NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31-e Jaargang No. 9329 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 17 NOVEMBER 1913 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: pER drie MAANDENi llpfl Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel-meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem i - Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 J/[ Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland„1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Afzonderlijke nummers0.02 H Nf W^yRgËÊS *aa«. gr n„ n _rt Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37!^ Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Uitgave der Vennootschap Louretis Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALT A Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIl NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Inlevering vm Advertentiën. Herhaaldelijk kornS het vocrg dat wij advertentiën, dl© laat worden Ingezonden, niet meer In het nummsr van denzelïden dag kunnen plaatsen. Waj verzoeken dus vrien delijk om tijdige toezending, opdat wij aan het zetten der advertenties d© noodigeeorg kunnen besteden en dé In zender bewaard blijft voor teleurstelling. DS ADMINISTRATIE. AGENDA DINSDAG 18 NOVEMBER. Orgelbespeling in de Groote Kerk, van 12 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. .O Apollo-Theater: Bioscoopvoorstel ling. Stadsnieuws Da oproeping van 17 November 1813 Heden is het 100 jaar geleden, dat de zes Nederlanders de oproeping de den, die wij hieronder afdrukken. Voor ons venster in de Groote Hout straat 53 hangt een exemplaar van deze oproeping, ons door een wel willend vriend ter leen afgestaan. Zonder twijfel zal het merkwaardige stuk aller aandacht trekken. 's-Hage, den 17 November 1813. Alzo de Regeeriflgloösheid voor de deur staat, én de droevigste gevolgen van Plundering en Bloedvergieten daaruit kunnen voortvloeyen, al was het slechts geduurende weinige da gen; zo hebben wij n-oodig geoordeeld, de voornaamste Leden en Ministers Van de Oude Regeering, zo als die in de jaaren 1794 en 1795 bestond, met den meesten spoed bijeen te roepen, 6n dienvolgens eenige van dezelve aan te schrijven, om het verder be tond te maaken. De bijeenkomst zal zijn alhier ten huize van den Heer Gysbert Karei van Hogendorp, op den Kneuterdijk, Donderdag den 18'den November om Twaalf uur. (Was geteekend) F. VAN DER DUl'N VAN MAASDAM, GYSBERT KAREL VAN HOGEN DORP, C REPjLLAER VAN DRTEL. J. F. VAN HOGENDORP. F. D. CHANGUION. F. C. DE .JONGE. CONCERTVEREENIGING. De concert vereeniging Haarlem's Muziekkorps heeft voor den aanstaan den winter goede plannen.- Als solis ten zullen optreden de heeren Ley- dersdorff, Ferwerda, concertmeester van het korps, Hekking, de bekende cellist, Angenot, Haagsche violist, die 2ich hier vroeger al deed hoor.en en de Bloemendaalsche tenor, de heer van Kempen. Dames solisten zijn me vrouw Tilia Hill, onze zoo gewaar deerde sopraan, Mej. Roldanus, Mej. Meta Reijdei en Mevrouw Van Tien hoven, die wij zoo gaarne op onze concerten hooren. Derhalve veel en velerlei. Op het concert van 15 December, waarhij mevrouw Tilia Hill als so liste optreedt, zal de heer Krieris, die dan zijn 25-jarig jubileum herdenkt als musicus en orkest-dirigent te Haarlem, gehuldigd worden. Wij veronderstellen wel, dat ook de velen die in deze jaren het korps ge hoord en van de muziek genoten heb ben, bij de openbare concerten in den Hout en op de Groote Markt, een blijk zullen willen geven van hunne sympathie voor den directeur. De Haarlemmerweg. Deze maand komen het eerste per ceel der werkzaamheden op cn in den Haarlemmerweg (het inbrengen der '.waterleiding en het omleggen van een dei' tramsporen) zijnde het ge deelte Sloterdij kHalfweg, gereed; een volgend