Premie vosr onze Oeéonèit, BOOH'g ümiristigota §oh§ofblgnder Z©§tl©n C®nt© NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31© Jaargang No. 9341 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG i DECEMBER 19!3 A Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arroedissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Evenals vorige jaren, stellen wij ook nu weder verkrijg baar, zoolang de voorraad strekt, uitsluitend voor Geabon- neerden op ons blad, een zeer fraaien voor 1©14, met keurig schild in kleuren, tegen den prij ijs van mits afgehaald aan ons Bureau Groote Ho^tsira&f S3. Onderstaande BON moet daarbij worden overgelegd. DE ADMINISTRATIE. ala Pr®mia voor ©©abonneerden op DA0BLAD tegen betaling van csnts. UITSLUITEND AF TZ HALEft! AAN ONS EUKEAU. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. AGENDA DINSDAG 2 DECEMBER. Groote Kerk: Orgelbespeling van 1-2 uur. De Kroon: St. Nicolaasfeest. De ltroon: Ass. Fran^aise. Causerie par André Soriac. De Kroon: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. A pol'lio-Theater: BiioscbopMooiratel- lin-g. Na Pégoud te Gent heb ik Zater dagmiddag Chanteloup te Amsterdam gezien. 't Was weer iets héél nieuws. Chan teloup zélf, z'n vliegen, de sensatie die-ic teweegbracht't was Anders. En dat was ook het geval met de be langstelling die hij ondervond. Na de groole reclame die vooruit was ge maakt, en de uitvoerige mededeelin- gen in de Ainsterdamschc dagbladen, hadden er vóel meer menschen moe ten wezen. Als 't er vijfduizend wa- j ren, zal het veel geweest zijn. Op de hoogere rangen was 't eenvoudigweg treurigde tribunes waren haast leeg. Beter ging 't op de goedkoopere plaatsen, maar als wanneer ik dit schrijf is de tweede demonstratie nog in 't vooruitzicht de Zondag niet beter financieele resultaten brengt, heeft dc ondernemer wat een goed Amsterdammer noemt ,,'xi ruizé- Btrjop". Natuurlijk wilden de menschen wèl voor niets kijken, en daarom namen er honderden genoegen met een kijk je uit de verte, van den. Middenweg, de Kruislaan of de om Oud-Rosen- burch gelegen weilanden. Watergraafsmeer, met z'n smallen, moöder-vetten hoofdweg, was ook nu weer unheimisch, maar gelukkig bleek de tocht naar 't veld, dank zij de goede verkeersregeling en de betrek- kelijk-geringe publieke opkomst, niet zoo onpleizierig als b.v. bij den Hol landEngeland-wedstrijd, en andere groote voetbal-gebeurtenissen. De berichten omtrent het preciese' aanvangsuur waren zeer uiteen! oo- pend. Ze spraken van half twee, twee uur en half drie. 'n Goede secure Hol lander houdt zich in zoo'n problema tisch geval aan het eerste, en dus wachtte ik moeizaam tot kwart vóór drieën, en benutte dien tijd eenige- zins door Chanteloup en z'n toestel te gaan bekijken. Chanteloup was een klein, breedge schouderd mannetje. Hij droeg een bruin fantaisicpak en een groote roo- de bloem, die ietwat lawaaiig deed, in z'n knoopsgat. Telkens glimlachtc-ie verge noegd, en zag er volmaakt uit als de in-bcteren-doen gekomen, gezonden boerenzoon, die hij is. De kleine man scheen zich volmaakt op z'n gemak te gevoelen en in z'n watervlug taaltje (dat niet direct het Fransch eens aca- dómiciens was) oreerde hij tegen den secretaris der Nederlandsche Vereeni- ging voor Luchtvaart. Geen Hollandsche vliegdemonstra- tie kan ik me denken zonder den ge- dislingeerden, córrecten, glimlachen den, zieh-gelden-latenden Jhr. I. L. van den Berch van Heemstede. Im mer Iiooggehoed,. heb ik hem zien staan praten met menschen als René. vicomte Vidart de Saint-Clair (kame raadschappelijk), ais Wijnmalen, Re- naux (vriendelijk), als Garros (min zaam), als Olieslagers en Félix Bo- sano (welwillend). Iedere Hollandsche vlieg-gebeurte- nis wordt opgeluisterd door zijn deco ratieve figuur, door zijn élegante ver schijning, die zoo waardig de natio nale luchtvaart-organisatie represen teert.'