in Oldenzoal uit den trein te stappen. Onze kaartjes, onze paspoorten, alles \vj- m goede orde en wij hadden bo vendien geld bij ons; meer dan ÏOOO Finsche marken (I Finsche mark is 50 ent}. Dat inen niet goed tegenover ons handelde, bewijst het feit, dat we t'Xth per slot rus'-ig verder reizen kon den, nadat men ons eenige uren op het 5-. ition had opgehouden en wij een paar ongov-c-ris-rtite kaartjes moesten keepen. 7-j verklaart voorts, op het station te Oldenzaa 1 dc paspoorten getoond en niet de voortzetting van de reis ge- eisclit le hebben, omdat in de paspoor ten volle vrijheid tot reizen verzekerd was. Alleen toei haar haar beroep ge vraagd werd, antwoordde zij, dat zij Parlementslid en haar vriendin on derwijzeres in de heilgymnastiek was Ook heeft zij tweemaal het geld moe ten te voorschijr halen, éénmaal voor den politie-beambte en later, toen de hoogere beambte de dames verhoorde. DE AMERSFOORTSCHE VERGIF TIGINGSZAAK. Do Tel. meldt: Et-nige dagen geleden maakten wij melding van het feit, dat te Amers foort het lijk opgegraven was van ze- koren d. K.; men verdacht nl. zijn vrouw ervan, dat zij haar man zou vergiftigd hebei D.t laaiste maakte do justitie op uit eenige uitlatingen van den stillcvenden boer d. B., bij wien d. K.'s vrouw voor en ook weer na haar man's dood huishoudster word. Waarschijnlijk in verband met het resultaat van het onderzoek van eeni ge deelen van het opgegraven lijk, ie I t recht verricht, heeft op last der ju stitie een onderzoek plaats gehad in de woning van genoemden d. B., die met de weduwe van d. K. en haar kind samen woont te Brammen. Na afloop van deze huiszoeking, over welks resultaat nog niets bekend is, is het huis van d. B. onder bewaking van de politie gesteld; de in wonenden mogen hun woning niet verlaten. ONTPLOFFING. Maandagavond had in de stoomsme- derij van den heer B. van der Hoff, jn de Korte Smeestraat te Utrecht, een acetvleenontploffiiig plaats, waar door twee personen verwondingen op liepen. De zoon van den smid kreeg een stuk gloeiend ijzer tegen het hoofd waardoor hij bewusteloos werd. Zijn toestand is (naar de TeL meldt) ernstig. OPENBARE LEESZAAL TE VEENDAM. Woensdagavond werd in tegen woordigheid van een groot getal be lang stellenden de openbare leeszaal te Voendam geopend. TUINDORP TE HETLOO. liet ..N v. d. D." meldt: De onderscheidene perceelen van het bosch „Overweg", die dit voor- j'nar aan verschillende personen overgingen, zijn door een te Alkmaar gevestigd notaris getransporteerd en OvergegauJi ten name der N. V. Bouw en WoningexTïIoi talie-maatschappij „Tuindorp Heiloo". De bedoeling is om een terrein, ruim anderhalf II.A. groot, grooten- decls Instaande uit perceelen van het bosch „Overweg", volgens een vast gesteld bouwplan als tuindorp in 1e richten en het met een 50-tal wonin- ge te bebouwen. Stadsnieuws Hst Woningvraagstuk. De hetr F. M. W i b a u t, lid van tien Aiiislerdatnechen Raad, was door de llaarleijische afdeeling der S. D. A. P .uitgenoodigó, om hier ter stede te komen spreken over „Het Woning vraagstuk In de groote zaal van de „Vereeni- ging" waren maar een 300 menschen bijeengekomen, toen omstreeks kwart voor negenen de vergadering w era geopend door den heer J. J o o s- t e n, den voorzitter der afdeeling der S. A. P. De heer Joosten herinnerde aan de étijg'tig der woninghuren te Haarlem en aan dc woningtelling, door de S. D. A. P. georganiseerd. Later is door de gemeente een officieele telling ge houden. die het onderzoek der S. D. A. P. bevestigde. Wat over het wo ningvraagstuk te doen is geweest, heeft het bestuur der S. D A. P afd. Haarlem, genoopt, om den heer Wi- baut uit te roodigen hier te spreken Over deze kwestie Spreker betreurde de slechte opkomst en sprak den wensch uit. dat het aantal soc-dem. leden ir den Haarlemschen Raad zou worden vermeerderd, waardoor het woningvraagstuk