Hmmeiits Bigslm a m TWEEDE BLAD Dinsdag 25 Hovember 1913 Binnenland HET HOF. De Koninklijke Familie is voorne mens 8 December haar verblijf in de Residentie ae nemen. tweede kamer. Gisteren werd het debat over de In disciie begrooting (Hoofdstuk II, uit gaven van Ncd.-Indic, afd. II, Justi tie; voortgezet. De heer Schaper, die ziju rede van Vrijdag vervolgde, betoogde na der dat de misstanden op het gebied van den arbeid in Indie was te wijten aan de Koelie-ordonnantie, en hij hoopte dat met de tevugr>eping van den hoer Van Blommesleyn, de her ziening van die ordonnantie niet, naar den wensch der planters, van de baan zou zijn. Het beweren dat ue cultures zouden verloren gaan door de afschaffing van de poenale sanctie, die de heer Van Blommesleyn voor staat is ongegrond, want de heer Van Bloiuiucstej n wil uitzonderingen, o. a. voor den veldarbeider. Spreker v.a: rscliuwdo tegen het maken van Koelies van al de Javaansche arbei ders, waarop men aanstuurt. Ilij drong op meer besctierming van vrouwen en kinderen bij den nrbeid aan en daartoe op uitbreiding van de arbeidsinspectie. De heer Joost van Vollenhoven kwam legen deze rede op, vooral te gen de voorspellingen omtrent de rap porten van de arbeidsinspectie gege ven en tegen de verwijlen, aan de planters gedaan. Hij betoogde, dat vooral ter oostkust veel is verbeterd Spreker beriep zich deswege op het oordeel van den cnef der arbeids inspectie. Zoowel wat loon als hy giëne betreft, wraakte de spreker de ongunstige voorstellingen van den heer Schaper, wiens wensch naar uit breiding vim de arbeidsinspectie n:j alleen deelde. Door den lieer De Savornin Loh- man werd de motie-Mendels behan deld. Over de eigenlijke uitspraak van 't Hoog Militair Gerechtshof oor deelde hii metmen heeft de overtui ging der rechters to eerbiedigen, maar spreker kwam op tegen de moti veering van het opleggen van geld boete, omdat (le gepleegde handelin gen uitvloeisel waren van het gevoe len, dat ze voor het succès der wape nen geoorloofd zijn, zonder t>e vragen of ze zijn in strijd met 't recht, waar- mcö de rechter alléén rekening heeft to houden. Minister Pley te verdedigde de kort- en-bondighcid van zijn schriftelijk antwoord. 'Hij beloofde den leden, die dit verlangen, meer stukken te zulten donu zenden uit Indië en verklaarde, dat inzake het stakingsrecht nog niet -i 11 o gegevens zijn ontvangen om een beslissing te nemen, ook wat art. 75 In'1. Tleg, ltegl. betreft. Betreffende de preventieve hechte nis waren nog besprekingen gaande over een nieuwe regeling. Publicatie van de -adviezen over art. 75 R. Regl of instelling eener speciale Commissie daarvoor, wees de M --! voorshands af. Inzake gelijkstelling van inlanders en Europeanen, in rechten, zou de Mii ieter met de ontvangen adressen en wenken rekening houden. Was de poenale sanctie legen con tractbreuk met 't oog op de toestem de 0p Sumatra misschien nog niet te missen, voor Java wilde de Minister er niet van weten. Fn inzake de koe lie ordonnantie zou dp Min werd hij er toe geroepen een beslissing ne men zonder aanzien des persoons. Uitbreiding der arbeidsinspectie zou de Min. tot een punt van overleg ma ken. En nu de zauk-Iding-Dysenroth en de molio-Mendels. De Min. had hier alleen zijn oordeel le geven uit een oogpunt van wettelijke o'rbaarheid. Welnu, vóór de uitspraak van den kiiigsraad had de Gouv.-Gen. in een aan alle commandanten van 't leger mecgedeele circulaire gewaar schuwd tegen alle hardheid en wreed heid tegenover inlanders. Na de uit spraak echter kon de P.eg. niet ia- grijpe.'; degradatie en ontslag waren alleen door den rechter op ie leggen. Voor een vervolging van kapt. Van Krieken bestond gen reden maar Ooa geen recht Wat dus de motie be tref: aar. den eersten wensch is voldaande Gouv.