regeering en de Kamerleden zijn pogingen in liet wer.ki gesteld om hol subsidie alsnog te verkrijgen. Moest, het zijn, dan zou men hel volgend jaar wel' niet -een '«enigszins lagere subsidie toe kunnen. Gewenscht, is, dat men spoedig met do reorganisatie zal 'kunnen aanvan gen. Van de aanvragen voor de afdee ling metaalbewerking hoeft men dit jaar maar één derde kunnen inwilli gen, omdat er plaatsgebrek is. Tel kens Romen er aanvragen, om cur sussen in (o lichten voor loodgieters, steenhouwers, electriciens, schoen mokers on kleedermakers, maar er is geen plaats. De uitbreiding der school on de stichting der Middelbare Technische school is dus urgent. De heer Rinke- nia hoi7»te dan ook', dat het Gemeen tebestuur spoedig de zaak' van ffet aangevraagd subsidie zal ter liand Uit de Omstreken VELSEN. STUKKEN VAN DEN RAAD. Commissie van B ij stand. B. en YV. bieden den Raad een ont- worp-besluit aan voor de instelling ran de Commissie van Bijstand voor de waterleiding. Do commissie zal B. en \V. van advies dienen over plan nen èn voorwaarden van aanlieste ding en loveranti©, vaststellen en wij zigen der tarieven, benoemingen, sa larissen en instruction van bot per soneel, watorLei d i ng'-cori taaitJc n„ ver ordeningen die beheer on exploitatie liotreffon, enz. Personeel der Wateriet- ding. B. en W. willen don t© benoemen directeur der waterleiding in de ge legenheid stellen don gehooien gang •an werkzaamheden vóór de tot-stand komjng bij Ie wonen, en stollen daar om voor nu reeds sollicitanten op te roepen voor deze1 functie (op oen sala ris van f 2000—f 2300), dat tevens te doen voor liet overige personeel, en de jaarwedde van den boekhouder te be palen op f 1000—f 1300, met f 100 jaar- lijksche tegemoetkoming in de huis huur. O n d e r w ij s-voordrach t. Op de voordracht voor benoeming an een onderwijzeres aan de O. L. school A. te I.Tmuiden staan: 1. mej. F. M. Rtechelman», te Schiedam; 2. mej. A. J. Lodder te Rhenen, 3 mej. A. J. Rienks te Haarlem, Vroedvrouw te \V ijker oog. De lieer Landeweerd heeft voorge steld om le YYÜjkeroo'g een vroedvrouw op een salaris van f 300 aan le stellen. B. en YV. pracadvisceren afwijzend. Er wordt h. i. te YY'ijkeroog voldoen de in verloskundige hulp voorzien, want er woont een medicus en van de diensten van de vroedvrouw van Beverwijk kan worden gebruik ge maakt. B. en W. van Vel sen stellen voor aan Ged. Staten een schrijven fe rich ten óver de vaststelling van de jaar wedde van den secretaris cn ontvan ger der Gemeente. B. en YV. stollen voor. daarin liet leedwezen van den Raad fe doen uit spreker. over hot feit, d^i Gedeputeer de Staten geer terugwerkende krocht aan de salarisverhoogingen hebben gegeven en dat de jaarwedde van den ontvanger f 400 lager is vastge steld dan gewenscht is. Pers-Overzicht DOIf^ES DEKKER. „Het Volk" schrijft lfet officic.use ói-gaa'n van de In dische regeering, „Ue Javabode", on derstelde een maand geleden, dat de regeering niet zoo „kleinzielig" zou zijn, om zich te beroepen oj> hot. fell dat Douwes Dekker, zijn Nederlan derschap heeft verloren, n.b, door in den Boerenoorlog te gaan vechten te gen de Engelschen, dus voor een Ne- derlaiïdsehe zaak. Minister PJeyte echter vestigt in zijn memorie van antwoord met een extra-zinnetje de aandacht op dit feit. Zal hij dus wel zoo kleinzielig zijn? De regcering Is niet verplicht, van verbanning van niet-Nederlandcrs kennis te geven aan de Staten-Generaal. Maai' de Ka mer heeft er kennis van genomen, en ook voor maatregelen, ten aanzien