Cirr's Moutbrood SCOIÏ8 Emulsion DE NIEUWE HOOFDCOMMISSARIS TE AMSTERDAM. Naar hat Hbld. verneemt, Is bin nenkort de benoeming te wachten van den heer Th. M. Roest van Limburgh, hoofdcommissaris van politie te Rot terdam, tot hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, als opvolger van den heer H. S. Hordijk. WINKELSLUITING TE DEVENTER. In een vergadering van- de Deven ter' Handelsvereeniging kwam o.m. aan de ordo de gehouden enquête in lake winkelsluiting. Het aantal voorstanders van ge dwongen winkelsluiting bleek te klein to wezen om over te gaan tot het ver eenden van een adres aan den Raad om een desbetreffende verordening in het leven te roepen. De winkelsluiting agitatie is hiermede voorlooplg van te baan. Stadsnieuws SOIRéE MUSICALE— E. A. CATS. Wat tegenwoordig zelden meer ge beurt, zaten wij Woensdagavond weer eens als van ouds in de bovenzaal van „De Vereeniging", om de. Soirée musical e bij te wonen die daar door den heer E. A. Cats werd gegeven en waarbij de concertgever zich de mede werking had verzekerd van mej. Fan ny Gelbart, pianiste, en den heer Rob. A. Patten, bariton, beiden van Am sterdam. liet was een avond die mee mag tellen in ons Haarlemscli mu- ziekleventje, gezellig intiem, maar volstrekt niet artistiek onbelangrijk. Die laatste eigenschap dankte hij wel •oornaruelijk aan den concertgever zelf, die zooals wij weten, een talent vol musicus en een \iolist van 't ech te ras is. Zijn aandeel in 't program ma bestond uit een Sonate (A-dur) van Handel, Gavotte van Baeb, Wie genlied van R. Strauss, Czardas van Monti en de Sonate in A-dur van Cé- sar Franck. In elk van deze werken gaf hij mooi, muzikaal vioolspel, dal getuigde evenzeer van temperament als van stijlgevoel al hoorde ik ook met meer voldoening de Sonate van Franck dan die van Handel of de Gavotte van Bach, 't Is jammer dat aan de schoonheid vjyi Cats' toon nu en dan afbreuk wordt ge daan door "t een of ander borend bij geluid. Juist de warme, bezielde zangtoon behooi t anders tot de meest le waardeeren eigenschappen v^an dezen violist. Hoe prachtig speelde hij het voorlaatste deel (Recitati'vo-Fan- tasie) uit Franck's Sonate! Maar ei genlijk mogen we deze geheele sonate- voordracht aanmerken als een praes- latie van voorname beteekenïs. Ik mag daarbij niet vergeten het zeer beduidend aandeel te gedenken, dat de pianiste, me}. Gelbart in deze hoogstaande kunstuiting nam. Zij legde dunkt mij bij dit veeleischend samenspel meer zuiver muzikaal ta lent aan den dog dan bij de toch heel verdienstelijke begeleiding der liede ren en zelfs bij haar solospel waarvoor zij een Prélude in ei3-mol van Rachmaninoff en de e-nlol-Wals van Chopin gekozen had en waarmede zij zich een hartelijk applaus ver wierf. De heer Patten had het zich ook niet gemakkelijk gemaakt. In het eer- sto deel van den avond zong hij zes liederen van Brahms; na de pauze vier van Schumann, twee van Schu bert en een van Henschei. Voor dit laatste lied, de bekende „Morgenhym ne" miste zijn stem het milde en strar lende waar dit misschien oppervlak kige, maar talentvolle en door de ge- Btadige stijging ook effectvolle lied niet goed buiten kan. En om liede reu als Schumann's „Wer machte dich so krank?'' en zijn tegenhanger „Alte Laute" tot hun recht te bren gen moet een zanger, geloof ik, over een Messchaerlsch of Zalsraanscb ai er ra voce beschikken. Maar in „Schone Wiege" en „Lied eines Schrniedes' van Schumann, in eenige liederen (vooral ,.So willst