fie-*:. cl ie in die 2 jaren met den straf- Jiechter kennis hebben gemaakt, ver minderd. In 1904 werden er 504 vrijgespro ken, 849 ontvingen een berisping en :1150 kregen een geldboete. In 1908 waren do getallen: 250 vrij- gesprokenen, 229 berispten en 378 j>eboctcn. Dus op oen kiezerscijfer van over de 800.000 ongeveer 600 kie zers. die zich onwettig onthouden hadden te stemmen. Bij zulke uitkomst ziet men reik halzond naar invoering van den wet tel ijken opkomstpiicht uit, 'T GAAT OM 'T GROND WETSARTIKEL. Onder dit opschrift hevat ,,De Standard" de volgende driestar: Gaarne nemen we aan, dat er on- d-.r de nobele liberalen enkele staats lieden zijn, die metterdaad bedoelen, onze scholen uit hun staatsrechtelijk vernederende positie op te beuren, en nog iets meer dan te subsidieeren. Ook zij zullen intusscben toe moe ten geval, dat, zoolang Art. 192 blijft wat liet is, elke staatsrechtelijke ze kerheid aan onze positie ten eenen- male blijft ontbreken. Stel nu, we gaven er in toe, om thans alleen de electorale kwestie en dan nog wel in een ons hoogst on- guiistigen zin op te lossen, dan veelt- toch een ieder, hoe er van revisie van art. 192 in lange'jaren niets hoegenaamd komen zou. Reeds de revisie van art. 80 zou ons twee Kamerontbindingen kosten. Stel nu, die waren in 1917 afgeloopcn, is er dan één wijs man op politiek terrein, die ook maar van verre ge- looven zou aan de mogelijkheid, om vóór 1925 een tweede grondwetsher ziening onder handen te nemen? Men zou er niet aan denken. Over en weer houde men dus wel in 't oog. dat een weigering om art. 192 tegelijk met art. 80 te behandelen, voor ons op een viaticum ad orcum neerkomt. Op hel kabinet rust daarom de zeer ernstige verantwoordelijkheid, of het de nu geboden kans, om de schoolkwestie onder gemeen accoord ten einde te brengen, ongebruikt mag laten voorbijgaan. Art. 80 nu apart te nemen, is voor al wie de vrije school mint, de hard ste krenking, die ons bij ons pogen om rechtsherstel te erlangen, kon worden aangedaan. Stadsnieuws N li DE RL. BOND VOOR VROUWEN KIESRECHT. l")c Ilaarleinsche en Bloemendaal- eche af'leelingen van den' Nederland sehen Bond voor Vrouwenkiesrecht hadden Maandagmiddag in „De Kroon" een bijeenkomst belegd, om aan mejuffrouw Chr. M. C. Staas, propagandiste van den Bond, gele genheid te geven, te spreken over het onderwei p „Moederschapsverzeke ring". Mejuffrouw Wi lly Scheer, pre sidente der JTuarlemsche afdeeling,, verwelkomde de aanwezigen, ook de Bloeniendaalsche leden, en leidde daarna mej. Staas in. Moederschapsvérzekering heeft ten doel de kosten ie dekken, die verbon den zijn aan gez i ns vermeerde ring. IJet vraagstuk staat dus nauw in ver hand met (ie zuigelingen verzorging en kindersterfte. Zonder deze bescher ming zal het vraagstuk der kinder sterfte nimmer kunnen worden opge lost, omdat de sterfte van zuigelingen sterk wordt beïnvloed door het voed sel. Mejuffrouw Staas ging na, hoe de toestunden in het buitenland zijn en deelde mee, dat de Italiaansche Re- geering een verplichte Moederschnps- vorzekering heeft ingevoerd voor de fabrieksarbeidsters. In Frankrijk be staat een onderlinge moederschaps- vci zekering. Te Parijs worden ge meentelijke uitkeer ragen gedaan aan vrouwen, die twee jaar in de stad hebben gewoond en met meer dan 900 francs verdienen. In NeUtn.s hieromtrent niets wettelijk geiegeid. Sommige zieken fondsen geven maar een uitkeering. Art. 31 van de Wet-Tulma geelt ech ter aanleiding tot het vermoeden, dat- eenigo uitkeering kan geschieden. Haarlem maant bij de andere ste den een gunstige uitzondering, daar hier ter stede een onderlinge verze kering bestaat. Een mooderschapsverzekeriiig zou zeer geschikt een onderdeel kunnen vormen van de werkzaamheid der particuliere