Hmu'S DU wbaak. naar de rol die de loge üad vervuld, geen inquisitie tegen deze of andere orde in ons vrije land. Hij ging de oorzaken van de nederlaag der recht- sche coalitie in den breedo na. De in vloed van de kleurlooze middenstof was overdreven voorgesteld; het meer georganiseerd optreden van de vrij zinnigen; de ontevredenheid der na tie over de verwaarloosïng van so ciale hervormingen bij zoo sterk stij gende middelen, het protectionisme (nu dan ook maar losgelaten) de wet ten van Min. Talma, 't drijven naar wijziging van art. 192 der Grondwet, de politieks achterstelling van de vrouw en bovenal het op de spits drij ven van de anti-these in de geheele samenleving ziedaar de oorzaken van den vat der coalitie. En naast deze negatieve oorzaken kwam dan de invloed van het krach tig program der concentratie, waar mee ook in hoofdzaak de socialisten samengingen; dit verklaarde hun winst het meest. In hun aanwas lag van den kant der arbeiders de hulde aan 't concentratie-program. Overigens zette spr. uiteen dat de concentratie consequent ook tegen 't socialisme was blijven optreden, al ging men bij de herstemmingen samen om den gomeenschappelijken vijand te bestrijden. Wat aangaat de oplossing van de crisis keerde Dr. Bos zich tegen den heer Troelstra met het be toog dat deze óf de natie, óf de Kroon op een dwaalspoor had gebracht toen hij een andere oplossing aanprees en 't voorstelde a.tsof de socialisten van den beginne af weigerden portefeuil les te aanvaarden. Dc aanbieding daarvan verdedigde spr. breedvoerig met verwijzing naar 'l op hoofdpun ten gelijkluidend program, dat dus veel meer dan een enkel concentra tie-program kans had op den steun van de geheele linkerzijde. De weige ring dor socialisten oerde ons naai de reactie terug. liet aanbod der portefeuilles was oprecht en rationeel, al stond niet vast dat de concentratie ook zonder de socialisten geen kabinet zouden vormen. Maar iaën vond dat ongera den, in die male zelfs dat zicli de i meerderheid naar de minderheid meende te moeten schikken.' Het is nu meegevallen, maar een Kabinet uit de geheele linkerzijde zou ondanks de moeilijkheden omtrent de homogeniteit, die spr. niet hud verheeld beter zijn geweest dan een enkel concentratie of een gemengd Kabinet met katholieken. De weige ring der S. D, A. P. achtte spr. on verdedigbaar. Daarna viel er, om U programma te redden niets anders te doen dan ge schied is; cte vrijzinnigen alleen wa ren onmachtig. Waarom deden de socialisten niet wat zij kon den? Zij zullen als parlementaire partij moeten veranderen om een we zenlijke hervormingspartij te kunnen worden. Iipo staan we dan nu? Vrijzinnigen en sociaJisticn hebben Óen doel. Het Kabinet; dat vrij is van alle partijen, maar toch op zijn programma de voor nunie hervormingen heelt die de ge heele linkerzijde nastreeit., te steunen, moet 't doel zijn. Met dat Kabinet en zijn program was spr. in hoofdzaak zeer ingeno men; het is geen zetbaas van de con centratie, maar zal toc.li in de richting daarvan gaan. De Reg. zou, ook cu vooral in finantieel opzicht, een moei lijke taak hebben, want er zijn voor- teekenen voor een minder bloeienden toestand en niettemin moet er veel worden gedaan Voor alles ga echter de grondwets herziening, waarbij spr. hoopte dat de evenredige-vertegenwoordiging nog deel van de kiesrecht-regeling zou kunnen uitmaken en 't vrouwenkies recht evenzeer. Van ruilhandel met de rechterzijde voor een oplossing der schoolquaostie voor 't kiesrecht, wilde spr. echter niet weten. Den weg van den heer Lobman ging hij niet op. De Staat moet de macht over :t onderwijs be houden, al wilde ook spr. naast t neutrale hot bijzonder ouderwijs