.....! Hulde In de omgeving van het tweetal wa ren vele fotografen, die Chanteloup niet „nemen" konden zonder dat Jhr. van -den Berch van Heemstede met ge tailleerde jas' en latest fashion-hooge hoed erbij kwam... En er waren velt mijner collega's, onder aanvoering van John Coucke, die deed „als dc man die het partijtje gaf' en een zwa re concurrent voor den luchtvaart-se cretaris geweest zou zijn, als hij diens getailleerde élégance bezeten had. De overigen noteerden, en gebruik ten de omheining van het veld, hun knie, hun „andere hand" of den rug van een kennis .met succes als schrijf tafel, zooals een waar journalist zich in alle omstandigheden weet te schik ken.) Toen alle heeren hun inleiding klaar hadden, was het kwart vooi drie en stapten ze demonstratief naai de uit-geölied-linnen opgetrokken „hangar waarin Chanteloup's toe stel stond. Dat toestel, een grappig-kleine, ty pisch gevormde Candron-biplan, met een wonderlijk korten staat en de stuurplaats in een soort badkuipje, werd al naar buiten gebracht. Chan teloup verscheen nu in ietwat non chalant vliegerscostuum, bestaande uit een vuile grauwlinnen werkbroek, een bejaarde grijze trui eD een leeren helm die er uitzag alsof de eigenaar al een paar maal er op gevallen was. Chanteloup dook in z'n badkuipje, een mecanicien zette de 7-cylinder 50-paards Gnóme-motor aan, de schroef snorde bliksemsnel en even la ter reed de Caudron over 't gras, en décolleerde al na 15 M. Won der-snel steeg Chanteloup tot 'n honderd meter hoogte, en van den sterken Westelijken wind (10 M. per seconde) scheen hij al heel weinig last te hebben. Zonder hooger te klimmen begon hij maar alvast z'n toeren, met een paar gewaagd-scherpe bochten, waarbij het toestel loodrecht op een zijkant stond Het gaf je dadelijk een wonderlijke sensatie, omdat alles zoo dichtbij gebeurde, omdat je de figuur van den vlieger en de lijnen en onder- deelen van het toestel zoo'groot en duidelijk voor je zag. Pégoud deed dat in de kooge hoogten, ver van je weg, en z'n machine was voor je oog als een heel klein, dartelend, blinkend lichaampje. Maar deze kerel gaf de sensatie van het gevaar, het groote gevaar, om dat je bedacht dat Als eens iets haper de. of als hij eens een verkeerde be weging maakte, dat allicht niet meer te herstellen zou zijn omdat hei toe stel zoo dicht boven den grond was... Nadat „Kanteloep" (zooals de Am sterdammers Tn natuurlijk al noem den) eenige malen „op z'n kant" ge vlogen had, kwam hij (al binnen drie minuten) omlaag, landde vlot, reed te rug naar z'n plaats-van-opstijging, liet het toestel wenden en ging er on middellijk weer op Jos, zonder zelfs den motor te hebben stopgezet. De tweede van z'n vier vluchten duurde wat langer. En hu steeg Chanteloup veel hoo ger. Hij klom öp boven het terrein, cirkelend en zijn gewaagde virages beschrijvend... snel wegstuivend vóór den wind en moeilijk opdringend er tegen in Toen, op 'n 500 M., deed een ruk aan 't hoogtestuur het toestel met den neus omlaag gaan, en het viel bliksemsnel, als een steenwel èen paar hon derd meter. Dan gooide Chanteloup 't hoogtestuur weer om, en ineens pla neerde hij weer kalm voort... Dat werd een moment van opperste spanning, van wilde