maatschappijen. Tjrfi zijn deze nog niet met dergeijke ver zekeringen begonnen. De Staat zou deze verzekering ook ter hand kunnen nemen; maar het zou niet gewenscht zijn, dat deze verzekering het karak ter zou krijgen van dwangverzeke ring. Mejuffrouw Willy Scheer dankie de spreekster voor haar belangrijke rede. De presidente knoopte hieraan vast een opwekking, om toe te treden tol den Nederl. Bond voor Vrouwen kiesrecht. Na een korte bespreking met eenige aanwezigen werd de bijeenkomst ge sloten. Lantaarnpaal stuk gereden. Maandagmiddag 3 uur qprong in de Adr. Loosjesstraat een paard ge spannen voor een wagen op zijde, waardoor een lantaarnpaal werd stuk gereden. SOIRéE MUSIC ALE. Wel wel, 'wal een gedrang bij de Soiree musicale van het Parijsche drietal Arnolde Stephenson, Henri Erique en E. Robert Sckmitz. Zooveel ineiischen zien wo bij dergelijke gele genheden niet dikwijls bij elkaar. Me nig kunstenaar van verdiende wereld- reputatie moet het, als hij in onze „Kroon" optreedt, met de helft doen. Was Parijs hier de attractie, of was de reclame op een buitengewone ma nier in do weer geweest'? Ik weel het niet; maar hoe dit zij, ik verbeeld mij toch dat onze muziekliefhebbers hun tijd en hun geld wel eens beter heb ben kunnen besteden, en ik vrees neen, ik hoop voor hun gezonden kunstzin, dat zij tot dezelfde conclusie zijn gekomen en dat al dat applaus na elke voordracht maar zoo'n beetje bonne mine k mauvais jeu" was. Want er zal toch onder de toehoor ders wel niemand geweest zijn die eenige bekoring beeft gevonden in de stem van mile Stephenson, en niet meermalen een koude rilling heeft ge voeld bij dat tegen-den-toon-aanzin- gen. Van een Italiaansch „bel canto" zoo onmisbaar voor een lied als Mar cello's „Quella fiamma" was dus geen sprake. Maar was er dan v.èl eenige innigheid in de liederen van Brahms en Schubert of een gedachte aan wij ding in Franck's „La Procession". Ik heb het er niet uitgehoord. De baritonzanger Henri Erique zong tenminste niet valsch, maar deze nega tieve deugd kon het dorre en nuance- looze van zijn orgaan niet vergoeden. Ik zou er wat voor over hebben om het gezicht van Rich. Strauss te zien als hij zóó zijn lied Caecilia hoorde zingen. Daarbij staken de Fransehe liederen van Au bert en Duparc dan toch nog gunstig af. Wie het meest en m.L terecht de aandacht trok was de pianist E. Robert Schmitz zij het dan voornamelijk als merk waardig speelapparaat. Aan virtuosi teit en bravour ontbreekt het hem ze ker niet. Zoo'n losheid van beweging in handen en armen zou menig artis tiek meer bevoorrecht klavierspeler hem benijden. In een Toccata van Saint-Saëns en een „Bourrée fantas- que" van Chabrïer deed hij wonderen van technisch en laten wij 't met waardeering erkennen ook de uiter lijke klank en nuanceering waren uit stekend verzorgd. Maar toch een andere, hoogere gewaarwording dan oprechte bewondering voor zooveel kunstvaardigheid heeft mij dot spelen niet gegeven. En al luisterende heb ik gaandeweg mijn aanvankelijke belang stelling voelen verminderen. Behalve de genoemde stukken speelde de heer Schmitz werken van Liszt (Légende de St. Francois de Paule), Chopin (Noc turne cis-mol en Polonaise as-du r) en Borodine (Au couvent). Ook de liedbe geleidingen (een 16-tal) kwamen voor zijn rekening maar zijn zware en veelomvattende taalt scheen hem niet in 't minst te vermoeien of te verhit-1 ten. PHILIP LOOTS. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij C. Bosch, Klein Heiligland 28 rood. een kinderportemonnaie H. Emrik, Wouwermanstraat 7 zwart, een geld stukP. van Hensbergen, Voorhelm straat 2-6, een broche A. Aarts, Rol- landstraat 27, een oorbel G. Hen driks, Leidschevaart 28 I, ©enige ha mers J. Noë, Gasthuisstraat 3, een ring; B. Tuinma, Paul'Krugerstraat 47 Schoten, een onderbroek A. A. Brand. Tempeliersstraat 24, een por- temonnaie M. Hooadand, Hoogstraat 14, een mesjeS. Roeland, Boeren- steeg 1 F, een leesboek L. Vesser, Ravesteeg 14, eenige lepels en mes sen; II. van Slooten. Rolsteeg 14, oen rijwielbeiF. Kol, Potgielerstraat 49,1 een portemonnaie P. J. Hernekamp, Teding van Berkhoutstraat 14, eon damestasc-h mot inhoud het Bureau van Politie, een bos sleutelsC. Kap- lein, A. L. Dyserinckstraat 18, ©en damestasrii met inhoud en- een pak ledige zakken P. v. d. Broek, Leid- schestraat 46 rood, een vleugel van een dameshoedM. Dirks, Bozen- prieelstraat 36 A, een armbandA. J. Verhoog, Botermarkt 1, een haag schaar. Uit de Omstreken HAARLEMMER IJ. EDE EN SPAARN- WOUDE. Benoemd. Do heer M. Thien, ambtenaar ter secretarie alhier is benoemd te Mont- foort. HAARLEMMERMEER. Patrimonium. De afd. Hoofddorp van Patrimo nium hield haar eerste ledenvergade ring in dit winterseizoen. Tot bestuurslid der district-organi satie Haarlemmermeer en omslr. werd gekozen de heer P. Ouwerkerk. Tot bestuursleden der afdeeling wer den gekozen P. Borsb-- M. Meijer en Z. Roodzant. Daarna werd door het bestuurslid Meijer een referaat gehouden over „Arbeids-oi-ganisatie". Hierop volgde eenige discussie, waarna de vergade ring op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Hooge opbrengst. De welbekende boerderij „Cats— Zorgvliet", gelegen nabij ALiiienes, heeft in publieke veiling, met 40 H.A. daarbij gelegen bouw- en weiland, do kapitale som van f 76.300 opgebracht Kooper werd de bewoner L. Kranen burg. BEVERWIJK. Te Amsterdam is voor examen vrije- j en orde-oefeningen geslaagd de heer II. F. Roobeek te Beverwijk. IJMUIDEN. Onze correspondent schrijft: Varia. Deze sympathieke tooneel- vereenïging trad Zaterdagavond voor de eerste maal in dit seizoen voor haar kunstlievende leden en dona teurs voor het voetlicht met „Het Fa- milikind", een klucht in drie bedrij ven, door Frits Friedmann-Frederich. Als gewoonlijk was de schouwburg zaal Cycloop eivol, want Varia ver staat de kunst haar begunstigers aan zich te binden, en zoo zien we bij haai- uitvoeringen dan ook geregeld veel dames en hoeren, die anders zei den de Cycloop bezoeken. Er is van tijd tot tijd weer hartelijk gelachen, doch laten wo 't maar dadelijk zeg gen, niet zoo „tot tranen bewogen", als anders en moge dit grootendeeis aan het stuk liggen, dat slot noch zin heeft, en ieder geval lji zijn typen ver buiten de Hollandsche karakters ligt, een deel schuld hebben daaraan ook wél de spelers, en met name Alexan der Ilanslick en Heinz Weideburg. Do eerste, eon luitenant bij K.K. Oosten- rijksche leger, moet zeker een inge beelde fat en bovendien nog een stom meling zijn, die ettelijke vergissingen begaat, doch de wijze waarop jnj bij Varia werd uitgebeeld, waarbij do speler er oen eigen taaltje op na ging houden, waarbij zijn tong zeker vier dubbel in zijn mond gekruld moet hebben gelegen was niet komisch, was bespottelijk. Veel minder overdrijving en de fi guur zou er veel door gewonnen heb ben. Hoe fatterig ook, men noemt een os geen as, een kus geen kas. Door die radbraking werd de speler dikwerf onbegrijpelijk. Ileinz Weideburg, de hoofdfiguur, was ons te afgemeten, te dramatisch voor een klucht Dat hij niet naar het publiek durft te zien. a la bonne lieure. zoo zijn er vele dilettanten, doch dot hij z'n lief, jong vrouwtje, dat hij na 4 jaren terugziet, niet in haar tintelend blauwe oogen durft blikken, dat ia toch te mal. Dat baron von Muller, wel is waar een, die zijn fortuin verspeeld heeft en een positie als houtvester aanneemt, zich desniettemin dikwijls op zijn „von" laat voorstaan, alleen den naam van baron, doch de manieren van een door de loterij rijk