-Gen, heeft tegen alle wreedheid gewaarschuwd: ver wijdering dc-r onderofficieren lag hut ten de bevoegdheid der Reg., voor ver volging van kapt." Van Krieken was geen aanleiding. Alleen meende spr. dat de Kamer 'l recht heeft van de Reg. wijziging van hei Mil. strafrecht te eischen. i Na den Minister te hebben gehoord, vond de heer Lohman geen reden meer om ook voor een onderdeel der motie te stemmen. De heer Schaper, meedeelende dat de heer Mendels eerst te half 5 aan wezig kou zijn, trok namens dezen de slotalinea (vervolging van kapt. Van Krieken) in en wijzigde den aanhef, zoodat de motie ais „oordeel van de Kamer' wordl gegeven. Voorts kwam spr door den Min. bevredigd, nog even op de koelie-zaak terug. Na een kort woord van prof. Van Hamel die in overweging gaf de mo tie te beperken tot het oordeel der Kamer dat alle wreedheden moeten' worden vermeden, en daaraan gaf de heer Schaper toe. Al had de heer Bogaardt thans geen bezwaar tegen den inhoud, hij vrees- dat de motie den indruk zou geven alsof men in Indië anders oordeelt. De heer I/>himan vond de motie, te rug go-bracht tot een uiting, waar omtrent allen het eens zijn, oveaibodig geworden en dit zag de heer Schaper eindelijk ook in. Hij trok daarom na de motie in. Toen volgde, bij 't artikel over de koeliewerving, een langdurig betoog van den heer Sannes, en ernstige ver- ooröeeiing van de in bijzonderheden door hem gesignaleerde misbruiken bij dit werk van logen en bedrog, waarin inlandsen© en Europeesc'ne werkgevers en ronselaars elkander zoeken te overtreffen. Verleiding, be drog, zelfs geweld moeten dienst doen om de wervers in het bezit te stellen van de voordeelen van huii verfoeilijk wenk. Spr. eindigde met aandrang tot_ en wenlken voor verbeteringen bij de werving, liefst met invoering van een stelsel van wervers niet van particulieren niet van beroepswervers, maar met een stelsel van gouweme- mentswerving. De Minister onthield rich van een 'breedvoerige beantwoording, omdat hij eerlang voorstellen in deze van de Ind. Reg. te gemoet ziet. Alleen beloofde hij op het verzoek van den spr. overlegging van het rapport van den chef der Arbeidsinspectie, den lieer Slibbe. De artikelen tot 47 zijn goedgekeurd. Heden voortzetting. STAA'i'SliEGROOTING VOOR 1914. IIooge Colleges, ens. (Memorie van Antwoord). In liaar Memorie van Antwoord op het Voorioopig Verslag omtrent Hoofdstek 11 orkt de Regèerlng o.a. het volgende op Of bij de aanstaande Grondwets herziening een voorstel zal worden gedaan tot wijziging der bepaling be treffende de schadeloosstelling en de vergoeding van reiskosten voor de le- den der Kamer en tot règeiing van i hetgeen in verhand daarmede verder iri het Voorioopig Verslag wordt ter sprake gebracht, zal een punt van oyc-rweging van de Regecring uitma ken. GEHEIMZINNIGE KAZERNE- BRANDEN TE EDE. Zondagavond js wederom een begin van brand uitgebroken in het kazer- nement voor de infanterie te Ede (dat is in één jaar tijd voor de vijfde maal). li..-n eersten keer, ongeveer een jaar geioden, is een kast o.p een rustka mer uitgebrand de tweede maal was 12 September, toen brand ontstond in eenige stroozakken, op een hoven- portaal geborgen veertien dagen la ter in een inauü met vuurmakers in ueii keluei uer onueroiLioiersKeuken cirie weken daarna (vierde maal) in kisten op een buveaporiaai, waarbij rosten van papier, kaarsvet en plank- j .an sigarenkistjes werden gevon den i nuns voor de vijfde maal in de wapenkamer De schildwacht, die om 10 uur s avonds wordt verplaatst van het voorhek naar achter de kazerne, bemerkte bij zijn op post komen