Hmueïs Dagblid WRAAK. TWEEDE BLAD Dinsdag 18 November 1918 Buitenlandsch Overzicht Oa Balkanvulkaan. nel- Rusland en de Dard 1 e n-q uaostic. Het to Moskou verschijnende blad „Roesskoje Slowo" bevat een hoofd artikel over het ineenstorten van het met moeite en zorg opgerichte go bouw voor het Europeesche inogcnd- hedeu-concert; en daarin betoogt l-et blad, dat het voor Rusland cn Frank rijk meer dan tijd wordt, aan Italic en Oostenrijk te bewijzen, dat zoo deze nog nieuwe extratoerc-n onderne men bij do regeling der Balkanquaes- ties, Rusland en Frankrijk daartegen zeer ernstig zullen moeten prolestee- r<!n- i Het blad deelt tamelijk onverbloemd mede, wat dannnod© bedoeld wordt. Rusland heeft in do Dardanellen- quaes tie- tot dusver gezwegen, uit een gevoel van solidariteit mot de Euro peesche mogendheden, en om dezelf de redenen is hel Armenische hervor- mingsontwerp niet aan de belangheb bende mogendheden voorgelegd. Doch als Oostenrijk en Italië uit het concert treden, of dit gebruiken voor het he reiken van eenzijdige en zelfzuchtige plannen, dan heeft Rusland volkomen liet veclvt die beido quaësties ook aah do orde te stellen. Dé vrije doorvaart door de Darda- nellen is een quaestie, die slechts Rus land en Turkije interesseert. Er is absoluut geen reden, om met de op lossing der quaeslie. door directe on derhandelingen in Konstantinopel, te aarzelen. Duitscbland en Rusland. 't Duitsche blad de „Lokal Anzei ger" (meermalen de spreektrompet der Duitsche regeering) schrijft naar aanleiding van hot bezoekdat de Rus sische minister-president Kokofsof dezer dagen aan Berlijn brengen zal: De Russische premier zal gedurende zijn driedaagseh oifficieel bezoek ruimschoots gelegenheid vinden, orn de belangrijke internationale aange legenheden uitvoerig met de leiders der Duitsche politiek te bespreken. Het bezoek kan beschouwd worden als een voortzetting der besprekingen, die eenige weken geleden door den Russischen minister van buitenland- scho zaken, Sasoiiof, ingeleid wei-den. Deze bezoeken van Russische politici aan de hoofdstad van DuitschlancT kunnen er toe bijdragen, om klaar heid te brengen in de nog- niet opge helderde en zeer verwarde Oostersche vraagstukken. Evenals Sasonof komt ook Kokof sof van Parijs, waarheen, hij vertrok ken was lot bespreking van gewichti ge financieele quaeslies. Ofschoon do aanwezigheid van den Russischen premier te Petersburg, waar de Doe- ma haar zittingen reeds begonnen heeft, thans dringend noodzakelijk is, wilde hij eerst nog le Bellijn met do eerste Duitsche staatslieden o-v-er ver schillende internationale problemen van gedachten wisselen. Uit deze bezoeken van de leidende Russische politici kan men do conclu sie trekken, dat, beide partijen er groote waarde aan hechten, om den traditioneeien vriend schapsband te hernieu wen, zonder dat do uitwis seling van vriendschaps betuigingen ee breuk, doet aan de harte- I jj k h c i d dor betrekk met andero staten, Niet ten onrechte heeft vriendschappelijke vorlho-ud'ing tus- schen beide regeeringen on keizers, zelfs gedurende do gevaarlijkste mo menten van don Balkanoorlog, be schouwd als een der voornaamste steunpilaren van den Europeeschen vrede. Ook bij de veranderingen, die gedurende do laatste tientallen jaren in de politieke constellatie van Euro pa plaats vonden, be toekende de Duitsch Russische vriendschap een geruststellende factor, waarmede elke nieuwe politieke Combinatie rekening diende te houden. In olficieele, Duitsche kringen, minister Kokofsof geen vreemdeling, ofschoon wij hem thans voor do eer ste maal als cersle-minister in .ons midden begroeten. Kokofsof geniét het bijzondere vertrouwen van den tsaar aller Russen. Wanneer hij