bufüts feu BEÜRS-OVERZICHT van de Firma E. SASSEN CO. Parklaan 14 B. Telef. no. 2061. 22—28 November 1913. In dc verschijnselen die den laat- sten tijd de stemming ter beurze be- heerscnten, is in de afgeióopen week geen wijziging gekomen, zoodat nog steeds ais liet belangrijkste feit de volslagen afwezigheid van eenigc on dernemingslust te vermelden valt. Wel is de innerlijke toestand bij de voornaamste circulatiebanken verder verbeterd, doen lol grooterc levendig heid kon dit nog niet leiden, waar schijnlijk omdat men in dc weten schap dat nog zoovele emissies bo ven de markt nangen gereede aanlei ding meent te vinden voörTooplg de terughouding nog mei te mueten la ten varen, Toch moet de verbetering bij de centrale banken, waarvan het cijfer van M. 355 mülioen belas tingvrije biljetten tegenover een be- diag van M. 22 inillioeu waar wel be- la-siiiig op verschuldigd was, verleden jaar bij ue Duilsehe Rijksbank en een toeneming der reserve met ott-SUOO pond sterling bij de Lngelscbu Rank als bewijs nan dienen, bescnouwd worden als de eerste stap in de goe de ricuting, daar mans wel als vast staand kan worden aangenomen dut de grootste spanning op de geld markt voorbij is. Ue vele nieuwe leeningen welke nog moeten worden ondergebracht, zui len voorloojiig nog wel een aanmer kelijke ontspanning tegennouden en een druk op het kuerspeil der oude leerlingen olijven oefenen, doch aan den anderen kant ligt in den beleren poiilieken toestand een waarborg dat niet zooals in t vorig jaar geueur-v de, door groot wantrouwen gelden zullen worden teruggehouden of op gepot. Nadat nu reeds maandenlang ver- scuillende ongunstige factoren de in ternationale effectenmamen geteis terd, de koersen sterk gedrukt en den naudel verstoord hebben, zou het lijd worden dat nu eindelijk de beurs in een iets beteren toestand zou ge raken. Nu echter de Balkan tot rust gekomen is, benalve nog vele andere factoren van minder belang, de' ongeregelde toestand in Mexico de voornaamste oorzaak van het aanhouden der de pressie op de Amenkaansche markt. Het valt niet te ontkennen dat, opper vlukkig gezien, de factoren voor een verdere reactie aanwezig zijn. Het ontslaan van arbeiders in de staalindustrie gevoegd bij de vermin dering der orders en de verlaging der prijzen geven do onmiskenbare bewij zen van een gedrukt-en toestand in deu staalhandel. terwijl ook in andere tak ken van handel en industrie de be drijvigheid sterk afneemt. De spoor wegontvangsten toén en verminderin gen a on en in de houding der regee ring tegenover de trusts schijnt nog geen verandering ten goede aanstaan de te zijn. Niettegenstaande dit olies zijn torb eenige lichtpunten op te merken die van voldoende trewicht zouden kun nen blijken om den invloed vurt bo venstaande factoren te niet te doon.uf allicht kunnen temperen. In de ee:«.a plaats valt hiertoe te rekenen cle bé tere bonding der geldmarkt in de Unie. Geld is de geheele crisis door in Amerika niet abnormaal duur g-c- weeet en thans is de geldmarkt in zulk een gunstigen toestand dat, zelfs gouduitvoêr, welke nu en dan plaats had, geen duurder geld tengevolge heeft. Waar vroeger Amerika steeds in tij den van srvonning bet eerst mri duur geld te kampen had, ja zelfs mceirna- len de oorzaak was dat ook in Europa, de geldprijs aantrok kan dit verschijn sel niet anders dan gunstig genoemd worden. Een ander punt, van gewicht, waar op hier ter piaatse reeds eerder de aandacht is gevestigd is de waarschijn lijkheïd dat aan de spoorwegen een zekere tariefverhooging zal worden toegestaan. Do lagere netto-ontvang sten der spoorwegen, de publieke opi- niet die den laatsten tijd tengnr.ste der