vuur ea rook in het gebouw, waarschuwde den wachtcommandant, en met een slang op de waterleiding was men spoedig den brand meester. Hoe de brandstichter - want mei. vermoedt misdaad te werk Is ge gaan, is een raadselde buitendeur was gesloten niemand is op de wa- puiiiiau.er geweest na Zaterdagmid dag vier uur en de brand moet ont staan zijn aan den binnenkant van een binnendeur. Een ingesteld onderzoek heeft weer geen resultaat opgeleverd. DE GASFABRIEKQUAESTIB TE HILVERSUM. Men meldt uit Hilversum aan 't Htold. Maandag heeft de heer W. J. Slig- ting, directeur der gemeentegasfa- bric-k, zijn ontslag als zoodanig aan gevraagd. Zooals men zich herinnert, heeft de heer C. Knapper, vroeger accountant aan die fabriek, indertijd een rap port ingediend, waarin het beheer dier fabriek aan een ernstige critïek werd onderworpen. Over deze zaak is dan ook heel wat gezegd en geschre ven, en keerde de publieke opinie zich wel tegen den heer Sligiing, Uilt het rapport van den heer Klijaveld, den tegeriwoordigen accountant der gasfa briek, is echter gebleken (dit verze kerden de voorzitter der gascommis- sie, wethouder Wijnaendts en later ook wethouder Nieuwen huyzen in openbare raadszittingen herhaalde lijk), dat van gebleken fraude geen sprake is. dierenmishandeling. Een „Hbld. "-correspond ent in Noord-Brabant bevestigt het verhaal in ,,De Levende Natuur" (het breken der pootjes van jonge dieren door stroopers), maar volgens dezen zega- min geldt dit niet konijnen, doch ha zen. tabaksindustrie. Men meldt uit Eindhoven aan de Tel.: Nog steeds bestaat, tusschen pa troons en de arbeiders-organisaties der tabaksindustrie een meeningsver- schil over de arbitrale uitspraak be treffende het loon voor imitatiewerk van 2 1/2 ct. Door deze laatst en wordt gemeend dat dit loon een halve stui ver hooger moet zijn terwijl de pa troons het tegendeel beweren. Thans werd naar aanleiding van dit «meningsverschil bij de fabrikan ten, die dit loon nog niet betaald heb ben, door de werklieden staking aan gezegd, ingaande 1 Dec. a.s. De vol gende firma's rijn in de staking be trokken: Bak, v. d. Tok en Co., van Hapert, Boeiaars, Hoppenbrouwers en Co., Kessels en Van Hussen, Kere- senmakers-Rath. Gebr. Maas en Ge broeders Peetere. Het aantal stakers bedraagt circa honderd personen. DIENSTWEIGERING OP DE „PRINS willem nr. Gelijk wij reeds meldden, was de Prins Willem III, die Vrijdag van Am sterdam vertrok, en gecharterd was door de Koninklijke Nederiandsche Stoombootmaatschappij, voor een reis naar de Middellandsche Zee, na in volle zee te zijn geweest, terugge keerd te IJmuiden, wegens dienstwei gering van het stokerspersoneel. Do stokers van de Prins Willem III verzochten aan de Tel., naar aanlei ding van dit voorval, de volgende verklaring te willen opnemen: „De Prins Willem III is Vrijdag middag te 2 uur van Amsterdam ver trokken. I-Iet schip voer vroeger op West-Indië, doch was door don Kon. West-Indischen Maildienst uit vaart genomen. Thans was het vi tuig als vrachtboot geoharterd door de K. N. S. M. Het schip was 24 uur te laat ver trokken uit Amsterdam, omdat de ketels lek waren. Eén kwartier na het ops to omen, bij het Koninginnedok, hoorden wij plotseling een knal, terwijl de stoom ontsnapte. Ona werd toen gecomman deerd, het vuur uit den llietel te ne men. Later is gebldken, dat een ate tapkraan van den ketel was gespron gen. Door dit voorval krogen wij een schrik, om mot de Prins Willem III do reis te aanvaarden. Vrijdagavond 7 uur arriveerden wij te IJmuidon. Wij zijn toen niet naar zee gegaan, doch bleven 's nachts inI de sluis. Terwijl een onzer 's nachts op wacht was, ontdekte hij twee lek- kiges: één bij het lage