sensatie voor de menschen beneden, toen op een zestig meter hoogte Chanteloup's toestel nogmaals ptqueerde, en viel tot een meter of tienOp 't juiste moment was hij weer in dc gewone positie, en daalde kalm. Jri de korte pauze vóór de derde op stijging werd de vlieger van alle ran gen hartelijk toegejuicht, en mevr. Reese, de echtgenoote van den onder nemer, kwam hem een krans aanbie den. Toen de twee laatste vluchten, die 'n 7, 8 minuten duurden. Chanteloup steeg eerst tot aanzien lijke hoogte, duikelde keurig met z'n toestel, zette toen den motor vrijwel afhet nijdig ge-zoem hield op, en alleen de schroef sloeg nog door met langzame, stuiptrekkende slagen en piqueerde weer bliksemsnel om laag. Tenslotte volbracht hij in z'n vier de vlucht nog een reeks bochten-op- den-zijkant, volbracht een paar maal de looping, zeilde schuin boven de tri bune langs omlaag en atterrisseerde midden, in het vliegterrein. In 'n auto reed de vlieger, die storm achtig werd toegejuicht, langs hel publiek Daarna was 't voor dien middag af- geloopen. En ik ging met de berinne ring aan iets pakkends, aan een sen satie die je deed rillen, aan een man die in sommige opzichten Pégoud overtrof. Die laatste echter gaf meer indruk van veilige zekerheid, en sierlijker, eleganter was het dartelen van zijn blinkend eendekkertje hoog aan den blauwen hemel, boven Gent ROBERT P. Stadsnieuws ONZE ABONNéS. In ons nummer van 23 September j.l. berichtten wij: „In de vorige week schreef onze „Administratie de«elfduizendste be halende Abonné in." Het is heden 1 December ©n het aantal betalende abonnés is inmiddels tot 11270 gestegen. Dit cijfer is reeds zeer hoog en een waarborg voor onze Adverteerders, dat hun geld goed besteed is. Maar rock overwegen wij nieuwe maatrege len, om dit getal nog aanzienlijk te doen klimmen. Dr. I. VAN WALT VAN PRAAG. Een der patiënten van Dr. Van Praag schrijft ons: Met groote ontroering zullen de tal rijke palienten van Dr. v. Praag -ie droeve lijding hebben vernomen van diens overlijden. Zij, die dezen man jaren als huis arts hadden, weten, met hoe groote nauwgezetheid hij zijne zieken behan delde, hoe vol zorg hij was. Hel vertrouwen, dat men in den dokter had, werd niet beschaamd, en had hij afscheid genomen, dan ge beurde het, dat hij van zijn rijtuig uit den gewezen patient nog gadesloeg hem of haar den eersten tijd niet uit 't oog verloor. W ij, zijne patiënten zullen liem zéér missen en als hij grafwaarts wordt ge dragen, dan zien wij hem met wee moed gaan en zal de nagedachtenis aan den overleden dokter bij velen in dankbare herinnering blijven. Wij vernemen, dat het stoffelijk overschot zal worden ter aarde be steld le Oudewater en de lijkstoet van het sterfhuis (Stolbergstraat) uit Woensdagmorgen ruim 8 uur zal ver trekken naar het station. Een nieuw blad. Naar wij vernemen, zal onder re dactie van Ds. Vunderink een cou rant uitgegeven worden, onder den titel „De Roepstem Het doel der uitgave is christelijke lectuur te bren- ;en onder het volk. Door een aantal leden van de Haarl. Jongel. Vereen. Pred. 12 vers 1 a, en jongemannen uit de wijifc van Ds. Vun derink zal langs de huizen gecolpor teerd worden. Het blad verschijnt we kelijks. Ontbonden. Naar wij vernemen is de Clir. Zang- Meen. „God is mijn lied", die ruim 29 jaar heeft bestaan, bij gebrek aan belangstelling ontbonden. Liedjeszangers. Aan het politiebureau werd gebracht L. S., een 35-jarig straat liedjeszanger uit Alkmaar. Hij werd daarop naar zijn logement in de De Witstraat ge bracht, terwijl een