du des Armeu" en „Der Gartner") van Brahms en 't meest wel in de heide van Schubert: „Das Rosenband" en „Lachen und Weinen" hebben wij de goede hoedanigheden van stem techniek en ook de muzikaliteit van den zanger gewaardeerd. De zaal was nagenoeg geheel be zet en de aanwezigen gaven op leven dige wijze hun voldoening over de verschillende voordrachten niet 't minst dio van den ooncertgever te kennen. PHILIP LOOTS. Werf Conrad. Heden werd door de werf „Conrad" tilhier een kleizuiger afgeleverd ter beslemming naar Zuid-Amerika. D r. E s s e r. Naar men ons meldt, is Dr. Esser door de Haarlemsche Schaakveree- niging uitgenoodigd dezen winter voor de vereeniging een sinrultaan- sóance te geven. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. Aau 't voorloopig verslag van de af- deelingsvergadcringen der Tweede- Kamer over de begrooting van biuneu- landsche zaken ontlcenen we: „Als plaatsen, waar eene middel bare technische school groot nut zou kunnen stichten, werden genoemd Arnhem Haarlem, Groningen en Maastricht. Vooral echter werd de aandacht op dc Haagsche Academie gevestigd, die reeds jaren op steun der regeering wacht. Ook zouden verschillende leden gaarne de oprichting van eene middel bare technische school te Haarlem verzekerd zien''. Turïcolleete.- Het R. K. Parochiaal 'Armbestuur van Haarlem deelt mede dat de op brengst der gehouden Turfcol- lecte bedraagt f 679.77 1/2. Iletwerkaan do Amster- damsche vaart. Tiet verleggen van de tramrail», de telephoon- en waterleiding begint over het gedeelte SloterdijkHalfweg de voltooiing te naderen. Deze week nog is men met de lele- phoon- en de waterleiding in Halfweg gekomen. Tn do daaraan volgende weeik zal ook do straatweg klaar ko men en dc E. S. M. zal waarschijnlijk nog twee weken noodig hebben, al vorens óver het geheelc traject Half wegSloterdijk belde sporen bereden kunnen worden. Het werk van Half weg naar Haarlem zal voorloopig worden gestaakt, Tc voorzien Is dus dat a.s. Zaterdag dc werklieden werit- loos worden Looddiefstal. Van de binnenplaats van de school aan do Haarlemmerliedestraat zijn 4 looden pijpen (20 h '25 KG.) gestolen. Benoem tl. De heer G. F. Vlekkc te Haarlem is benoemd tot onderwijzer te Amster dam. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Bureau van Politie, een staart van een bont, een ketting waaraan sleu tels, W. v. d. Weijden. Saenrednmstr. 3, een broche-, J. Machielse, Frans Halsstraat 11, een broche. P. Panne keet. Leidscheplein 21 rood, een dames porlcmonaie. G. Groenendaal, Jans straat 22, een gummiband van een kinderwagen, C. Bijnsdorp, Oranje straat 63, een dekkleed, M. Goeder- mans, Brouwersstraat 54, een kinder- portemonnaie. 11. Muis, Haarlemmer liedestraat 2, een portemonnaio. Rubriek voor Vragen Geabonncerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, iu to zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groots Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Wordt er in Nederland ook een margarine-courant uitgegeven. Zoo ja, waar is dio verkrijgbaar? ANTWOORD: Neen, eon dergelijke courant is ons niet bekend. VRAAG: Mag men als men nog niet ten volle 23 jaar is. zonder geleide in Amsterdam gebruik maken van tram, café, schouwburg, enz. ANTWOORD: Ja zeker! Waarom zouden jongelieden niet mogen tram men voor zij 23 jaar zijn? VRAAG: Kunt u mij ook zeggen waar de secretaris woont van de ver eeniging die voornemens is huizen te bouwen tusschen do Oranjeboom straat, de Brouwersstraat