vrije ontwikkeling waarborgen. Hij achtte een compromis mogelijk ais ineii van rechts wil, als men den school strijd missen kan! Met moed en opgewektheid ging Dr. Hos, met behoud van zijn vrijzin nig-democratisch standpunt, maar iu vertrouwen op concentratie en Kabi net de toekomst tegemoet. (Üravo's). Daarna sprak de heer van der Mo len nog een kort woord; inleiding voor zijn hedenmorgen voort te zetten rede. Hij hoopte "dat liet Kabinet dot een' naam draagt van onpartijdig karak ter, niet in een partij-Ministerie zou on taaiden. De wordingsgeschiedenis deed hern echter vreezen. Zooals gezegd: heden vervolg. De Kamer heeft besloten Donderdag middag te 4 uur eenige kleine wetten in de secties te onderzoeken. Gisteren is dc Avondzitting door Mr. Rorgesius gepresideerd om dat zijn beide pinatsvervangors de! heeren Troelstra en van Nispen door ongesteldheid afwezig waren. De Begrooting van Water staat was aan de orde. Zonder algemeen debat kwam rnen dadelijk tot de afd. Waterstaat. Daarbij vroeg de heer Smeenge naai den stand der quaestie van de verbe tering der Oostermoerschevaart, be spoediging van het Oranje-kanaal- Weerdinger-venen en bovenal van 't kanaal door de Geldersehe vallei. Hij klaagde verder over het ongerief van 't voorschutien op de Merwede en over het noodeloos verbod van grindbagge- ren op de rivieren. Door den heer Albarda werd een pleidooi gevoeï-d voor de bevordering van de l'wentsche kanaalplannen, drie in getal, waartusschen hij den Min. verzocht te trachten overeenstemming 'te doen ontstaan bij l>e-lan#^iiebben den. Verder drong bij aan op bepalingen in de bestekken tegen 't gebruik van de zoo vergiftigende loodhoudende verven en vervanging in bijna alle gevallen door zinkwit De heer Duymaer van Twist hrak een lans voor bevordering door sub sidie van de verbetering der Linde-af watering hij verheugde zich in 'den fii.ancieclen steun voor de havenver- betering te Huizen toegezegd en vroeg hoe "t daarmee stond, terwijl hij ver dei nog steun van de Reg. vroeg voor de wjterueuialing van 't eiland Mar ken. In aansluiting met 't eerste punt in do recle van den vorigen spr. hield de heer Hugenholtz nogmaals een plei dooi voor de Linde-afwatering, waar voor verschillende plannen bestaan, dit <de belanghebbenden niet kennen en waartegenover de Reg. werkeloos blijft, Spr. vroeg steun voor 't werk, ook met 't oog op het scheepvaartbe- lang, dat men er mede wil bevorde ren. Terwijl de heer De Monté Ver-Loren nogmaals 't belang der afwatering van de Vechtstreek bepleitte, kwain de heer Jannink nader terug op de Twentsche kanalen en beval die op nieuw in 's Ministers belangstelling aan. De Minister van Waterstaat, de lieer Lely gaf in antwoord aan de ver schillende sprekers in hoofdzaak te kennen dat do Reg, voor Oranjekanaal en Oosterinoersche vaart 't hare gedaan heeft,, de belanghebbenden moeten nu tot overeenstemming komen zoo 1100- dig zou de Min." op Drentsch gebied de verbetering der Óoslerm. vaart be vorderen. Een Geldersehe Vallei-ka- r.anl op den voet van 't Merwede-ka- naat wees de Min. af, niet een klei ner werk dat de Reg. vermoedelijk wel zelf een keuze zal moeten doen uit de Twentsche kanaalplannen en dat de' Linde-verbetering bij den Water- staal, een onderwerp van onderzoek uitmaakt; da' de Min. de Vechtafwatering niet wil laten afhangen van de Zuiderzee- plannen, maar wel de haven van Hui- zei- in dit verhand wil verbeteren dat de waterbemaling van Marken niet. op den weg der Reg. ligt, be halve dan wat betreft 't verleenen van subsidie; dat grindbaggeren alléén tusschen de kribben is toe te staan, wijl het in de rivieren te schadelijk isen dat de Min. in overleg met zijn ambt