fSCOTTS Emulsion ren. Ei zie de beweging, waarmee zij bet dan wegstreek. Zij heeft veel ge leden, vóór zij stierf: ik voel mij reeds beven, zoodra ik het portret aanraak. Toen zij stierf had zij eenige tanden verloren, haar harden waren wat ge zwollen. Als ik haar karakter van een vrouw moest beschrijven, zou ik het doen mei het woord: onzelfzuchtig. Df'ze beschrijving werd als juist er kend. Verder verleide Mr. Peters van een geest, dien hij zag staan met de hand op de schouders van een der aanwezi gen. I-Iij zegt. mij: Tic ben gelukkig, maar nu l)on ik hier bij u gekomen. t>e lieer, die hier in de zaal zit, maakt, zelf een moeielijken lijd door en de geest vraagt, of hij u helpen lean. „Doe gij uw best'", zegt de geest n. De ?>ezoeker in kwestie deelde mee, dat deze opmerkingen juist waren. Een lok haar in een rose papier gaf de volgende karakteristiek: Zenuwachtig, rusteloos, maar dit is veroorzaakt door zwakte, die aan !den overgang vooraf ging. De zwakte voel ik zoo erg, dat ik er bij moet gaan zitten. De dame, die deze lok haar gegeven heeft, is zelf een. goed medium, maar bet valt haar moeilijk aan zichzelf te gelooven. Zij is een goede clairvoyanto en de geest, die hier beschreven is heeft zij twee rnalen in den geest gezien. De dame vertelde, dat de meedeelio- gen geheel juist waren. Een zakdoek gaf de volgende in drukken: O wo-t een rusteloosheid, 't is van iemand in een heel wonderlijke omgeving. Ik loop verweg en raait in mist verloren. De geest is ongelukkig. De man wa3 vol van energie, sterk van lichaam, flink bij de hand, maar steeds was hij ontevreden. Alles wilde hij beter doen, dan hij het gedaan had. Ilij verkeer de gaarne buitenshuis en verkeerde in een gelukkige omgeving. Soms werd hij melancholiek en ging weg uit Hol land. Men herkende den persoon maar gedeeltelijk, De lieer Peters: De moeilijkheid is, dat hij verder wandelt in den mist, Daarom kan ik zijn beschrijving niet zoó goed geven. Een dame heeft iets met- hem te maken. Die is niet dood. Antwoord: Meer dames hadden met hem te maken. Mr. P.: Ja, maar deze toch in het bijzonder. Verschillende gevallen werden nog behandeld, waarbij alle beschrijvin gen als juist werden erkend, o.a. van een clame, die vaak zit met de armen gevouwen en het hoofd een weinig op zijde. Zij was gastvrij en een goede kookster, zoodat zij altijd wat lek kers had, als men bij haar kwam. Zij leed voor zij overging veel pijn in de borst. Herkend werd ook de beschrijving van een persoon, wiens portret mee gebracht was. De heer Peters voegde hieraan de volgende bijzonderheid toe Er zijn twee portretten van haar; een groot en een klein, li heeft die vanavond voor u hier kwam allebei in uw hand gehad en gezegd: „Dat is te groot en dat te kleinmaar ik zal dit toch maar meenemen." Nadat gij het hebt ingepakt, hebt gij gezegd: „Als je vanavond kunt komen, kom dan!" Ook deze bijzonderheden werden ge.hee) bevestigd. De beschrijving naar aanleiding van een beurs werd niet herkend. Ook eenige andere pliysionomiên, die den heer P. verschenen, werden niet herkend, o.a. niet de beschrijving van een dame, die Marie heette en bij de geboorte van haar kindje overleed. De heer P. kwarn hier nog eens op terug - Er is van haar een portret. Dat zit in een oud albuin, op de 4de of 5de bladzijde. Men moet daar eens naar zoeken. Het portret een er dame gaf een uit voerige beschrijving. De heer P. schetste, hoe de overledene van mu ziek en zang hield en hóe 't een ge luk was haar le kennen. Zij was kies keurig in liet zoeken harer vrienden. Toen zij stierf wachtte haar een groot geluk. Dit sleryen was voor haar 'n groote teleurstelling: zij wilde niet slerven. Zij voelde zich meer thuis in baar eigen huis, dan in gezelschap. Deze beschrijving was geheel juist. De heer P. vervolgdeIk zie drie gelukkige