gedeelte is echter nog niet aanbesteed. GEREFORMEERDE EVANGELI SATIE. De voorbereidende werkzaamheden van heit Coimité voor Gereformeerde Evangelisatie zijn thans zóó ver ge vorderd, dat kan worden overgegaan tot het bijeenroepen van een algemee ns vergadering. Deze vergadering wordt dezer da gen gehouden in het kerkgebouw aan do God. Oudegracht. Door de predikanten Ds. R. Mulder, Ds. D. Tibben en Ds. W. Ringnalda zal het woord worden gevoerd over onderwerpen, welke met de Evange lisatie in verband staan, terwijl voorts liet karakter, de bedoeling en de om vang van 't werk zullen worden toe gelicht. I-Iet Comité voor Gereformeerde Evangelisatie bestaat uit de heeren: H. B. Weijland Jr., G. Wolzak, Theo Boer koek K. Olthofï,, JJ. van Loon, II. J. van der Vegt, W. F. van Eek, A. Elffers Azn., J. D. Boerkoel Rzn. en Ds. R. van Giffen. ,,C one o r dia". Ondanks de talrijke vrienden van de sport, inzonderheid van het voet bal, blijft de gymnastiek hare beoefe naars trekken, en het mag zeker als een verblijdend teeken worden aange haald, dat de animo voor het turnen steeds grooter wordt, Wat voor ons geheele land geldt, is ook het geval in onze stad; waar de gymnastiek voortdurend is beoefend, waar, na een tijd van achteruitgang, een herleving kan worden geconsta teerd. Dat bleek b.v. bij de uitvoering, die Zaterdagavond in het Brongebouw is gegeven door de gymnastiek- en schc-rinvereeniging „Concordia". Ruirn een 80-tal gymnasten (hee ren-, dames-, jongens- en meisjesaf- deeling) maakte onder goede maat van de muziek een opmarseh in de zaal. Een prachtig gezicht, toen daar al die turners en turnsters in een halven cirkel voor het tooneel ge schaard stonden. Toen trad de voor zitter, de heer G. H. Osterthun, op het podium om een enkel woord te spreken. Een woord van welkom, een woord van dank aan hen, die steun verleenden, en een woord ter opwek king tot financieelen steun en tot uitbreiding van het ledental; inzon derheid van de Dames- eh Meisjes-af- deeling. Onzerzijds steunen we vol gaarne dien wensch. Het eerst werd de aandacht ge vraagd voor dc vrije oefeningen der heeren-afdeeling, oefeningen, die over 't algemeen bij uitstek goed van sta pel liepen, en zeer pittig werden uit gevoerd. Vervolgens kregen we te zien het werken aan de toestellen der jongens- en meisjes-afdeeling,' dat zeer netjes werd uitgevoerd. Vooral het werken der meisjes -viel zeer in den smaak jammer dat de meisjes-afdeeling nog maar zoo weinig leden telt. Bijzonder viel ook in den smaak het nummer knobszwaaien der dames, dat.op wals muziek werd uitgevoerdniet alleen dat deze oefeningen de lichaamsont wikkeling bevorderen, doch tevens moet men zijn gedachten volkomen bij zulk soort oefeningen houden. Een welverdiend applaus viel den uitvoerders dan ook ten deel, en een compliment werd gemaakt aan den Directeur, den heer J. Hop, voor het instudeeren. Na de pauze noemen we als een suc cesnummer het turnen aan hoogrek van het 1ste gelid der heereneen welverdiend applaus weerklonk na iedere oefening. Een kleine opmerking wenschen wij ons te veroorloven, en wel dat op het gaan naar en van het toestel een weinig meer dient gelet- Tot slot kregen we een nummer trem- plin-hoogspringen, waarbij een hoog- tesprong van 2.35 M. werd gemaakt. Resumeerende, kan gezegd worden, dat de jongens en meisjes als altijd vol vuur werkten, dat de oefeningen der heeren met den meesten ernst werden uitgevoerd en dat de dames- afdeeling gestand bleef aan het feit dat de vrouwen oefeningen, zoowel op de plaats als aan de toestellen, met gratie werden ten beste gegeven. „Concordia" mag met genoegen op deze uitvoering terugzien. Een gezellig bal onder leiding van den heer de Haan besloot deze uilvoe ring. COMITÓ TOT STICHTING VAN EEN HILD'EBRAND-GEDENKTEEKEN. Onder voorzitterschap