geworden clown, kon wel het kluchtige verhoo- gen, fijn geestig was hel niet. Toch is om hem vee! gelachen en per saldo is dat toch het doel. De overigen hadden goede, soms zeer goede momenten. Karet Frederik. reeds een oude tooneelrot in het dilet tantisme, Leonïe von Brake en Amalia Weideburg de Xantippe, de Oude Frits hun spel valt, als altijd, te loven, Van de tooneelen was veel werk go- maakt, zoodat het boschplekje, als dé salons, gezien mochten worden. De muziekvereeniging „Kunstkring" verleende hare medewerking en had een keurig programmal je voor de pauzen aap te vullen. Zij verwierf meermalen een hartelijk en welver diend applaus. We hopen dit seizoen toch nog iets beters van Varia te zien en te hooren te krijgen. Spert en Wedstrijden LUCHTVAART. KOPDUIKELARIJ. Pégoud te Frankfort, waar 400.000 toeschouwers op het vliegterrein aan wezig waren; Chevillard te Juvisy, waar 25.000 kijkers de toegangshek ken passeerden, hebben beiden d© eerste met een eendekker, de andere met z'n tweedekker Zondag schitte rende vluchten gemaakt, waarbij het „kopje duikelen" aan de orde was en nog veel meer acrobatische toeren te zien werden gegeven. Chevillard moet zelfs hoog in de lucht de „Tango" ge danst hebben. In Fransehe lucht vaartkringen noemt men Chevillard's verrichtingen nog mooier en talrijker dan die van Pégoud. Doordat eer tweedekker grooter is, kan met het bloote oog elke verrichting gemakke lijker gevolgd worden. Chevillard vol brengt de „looping" door voorover te duikelen. C,TeI."). Letteren en Kunst Het Tooneel HET NEDERL. TOONEEL. „Gekocht en Betaald", tooneelspel in 4 bedrijven, naar het Engelsch, van George Broadhurst. Het sprookje van Asschepoester en den Prins, naar onzen modernen tijd overgebracht. In dit geval de arme New-Yorksche telefoonjuffrouw Virginia Blaine, die door den milliardsir Robert Stafford ten huwelijk wordt gevraagd. Maar waar het oude sprookje ein digt: „en ze leefden nog vele jaren gelukkig"; daar begint het moderne pas. Niet dat de moderne Asschepoester iets voelt van gêne in haar nieuwe leven, daar is zelfs geen kwestie van. Virginia is een Amerikaausch meis je, die altijd haar eigen brood lieert verdiend. Zij bewondert in Robert de energie en het zakeninzicht, die hem (met eenig geluk natuurlijkI) tot railliardair maakten, maar ze zet hem daarom niet in de wolken en pust zich dadelijk aan aan haar nieuwe le ven. Ook vindt zij liet natuurlijk dal haar zuster Fanny met haar man, James Gilley, zich mede koesteren in den millioenengloed, waar deze (lan ook niets tegen hebben. Maarer is iets anders, Virginia is een gevoelige vrouw, die er naar hunkert liefde te ondervinden en zeil lief te hebben. Zij is tevens een viouw met gevoel vun eigenwaarde. En deze karaktertrekken zijn wei wat in den knel geraakt toen zij be loofde, Roberts vrouw te worden. Ze laat zich overrompelen door zijn ver langen, door de vreugde van zuster en zwager over de familierijkdom, en ook wel een beetje door het schitte rend vooruitzicht nnlliardairsvrouw te worden. Robert is haar sympa thiek, maar ze heeft niet genueg ovcr- wugen of met dit huwelijk aan tiaar gevoel van eigenwaarde wel recht wordt gedaan. En dit beleedigd gevoel van eigen waarde veroorzaakt de catastrofe. Robert Stafford is een man vol goe de eigenschappen, hij heeft Virginia 'eerlijk lief, maar hij voelt niet dat hij haar iets verschuldigd is omdat zc zijn vrouw werd. Integendeelhij weet, dat ze hein niet zou hebben aan genomen als hij arm was; dit telt wordt niet te niet gedaan door haar ia- ter ontwaakte werkelijke liefde voor hem: hij heeft haar gekocht en be taald. In het gewone leven denkt hij hier niet aan en is een teederc hartelijke echtgenoot voor haar, doch als hij wat meer gedronken heeft dan