vuur en één bij het slikdeksel. Wij hebben den ka pitein, den heer Vhn der Laac, daar op le kennen gegeven, dat wij onder dezo omstandigheden met het schip geen zee wilden kiezen. Zaterdagmorgen is er nog iets aan de machine gerepareerd. Daarop is eene commissie aan boord geweest, wij mëenen de scheepvaart-inspectie, die het 3chip onderzocht, terwijl er 120 pond spanning op den ketel stond. De inspectie was van oordeel, dat bet schip zeewaardig was en de manke menten van den ketel niets te botee- kenen hadden. Wij hebben daarop den hoofdmachinisi gevraagd, of wij aan den wal konden gaan, waaróp (leze antwoordde: „machinisten kun nen ook nog wel stoken." „En op zee'?" zoo vroegen wij. „Op zee zullen wij wel verder zien.' De machinisten hel/oen daarna ge stookt, om het schip buitengaats te brengen. Te 1 uur Zaterdagmiddag waren wij in voile zee. De kapitein liet ons toen op de brug komen, las ons een artikel voor over muiterij en zeide, dat wij een aanklacht tegen hem konden indienen, doch wij nu naar beneden moesten. Wij antwoordden, dat door hel voorgevallene de schrik er Sn zat en wij niet meer in staat waren ons werk te doen. Als jullie dan niet wilt, dan j.al ïk de politievlag hijschen en jullie te rugbrengen. Aldus geschiedde. Toen wij terug/kwamen met de po litievlag in top dacht men te IJmui den, dat er muiterij aan boord hud plaats gehad. De veldwachter kwam aan boord en wij gingen naar der. wal, waar ons eene verklaring werd afgenomen en proces-verbaal van het voorgevallene is opgemaakt. Wij wenschen hier uitdrukkelijk te verklaren, dat onze onderhandelin gen met den kapitein met de grootst mogelijke kalmte hebben plaats ge had en wij alleen de Prins Willem III hebben veriaten, omdat naar onze meening, de ketels minder deugde lijk zijn." Tot zoover de verklaring der sto kers. Do Tel. kan daar nog aan toevoe gen, dat andermaal de scheepvaart inspectie aan boord verscheen en we derom een onderzoek ingesteld werd. Men bevond het schip volkomen zee waardig. Bij onderzoek was gebleken, dat de ketel een druk van 186 pond kon verdragen, zonder dat zioh het minste incident voordeed. Telegraphisch werden daarop an dere stokers van Amsterdam ontbo den. Deze arriveerden per automobiel en begaven zich aan boord, waarop het vaartuig Zondagmorgen te 4 uur vertrok. De stokers zuilen zich wegens dienstweigering voor de rechtbank hebben te verantwoorden. ARBEIDSVOORWAARDEN PERSONEEL P. EN T. liet besluit, waarbij aan den dienst van posterijen en telegrafie een com missie in zake de arbeidsvoorwaarden wordt ingesteld, luidt naar „Het Volk" meldt, aldus De directc'i generaal, overwegende de wenscJiolijkheid, om de tegenwoor dige traktementsregeling naar de classificatie der kantoren voor het personeel der posterijen en de tele grafie boneden den rang van klerk te vervangen door eene 'bezoldiging naar een anderen grondslag, stelt een commissie in met bet recht le gegevens te verzamelen omtrent kosten mlu woning, belasting (met uitzondering van dc rijksbelastingen) duurte der levensmiddelen, kosten van onderwijs, geneeskundige behan deling en zoo noodig van andere ele menten, welke naar het oordeel der comraissio van beslissen tien invloed zijn op den levensstandaard van be doeld personeel in die plaatsen van ons land, waai' post- en telegraafkan toren of vereènigde post-en telegraaf kantoren zijn gevestigd 2e. die plaatsen naar de uilkom- sten der gegevens te rangschikken naaf de volgorde van den levensstan daard, te beginnen met die waar die levensstandaard hel hoogst is, en waarbij tevens is aangegeven, op wel ke jze de rangschikking werd ver kregen tk'. machtigt de commissie om rich ter zake van haar opdracht, tot