politieagent voor dit huis geplaatst werd, om den lied jeszanger op evcntueele verdere toch ten te volgen en te voorkomen dat hij zijn verboden beroep uitoefende. De liedjeszanger was daarmee in 't ;eheel niet ingenomen. Hij vertrok des avonds met zijn vrouw per tram aar Amsterdam. Diefjes. De politie spoorde de 13-jarige jon gens J. F. V. en P. P. op, die 3 krui ken jenever gestolen hebben. Benoeming. Mej. W. E. Gondlach alhier is be noemd tot tijdelijk onderwijzeres te Houtrakpolder, gemeente Haarlem- nerliede en Spaarnwoude. Terecht. De uit het St. Jacobs Godshuis al hier vermiste knaap Q. H. Huysmans uit Heemstede, is weder terecht. Hij is te Hazerswoude aangehouden, daar heeft- hij opgegeven, dat hij op een wandeling verdwaald was. Aanrijding per fiets. Een wielrijdster wilde van de Raam- vest komende bij de Houtbrug de Gr. Houtstraat oversteken, om naar de Gasthuisvest te gaan. Ze reed kalm en maakte naar behooren van haar bel gebruikt, zoo verzekerden omstan ders. Bij.'t oversteken reed de wielrijdster een oude vrouw, die niet viug uit den weg kon komen in den rug aan. Het bleek dat de vrouw de 70-jarige a©d. M. V. A.—J. W. uit den Helder, die thuis was bij haar zoon N. de R. :n de Waldeck Pyrmontstraat het dijbeen gebroken had. Per rijtuig is de vrouw naar haar woning gebracht. De wielrijdster was na de aanrij ding weer gauw op haar fiets gespron gen en weggereden, zoodat ze onbe kend bleef. STUKKEN VAN DEN RAAD. De vrije Zaterdagmiddag. De Bond van Ned. Gemeente-Werk lieden, afd. Haarlem, verzoekt den Raad het aantal werkuren per week te willen wijzigen in 58 uren. Adressanten wenschen hierdoor mo gelijk te maken, dat voor alle takken van dienst de wr/kiijd op Zaterdag 2 uur wordt verkort. Het iai'ief van onderstand. Naar aanleiding van het door dc heeren A. Nagtzaam, L. J. C. Poppe en J. H. Bregonje gedaan voorstel in zake het tarief van onderstand herin neren B. en W. er aan. dat zij reeds vroeger do aanneming van een onge veer gelijkluidend voorstel van de heeren Nagtzaam en Bregonje hebben ontraden. Op de gronden in dat advies uiteen gezet, bestaan ook thans nog bij B. en B. bedenkingen, om de bedeeling in natura ie vervangen door geld. B. en W. adviseeren daarom het voorstel-Nagtzaam c.s. niet aan te ne men. Schadevergoeding. De heer S. Pinguele had verzocht om een© schadeloosstelling wegens het niet gestand doen eener met hem gemaakte mondelinge overeenkomst, urn tegen eeue beioomng van 10 per week voor de uitreiking en de terug- haiing der besckrijvingsbiljetten voor den Hoofdelijke»! Omslag voor 1913, eenige weken voor de gemeente-werk zaam te- zullen zijn. Aan verzoeker is de toezegging ge daan, dat hij bij den aanvang van 1913 als tijdelijk beschrijver in dienst kon treden maar in December 1912 ontving hij de mededeelïng, dal van zijn diensten geen gebruik zou wor den gemaakt. Met de Rechtsgeleerde Commissie zijn B. en W. van oordeel, dat Pin guele aan dezen loop der zaak welis waar geen enkel recht kan ontleenen op schadeloosstelling, doch B. en W. willen met de Commissie uit een oog punt-van billijkheid den verzoeker een geldsom toekennen van ƒ30. Werklieden in het Gasbedrijf. 