a.s. Woensdag de gast aan de keizerlijke tafel zal zijn, vervult hij daarmede den wensch van keizer Wilhelm, die hem reeds na een langdurig onder houd te Boltischport daartoe uitge- noodigd heeft. Kokofsof zal, hopen wij. Berlijn ver laten met den indruk, dat de li oog- Duits che regeerings- personon verlangen tus- sclien de twee staten de hartelijkste betrekkingen te onderhouden en dat liij hier steeds op een loyale n e e r 1 ij k e vriendschap ek en en kan. Zoo kunnen wij liet bezoek van don Russischen staats man met groote tevredenheid begroe ten. De Europeesche vrede loopt weinig gevaar, wanneer de verstandhouding tusschen Berlijn en Petersburg niets te wenschen overlaat. Dg tosstand In Mexico. Men weet dat president Huerta wed- geit toe te geven aan de eischen der Vereenigdo Staten en niet wil aftre den. Of hij bij dit verzet zal kunnen vol houden? In Washington denkt men van niet. Minister Bryan en president Wil son hielden een conferentie. Vertrouwende dat Huerta moet toe geven, zal de regeering nog eenige da gen wachten, op den uitslag van den druk van liet buitenland op Huerta, voordat zii beslissende maatregelen neemt. President Wilson verklaarde van meening le zijn, dat de toestand ln Mexico nog niet van dien aard, is, dat het noodig is het Amorikaansche ge zantschap te sluiten. Hij zei do, dat aan den gezant zijn paspoorten niet zijn toegezonden en dat hij evenmin bevel heeft ontvan gen terug te koeren. De president stelde in het liehb, dat door den gewijzigde» toestand te Mexico, hoewel hij in bijzonderheden kaleidoscopiscli lijkt, te Washington het vertrouwen niet is geschokt, dat de zaak op vredelievend© wijze zal worden afgedaan. De toestand in <le suikerdistricten van Durban krijgt een ernstiger aan zien. Een troep Indiërs, die pogingen de den om hun landgenooten over te ha len den arbeid te staken, geraakten in botsing met de politie. Daarbij a den dertig Indiërs cn één soldaat ge wond. De Indiërs trachten op verschillen de plaatsen de banken te terroriseo- ren door het suikerriet, in brand te siteken. Van één plantage zijn. 150 acres verbrand. Allerlei De Kieswet in de F ranse he Ka m e r. De Kamer heeft met 351 stemmen tegen 215 aangenomen art. II van het wetsontwerp op do kiesrechthervor- ing, waarbij wordt bepaald, dot elk departement ee nklesdi strict zal vor men, met uitzondering van het depar tement va,n de Seine en het departe ment d.u Nord, die uit verschillende kiesdistricten zullen bestaan. 't Kamerlid Maginot diende het vol gende amendement in op art. IIT: Het aantal zetels, dat aan een district wordt toegewezen, wordt berekend naar het aantal kiezers, ingeschreven op de kiezerslijsten van het vorige jaar. Bij nieuwe kamerverkiezingen kiest ieder district een afgevaardigde voor iedere 22.500 ingeschreven kie- aers en voor een supplementaire frac tie, mits hooger dan 11,200. De commissie stelde evenwel voor daaraan' toe te voegen, dat geen de partement minder dan drie afgevaar digden zal kiezen, behalve het gebied van Belfort. Het geheel© amendement werd aan genomen met 325 tegen 223 stemmen. De Spanjaarden in Ma rokko. Van officieele zijde wordt uit Ceuta medegedeeld, dat Spanjaarden bij een verkenning in de richting van Axa in een hinderlaag vielen. Na een lievig gevechtwerden de Marokkanen op <io vlucht gedreven. De Spanjaar den verloren 3 man aan dooden en 4 aan gewonden. Het Spaanse he koninklij- kepaarteParijs. De Koning cn de Koningin van Spanje zijn te Parijs aangekomen. Er werd hun militaire eer bewezen. De president der republiek had zich bij de ontvangst doen vertegenwoordi gen. 