hij kan verdragen zooals meer dan eens gebeurt verliest hij zijn zclf-con- tróle en doet haar de grofste beleedl- gingen aan. Zij lijdt er onder, en wal het erg ste is: zij moei erkennen, dat er waarheid ligt in zijn dronkcmaiisbc- weringen. Die erkenning vooral doel haar besluiten aan hare vrouwelijke eigenwaarde nu nog recht te laten we dervaren en zij stelt Robert voor de keus: nooit meer drinken of zijn vrouw verliezen. Hij is wel vol be rouw over wat hij huar aandeed, maar tot het geven van een belofte kan hij niet besluiten. Hierin zou hij nare meerderheid erkennen liever nog ziet hij haar heengaan. Eu dus gaat zij en verdient weer haar eigen brood als winkel juffrouw. Zij kan niet terug, zoo lang Robert de gevraagde belofte niet vrijwillig geeft, doch lijdf onder de scheiding, ook ter wille van hare zuster, die nu weer sloven en zwoegen moet in bet huishouden. Robert lijdt niet minder onder zijne eenzaamheid, maar zijne koppigheid houdt hem er van terug, naar Vir gin.a toe te gaan. Zwager James echter die wel graag weer een druppeltje van den inilhoenenregen op zou vangen weet door een eenvoudige machinatie Robert en Virginia bij elkaar te bren-1 gen; terwijl beiden denken, dat de eerste stap van den ander is uitge gaan. Ze vallen elkaar in de armen, en zijn gelukkig, zelfs als zij hunne j vergissing omtrent den eeislen stap ontdekken. Robert erkent, dat hij haar niet missen kan en geeft de be lofte, en Virgie weet, dat zij voortaan haar man zal kunnen liet hebben en toch zichzelf blijven, een mensch met eigenwaarde zooa'.s hij. liet stuk houdt prettig bezig: 't is levendig en Lrisch, en heeft goede speeïscènes. Fanny en Jinuny, de kantoorklerk met hoogen dunk van zichzelf, bren gen ar een komisch element in; Em ma Morel en de heer Lobo speelden deze twee rollen met entrain, al gaat hot slordige platte spreken van de klein-burgervrouw mejuffrouw Mo rel niet al te natuurlijk af. Da fout van het stuk is, dat vooral in hel laatste bedrijf aan de bijfigu ren, Fanny en Jimmy, een veel te groole plaats wordt ingeruimd. Vir ginia's tweestrijd en lijden na de scheiding, krijgen we maar een oo genblikje te zien en dan nog maar oppervlakkég: de schrijver maakte zich daar gemakkelijk af en vulde zijn bedrijf met eenige grappige too- neeltjes tussehen liet echtpaar „aan lager wal." Dit doet wel eenige schade aan ons medeleven met de hoofdfiguren. Het tweede bedrijf, waar Robert half dronken thuis komt, eerst zijn zwager er tussehen neemt, eD later zijne vrouw beloedigt, is hei sterkste van het stuk; goed geteekend is daar in hoe de half beschonken© do con trole verliest over wat hij zegt, zoo- dat dingen, die anders verborgen in hem blijven, nu ongehinderd over zij ne lippen komen. Illustratie van het oude gezegde: „kinderen en dronken nienachan zeggen de waarheid." Dit bedrijf werd uitstekend gespeeld door Ko van Dijk als Robert; reeds zijn opkomen met 't even aarzelend blijven staan in de deur, toekende den man, dio iols meer gedronken heeft dan hij kan verdragon. En zijn grap pen, zijn woede, zijn hartstocht, het bleef alles in dien toon gestemd. Mevrouw Lobo-Braukensiek was een goede Virgie: haar spel heeft juist de eigenschappen, die voor deze figuur noodig zijn; frischlieid en vol komen afwezigheid van het sentimen teels en preckerige. We zagen nog den heer Lauren- tius als Oku, Roberts Japansche be diende, wiens hoofd-oonversatie Le stent in het telkens herhaalde; „neem me niet kwalijkI"; en Mejuffrouw Wolf.fers als een aardig Fransch ka mermeisje. De regie had voor een© goede aan- kleoding gezorgd, vooral de kamer vun het eerste bedrijf maakte den ge- wenscliten indruk van imponeerende kostbaarheid. Het publiek toonde zich zeer vol- duan. Mevrouw Lobo kreeg bloemen. ANNA