jaren en zij verwachtte het vierde gelukkige jaar. Drie maan den was zij ziek, toen kwam de dood. U hebt vanmorgen om een uur of 10 of 11 aan deze séance gedacht en ge dacht: „Indien het mogelijk is, kom dan vanavond." Met die gedachte, half gebed, half wensch, zijt gij gis terenavond in slaap gegaan. Nu zegt zijIk ben gelukkig, omdat alles af- geloopen is Komt dat uit? Ja zeker, 't is- correct, werd uit de zaal geantwoord. De heer P. ging toen voort: Deze darne heeft iets te maken met een kind, maar wat dat is, weet ik niet. In uw slaapkamer hebt ge terzijde van uw bed, bij het hoofdeinde, een por tret of een schilderij hangen. Daar hoort gij tegen tikken. De geest zegt, dat zij het is, die deze tikken voort brengt.. Dit is 't middel, zegt zij, waar op u met haar in communicatie kunt treden. Komen deze nieuwe gege vens uit? Ja, zeker, antwoordde de aange sprokene. Nog tal van beschrijvingen gaf de heer'Peters, maar we moeten met de meegedeelde gevallen volstaan. De heer Peters was zeer tevreden over zijn succes, dat inderdaad, te oordcelen naar de talrijke bevredigin gen voor de gegeven beschrijvingen, groot was. Ik wist, zei de heer P. bij 't af scheid, dat het vanavond een goeden avond zou worden. Er gaat van u in deze zaal een sterke geest van sym pathie uit. Er zijn echter ook beschrijvingen gege\en, die nic-t thuis konden ge bracht worden, zei Mr. Peters; maar ik maak mij daarover niet bezorgd, war.t het gebeurt zeer dikwijl., dat men eerst later de beschrijving her kent, gelijk verleden jaar nog hier te Haarlem is geschied met een da me, die later is komen verklaren, dat zij den beschreven geest herkend, had. Hel medium, eindigde meï de Ver klaring, dat deze seances beoogen, iedereen te overtuigen, dat er een le ven na dit leven is en dat met den dood niet het einde komt. Gov. Voorwerpen. Terug te toekomen bij: B. van Zoe- len, M. van Heemskerkstraat 60 rood, een Fransch leerboek; W. Knop, Kerkhofstraat 21, een damesbont. De Boer, Zomerluststraat 5, Heemstede, een portemonnaie; G. Prins, Schoter- weg 36, een rijwiel. IV. Kok, Barend- sestraat 56, een penhouder. J. de Bla zer, Potgielarstraat 29, een ring; F. Bender, I-Ieerenweg 122, Heemstede, een Fransch leesboek; H. v. d. Broaki, Sophiastraat 27 H, een fonograat- plaat; A. Papen, Zuidpolderstaat 71, een taxhond. H. de Bruin, brug wachter aan de Lange Brug, een heipaal. P. J. Wijnands, Dubbele Buurt 11, een geldzakje met inhoud. P. Meyer, Weverstraat 20, een geld stuk; Bureau van politie, een huis sleutel; P. Gose, Rozenprieelstraat 30, een kaart der Trekhenclenwet; P. Heeremans, IVouwermansstraat 52, een ceintuur met gesp; G. de Jong, M. van Heemskerkstraat 26, een schaar. EXAMENS VRIJE EN ORDE OEFENINGEN. Te Amsterdam zijn geslaagd de da mes: A. J. van der Knaap te Bever wijk; C. Koppenol te Uitgeest; P. Sneeuw en K. G. Thomas te Haarlem. Uit de Omstreken SCHOTEN. GEMEENTERAAD. De Raad heeft Woensdagavond ver gaderd onder presidium van den burgemeester, den heer FUHRHOP. Alle leden die momenteel zitting mo gen hebben acht zijn present. Er is een geduchte agenda, want alle begrootingen staan er op. De al- gemeene beschouwingen over de be grootingen van gemeente, gasfabriek cn Burgerlijk Armbestuur worden ge lijk gehouden. Algemeene beschou wingen. De heer HOOY ziet den financieolen toestand der gemeente niet donker in. Toch mogen we niet te optimistisch wezen en denken dat wij er nu bo venop zijn. Het is evenwel een ver heugend verschijnsel dat het nadee- lig saldo onder den beginpost door een voordeelig is vervangen. In een nieuwe grensregeling ziet spr. voorloopig geen voordeel. Dc ge makken eener stad biedt Schoten grootendeels ook, en de tot standko- ming van wat nog ontbreekt is een quaeslio van tijd. Door toevoeging van een 7e leerjaar en onderwijs in Fransch hopen B. en W. de scholen aansluitend aan Haarlemsche onder wijsinrichtingen, zoo mogelijk ook van M. O. en Hooger Onderwijs, te maken. De plaatselijke- plus de fo rensenbelasting blijft nog beneden de Haarlemsche belasting, en die zal bij inlijving.