't Arbeidsconflict te t Dublin. De regiering heeft tlians do nood zakelijkheid ingezien om in het. Du- blinsche conflict tusschenbeiden te komen. Enkele regeeringspersonen hebben in Dublin met verschillende werkgevers in het havenbedrijf be sprekingen gehouden en in antwoord aan een deputatie te Bristol verklaar de minister Birrell, dat do regeering- allo wettelijke pressie op de werkge vers zou beoefenen, en hoopte een schikking tot stand te kunnen brengen. Onrust onder I.ndiëra Uit Durban wordt geseind: Do staking der Indiërs, op touw ge zet om te profestecren tegen de be handeling der Indiërs in Zuid-Afrika ingevolge de bepalingen van de wet op de immigratie, is algemeen gewor den. Koetsiers, loopknechten, koks, kellners en anderen hebben zich bij de beweging aangesloten. Binnenland DE VAANDELUJTREIKING IN 's-GRAVENIIAGE. In aansluiting op het boric-lit in or irig nummer is nog le melden, dat de troepen in orde voor parade opge steld waren. Middelerwijl hadden zich dc der tien onderofficieren met de neg in de foudralèn gehulde vaandels, die'zij kort- te voren-aan het Departement Oorlog hadden afgehaald en on der geleide van een gewapend deta chement grenadiers hierheen waren .orgebrachl, opgesteld. Om kwartier voor twaalf uur be vonden zich de troepen en allen die de plechtigheid bijwonen op het Ma lieveld in afwachting der aankomst in de Koninklijke familie. H. M. do Koningin had zich per rij tuig, gevolgd door een staf van de adjudanten en de ordonnance-officie- •en te paard, naar de paradeplaats Degeven z.. K. xT. do Prins, in gone- -aalstenue, te paard, vergezeld 1 zijn adjudant kapitein Buys. Bij aankomst op hot Malieveld on der het spelen van hei „Wilhelmus" door de muziekkorpsen, werd de Ko ningin tegemoet ge-eden door de mi litaire autoriteiten, die de vorstelijke personen volgden op den rit langs de gelederen. Nadat H, M. deze inspectie der troepen verricht had, plaatste do Ko ningin zich met het rijtuig op een punt van het veld aan de zijde der hoofdlaari van het Bosch en werden onmiddellijk door den gouverneur der Residentie, goneraal-majoor Klerk de Reus, de bevelen gegeven tot het for- meeren van een driezijdig carré door de troepen. Do commandéerende officieren der regimenten met do vaandeldragers stelden zich tegenover II. M. op. De Minister van Oorlog stond aan de linkerzijde van II. M. H. M. gaf nu het verlangen té ken nen om de uitreiking der vaandels te doen aanvangen en tot tceken daar van weerklonk tromgeroffel en trom petgeschal, d. w. z. dc ban werd ge opend. Aangevangen werd met de uitrei king van het vaandel aan het regi ment Grenadiers. De adjudant van dienst van H. M. de Koningin, joor graaf Du Monceau, nam 't nieu we vaandel over van den onderoffi cier, begaf er zich mede naar II. M. en bood het ontdaan van 't foudraal H. M. aan. Met het vaandel in de hand en bij den commandant van liet regiment Grenadiers (tijdelijk de majoor jhr. Van Suebtelen van de Haare) hield H. RL teen de volgende toespraak Officieren,, onderofficieren, korpo raals en soldaten 1 Het is mij een voorrecht u de vaan dels uit te reiken op dezen heuglijken dag, waarop Nederland een eeuw ge leden zijno zelfstandigheid herkreeg. Dankbaar gedenk ik de eervolle wij- zo waarop zich do Nederlandsche krijgsmacht twee jaren later heeft o diersoheiden, toen het vaderland op nieuw bedreigd werd en waarop 1331 en 1832 de eer der wapenen van ons leger andermaal werd hoog ge houden. De historie geeft ons dikwijls het beeld van het worstelend, doch ten slotte zegevierend vaderland, dat zijne onafhankelijkheid naast God te danken heeft aan de gewapende vuist van zijne dapperen ter zee en te land. Maar het is onze dure plicht, onze aandacht te bepalen tot het heden, tot de toekomst. Wedijvert in offervaardigheid en plichtsbetrachting, in taaie volhar