in den gewensch- ten zin kan opgelost worden. De heer Wlbaut, die bij z'n komst Teeds met applaus was begroet, be gon me. de opmerking, dat voorna melijk de arbeiders belang hebben bij net woningvraagstuk. Te Haarlem b-v. kon.i men op een wandeling door vele wijken, waar het woningvraag stuk voo' de bewoners niet schijnt te bestaan. Dat er een woningvraagstuk bestaat, ligt aan de economische ver houdingen De kapitalisten hebben, volgens spr.. belang bij het voort.be- staa i eener arbeidersklasse. Daar om wordt zoo weinig moge lijk ter oplossing van dit waagstuk gedaan. In Amsterdam is de woningnood zoo hoog gestegen, dat de Gezondheidscommissie er niets meer aan kan doen, en dus maar niet meer adviseert tot onbewoonbaar- verklaring over te gaan. Spreker heet als liu dezer commissie heel wat woningellende gezien. In het huidige systeem is deze kwastie maar tot zekere grenzen op te lossen, liet vraagstuk vormt het belangrijk ste onderdeel der soc.-dem. Gemeen te-politiek. wijl men de Gemeente kan dwingen de verbetering der volks huisvesting ter hand te nemen. Voor dc invoering van de Woning wet ir, 1902, kon de Gemeente, krach tens ac- art 134 en 135 der Gemeente wet ook reeds op dit terrein iets doen, daar deze artikelen alles tot de ge meente-taak brengen, wat tot de huis houding der Gemeente behoort. Se dert 19"2 is wel niet heel veel verbe terd, maar toch heeft men hier-en- da.ir sedert de invoering der Woning wet. een begin gemaakt met de ver betering van deu toestand- Spreker zet thana uiteen wat men kan doen ter oplossing van het vraag stuk, \corzoover de Woningwet daar toe aanwijzingen gee't» F.r moet gezorgd worden, dat de bestaande woningen voldoen aan re delijke eischen van bewoning, o.a. wat afmetingen, luchtververaching enz. betreft. Dan moet er een voi- doei.j aantal woningen zijn. Boven dien moet er een voldoend aantal wo ningen van eiken huurprijs, dus ook voor de arbeiders, aanwezig zijn. Een oplossing van het woningvraag stuk kan niet verkregen worden, zender de oplossing van de grondpo litiek. Spr. heeft eens van een directeur van Openb. werken van een groote stad, die niet in China ligt gehoord, dat hij wel wist wat grond en ook wat politiek was, maar niet wat grondpolitiek was. (Gelach). Een goede grondpolitiek is niet, dat de grond een handelsartikel moet zijn, waarop wat verdiend kan worden, zooals hier te Haarlem het geval was; maar wel dit, dat uien grond moet aanknopen, om in de toekomst de volkshuisvesting te verbeteren. Dan moet men zorgen, dut niet geschiedt, wat plaats heelt in 'n groote stad, die weer niet in China ligt, dat 't gebied der stad tot aan de grenzen wordt volgebouwd. Verkoop van grond, speculatie met grond moet uitgesloten zijn. Wel kan men den grond in gebruik geven, maar dan in erfpacht. De uiteenzetting van dit begrip leert dus, dat het woord „grondpoli tiek" niet in de studeerkamer thuis hoort, doch integendeel het belang van de arbeiders raakt. Slechte grond politiek maakt o.a. dat de woning- huisvesting niet verbeterd kan wor den en de huren steeds stijgen. Een goede grondpolitiek sluit dus in: dat men vooruit ziet en er zijn ge meenten, die in dit opzicht nog geen tien jaren hebben vooruitgezien. En toch, moest men dit gedaan heb ben, want na verloop van zooveel ja ren, zal men natuurlijk andere eischen aan de woningen stellen. (Gelach). Voorts moet nten met de vaststel ling van uitbreidingsplannen reke ning houden met de eischen der volks huisvesting en men inoet, zooals hier te Haarlem reeds moest geschied zijn tijdig uitzien naar uitbreiding der gemeentegrenzen, om aan grond te komen. De uitbreidingsplannen moeten tij dig worden vastgesteld, anders heeft de grond van de weilanden enz., die ten langen beste voor bebouwing wordt aangewezen, reed? d.