van niet-Nederlanders getroffen, zijn de Indische zoowel als de Nederland- sche regecring aan de Stalen-Gene- ■aal verantwoording schuldig: Onze Minister van Koloniën geeft in zijn memorie van antwoord dan ook rekenschap van de motieven, die tot de verbanning der drie „oprui ers" leidden. YVaarom vestigt hij niet temin de aandacht op hel feit, dat Uuuwcs DcKKer geen Neucrlandei is? Toch zeker niet om hen die opko men tegen zijn verbanning, te veï- vijzen naar de natie waartoe Dou- ves Dekker dan wel behoort. Want het verlies van het Nederlanderschap gaf hein geen andere nationaliteit. I-I,j is, staatsrechtelijk gesproken, dakloos, vogelvrij. Wil de minister hiervan gebruik maken, om verdere vei antwoording van zijn verbanning te weigeren, dan is dit niet alleen kleinzielig; het zou laf zijnl HET BESLUIT DER R. K. KAMER- CLUB EN 1IET ONDERWIJS. De Ilaagsehe redacteur van de Tijd schrijft o.u.: Bij een vorige Grondwetsherziening heeft de rechterzijde nog eens een der gelijk non possumus laten hooien, maar dit ten slotte laten varen. Het spreekt vanzelf, dat deze historische herinnering de onderhandelaars angstvallig zich heeft doen afvragen of zij een program mochten voorstel len, dat een dergelijk nou possumus in zich sluit Men brengt zich niet in de mogelijkheid, tot'tweemaal loc do zeker niet van lcraeht getuigende hou ding aan te nemen, dat men zich mor gen neerlegt, bij wat men vooraf plechtig onmogelijk heeft genoemd". Hoewel „De Nederlander" daarte gen destijds opkwam, handhaaf ik mijn conclusie onverzwakt. Desniet temin geef ik toe, dat, do Katholieke Kame-rcl-u-b zich daarooiiifrent nog Piot uitspreekt. Zij zal daartoe strikt lo gisch rn.i. moeten komenmaar haar oogenblik kei ijk besluit zegt niet: wij willen niet medewerken aan de oplos sing van het kiesreclitvraagsluk, len zij bij gelijktijdige oplossing van hot onderwijsvraagstuk; rnnar zij spreekt alleen uit: wij willen niet a priori er kennen, dat de oplossing van het on derwijsvraagstuk kan geschieden bui len de Grondwet, noch dat zij is te verkrijgen zonder gelijkstelling, die alleen door Grondwetswijziging kan worden gebracht. De katholieke or ganen, die zicli dus tegen de 11011 pos- ms-politiek uitspraken, kunnen daarom desniettemin m.i. liet besluit de Katholieke Kaïnerclub onder schrijven. Wanneer men dan ook de redelijke efschen ziet der Katholieken, dan ij het do vraa/? of de linkerzijde nie goed zal doen de èischen der Kallid Beken bij de regeering te ondersten nen. Zijn de voorwaarden ingewil ligd, dan hebben de partijen vat rechts en van links beide alle reden om de onderwijscommissie zoo spoe dig mogelijk-tot een resultaat te doel lcomen. De rechterzijde heeft daartoj mede te werken om te voorkomen, dat, op grond van het lang uitblijveij van hot verslag der Commissie, ark 80 alsnog aan' de orde worde gesteld, bijvoorlveeld als vrucht van Hot pai'lo mentair initiatief van de linkerzijde omdat, hoe spoediger het rapport ver schijnt, des le eer.het kiesrechtvraagi stuk nan de orde korrut. Zijn beidt aan do orde, dan hebben weer linker en rechterzijde alle reden, oifi te track ten tot oplossing van de twee groot< vraagstukken cn tot. een vergelijk U komen. Gaat daarentegen 't electoraal vraagstuk vóór. dan mist de rechter zijde elk belang, om een spoedige op lossing te bevorderen en is een t-e spoedige indiening van P-at rapport dor onderwijsc-omm'i-jsie voor de lin kerzijde niet gewenscht, om geen steun te geven aan hen. die beide vraagstukken willen samenkoppelen, liet