genoot, voor Landbouw maatregelen tegen 't, loodwit heeft genomen, die hii meende dat, bij verkorting tevens van den arbeidsduur, wel afdoende zouden blijken. Na eenigc replieken werd de dis cussie over de afd. Waterstaat geslo ten. Bii de artikelen kwam de heer De Murall op tegen 't, nog wel bij Noia van Wijziging, zonder gelegenheid tot onderzoek voor de Kamer, verhoogen van de ingenieurs-salarissen en te gen liet opvoeren der voldoende traci tementen van de hoofd ambtenaren, terwijl voor de minderen niets wordt gedaan, Dc heer Ter Laan (Rotterdam) sloot zich bij do bedenkingen van den vo rigen spr. aan en wees op de verbre king van alle verband in de positie der ambtenaren door dergelijk stuks gewijze veranderen van de salariee- ring Spr. beval den Mm. aan dc nota terug te nemen. Daarentegen verdedigde de^Jieer' Bongaerts 's Ministers aanvraag, als het beste middel om onze ingenieurs te behouden er gaan er reeds te veel weg uit ons land. Spreker wenschte, dal de Minister nog een stap verder zou gaan door enkele andere verhoo-, gingen en veranderingen van de or ganisatie, waarvan hij de inspecteurs- generaal wilde behouden voor specia- de diensttakken. Ten slotte opperde spreker eenige bezwaren tegen het examen voor in genieurs van den Waterstaat, die evenals de vele verplaatsingen, ge brek aan geschikt personeel en van voor den ingenieur geëigend werk, oorza di zijn van het verloop bij on zen Waterstaat. Door den beer De Monté Ver Loren werd weder, in afwijking van den vorigen spreker tegen de aangebrach te wijzigingen in de organisatie bij Nota van wijziging bedenking inge bracht. De«vlmister verdedigde zijn voorstel iuet kracht. Nu de hoofdinspccteor- generaai ontslag nam, moest hij het voorstel thans doen. Hij had daardoor gelegenheid de positie dei* hoofdin specteurs te verbeteren en zoo de voor uitzichten van anderen tevens, zoodat men het personeel behoudt. Na repliek van den neei De Muratt sieiue ue heer De Monie Ver Loren als amendement voor, de aangevraag- ue 14z33 te schrappen. De Minister vonu dit ingrijpen op eeu bestaande organisatie, zonder voorziening voor 't vervolg, en ont raadde dit amendement. De heer Van Foreest ontraadde na mens de Commissie van Rapporteurs het amendement, dat nader door den Minister werd bestreden. De stemming werd aangehouden tot heden. Over de positie van bureel- en an dere lagere beambten bij den Water staat en arbeiders werd een en ander gezegd. De heeren Smeenge, Llelsdin- gen en Roodhuyzen deden vooral een good woord voor spoedige lotsverbe tering, ook voor verhooging der wo ning vergoedingen van JoO pér jaar. De Minister beloofde te doen wat hij kon en'hij zou ook gaarne (wat de heer Roodhuyzen had gevraagd) de belanghebbenden zeiven over hun be langen hoorèn. Zoo mogelijk zou de munster nog eeu suppietoïre aan vraag doen, maar hij twijfelde of het geiukken zal. Tot art. m (Oude Rijnmond) gena derd, werd dc verdere discussie tot Woensdagavond- en de'zitting tot he denmorgen verdaagd. AFWEZIGE KAMERLEDEN. De heer Troelstra neeft bericht, dat hij iiog steeds wegens ongesteldheid verhinderd is de Tweede-Kamerver gadering bij te wonen. Ook van den derde-voorzitter der Kamer jhr. mr. Van Nispen (Nijme gen! is bericht ontvangen dat hij we gens ziekte verhinderd is de beraad slagingen te volgen. Voorts kan de heer Lasonder, afge vaardigde voor Rotterdam III, gedu rende de geheele Decembermaand om gezondheidsredenen aan de werk zaamheden der Kamer geen deel ne men. De heer Boissevain zal voorloopig afwezig blijven, wegens het maken eener buitenlundsclie rc-is. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit is D. II. Ulrich, 'comin. van politie te Dordrecht, be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Is aan H. Visscher, op verzoek, met ing van 1 Jan., eervol ontslag ver leend als burgem. der gem. Grafhorst, Wilsum en IJsselmuiden, met dank betuiging voor de langdurige dien sten, door hem als burgemeester van verschillende gemeenten bewezen. GEZANT-PREDIKER. Als een bijzonderheid wordt gemeld dat de nieuwe Amerikaansche gezant bij het Nederlandsche Hof, mr. Van Dijike, Zondagmorgen de predikbeurt in de Enge'sche kerk te 's-Gravenlia- ge, heeft vervuld. De heer Van Dljke is ook doctor in de theologie. FEEST TE SCHEVEN ING EN. Schevehihgen vierde Maandag, in tegenwoordigheid van 'i koninklijk echtpaar, 't onafhankelijkheidsfeest. Scheveningen is' in dg laatste 100 jaar zeer vooruitgegaan, van een on aanzienlijk visschersdorp is het een bloeiende badplaats geworden. Scheveningen was smaakvol ver sierd. 't Hoofdmotief der versiering waren vischnetten in verschillende kleuren. Ook waren er eenige eere- poorten opgericht. De hoofdnummers van het feest programma waren: Aankomst van Jacob Pronk, de brenger van de blij de boodschap van de omwenteling en 'de landing van den Prins van Oran je. Vooral dit laatste was, zooveel mo gelijk der historie getrouw voorge steld, en had veel succes. Van de „Dolfijn" en van een tor pedoboot werden eereschoten gelost. Het schouwspel werd gadegeslagen door de Koningin, Prins Hendrik, cio Koningin-Moeder en Prinses Juliana. Onder de duizenden kijklustigen 't was zeer druk op Scheveningen heerschte veel geestdrift. De vorstelijke personen gaven hun tevredenheid te kennen. Er werd een Oranjeboom geplant als tegenstelling mei het planten vnn den vrijheidsboom in 1795. Hel feest te Scheveningen slaagde uitstekend. 'e Avonds was Scheveningen geïllu mineerd. De vorstelijke personen maakten to^n per auto een tocht door !t dorp en werden overal hartelijk toegejuicht. VRIJE UITOEFENING GENEES KUNDE. Dezer dagen heeft door de onder teekenaars van het aan de Tweede Kamer gezonden adres inzake de vrije uitoefening der geneeskunde de eerste inzending plaats gehad van de ingekomen adhaesiebetuigen met dit request. De lijst der ingekomen ad- haesiebetuigingen bevat voorloopig 5055 namen. De overige nog in le ko men betuigingen van adhaesie zullen na eenigen tijd aan de Tweede Kamer worden toegezonden. De lijst van haodteekeningen bevat de namen van personen van de meest uiteen Loopend e positie, rang en stand, .politieke en godsdienstige gezindheid en ontwikkeling, terwijl o.m. een vrij groot aantal ..dankbare patiënten'* zich onder de adhaesiebeluigers be vindt. LANDVERHUIZING. Vrijdag 12 dezer zal in Den Haag de oprichtingsvergadering worden ge houden van de Nederlandsche Ver- eeniging Landverhuizing, w a ai-van het doel is het geven van betrouwba re inlichtingen en voor hulp en steun aan landverhuizers, van het oogen- blik dat zij hun plan gaan maken om zich in den vreemde te vestigen tot het moment hunner vestiging. De Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, mr. Treub, heeft het voornemen te kennen gegeven, deze oprichtingsvergadering zoo mo gelijk te komen bijwonen.' EEN SCHORSING. Men meldt uit Hilversum aan de Maandag Ct.: Nog is de gasfabriekkwestie te Hil versum niet geheel opgelost, al heeft de directeur ontslag gekregen, of we derom .wekt een andere zaak, 2 •ge meente-ambtenaren betreffende, de aandacht der ingezetenen. Zaterdagavond ging als een. loo pend vuurtje het bericht door de ge meente: dat de directeur en de hoofd opzichter der gemeente-reiniging dnor R en W. geschorst waren. De directeur der semeentc-reini- p-ïnn- 71-in door den hoofdopzichter zün omgekocht, de hoeken waren niet in orda. enz. In een extra