NIEUWS= 31e Jaargang No. 9334 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Z A.TERDAG 22 NOVEMBER 1913 A Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephooh interc. 6229. DIJ' NUMMER BESTAAT UIT ACHTTIEN BLADZIJDElN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 23 NOVEMBER. Schouwburg: Sols er en Hesse. Spe- cial i teitenvoo rstel 1 ing. Soc. Vereeniging: Volksconcert Haarl. Muziekkorps, half drio. De Kroon: Biosc. voorstelling. Brongebouw: Biosc. voorstelling. Soc. Vereeniging: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stel ling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. KI. Vereeniging: Biosc. voorstolling. Biosc. Union. Schoten: Voorstelling Rusthoek. Bloemendaal: Concerten, 1/2 en 7 1/4 mw. MAANDAG 24 NOVEMBER. "•Schouwburg: Een vdinder op de pijnbank. De KroonJacob van Leraiep: Mo- inus-avond. Soc. Vereeniging: Comité Plan 1913. Feestavond. Biosc. Theater: Gr. Madkt: Voor stelling. Apolio-Theater: Rlosc. voorstelling. KI. Vereeniging: Biosc. voorstelling QM~ONS HEEN No. 1843 Dit dsn Franschen Tt]l VI. Prefect de Celles vertrouwde al in Februari 1813 de stemming niet in het arrondissement Haarlem. En hij had gelijk. De menschen, het Fransche juk hartelijk moede, zagen na den toent naar Rusland en den veldslag bij Leipzig, vol hoop en vertrouwen uit naar hulp van de geallieerde mo gend lieden en heimelijk werd er han del gedreven in wapens. Dr. M. Bruijel verhaalt in zijn artikel, dat op de Botermarkt door de Fransche autoriteit wapens in beslag genomen werden, evenals bij een slotenmaker, die ze leverde aan kooplui, welke er de dorpen mee afventten, geweren, musketten, kara bijnen en een menigte pistolen, sa bels en bajonetten. Daarom werden door de Fransche autoriteiten staten opgemaakt van de kanonnen, affuiten en projectielen, die aau de gemeente toebehoorden en van de wapens, die het eigendom waren van wapenhan delaars en particulieren; alles werd mei de wapens van de voormalige schutterij naar Naarden en Hellevoet- sluis opgezonden. De kosten van de uitrusting van 60 jagers werden, zij het ook met, moei te, bijeen gebracht, de gardes d'hon- neur, die ook hier waren aangewe zen, schikten zich en vertrokken. Maai de stemming bleef, tusschen hoop er vrees, tegen de Franschen. Hei beste én meest beknopte relaas, dat van den terugkeer in Haarlem tot een eigen bewind gegeven werd, is afkomstig van Mr. Joh. Enschedé; hei boekje heet Aanteekeningen van het, gebeurde in de stad Haarlem van 15 November tot 2 December en wat hier volgt is er grootendeels aan ont leend. De schrijver zelf heeft in de gebeur tenissen van die dagen de hoofdrol gespeeld. Hij was nog jong: in 1805 was hij. afgestudeerd, op 20-jarigen lecflijd te Haarlem gekomen, om te arbeiden in liet voorvaderlijk bedrijf. Bruijel geeft een afbeelding van hem lil de deftige kleeding van die da gen. met het haar over 't voorhoofd en een vroolijken glimlach op het gezicht Tot opgewektheid had hij re den, want men ontving hem in Haar lem met vriendelijkheid, maakte hem al in 1800 tot kapitein bij de stedelijke echitterij en in 1810, na de inlijving bij Frankrijk en invoering van hel Fransche rechtswezen, rechter-plaats- vervanger, lid van den municipalen (gemeente-) Raad en adjunct-maire. In die hoedanigheid was hij belast niet het toezicht op de gevangenissen en militaire aangelegenheden. De afloop van den tocht naar Rus land «naakte hem al bedacht op maatregelen tot vrijmaking van het vaderland, waarvoor hij steun vond bij zekeren Sanders, agent van de kazerneering. Den 15den November verbrandden de Amsterdammers de douane-huisjes van de Franschen, de Fransche be zetting zocht er een goed heenkomen, de