en do spoorlijn? ANTWOORD: Het adres van den secretaris is ons niet bekend. VRAAG: Bestaat er in Haarlem een bibliotheek voor Spirititische werken. Zoo ja, waar is die gevestigd? ANTWOORD: Informeer eens bij mevrouw Noltbenius Glazener, Ged. Oude Gracht. Uit de Omstreken SCHOTEN. JAARFEEST DER VISCHCLUB „DE DAGERAAD". Maandag jl hield de Schotensche vischclub „De Dageraad" haar eerste jaarfeest in haar clublokaal te Scho- teD. In een openingswoord schetste de voorzitter de heer G. Pruis, den voor uitgang der club en wekte ieder lid -r toe op, met hart en ziel zijn medewer king te verleer-en Een vroolijke en heuglijke bijeen komst werd het nu. Er werden dooi de leden veel voordrachten gehouden welke opgeluisterd werden door piano muziek. Om ongeveer 10 uur des avond werd de club een verrassing bezorgd. Dc heer Hoogebeets, waarne mend voorzitter van den Haarlem- schen Hen sela srsbond, kwam te dezer gelegenheid zijn gelukwenschen aan bieden met het jaarfeest, en bood de club een IJciinneiingsmeebaille arm, met een hartelijke toespraak. Tot laat in den nacht duurde het feest opgewekt voort. BEVERWIJK. Te Amsterdam zijn voor het examen vrije en orde-oefeningen geslaagd de boeren G. P. H. Veltman en J. C. Vermeulen, beiden van Beverwijk. HAARLEMMERMEER. „Zang en Vriendscha p". Het Mannenkoor „Zang en Vriend schap" te Hoofddorp gaf in de groot-, zaal van Hotel de Beurs een concert, waaraan medewerking verleenden Me vrouw DrenthOhms, mezzo sopraan zangeres, mej. Heuekenroth, piano, beiden van Amsterdam. Wegens het hoogst ongunstige weer was de opkomst niet zooals men wel had verwacht. Het koor heelt het programma mei zeer veel succes afgewerkt; de zang van Mevr. DrenthOhms werd dooi het publiek luide toegejuicht. Zoo wel de zang als do begeleiding was heel goed. „Zang en Vriendschap"' bood dc solisten een bloemenhulde aan. Het Mannenkoor had dien avond een waren succesavond te boeken. Geconstateerd mag worden dat het Mannenkoor in den zang goed vooruit gaat. BENNEBROEK. Ten huizo van Ds. J. A. Gcrtli van Wijk, werd gisterenavond (Woensdag avond) overhandigd het geschenk, door de ingezetenen van Benncbroek aan hun voorganger aangebodcD- Hel cadeau bestond uil acht zilve ren kandelabres benevens enveloppe. Aan toespraken ontbrak het hierbij niet. Ds. Gerth van Wijk bedankte zeer aangedaan. De alom bakende oude vioolspeler H. G., is gasteren door de gemeente politie alhier ingerekend, omdaif hij nog drie weken gevangenisstraf te goed had. HILLEGOM. Kantoor- en Handelsbe dienden. Gisterenavond heeft dc afdeeling HiIIerom van dc te Sassenhelm ge vestigde Vereeniging van Kantoor- en Handelsbedienden werkzaam in het bloembollenbedrijf in „De Beurs" al hier vergaderd. Na de benoeming van een afdco- lingsbestuur, werden wijzigingen in de statuten en het huishoudelijk re glement besproken. Voorstellen daar omtrent komen in de a.s. algemeene vergadering- aan de orde. Dc heer G. C. Kommann van Sas senhei m, die deze vergadering presi deerde, (Joelde mede, dat getracht, zal worden o.a. in Lisse en Noord wijk ook afdeelingen op te richten. Het le dental te Hillegom steeg al tot boven de vijftig. IJMUIDEN. Zeel iedenstaking. De Hbld.