-n prijs van bouwgrond verkregen. Men legt verband lusscben de in voering van de Woningwet en de stij ging der woninghuren. Maar dit is onjuist gebleken, want te Rotterdam heeft men in 1907, dus nadat de wet (en de Bouwverordening) vijf jaar ge werkt had berekend, dat de huren van kleine woningen daardoor slechte 0.8 cent op een gulden waren geste gen. Dan zegt men, dat de onbewoon baarverklaring de huren doet stijgen. Maar in het vorige jaar zijn te Haar lem slechts 18 perceelen onbewoon- baarverklaard. In het geheele land werden van 1903—1911 onbewoonbaar verklaard 10.631 perceelen. Maar wan neer men te Amsterdam naar belmo ren onbewoonbaar had kunnen ver klaren. dan móésten Cl- meer dan drie maal zooveel onbewoonbaar verklaard zijn a 1b nu geschied is. In het goh eel e land heerscht wo ninggebrek. Irt 1900 was 3,34 pCt. dor woningen onbewoond en in 1910, toen de Woningwet 8 jaar gewerkt had, was dit percentage gedaald tot 2.80. De bepalingen, omtrent de inrich ting der woningen kunnen niet nage leefd worden, omdat er zoo'n groot gebrek is aan goede woningen. in 't geheele land heerschw in 1910 nog in één op de negen woningen overbevolking. In Haarlem had men in 1909 nog in 452 woningen overbevolking. Daar bij rekent men dan dat overbevolking heerscht, wanneer meer dan drie personen wonen in één vertrek. (Als vertrek wordt dan ook nog aange merkt oen keuken en een alcoof). Te Haarlem is oen woningtelling gehouden, onder den drang der ar beidersklasse. Dat feit spreekt boek- deelen. Men ging daartoe niet over. voordat de S. D. A. P. zulk een tel ling had georganiseerd en daarmede den woningnood had aangetoond. Nu heeft men een telling gehouden maar dat is niet voldoende, want men moet dan tecli uok de aange toonde misstanden wegnemen. Spreker citeert thans de reeds v roe- ger door ons gepubliceerde aantallen woningen voor de verschillende groe pen vau huurprijzen. Uit die cijfeis niijkl het bestaan van woningnood. Slechte 1.77 pCt. van de woningen was onbewoond, terwijl reeds woningnood ouistaat, als nog 3 pCt. der woningen onbe woond is. Uit ue telling blijkt ook. uai de coöperatieve woningbouwvereeni- gingeu nkt in staat waren den nood weg te nemen. Spreker lierinnerl er aan, dat Haarlem vroeger toch bij uitstek de plaats van coöperatieven woningbouw is geweest. Het gevolg van den woningnood is, dat de huren belangrijk stijgen. Een verder gevolg is, dat te Haarlem de verbetering van de volkshuisvesting opruimen van krotten en tegengaan van overbevolking, stil ligt De beer Wibaut deelt ter illustratie eenigie gevallen mee, die do heer Nagtzaam in den Raad heeft meege deeld, namelijk het afbreken van per centen in de Schoterstraat, terwijl de menschen er nog in woonden dat menschen uit de Oranjeboomstraat geen andere woning Konden vinden, en dat G0Ü gezinnen vun Hiiarlemscho arbeiders te Schoteu moesten gaan wonen, ondanks dat zij daar foren sen belasting voor Haarlem moeten be talen. Het eenige middel, om tot betere toestanden te geraken, is de bouw van nieuwe woningen. Maar in een groote stud niet ver van hier weet men al reeds sedert twee jaren dat er woningnood ismaar nog zijn B. en W. daar aan het studeeren op het vraagstuk. Hier te Haarlem moeten B. en W. ook nog op dit vraagstuk studeeren, gelijk zij bij de begrootingsbehande- ling meedeelden. (Gelach). Nu Is spreker niet tegen studeeren, maa: dan moot men die studie tot haar recht doen komen. Er komen zeser veel andere vraag stukken bij dit woningvraagstuk te pas maar die lost men niet op door wachten. In elk geval moet er ge bouwd worden. Daarmee moet men beginnen. Er blijft dan tijd genoeg over, om de studie verder ter band te nemen. De moeilijkheid van 't vraag stuk, waarover men het zoo druk heeft, is dat men de kwestie niet wil of niet durft onder de oogen te zien. Want de oplossing er van is, dat in do beurs moet worden gegrepen. Goe de woningen moeten worden gebouwd en de huren daarvan aangepast