ambtenaren namen de vlucht en ook in Haarlem vertrokken de amb tenaren in den nacht. Een dag daar na droeg de maire van Haarlem, W. Ph. Barnaart, zijn adjunct Enschedé op, een korps rustbewaarders te or- ganiseeren. Deze, die niets liever wilde, stelde voor elk der zes wijken een compagnie samen, onder Jac. Enschedé, W. M. van der Aa, D. W. Rookrr.aker, W. van Kaps, P. van Lee en W. A. Hazelaarbovendien wer den 12 rustbewaarders te paard aan gesteld. In tusschen was de bewape ning, daar alles in beslag genomen en naar elders verzonden was, zeer moei lijk, zoodat zelfs de houwers van het tooneelgezelschap Leerzaam Ver maak. die een paar honderd jaar oud waren, niet werden versmaad. Reeds den 17den werd een begin ge maakt met het wegnemen van de kei zerlijke adelaars van de woningen van de tabaksverkoopers; eenige ij veraars begonn en oran je te dragen en de commandant van het Fransche garnizoen, St. Just, hield zijn man schappen in de kazerne. Daags daarop bestond Enschedé het waagstuk, de Oprechte Haarlemsche Courant met het oude wapen en zon der tien Franschen tekst uit te geven. Die dag bracht nog eeq andere ge-' beurtenis. Commandant St. Just ver klaarde aan den maire, dat hij voor nemens was met al wat wapens droeg den volgenden dag naar den Helder te vertrekken. Aan zijn adjunct, En schedé vroeg maire Barnaart daarop, of hij zich er toe in staat rekende, de bestaande orde van zaken (derhalve het Fransche bewind) te doen eer biedigen. Enschedé heanlwoorddc die vraag alleszins ontkennend. Daarop verklaarde de maire, dat hij zich alsdan aan de verdere werk zaamheden en de verantwoordelijk heid van het stadsbestuur moest ont trekken en het aan Enschedé moest overlaten, daarin tot behoud van rust en orde te voorzien. Hier was dus de kentering. Ensche dé handelde onverwijld. Nog dien zelfden nacht vergaderde hij met de kapiteins der rustbewaarders ten studhuize en met hun 6.teun en in stemming werd een voorloopig stads bestuur gevormd uit de volgende hee ren Dr. J. C. B. Bernard, H. D. Gil- derneester, L. Pauw geb. Hoeufft, Ja cob Scholting, A. van Wickevoort Crommelin, G. A. Vermeulen, D. Hoeufft. Dr. J. P. de Wilde, P. Teding van Berkhout en D. A. W. van Tets. Inmiddels waren, zoo verhaalt En schedé verder, de Franschen door de Nieuwpoort (vroeger bij de Kennemer- brug) vertrokken. De eerste compag nie van do rustbewaarders hield de wacht. Mr. Enschedé en de kapiteins staken de oranje-cocarde op en de burgerij vernam al dit nieuws bij het krieken van den dag. Het provinciaal bewind nam nog in zich op de heeren F. van der Schoft, B. W. van der Vlugt en Mr. Joh. Enschedé en koos den heer D. Hoeufft tot leider. In de belioelte aan geweren en am munitie werd toen eenigszins voor zien, doordat Duilschers uit de Fran sche bezettingstroepen deserteerden en zich bij het voorloopig bewind aanmelddenmen schijnt hen even wel niet recht vertrouwd ts hebben, want wapens en patronen werden hun afgenomen en zij zelf in de ka zerne geconsigneerd. Evenwel bleef de toestand zonderling. Waar het heen moest wist niemand.- Generaal Molitor bedreigde uit Utrecht voort durend Amsterdam, een redoute tus schen de sluizen te Halfweg was nog altijd door soldaten In Franschen dienst bezet. De heeren Van Wicke voort Crommelin en Vermeulen, die als afgezanten van Haarlem naar den Haag gezonden waren, keerden zeer ontmoedigd vandaar terug. Niemand wist waar de Prins was en welke hulp van het buitenland kon ver wacht worden. In die periode van on zekerheid zette men de vaderlandsche vlag nog niet op den toren, waar schijnlijk ook wel onder den Indruk van geruchten over het aanrukken eener Fransche krijgsmacht. Wel kwam den 23sten de