-berichtgever schrijft: Zooals wij berichtten, had rnr. dr. H. Ver Loren van Themaat, burge meester van Velsen, zoowel aan de reeders als aan de stakende zeelieden zijn bemiddeling aangeboden om te komen tot een einde van den voor I.T- muiden zoo noodlottïgen strijd in het visschersbedrijf. De commissie uit dc reeders van visschersvaartuigen zond den burge meester het volgende schrijven „In antwoord op uw geachte mis sive van 17 dezer achten wij ons ver plicht een woord van waardeering uit le spreken voor het feit, dat gij u ge roepen voelt te trachten aan een voor onze gemeente zoo noodlottigen strijd, gelijk u zulks noemt, een einde te maken. Het wil ons echter voorkomen dat het wenschelijk is het volgende on der uw aandacht te brengen. Hoe is de strijd gekomen? Er is 'n staking, die allerminst door ons op welke wijze dan ook werd geprovo ceerd. Wij hebben integendeel alles wat in ons vermogen was gedaan om deze staking te voorkomen. Maar een zeer klein aantal opvarenden heeft haar geproclameerd, een zestig tal slechts. Ten gevolge van het feit, dat de overigen het goedvinden zich aldus te laten dwingen en in sommige ge vallen zich zelfs gaarne laten dwingen tot werkloosheid, ligt het bedrijf stil. Het doet ons leed, maar wij kunnen daaraan niets veranderen. Hbt dient hier belaas gezegd, dat een deel der opvarenden niet ongaarne de staking zag proclameeren om eens een veer tiental vrije dagen te genieten en dtt niettegenstaande alle opvarenden per jaar minstens 70 vrije dagen heb ben met behoud van loon, van een inkomen dat per jaar voor do minst- bezoldigden onder heA nog ruim ne genhonderd gulden bedroeg, en dat ter voorkoming van deze staking door ons nog niet onbelangrijk stond te worden verhoogd. Wij strijden thans slechts noodge dwongen, in zooverre dat wij, althans voorloopig, nog afwachten tot de op varenden het noodige inzicht zullen herkregen hebben. Wij wachten af tot ze weder aan het werk willen gaan, doch thans op een loonrege ling zooals wij die hebben vastge steld, mede in liet belang der opva renden zelf. Onze trawlers zijn beschikbaar, het zijn niet wij die ze stilgelegd hebben. Indien u na het bovenstaande van meening blijft, dat •.e overigens ge waardeerde bereidwilligheid ter zake van eenig nut kan zijn, dan zijn wij gaarne bereid nader van u te ver nemen." Door de beide zeeliedenbonden Is de bemiddeling van den burgemeester aanvaard. Letteren en Kunst Het Tooneel TOONEELVEREEN1GING. „Tirnin Boots", blijspel in 3 bedrij ven van Franz Molnar. Na de dokters van Sliaw, den advo caat van Molnar; na de fijne comedie die van een anderen kant bekeken, tragedie wordt de klucht, die laat lachen zonder andere bedoeling dan dat lachen zelf, al is in de hoofdfiguur een wel vermakelijke charge van een welsprekend advocaat gegeven. Maar laat ik liever niet vergelijken. Timm Boots is een aardig, amusant blijspel, waarin gegoocheld wordt met advocaten, inbrekers en detecti ves, tot niemand meer- goed weet tol welke van de categoriën hij eigenlijk behoort, waarin de advocaat tot de conclusie komt, dat hij aan den dief zijne carrière dankt, en dia dief ten slotte benoemd wordt tot secretaris bij het departement van justitie. Maar die dief is dan ook op en top een gentleman en dat niet als Arsène Lu- pin, buiten zijn vak om, maar i n zijn vak. Ge ziet, we zijn in het land der on begrensde mogelijkheden de sohrij ver zegt het ons zelf en we laten ons met pleizier er toe brengen aan de onbegrensdheid dei* mogelijk he, den, die hij ons vooi-zet, te gelooven. Den inhoud van het stuk te vertellen behoort echter om verschillende rede nen, hier tot de onmogelijkheden; wie zich wil amu3eeren met een grappig stuk in een vlot tempo gespeeld, ga het zien. Chrispijn weet er door zijn regie gong en