aan de draagkracht der huurders. Te Haarlem zijn eenige aanvragen, om renteloos voorsciiot voor woning bouw in behandeling. De gemeente krijgt die voorschotten van het Rijk terug. De gemeente garandeert dus alleen de terugbetaling van het voor schot aan het Rijk binnen 50 jaar en zij betaalt de rente van het voorschot. Op die manier krijgen de vereeni- gingeri» geld tegen lager rente dart hypotheekbanken die zouden geven. Het zal verstandig zijn, wanneer de gemeenteraad van Haarlem die ver zoeken inwilligt; maar daarmee is het dringendste deel van het vraag stuk niet opgelost. Want die aau- vragen gelden voor den bouw van woningen, die de arbeiders niet zul len kunnen betrekken wegens te hoo- g© huren. De Haarlemsche bestuur- dersbond echter heeft een bouwplan in behandeling, waardoor de arbei ders veel geholpen zullen worden. Maar de gemeente zal voor die wo-" ningen toeslag op den huurprijs moe ten geven. De Woningwet maakt het mogelijk, dat de gemeente de helft dier bijdragen van het Rijk kan vor deren. De gemeente moot dus, als drin gend belang, ook de woningvoorzie ning tot haar taak gaan rekenen. Maar daartoe moet men komen door meerderen aandrang op t gemeente bestuur in den Raad door de arbei dersklasse. De groote gezinnen gaan liet ergst gebukt onder den woningnood. Te Amsterdam wonen daardoor groote gezinnen in eigenlijke (krotten en kelders. Te Amsterdam is bepaald, dat iie arbeiders voor de daarvoor gebouwde wonmgen niet meer huur behoeven te betalen dan één zesde van hun in komen. Wie dus f 12 verdient betaalt maar f 2 huur. De rest betaalt het ge meentebestuur. Dit behoort niet te geschieden a's gift, maar op grond van de overtuiging, dat de arbeiders klasse in haar geheel te weinig ver dient, om te leven en ook, om jen be hoorlijke woning te huren (Applaus). Ten slotte wekte spreker op, om ter verkrijging van de vervuiling a n de eischen der sociaal-democraten op het gebied van het woningvraagstuk, de gelederen van de partij te verster ken. (Applaus). De heer JOOSTEN dankte ten spreker. Voorts herinnerde spreker aan do nederlaag in Amsterdam III. Deze ■slag moet beantwoord worden. Als antwoord moeten de volgende week alle partijgenooten en va'kvereeni- gingsmannen hun tijd geven, om in die week zooveel mogelijk leden te werven voor de S. D. A. P. Ten slotte betreurde do hoer Joos ten het, dat de slechte opkomst het verhinderd heeft, dat deze bijeen komst een bedreiging is geworden aan het adres van het gemeentebe stuur voor de wijze, waarop'hier te Haarlem het woningvraagstuk wordt behandeld. Echter hoopte spr., dat deze bijeenkomst er toch toe zou bij dragen, dat de actie wordt levendig gehouden. (Applaus). Onder het zingen der „Internatio nal©" ging de vergadering hierop uit- Electr. Spoorwegmpij. Gedurende de maand October 1913 bedroeg het aantal vervoerde passa giers op de verschillende lijnen: AmsterdamHaaric-mZand- voort 229.912 Ceintuurbaan te Haarlem 163.235 HaarlemBloemendaal 80.756 Totaal 473.933 De ontvangsten per dagkilometer bedroegen: AmsterdamHaarlemZand- voort f 44,81 1/2 Ceintuurbaan te Haarlem 46,77 HaarlemBloemendaal 50,79 1/2 Kiekjes eit de Beehtszaal. Mishandeling, 's Middags 9tond voor de rechters de hotelhouder E. K. uit Amsterdam, dte dozen zomer te Zandvoort de zaak „Germania" dreef. Hij werd beschul digd den heer A. Muller uit Wiesba den mishandeld te hebhen. De Duitsche:* stelde zich civiele par tij en vorderde een schadevergoeding van f 350. De president deelde mede, dat de rechtbank geer. hoogere vordering in een strafzaak dax: f 150, kan toelaten. 't Verhoor van den Duit schor ge schiedde met behulp van een tolk, den heer C. Böhm. De mishandelde vertelde, dat hij 's avonds in gezelschap van twee an dere personen aan „Germania" is ge komen. Ze gingen op 't terras zitten, 't licht brandd.- nog. 