van „den va der van het plan", Dr. J. B. Sche pers, (wien door den vice-voorzitter, mr. H. Ph. 1 Hooft, in deze bijeen komst hulde werd gebracht voor zijn werken en initiatief) heeft het Natio naal Comité tot stichting van een Hil- debrand-gedenlcteeken te Haarlem Za terdagmiddag vergaderd in. het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschap pen te Utrecht. Zelfs comité-leden uit Middelburg, Assen, Groningen en Alkmaar waren voor deze bijeenkomst naar Utrecht getogen, daarmee blijk gevend van hunne groote belangstelling in dit plan, om den schrijver van een der meest-populaii'e Nederlandsche pro zawerken te huldigen. Medegedeeld werd, dat het Hoofd- ^comité aldus is samengesteld: Dagelijksch Bestuur: Dr. J. B. Sche pers, (voorzitter), Mr. H. Ph. "t Hooft, (vice-voorzitter), Robert W. P. Peere boom, (le secretaris), Jlir. Dr. C. G. S. Sandberg, (le secretaris); J. de Breuk Lzn., (2e secretaris), J .B. van Loghem, (penningmeester), Mevrouw Anna van GoghKaulbach, G. D. Gratama, J. F. M. Sterck; Leden bui ten Haarlem: Charles Boissevain te Amsterdam, Di. F. Buitenrust Hette- ma te Zwolle, Dr. Dasertiné te s-Her togen l>osch, Dr. G. Endepols te Maas tricht, Ds. Gheel Gïldemeester te 's- Gravenhage, W. Graadt van Roggen te Utrecht, Dr. J. H. Gunning te Am sterdam, G. F. Haspels te Rotterdam, W. Hioolen te Middelburg, F. A. Hoe- fer te Hattem, Ds. G. Hulsman, te Groningen, Mr. L. R. van Sloterdyck te Leeuwarden, J. A. Verkuyl te Alk maar; Leden in Haarlem en omstre ken: G. D. Gratama, J. B. van Lo ghem, Louis Raemaekers, Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, A. van Rossurn, Leonard A. Springer, Monument- Gommissie; P. H. Craandijk Jr., Mr. H. Ph. 't Hooft, J. B. van Loghem, J, Schreuders, Jhr. Fr. Teding van Berkhout Jt., Financieele Commissie; P. C. Akkerman, Jac. C .Meyérink, F. X. M. Schiphorst, Perscommissie; Mevrouw Ina BoudierBakker. G. S. de Clercq, Dr. A. IT. de Hartog, Ds. J. I-I. Wolters. In een 'openingsrede memoreerde dr. Schepers d6 onzen lezers uit verschillende verslagen Lekende historie van het plan, het gunstige raadsbesluit van Haarlem, waarbij de toestemming werd verkregen om het gedenkteeken aan het einde van den Dreef te plaatsen, daarbij memoree- rend. Er werd nog eens op gewezen dat het nog niet uitgemaakt is van welken aard het gedenkteeken zal zijn: een standbeeld, een borstbeeld of iets anders. Door de monumentcommissie is een 'jury benoemd, beslaande uil de hee ren Prof. der Kinderen, J. Limburg, Jac. van Looy, Prof. Odé en Leonard A. Springer,-die de voorwaarden voor de uit te schrijven prijsvraag (die tweeledig zal zijn en dus eerstens een ideeën-prijsvraag bevatten) nader zal vaststellen. De leden builen Haarlem, ieder zich bepalend tot hunne provincie of hun stad (voor de groote steden zijn aparte vertegenwoordigers) zullen provinciale subcommissies vormen, die gelden bijeenbrengen en die later aan den penningmeester te Haarlem afdragen. Financieel zal het oomité zooveel mogelijk decentraliseerend werken, 't geen de beste methode leek om in zoo ruim mogelijken kring gel den bijeen te brengen. Een lijst van eere-comité-leden-wcrd vastgesteld, en binnenkort zal een rondschrijven „aan het Nederland sche volk" in 20.000 exemplaren ver spreid worden. De vergadering was vol vertrouwen op het welslagen van het grooto-opge- zette plan, om den schrijver der Ca mera in zijn geboortestad te eeren. FEESTAVOND VAN DE W. V. H. Wielrijders Vereeniging „Haarlem" moeten we uit bovenstaande letters lezen. Het feest werd gevierd in de bovenzaaltjes van de Kroon, met wel willende medewerking van mej. Ma ria Gijsbertse (sopraan), den heer C. H. Hazevoet (bariton) en den heer G. J. Kalt (viool). Voor we evenwel de solisten te hoo ren kregen, amuseerde ons de aardige frissche muziek (eenige