ding, in vastberadenheid, bovenal in geestdrift, in bezieling, waai- het geldt de zaak van het vaderland, op dat eenmaal uwe kinderen en kinds kinderen met rechtinuligen trots mo gen terugzien op hetgeen waartoe gij door uw willen en kunnen, dooi- uwe krijgsmansdeugden, in staat zijt ge weest. Houdt in gedachtenis de fiero spreuk die .uwe vaandels siert zal handhaven", dat in hoopvol en kraehtbowust zelfvertrouwen eeno véelbötcekenende belofte voor de toe komst bevat, voor donkere dagen waarvan wij allen vurig hopen wenschen, dat Nederland verschoond bïijve, doch welke, mochten zij voor ons komen, u bekwaam, bereid en gereed vinden uwe uiterste krachten, Fe u i S1 et© n (Nadruk Verboden). Hoe onstuimig klopte haar hart, toen zij Laurent aan' de zijde van Jenny Bertignolles herkende. Van dat oogenblilt af bestond or voor haar geen tooneél meer, geen toeschouwers, geen muziek, zij zag alleen de loge, waar Laurent glim lachte tegen Jenny. Hoe had hij ook kunnen fcissen, welk een storm er in het hart van haar vriend woedde? Zij ging slechts af op den schiju. En getrouw aan de aanwijzingen van Gaume, schéén Laurent geluk kig. Wel streek er somtijds, wanneer niemand op hem lette, een wolk van droc heid over- zijn voorhoofd, maar dat kon Marie-Rcse niet zien. Zij pijn'gde zich met de gedachte, dat zij meer recht op zijn liefde had, dat zijn gliraLoch zijn woorden van tederheid haar toebehoorden, dat zij meer aanspraak had dan Jenny op het geluk, waarop deze nu zoo trotsch scheen. Ook Bertignollcs sdheen zich in het geluk der jongelieden te verheugen, want hij zag Jenny en Laurent vol goedheid en liefde aan. Velladier en Marie-Rose zaten in het parterre. Laurent had nog geen enkele maal naar de toeschouwers gezien. Toen het scherm echter gezakt was, richtte hij zijn tooneelkijker naar de stalles en parterres. MarierRo.se zag het en haar hart begon angstig te kloppen. Zij verlpor geen zijner bewegingen uit het oog. Eensklaps begon Laurent le beven, hij nam den tooneelkijker van zijn oogen en leunde met doodsbleek ge laat achterover in zijn stoel. Bedroog hij zich niet? Was dat zijn lentefee, die hij nog altijd beminde? Hij herstelde zich een weinig en bracht den kijker weer voor zijn oo gen. Wat was Marie-Rose veranderd I Hoeveel smart over het vervlogen geluk lag er op haar gelaat uitge drukt. Tranen welden in zijn oogen op en hij kon den blik niet van haar af wenden. Ook zij keek voortdurend njiar hem. Zij wisselden een blik, waarin ge heel hun hart lag uitgedrukt en even als weleer verstonden zij elkaar. Die blik zei meer dan duizend woorden. Dus zij beminde hem nog altijd, even vurig als vroeger, en het was slechts o in aan de bede van de mar kiezin gehoor te geven, dat zij er in toegestemd had behaagziek, trouwe loos en wuft te schijnen. Dat alles had hij haar willen zeg gen, haar willen toeroepen, maar hij kon het niet. Ilij had een treurige zending op zich: genomen en die moest hij tot, het einde volbrengen, wat hij ook lijden moest. Toch scheen het hem zoo moeilijk toe, haar te naderen. Hij beproefde het. In de pauze verliet hij alleen do loge. Hij liep door de gangen naar de koffiekamer, overal waar hij hoopte, Marie-Rose te zullen ontmoeten. Hij zag haar niet. Zij had hem de loge zien verlaten, na een vurigen blik op haar gewor pen to hebben, en zij begreep zeer goed, dat hij haar wilde spreken. Getrouw aan haai' belofte, die zij aan de markiezin gedaan had, offer de zij zich op en bleef op haar plaats. Zij vreesde een ontmoeting na de voorstelling, vooral wilde zij zich" niet- in tegenwoordigheid van Jenny uw leven te geven voor de verdediging van ons zelfstandig volksbestaan, van den vaderlandschen bodem, en zoo doende het .,Je Maintiendrai" op nieuw de vertolking zij van de dap perheid en den moed van het Neder landsche leger. Ik besluit met eenGod zij met ons en vertrouw thans het zinne beeld van vaderland en Koningin aan uwe gelederen toe." Hierop stolde H. M. het vaandel in handen van den korpscommandant. Nadat op bovengemelde wijze alle commandeerende officieren van "0e regimenten de vaandels in ontvangst hadden gonoiuen, weerklonken weer de signalen, ten toeken dat de ban ge sloten was. Dadelijk hierop begaf de comman dant van liet veldleger, luitenant-ge neraal Buhlman, die nabij de Ko ninklijke standplaats naast den Mi nister van Oorlog stond, zich naar IJ. M., tot wie hij de volgende toe spraak richtte Majesteit, Het eij mij vergund uit naam van het Nederlandsche leger en in het bijzonder namens de regimenten aan wie Uwe Majesteit zooeven de eer be wees, hun eigenhandig een vaandel uit -te reiken, eerbiedig dank te zeg gen voor die gave. Eorrevaandel toch is het zinnebeeld van onveranderlijke trouw aan Ko ningin en Vaderland. Weest overtuigd. Majesteit, dat in dien donkere dagen voor Nederland mochten aanbreken. Uw leger pal zal staan en zijn plicht zal doen tot het uiterste, evenals onze voorgangers dat onder Uwe Voorvaderen hebben gedaan. Wil mij toestaan, Majesteit, aan het deel van Uw leger, dat hier aan wezig is, de gelegenheid te geven om persoonlijk zijn dank aan U uit te spreken en een gelofte af te leggen van onveranderlijke trouw, door met mij in te stommen met den uitroep „Leve de Koningin 1 Hoerahl HoerahJ Hoerah Nauwelijks was deze kreet door de troepen gehooid of een eenstemmig en lang aangehouden hoerah-gejuich steeg uit de gelederen'op, terwijl de duizenden omstanders zoowel binnen als buiten het veld hun hoerahs daar bij voegden. Het vaandelfeesi werd bekroond met-een défilé voor Hare Majesteit van de gezamenlijke troepenmacht. In de voorbijtrekkende colonnes trokken uiteraard de meeste aandacht de twaalf nieuwe vaandels, die, als wa ren zij tot een groep vereenigd, uit staken boven de drie bataljons die uit de compagnieën, aan welke H. M. de vlag had uitgereikt, waren gecombi neerd. Met de verschuldigde eerbewijzen verliet H. M. het Malieveld. Te half 3 's namiddags vereenigden H, M. en de Prins de opper-, hoofd- en andere officieren, die bij de plechtig heid in een of andere hoedanigheid tegenwoordig waren, aan tafel voor een déjeunoi*. TOONEEL-ELLENDE. Men schrijft uit 's-Hertogenbosch aan „De Tijd Tragiscli was het slot der tooneel- voorstclling door het Nederlandse!! Tooneelgezelschap, directie Fr. Hart, uit Amsterdam, in het Concertgebouw alhier gegeven. Opgevoerd werd ,,Ge- noveva, Paltz-gravin van Trier", het bekende drama naar het Duitsch vau Carl Buscli. Toen na de pauze nog een paar ta- fereelen waren gespeeld, werd het gordijn gehaald en deeldo een der spelers mee, dat het stuk niet verder ten einde kon gespeeld worden, om dat- de artiest, die de hoofdrol van Siegfried vervulde, cn tot aan de pau ze had meegespeeld, de heer Th. Hart uit Amsterdam, een telegram had ontvangen, dat zijn kind in het zie kenhuis te Amsterdam stervende was. Zoodra het telegram het gezelschap bereikte, trok de heer Hart over zijn tooneelcostuum zijn gewoon pak aan, greep ©en rijwiel en rende naar het station, om nog den trein van 10.40 uit Den Bosch naar Amsterdam le halen, hetgeen hem mocht gelukken. Het kind had, naar men ons mede deelde. bloedvergiftiging gekregen. Het publiek was zeer onder den in druk van dit tragisch incident. BOND VAN VRIJE LIBERALEN. 'Do Bond van Vrije Liberalen hield te Amsterdam een huishoudelijk© vergadering, onder presidium van mr. Tydem.au, Jr. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend met een rede over den uitslag van de verkiezingen, werd door den algemeenen secretaris, den heer F. J. W. Dnon, het jaarverslag uitgebracht. Daaraan wordt het vol gende ontleend: bevinden en daarom bleef zij niet tot het einde. Toen Laurent onder het laatste be drijf naar het parterre keek, ontdek te hij, dat Marie-Rose en haar oom heengegaan waren. Den volgenden dag sprak hij Gau me en vertelde hem deze ontmoeting. Geduld, zei de agent, wij na deren liet einde der beproeving. Laurent schudde het hoofd. En ik, Gaume, vrees, dat wij niet zullen slagen. Waarom denkt u dat? Nog slechts weinige dagen schel den ons van het huwelijk. Vier dagen, dat weet ik. En heden wordt het huwelijks contract geleekend. Heden om twee uur, dat weet ik Dat is de eerste schakel van den keten, die mij binden zal, mijn vriend. Ik stel vertrouwen in u, mijn beste Gaume. Inderdaad, de dag van het contract was daar. Bertignolles. was buiten zichzelvc van 'vreugde. Elk gevaar scheen ver dwenen, Tot het laatste oógenblik had hij nog gevreesd, dut Remain Goux iéts ondernemen zou. Men weet, dat dit zijn eenige vrees was. Om bet ove rige bekommerde hij zich weinig. Al zijn maatregelen waren genomen en nérgens.'dreigde hem een gevaar. Herinnert! wordt aan den voor de vrijzinnigen en in het bijzonder voor de vrije liberalen gunstigen afloop der Kamerverkiezingen. Ook bij dc verkiezingen voor ande re publieke college's ging het den Bond dezen zomer niet onvoorspoe dig; zoowel in Provinciale Staten als in de gemeenteraden veimeerderde het aantal vrije liberalen. In herinnering wordt gebracht dat de verkregen resultaten mede te dan ken zijn aan den zeer loyalen en krachtigen steun, den vrije liberalen door de beide andere concentratie- partijen geboden. Door de gevoerde actie werd een veel nauwere aanra king tusschen de vrije liberalen en de kiezersmassa verkregen. Besloten werd het hoofdbestuur inet één lid uit te'breiden. De perio diek aftreden dc leden van het hoofd bestuur de hecren'mr. dr. J. H. W. Q. ter Spill, mr. Th. Stuart en prof. mr. A. C. Viseer van IJzendoorn werden bij acclamatie herkozen. In de plaats van jhr. mr. H. Snussaert, die wegens drukke bezigheden had be dankt, werd met algemeen© stemmen gekozen de heer D. W. Stork te Hen gelo, en in de nieuwe plaats bij ac clamatie de heer F. J. W. Drion. De door, liet hoofdbestuur, voorge stelde statuten-wijziging werd met eenige aanvullingen onveranderd aangenomen. Nadat nog een langdurige discus sie was gevoerd over de propaganda in de naaste toekomst, de organisatie en uitbreiding van den boud en de samenwerking met de andere vrij zinnige partijen, sloot de voorzitter onder dankbetuiging de drukbezoch te Vergadering, die o.a. door de meeste vrij-liberal© Kamerleden werd bijgewoond. EEN KLACHT BIJ DEN MUNI STER Naar het Haagscho Corresponden tiebureau meldt heeft de Amster- damsche advocaat mr. L. W. vau Gigch aan het Departement van Jus titie een onderhoud gehad met den Minister, mr. Ort, om zich le bekla gen over de bejegening welke hij Za terdag j.l. ter terechtzitting van het Gerechtshof te Amsterdam in de zaak der morphlnevergiftiging heeft on dervonden van den advocaat-gene raal bij dat Hof, mr. De Josselin de Jong. De adv.-generaal heeft Mr. v. Gigch namelijk verweten, dat hij met opzet een der deskundigen verkeerd had in gelicht. Dit werd ter zitting door Mr. v. Gigch zeer pertinent ontkend, maar aan zijn verzoek om de belee- digde uitdrukking terug to nemen, heeft de adv.