de be sturen der gemeenten te wenden tot het inwinnen van berichten. In de commissie zitten vertegen woordigen van verschillende Posl- vereenigingen. WANTOESTANDEN IN HET WINKELBEDRIJF. Te Amsterdam is voor eenigen tijd een vereeniging van belanghebbenden bij de conteciiebedrijven opgericht. Deze vcreeniging stelt zien ten dool de behartiging van alie aangelegen heden, die kunnen strekken tot het verbeteren van den alyemeenen toe stand in dit bedrijf, zoowel belangen die dezen tak van handel direct raken als algemeene handelsbelangen. Zoo is de vereemgmg bezig maat regelen te treffen die zullen leiden tot de oprichting van een vakschool ter opleiding van winkelpersoneel, spe ciaal voor dit bedrijf. Tevens zijn be sprekingen gevoerd om te bevorderen, dat voortaan geen goederen meer op zicht worden gezonden .terwijl men hoopt bij onderlinge verbintenis een regeling te vinden omtrent uitverkoop en opruiming. Daarnaast is men echter gedurende geruimen tijd bezig om wantoestanden in het winkelbe drijf te helpen verdwijnen. Een dezer dsgen gehouden vergadering hec-ft aan de bevordering hiervan een groo- ten stoot gegeven. Getracht zal worden iets te doen te gen 't verkoopen op crediet op jaar rekening, het geven van onnoodige korting aan combinaties van perso nen, het geven van fooien, enz. VERDRONKEN. De 22-jarjge Van Os, te Gouda, ka pitein op de motorboot „Usel 12' van de- N. V. Reederij de IJsel, viel Zater dagnacht onder Hekendorp door de gladbeid van het dek te water. Leven loos werd hij opgeiiaald. UITSLUITING VAN VROUWEN. Het bestuur van de Nationale Ver een iging voor Vrouwenarbeid heeft tot de Tweede-Kamer een adres gericht, waarin het er op wijst, dat aan bijna alle vakscholen meisjes uitgeslotenzijn terwijl al desa inrichtingen van on derwijs door het Rijk worden gesub sidieerd. Gevraagd wordt daarin ver andering te brengen. LNTERNATION AAL PRIVAAT RECHT. De oud-minister mr. Th. Heems kerk, titans lid van den Raad van State, is aangezocht en heeft zich daartoe bereid verklaard, wijlen den minister van Staat, mr. Asser te ver vangen als voozitfer der staatscom missie voer het internationaal pri vaatrecht, zoodat zijn benoeming wel dra te verwachten is. De heer Heemskerk was reeds vroe ger lid dier commissie, maar nam daaruit ontslag na zijn optreden als minister. ERNSTIGE MISHANDELING. Zaterdagavond ontstond in een café aan de Vredenoordlaau, te Rotterdam, twist tusschen den los-werkman P. Willebrant en den glazenwasscher L. v. d. Velden, waarbij de laatste met een bi'Ijarbïeue op het hoofd werd ge slagen door Willebrant, die daarop het café verliet. Een uur later daar terugkomende, was v. d. Velden daar nog aanwezig en ontstond opnieuw een twist, die op straat werd voortgezet, waarbij v. d. Velden eensklaps met een aardap pelmes op Willebrant inliep en hem het mes in den buik stak, waarbij een liesader werd doorgesneden, waardoor veel bloedverlies ontstond. In zorgwekkenden toestand is de ver wonde naar het ziekenhuis getrans porteerd. De dader werd gegrepen, nog in het bezit van het mes, zoo meldt de Tel. EEN GEHEIMZINNIGE SLAG. In den nacht van Zaterdag op Zon dag vond een waker van den nacht- veiligheidsdienst een deur open oen kantoor van de gasfabriek aan het einde van de Veerstraat te Am sterdam. Hij wiide even poolshoogte nemen, doch ontving op hetzelfde oogenblik een slag op het hoofd met een scherp voorwerp, want later bleek, dat de waker een snijwond had gekregen. M ie den slag gegeven heeit, is niet gebleken. In het kantoor wordt intussehen niets vermist. BIJ 'T WERK GEDOOD. Bij de Ned. Scheepsbouwmaatschap pij te Amsterdam waren een tweetal werklieden bezig met het ophijschen