30 Juli werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies een voor stel van den hcjtr L. Modoo, om de 2e transporteurs en de teerpompers bij het gasbedrijf te rangschikken in loonklasse 3. Na de adviezen van den directeur van het gasbedrijf en van de sub commissie van bijstand vereenigen B. en W. zich met het voorstel van den lieer Modoo en stellen voor, in dien zin te besluiten. Wanneer ue 2e transporteurs In klasse 3 gerangschikt zullen worden, kunnen de le transporteurs niet in de zelfde klasse blijven, waarom B. en \Y. voorstellen, om de le transpor teurs van klasse 3 te brengen in klas se i. De ondervinding heeft B. en W. ge leerd, dat de bepaling in de instructie van den directeur van openbare wer ken, dat aan zijn zorg zijn onttrok ken de gebouwen enz. der lichtfabrie ken, der waterleiding en van het slachthuis, in liaar algemeenheid niet gewenscht is. B. en W. stellen daarom voor, foo- vengenoemde instructie te wijzigen. In de vacaturen-Dr. M. C. A. Bijle- veii en -Dr. II. Brongorsrna in de Plaatselijke Schoolcommissie voor M. O. beveelt de Commissie aan resp. lo. Dr. L. C. Kersbergen2o. Dr. A. Ae. S. Sluyterman lo. Dr. ÏL Brongorsrna 2o. Mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk. Regenvaste kleeding. Naar aanleiding van het verzoek van de afd. Haarlem van den Christe lijke n Bond van Nederlandsche Ge meentewerklieden en van do onder- afdeeling „Gemeente-werklieden'van den Nederl. R.-IC Volksbond, ufdee- ling Haarlem, om aan de gemeente werklieden, die daarvoor in aanmer king komen, regenvaste kieeding i© verstrekken, deelen B. en W. mee, dat het dragen van oliokleeding bij sommige werkzaamheden hinderlijk kan zijn, waarom het verstrekken daarvan moet worden overgelaten aan de hoofden van takken van dienst- Aan sommige werklieden worden bij regenachtig weer regenjassen in bruikleen gegeven. B. en W. stellen daarom voor, het verzoekschrift voor kennisgeving aan fce nemen. Ter voorziening in de vacature in het College van regenten van hot St. Elisabeths Gasthuis, ontstaan door de periodieke aftreding van Jhr. F. Te- ding van Berkhout, bevelen regenten aan Jhr. F. Tedïrig van Berkhout er Mr. M. W. Schel torna. Op een door het bestuur van de Ilaarlemsclie Openluchtspel Club, ee nige maanden geleden, gedaan ver zoek, om voor het houden harer oefe ningen een terrein van de gemeente beschikbaar te willen stellen, hebben B. en W. medegedeeld, dat een speel terrein wordt aangelegd op de gron den aan de Reidsehe Vaart, en dat het denkbeeld overwogen wordt, om de leiding van de exploitatie vim dit terrein toe te vertrouwen aan de af- deeling Haarlem en Omstreken van den Ned. Bond voor lichamelijke op voeding. Nu heeft het bestuur zich gewend, tot den Raad met het verzoek, om aan deze voreeniging een rechts:reekscJie vergunning ie geven om gebruik te maken van dit terrein, of and ars liet recht tot gebruik van een gedeelte van het speelterrein in de aan de afdeeling Haarlem van genoemden Bond te vei- leenen vergunning vast te leggen, en om in ieder geval aan de Ilaariem- sche Openl. Cl. nog in September 1913 wegens het spelen van bondswedstrij den de beschikking over liet veld te geven. Daar het speelterrein voor in ge bruikneming nog niet geschikt is. stellen li. en \V. voor, de verzoeken of te wijzen. B. en W. stellen voor aan het Plaat-, selijk Comité voor Spelleiderscursus- !e P8IJS toegekend in den Gevelweds*r!ld. Villa In do Van f&erïsnlaen 4, te Heemstede. Architect de heer DE BAZEL. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (IjSm der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65^ Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037V% „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loarens Coster. Directeur J. C. PEEREBGOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Drukkerij: Zolder Buitenspanrne 12. Telefoonnummer 122.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1