Boterlettefs, St. Nlcelaas Atlassen: SPECULAAS ilsrsiiflereii DB BOES- ES KANTOORBOEKHANDEL Wed.D. v, Leeuwen St. Sieolaaspoppen Haeinatogeen „ïsneila" DE FJJMSTK PLANTENBOTER ROMANS, JONGENS- en MEISJESBOEKEN Groot© Houtstraat 186 C*oedliL©@p© St. N leolast^ cadesisx VERKADES Nor (Ten, oud-voorzitter van den Hond! van Vereenigde Patroons in do Klee- dingihdiustrio", liet woord. Spreker meende de volgende rege ling to moeten aanbevelen Het bepalen en invoeren door de wet van een algemeen minimum- weekloon voor alle huisarbeiders, ge baseerd op hunne levensbehoeiten, desgewenscbt verhoogd met een be drag ter voldoening van door arbei ders te betalen premies voor diverse risico-verzekeringen. Dit minimum loon moet periodiek worden herzien. Ter invoering en controleering stel le men in eene arbeidsinspectie voor de huisindustrie, die zich belast met het registreeren der huisarbeiders, liet inrichten en controlee-ren van aan rie arbeiders te verstrekken arbeids- (loon)boekjes, liet waar noedig i/^n herleiden door Jlrbeids-expcris (be kwame en betrouwbare vaklieden) van het algemeen minimum weekloon tot minimum stukloontarieven voor verschillende bedrijven. liet regelen van geschillen geschiedt door een scheidsgerecht, bestaande uit afgevaardigden van betrokken partijen en twee arbeids-experts, on der voorzitterschap van een inspec teur van den arbeid; in hooger in stantie door den rechter. DE DIAMANTENDIEFSTAL. Voor zoover thans bekend is, zijn verschillende kooplieden in diamaut te Amsterdam het slachtoffer van de berooving van den heer Pinheiro. echter voor geen hooge bedragen. De grootste Amsterdamsche crediteur, van wien de bestolene „op tijd" kocht, is in de zaak betrokken voor f 2500. Er zijn echter een paar Antwerpsche handelaren die onderscheidenlijk 24.UÜ0 en 35.000 francs van den heer Pinheïro te vorderen zullen hebben. Een handelaar te Amsterdam is door een toeval den dan3 ontspron gen. Van hem had de heer Pinheiro vorige week nog door bemiddeling van den heer J. Knoop denzelfde die thans den heer Pinheiro achterna is gereisd een partij geslepen gekocht voor 115.000, half cash, half op drie maanden. De partijen waren het geheel eens geworden en de koop was gecacheleerd. De gedeeltelijke contante betaling vlotte echter niet hijzonder. De heer Pinheiro wilde de eene helft liever 1 December betalen, de verkooper hield voet bij stuk en eisclite voor de helft contante beta ling. Toen daaraan na eenige dagen niet was voldaan, werd de koop ver nietigdgelukkig voor don ver kooper, want anders waren ook deze diamanten mede op reis genomen. De vorderingen die Vrijdag door den heer Pinheiro moesten voldaan worden zijn onbetaald gebleven. Uit Weenen heelt de heer Pinheiro een brief geschreven aan mr. Mensing van Charante met verzoek aan de cre diteuren, wier vorderingen dezer da gen vervallen, te willen berichten, dat zal worden getracht een regeling te treffen. DE PALEIS-RAADHUIS- QUAESTIE TE AMSTERDAM, 't Voorstel van B. en W. om met 't rijk tot een schikking te komen (zie ons vorig nummer) komt Woensdag a 9 in "n geheime raadszitting aan de orde. DE EERSTE VROUWELIJKE BANKIER. Te Lochem is een bijkantoor geopend van de Geldersche Credietvereeniging. Aan het hoofd daarvan staat mej. LTssel de Schepper. BRANDEN. Vrijdagmorgen brak in de clichéfa briek der firma Maks, gevestigd op hot Oranjeplein te 's-Gravenhage, brand uit. Door de aanwezigheid van vele chemicaliën nam de brand da delijk ernstige afmetingen aan. Na eenige oogenblikken sloegen de vlam men aan alle kanten uit. Het perso neel