versohenen „Gemeen teblad" doen B. en VV. aan den raad tlians mcdedeelig van de motieven, welke hen hebben geleid over te gaan tot de schorsing van genoemde ambte naren. Het blijkt, dat de hoofdopzicli ter den directeur beschuldigt een bedrag in geld (f 300) van liem te hebben aan genomen, in ruil waarvoor de direc teur zijn ambtenaar een gevraagd verlof zou hebben verleend. De direc teur erkent, van zijn ondergeschikte geld te hebben ontvangen, doch ont kent beslist, dat dit met een even tueel verlof van den hoofdopzichter verband hield. B. en W. onderzoeken thans hoe de vork in den steel zit en hebben nmiddels beide ambtenaren geschorst. DE WINKELSLUITING TE AM STERDAM. Uit kringen van belanghebbenden verneemt de Te!., dat het raadslid mr. B. E. Assclier, lid der raadscommissie voor de strafverordeningen, bezig is een formule te vinden, waardoor, bij de a.s. technische herziening der vvinkelsluitingsverordening, de win kels, die zoogenaamde kleine eetwa ren vorkoopcn, onmiddellijk voor con sumptie gereed, van de sluitinssbepa- lingen zullen worden vrijgesteld. De aanleiding tot dit moeilijk po gen van mr. Assclier moet daarin en gezocht, dat in hoofdzaak uit de kringen van neringroenden, die het van het late avonduur moeten TWEEDE BLAD Dinsdag 9 Dscsmber 1913 Buitenlandsch Overzicht Een nieuw ministerie In Frankrijk Gaston Doumergue deelde Zondag aan den president mede, dat hij offi cieel dc voi-miug van een kabinet aan vaardt. Maandag was 't nieuwe Kabi net al bij elkaar, 't Ziet er aldus uit: President en buitenlandsche zaken: Gaston Doumergue; binnenlandsche zaken: René Re- noult; justitie: Bienvenu Martin; financiën: Caillaux; oorlog: Meunier; marine: Monis; openbaar onderwijs: Vivianï; openbare werken: Malvy; handel en posterijen: Femand Da vid landbouw: Eeynould; koloniën: Lebrun, arbeid: Martin Dc premier Doumergue zette in een eerste samenkomst den nieuwen minis ters uiteen, welk program 't Kabinet moet hebben. Dc ministerraad keurde Öie voorstellen goed. De correspondent van dc N. R. CL 6eint: Zoo is dan een radicaal ministerie Doumergue tot stand gekomen, met Caillaux als hoofdfiguur, als eenige figuur van betekenis zelfs, en verder bestaande uit politieke personen „van het tweede of derde plan", gelijk de Temps zegt De weigering van Ribot en Dupuy om in een ministerie Doumcrgue- Caillaux te treden, hail de taak van Doumergue en de positie van het toe komstige kabinet niet vergemakke lijkt. Daarbij kwam nog het veto, door Clemencean uit persoonlijken haat tegen liet aanblijven van minister Pi- chon uitgesproken. Zoo stonden de radicalen voor de moeilijkheid een toonbaren minister van buitenlandsche zaken te krijgen. Verder had men ook nog geen minis ter van oorlog. Doumergue besloot toen zelf de portefeuille van buiten landsche zaken te nemen en Noulens, die eerst voor koloniën en toen voor marine bestemd was, tot hooid van bet departement vain oorlog te maken. De rest scheen er.toen minder op aan te komen. Zelfs met grootste onpartijdig heid valt liet niet to ontkennen, dat het rondstrooien, met portefeuilles, ge lijk wij in Frankrijk bij ministerieele crisissen wel meer hebben gezien, bij do vorming van dit kabinet zeer be denkelijke afmetingen aangenomen heeft. Ditmaal is er tooli werkelijk met de portefeuilles van buitenland sche zaken en landsverdediging ge sold. Dat mankt een zeer onverkwik- kelijken indruk, Do „Tempi-betreurt het. dat het nieuwe kabVuet geen enkele op den voorgrond tredende figuur heeft, be halve Caillaux. Tegenover liet buiten land had het blad ook gaarne een kabinei van wat meer schittering ge had. Voorts wijst het op het zeer be denkelijke feit, dat de portefeuilles