spoorwegen overhelt, liet scheidsge recht dat kort geleden uitspraak dc-ed in de loonkwestie tusschcn de spoor wegen en hoer arbeiders en zelfs de 1 uinafm'g van den voorzitter der In-1 lerstale Commerce Commission wij zen er op dal een matige verhooging der tarieven thans ais gerechtvaar digd wordt beschouwd. Aan een verliooging der tarieven be hoeft dan ook, ais aile teekenen niet bedriegen, niet te worden getwijfeld, Het. gevolg van zulk een toestemming zou zijn dnt de spoorwegen betere ont vangsten boekten, in de gelegenheid worden gesteld een bevredigend divi dend uit te koeren en met meer ver trouwen een beroep op de geldmarkt te doen. De bestellingen die dc laatste jaren tot ver heneden het hoogst nc.o- dige werden teruggehouden, zouden ruimer vloeien en zoodoende kon ook de ijzer- en sumiindustriu weder bete re tijden tegemoet gaan. Dat dit alles nog niet in lie; koers- peil der Amerikaanacbe waarden tot uitdrukking begint te komen is onge twijfeld te wijten ann den toestand in Mexico welke zoo lang nog de rust niet is weergekeerd een verbetering zal blijven tegenhouden. Dat omge keerd, ondanks deze troebelen de koer sen zooveel weerstand bieden, zal wel hoofdzakelijk te danken zijn aan bo vengenoemde omstandigheden. Uit New-York wordt bovendien be-i richt, dat de vraag naar obligation den laatsten tijd boter wordt. Indien dit verschijnsel mocht aanhouden, kan dit als een voorlooper van betere tij den worden beschouwd, daar zich steeds het feit heeft voorgedaan, dat een verbetering der obligatïeinarkt werd gevolgd door een opleving der aandcelcnmarKt. De variaties waren ter beurze van .Amsterdam, in navolging van New- York, gering. Zondert men Unions en South. Pacific, die respectievelijk 2 3.4 en 11/2 pCt. konden opkomen, uit, dan blijven de koerswinsten meestal tot 1/4 1/2 pCt. beperkt. De waarden der Nat. Railw of Mex. ble ven nagenoeg onveranderd, Ook de industrleeie waarden geven nog geringe voordeelige koersver schillen te zien. Ondanks de heftige fluctuaties in den koperprijs te Lon den, kondon Amalgamated nog van 71 tot 711/2 opkomen. Comm. Steels verbeterden van 55 3/1G tot 50. Am. Can. Comp. van 27 3/4 tot 29 1/4. Huiden- en Lederwaarden prijshou dend. Am. Water Works liepen op de berichten over dó' reorganisatie, die er op wezen, dat hiermede een langen tijd gemoeid zal zijn, van 30 tot 2-5 te rug. Pref Ruïne ly noteeren 35 1/4 te gen 40 1/16. Op de lokale markt waren dc om zetten eveneens van weinig beteeke- Onder petroleum waarden konden Koninklijke van til81/2 tot (325 1/4, Sumatra Palembang van 228 1/2 tot 229 3/4 opkomen. Schibaieffs stegen 2 3/4 pCL Kubberwaarden liepen in sympa thie met de lagere rubberprijzen te Londen aanvankelijk iets terug, doch konden later het. geleden verlies groo- tendeels weder inhalen. Amsterdam Rubber noteeren 134 1/2133135, Rotterdam ïapanoeli 132 1/2—130— 131. Serbadjati Sum. liepen van 126 7/8 tot 124 terug. Kendaiig Lem- boe van 135 1/4 tot 130. De-minder gui.s.i*e handelstoestan den doen ook op de vrachtenmarkt hun invloed gelden. Daarbij konit nog de onderlinge concurrentie door ver schillende groote lijnen, zoodat bet geen verwondering behoeft te baren dat scheep vaar taan deelen ook hun tol aan de algemeehe malaise moeten be talen. Java China Japan-lijn verloren 1 Ned. Amerik. Stoomv. Mij. 3 Ned. Scheepvaart Unie 1 7/8 Rot- terdamsche Lloyd 1 Oostzee 4 Zeeland 1 1/4 De tabaksmarkt was in de afgcloo- pen week verdeeld. Van enkele maat- scltappijen schijnt de aanstaande oogst gunstiger te zullen uitvallen, terwijl andere een minder mooi pro duct zullen leveren. Dientengevolge werden enkele aan deel en hooger afgedaan