Schwüng in te houden; zelf speelt hij den gentleman-inbreker Ti mm Boots met duizend aardige, fijne trekjes, die den blijspelheld vnn alle kanten belichten; van Kerckho- ven gaf een raak type van den advo caat Parker, vooral in het eerste be drijf waar het stuk nog op blijspel niveau staal; verder op wordt het langzamerhand geheel klucht. Gusta ChrïüDiïn Mulder* was eene be koorlijke mevrouw Parker, die geen doekjes windt om hare bewondering voor de geniale karaktereigenschap pen van Timm Boots. De overige medespelenden droegen allen bij tot het succes; Roemer gaf vermakelijk den aangeschoten profes sor weer. Er went veel gelachen in de zaal tn het applaus kletterde herhaaldelijk als een zomersche regenbui. ANNA VAN GOGH—KAULBACH. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. ZWAKTE in negen-en-negent'ig gevallen van de hon derd is onbevredigende gezondheid het gevolg van onvoldoende opname van het voedsel. In dergelijke gevailen wekt SCOTT'S Emulsion eetlust op, bevordert de spijsvertering, versterkt het bloed en bouwt het lichaam op zoodanige wijze op dat nieuwe krachten en hernieuwdege- f zondheid verkregen worden. (VAN LEVERTRAAN) Het is steeds raadzaam erop to letten dat de „Visscher met den visch" op de ver pakking voorkomt. Is gezonder en meer hygiënisch dan elke andere broodsoort. Verkrijgbaar bij de bakkers. INGEZONDEN Van iugeionden atulcken, geplaatst of biet geplaatst, wordt de kopie den Inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DE ACTIE DER BARBIERS. Geachte Redactie! Naar aanleiding van mijn ingezon den stukken in uw geëerd blad over de kwestie der verhooging van 50 der barbiers- en kapperstarieven en de daarop gevolgde polemiek heeft het bestuur der afd. Haarlem van den Neder). Barbiers- en Kappers- bond mij verzocht den toestand van hun bedrijf eens te willen onderzoe ken en daarna mijne meening te pu- blicecren in uw geacht blad. Gaarne heb ik aan beide verzoeken voldaan. Uit het groot aantal mij ter lezing gegeven bescheiden en ook door mon delinge inlichtingen is mij duidelijk gebleken dat do toestand van het barbiers- en kappersbedrijf te dezer stede werkelijk bedroevend is. In den loop der .tijden zijn aan de bar biers tal van inkomsten ontnomen door den zich steeds wijzigenden vorm .van het bedrijf, terwijl daar voor geen nieuwe ontvangsten in de plaats kwamen. Meer dan in eenig ander vak werden hier de prijzen ge drukt door de concurrentie, te meer daar het uiterst moeilijk was het be ginsel van vereenigen ingang te doen vinden. De eischen werden voortdu rend hooger, iedere volkszaak moet tegenwoordig modern zijn ingericht, ooiki het publiek verlangde doorloo pend meer, de huishuren stegen, de belastingen werden drukkender, de bedienden vroegen loonsverhoogingen en blijven dit vragen, daar ook hun toestand verre van rooskleurig ia Kortom de uitgaven zijn in de laat ste jaren zoo verbazend opgejaagd, dat het voor de barbiers hoogst moeilijk wordt het financieele even wicht te bewaren, te meer daar geen tariefverhoogingen plaats vonden. Ziehier enkele conclusies, waar door m. i. wel voldoende het goed recht der barbiers en kappers wordt gemotiveerd. Op hun verzoek wil ik dan ook gaarne hun actie steunen, daar te mij uiterst billijk voorkomt. U, geachte redactie, vriendelijk dank betuigend voor de vele plaats ruimte, die u in verschillende num mers voor deze zaak ter beschikking hebt willen stellen, verblijf ik Hoogachtend, Uw dr., W. P. J. OVERMEER. 