Amer'kaan- sche liedjes), door een ensemble van mandolinen, violen, en piano voorge dragen. Daarna speelde de heer Kalt niet de Deutsche „Tanze" van Sohubert, zooals het programma meldde, doch de F-dur Romanze van Beethoven. En dezo uitvoering was meer dan verdienstelijk, de streek vast, de voordracht echt muzikaal. Even er uitrakende, herstelde hij dit op kranige wijze, zoodat 't de stem ming niet verstoorde. Later hoorden we nog van hem Salut d'Amour, van Elgar en Aus der ITelmat van Smetana, waarbij we ruimschoots gelegenheid hadden zijn fraai spel te bewonderen. De heer ITazovoet begon met Stan ces (Lalcmé) van Delibes. Dit zeer moeilijke lied was niet het beste, dat door hem. gezongen werd. Veel meer voldeed 't aardige Schipperinnelce" van H. W. Biele, en 't Haesken uit 't Nederlandsch Volksliederenboek, 't Is een stem in wording, nu nog wat zwak, welke indruk voor een deel misschien te wijten is aan do slechte acóoustiek. Ook de dictie en duide lijkheid der uitspraak lieten wel iets te wenschen over, maar deze dingen kunnen overwonnen worden het ge luid is zeer mooi. Tot slot mej. Gijsbertse met de fijne liederenWiegelied van Willem An- driessen, Zomer van Wierts, Lied van Bernard Zweer Is, met veel smaak voorgedragen. Na de pauze wachtte ons Grand Concert Spectacle, te geven door het Circus ..Bombni i" (samengesteld uit W. V. H.'ers). Dit waren voordrach ten van komischen aard. Aardig was het optreden van Geschwister Seppi, Tyroler Gesang-Ensemble met fleuri ge liedjes, waarih allerjoligst gejoe- deld werd. En natuurlijk ontbraken: ook de zoozeer in de mode zijnde Nego songs and dances niet, die nu I do attractie hadden door negers te worden gezongen (jammer dat ze blanke handen hadden). Zeker ver diende de heer Van Cittert, de bege leider der muzieknummers en leider] van het Circus Bombari, de hulde, die hem aan 't einde van avond werd gebracht. CAROLINE FRANSE. BEMFENTELDXE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Geopend: dagelijkB van9—15en2—3 Maandag en Donderdag van 7—8 Zaterdag nk 18 uur gesloten. Ingeschreven: 18 timmerlleden- 2 machinale houtbewerker, wa genmaker. 8 meubelmaker, -mo delmaker, 6 metselaars, 8 opper lieden, 1 stucadoors, 9 witters, 7 machinebankwerkers, monteura- 11 grof bankwerkers.l metaaldr aaiera 2 vuurwerkers, 2 ketelmaker, 4 burgersmeden, llmacbinisten, C sto kers, 5 eloctriciena, 2 instrument makers, koperbankwerkers, ko perslagers, 7 loodgieters, —schoen maker, zadelmaker, —kleerma kers, 18 schilders, 7 behangers, 2 stoffeerder, 3 blcfemisten 3 tuin lieden, 19 grond werkers, 4 bakkers, 1 banketbakker, —slager, krui deniersbedienden, 1 kallners, ï2 rna- gazijnkneebts, 27 loopknechts, 3huls- knechts, sigarenmakers, 20 kantoor bedienden, 8 boekdrukkers, Bletter- zetter, lithograaf, —binders, 30 losse werklieden 2 dienstboden, 1 4 werksters, 6 naaisters, kook sters, 6 huishoudsters, 6 vrou welijke kantoorbedienden, 3 win keijuffrouwen, stes houwers, voegers, 9 Koetsiers en voerlieden betonwerker schippers 1 kin- derj uffrouwen gezeischapsjuffrouw. i6 leerlingen voor verschillende am bachten verpleegster. 2 onderwijzeressen. VAA'NDELUTTREIKING. Hedenmorgen vertrokken de kolo nel Jhr. v. Spongier, Commandant van de 10e Inf. Brig, met den kapi tein-adjudant C. Webb naar 's-Gra- venhage ten einde aldaar als genoo- digden tegenwoordig te zijn bij de plechtige vaandeluitreiking. OnailianMykiisliIslierflosWnB. De bovenzaal van de Soc. „Ver eeniging" gaf vanmorgen om tien uur wel een heel ongewoon schouwspel te 1 zien. De voorste rijen stoelen waren be- zet door de officieren van het Haar- lemsche garnizoen en daarachter had- I den de onderofficieren en manschap- I pen plaats genomen. Maar er waren er zoovelenj dat niet ieder een stoel had kunnen bemachtigen. Daarom i stonden de