o.a. Deli Mij. 3 1/2 Meüan 8 1/2 Senembah 4 1/2 Daarentegen waren Amster dam Deli 7 Besoeki 2 Rotter dam Deli 3 lager, Sennah kwamen van 80" 1/2 tot 82 op. Van mijnvonrden Iconden Guyana Goud een paar jirorent verbc-teren evenals dc- verschillende Oost-Bor- neo-waarden. Redjang Lebong 164 1.2 tegen 106, Pingkcp tin 287 tegen 284 1/2. Van diversen werden aandcelen Ned. Handel-Maatschappij op bet eind der week gezocht, waardoor de boers tol 1G3 kon opkomen, tegen 161 1/4 de vorige week. Pref. Peru noteeren 45 7/8 tegen 47 1/2 (na 48) on het bericht dat het divi dend nie* Is verhoogd, niettegenstaan de hierop algemeen gerekend was. Van Staatsfondsen noteeren 4 Servië 71 1 ''-yen 75 5.S, 4 Turkije 79 1/2 tegen 80 1/4. 4 12 Japan 1 hooger. Russen iets vaster. Ned. Werk. Schuld 1 hooger voor de 3 obligation, intergralen 65 3 4 tegen €5 1/8. Geld op prolongatie 5 na 4 3,4 Binnenland DE KONINGIN EN HET VROU WENKIESRECHT. In een interview, opgenomen in ie serig: „Interviews met merkwaar dige personen van onzen tijd" van mej. Tony Brondgeest (N. V. Uitgevers Mij., voorheen C. Harms Tiepen) ver haalde rnej. dr. Mia Bolssevain lis: volgende aangaande de redenen waarom in den laatsten t;jd de sym pathie van H. M. de Koningin voor het vrouwenkiesrecht zoo zeer toege nomen is: „Heel in het begin is mei. Van Eeg- hen, een lid van ons dagelijksch be stuur, bij de Koningin geweest om H. M. van de tentoo'istelHngsplannen op de hoogte te stellen. Maar II. M. sprak toen den wensch uit om voor gelicht te worden door eenige oude re dames en die buiten de tentoon stelling stonden. De keuze viel toen op twee dames, mevrouw douairière mr. B. P. baron van Verschuer geb bar. Van Balveren en mej. Johanna \V. H. Naber. Johanna Naber is la ter nog eens bij H M. geweest en we konden ons werkelijk geen betere voor spraak wenschen. Want zij is niet ai- leen een grondig onderlegde feminis te, maar ook een koningsgezinde in merg en been. Zij heeft dan ook de belangstelling van II. M. de Koning in zoodanig weten te winnen, d, t ik werkelijk de overtuiging heb gekre gen, dat de Nederiandsche vrouwen beweging daarvan nut zal ondervin den. Op welke wijze, dat weet ik niet; dat zal de tijd uitwijzen." UIT DEN GEMEENTERAAD VAN ZAANDAM. In de voortgezette vergadering hoeft de eindstemming over de begroeiing plaats gehad. Behalve het Katholieke lid, de wethouder Kamphuijs, stem den alle niet-sociaal-democratische le den tegen, zoodat de begrooting (slui tende in ontvangst en uitgaaf lot een bedrag van f 829.441.09) met 11 tegen 8 stemmen werd aangenomen. De post hoofdelijke omslag of plaat selijke inkomstenbelasting werd ge raamd lot een bedrag van f 283.000 voor het loopende dienstjaar was deze post begroot op f 237.000, een verhoor ging aJzoo voor 1914 van f 46.000. Naar de voorzitter mededeelde-, zal het vernienigvutuigingsoijfer nu ver moedelijk van 1.60 moeten worden verhoogd tot 1.93, zoodat dan van in komens van I I'M)1401X1 zal moeten worden betaald 9.65 pCt. van .inko- mens boven dit bedrag 10.61 pCt. en van de allerhoogste inkomens 10.81 pCt. Ue post onvoorziene uitgaven werd uitgetrokken op 28.801.81, waaron der zijn begrepen 21.000 voor ver hooging va u de ambtenaren-salaris sen, J1450 voor de hoogc-re kosten in gevolge de wijziging van het werklie den reglement en f 1350 als aflossing van de overneming van De Hoop- brug. Behalve dc hoofdelijke omslag wer den verhoogd: de toiiOCiiliel.isliiig met I 10 000. de heyrafenisrechtcu met f 1500. de havengelden niet f 24.500. VERPLEGERS. Naar „Nosokomos" meedeel', beeft de directeur van het Binnengaathui! te Amsterdam aan de verplegers-vak vereeniging ;e kennen