-.van Schoten 6 7 wor den. De wcuingscbaarschte betreft niet alleen Schoten, maar het heele ge meentencomplex om Haarlem, dat de bron van het kwaad is. Gezamenlijk moeten we tof -waad bestrijden. De heer VERTON houdt daarna al- gemeente beschouwingen. Hij hoopt dat geen personen meer op de kie zerslijst zuilen voorkomen die geen kiezer zijn, en vraagt of de-aanslag biljetten voor de belasting nu in den vervolge tijdig zullen worden uit- gereikt. De VOORZITTER vindt dit geen punten voor de algemeene beschou wingen. De heer VERTON wèl. Deze criti- seert het beleid van B. en W.. De wethouders de een is vrijzinnig- democraat en de ander Katholiek-de mocraat moesten democratischer zijn in hunne handelingen. Verder merkt hij op dat een rapport over in voering der Fransche taal op de scholen niet ter kennis van den Raad is gebracht, en dringt aan op het uittrekken van een bedrag voor aan schaffing van schoolpantoffels. Spr. betoogt daarna de wensche- lijkheid van verlaging van den gas- prïjs. Van een mogelijke verlaging van den hoofdelïjken omslag, door den wethouder in het uitzicht gesteld, zegt spr. dat dit niets dan schijn zou zijn. Spr. had meer democratie van dit college van B. en W. verwacht. Dc heer VERKOOY wil van wethou der Hooy de verklaring hebben dat deze g,een voorzitter van het Burger lijk Armbestuur zal blijven als bij vast-benoemd wordt tot wethouder. Verder vindt hij het gewenscht dat de gelden van het Burgerlijk Armbe stuur ten raadhuize bewaard zullen worden. Ook dringt hij aan op een geheelen ommekeer in de behandeling der gemeenteadministratie. Spr. heeft een heeleboel grieven tegen het be heer van den gemeente-ontvanger, in wiens administratie steeds verschil lende onregelmatigheden heerschen. Het door B. en \V. toegezegde verbe terde toezicht heeft geen lor gegeven. Er komen nog altijd fouten voor. Sommige menschen die al belasing betaald hebben, krijgen nóg dwang bevelen. Bovendien laat de ontvanger zich in zijn kantooruren soms vervangen door een jongen van zestien jaar, en af en toe door zijn zoon het raadslid. Dit laatste acht spr. geheel onjuist. De VOORZITTER beantwoordt en kele punten, o.a. een opmerking van den heer Verkooy, dat bij de benoe mingen wel eens personen van ver schillende partijen zouden kunnen worden gekozen. Spr. beveelt altijd de menschen aan, die hem geschikt lij ken voor een functie. Hij kent geen partij-kleur daarbij, en erkent* ook ïu den Raad geen „fracties", Dit acht spr. beneden zijn waardigheid. Meestentijds weet hij ook van de menschen, die benoemd worden, niet eens hun partij. De heer VERKOOY vindt het dan erg Toevallig dal er geen socialisten in het Armbestuur zitten. Na repliek van den heer HOOY' worden de algemeene beschouwin gen gesloten. Begrooting Burgerlijk Armbestuur. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur wordt z. h. s. vastgesteld in een eindbedrag van f 7539.44. Begrooting der Gasfa briek. Daarna wordt deze begrooting arli- kelsgewijze behandeld. Zij sluit in een eindbedrag van f 134307,50 met een winst van f 5339,82. Onder de ontvangsten komt voor gas voor Schoten f 94,129.berekend naar 773.500 M3. muntgas, 361.000 M3. gas voor den gewonen meter. (Deze cijfers zullen vermoedelijk hooger zijn). De post gas voor Spaarndam. is ge raamd op f 5020 berekend naar 32500 M3. muntgas en 33200 M3. voor den gewonen meter. De cokesopbrengst wordt geraamd op f 24255, (vorig jaar f 19642). Onder de uitgaven komen dc vol-, gende posten voor. f 60625 voor steen kolen; f 7800 voor salarissen (verle den jaar f 