wist zich tijdig te redden. De schade aan inrichting en materiaal 'a belangrijk, doch wordt door verzeke ring gedekt. HERDENKING ONAFHANKELIJKHEID. Prof. dr. G. W. Kernkamp sprak Vrijdag.in het Groot-auditorium der Utruchtsche hoogeschool, ter gelegen heid van den 100-jarigen gedenkdag van Utrecht s verlossing van de Fran sclten, over het onderwerp „Kozak- kendag te Utrecht". Kechtszaken ITOOG MILITAIR GERECHTSHOF. Diefstal tan bjjna f 16.000 aan Os Hemtrag. In de Vrijdag gehouden openbare zitting van het Hoog Militair Ge rechtshof hadden de pleidooien plaats in de zaak tegen F. D. de W., oud 50 jaar, kapitein-magazijnmeester der artillerie, destijds hoofd der magazij nen aan de Ilembrug, die in eersie instantie door den krijgsraad te Haarlem is vrijgesproken van de be land lo. al3 hoofd der magazijnen aan de Hembrug belast zijnde met het doen van betalingen ten behoeve van deri dienst van zijn onderhavigq,magazij nen en de overige artillerie-inrichtin gen ter plaatse en daartoe gelden ter goede rekening ontvangen hebbende, gedurende het tijdvak van 1 Juli 1908 tot 14 Januari 1913 opzettelijk een ge zamenlijk bedrag aan geld van om streeks twaalfduizend en driehonderd gulden uit die gelden, toebehoorende uan den Staat der Nederlanden, wel ke gelden hij in zijn voormelde bedie ning onder zich had, wederrechtelijk zich hebben toegeëigend; 2o. gedurende datzelfde tijdvak In dezelfde qualileit belast zijnde met 't beheer over de waarborgsommen, ge stort door Weerbaarheidsvereenigin- gon op grond van par. 6 van het Weer- bnarheidsvoorschrift 1906 en par. 7 van het Weerbaarheidsvoorschrift 1911, opzettelijk gelden tot een geza menlijk bedrag van omstreeks drie duizend gulden uit die waarborgsom men, toebehoorende aan verschillen de Weerbaarheidsvereenigingen, al thans aan een ander dan aan hem, beklaagde, welke gelden hij in zijn voormelde bediening onder zich had. wederrechtelijk zich hebben toegeël gend. De advocaat-fiscaal voor Hr. Ms. zee- en landmacht, jhr. mr. C. A. J. van Sasse van Ysselt, was van dit vonnis in hooger beroep gekomen bij het Hof en verkreeg het eerst het woord, ter toelichting van zijn te ne men requisitoir. Pleiter betoogde dat zaken over on trouw en kwade administratie hier veelvuldig aan de orde zijn in zoo verre is dan ook de zaak welke ons thans gaat bezig houden niet bijzon der; maar wel is zij buitengewoon ten aanzien van het bedrag, waarover zij loopthet gaat hier over niet min der dan f15 300 welke op den kop ge tikt 'en verdonkeremaand zijn voor waar geen kleinigheidI In dit opzicht is de zaak-De W een record-zaak; in de militaire rechterlijke wereld ts zoo iets nog niet voorgevallen, althans niet gedurende den tijd dat pleiter de eer heeft als advocaat-fiscaal te mo gen optreden; ook is de zaak huiten gewoon om den persoon wien zï: geldthet is een officier, nog wel een kapitein van het Nederlandscht leger, die aangeklaagd is vermelde som to hebben verduisterd. De Krijgsraad heeft, hoe gewichtig ook hij de bezwaren achtte, welke te gen beklaagde gerezen zijn, hem toch vrijgesproken op grond dat uit de bij- gebrachto wettige bewijsmiddelen, naar eisch van rechten, niet voldoen de bewezen zou zijn, dat de kapitein de hem ten laste gelegde feiten heef. gepleegd. Van zoo'n vrijspraak pleegt de spraakmakende gemeente te zeg gc-n- „een vrijspraak te zijnen laste krijgen". Pleiter beweert dan ook, dat bij ie der onbevooroordeelde, welke het dos sier dezer zaak leest, de overtuiging zich zal opdringen dat de kapitein schuldig isonder deze omstandig heden vindt pleiter