gegeven, aar B. en W. te zullen voorst i' :ii hel ex- ternaat af te schaffen. De reden hier van zou zijn, dat hij eenige broeder? slapende heeft gevonden. BELANGRIJKE DIEFSTAL. Dezer dagen werd naar dc ,.N. R Ct." meldt ontdekt, dal uil bet pak huis van een koopman en expediteur can de Maaskade O.Z. te Rotterdam 43 vaten Amerikaanse!» vet ter waar de van ruim f 4000, zijn gestolen. Se dert 10 October was men niet in dat pakhuis geweest. De gestolen v-itcn zijn. blijkens verkregen inlichtingen, met twee sleeperswagons, ieder met twee puarden bespannen, vervoerd. De daders hebben zich vermoedelijk met een volsdien sleutel toegang ver schoft. RAADSLID EN ONDERWIJZER IN EEN GEVANGENIS. Door den Raad der gemeente Zul- phen werd bet verkozen raadslid J". Perdok niet als zoodanig toegelaten, op grond dat hij als onderwijzer aon de strafgevangenis een betrekking be kleedt, welke ingevolge de Gemeente wet, onvereenigbaar met hol lid maatschap van den Rnad. De heer Perdok kwam var. deze be slissing in heroep bij Ged. Stalen van Gelderland. Dit college, uitspraak doende, heeft de beslissing van don Gemeenteraad van Zutpben gehand haafd. VIJF EN TWINTIG JAAR RAADSLID. Wethouder L Serrurier zal op 25 Januari 1914 den dag kunnen herden ken, waarop hij vijf-en twintig Jaar lid van den Gemeenteraad is van Am sterdam. DE ZAAK DF.R KONIJNEN- VERMINKING. De heer C M. Viruly. voorzitter d--f afd. Noord-Holland van de Nederl. Jagersvereenigiiig, schrijft naar aan leiding van het uit „Het Volk" over genomen schrijven betreffende „Een wreedo gewoonte", aan 't Ilbkl het volgende „Het zal den meestcn wel bekend zijn, dat het wilde konijn bijna zon der uitzondering zijn jongen werpt in eeu nest, dat zich bevindt aan liet eind van een gegraven hol, gang ol pijp, die meestal een twee nieter diep is. De jonge konijnen zijn dus alleen door uitgraving te bereiken en daar in Gelderland de konijnen bijna uii- siuiteinl voorkomen in dc bosenst re ken, is het uitgraven of delven ouder boomstronken en tusschen wortels 't> onbegonnen werk. „Dat de strooper met zijn wreed opzet zijn doel zou bereiken, is daar enboven ten eéij.enmale uitgesloten le. omdat de verminking in de moes te gevallen den dood ten gevolge zal hebben 2e. wijl het moeder-konijn zijn jon gen doodt of verlaat zoodra z" doör menschenhanden zijn aangeraakt 3e. omdat het nest door uitgraving voor het konijn onbewoonbaar gewor den is; 4e. daar, aangenomen nog dat d? verminkte konijntjes niet omuiddo! lijk sterven en nog door do moeder verzorgd konden of zouden wor den, deze zich nooit zoo goed ontwik: kelen als gezonde exemplaren. Een duidelijk bewijs daarvan leveren en kele jonge hazen, die de verwonding hun door zeis of maainiachine Pu-ge bracht overlevende, steeds mager en slecht ontwikkeld blijven. Het ligt trouwens in de rede, dat een vei wond exemplaar, wat liet ook zij, achter blijven moet bij het gezonde 5e. daar liet verminkte konijn vrel eerder eeu prooi zal worden van hel roofwild dan van den slrooper 6e. zal geen strooper een paar we ken van te voren zijn buit gaan pre pareeren waar geen succes te wach ten is, terwijl hij zich nog waagt aan bekeuring door den jaclHopznmei. DEK3E BLAD Zaterdag £9 Kovsmfier 1913 ftftaiSdiensft naar Wed. 005i Indië. De Terzending van brieven enz. heeft deze week plaats als volgt- Over Genua, Woensdag 3 December. Platste busiichtlng 3 u. 25 min. 's- morgens). Voorloopige verzending reeds den yorigen dag, vóórmiddags 11 u. 15 m. Over Briudisi, Vrijdag 5 December. {Laatste busiichtlng 12 u. 30 s nam.) Behalve correspondentie voor Atjeh en O miert» oorigh eden, Sumatra's Oostkust. Palembang, Riouw, Ranka. BUliton en Borneo, alleen die. welke van een desbetreffende aanwijzing Is voorzien. Over Amsterdam, met de zoogen. Zeepost, Zaterdag 6 December. (Laat ste busiichtlng 3 u. 25 m. 