6352); arbeidsloonen f (i486. De heer VERTON heeft voorgesteld om den gasprijs met ingang van 1 Juli 1914 met 1/2 cent per M3. te ver minderen, omdat de exploitatie in 1912 gunstig is geweest en de gasprijs nooit hooger mag zijn dan-eon goede exploitatie der fabriek noodzakelijk maakt. Spr. verdedigt dit voorstel. Er is nu bij den ramingspost al gerekend op een ©ventueele verhooging van den steenkolen prijs en de werkelijkheid is nog gunstiger dan de raming. De heer BOXS meent dat de prijs van het gas voor de straatverlichting te hoog is en niet evenredig aan de andere gasprijzeD. De VOORZITTER wijst er op, -lal men na verlaging van den gasprijs over eon halfjaar van 1914 niet in 1915 den prijs .opnieuw kan gaan verhoo- gen. De heer HOOY' vindt dat de gemeente bedrijven goed en goedkoop moeten produceeren.maar als 'nverlaging met 1/2 cent niet bewezen-goed mogelijk is, moet er niet aan begonnen worden. Het voorstel-Verton sluit de veronder stelling in zich, dat na een half jaar de gasprijs toch weer verhoogd zal moeten worden. De heer VERTON zegt dat dit half jaar natuurlijk een begin zal zijn van een tijd van pennanente gasprijsvec- loging. Na nog eenige discussie wordt het voorstel-Verton inzake den gasprijs verworpen met 6 stemmen tegen 2 (die der heeren Verton en Verkooij) De commissie tot nazien der begroo tingen stelt bij volgur. 25 voor om dezen post met f 124,80 te vernoegen, door de loonen van 4 werklieden met 60 ct. per week te verhoogem. B. en W. praeadviseeren afwijzend., maar stellen voor om de drie jaar- lijlcsche periodieke verhoogingen van alle werklieden behalve de lantaarn opstekers te veranderen in vijf twee- jaarlijksche van 5 pCt. op een loon- basis van f 624 per jaar. De heer VERKOOIJ deelt mede, dat de commissie dit plan toejuicht, maar ook gaarne verhoogingen wil zien. De VOORZITTER wijst er op, dat het hier den lantaarnopstekers betreft die op deze manier dezelfde periodie ke verheugingen als de andere werk lieden zouden krijgen. Dat willen B. en W. niet en ze zonderen de lantaarn opstekers dan ook uit van hun voor stel. De hee* VERTON is verblijd over het Voorstel van B. en W. en juicht dat toe. Hij had het niet van hen ver wacht- Na eenige discussie wordt het voor stel van de commissie ingetrokken en dat van B. en W. aangenomen. Do begrooting der gasfabriek wordt z. h. s. aangenomen, nadat de heer VERTON heelt verklaard dat hij geen hooiuelijke stemming wol aanvragen maar een tegenstander van üe be grooting is. De oemeentebegrooting Deze sluit in een eindbeurag aan mKomsieu en uitgaven van f 122ÏU3.U2 (w. o. f 4 buitengewoonj. De post onvoorziene uitgaven is ge- rauinul op f 1239 (in 1913 werd f 608,49 toegestaan). Onder u>e inkomsten is de opbrengst van anuere dan plaatselijke belastin gen geraamd op 12.291.72, die der plaatselijke belastingen op f 24150 vwaaronder f 20.000 hoofd, omslag, d. w. z. een even groot bedrag als verleden jaar werd toegestaan, en 300 voor belasting op ue publieke vermakelijkheden). De belasting op de gebouwde eigendommen is ƒ250 hooger geraamd-dan verleden jaar. De post schoolgelden is geraamd op f 2268 (verleden jaar 2160). De politie-jaarvvedden zijn in totaal onder de uitgaven geraamd op f 4220. de kosien van onderwijs op 126.18h75, de kosten van het arm wezen op 8897, reuten en aflossin- gv-n op 42.290.12. De lieer COnmnENS vindt de bezol diging der wethouders (f 300 voor hei den gezamenlijk) te laag. Do VOORZITTER gcei-l in overwe ging om dit voorstel later eens te doen. Desnoods kan er dan een sup- pletoire begrool;iig gemaald worden. Gewenscht vindt spr. het w.