't Doel was om een pottelce bier te drinken. De heer IC. kwam met een hond naar buiten, 't dier ophitsende. Bo vendien had de restaurateur nog een stuk gummislang, waarmee hij sloeg. „Ik had een heeleboei bonte en blauwe plekken", zoo verzekerde do Duitsoher. Zijn arm was ernstig bo- leedigd, de geneesheer in Zandvoort raadde hem aan naar 't gasthuis in Haarlem te gaan, om daar den arm te laten behandelen. In eenige maan den heeft hij, tengevolge der mishan- deling, niet kunnen wericen. Voor deze gedwongen rust eischle hij scha devergoeding. De restaurateur stelde de zaak ge heel anders voor. De zaak was al ge sloten. want de klok weea over 12. "t Personeel lag al te bed. Ik verzeker de den heeren zoo verklaarde de heer K. dat de zaak al gesloten was. Maar dc heeren wilden bier hebben, ze scholden m- uit en dreigden met een revolver. Toen heb ik mc verde digd zoo zei de heer K. De Duitscher was als kok in be trekking i»i hotel d'Orange. Dien werk- krit g heeft hij toen moeten opgeven. Als getuige werd gehoord een an dere employé van hotel d'Orange, die in 't gezelschap van den heer Muller was. Hij verklaarde, dat er geen re den was voor den restaurateur om zoo op tc treden. We wilden alleen een glaasje bier hebben, denkend, dat 't café nog open was. De restau rateur is heel woest opgetreden. Ik heb zoo zei getuige wel geroe pen; „schiet met je revolver", maar dit was alleen om schrik aan te ja gen en dun restaurateur te bewegen moe mishandelen op te houden. De beklaagde beweerde dat Muller en zijn metgezellen dronken waren. Beiden ontkenden dit evenwel be- elist. De buffetchef van „Germania" ver zekerde, dat hij voor 't voorgevalle ne alle lichten in 't café had uitge daan. Door 't voorgevallene is getui ge, die al te bed lag, wakker gewor den. Het was toen ongeveer 1 uur in den nacht. De heer K. zei: „ik heb hem een pak slaag gegeven". Beklaagdeik heb de heeren al leen van 't terras verwijderd. Toen een weer naar boven kwam, heb ik hen: geslagen. De heer Varekamp, arts te Zand voort, verklaarde, dat bij Muller een sleutelbeen gebroken was. 't Is niet zeker te zeggen of dit door een slag of een val gekomen is. 't O. M. achtte de mishandeling van Muller naar rechten bewezen. Mul ler heeft na de slagen met den gummi slang pijn in den schouder gevoeld. De breuk van 't sleutelbeen is dus een gevolg van 't slaan van beklaagde. Er was voor beklaagde geen enkele re den om zoo op te treden. Met 't oog op de ernstige gevolgen der mishandeling eischte 't O. M. een gevangenisstraf van twee maanden. Als verdediger (rad op Mr. Dr. Vis. Deze nam aan. dat er op dien avond meer gebeurd moet zijn, dan Muller en ziin metgezellen verklaren. Anders is 't immers niet te verklaren, dat be- kluuguc uidus tegen zijn bezoekers optiaa. lu ao veiKiarmgou van aiui- lei en zijn metgezellen n> op veiscnü- lende punten tegenspraak met he overige getuigen. De recniMuiK zal dan ook goed doen cie verKiatmgeu van Muller nauwge zet te beschouwen, want 't is niet aan te nemen, uat alles voorgevallen is, zouais iiij t voorstelt. De neer Vareaamp heeft als deskun dige veiklaaru, dat hij 't onwaar schijnlijk acht, dat do breuk van 't sleutelbeen is toegebracht door de guimnislang, op de zitting aanwezig. Het is aan te nemen, dat beklaagde uit zelfverdediging gehandeld heelt» Beklaagde zal dus moeten worden vrijgesproken. De civiele vordering is niet toewijs- baar, omdat deze is bóven f 150 en bo vendien omdat 't bewijs niet geleverd is dat de breuk van 't sleutelbeen van Muller een gevolg is van 't slaan van beklaagde. De rechtbank zal Donderdag a.s. uitspraak doen. KEES. De drink fonteinen. Wegens den naderenden wintertijd zijn de dxinkl on temen weder voor on- bepaalden tijd opgeborgen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. Tjeenk Willink, Oud. Oudegracht 90, een broche, W. Schulpzand, Lui- tesleeg 21, een vrouwenrok, D. van Mierlo