VAN GOGH—KAULBACH. EEN REMBRANDT HEROVERD. Naar 't N. v. d. D. verneemt, is een meesterwerk van Rembrandt in het bezit gekomen van den heer Aug. Janssen, te Amsterdam, en daarme de voor ons land herwonnen. Hier vol gen een aantal bijzonderheden Het stuk is bekend als „Lucretia zich doorstekendegedateerd 1664, dus uil Rembrandt's laatste levens jaren. Het behoorde laatstelijk tot de kostbare collectie van den heer M. C. D. Borden, te New-York, welke in een prachtigen catalogus door dr. Wilhelm Valentiner in 1911 werd be schreven. Na den dood van den eige naar is die verzameling in Februari van dit jaar te New-York in veiling gebracht. De „Lucretia" is toen in het bezit gekomen van de firma Knoed- ler (New-York, Londen en Parijs), naar het schijnt in combinatie met anderen. Het stuk verkeerde in goe den staal, maar het was overdekt met verschillende vernislagen, welke het allicht voor niet-deskuiidïgen minder aantrekkelijk maakten. Zoo konden de heeren Knoedler het voor een tameljjk lagen prijs aan- koojien. Ilun stoutste verwachtingen werden nog overtroffen, want toen onze landgenoot de heer C. F. J. de Wild, aan hunne firma verbonden, hc-t stuk had ontdaan van de vernis lagen, die vooral den geheelen ach tergrond bedekten, is het in al zijn luister voor den dag gekomen als een <ler machtigste, indrukwekkendste werken van Rembrandt! Het schilderij, dat een afmeting heeft van 1 M. bij 1.15 M. in de hoog te, vertoont Lucretia als een bekoor lijke jonge vrouw. In de rechterhand draagt zij ecu dolk, die zij op de borst heeft gcriciit om zich den doodelij- ken stoot toe te brengen. De linker hand houdt zij opgeheven. Het kleed is van een gouden brokaatstof, met schittering van geel en groen, de halsdoek van fijn batist. De wijde moudcii laten de armen voor een deel ontbloot. De halssieraden be staan uit twee colliers, waarbij een paarlsnucr met pendeloque, in het linkeroor fonkelt een enkele parel. In den kleurenrijkdom en de stof uitdrukking van het prachtig ge waad herinnert dit meesterwerk: aan de „Zegening van Jacob door Isaak" (1656) te Kassei, aan den „Homerus" (1663) in het Mauritshuis, en „Het Joodsche Bruidje" (van 1668) iu 's Rijks Museum. Het evenaart ln alle opzichten die beroemde stuk ken en draagt dan ook alle kenmer ken van de laatste, de groote periode. Toen de heer Ant. W. M. Menslng van de firma Frederik Muller en Co., nog kort geleden dit stuk te Londen zag, was hij dadelijk besloten liet te koopen, om het zoo mogelijk voor goed naar pns land terug te bren gen. llij is daarin geheel naar wensch geslaagd, want niet alleen heeft hij het onvergelijkelijke schil derij kunnen koopen, maar daarop is het bijna onmiddellijk overgegaan ln het bezit van den heer Aug. Janssen, dien hij als kooper op het oog had, en den eenige wien hij met heeft aange boden. Dr. Wilhelm Bode, de groote Rem- brandt-kenner te Berlijn, van het verheugende feit in kennis gesteld, beantwoordde de mededeeling tele grafisch met een gelukwensch en niet den uitroep„ein herrlicher Rem brandt!" Naast de Nachtwacht, de Staal meesters, het Joodsche Bruidje, het portret van burgemeester Six en den Homerus, zal de Lucretia voortaan genoemd mogen worden als een der heerlijkste werken die het land van Rembrandt bezit. Men mag hierbij dus spreken van een in waarheid va derlandslievende daad. OVER BOEKEN. Dr. B. C C-oiidsmi t, die voor de firma W. J. Th ie me Co., te Zutfen, vroeger reeds de Mythen van Griekenland er» Rome bewerkte, heeft tlians de Engeïsche uitgave van „D e geschiedenis van hetRo- meinsche Vol k", vertaald en bewerkt De Engeïsche schrijfster E. M. Tap pan heeft in dit bock geen oorlogs geschiedenis, maar een cultuur-histo risch beeld va-i het beroemde volk ge geven, waardoor men het geestelijk