èL Do heer VERKOOY vindt dat laat ste ook maar wil een flinke verhoo ging geven en die reeds in deze be grooting neerleggen. De VOORZ111 ER stelt voor om de zaak in handen van B. en W. te stel len, en hun op (e dragen in dezen zin con voorstel te doen. Ten aanzien van de verschillende ingekomen commissievoorstellen deelt- do'VOORZITTER mede, dat B. en W. ze bijna alle over willen nemen, maar de zuken goed onder ocgen zien en later de desbetreffende voorstellen in dienen. Geef de zaak aan B. en W. in handen, zegt spreker, en laat hen een g>ed voorste! indienen I De heer VERKOOY zou willen con- ditionneeren, dal de voorstellen vóór 1 Januari moeten worden ingediend. De VOORZITTER belooft den meest niogelïjken spoed.- Duo-rna -wordt de aanstelling van een gemeente-accountant besproken. Door den heer HOOY worden de onder volgnr. 8-4 uitgetrokken /2Ö0 voor dit doel verdedigd. De heer VERKOOY' is bang, dat de raadsleden minder animo bij het bo- hartigen der gemeentebelangen zul len hebben als anderen het werk voor hén doen, en de heer VERTON heeft voorgesteld om de 200 voor aan- schnrfmg van schoolpantoffels te be steden en er dus post 142 mee to ver- hoogen. De stommen staken (4 tegen 4) over een voorstel om post 84 te schrappen. In de volgende zitting zou deze zaak dus opnieuw aan de orde moeten wor den gesteld, hetgeen den Raad lich telijk ontstelt. Do heer HOOY' stelt voor om de dis cussie te heropenen. B. en W. trekken hun voorstel in, zoodat post 84 gemoedereerd wordt geschrapt I Bij volgnr. 142 spreekt de heer VERTON over de schoolpantoffels. en stelt voor om den post voor de aan schaffing daarvan met f 200 te ver- hoogen. De VOORZITTER deelt mede, dat dergelijk schoeisel al vaak op kosten der gemeente verstrekt is. De heer VEI-UO.in vincu het demo- raliseerend dat dit weer over de schijf van het Burgerlijk Armbestuur gaat. De VOORZITTERZe gaan niet naar het Burgerlijk Armbestuur. De heer VERTON: Maar daarvan is dit toch afkomstig. Er moet een voldoende hoeveelheid schoolpantof fels voorradig zijn, vooral op school A is dat noodig. De VOORZITTER mc-rkt op, dat dit bedrag nooit onder dezen post zou kunnen worden gebracht. Er^&ou een nieuwe post moeten gemaakt worden. De nu gevolgde methode acht spr. overigens wel een zeer kiesche. De heer 300Y merkt op, dat de schoolbevolking er keurig uitziet, hetgeen misschien ecu pluim aan de Schotensche huismoeders is. In som mige gevallen is evenwel liet ver strekken van schoeisel noodig, en ais <le heer Verton niet verder dan dat wil gaan heeft spr. geen bezwaar te gen het voorstel. Besloten wordt om geen nieuwen post te maken, maar. den onderwij zers mede te deelen dat in alle noo- dig-geachte gevallen schoeisel op ge meente-kosten kan worden verstrekt. Eenige noodzakelijke wijzigingen worden aangebracht, o.a. in verband met de pensioenbijdragen voor ge meen te-ambtena ren. Om half elf zijn we n.b. al door de uitgaven heen in een uur! Do Raad arbeidt plots met schier ongolooflijke snelheid! Besloten wordt nog, na afhande ling der inkomsten, om i 10 subsidie te verleenen aan het Consultatiebu reau voor. Drankzuchtigen te Haar lem. f 2500 wordt gevoteerd voor het aanleggen van een gasbuis in den Slaperdijk. Ten slotte komt nog aan de orde het afwijzend praeadvies van B. en W. op het verzoek der onderwijzers om 100 subsidie voor een te houden St. Nicolaasfeeet voor de kinderen. B. en W. vinden dat dii niet op den weg der gemeente ligt, dat het gean belooning voor de kinderen betreft en dat het niet in liet belaug van het onderwijs zou wezen. Tegen dit laatste protesteert de heer VERTON ten sterkste. Spr. juicht het zeer toe, dat de onderwijzers den kinderen der vele financieel zwakken in de gemeente een feest willen bezor gen en acht het de taak der gemeen te om dit streven te steunen. De VOORZITTER handhaaft zijn principieele bezwaren, en merkt ver der op dat ais zooiets aan de open bare school wordt gegeven, liet ook aan de bijzondere school toekomt. De heer HOOY onderschrijft dit standpunt. We