's morgens). Het port van met deze gelegenheid te zenden brieven bedraagt 5 cent per 20 gram, dat der briefkaarten 2 1/2 et. per stuk, en dat van drukwerk eéil cent per 50 gram. Om nog met deze gelegenheid te kunnen worden verzonden, moeten postpakketten Vrijdag vóór 9.30 's av. ten pos'-kantore zijn bezorgd. NAAR SURLNAMK. Dinsdag 2 December. Inatste bus- lichting 2.35 's morgens Vrijdag 5 December. Laatste bus- lichting 7.45 's avonds. Vrijdag 5 December (zoogenaam de Zeepost). I.aatste buslichting 3.zó morgens. Om nog met deze gele genheid Ie kunnen worden verzonden moeten postpakketten daags te voren ten piistkatitore bezorgd worden. Het port van brieven, briefkaarten en drukwerk is gelijk aan dat voor Ned.- Oost-Indiö. Wij doen uitdrukkelijk opmerken, da', bedoeld wordt de busiichting aan 't Hoofdpostkantoor In de Zijlstraat. Van de Residentie en haar newóners. CCXXIX liort nadat de lieer Vliegen als can- didaat mor de burgemeest.ersvacn.ture in Zaandam genoemd was, kwam hel bericht, dat ook ue heer Hoe jen bos een aanzoek gekregen had voor het ambt van burgervader. Ik weet niet hoe ue heer Hoeiénoos denkt over Zaandam en over den zo- tel achter de tafel van liet, college van dagelijksch nesluur. Wei, dat zijn heengaan uit Den Haag voor de S. D. A. P. een ramp zou zijn. Kalm, bezadigd, wars van alle pro pagandistische fel béid, zich om futi liteiten nooit bekommerend, is de lieer iloejenhus een man, naar wien, terecht, gaarne geluisterd wordt. Als tweede socialist in den Raad geko men de lieer Ter Laan was hem lijk korten tijd door de „burgerlijke partijen-1 neschouwu ais ue eigenlijke loiuc-i van uC sucnüistische fractie ni den KaadrZeker, de heer Ter Laan was officieel ue aonvoeruer, maar 10 werkelijkheid berustte het geven van lijn aan de roode politiek bij den heer lloejenbos. Hij vocht met het college en niet den raad de financieele vraagstukken uit; bij de behandeling vau het werk lieden reglement debatteerde hij uren lang met wethouder de Wilde over de wijze van instelling van een scheids gerecht; do kweslie of de gemeente Haariemmer Halletjes IR. L.ALAVONDPRA.MME. Dc krans was weer bij elkaar. Want zoolang het zomer is heb je gezelschap genoeg ann de bloemen en de vogels, dia aangenamer rieken dan, zelfs ge parfumeerde, en mooier zingen dan de meeste menschon. Maar in 't na jaar. wanneer do dieren vert rokken en de pionten verdord of bij den tuinman op v.-intcrliezoek zijn, dan krijg je er weer behoefte aan, v»-ienden en ken nissen om ile tafel te zien; dan leiden de gesprekken af van den kletteren- den regen en van den wind, die met hooge uithalen om het huis loeit. Het gezelschop was er dan weer. En compleet. Maar verkouden. Toen Hopma eenmaal gezegd liad, dat hij verkouden was, verklaarde zijn vrouw dat zij er nog veel meer last van liad: vervolgens beschuldigde mevrouw Ilupstra zich van dezelfde kwaal, ge volgd door haar echtgenoot en ook tinto Konsje zei met een goedigen glimlach, dat ze er vaak veel last van liad. Waarop ik aan neef Wouter vroeg: „en jij", heVteen hij beant woordde niet een vastberaden: ,,ik ben altijd verkouden", liet is zoo on aardig van Wouter, dat hij altijd al- i hot best wil hebben en het best v.il kennen. Alleen mijn vrouw en ik hielden ons buiten deze uitwisseling van verkond liefdeklachten, omdat wij gastheer en gastvrouw waren en dus niet noodig hadden, de aandacht op Tot geruststelling van den lezer, die mocht denken, dal het verblijf in de zen verkouden kring n'et