van builenlandsolie zaken en van oor log zijn toegekend aan twee personen, die niet voor deze belangrijke taak berekend zijn. Doumergue is gewis een verstandig en koelbloedig man en Noulens is een weirker, maar daarmee is men nog niet geschikt voor minister van buitenlandsche zaken of van oor log. Met, den besten wil van de wereld en den grootsten ijver, kan men toch voor zeer moeilijke toestanden ge plaatst worden, alvorens men nog gelegenheid gehad lieert, zich in zijn nieuwe functie in te werken. Tot slot zegt de Temps", dat het de daden van liet nieuwe kabinet zal afwach ten, al wrens te veroordeelen, maar veel vertrouwen heelt het bkid niet De „Dèbats" is veel heftiger. In een buitengewoon scherp en smalend arti kel zegt hei blad omtrent Doumergue: De heer Doumergue is nog verder beneden zijn taak gebleven, dan men verwacht had. Hij heeft niet alleen de haat van Clemenceau samen gelapt met de eerzucht van Caillaux, maar aan al deze teekenen van wanorde en ongerustheid heeft hij nog iets toe willi n voegen Ilij heelt er zich zelf aan toegevoegd. Hij heeft zich tot minister van buitenlandsche zaken opgeworpen. Daarmede toont hij, volslagen onbewust te zijn van de taak en dat karakteriseert meteen het nieuwe kabinet. Waar heeft de heer Doumergue aan gedacht? Ileeft hij aan iets gedacht? Heeft bij wel go-- 1-eiiilSeion (Nadruk verboden). 109) ik heb een moord gepleegd. La zeg ook, wie uw slachtof fer is. Mijn medeplichtige, Roinain Coux. Zeg hun ook, waarom gij hem hebt vermoord. Ik heb liem vermoord, omdat ik geloofde dat hij nog niet gesproken had, en omdat ik hem wilde beletten le spreken. Allen hadden hun gelaat vol af schuw en verachting van Bcrtignol- Ics afgewend. Deze wachtte geknield zijn lat af. Vader, zei Jenny, zeg hun, dat gij bereid zijt de straf te onder gaan, die zij u zullen opleggen. Ik ben bereid. Wat die straf ook zal zijn 1 Hoe pijnlijk, hoe_ octeerend zij moge zijn, ik ben bereid ze te onder gaan. niet omdat zij het zijn. die de dacht? Tie „Dëbsls'* hoopt, dot de Ka mer' dit kabinet niet zal dulden, an ders zal Frankrijk genaderd zijn tot een dier troebele urc-n. waarin alle avonturen mogelijk zijn. In do wandelgangen der Kamer noemt men den toestand minder tra gisch op. Men vindt het portefeuille- gesol wel niet heel fraai en men acht de positie van het ministerie zwak (niet weinigen zijn. van oordeel, dat men voor Mei o.s. nóg wel eens een kabinet-Briand zou kunnen krijgen), maar overigens wil men toch maar eerst de daden van het kabinet af wachten. Allerlei Russische overheerschïng in Finland. De Finsehe Landdag heeft reeds in 1910 een voorstel aangenomen, en aan den Tsaar ter bekrachtiging voorge legd, tot invoering van algemeen ver plicht onderwijs In Finland. Van dit voorstel werd sedert niets meer verno men. Het scheen ondergegaan in de keizerlijke kanselarij. Thans, ruim drie jaren later, komt het antwoord. Op advies van den Fin- sc-hen Senaal die geheel gerussifi ceerd is wordt de goedkeuring van dit voorstel van den Landdag gewei- gei'd, op dezen grond: het voorstel moet eerst worden ingediend!, wan neer de economische toestand van het land en de stand der staatskas het toelaten, wijl de kosten niet uit de ter beschikking van den Tsaar staan de, fondsen op de begrooting mogen worden bestreden, maar de Finsche Landdag de fondsen er voor moei aan wijzen. Uit Wiborg wordt gemeld: De com- mandnnt der vesting Wiborg, gene raal Petrof heeft krachtens art. 73 van het bestuursreglement voor be vestigde plaatsen, de drie redacteuren van het té Wiborg verschijnende blad: „Wyborgs Nyheter", Tollet, Ottelin c-n Prokrap, gelast de vesting binnen drie dagen te verlaten, onder voor behoud van hunne vervolging wegens artikelen, die naar de meenïng van den generaal voor de Russische regee- ring en het leger kwetsend zijn. Dc verkiezingen in Bul- ga r ij e. Uit de lot dusverre ontvangen be richten omtrent de' verkiezingen valt af te leiden, dat de regeering de meer derheid heeft. De socialisten zullen 60 zetels be zetten. 