20 Nov. 1913. Gemengd Nieuws TREURIG HUWELIJKSLEVEN. Te Parijs heeft een 27-jarige vrouw getracht haar man in den slaap dood te schieten. „De samenleving," aldus verklaarde zij eenvoudig weg, „was tusschen ons niet meer mogelijkik werd voortdurend mishandeld en ik besloot een einde te maken aan dien ellendigen toestand." De vrouw heeft de daad echter niet alleen voorbereid en begaan zij heeft zich laten helpcji door haar zoon. ,Zelf kocht zij het vuurwapen, maar zij gaf haar twaalfjarig zoontje Henri geld, om patronen tc koopen, welke taak het kind overdroeg n.b. om geen argwaan te wekken aan een vriendje. De moeder was ertoe overgegaan om zich te wapenen, om dat Ilonri haar verteld had, dat zijn vader, volgens diens eigen zeggen, 'n pistool wilde koopen om zijn vrouw te dooden. Zondagavond was moeder met de twee kinderen van een wandeling thuis gekomen, en had vader, dron ken in bed gevonden. Zij besloot er nu maar meteen een einde aan te maken, vroejr de kinde ren even In de keuken te gaan en echoot haar man (naar 2ij meende) dood. Daarop zocht zij haar kinderen op, zeide hun, dat „hij hun geen kwaad meer zou doen" en nam hen mede naar de politie, om zich aan tc geven. De politic, -die een onderzoek in stelde, vond den man wel zwaar ge wond, doch niet dood. Hij ontkende het plan' gekoesterd te hebben, zijn vrouw te dooden. DE GOUDDIEFSTAL. Achteraf blijkt, dat dc eerste be richten over den diefstal van staven goud uit een waggon van een bul- tenlandsclien trein, waarvan wij mel ding maakten, wel wat overdreven waren. Althans, we lezen nu dat slechts voor 46.00(1 frs. gestolen is. Het onderzoek tc Parijs moet reeds hebben uitgewezen, dat de daad ge pleegd is op het traject tusschen üeifien en het BeJgiscne grenssta tion. HET PROCES 'TE KIEF. Een telegram uit Kief aan de Pe- tersburgsche „Retch" meldt, dat een nieuw onderzoek zal worden Inge steld, ten einde te ontdekken, wie oe moordenaars van den knaap Ju- echlnsky zijn. EEN ONGEVAL MET DEN PARIJ- SCI-1EN D-TREIN. Dé D-trein uit Parijs, die des nachts om half één tc Berlijn arriveert, kwam Dinsdagochtend met twee uur vertraging aldaar aan. De trein was (zoo meldt de Tel.) even voorbij het station llolzwichede met een kolen- trein in botsing gekomen, waarbij on geveer tien personen, van wie de meesten licht, gewond werden. Een ooggetuige verhaalt hierover de vol gende bijzonderheden. „Van wege de herstellingen aan het station le El- berfeld had onze trein ongeveer tien minuten vertraging. Toen wij het station Holzwichede gepasseerd wa ren, vei*namen wij plotseling een he vig gekraak en een hevige schok wierp de passagiers door elkaar. De bagage viel uit de netten op den grond en de trein stond met een schok stil. Toen wij ons genoeg hersteld hadden, om om ons heen te zien,zagen wij, dat on26 trein een kolentreLn in den flank had aangereden. Ver schillende wagens van den kolen- trein werden verbrijzeld, terwijl ook sommige wagens van den D-trein ernstige schade opliepen Zoo bleef in de restauratie-wagen geen stuk por selein heel. Wie of wat de oorzaak van het ongeluk was, is nog niet uit gemaakt en zal uit een onderzoek moeten blijken. Het was zeer nevelig weer en de regen viel met stroomen, zoodat liet kan zijn, dat de signalen door den machinist over het hoofd zijn gezien. Pers-Overzicht DE ROODE WEEK. Het Volk schrijft: Als een blijde mare is do oproep van het Partijbestuur voor de Roode Week In het land ontvangen. De partij verlangt niets liever, dan weer aan te