aangenaam .gcv.i Tït moet ziiii, kan ik verzwieren. krachtens de. Irnmconressie het recht heeft zich ie bemoeien met <le interne aangelegenheden van de tram, bracht nèm in discussie met den burgemees ter, die hem ten slotte een romplinnmt maakte voor de wijze, waarop hij, als niet-jurist, de zaak behandeld had. De heer Ter Laan voel! zich meer aan getrokken tot het kleine goed; vecht bij de artikelen, klaagt, nis een werk man zijn periodieke verhoögbig rue! gekregen lieeit, komt op voor de be langen van de sc-hooLschoonmaakri ;rs redeneert, urenlang over klassepolitic-k enz. enz. Dnt de heer TToiejenbos zich daar nic-l mes inlaat, komt door zijn prae- tricken aard. Hoewel hij het nooit uit sprak, geloof ik, dat hij het o:ui- hooren van een Dauer-rede van Ter La an een gruwel vindt en lag het aan hem, bij eiken post voerde van elke partij maar één man het woord. Bii ulie gelegenheden, te pas en te onpas uitkomen voor zijn beginselen, hij acht het tijöverknoeien. Voor rede is hij vatbaar en in de commissie meet hij ec-n prettig mensch zijn om roes samen te werken. Hij is er ten volle van overtuigd dat een schaap nu een maal slechts vier pooten hebben kan. Het is wel eigenaardig, dat betrek kelijk kort achter elkander hem twee malen uit de „burgerlijke partijen" is toegevoegd, dat hij eigenlijk een bour- geois-rede hield. Het zal hem een voldoening zijn, dat hij lot. lid van het hoofdbestuur gekozen is. Voor burgemeester vereenïgf deze niat-offïciêele leider van de Hoagsche ra ad «fractie alle eigenschappen die rei. niodebbnrgervader behoeft Maar of hij wel zin in hef baantje hebben zal? ik geloof van niet, want evenmin als hij een Kamerlidmaatschap ge- wensclit heeft, zal hij verlangen om op den zetel van een burgemeester te komen zitten. Voor het Kamerlidmaatschap ge voelde hij weinig omdat zijn dagelijk se he bezigheden hem al voldoende in beslag namen en voor eersten burger in Zaandam zal hij ook wel passen, omdat zijn werk meer in den Haag ligt en hij zich daar thuis acht. Vei- sciiijnt hij ooit, in de Kamer, dan zal het, naar ik vermoed, zijn voor den Haag .tl. Op dat district heeft de S. D A. P., met Hoejeimos aJs caudi- daai, allang het oog gevestigd. Mocht hij voor de verleiding van net ambt of voor pressie van pauijgenoo- ten zwichten, dan zal de afdeelmg den Haag der S. D. A. P. een zwaar der verlies lijden, dan wanneer zij de helft van naar acht zetels verloor. Want dan verliest zij den man, naar wien gaarne in den Raad ge luisterd werd en die voor de partij èn voor de gemeente veel en goed werk verricht, heeft. Binnenkort zal, zijn de reclajnebe- richten juist, Pégoud of Ghanteloup op Duindigt rijn brayour evoluties ver toond i. Wat in die berichten opviel was de meedeeling, dat aan andere vliegers een premie uitgeloofd zou worden, indien ze de prestaties van genoemde vliegers nadeden. Hiertegen is slechts door een paar bladen geprotesteerd en dat verwon dert me. Die premie staat vrijwel ge lijk met een premie op zelfmoord, want het is^te verwachten dat eenige, minder gelukkige vliegers, die graag wat verdienen, zich zullen aanmelden om de som te verdienen. En al is de looping the loop al door een dozijn vliegers gemaakt, krukken onder heil zullen het nooit zoover brengen en alleen krukken zullen verlokt door de premie naar den Haag komen, oindat zij elders niet genoeg verdienen kun- Het is ook nog de vraag of de bur- meestev van Wassenaar Duindist ligt onder Wassenaar verlof tot de vertooningen zal geven indien de pre mie blijft bestaan, want Z. E. Acht bare is een groot voorstander van luchtvaart, en er goed van op de hoogte. SINTRAM. dat ik den heelen avond van al die