't Ar b«ö ids conflict te Dublin, De hoop, dat in de vergadering van werkgevers en vertegenwoordigers der arbeiders, die Zaterdag te Dublin is gehouden, een schikking zou worden getroffen, waardoor aan de staking een einde zou komen, is ijdel geweest. Negentien uren werd er vergaderd, maar tot een oplossing kwam men niet, doordat de patroons weigerach tig bleven al de stakende arbeiders weer in dienst te nemen. Heden, Dinsdag', zal dé Nationale Arbeidersconferentie te Londen verga deren, om te besluiten welke houding de .trade unions ten opzichte vaii de staking te Dublin zullen aannemen Zullen de stakers uit Dublin gesteund wordein? De omstandigheid, dat Zater dag een brochure is verschenen van de hand van Havelock Wilson, een dor invloedrijkste arbeiders!bidors, waar in hij in scherpe bewoordingen het op treden van Lark in afkeurt, is geen gunstig toeken voor den Dublinschen leider. De revolutie in Mexico! Uit Mexico wordit geseind: Een legertoevel verbiedt iedere aan randing van vreemdelingen en beveelt dat het lever en de bezittingen van vreemdelingen moeten geëerbiedigd worden. Noch geld, noch levensmid delen mogen worden geèisoht. Boven dien moet aan d-"' vreemdelingen wor den vergund de streek waarin gevoch ten wordt, op elk oogenblik wanneer zij dat verlangen, te verlaten. Binnenland TWEEDE KAMER. Heel de middagzitting van gisteren werd hij de voortzetting der algemee- ne beraadslagingen over de Staats- begrooting, door den heer Bos inge nomen met groote belangstelling aam- gehoorde rede. Geen verkiezings-yaria; de rechter zijde die zulke harde verwijlen deèd, moest z. i.de hand maar in eigen boezem steken. Het belangrijkste verschijnsel bij da verkiezingen noemde Dr. Bes de concentratie, niet het werk van de „loge" maar van de „logica". Hij verlangde dan ook geen onderzoek straf over mij uitspreken, maar om dat het de hand van mijn dochter is, die mij treft. Een lange stilte volgde op dit ant woord. Bertignolles bleef geknield liggen. Eindelijk deed de blinde zich hoo- rcn. Ziehier, hoe ik er over denk. Allen luisterden eerbiedig. Michel en Laurent, mijn beide zoons, tegen wie de haat van dezen man gericht was, kunnen alleen de straf bepalen, die hij verdient. Allen stemden dit toe. Toen trad Laurent naar voren. Jenny, zei hij, er kan geen vreeselijker straf bestaan, dan die, welko gij uw vader liebt opgelegd, de schrik en afkeer, die hij u inboezemt, en do bekentenis van al zijn misda- den. Wij kunnen niets meer tegen liem doen. Toen reikte zij haar vader do hand en hief hem op. Bertignolles Het zich door haar be- heerschen, iiet was als leefde bij in een droom, als ,iud hij geen wil en geen macht meer. Met langzame schreden verlieten vader en dochter het vertrek, maar alvorens den drempel te overschrij den, keerde Jenny zich om en wierp i een langen, stnartel ijken blik op Lau rent IIjj deed een stap naar voren, het was alsof hij iets wilde zeggon, maar zij maakte een afwerend gebaar en verdween. Diep neerslachtig 2011k Laurent op zijn stoel terug. IN DE KERK. BESLUIT. Zes maanden zijn voorbij gegaan. Do winter is verstreken eu dc zo na.is er op gevolgd. Het is de 8ste Juli. De zon is nauwelijks opgegaan, een heerlijke Julizon, die eeu schooner., warmen dug voorspelt. Duizenden vogels zingen in de dichtbegroeide boomen en stijgen hoog op in dc helderblauwe