scheppen een prece dent als we dit doen, en we gaan een gevaarlijk pad op. De heer VERKOOY' acht het plan wèl in het belang van het onderwijs, én stelt voor om de subsidie van f 100 wèl te verleenen. Dit voorstel wordt verworpen met 62 stemmen (die der heeren Verton en Verkooy). Hiermede is liet prae advies van B. en IV. dus aangeno men. De gemeentehegrooiing wordt z. h. st. vastgesteld, nadat de heer Verton nog eens zijn bezwaren ge motiveerd heeft. De vergadering wordt tegen half twaalf gesloten. Pers-Overzicht DE UITSLAG IN AMSTERDAM 11L Amsterdam 111 verloren! zoo luidt liét opschrift in Het Volk. Een smartelijker slag kan onze par tij niet treften, dan liet verlies van het eenige district dat wij tot nog toe uit eigen kracht alleen hadden ver overd. In December 1902 vierden wij onze eerste overwinning in Amster dam III, toen wij Troelstra weer in de Kamer braciliteu, en sedert namen wij achtereenvolgens alle vertrouwens posten die het district heeft te verge- veu, in bezit. Mei moesten wij nog in 1909 ons een herstemming getroosten om den Kamerzetel te behouden, maar steeds gemakkelijker werd ons de overwinning gemaakt, liet gevolg daarvan was een zekere luchthartig heid. een 't zal wei gaan-stemming, die bij" de verkiezing-Polak, met haar laag stemmen tal; 4831, niet zonder gevaar bleek te zijn. Tijdig gewaarschuwd, nam het be stuur onzer afdeel mg alle maatrege len die noodig waren om bij de twee de naverkiezing het cijfer weer om hoog te brengen. Er werd vergaderd, er werd lectuur verspreid. maar de leden bleven in activiteit ver bii het bestuur ten achter. Zorgeloosheid had daarin haar aandeel, maar ook liet gevoel van verlamming, dat een par tij bevangt waai- de noodige eendracht ontbreekt. Do kracht van 'den aanval der con centratie in Amsterdam III school in liet feit, dat de drie vrijzinnige par tijen tijdelijk alle verschillen op zij zetlon, en door hun eendracht geest drift wekten bij hun aanhangers. De zwakte van onze verdediging is te wijten aan liet feit, dat onze partij na Zwolle haar eenheid feitelijk nog niet heeft teruggevonden. Nog heeft de partij niet het gevoel, dat liaar strijders allen te zamen strijdlustig als ooit tegenover den vijand staan. Dit heeft een ontbindende werking op den strijdlust van menigeen. Eerst toen het gevaar van de nederlaag zijn grijnzenden kop vlak hij vertoonde, ontwaakte het socialistisch geweten- En er is in de week die achter ons Mgi in Amsterdam III prachtig socia listisch werk geleverd. Wij zijn in elk geval niet geslagen met schande. Wij zijn niet overwonnen in naam van het Algemeen Kiesrecht! Had de heer Dito alleen stemmen van lcies- rechtvoorsfanders gekregen, hij was met een bebloeden kop uit den strijd gekomen. Zijn verkiezing is niet een triomf van de burgerlijke democratie, zij is de triomf van het kapitaal, ver bonden roet de macht van al wat ach terlijk is in de maatschappij over het socialisme. Dit is de leugen, zegt Het Volk ver der. in deze lilierale overwinning, dat rechtschen de concentratie hebben ge steund, trots haar program, dat de reactie haar heeft gesteund, trots haar luid nitgebazuinden hervor- mingszin. Niet als de loop van al wat demo craat is, maar als de toevlucht van al wat reactionair is treedt de nieuwe vertegenwoordiger van Amsterdam1 in de Kamer binnen. Zijn mandaat is vete'dc'od door de överwesrineen vnn de Katholieke heeren: dat hei gemak kelijker is, het district van blauw zwart, dan van rood zwart te maken dat de ovenv inning van den libe raal op den sociaal-democraat voor rechts van groot propagandistische waarde is. Deze verkiezing kan groote politie ke gevolgen hebben. Zij zou een ramp zijn, indien ons cijfer van 6082 niet stond als een ernstige herinnering aan de reactie, dat de kracht der S. D. A. P. nog ongebroken is. Dot