gangpaden en middenrij ook met soldaten. Allen luisterden aandachtig naar een officier, die op het tooneeltje ach ter een lessenaar stond te spreken. Het was kapitein C. J. A. ltruy t„ die op den Haarlemschen onafhanke lijkheidsdag do manschappen van het garnizoen de beteeker.Ls van dezen dag uiteenzette. De kapitein herinnerde aan de re geering van Napoleon in Frankrijk en vertelde, 'hoe Prins Willem V de wijk moest nemen voor de Franschen, die hier de z.g. vrijheid kwamen brengen. In vluchtige trekken ging de spre ker na, hoe de Bataafsche republiek, 't Koninkrijk Holland en de inLijving bij Frankrijk op elkaar volgden. Nederland, dat door handel, kunst, wetenschap en politiek zoo op den voorgrond trad, werd door de annexa tie bijgezet in het mausoleum van de verdwenen volken. De heer Kruyt schetste nu den toe stand, die hier te lande onder Fransch regime ontstond en hoe, na de inlijving de lierceering, de cons criptie en het continentale stelsel wer den ingevoerd. Deze maatregelen ver stoorden de rustige huiselijkheid, die hier te lande heerschte. Maar het valt niet te ontkennen, dat daardoor ook een eind is gemaakt aan veel verkeerde instellingen en dingen. Na poleon voerde echter deze maatrege len niet in om onzentwil, maar om zijn eigen doel te verwezendijken. Zoo wercl ook onze Marine uit haar doodslaap gewekt, omdat hij een aan slag op Engeland probeerde. Maar pan dijk- en polderwezen werd niets gedaan. De Nederlandsche taal werd onder drukt en de censuur op de pers inge voerd. Helaas waren er vele militaire en civiele autoriteiten, die de smadelijke inlijving met welgevallen zagen. Spreker schetste den treurigen toe stand, die -daardoor in ons and en in onze stad ontstond. Vooral de tierreenng, het continen tale stelsel en de belastingen verarm den de bevolking; maar ook de con scriptie drukte zwaar. Kapitein Kruyt herinnerde aan het Zaansche oproer, dat een te vroege uiting schijnt geweest te zijn van oen door het geheele land geraamd op roer. Dit oproer werd onderdrukt, maar dra geraakte Napoleons macht a.an het tanen en Nederland ving aan zich vrij te rnaken En juist op dezen dag op dit uur, reide spreker, kwam te Haarlem ds tijding, dat de „Amsterdamsche Cou rant" weer in den ouden vorm -«er- schenen was. De blijdschap hier ter stede was al gemeen. Dra was de Groote Hout straat vol met menschen die oranje droegen. Hier ter stede was het de heer En schedé, die zich n.an het hoofd van de onafhankel ij khei-dsbe weging stelde. Hij deed de Oprechte Haat'lem- sche Courant weer in den ouden vorm verschijnen en ook Haarlem maakte zich vrij Iïa.pttein Kruyt eindigde rnet. de hoop rtt te-sPre-kén, dat de beteekenis van dezen dag alle miliciens opwek ken zou, om zich voor te nemen, mocht de ure des gevaars weder na ken, iand en Koningin te verdedigen (applaus). Majoor Miinsberg dankte den spre ker voor zijn redevoering. Hierna trokken de soldaten naar de kazerne, waar aangetreden werd, om een roarsch door de stad te maken. Met volle muziek trok de troep uit en maakte een uitgestrekte wande ling. Om 1 uur kwam hij in de k.azern; terug, waar een extra maaltijd voor de mannetjes was klaar gemaakt. Het verdere gedeelte van den dag hadden de manschappen vrij af. M ETSE L A A RS'VE R E E NIGIX G. De onlangs opgerichte metselaars- Vereeniging „Door verbroedering ver betering", besloot zich aan te sluiten bij het Plaatselijk Arbeids-Sec.ret.ari- aat en bij de Landelijke Federatie van bouwvakarbeidesr. Besloten werd ook- een weerstands- kas te vormen. Gev .Voorwerpen. Terug te bekomen G. Waalewijn, Rollandstraat 4, een bril. Vasen, Boogstraat 25, Heemste de, een bril. J. Th. v. Avezaat, IUa- renbeelostraat 59 A rood, een brillen- doos. W. Schoo, Spaarne 26, een cein tuur met gesp. Bureau van politie, een