pakken. Vooral, nu blijkt, toe de vrijzinnige partijen, wien er alles aan gelegen moest zijn om de kies- reclitmacht der arbeidersklasse te be moedigen en aan te vuren, niet be ter weten te doen dan ze le bestormen en te bespotten, begrijpen do kies- rechtstrijders zelf, dat oen uiting noo dig ls, die alle burgerlijke politici doet begrijpen, dat op deze manier de arbeideisklasse zich het Algemeen Kiesrecht niet uit do handen laat slaan. Den 25en Juni hebben wij gemeend, dat do verwezenlijking van het Alge meen Kiesrecht nog slechts een kwes tie van parlementaire behandeling was. Het blijkt, dat de vrijzinnigheid eerst nog heeft willen pogen, de S. D, A. P. te decimeeren, en vele vrij zinnigen zouden niet treuren, als zij daarna den bedroefden Pontius Pi- latus kouden spelen, en hun woord voor het A. K. terugnemen. Wij moe ten dus het bewijs leveren, dat ook deze truc niet gelukt. Wij moeten een democratie geven van eenheid en kracht, om de rustige afwikkeling van de kiesrechtzaak te vei zekeren. Wij moeten, en wij zullen, tot verba zing en spijt van al wat wij zinnige propagandist is! DE HERVORMDE KERK. In de Standaard staat de volgende beschouwing, onder het opschrift: Kentering. Keer op keer publiceert de liberale Pers den laatsten tijd berichten uit de Hervormde gemeenten in onze ste den, die melden hoe voor de Kiescol leges de uitslag van da gehouden stemming omliep. Van Dort en Alkmaar hoorde men reeds voor lang. Nu 1s ook Amsterdam aan 't wan kelen. Van meet af wezen we er op, hoe dit te wachten stond, zoodra men van liberale zijde het belang er van inzag. In Amsterdam telt de Hervormde gemeente ruim 200.000 zielen, maar geen vierde er van leeft kerkelijk mee. Zoodra het dus aan de moder nen gelukt om de onverschilligen weer naar de stembus te krijgen, gaat eerst het Kiescollege en dun de Ker- keraad in moderne richting om. Steeds hebben we daarom gewaar schuwd, toch de goede ure, iru men meester van de Synode was, niet on gebruikt te laten voorbijgaan. Herhaaldelijk zijn hiertoe dan ook pogingen aangewend, maar als 't op stemmen aankwam, heeft de Haag sche Synode zich, ongelukkig genoeg, steeds van eiken doortastenden maat regel in belijdenden zin onthouden. Dit begint zicli thans reeds te wj& ken. En wie weet, hoe spoedig aile kan, op een belijdende Synode weer voor bij is. Rechtszaken EEN VAN DE BENDE. Voor de rechtbank te Amsterdam stond Woensdag terecht P. C. B, van beroep rijwielbandelaar, oud 4i' jaar, woonachtig Prinsengracht t« Amsterdam, beklaagd dat hij in het tijdsverloop van 22 tot 23 Januari j|, opzettelijk van diefstal verkregen goederen van den welbekenden II. l|. F. heeft gekocht, to wetendrie gou' den frontknoopjes met pareltje, oen nagelschaartje, een gouden armband met daaraan bevestigd medaillon, iu. houdende twee pareltjes, een gouden ketting met schalm waaratfn een pa- rel, een gouden dameshorloge, twee diamanten oorknoppen, een grout zilveren horloge, een zilveren remon- toirhorloge, een ronde gouden brocho met portret van H. M. de Koningin, drie zilveren lepels, drie dito vorken, drie vleeschvorken, een gouden pot loodhouder, een zilveren snuifdoos, een papiertje inhoudende een hoeveel, heid gruis diamanteen dof-gouden schakelarmband met schuifsluiting, een dilo bra-.be in den vorm van een bloemtak, een goudendamesremon- toir. een geschonden fijn schakelket tinkje, een gouden heerenremontoir, twee zilveren servetringen, een zilve ren cylinderborloge. oen gouden da- mesring