van een balk. Toen één hunner de lier wilde vastzetten, ontglipte de handle aan. zijn handen, niet het noodlottig gevolg, dat deze sloeg te gen het hoofd van den ander, den 26-jarigen werkman O. G. van dei- Burg. De ongelukkigo was onmiddel lijk dood. liet stoffelijk overscnot werd naar hel Binnengasthuis ver voerd. ROOiiEN DOOlt KINDEREN. Vanwege de Schoolcommissie te Baarn is een onderzoek ingesteld naar hel rooken door scholieren. Dit onderzoek omvatte 9 scholen, welke worden bezocht door 774 jongens. Uit het onderzoek hlijkt dat op bij na alle scholen door de jongens wordt gerookt, zij het ook op de eene school in meerdere of mindere mate dan op i de andere. I In het le leerjaar van alle scholen te zamen werden onder de 146 jongens 14 rookers aangetroffen '10 in het 2e leerjaar onder de 125 jongens 2Ü (16 in het 3de leerjaar onder de 111 jongens 36 (32 in het 4de leer jaar onder de 114 jongens 5i (47 in het 5de leerjaar onder de 138 jon gens 65 li? in het 6de leerjaar onder de 122 jongens 65 (53 in het 7 «Je loer jon r muter de G jongens 2 (33%); in hét 8e leerjaar onder de 7 jongens 2 (281 2 in In t 9e leerjaar onder de 5 jorgens 2 ioTotaal op <!e 774 jongens 2(/) rookers of 33 1,2%. In hc-t naar aanleiding dezer enquê te opgemaakte rapport beveel', de commissie als bestrijdingsmiddel va-, het kwaad aan een door tiet person"el van één der scholen gebruikt worden de circulaire, welke gericht is tot de ouders der leerlingen en waarin o.m. is afgedrukt het oordeel der Baarn- scbë geneesheeren over liet tabaksge bruik door kinderen, welk oordeel van alten in afkeurenden zin is. Dc commissie vei trouwt dat door het gé bruik dezer circulaires of door het aanwenden van andere middelen, het kwaad, dat op vrij ernstige wijze blijkt te Lest3ari, met goed gevolg zot kunnen worden bestreden. Si'AA'l'SCOM M ISSlëN. Als bijlage van de Meinoria van Aniwoora inzake de algemeene be- schouwingen ucr Staats begroeting ie weder een staat overgutegd van de ingestelde en nog niet ontbonden stuatscommission met opgave van de Koninklijk© besluiten, waarbij do commission werden in het leven ge roepen, en voor zoover hieromtrent inlichtingen verschaft kunnen wor den, van den stand der voor bedoelde cmmnissicii oygouiageu werkzaam he den. Daaraan wordt ontleend, dat de staatscommissie tot voorbereiding van de herziening van hc-t Wetboek van Burgeriijke Rechtsvordering de rege ling van net rechtsgeding in eersten aanieg heeft te-én.en iiiaiis- het bewijsrecht behandelt dat de werk-zaamlteuen der staats commissie, ingesteld oai 60i» onder zoek in. te stelten omtrent het vraag stuk der droogmaking van de plassen beoosten de Vecht, als nagenoeg vol tooid kunnen worden beschouwd dat de door <le staatscommissie voor de middenstands-enquête verkregen beschrijving van den toestand van een 35-tal bedrijven het eerste gedeel te van het eindrapport vormt, da: nog in 1913 met het omvangrijke mate riaal door d© commissie aan dc re geering wordt aangêboueii, terwijl het tweede hoofdstuk, bevattende de al gemeene beschouwingen over den toe stand van den industrieelen eri !un- delurij veuden middenstand reeds ver is gevorderd en met <te conclusies in het voorjaar van 1914 kan worden te gemoet gezien dat de stand der werkzaamheden van de staatscommissie voor 't zalni- vraagstuk grond geeft voor de ver wachting, dat eerlang met de samen stelling van hel eindverslag een aan vang zal kunnen worden gemaakt; dot de staatscommissie inzake etec- triciteltsyoorzieniug zich met de :>e- werking van haar eindverslag thans bezig houdt. DE MOORD OP HET KNAAPJE DE KLERK TE AMSTERDAM. Men meldt aan de Tel.: De burgemeester van Urk heeft, cp aanwijzing van