-generaal mei voldaan. BEGRAFENIS ISOUARD VAN LIER. Te Amsterdam i3 Maandagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den heer Isouard van Lier, oud-theater-directeur. Onder zeer groot© belangstelling vertrok de lijkstoet van het sterfhuis aan de Nieuwe Heerengracht en reed toen, over de Blauwbrug langs do Heerengracht cn over het Rem- brandtplein door de Anistelslraat om nog te trekken voorbij het Grand Théülre, hét huis, waar Isouard van Lier zo© lange jaren met zijn bree ders 'als theaterdirecteuren het zijne tot den bloei van Neerlands tooneel- speelkunst heeft bijgedragen. Het was in d© Amstelstraat stampvol be langstellenden; het Panopticum-the ater, het Grand-T'hétUre en Flora wa ren in rouw gehuld; lantarens, aan plakbiljetten en baldakijns waren met krip omwonden en van alle drie de schouwburgen uit, waar in de ves tibules de theaterdirecteuren en de artisten stonden opgesteld, kloDk treurmuziek op, toen de lijkstoet vs- seerde. Aan de lijkbaar werden kransen ge hecht. Op de begraafplaats was veel be langstelling. 't Woord werd o.a. ge voerd door de heeren Louis de Vries,. Willem Royaards, en mevr. Grootveld. INBRAAK. Bij den heer E. ten Cat© Fewne- ma te Sneek is ingebroken. De dief heeft zicli toegang welen to verschaf fen door het openschuiven van een raam. Na uit een lessenaar een be drag van f 100 aan papier, goud en zilver te hebben ontvreemd, ;a hij door den tuin verdwenen. En Roinain Goux vertoonde zien niet. Hij is bang, dacht Bertignolles. Niet dat hij geloofde, dat Romain Goux hem vreesde, Zij hadden, een maal dreigend tegenover elkaar ge staan en wisteii, dat hun krachten gelijk stonden. Wat hem terughield en daarop had Bertignolles altijd zijn bereke ningen gemaakt was de vrees, Jenny te doen lijden, de vrees voor een ongeluk, dat haar kon treffen, de vrees voor haar dood De onderteekenmg van het huwe lijkscontract zou met een klein, hui selijk feest gevierd worden. Een di ner zou de vriendinnon van Jenny en do kennissen van Bertignolles met de familie de Soulaimes vereenigen en 's avonds zou'mén een klein bal or ganiseer en in den 6alon. Sedert eenige dagen vertoefde <le markiezin ten huize van BerUgncIlea Op verzoek van Jenny was zij niet naar Nogent teruggekeerd en zij bracht gelieele dagen door in gezel schap van het lieve mejsie, dat in de blinde eén teedere, verstandige en góede moeder vond. Urenlang spraken zij met elkaar en steeds maakte Laurent het onder werp van haar gesprek uit. Nog nooit had Jenny er zoo lief. uit gezien alsthans. Haar vroolijkheid ging soms we leens ih uitgelatenheid HOOG WATER. De Zuiderzee wies door >1© Noord westelijke buien opgezweept, iet 1.15 M. plus A.P. De buitenpolders liepen onder. SCHOOLMUSEUM. Benoemd is tot directeur van hét Noderlandsch Schoolmuseum de heer J. van der Esch te Amsterdam, Mr. F. B. CONINCK LTEFSTING-. Maandag overleed, 86 jaar oud, mr. F. B. Coninck Liofsting, oud-pre sident van den Rongen Raad. In 1871 werd Mr. Coninck Liof sting benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad. in 1878 tot vice-presi dent en in 1897 tot president. In 1908 legde hij dit ambt neder. 17 NOVEMBER IN DE TWEEDE KAMER. Voordat gisteren het debat over de Indische begrooting werd voortgezet, had een korte, maar warme nationale manifestatie van de volksvertegen woordiging plaats. Dc Voorzitter der Kamer, Mr. Goe man Borgesius, sprak de vergadering ongeveer aldus toe: „Mijne Heeren 1 Als president der Kamer meen ik het te mogen en te moeten uitspreken, hoezeer allen het als eer. voorrecht beschouwen dat het Eeuwfeest onder zulke gunstige Omstandigheden wórdt gevierd. Het zou ondankbaar zijn niet te erkennen dat onder de zegen rijke regeering van vier opeenvolgen de Oranjevorsten ons land in macht, aanzien, welvaart en ook in innerlijke kracht is vooruitgegaan Moge. onder Gods zegen, ook in de toekomst onder de regeering van H. M onze gcëerble- digde Koningin, oris land verder