Rozenpneclstraat 35 rood, eeni ge boenders, M. Korremans, Donkere Begijnhof 8, een jongenshandschoen, A. Th. v. d. Nes, Bakkerstraat 60, een damesbont, H. J. Razen, Gortesteeg 9, een loterij lot, J. Borgman, l'etterode- stra&t 17, een broche, J. v. Waard, Groot Heiligland 4, twee gewichten, C. Vooges, Ronioleustraat 3, een ro zenkrans, G. Polio, Uranjestraat 108, een stempel, P Dekker, Zuiderstraat 1U, een schooltasch met boeken, N. Oef fel, Saenredamstraat 112, een rol letje zijde. M. Kooij, U sulast iaat 16c, een dnmeshandwerk, A. Feel, Teding van Berkhoutstraat 5 een fabriekspen- ning. J. van Norden. Palmstraat 11, een kruideniersmand, W. Romeijn. Ged. Oude Gracht 20, een handschoen. Rubriek voor Vragen Gaabouneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoordix.g vatbaar, in to eenden bij de p."dactie ven HaarUm'r Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden wordon geb»el kosteloos gegeven en aoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van don inzender varmeiden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. - Ik ben in de plaatselijke belasting te Scholen aangeslagen voor f 21.54 Kunt u mij ook zeggen naar welk inkomen dat berekend is? ANTWOORD. Deze vraag is, zon der nadere gegevens niet te beant woorden. De plaatselijke belasting te Schoten bedraagt 11/2 pet. van het in komen, na aftrek von f 400, benevens f 25,— voor ieder kind beneden 16 jaar Olt ie Omstreken SANTPOORT. De directie van Meereuberg heeft de levering van een groote partij St. Nicolaoskoek, waarvoor een aanbe steding is gehouden, gegund aan den heer W. Worst, Zijlstraat te Haar lem. SLOTEN. De annexatie pl annen. Van het dorp Sloten uit worden po gingen aangew end om met het oog op de annexatieplannen van Amsterdam, toch eon afzonderlijke gemeente te kunnen blijven, wanneer b.v. minder bij Amsterdam worde gevoegd. ZANDVOORT. Gemeenteraad. In de Donderdagavond gehouden raadsvergadering waren afwezig de heeren v. d. Werif en Koning. Na de notulen-voorlezing ontspon zich een disucssie over de juistheid der notulen en het raadsverslag. 't Slot was, dat in 't verslag nog een kleine aanvulling opgenomen zal worden van 't gesprokene door den heer Zwaan over de belasting-quaes- tie in de vorige vergadering. In verband mot een bouwplan werd op voorstel van B. en W. be sloten aan de Zandvoortschs terrein en hotel-maatschappij vergunning te vorleenen den aanleg van een straat uit te stollen, onder bepaling, dat de maatschappij nu reeds de waarborg som zal storten. De heer Collot d'Escury zei: Als goed bekend met deze maatschappij kan ik verklaren, dat de maatschap pij 't belang der gemeente op 't oog heeft. Als de straat nu reeds aange legd wordt, zal ze stuk gereden wor den door 't vervoeren van bouwma teriaal, en krijgt de gemeente veel on derhoud aan deze straat. B. en W. hebben een plan laten ontwerpen tot verbreeding van stra ten in de omgeving van de Passage. Dit. plan is nu gereed. Een verzoek van de Zandvoortsche H. en T. M. om wijziging van de rooilijn bij 't nieuwe Kurhaus werd, in verband met dit plan, aangehou den tot nadere besprekingen. De gemeente-geneesheafon, die nu 12 jaar in dienst zijn, verzochten per adres vast aangesteld te worden, in verband met een pensioenregeling. De beer Stom gaf in overweging reeds nu in beginsel een uitspraak to doen over dit verzoek. B. en W. stelden voor het adres der geneesheeren te behandelen bij do nieuwe benoeming van gemeenle-ge- neesheeren. De heer Slagveld: Ik zou den heer Stom in overweging geven zijn stcra niet zoo spoedig te bepalen. We heb ben daarvan in de vorige vergade ring ook reeds gevolgen gehad van deze spoedige stem-toezegging door den heer Stom. De heer Zwaan: Als er hier repri mandes uitgedeeld moeien worden is dit aan den voorzitter en niet aan den heer Slagveld... De heer Slagveld zei iets, dat niet te verstaan was. De