den gemeenteveld wachter C. Jongkees a'.daar, een vrouw gehoord, die op ol omstreeks den Sen November j.J. een gesprek had met een vrouw uit Nieuweiidam, welke laatste zeide in verband met den moord op het knaapje De Klerk, uit Amsterdam.,7.e hebben den ver- (keerde te pakken. De man is met het jongetje bij mij geweest. Hij was zeer gejaagd en wilde zonder betalen weg gaan." DE PALEIS-RAADHUIS- QUAESTIE TE AMSTERDAM, Zooals bekend is, heeft de stadsad vocaat, mr. J. Kappeyne van de Cop pello, in opdracht van B. en W. cvn uitvoerig rapport uitgebracht oxulreni 'de quaestie of, van juridisch stand punt bezien, de Regeering te recht bet paleis op den Dam beschouwde als .Rijkseigendom: „dat nipt zonder meer aan de gemeente kon worden at- gestaan". Betrcxier.de den inhoud van dat rapport en de conclusies waartoe 'te- stadsadvocaat komt, vermeldt De Te legraaf o.a. het volgende De stadsadvocaat gaat nauwkeurig 1 alle beslaande historische gegevt-n na, o.a. dc bekende studie van prof. Brugmaris. Daarop concludeert hij „dat het Am- sterdamsche stadhuis, van oudsher stedelijk eigendom, noch onder ko- ning Lodewijk Napoleon, noch omi -r keizer Napoleon, nocli onder de re- geerende vorsten uit het Huis van Oranje, van eigenaar is veranderd; dat het integendeel, hoewel met ge wijzigde bestemming en ingericht vorstelijk verblijf, nog steeds behoor', tot de stadsgebouwen, e-i ook thans nog is het eigendom van de gemeen te Amsterdam." Ook 't vorderingsrecht der gemeen- (Nadruk verboden). immain antwoordde niet en Bertig tio!:,-s ging voort- Wat ïk u vroeger heb aangebo den, bied ik u nog aan: een geheel vermogen, waarvan gij zelf net be drag kunt bepalen. Komaan, ik zal uw stoutste verwachtingen ivertref fen. Ik geef u een millioen, wanneer gij van uw plannen wilt afzien en verdwijnen. Ik weiger. Maar het is de rijkdom, dien gij daar afwijst. On: 't even. Ik ben aan armoede gewoon. En wa'. wilt gij bij die ruil? Niels. Gij hebt zelfs geen hoop meer, dat mijn dochter u ooit zal beminnen, want gij zijt niet zoo dwaas, om daar oog op te rekenen. Mijn dochter zal u nooit beminnen. Ik weet het. Welnu? 'k wreek mij op u, op haar, op allen. Onder net spreken bad Ber Lig nulles zijn stoel dicht bij dien van zijn se cretaris geschoven. Hij glimlachte nog altijd. AchteiupB leunde hij met zijn nand op die van den jongen man en zei öemoedeiijk Komaan, Romain, mijn jongen, uenk toch ecus na. Romain lacüte. ucn, gij aunt mij met uw zacht- iinnigaeiü niet Bedriegen, gij £uni opeuuanig met mij spreken, mijii- iicèr Bertignolles. xiij biCc-i benaard rieten, als koas teixle hij geen achterdocht. liet verwondert mij, mijnheer Bertignolles, dat gij mij aanraadt na te denkan. De man, die in staat is na te denken, weet zich ie beheersclieu, en ik ben sedert lang geen meester meer over mij zeiven. Ik leef als een krankzinnige. Ik ga recht op mijn uoel af, zonder mij van mijn weg te. .aten afleiden, en ondanks alles zal mijn doel bereiken. Ik behoef dus niet na te denken, mijnheer Bertignol les, maar gij. Gij weet, waaraan gij u blootstelt, wanneer gij Jenny uithuwe lijkt. Waarom huwelijkt gij haar dan uit? Dus uw wil is onverzettelijk? Ja. Gij wilt mijn öhTèluk en dat van mijn arme Jenny? Ik wil mijn wraak. Dan wee u, Remain!! Eensklaps greep hij den jongen man met de eene hand bij den pols, ter wijl hij met de andere zijn dolk te voorschijn haalde. Romain was echter op zijn hoede. Hij had Bertignolles van het eerste oogenblik af gewantrouwd. Met één sprong was hij overeind en onverwacht ontving Bertignolles zulk een hevigen stoot tegen de borst, dat hij Roni'in losliet en achterover tu'- melde. Vervolgens schoof Romain, die tegen den