en zedelijk leven van de Romeinen nader komt. Zij toont hierin aan, hoe een oorspronkelijk tuchteiooze bende lieeft kunnen ontwikkelen tot een volk, d. w. z. een nationale eenheid, wier innerlijke kracht zoo grant is ge worden,dat zij die niet alleen in uitge strekt gebied van de toenmalige we- reld heeft uitgeoefend, maar zelfs nog op onzen tijd, door haar wetgeving, den stempel drukte. Wie gevoelig is voor de bekoring van de klassieke we reld, zal zeker roet veel belangstelling van den inhoud kennis nemen. Het boek behandelt de geschiedenis van de stichting van Rome, omstreeks' 750 jaar v. Chr., tot den val van het Westersch en van het Oostersch Ro- meinsche rijk in 814 en 1453. Het werk is geschreven in bevatte- lijken stijl en een aantal afbeeldingen verklaren den tekst. Een nog kloeker werk is bij dezel fde uitgever (T hie me Co., Zutfen) verschenen, onder den titel „Noor- sche mythen", een aardig pendant van de straks genoemde Grieksche en Ro- meinsehe mythen, en van het werk over Middeleeuw sche legenden, dat eveneens bij deze firma is verschenen. De bewerker van dit boek, dr. H. W. Ph. E. v ande n Berg h van Ey- s i n g a, heeft daarvoor de stof ont leend aan den arbeid van den Duit- scben schrijver H. A. Geurber, die ook de straks genoemde mythologische boeken heeft samengesteld. De Edda's, waaruit deze mythen af komstig zijn, vormen ruwe brokken poëzie, in de oudste IJslandsche lite ratuur bewaard. Deze fragmenten, waarvan „De oudere Eddia" in den eersten lijd onzer jaartelling door uen geestelijke, Sae- munds werd verzameld, zijn eigen lijk de mythen van de Noormannen, maar tevens de groote geschiedenis van het noordelijk deel van Europa, die voor ons ras de beteekenis heeft van dat, historieverbaal van Traje voor de Grieken De Noorsclie mythologie moet dan ook van diepgaanden invloed zijn ge weest op de gewoonten, wetten en taal van de West-Eu rapeesche bevol king. Het is daarom een zeer verdienste lijk werk van uitgever en bewerker geweest, dit boek voor den lloilanü- sclien lezer geschikt te maken. Met klimmende belangstelling leest men dit boek door. Wat het mee aan trekkelijk maakt, is, dat de beteekenis van deze sagen wordt aangetoond waardoor men een dieperen blik op het geestesleven van de scheppers de zer mythen verkrijgt. PAS-VERSCHENEN BOEKEN. (Op de voor bespreking-vatbare wer ken komen wij nader terug.) „Ilelianthus", nagelaten roman door Ouida, bewerkt en ■voltooid door C. T li i e m c-, Amsterdam, Van Holkema en Warendorf. „De Koning van een vreugderijk", door A. S. C. Wallis (drie deelen), Haarlem, H. D. Tjeenk Willink en Zoon. „De ondergang van liet dorp", door P. LI. van Moerkerken, Am sterdam, P. N. van Kampen en Zoon. „Als rijpe vrouwen minnen", naar het Duitsch. van Margaretha von Sydow, vertaald door mevr. J. P. Wesselink van Rossum Amsterdam, L. J. Veen. „Res, non verba", „Leo Verberne", door A. L. T e r g o, (twee deelen), Amsterdam, L. J. Veen. „Levenswond", door Cora West- land, Leiden. A. W. Sijthoffs Uitge versmaatschappij. Koloniën POKKEN. Uit Soerabaja werd 22 October aan het ..Bat. NbL" bericht In de afgeloopen week deden zich in de afdeeling Malang 105 gevallen van pokkon voor, waarvan 4S met doodelijken afloop, in Kraksa&n 68 met 12, Panaroekan 69 met IS. Bon- dowoso 116 mei 28, Djember 31 met 11. Toeban 29 met 13 en Bodimegoro 27 met i. NAAST DEN S. I. Onder de inlanders is zoo meldt men aan "t Bat. Nbl. een Jh: weging gaande om. gehee! afgescheiden van den S. I., een vereen icing te stichten, die werkelijk huij» verschaft in geval van overlijden of bij een ongeluk. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen: te Veenendaal, J. Pi». Schippers, te Edete Hooginade en Rijpwetering, K. Olivier, caiid. te Apeldoorn; te Deventer, 11. G. van Wijngaarden, te Almelo. Aangenomen naar Piershil (to ex.) door R. N. J. Roskott, te Oud- en N.