verkoudheden heel weinig bespeurd heb. liet zit, geloof ik zoo, dat de men seden hun medemensch een verkoud heid niet recht gunnen. I-et maar eens op, of ge een kennis ontmoetende en tot hem zeggende: „ik ben toch zóó verkonden", niet ten antwoord krijgt: „ik ook". Een van mijn vrienden kon die ge woonte niet goed uitstaan. „Geld of goed", placht hij te zeggen, „bezit ik niet, mijn naam komt nooit in de krant, op een ridderorde heb ik niet de minste kans. zou ik dan niet eens een verkoudheid voor mij zelf alleen mogen hebben?" En toen iiij op zeke ren dag weer het „welbekende ant woord kreeg: „ik ook", ging hij ver der en klaagde over rheumatiek. „Ja juist", zei de. ander, „zoo van die akelige pijnen in arm en been en schouder! Praat me er niet van. Jk ken ze". „En dan die slapeloosheid", merk te mijn vriend op". „Heb je dat ook al?" kreeg hij ten antwoord. „Grooter gruwel is er niet. Soms word ik wakker te twee uur en hoor den melkboer schellen om ze ven". „Bovendien heb ik een glazen oog gjng mijn vriend voort en keek den ander vol verwachting aan. Maar die was verslagen, had niets om daarmee te wedijveren en keck met afgunst, ja niet afgunst, naar het glazen oog, dat mijn vriend uit de oogholte had ge nomen en hem nu, met een triom fantelijk lachje, op zijn hand aanbood. „Hij heeft het me nooit vergeven, Fidelio", placht mijn vriend te zeg gen. ..Zoo wangunstig ziin do menschon, zelfs op eikaars gebreken!" Maar dit merkwaardige verhaal deed ik op dien kransavond hiel. Veel aardiger was het. het gesprek te stu ren in een welwillender rich ling juist nu, in dc dagen van St. Nicolons, alc de menschen c-lkaar cadeautjes thuis sturen. En zoo waren vooral d? dames ol gauw in een druk gesprek over nieuwe St. Nicolaas-artikelen en win- koldrukte en over koopjes waar henr hort nu eenmaal aan hangt. Want veel vrouwen vinden een artikel duur, wanneer het een rijksdaalder kost, maar ols 't. voor vijf gulden geprijsd is en er hangt een gedrukt koortje aon met, k o o p j e er op, dan vinden ze begeerlijk. Mevrouw Hopma deed een verhaal van een St. Nicolaas-codeau, dot niet aan zijn ware bestemming gekomen was. „Een oude vrijer van vijf en der tig", begon ze.... „Oude vrijer", prolestceixle Ilup stra, „maar iemand van 35 is nog niet oud". „Ze bedoelt: oud als vrijer", hielp tante Koosje goedig: „ze heeft gelijk. Iemand, die dan nog niet getrouwd is, heeft veel gevaar, dat hij het nooit doen zal en is dus een oude vrijer" „Dank je we! voor de hulp", zei me vrouw Ilonma. maar in dil geval e.nf:n, ik za! regelmatig vertellen, llij zat op St. Nicoluas-avond op zijn ka mer en verveelde zich vreeselijk. De vrienden waren uitgevraagd in fami lies of de sttid uit, hij was alleen overgebleven. Zijn thee was slap >.n de sigaar smaakte liem niet en dan moet het met eeu man wel heel ake lig gesteld wezen", zei ze, met een blik vol afkeer op vier dampende man nen. Op eens werd er geklop!. Hij ging kijken en vónd...." „Een kistje sigaren", zei llonmi. met vreugde in zijn stem. „Een sigureupijp om door te roe ken", veronderstelde Ilupstra, niet. minder verheugd. „Twintig pond tabuk", opperde Wouter, met een diabolisch lachje. Ik zweeg, als gastheer. „Alles mis", antwoordde mevrouw Ilopma, ,,'t was een pakje, met een banketletter er in". De dames gaven teekenen van be langstelling, de heeren bromden. ,,'t Was", ging mevrouw Hopma voort, „wel een domme inan, zooals een man die op zijn 35ste nog niet ge trouwd is, natuurlijk wel wezen moet, maar één deugd bezat hij nog: zijn smaak was niet totaal door tabak be dolven, hij hield nog van banket, liet was een II., heerlijk versch en geurig, llij watertandde". „Stellig 