rr.ni.rstond,de tafel tusschen hem en Bertignolles. De oogen met bloed door'.oopcn, het schuim op de lippen, gelijk een hon gerig roofdier, stond Bertignollea op en wilde zich weer op Romain wer pen. Deze stor.d hem kalm af te wachten had een revolver op hem gericht, me: den vinger aan den trekker gereed, om vuur te geven. Nog een stap en gij zijt dood, mijnheer, zei hij bedaard. De toeleg van Bertignolles was mis lukt. Hij viel zwaar op een stoel neer, met de oogen op Romain gericht. Zijn wilskracht behield de overhand op zijn woede. Zijn gelaat werd weer kalm. Hij wierp ziju dolk weg. Mijn beste jongen, zei hij, ik vraag u vergiffenis, voor eon oogen blik van drift. - Noemt gij dat een oogenblik van drift? vroeg Romain spottend. 1-lij hield zijn revolver op hem ge richt. Gij weet. mijn jongen, men is niet altijd meester over zichzelf. Wanneer ik u had laten begaan, dan zou ik op dit oogenblik dood zijn Misschien mijn jongen, ik wild u maar hing er aken. -— Je kwam gewapend liicr en al uw maatregelen waren zorgvuldig geno men. Weineen, mijn jongen, weineen ik heb mij mjjn loom laten rne< sleepen, dat is alles. Hoe kunt gij ge- ouvcii, dal ik u had willen vermot- den? Ik geloof hef niet. Zoo is hot goed. Ik ben er zeker van. Gij vergist u, mijn Waarde. Genoeg huichelarij, mijnheer Be: tignolles. Ik ken u eren goed als gi mij kent en bij mij kunnen uw lei- gons niet slagen. Gij zijt hier geko men met het doel mij te dooden. Gi hodt uw dolk zonder schede in «v. zak. Gij badt u zelfs vermomd om dit huis binnen te gaan. want daar lie gen uw pruik eti uw twlsche baard, die gij onder onze worsteling verlo- 1 ren hebt Ditmaal antwoordde Bertignolles Hij was ontmaskerd. Hij had zijn meester gevonden Gij weet, dat ik u zou kunnen looden, zei Rotnain, terwijl hij zijn revolver nog altijd op hem gericiv lieldL Dood mij dan maar spaar Jen nyl De ellendeling vouwde de handen. Ja, dood mij, want ik heil jc' villen dooden. maar ik bid w, -.vree'-" i niet op Jenny, die onschuldig is lat weof gij. Laat dat kind haar lief te, haar ge'uk. Wreek u op nv'i, war' k heb ai dat kwaad berokkend en zi: .liet, zij is eveneens een slachtoffer. Neen. neen, verneder u niet dooi e smeeken. Gij hebt geen medelijder net mij gehad, teen ik smeekte, ik zo! >ok geen medelijden met u hebben. Romain! Alles wat gij zult zeggen is nu:- leloos. Ik wil, dat het huwelijk zal verbroken worden. Stemt gij daarin :oe, ja of neen? Wanneer ik dat huwelijk ver brak, zou ik Jenny dooden, ik kan inijn kind toch niet dooden, ik kan haar niet ongelukkig maken. Gij weigert? Ik weiger, neem mijn leven. Dat wü ik niet, ga heen. Dus, Remain, niets kan u vertee deren? - Niets, zelfs niet een glimlach of de.tranen van Jenny en toch woel ei; hoe ik haar bemin. Bertignolles stond op. "t Is goed, sprak liii. dan v. ik mij tenminste tot he; einde verdo- digen. Dat is uw recht, zei Romain spe lend. Maar laat mij u een raad vie ren: verdedig u beier, dan gij het z>s> even hebt gedaan. Bertignolles ging langzaam heen. Op den drempel zag hij den jongen man nog eens aan. Hij schoen n oogenblik besluiteloos, maar weldra had hij zijn besluit genomen, wan' iiij zei: Uij hebt het zelf g«wihL Daarmee ging hij heen. De straatdeur, die met ren dreu nenden slag was dichtgetrokken, be wees Romain, dat hij liet huis r- laten bad. Het sneeuwde nog altijd. Beriignoifes was zoo verward, dat :ij op straat uitgleed en telkens dreig de te vallen, zonder er acht op te slaan. Hij had het geluk, ec-n ledig ri;' :fg te ontmoeten, waardoor hij zich naar de Friedtendlaan liet brengen. Toen hij. op zijn kamer zat, kwam hij weer lot bedaren. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5