het kiesrechtlegerdoor de manoeuvres der vrijzinnigen in verwarring ge bracht, zich weldra herstelt, als het ernst wordt met den strijd. Maar dit heeft de concentratie thans wel voldin gend bewezen dat haar daden, van den dag der herstemming af, meer ge richt. zijn on liel breken van de macht d'e voor Nederland het Alcremeen Kiesrecht moet veroveren, dan op het tot stand brongen van deze groote hei-vorming. In het Parlement voor het Algemeen Kiesrecht verantwoor delijk, daarbuiten een kiesrechtbewe- ging ondeni.ijLende, vervult zij een rol, nier dubbelzinnigheid zich onver mijdelijk aan haar moet wreken, en de dag waarop de rechtsche reactie van oordeel is, dat het spel lang ge noeg heeft geduurd, waarop zij haar geleende troepen terugroept rondom haar eigen vaandel, den dag waarop de concentratie moet steunen op eigen kracht alleen is haar rol als hervor mingspartij uitgespeeld. Voor welke consequenties wij dan zullen komen te staan, willen wij thans niet bespreken. Eén feit staat vast. en daarmede willen wij heden besluiten: onze nederlaag beteekent een stap achteruit voor de zaak van het Algemeen Kiesrecht. Onze partij, en geen andere, is ge- roejien om dal feit te niet te doen. Onze zaak is liet, allereerst de een heid in het ktesreehtleger snel en voor goed te herstellen. In gesloten gelederen moet heel de partijsiaan rondom haar vlag, ai op nieuw de campagne beginnen voor de groote hervormingen die de arbeiders klasse noodig heeft in haar worste ling omhoog. Wij bewaren de smart in ons hart; zij zal vergroeien lot nieuwe kracht in den klassenstrijd. Wij hebben al wat achterlijk en egoïs tisch is in deze maatschappij zien sa menspannen tegen den kampioen der arlieidersklasse, eendracht en strijd zij ons parool, eendrachtige strijd voor liet Algemeen Kiesrecht, voor het socialisme! De „Tribune" (sociaai-dera. orgaan) schrijft: Maar een ding wordt er, ons, Soc. Dein. Partij, duidelijker dan ooit, dat is de noodzakelijkheid van ons be staan, van oi. zen groei ook en vooral. We zijn niet in staat, dien stroom van verval tegen te houden, daarvoor zijn we te zwak, te klein in aantal. Wij zijn slechts in staat, tot 't in 't werk steilen van alle pogingen, om zooveel mogelijk arbeiders te brengen tot den onverzoenlijke» klassenstrijd d. w. z. tot onze partij. Dat zal lang zaam gaan, dat zal ontzettende be zwaren hebben, maar 't zal mogelijk zijn. :t Zal kunnen, 't zal moeten voor hot socialisme, „De Amsterdammer", Chr. Volks dagblad, schrijft: Geen spocrwegstaker in do Kamer. De sterkste burcht der socialisten is gevallen. Met een kleine 700 stemmen is Oude- ceest in de minderheid geble.-en- Naar her gevleugeld woord, dat zelfs een roode lantaarnpaal in III ge kozen zou kunnen worden, is" Oude geest bij den lantaarnpaal ten achter gebleven. Zeldzaam druk is er gestemd. En ofschoon de strijd Rechts niet direct aanging, volgt uit de cijfers, dat het laatste rechtsche mannoije aan de bus is geweest en op Olto heeft gestemd. Niet uit liefde voor Olto, niet uit liefde voor den liberaal, maar omdat liet vaderlandslievend instinct zeide, dat dat te erg zou wezen, dat Oudo- geost in de Kamer zou komen. Bij zulk oan strijd baiut blijkbaar geen advies te' onlhouding. Daarvoor moet men de tot het kook punt gestegen geestdrift in zoo'n dis trict zien en mee doorleven. Dan kon niemand thuis blijven. De steun der liberalen aan Gerret son in Roti-;dam is gereciproceerd aan Otto in III. Thans gaan de liberalen met de so cialisten weer gezellig samen verder regeeren. Wij zien toe en wachten verder af. De 18 van Juni zijn reeds op 15 ge daald. De „Standaard" driestart aldus: Amsterdam III was voor de Socia listen hun politieke veste, hun vaste burcht, hun kapitool. Ze waren in Amsterdam III heer en meester. Ze deelden er de lakens uit. Ze candideerden er geheel naar. eigen willekeur den man die naar de Kamer zou gaan. Waar in 't land ze ook geslagen konden worden, Amsterdam III zou hun altoos trouw blijven. Het was Troelstra's lijfdistrict. En nu hij zelf elders heentoog, v.