's middags «iet gegeten," opperde Ilupstra. ,.1-Iij nam al een mes, om er ezn stuk af te snijden, toen hij zich op eens bedacht. Zou de letter wel vo»r hem bestemd wezen? Hij heette Jan en zijn achternaam begon met een K. Maar zijn bcgeerizheid hield de over hand. Om aannemelijk te maken, da', hij hem opat. zocht hij naar woorden met een 11 De Hout, waar hij vaak in wandelde, Hendrik!», de naam van een tante, maar die dood was..." „Held", zei Wonter. „Alle belden zijn dol op bankolletters". „Eindelijk kwam hij op Haarlem mer, en omdat hij dien naam toch ee- kor op zichzelf mocht toepassen, sneed hij de letter aan en at- die zoo successievelijk op. Maar wat gebeurt er den volgenden morgen?" „I.uat ons niet te veel in bij/onder la cle n afdalen", verzocht Horuna iro nisch ..nafuurliik een overladen maag en een dokter". „Heb ik nog niet gezegd, dat het een ferme man was, die iets ver, dragen kon?" vroeg zijn vrouw vernie tigend. „Neen. den volgenden dag stond er een jong meisje voor zijn deur en klopte, tot hij „binnen" riep. Ze woonde in 't zelfde huis. had de dienstbode gevraagd, om een pakje voor de woonkamer van de familie te leggen en die had zich, naar ze ge hoord had, in de deur vergist. Of ze de banketletter weerom hebben mocht?" „Dat kornt al van dot zoetigheid eten", bromde Wouter. Voordol je t weet, sta ie als dief te boek". „Dc oude vrijer was er verlegen mee", ging mevrouw Ilopma onver stoord verder. Er hielp niet aan, het hooge woord innes* er nii. hij liad do letter opgegeten". „Héélemaal?vroeg ze toen natuur lijk", zei Ilupstra belangstellend. „Volstrekt niet, ze wou alleeD we ten, of hij dan denken kon, dat die voor hem bestemd was. Een beetje boos leek ze wel. Toen vatte de arme man freer moed. „Juffrouw", zei hij, ,,ik had geen enkele reilen om te denken dat het pakje voor mij was. Maar er stond heeiemaa! ge ei: naam op:, was dat ook niet een beetje onvoorzichtig? Toen heb ik zoo geredeneerd: "i zal voor een Haarlemmer wezen en daarom heb ik hem maar opgepeuzeld..." llij keek daarbij zoo boetvaardig, dat het meisje begon te lachen en zei: „ik moet zeggen dat u durf:. Maar ec-n beetje boos ben ik toch wel Hij verzocht, dat ze weer goed zon wezen, een nieuwe letter II. zou hij ann de familie sturen, wel twee als het moest Fn daarop ging ze weer weg van de mat, want verder had ze niet willen binnenkomen. „En nn het slot?" vroog Wou» met een tartend lachje, dat mevrouw Ilopma prikkelde. „Neen", zei ze, „ik vertel niet verder". „Laat je maar niet van je rivil: bren gen, hoor", zei tante Koosje vriende lijk. „ik zal het dan wel verder ver tellen. Hij wou toch eens weten, wie het meisje was en inforanvude bij do familie die 1 ^pension hield. En hoe was 't ook weer, een ondcrwijwrc1 I een apothekeres...." „Een leèrares aan dc huishoud school", zei mevrouw Ilopma. „Manr iioe weet je...?" „St.il maar, je zult het wel hooren. Hij informeerde naar baar fr.mllie, zocht met haar in kennis te komen toen hij haar bij een i- vriende fami lie ontmoette, was dat gelukt; 1. im twee maanden waren /e geënriie"' „Binnen één maand", vorty-ierle mevrouw Ilopma. „Maar hoe wee- „Och", zei tante Roosje en I <chto zoo eens voor zich heen. ,.dc. nn» zijn wel heel dom, ve l dommoi dan ze zelf we! weten, maar als z een hef meisje ontmoeten dan krijy n een bui ran wijsheid en versland en trouwen: daarna is d'. v. jKh'-jd l woonlijk wel weer op. maar dan hin dert het niet meer, want dan zot y. de vrouw er wel voor". „Zoodat ïlc maar zeggen wil, dat de II. eigenlijk huwelijk bctóokende. zei Wouter, die aï: d het laatne woord hebben wil. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9