Voorzitter hamert: Dat zijn per soonlijke quaesties, geen gemeente belangen. die zijn hier dus niet aan de orde. Het voorstel van B. en W. (uitstel van behandeling van 't adres der ge neesheeren) werd aangenomen. De Voorzitter deelde mede, dal voor 1 Januari ook de pension eer in g der gemeente-ambtenaren aan de orde zal komen. De raad voerde een lange discus sie over de vraag of een verzoek van den heer Jb. Koning, tot afwijking van de rooilijn bij 't bouwen van hui zen aan 't Schelpenplein, al of niet heden behandeld zou worden. Do heer Büekmann beveelde dade lijke behandeling aan, De Voorzitter en eenige andere hoe ren ontraadden dit. B. en W. willen eerst advies van den gemeente-op zichter hebben en binnen een week zal een nieuwe raadsvergadering ge houden worden, want 't rapport der gascommissie is ingekomen en moet behandeld worden. Besloten werd tot aanhouding. B. en W. stelden voor 't personeel bij 't herhalingsonderwijs met een leerkracht uit te breiden, wegens 't groot aantal leerlingen. Dit keurde de raad goed. Als onderwijzer bij dit onderwijs werd benoemd de heer Poots. Op voorstel van B. en W. werd weer besloten de jaarlij'ksche gratificatie van f 50 aan den Rijksveldwachter te geven. B. en W. stelden voor een cursus voor inhalingsonderwijs in te stéllen, omdat de schoolopziener meent, dat alleen aan 1 herhalingsonderwijs mogen deelnemen jongelui, flie alle 6 leerjaren der school hebben door- loopen. De voorzitter wees er op, dat er door 't heerschen der diphtherie, leerlingen zijn, die niet geheel de school doorloopen hebben Thans kunnen ze niet aan het herhalings onderwijs deelnemen. Daarom stel len B. en XV. voor een cursus voor in halingsonderwijs up te richten. De heer Van der Plas was 't niet eens met 't advies van den schoolop ziener Sprelrer heeft advies ingewon nen van verschillende personen waaruit blijkt, dat ook anderen het oordeel van den schoolopziener dee len. De heer Ketelaar (lid der Tweede Kamer en schoolopziener te Amster dam) heeft in een boek over onderwijs een oordeel geschreven, dat In strijd is met de opvatting van den school opziener te Haarlem. De Minister van binnenlandsche zaken heeft indertijd in zake een quaestie in Steenwijker- woid een uitspraak gedaan die ook gaat tegen 't standpunt van den schoolopziener to Haarlem. Spreker gaf daarom in overweging om zich niet neer te leggen bij het oordeel van den schoolopziener. Laat de gemeenteraad in beroep gaan bij de regeoring. Een inhalmgscursus is een kostbare zaak. De heer Zwaan meende, dat een in- halingscursus niet zoo kostbaar is. Er hebben zich 13 leerlingen aangemeld. Het verschil in kosten (opneming de zer 13 leerlingen in een inhaüngs cursus of in het herhalingsonderwijs) is hoogstens 30 gulden. Spoed dringt, want de wintermaanden zijn daar. De heer Van der Plas Er Is een uitspraak van den minister, de heer Roodenbureh is het daarmede niét eens. De raad kan zich houden aan het vroegere besluit en de 13 leerlin gen inlijven bij liet herhalingsonder wijs. Laat de schoolopziener an maar in beroep gaan. De arrondisse- mentsschoolopzieuer is iiel ook met eens met den districtsschoolopziener. De VoorzitterMaar dan loopen wc de kans, dat liet schooltoezicht uit maakt dat de regeering geen subsidie geeft voor het geheele hm-haR u:- derwijs. De heer Zwaan gaf in overweging, voor dit jaar oen inhalingscursus in te stellen en dan de zaak voor vol gende jaren uit te vechten. Dc heer Collot d'Escury was het daarmee eens. Het eerst werd gestemd over het eerste voorstel van den heer Van der Plas, om de zaak te verdagen en een •beslissing uit te lokken van de regeo ring. Dit werd verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Vóór stemden de heeren Van der Pias, Slagveld, Bakkenhoven en Groen. Met dezelfde stemmen voor werd verworpen het tweede voorstel-Van der Plas, om de kinderen dadelijk