op geestelijk, zedelijk en stoffelijk gebied vooruitgaan." Namens de Regeering sloot zich de Minister van Koloniën, de heer Pley- te, bij deze rede in de volgende be woordingen aan bij do herdenking van dezen voor ons allen gedenkwaar dige» dag. Een hartelijk woord van dank uit den grond van zijn hart, en ook namens de regeering gesproken. Hij wenscht daaraan nog toe te voe gen het woord van den psalmistAl ziet hoe zoet, hoe lieflijk is 't, als zo nen van hetzelfde huis eendrachtig samenwonen. Moge ons land sleed3 getuigen van zulk een eendracht, dat zal de beste waarborg voor zijn voor uitgang zijn. (Applaus.) Beide redevoeringen, door de ge lieele vergadering staande aange hoord, werden met applaus begroet. De leden van de socialistische fractie hadden zich, op den heer Spiekman na, bij deze manifestatie verwijderd. Daarna werd de discussie over de Indische begrooting voortgezet. De heer Ankerman verder digde breedvoerig de Soemba-reget ling en weersprak de bewering alsof men hier te doen heeft met, een be wijs van gedwongen kerstening of van overlevering van 't volksonder wijs in Indië aan de Zending; terwijl z. i. evenmin bleek dat de kerstcnings- politiek een der oorzaken of d e aan leiding zou zijn geweest voor de op richting van de Sarikat Islam. Hij drong op publicatie of althans over legging van alle rapporten der be stuursambtenaren in Indië over de Sarikat Islam aan. Doer den hoer Roodhuyzen werd met een kort woord nogmaals amen- do honorable gedaan tegenover den denaturaliseerden Chinees Kao, dat hij een tegenover den hoogstaanden man ongemotiveerde qualiflcatie had gebezigd. Hij erkende schuld en zei- de: het boelekleed ontsiert den man niet. in een vrij uitvoerige rede kwam do heer Gerhard, zijn maidenspeech houdend, nader tegen de kerstouings- politiek op. Hij betoogde, zich op tal van feiten en uitRCn -.--a beroepende, dat de Coalitie geheel op de gedwon gen kerstening in lndlë steunde en 't maatschappelijk ethisch ónderwijs der inlandsche bevolking aan die kei-- stening werd opgeofferd. Om de ker stening èn om 't koopje werd op de ergerlijkst© wijze onvoldoende in de behoefte aan onderwijs en onderwij zend personeel voorzien. De spr. drong voorts nog aan óp verbetering van de statistiek, in het bijzonder op het gebied van bet onder wijs in Indië, doch ook in het alge meen; de statistiek was tweeslachtig, door verwerking van statistiek in de verslagen. Hij vroeg do instelling van een afzonderlijk bureau voor de sta tistiek in Indië. Nog trad gisteren ten slotte de heer Rutgers op, die terogkw&m op de on juist© gegevens, waarmee bij de ver kiezingen een strijd met oneerlijk© wapens was gevoerd, en wat de on- over. Zij vertélde aan de markiezin, hoe: veel rijke cadeaux zij had gekregen van de vrienden van haar vader, tnil- lionanirs, zooals hij. Zij beschreef zo tol in de kleinste bijzonderheden, daar de markiezin ze niet kon zien. De markiezin luisterde, met een glimlach om de lippen. Vervolgens herinnerde zij er haar zacht aan, dat haar echtgenoot arm was, en dat zij zorg moest dragen, zijn trots niet te kwetsen. Zij moest vergeten, dat 't groote vermogen van haar kwam. Jenny omhelsde haar teedex'. O, moeder, zei zij teeder, vreea niets van mij. Ik heb Laurent te lief om hem met iets te kwetsen. Zoo had zij een antwoord op alles. Wanneer Bc-rtignolles dacht, dat Romain Goux van alle wraaknemin gen afzag, dan bedroog hij zich. ïn hel hart van den ongelukkige, die zich verborg als een roofdier ln zijn 'hol, werd een vreeselijke strijd gevoerd. De haat jegens Bertignolles, die hem bedrogen had, streed tegen de oneindige liefde, die hij voor Jenny, gevoelde. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5