halsketting. J. Goossens, Saen- redamstraat 42, een damesbont. L. Sloetser, A. L. Dyserinckstraat 45, '11 hondenhalsband. Mevr. Visser, Wa genweg 196, een denneboompje, J. se- rodini, Warmoesstraat 3, twee boor den. T. Bellaarts, Oosterstraat 24, een geit. D. Bregonjc,. Gasthuisstraat 18, I een hondenhalsband. G. Buurda, I Grebberstraat 7, een reticule met in- houd. W. Lievanbek, Burgwal 56, een schakelarmband. P. Leising, Kleine Houtstraat 39 rood, een hoedenveer. C, v. d. Vossen, Potgieterslraat 23, een konijn. (Zlö vervolg Stadsnieuws op de tweede pagina). Uil de Omstreken ZANDVOORT. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad van Zan-dvoort, op Donderdag 20 No vember 1913, des namiddags te 712 uur. Onderwerpen ter behandeling; Ingekomen stukken en mededelin gen. Gratificatie Rijksveldwachter. I n h alingson derwijs. Melkverordening. Suppletoir kohier PI. dir. belasting naar het Inkomc-n. Reclames PI. dir. belasting naar liet' Inkomen, Hondenbelasting, School- geldbeffing en Rioolbclasting. HEEMSTEDE. GEVONDEN VOORWERPEN. Te mg te bekomen bij: M. van der Putten, Doodweg 13, een kluw zwart sajet, Politiebureau te Haarlem, een bruin lederen porte nion naie, G. Schol ten, ..Groenen- daal", bruin domestaschje, Raadhuis een doublé medaillon, A. Gort, Pijls laan 47, een zwart lederen dames portemonnaie, Raadhuis een koperen bel, C. Kemper, Binnenweg 124, twee bloempotten med bloemen. Dienstgebouw „Bosch en Vaart", hulssleutels. Binnenland DE ZAAK-BEISHUIZEN. De Courant meldt: e De heer Beishuizen, ontslagen al9 onderwijzer door don Raad der ge meente Stedum. wegens ondermijning an het gezag van het schoolhoofd, zou bij Ged. Staten in hooger beroep komen. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederl. Onderwijzers leidt de actie. De heer van Ossendorp, voor zitter van het hoofdbestuur, leidde Zaterdagavond, te Lopparsum. een groote protestvergadering tegen den heer De Vries, het schoolhoofd, en den Raad der gemeente Stedum. Marktnieaws Graan-en Zaadmark f. Op de heden alhier gehouden, graan- en zaadmarkt waren aange voerd en verkocht: 105 I-1L. Witte tarwe, f 7.25—f 7.40, 30 HL. Groene erwten f 9.25. Sport en Wedstrijden HAARLEMSCHE VOETBAL BOND. Tweede Klasse, VOLKSWEERBAARHEID—GEEL WIT, 5-2. Volksweerbaarheid heeft voor ruit den vrij hevigen wind mede, en zli direct voor het doel der Geel-Witten. Vrij spoedig doelpunt IJ. Draver, na eenige spelers fraai gepasseerd te hebben. De keeper van Geel-Wit krijgt veel werk, doch weert zich goed, Üit een goed genomen hoekschop verhoogt da buitenlinks den stand. Bij een uitval gelukt het den uitersi-ünks van Geel wit mcoi tegen te scoren en de rust treedt in met 2—1. Als nu Geel-Wit het- windvoordeel krijgt is de stand spoedig gelijk door een strafschop. Dit prikkelt Volks weerbaarheid en allen werken hard. Een fraai schot van den haïtenlinks levert het derde doelpunt op. Wel mist Volksweerbaarheid een straf schop. doch zij laat den moed niet zakken. Geel-Wit verslapt echter en P. Moerkerk benut een voorzet van do rechterwing en No. -1 ligt achter den keeper. De Geel-Wit-achterhoede krijgt 1k-1 nu hard te verantwoorden. Henk drijft mooi door de Geel-Wit-achter hoede en scoort onhoudbaar No. 5. Als de competitie-leider, die tot al ler genoegen floot, inrukken blaast, heeft Volksweerbaarheid weder ge toond op eigen veld niet voor de poos te zij*- 7J PéGOUD MAAKT SCHOOL'. De Engclsche vlieger Hieks vol bracht Zaterdag te Buc twee vloch ten, waarbij hei toestel herhaalde ma len onderstboven kwam te liggen, ten gevolge der verticale wendingen. d:« hij uitvoerde. Zondagmorgen wierp ity vlieger zijn toestel tot tweemaal toa_ om, en vloog gedurende 30 seconden met het hoofd naar beneden, ondank 1 den hevigen regen en wind. (Tel.).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1