lucht, om de uagvurstiu te begroeien. ilet is stii en eenzaam in de Fricd- lundlaan. Allo vensters zijn nog ge- si oton, n.emand, geen bediende of tuinman, is er in de tuinen, die de huizen omringen, tc ontwaren. Ja, toch. Een vrouwelijke gestalte, geheel in het zwart gekleed, verlaat voorzichtig door de achterdeur het huis van Ber tignolles. Oj) straat gekomen ziel zij behoed zaam overal rond of niemand haar bespiedt. Na zich daarvan verzekerd te heb ben. spoedt zij zich met haastige schreden voort. .liet is Jenny. Mjpr niet meer de Jenny, die wij vroeger beschreven hebben, niet meer het vroolijke, levenslustige kind van weleer. Haar gelaat is matbleek, haar wangen vermagerd en haar schoone, donkere oogen staan weemoedig en droefgeestig en zijn diep in hun kas sen teruggezonken. Nog altijd is zij schoon, maar een schoonheid, die medelijden opwekt, een schoonheid, die tranen doet stor ten. Haastig loopt zij voort en ziet tel kens om, maar niemand volgt haar. Na lang zoeken vindt zij eindelijk een rijtuig. Breng mij naar dc kerk Saint- Paul, zegt zij tegen den koetsier. D.cze schijnt te aarzelen. Verlegen zegt hij: De kerk SaiuLPaul, daine, waar is die ergens? In de straal Saint-Antoine, O, dan weet ik het. Zij stapt in en hel rijtuig rolt voort. Voor de kleine kerk in de straat Saii.t-Antoinc blijft het rijtuig staan. Jenny 6tapt uit cn betaalt den koet sier. De groote deur van de kerk is nog gesloten, maar een zijdeur is open. Zij treedt binnen. De kerk is nog geheel eenzaam. Alleen de koster liep heen en weer cn rangschikte de stoelen. Hij lette r.ic» ééns op deze vroece bezoekster. Zij ging naar een klein zijaltaar en knielde daar neer, verborgen achter een dikken pilaar. Zij bad. Urenlang was '1 haar, alsof zij niet meer te Parijs was, alsof zij ver weg zelfs ver van de geheele wereld was, in een onbekende eenzaamheid, waar zij troost en verlichting vond voor hetgeen zij op de aarde had moeten lijden. Het werd later in den morgen. De zor. drong door dc hooge kerkvensters binnen, maar het gekleurde glas on derschepte haar licht en de straal, die zij op het biddende meisje wierp, deed haar nog bleeker en droeviger schij nen. Dc groote deur van de kerk werd geopend. Eenige getrouwen traden binnen en knielden voor het hoofdaltaar neer. Een priester verscheen en verricht te den eersten dienst. Na afloop daarvan verwijderden de bezoekers zich weer. Niemand had Jenny gezien. Ook zij lette op niets. Zij hoorde het kerkorgel c-n het lui de gebed van den geesièlijke als in 'n droom. Toen gebeurde er iets, wat haar aandacht trok. Omstreeks tien uur hief zij plotse ling het hoofd op en zag met schrik voor zich^sit. Slechts.met moeite kon zij een kreet onderdrukken. De kerk werd met zwart behangen en in liet midden werd een katafalk opgericht. Een begrafenis. Daar klonk het droevig gezang van het koor. In haar schuilhoek, waar zij zich angstvallig verborgen hield, als vreesde zij gezien te worden, kon zij het snikken van een kind hooren. Hef was een vader, die daar heen ging, een beminde vader. De snikken vonden weerklank iu het hart van Jenny. Het was haar, als woonde zij haar eigen begrafenis bij en waren de snikken, die zij hoorde, niet van een kind, dat zijn vader, maar van ecu vader, die zijn dochter beweende. Een angstig droombeeld. Treurig klonk hc-t orgel, ernstig en zwaarmoedig rolden de sombere to nen door de kerk, die de grootheid verkondigden van de geduchte macht, welke niets ter wereld ontziet en waarvoor alles zich moet buigen: do Dood. De plechtigheid liep ten einde. De doodkist waarop alle aanwezi gen water gesprenkeld hadden, vverdl upgenomen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5