met vier diamanten in kruis vorm, een gouden damesringetje met een diamant, een verguld zilveren ketting van platte schalmen, een si- garenaansteker, een zakmes en een pareltje op een gouden stiftje. Gedagvaard waren 9 getuigen, waarvan 2 décharge. Beklaagde ontkent, zich aan heling te hebben schuldig gemaakt en tracht zijn alibi te bewijzen. Van de getuigen werd het eerst ge hoord do heer J. G. G. Hoberg. in wiens woning op de 2de étage van perceel 2é Jan Steenstraat 7*2 in den avond van 22 Januari van dit jaar werd ingebroken en die bij zijn thuis komst een aantal gouden sieraden en diamant en ƒ45 aan bankpapier ver miste. geschat op een waarde van ƒ2300. Het O. M. eischle wegens heling 2 1/2 jaar gevangenisstraf met aftrek van 6 maanden preventieve hechtenis. Stoomvaar tberichten STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Demodocus van Japan en Penang naar Londen en Rotterdam, passeerde 17 Nov. Gibraltar. Diomed, van Batavia naar Amster dam passeerde 19 November 4 uur voorm. Wight Hector, van Batavia naar Amster* dam, passeerde 19 Nov. 4 u. 45 voorm. Dover. Kin tuck, van Java naar Amsterdam, vertmk 18 Nov. van Marseille. Het st. Hector arrivèerde 20 Nov,1 van Java te Amsterdam. Het st. Prometheus, van Amster dam naar Java, arriveerde 19 Nov- te Port Said. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Het st. Nias (uitreis) passeerde 19 Nov. Ouessant. Billiton (thuisreis) arriveerde 19 Nov. te Suez. Kangean (thuisreis) vertrok 18 Nov, van Mar seille. Krakatau (uitreis) is 18 Nov. Point do Galle gepasseerd. Oranje (uitreis) arriveerde 18 Nov. te Genua. Het 6t. Timor (uitreis) passeerde 19 Nov. Dungeness. Het st. Karimoen (uitreis) vertrok 18 November van Djeddah. KON. NEDERL. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Amor, van Spanje naar Am sterdam, pass. 19 Nov. Dunceness. Het st. Minerva vertrok 19 Noy. van Algiers naar Castellon. Het st. Neptunus arriveerde 18 No vember van Argostoli te Malaga. Hel st. Titan vetrok 18 Nov. van Stettin naar Amsterdam. Aurora an*iveerde 19 Nov. van Am sterdam te Pillau. Flora vertrok 18 Nov. van Neufahr- wasser naar Amsterdam, Leda vertrok 19 Nov. van Cu sha ven naar Amsterdam. Pluto vertrok 18 Nov. van Amster dam naar Hamburg. Het st. Clio vertrok 19 Nov. van Am sterdam haar Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Besoeki (uitreis) is 19 Nov. Gibraltar gepasseerd. Het st. Tabanah (thuisreis) is 19 Nov. Ouessant gepass.; wordt 20 Nov. des avonds te Rotterdam verwacht. Bandoeng (uitreis) arriveerde 15 Nov. te Port-Said. Goronlalo (thuisreis) is 19 Nov. Do ver gepasseerd. Jacatra (thuisreis) arr. 19 Nov. ta Saigon. Kavvi (uitreis) Vertrok 19 Nov. van Suez. Merauke (uitreis) arriveerde 18 Nov. te Padang. Rindjani (thuisreis) vertrok 19 Nov, van Perim. Siudoro (uitreis) vertrok IS Nov. v. Southampton, HOLLAND—AMERIK A-LI J N. Bcllasco, van Savannah naar Rot terdam, passeei'de 19 Nov. 7 uur 30 voorm. Dover. Ilct et. Noorderdijk, van Newport News en Baltimore naar Rotterdam, passeerde, 19 Nov. 11 uur 30 voorm. Wight. Sommelsdijk, van Rotterdam naar Cuba, Mexico en New Orleans, arri veerde 19 Nov. te Antwerpen. KON. HOLL. LLOYD. Frisia (uitreis) arriveerde 18 Nov', te Santos. liet et. Eemland arriveerde 20 Nov. van Buenos-Ayres te Amsterdam. Het st. Gooiland (uitreis) vertrok 19 Nov. van Las Palmas. liet st. Zeelandia vertrok 19 Nov. van Amsterdam naar Brazilië Buenos Ayres.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 10