proclama tie van Van Hogendorp en van der Duijn van Maasdam, maar de Haar lemsche Raad besloot met de afkon diging daarvan nog een dag te wach ten. Men bleef nog wat huiverig. Geen wonder, de omgeving van het gemeen tebestuur was te wankel om erop te steunen. Toen Enschedé de bereden rustbewaarders opriep om een ver kenning te doen naar Beverwijk, ten einde te zien of daar misschien plun derende Franschen waren, verschenen er van de twaalf maar twee, de com mandant en een van de manschappen. Maar den 24sten, toen een troep kozakken te Amsterdam was aange komen. liet men in Haarlem de Oran jevlag op den toren hijschen en de proclamatie uit den Haag afkondigen. Dat zal Maandag een eeuw gele den zijnl J. C. P. Stadsnieuws J. B. SCHUIL. Onze vroegere medewerker voor toonee-l, de heer J. B. Schuil, kapitein der infanterie te Bergen pp Zoom, heeft pensioen aangevraagd en komt zich opnieuw te Haarlem vestigen. COMITé PLAN 1913. Do belangstelling in den Feest avond van Comité Plan 1913 op Maan dag 24 dezer in de Soc. Vereeniging is stijgend en neemt toe. Reeds zijn honderde plaatsen genomen. Geen wonder: do groote dag waar op 100 jaar geleden de oranjevlag op den toren werd geheschen, mag niet zonder herdenking voorbijgaan. Het Comité verzoekt dan ook nog maals dringend aan allen: Steekt Maandag de vlag uit! Het gemeentebestuur geeft mot alle gemeentegöbouwen het voorbeeld. Op den feestavond zullen de Com missaris der Koningin in de provin cie Noordholland en de Burgemees ter van Haarlem aanwezig zijn. Twaalf jonge dames zullen in de 1 zaal oranjestukken aanbieden, geheel in den vomn van dien, welke jonk- vrouwe Van Hegendorp in 1813 op ie borst, hochtie van Graaf Van Lim burg Stiruni, die zioh er mede in Den Haag op straat begaf. Op den feestavond treden zooals men weet Prof. Br. L. Knappert, me vrouw B. - Holtrop-Van Gelder en het koor van Toonkunst op; goede namen allemaal. Zeer aantrekkelijk zal ook de vertooning van de film Oranje en Nederland na de pauze zijn, mot be geleiding door het volledig Haar- leruscl i Muziekkorps en bet mannen koor Kunst na Arbeid. Het Algeiu. Handelsblad zegt van deze film: „loont inderdaad de moeite van kijken"; de Nieuwe Rott. Courant: „alle tafereelen van deze nationale film muntten uit door le vendig en dikwijls zeer goed spel, mooie aankleeding en kunstzinnige groepeerine"; de Telegraaf: „elk beeld is op zichzelf 't beschouwen waard, mhax er zijn er bij, die ju weeltjes genoemd kunnen worden van énscèneeriug en decoratie beide". Vooruitgaande. De conducteur Klinke, wien bij liet bekendo tramongeluk aan den Klei nen Houtweg van een hand de vin gers werden, afgerukt, gaat goed vooruit. De monteur Surcndonk, die in Half weg kwam te vallen, bloek bij onder zoek niets to hebben gebroken, ter wijl aanvankelijk vermoed werd dat een rib gebroken was. Ook hij gaat vooruit. IJ s b a a n. De ijsbaan aan do Zo niervaart ls door den eigenaar reeds onder water gozet. (Zio vervolg Stadsnieuws op de tweede pagina). ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. 1. De vlucht. 2. Kennisgeving. 3. De jacht. 4. De vangst. 5. Vreugde ADVERT ENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1-5 regels ƒ1—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaurne 12. Telefoonnummer 122. Uit de Omstreken BEVERWIJK. GEMEENTERAAD. De Raad heeft Vrijdag vergaderd. Afwezig is de heer Velihuizen van Zanten, terwijl er één vacature is. Direct na de opening spreekt de voorzitter een woord van hulde over hetgeen wijlen de heer Sluiter voor de gemeente gedaan heeft. De Raad hoort staande deze toespraak aan. Daarna worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Medegedeeld wordt dat de