voorstel der Katholieke Kamer club is dan ook m.i. geen oorlogsver klaring, maar een uitnemend vredes voorstel, dat, door de regeering oan- genomen, den weg opent tot vrucht baar wevlc. Worden de voorwaarden afgewezen, dan voeren niet wij een non possumuspolitiek, maar de regeo- ring en baar meerderheid, die tegen over onzen drang naar wijziging van art. 192. door haar voormannen ge billijkt, harerzijds een non possumus, of, erger, een wij willen riet, stellen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. Neemi u in achi. Wanneer de nieren niet in staat zijn orn het urinezuur uit het bl isd te filtreeren, wordt het bloed er dooi ■ergiftigd, en slechts onbeduidende verschijnselen verraden de aanwezig heid van urinezuur ia het bloed. Wei nig opvallend nog zijn die pijn in den rug, die vermoeidheid, hoofdpijn, duizeligheid, zenuw- en spierpijnen, nu eens in de gewrichten, dan weer in do armen, schouders of beenen. Men let niet op deze verschijnselen toch zijn zïj de -kenteekonen, dat hot urinezuur ons lichaam begint le verwoesten. Het kan zich nestelen in de ge wrichten en jicht, rheumatiek met haar treurige gevolgen als vervorm de ledematen en gewrichten veroor zaken. Opgenomen in het bloed, -kan het zich in de bloedvaten en aderen als een onoplosbare stof afzetten (ver- kniking, enz.). I-ïet kan zich .afzetten in het nier- bekken, de urine leiders en blaas, en ontsteking dezer organen, nierzand, niergruis, nier- en blaassteen met de ■y.araan gepaaid gaande nlerkoliek veroorzaken. Het uriney.uur, de verwoester va!a hel lichaam, móet verwijderd, wor den. Alleen de nieren zijn hiertoe in staaf, en Foster's Rugpijn Nieren Pil len zullen haar hiertoe in slaat stel len. Zij herstellen cle nieren cn het uriiic-organisme. Doordat zij het urinezuur oplossen en afv-ooren, voor komen zij de uiterst nadeelig© wer king er van op het lichaam en roeien zij de wortels van uw ziekte uit. Te Haarlem verkrijgb. bij de heeren K. van Eden, Spaarne 38, en J J. Göppingor, Gr. Houtstraat 147a. Toe- zen-ding geschiedt franco na ontv. v. postwissel k l 1.75 voor één, of 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wei gert elke doos, die niet voorzien ls van nevenstaand- handelsmerk. Stoomvaartberiditen HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het st. Zuiderdïjk vertrok 10 No vember van Philadelphia naar Rot terdam. Het st. Oosterdïjk, -van Rotterdam naar Newport News, arriveerde 10 Nov. te Baltimore. STOQMVAART-MU. OCEAAN. liet st. Pyrrhus, van Amsterdam n. Batavia, arriveerde 9 Nov. te Port Said. Het st. Dcmodocus, van Japan en Penang naar Londen en Rotterdam arriveerde 10 Nov. te Suez. Het st. Laertes, van Amsterdam naar Java, arriveerde 9 Nov. to Li verpool. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Hot st. Koning Willem I (thuisreis) vertrok 10 Nov. van Algiers. Het st. Prinses Juliana (uitreis) arriv. 10 Nov. te Port Said. ROTTERDAM, SC HE LLOYD. ITet st. A rak-a n vertrok Tl Nov.- van Calcutta naar Madras. Het st. Bengalen (thuisreis) arriv.. 10 Nov. te Dort Said, Het st. -Djebres (thuisreis) passeer de 10 Nov. Gibraltar. Het st. Djoc-ja (uitreis) arriveerde 10 Nov. Ie Port Said. Het st. Soerakarta (thuisreis) pa's».- 10 Nov. Ouessant en wordt heden avond -laat -te Rotterdam verwacht. KON. HOU,. LLOYD. liet st. Gclria (uitreis) vertrok 10 Nov. van Lissabon. Het st, Gooiland (uitreis) pass. 10 Nov. Dun gen ess. Het st. Salland (thuisreis) vertrok 10 Nov. van Montevideo.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6