- Gastel. Beroepen te Hekelingen (toez.) J. G .Steenbeek, cand. te Amsterdam; te Klundert, G. Verdoes Kleyn, te Wa- genuigeu. Aangenomen naar Angeren door B. C. Verhagen, te Buiksloot. GER. KERKEN. Beroepen. :e Zuidwolde, W. Bouw man. te Hall urn- Bedankt. Voor Doesburg door A. Schweitzer, te Buiksloot; voor IIou- werzül door G. D. Scheepsma, te Roo- deschooL ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd to'. doctor in de geneeskunde op proefschrift „Over den oorsprong van den N Va gus bij het konijn", de heer F. J. Stuurman, 2e geneesheer aart het ge neeskundig gesticht voor krankzinni gen te Franeker, geboren te Kampen. Leiden. Geslaagd Candidaats-cxa- men rechten de heer J. J v Geuns. Z. E. KARDINAAL VAN ROSSUM. De „Gsservatore Romano" meldt de benoeming van Z. E. Kardinaal Van Rossum tot protector der Orde vin het H. Kruis in Nederland Stoomvaartberichten STOOMVAART-MIJ. NEDEKL-YN D. Het st. Ambon (uitreis) vertrok t7 Nov. van Suez. Het st. Kouing Willem I arriv. 17 Nov. van Batavia ie Amsterdam. Het st. Koning Willem III arriv. 16 Nov. van Amsterdam te Batavia. Het st. Radja (uitreis) arriveerde 17 Nov. te Southampton. Het st. Vondel (thuisreis) arriv. 16 Nov. te Suez. Kangean (thuisreis) arriveerde 17 Nov. te Marseille. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Palembang vertrok 16 Nov. van Rotterdam naar Batavia. Het st. Tambora (uitreis) vertrok 15 Nov. van Colombo. Het stoomschip Ceylon arriveerde 17 November van Rotterdam te Ham burg. I-let stoomschip Goronlalo arriveer de 17 November van Saigon te Huil. Het stoomschip Sindoro (uitreis) arriveerde 16 November te Southamp ton. Het stoomschip Tabanan (thuisreis) vertrok 17 Nov. van Tanj«br. Djebres arriveerde 17 Nov. van Java te Rotterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. I-Iet st. Bellasco. van Savannah n. Rotterdam, passeerde 15 Nov. Fi- nisterre. Het st. Westerdijk vertrok 16 Nov. van Rotterdam naar New-York. Het st. Zaandijk, van Savannah n. Bremen en Rotterdam, pas,©eerde 16 •Nov. 1 u. 30 nam. Dover. Het st. Oosterdijk arriveerde 16 Nov. van Rotterdam en Baltimore to Newport-News. Het st. Rotterdam arriveerde 16 Nov. van Rotterdam te New-York. Het st. Sloterdijk arriveerde 16 Nov. van Rotterdam te- Boston, KON. HOLL. LLOYD. Het stoomschip Eemland (thuisreis) is 17 Nov. Ouessaut gepasseerd. Het stoomschip Frisia (uitreis) ar riveerde 17 November te Rio Janeiro. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het st. Prins der Nederlanden ar riveerde 16 Nov. van Paramaribo to Amsterdam. STOOMV. MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het stoomschip Den of Kelly, van Java naar Ams'cniam, arriveerde. 17 November ic Suez. Het st. Dariianus, van Amsterdam naar Java, arriveerde 15 Nov. te Port Said. Het st. Diomed, van Batavia naar Amstesdam, passeerde 14 Nov. Gi braltar. Het st. Laertes, van Amsterdam naar Java, vertrok 15 Nov. van Li verpool. Marktnieuws GROENTENMARKT TE HAARLEM. 17 Novc-mber 1913. Aardappelen, aangevoerd en ver kocht 17 ILL. f a Appelen, aangevoerd 164 H.L., ver kocht 100 H L. f 6—f 12. Peren, aangevoerd f 125 II.L., ver kocht 90 H.L., f 6—f 12. Bloemkool, aangevoerd en verkocht 4000 stuks f 0.03—f 0.12. Roodekool aangevoerd 5000 stuks., verkocht 3030 stuks f O.ftZf 6.05. Wittekool, aangevoerd 700 stuks, verkocht 500 stuks, f 0.02—0.05. Savoiekool, aangevoerd 4009 stuks, verkocht 3000 stuks, f 0.02—f O.OG. Wortelen aangevoerd en verkochl 300 bos f 0.05f 0.07. Botermarkt. Aangevoerd en verkochl te Haar lem op 17 November 1913: 30 K.G. boter. Hoogste prijs f1.90. laagste f 1.70 per K.G.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7