gemeen te-bermen en landerijen verhuurd zijn voor 5717. Het bestuur van den Proeftuin te Lisse vraagt 100 subsidie, waarop afwijzend wordt beschikt. Mej. II. R. Lijesen, vroedvrouw al hier, vraagt aanstelling als gemeen te-vroedvrouw. Dit verzoek wordt ge steund door de Ned. en Haarlemsche Vereen, van Vroedvrouwen. Op voorstel van B. en W. wordt hierop echter afwijzend beschikt. De gemeente-architect de heer Kerkhof, vraagt toestemming om de betrekking van opzichter van den ^uui-vv ijkermeerpolder te mogen waarnemen. B. en W. stellen voor die te verlee- nen, maar met de bepaling dat hij dan ook geen enkel ander bijwerk zal verrichten. Met 8—3 stemmen wordt evenwel af wijzend beschikt. De teekenleeraar aan de O. L. School, de heer Nieuwland, vraagt ontslag als zoodanig. In zijn plaats wordt benoemd de heer R. v. d. Ploeg, te Velsen, B. en W. stellen voor de premies voor de pensioenen der gemeente ambtenaren door da gemeente te doen dragen. De heer ZWAGER stelt voor de in koopsom ten laste der gemeente te brengen en op de ambtenaren 3 van hun inkomen boven 400— aan pre mie te verhalen. Do weth MOENS wijst erop dat maar weinig kan verhaald worden op de ambtenaren en meent dat daar om de gemeente maar zoo royaal moet wezen om alles zelf te bepalen. Bij stemming blijken alleen de wet houders deze meening te deeien. Het voorstel van den heer Zwager wordt hierop aangenomen. B en W stellen voor het personeel der O. L. School met 1 onderwijzer uit te breiden, conform het verzoek van het hoofd. Met 7—4 stemmen wordt aldus be sloten. De gemcenlcbegrooling 191.f komt in behandeling. Bij de algemeene beschouwing spreekt de heer MOENS er zijn blijd schap over uil. dat de begrootings- commissie een reorganisatie der po litie voorstelt en zelfs een commissa ris wil benoemen. De post salaris van den burgemees ter wordt, ingevolge gesluit van Ged. Staten, verhoogd tot 2100. De post salarissen wethouders wordt op voor stel van den heer GORTER gebracht op ƒ600. Het salaris van den gemeente-secre- ris wordt door Ged. Staten gebracht op 1350.—, De post presentiegelden voor raads leden wordt gebracht op voorstel van den heer Gorter op ƒ340, dat is ƒ3.— per lid en per zitting. De heeren Zwager en Braun stem men ertegen. De post salaris gemeente-architect wordtjnet /2Q0 verhoogd en gebracht op /1500.echter mei de bepaling dat door dc-zen ambtenaar ir. geen geval meer particulier werk verricht wordt. Alvorens te pauseeren brengt de voorzitter in herinnering dat hel he den juist 100 jaar geleden is dat ona land onafhankelijk werd en brengt een woord van hulde aan het Konink lijk Huis. Bij den post politie werd besloten tot het aanstellen van een Commissaris. De heer GORTER vreesde dat meer dere kosten hieruit zullen voortvloei en. terwijl een inspecteur meerderen actieven politiedienst zou bewijzen. Een uitvoerige discussie vloeit voort uit het voorstel van den voorzitter om den post politie te splitsen, teneinde daardoor te kunnen komen tot het stelsel van politie-agenteu en te bre ken met het systeem van veldwach ters. Aangenomen wordt liet voorstel van de Commissie om voor de drank- bestrijdersvereenigingen 50 uit te trekken. Eeu voorstel om aan de Harmonie- kapel ƒ150 te geven vindt bestrij ding bij den lieer LANGED1JK, die hoogstens ƒ100 wil geven warme verdediging hij den heer ELTK1NG. Het voorstel wordt aangenomen met tegen de heeren Langedijk c-u Poel. Onlangs heeft een welvallend burgemeester u;t den omtrek opsporing verzocht van een kater, die In een bietenveld ver dwenen was. VERZ°EKTtOP5PORlNQ teruqeIzorqing, VAN EEN KAT EK, VERDWENEN IN EEN BIETENVELD MC,Nfil^ENT:

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1