de taak der verde diging niet benijdenswaardig. Zelfs als de eindbeslissing overeenkomstig met die van den Krijgsraad zou uit vallen inanr dat het daartoe zal ko men staat nog allesbehalve vast. Voor den Krijgsraad was deze zaak in een opzicht een moeilijke; voor haar richtige beoordeeling heeft men zich in te werken in een omvangrijke geldelijke administratie, loopende Over vele duizenden; levert dat al veel bezwaar op voor den beroeps- rechter, voor een officier, die uit zijn werk gehaald en gecommandeerd wordt om recht te spreken© kan dat een werk worden hetwelk eigenlijk boven zijne krachten gaat. Er schijnen zelfs tegenwoordig in Nederland beroepsrechtere te wezen die niet meer er toe te krijgen zijn om op aanwijzingen te veroordeelen. hoewel dc aanwijzingen toch nog al tijd door de wet als wettige bewijs middelen worden erkend. Pleiter heeft er herhaaldelijk naar gezocht of hij zich naar eer en ge- welen bij het vrijspreken kon aan sluiten, maar het is hem niet gelukt; lioo 'moor hij zich in de zaak ingewerkt heeft, hoe meer hij van bekl.'s schuld is overtuigd gewordenafdoende Is dan ook gebleken dat bekl. om zijn i houding te redden liegt en bij die hou- ding volhardt. Op bezwarende getuigenissen om uitsluitsel gevraagd, weet bekl. niets anders te zeggen daudaar kan ik de getuigen heobeu legen mij een complot gesmeed en daar ben ik het slactitoffcr van; kon beklaagde duar- rnede van die getuigenissen afkomen dan was hij gered; maar zoo gewoon weg en gemakkelijk maakt men wel tige bewijzen niet ongedaan; die be wijzen toon en aan, dal beklaagde toen hij in verband met de inwerkingtre ding eener nieuwe administratieve regeling aan de Ilembrug, rekening en verantwoording moest gaan af leggen en bet saldo afdragen, daar voor de noodige gelden niet meer had; dat iiij alsdan ten einde raad, de inbraakcomedie in elkander ge zet en opgevoerd heeft. Heeft dit inid- det al eens een ander geholpen om uit de handen der justitie te geraken, een passepartout is het evenwel niet; hier is aun de zoogenaamde inbraak te veel voorafgegaan en daaruit blijkt juist dat zij comedie was. liet was bekl. bekend dat hij van 1 Januari 1913 af geen geldelijk be heer meer zou hebben. Ofschoon bekt. in het laatst van December 1912 in zijn kas moest hebben f 17000, kon hij op 27 December geen /2000 loon extra betalen. In verband met uitlatingen van be klaagde zou bekl. op het tijdstip der vermissiug van het geld 6lechts f4000 in zijn kas hebben gehad. De f3000 van de waarborgsommen waren volgens bekl. door hem uit de daar voor bestemde envelop gehaald en bij het andere geld gelegd, dit is even eens zeer vreemd. Dos ochtends van den iklen Januari iiet bekl. getuige T. bij zich komen en zeide schijnbaar kalm tegen hein: daar trek ik aan de brandkast en de deur gaat open zonder sleutel te gebruiken, wat moet ik doen. Getuige vroeg toen of er iets gestolen was, waarop bekl. niets antwoordde. Daarna hebben zij de kast nagekeken, doch voordat het onderzoek geëindigd was zei bekl al dat er f 15.000 weg was, Van politie wilde hij eerst niets welen, rucht baarheid mocht aan de zaak niet ge geven worden. In het kantoor of aan de brandkast waren geen sporen van braak te ont dekken. Pleiter loont nog door tal van omstandigheden aan dat bcki. zien langzamerhand de gelden heeft toe geëigend en concludeerde dan ook tot bekiaagdes echuldigverklaring aaui ontrouw door een militair, in een mi litair bc-wind van penningen gesteld zijnde begaan en diens veroordeelïng deswege tot twee jaar militaire ge vangenisstraf, met aftrek van het van 1 Maart tot 13 Juni 1913 onderga ne voorarrest en met ontzegging van het recht otn bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te die nen voor den tijd van vijf jaar. Mr. L. W. van Gigch, advocaat te Amsterdam, was in een zeer uitge breid pleidooi van meening dat be klaagde onschuldig is. Vele belangstellenden waren tegen woordig. Ook de beklaagde, die op vrije voeten is, was aanwezig. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN k 30 Cts. per regel. overal verkrijgbaar af 1.25 perflac. Haematopen is hst idsals ver sterkingsmiddel by zwakte en gebrek aan eetlust. Onmisbaar ln alle gevallen waar krachtige voe ding noodig is. Bij een vergelijkend onderzoek van 8 soorten (Pharm. Wkbl. 3 Febr. 1906) bleek Haematogèen „Yonells" de beste te zijn. Fabrikant :Dr. J.A.J.TONELLA, Apoth. te Groningen. repen het Dr. BoHEtei's flaeastepn WAARSCHUWING I Men vrage uitdrukkelijk den naam Dr. KOftMEL. Pers-Üverziclit DE OUDERDOMSRENTE EN DE GEMEENTEN. De „Nieuwe Courant" bespreekt de medcdeelingen over den hoófdinhouo van liet wetsontwerp-Treub in zake wijziging der ouderdomsrente. Het nieuwe is, dut, voor zoover men uit de op dit punt zeer sobere medc deelingen kan opmaken, aan de ge meenten een belangrijke rol in de uit voering en administratie wordt toege kend. De ouderdomsrente komt te ha ren laste. Dit brengt, zou meu zeggen, noodzakelijkerwijze een beschikkings recht harerzijds op de aanvragen der rentetrekkers mee Vermoedelijk dus een decentralisatie, waardoor een deei van de overweldigende taak der cen trale instelling, de Rijksverzekerings bank, bij de gemeenten zal worden overgebracht wat uit administra tief oogpunt zeker aan de zaak ten goede zal komen, maar den gemeente besturen waarschijnlijk heel wat ver meerdering van arbeid en van kosten zal veroorzaken. De kosten der ouderdomsrenten worden aan de gemeenten vergoed door uitbetaling van een bedrag van f50 per hoofd voor ieder, die op 31 December van het afgeloopen jaar in de gemeente hoofdverblijf had en den leeftijd van 70 jaren had bereikt of overschreden, behoudens eenige uit zonderingen. M. a. w. de gemeente ontvangt voor eiken 70-jarigen ingezetene (man of vrouw) 50 en geeft uit voor eiken 70- jarigen rentetrekker fman of vrouw) 1104 of f 78. De vaststelling van het bedrag van f 50 berust natuurlijk op een schat ting. Men neemt aan dat van het to taal aantal 70 jarigen in de gemeente slechts een zoodanig percentage aan de qualificatie van „behoeftige" zat voldoen, dat met het product, van 50 maal dat totaal de gemeente zaï uitkomen. Dit zal, verwacht men blijkbaar, de gemeentebesturen aan sporen tot een nauwlettend toezicht op de aanvragen en een zuinige ad ministratie. Want wat de gemeenten tc kort mochten komen op de aldus gefixeer de Rijks-uïtkeering, zullen zij door een toelage* uit de Bijksschatkist ver goed kunnen krijgen. Het behoeft niet. Zij zullen dus heb ben aan te toonen dat er bijzondere reden voor bestaat om haar het meer uilgegevene te vergoeden. Gelijk gezegd, de draagwijdte van deze bepaling valt zonder meer nog niet te beoördeelen. Wel willen wij er terstond de aandacht op vestigen, dat in deze regeling 'n nieuw gevaar kan gelegen zijn voor de gemeentefinan- ciën. Wanneer de raming tegenvalt (een mogelijkheid die zelfs door pror. Kluyver niet zal worden betvvistj, wanneer een gemeentebestuur, door een sterk democratische raadsmeer- derheid gedreven, op het kenmerk der „behoeftigheid" de uiterste span kracht mocht toepassen, dan zou hei kunnen zijn dat de gemeenten niet toekwamen, zonder