-ees hij Amsterdam III toe aan wien hij wilde. Dinsdagavond moet 't dan ook voor de Socialisten in dit hun vaste dis trict een harde slag geweest zijn. Met bijna 700 steramen overtroefd. Het was hun eigen huis, en nit dit huis zijn ze nu gezc-L Erger nog, zoo als "t nu staat, zijn ze al hun distric ten uit te slaan. a Ten slotte zal ook hen alleen de evenredige vertegenwoordiging red den kunnen. Misschien zelfs, dat de heeren tot in de Kamer alvast een toontje lager zullen aanslaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Levertraan-Emulsie wordt onder verschillende namen en merken verkocht. De oor spronkelijke en alléén echte is voorzien van dit Han delsmerk op de ver- pakking(Visschermet Visch). Weigert in Uw eigen belang elke andere Levertraan-Emulsie. Gemengd Nieuws SPOORWEGONGELUK TE MELUN. Uit Parijs wordt aan de N. R. OL geseind: Do machinist Dumaine, die bij Melun door de onveilige signalen is gereden en daardoor liet spoorweg ongeluk heeft veroorzaakt, is op vrije voeten gesteld, omdat zijn gezond heidstoestand langere opsluiting ge vaarlijk maakte. SCHIPBREUK. De Italiaansche driemastschoener „Eiio" uit Genua, geladen met hout van de Mississippi, svilde uitwijken voor een stoomschip en geraakte daardoor bij Odenièra in Portugal op de kust. Hei schip is vergaan; van de veertig man der equipage werden er drie gered. AARDBEVING. De „Time*" bevat een telegTflm uit Lima, meldende, dat volgens offi- cieele berichten een aardbeving Al- bancay vernielde. Meer dan tweehon derd personen zijn gedood, duizenden zijn dakloos. Uit Lima wordt nog geseind: Tien kleine sleden in ds provincie Ayma- raes zijn door een aardbeving ver woest. Men weet reeds zeker, dat 120 per sonen omgekomen zijn, inen gelooft echter, dat hel aantal der slachtoffers in de honderden loopt. VEILIGHEID TER ZEE. De internationale conferentie be treffende de veiligheid ter zee, werd te Londen geopend. De president van den Board of Trade heette de gede legeerden in naam van de Britsche re geering welkom en sprak de hoop nit, dat. de werkzaamheden der confe rentie door daadwerkelijk succes zul len worden bekroond. Aan deze internationale conferentie nemen veertien staten deel, onder welke Nederland. Het voornaamste deel van de confe rentie is om uniforme regelingen en wetten ie maken betreffende de con structie van schepen, de reddings middelen cn de veiligheid der naviga tie. Daarnevens zullen dan nog ver schillende hiermede verband houden de quaeslies: draadlooze installaties op schepen, bijstand aan in nood ver- keerende schepen, bemanning vau schepen en reddingsbooten, reddings- oefeningen, enz. ter sprake komen. Stoomvaartberichten STOOMV.-MIJ. NEDERLAND. Het st. Nias (uitreis) vertrok 12 Nov. van Hamburg. Het st. Prinses Juliana (uitreis) ver trok 11 Nov. van Suez. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het st. Rijndam, van Rotterdam naar New-York, arriveerde 11 Nov. te Halifax. ROTTERDAMSCHE LLOY'D. Het st. Bandoeng (uitreis) is 11 No vember Sagres gepasseerd. Het st. Dell vertrok 12 Nov. van Pada.-ig naar Rotterdam. Het st. Djocja (uitreis) vertrok 11 November van Suez. Het st. Kawi (uitreis) arriveerde 11 November te Marseille. STOOMV.-MIJ. OCEAAN. Het st. Idomeneus vertrok 10 Nov. var. Singapore naar Rotterdam. Het st. Oanfa vertrok 8 Nov. van Penang naar Londen en Amsterdam. KON. HOLL. LLOY'D. Het st- Hollandia (thuisreis) vertrok 11 Nov. van Santos niet 9000 bh. kof fie voor Amsterdam. Het st. Rijnland (uitreis) vertrok 11 Nov. van Bahia

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7