in to lijven bij 1 herhalingsonderwijs. Het voorstel van den heer Zwaan, om voor dit jaar een inbalingscursus in te stelten, werd daarop aangeno men. Besloten werd voor dezen inha- lingscursus dezelfde schoolgeld rege ling le treffen als voor het herha. linasonderwijs. Tot onderwijzer aan dezen cursus werd benoemd de heer Van Asperen. Hierna kwam de melkverordening aan de orde. Het minimum-gehalte is gesteld op 2.85 pCt» De heer Slagveld wees er op, dat Velseri slechts 2.75 pCt. eisebt. In sommige maanden is dit procent nic-t te halen, niet eens 2.75 pCt. De Voorzitter zei, dat Amsterdam ook 2.85 pCt. eischt» De Gezondheids commissie heeft er geen bezwaar te gen gehad, want onze ontwerp-veror- dening is goedgekeurd. De heer Van der Plas stelde voor, 2.75 pCt. te bepalen, omdat dot ook eischt. Dit werd door den raad goedge keurd. De verordening werd vastgesteld. B en W. stellen voor. de openbare pompen voor 1 Maart 1914 af te bre ken. Dit keurde de raad goed. Ook stelden B. en W. voor, der gemeente-opzichter gedeeltelijk te ont lasten van eenig administratief werk. Dit kan door het jongemensch, dat de telefoon in het politiebureau bedient, daarmee te belasten. Men kan er den jongeling f 50 per jaar voor geven. Nu verdient hij reeds f 156. De raad had daartegen geen be zwaar. Bij de rondvraag vroeg de lieer Slagveld een betere straatverlichting in ete buurt ten noorden van 't Oranje- hotel. V titer zei de heer Slagveld, dat de verwarming in school C. slecht is. De temperatuur komt niet hoogcr dan 5G graden. Ligt dit aan de machine? De Voorzitter zei dat de zaak is on derzocht en dat bleek, dat de stoker de schuld droeg. De stoker vond die temperatuur voldoende. Ik heb hem toen zoo zei de Voorzitter ge zegd, dat hij anders moest stoken, naar den zin van 't schoolhoofd. De heer Snijer gaf in overweging, voor alle straten rooi lijn en vast te stellen. Er zijn nu straten waarvoor nog geen rooilijn vastgesteld is. Dit geeft aanleiding tot onbillijkheden. De Voorzitter was ook vim oordeel, dat ook voor die straten rooilijnen vastgesteld moeten worden. Daarna werd de vergadering ge sloten. IIILLEGOM. V ei I i n g. Donderdagavond zijn de twee bur gerwoonhuizen nrs. 13 en 15 in de Ilonpewerfstraat alhier, in bod "staan de- op /3900 en verhoogd met /300, n) i overstaan van notaris Lange- vc-'d bij afslag verkocht. Beicie perceelen werden op 5204 totaal afgemijnd door den heer H. Sc hol ten Pzn te Lisse. HEEMSTEDE. Gemeente cigendo mmen. De eigendommen der gemeente, ge schat op een waarde van ruim (752 000, ziin serzekerd bij de firma De Vos Zoon, te Amsterdam. Gemengd Nieuws DE STAKING IN DE FRAN- SCHE KOLENMIJNEN ïn antwoord op een desbetreffende vraag van Jaurès, verklaarde minis ter-president Barthou. dat er troepen naar het 6takingsgebied ziin gezon den om daar de orde te handhaven en de vrijheid van arbeid .te vprzeke- ren Hij stelde verder voor, dat de Ka mer een speciale zitting zou wijden aan de behandeling van deze quaes tie. STAKING IN RUSLAND GE ËINDIGD. De arbeid is Donderdag in bijna al le fabrieken te Petersburg hervat. DE DIAMANTENDIEFSTAL TE ANTWERPEN. Ir: „De Nieuwe Gazet" vinden wij over den diamantendiefstal het vol gend verhaal Dinsdagmiddag werd het stations- kwartier in opschudding gebracht door een stoutmoedigen bandieten- streek. Het achtergebouw van de herborg no. 64 in dc Pelikaanstraat, is als diamantslijperij ingericht. De slijpers die er werkzaam zijn, gaan 's mid dags naar huis of in de buurt eten, terwijl een man de fabriek dan be waakt. De heer Klipper, wonende Van Le- riusstraat, eigenaar der diamantslij perij, had een waker, zekeren Praet, wonende te Mariaburg, aan gesteld. Deze is reeds veertien jaar bij den heer Klipper in dienst. Dinsdagmiddag had Praet de slij perij verlaten om aan 't station zijn

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6