nog in aanmer king te komen voor de toelage welke hun uit de Rijkeschatkist kan worden verstrekt. Welke waarborgen zijn er, dat de financiën der gemeenten of van som mige barer niet dupe worden van de thans voorgestelde regeling en op nieuw achteruitgaan? De voorziening in den nood der gemeentefinariciën, welke bij het optreden van den minis ter Heemskerk van dezen werd ver wacht, is uitgebleven en het ziet er niet naar uit, alsof zij Ceu der eerste onderwerpen zal zijn, waarnaar de nieuw opgetreden regeering zal grij pen. Het zou in hooge mate bedenke lijk zijn als thans, in plaats van hulp, voor de gemeenlefinanciën door hei Rijk een nieuw gevaar werd gescha pen, en wij hebben daarop tijdig de aandacht willen vestigen, daar in dn denkbeeld zelf om de gemeenten in de uitvoering te betrekken, ook in ver band met de gemeentelijke taak van armenzorg, ongetwijfeld iets goeds steekt. Leger en Vloot NATIONALE MILITIE 1912. De Stct. bevat een staal, samenge steld uit de tabellarische verslagen omtrent den afloop van de lichting der nationale militie van 1912. Hij kon. besluit werd de hoegroot heid van vermelde lichting bepaald op 17,500 man, waarvan 12,300 man ter volledige oefening en 5200 man tot korte oefening in te lijven. Van even- bedoelde 12,300 man werden er 400 voor den dienst ter zee bestemd. Het aantal ingeschrevenen, waar naar bii vorenvermeld besluit, volgens art. 2 der Mililiewet 1901 het aandeel van elke provincie in de lichting is -bepaald, bedroeg 53.6G2 tegen 55.09G in 1911. Bij de militie tc land cn bij de zee militie zijn ingelijfd 17372 man. Ónder dezen zijn niet begrepen 3245 man, d: na hun inlijving bij herkeuring inge volge art. 100 van bovenaangehaalde wef voor den dienst zijn afgekeurd Er ontbreken al zoo 128 man wegen op den staat aangeduide redenen. F.ij de zeemilitie werden 399 man ingelijfd, alzoo één minder dan het aantal (400), Uit hoofde van gemis van de gevor derde minimumlengte werd aan G0O mititieplichtiigen vrijstelling verleend Wegens ziekelijke gesteldheid of ge breken werden voor de lichting van 1912 10.683 nïiliLieplichügom vrijge steld of daarvoor ongeschikt ver klaard. Van dezen waren 3231 reeds ingelijfd en had hun afkeuring plaats ter gelegenheid van herkeuring inge volge laatstgenoemd, webartikel. liet aantal vrijgestelden, ongeschikt verklaarden en aigekeurden op grond van art. 45. 2o. der Militiewet 1901, be droeg in 1908—1911 achtereenvolgend 9381, 10.928, 1-015 en 11,493. Van de lichting van 1912 werd nan 7543 militieplichtigen vrijstelling ver leend wegens eigen miltniren diénst, wegens broederdienst in persoon of bij "plaatsvervanging volbracht of op grond van art. 50 der Militiewet 1901. Gemengd Nieuws EEN IIERINNERING- Kapitein Cortier, een Fransch ar- chaeoloog, hoeft te Amaeïa in Egyp te een ontdekking gedaan, die het on gelukkig lot, dat vijf Fransche sol daten 112 jaar geleden trof, weder in herinnering brengt. Genoemde vijf man behoorden lot het leger van graaf Menou, dat. in 179!) te El Arish omsingeld werd en genoodzaakt zich over lo geven. Zij werden als gijzelaars door den vijand medegevoerd en de Fransche regee- ri'.g vergat hen weder op te eischen. De Matneloèken beloofden hun le ven te zullen sparen, mits zij hunne nationaliteit opgaven cn Mohamme danen werden. Zij weigerden echtc-r en werden toen opgesloten in vijf cel len. die daarna toegeinclseld werden, stierven daar van honger en dorst.. Kapitein Cortier ontdekte nu de zer dagen bij een opgraving de cel len, waar zijn landlieden een afgrij selijken dood hadden gevonden .en vond daar de lijken der vijf ongeluk kigen. DRAADLOOZE TELEGRAFIE. Sinds eenige weken worden op den Lackawanna-spoorweg (V. S.) proeven genomen inet Araadlooze telegraphie en Zondag j.l. heeft men reeds de eer ste gelegenheid gehad om haar prac- Liseh nu te leeren waarde eren. De trein reed met e;n snelheid van 50 K.M per uur en was op ongeveer 30 K.M. ten oosten van Sc ran ton (Penns.) toen plotseling de conducteur ziek werd. Dit zou onder gewone omstandig heden belangrijke vertraging hebben veroorzaakt, nu echter werd eenvou dig gctelegrapbcerd naar Scranton en toen de trein daar aankwam, stond reeds een plaatsvervangend conduc teur gereed om de functie van zijn zieken oollega over te nemen. Stoomfaartberictóen STOOMV.-MIJ. NEDERLAND, 1-let st. Kariinata (thuisreis) vertrok 25 Nov. van Cochin. Het st Prinses Juliana (uitreis) ar riveerde 28 Nov. te Singapore. Het 6t. Rembrandt tuiireis) arri veerde 28 Nov. te Lissabon. Hol st. Vondel (thuisreis) arriveerde 28 Nov. te Lissabon. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Achilles arriveerde 27 Nov. van Palras te Piraeus, Het st. Helena arriveerde 27 Nov. van Amsterdam te Stettin. Ilct st. Medea vertrok 27 Nov. van Lissabon naar Amsterdam. Het st. Niobe vertrok 27 Nov. van Bordeaux naar Amsterdam. Het st. Vulcanus arriveerde 27 No vember van Palermo te Algiers. ROTTERDAMSCI1K I.LOYD. Hut st. Besoeki (uitreis) vertrok 28 Nov. vau Suez. Het st. Malang arriv. 27 Nov. van Rotterdam te Padang. Hel st. Palembang (uitreis) arriv. 27 Nov. ie Port SaicL l-IOLLAND—AMERIKA LIJN. liet st. Kansan vertrok 28.Nov. van Roueruum naar- New-York. liet st, Maartensdijk, van Rotter dam naar Mexico en New-Orleans, vertrok 27 Nov. van Havana. Het st. Rijndam arriveerde 28 Nov. van New-York te Rotterdam. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het st. Jan van Nassau (thuisreis) arriv. 28 Nov. 8 u. 50 voorin, te Havre. iiet st. Lodewijk van Nassau (uit reis) vertrok 27 Nov. van Madera. Burgerlijke Stand HAARLEMMERMEER. ONDERTROUWD P. W. L. Groenveld en M. A. v. d. Bon. J. Baartman en G. C. Ueu- wes. GETROUWD J. Groeneweg en J. van GuIIk. N. Honcoop en P. Eveleens. BEVALLEN D. Spaan, geb. Van Tol, z. M. den Dekker, geb. Schaap, d. D. Bogers, geb. Wakker, z. T. v. d. Pol, geb. Verdoes, z. M, W. D'hae- ne, geb. Buis, d. M. Prins, geb. De Paus, d. P. Verbeek, geb. Wiegel, d. A. Wilderom, geb. Bakker, z. II. Verboeven, geb. Jelierse, d. C. van Poecke, geb. Heimos, t. J. II. van der Meyden, geb. Den Drijver, z. G. Bokart. geb. Van Leeuwen, d. OVERLEDEN II. T. de Koe, 71 j. C, v. d. Wete ring, 8 j. A. C. Baars. 4 w. is JiiraeoE* Lux® doezen Postpapier Zwart betalen SSureau-artikeSen (w. o. eene prachtcollectie enkele en dubbele inktstellen) (afwaschbaar). „SWAM" Vulpenhouders „PENKALA" Vulpenhouders Naamlooze Vennootschap Telefoon Ï299 Va® Marrastr, 17 ^f-Van Marnmstr.17 Beveelt zich beleefd aan voor het leveren van alsmede In alle grootton. Alles prima kwaHltoft Bekroond op Binnen- en öuitonlandsche tentoon stellingen met eersta en eerapryzen. Beleefd aanbevelend, Wed. D. van Laeuwei. van Nederland 30 cent dito, met 51 platen, 50 cent. der geheele aarde, vanaf 50 ct. tot f 2.50. 5ÜS a. ik - sa -ti 1 es van Nederland, met aanwijzing van alle spoor-, auto-, straat- en grintwegen. Slechts f 0.40. Spr©@kjj©gfo©©kj©s voor kinderen (60 verschillende titels) h 10 cent. Verkrijgbaar in den Papierhandel van J. SfóSUSJSj Frank©straai 33. Telefoon 1723. 25 CT. PER BLIKJE Fa VERKADE 6 COMP. ZAANDAM

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6