Iiehen, oppositie tegen de sluitings- Vtivn'tiening wordt gevoerd. Ito bedoeling van mr. Asscher, die geen tegenstander van de verorde uilig is, moet zijn de zijns inziens be- :ide onbillijkheden er uit weg te nomen. Gelukt dit, dan zou ook hot raads lid, de heer mr. van Tienen, diè zich in de jongsten raadsverkmzingsstrijd als tegenstander heeft verklaard van d«. - verordening, voor liet behouden x.-iii do sluitingsverordening te vinden zijn. VOORZITTER LIBERALE UNTE. In do vergadoring der Liberale Unie, vVo! K-o op 20 December te Amsterdam g.-hoiiden wordt, moet, in plaats van den heer mr. H. Goeman Borgesius, die bedankt heelt, een nieuwe voor zitter gekozen worden. De Tel. ver neemt dat eén der meest ernstige ean- diduten voor hei voorzitterschap is dt- heer mr. D. Fock, oud-minister van Koloniën en oud-gouverneur van Su riname. lid van de Tweede-Kamer 'rooi' Haarlem, DE DIAMANTEN VAN PINHEIRO. Do TeL" meldt De Belgische crediteuren van Pin heiro hebben een aanklacht tegen hem ingediend wegens oplichting, op grond waarvan de Belgische justitie Pinheiro's uitlevering heeft gevraagd. Dit uitleveringsverzoek wordt thans te Weenen behandeld, doch men ge looft niet dat bet ingewilligd zal wor den. Do Nederlandsche crediteuren heb ben er natunrliik allen belang bij, dat Pinheiro naar Holland terugkomt. Doch eene uitlevering kan hier niet gevraagd worden,.daar het in Hol land alleen een fr:ill:'s°ment betreft In Antwerpen is het echter geheel iets anders. Men deelt mede, dat Pin heiro zich te Antwerpen voordeed als do vertegenwoordigd van de groote dinmantmakehiurs Barnett Co., te Ncw-York. Daardoor wist Pinheiro het vertrouwen te winnen en werd men or toe bewogen, hem diamant af ie geven. Bij navraag is echter geble ken. dat Pinheiro met het huis Bar nett Co. niets uitstaande heeft. Heden wordt Pinheiro's safe te Antwerpen geopend. De autoriterten hebben daar thans toestemming voor gegeven. De functie van curator wordt over de geheele wereld erkend, zoodat er slechts weinic formaliteiten tc vervullen wanen, om die' toestem ming te erlangen. Alleen moet de kan tonrechter van het district bij ue ope ning aanwezig zijn. Men vermpeut, dat te Antwerpen nog een belangrijke partij diamanten gevonden zal worden._ ONGEWENSCHTE KI-ANTEN. Dat in de groote magazijnen, waar speciaal St--Nicolaasinkoopen gedaan worden,, op groote schaal gestolen wordt in deze drukke dagen, is be kend, schrijft het „N, v. N.", ook hij de directies, die een speclalen bewa kingsdienst ingesteld hebben, waarbij zeifs rechercheurs dienst doen. Er wordt gestolen door kinderen, die behoorende tot gezinnen, waarvan vader en moeder, helaas, te weinig me', aardsche goederen gezegend zijn. om hun kinderen bet zoo begeerde St.- Nicolaasgesehenk te kunnen koopan voor de verleiding bezwijken en een stukje speelgoed of snuisterijtje weg kapen. Eenmaal in 't bezit er van gaan ze zoo spoedig mogelijk aan den haal. Er worcTt echter ook gestolen door kinderen, die afgericht worden door de ouders, meestal door moeder, dio wacht en den buit in veiligheid brengt. Maar de ergste vijanden van de onderneming zijn de vrouwen, die zelf stelen en dat deen met een geraf fineerde slimheid, waar men verbaasd van staat Gewoonlijk zijn zit zehuld in een wijde cilpe, die van binnen als bergplaats" ingericht is, inet haak jes, lussen, enz. Zoo werd Woensdag 111 „la Bourse" te Amslerdam een vuurscherm van circa f7 waarde ge stolen. Eén der bedienden had liet juist een dame laten zien. Toen hij zich omdraaide moet het toch lastig te verbergen ding v. eggen omen zijn. Een dame kaapt een flacon eau de cu!lie van ongeveer 3.50 waarde. Hel wordt gezien, maar heist den last van aangifte enz. willende vermijden, wijst rnen de dievegge er op, dat zij de flacon nog niet betaald heeft. ,,He ju" zegt ze, ,,dat zou ik heelemaal vergeten", gaat naar de caasière, be denk* zich onderweg dat ze toch liever een andere soort wil en koopt een fla connetje van.... 35 ets. Doozen zeep, speelgoed reukwerken zijn de meest gewilde „rocfartikélan*", maar als 't niet anders gaat nemen de „gap- dames" een naam, die door het personeel wordt gegeven opu stof fer, een zeepbakje, of een spons ook mede. Er zijn zelfs bekende figuren bij en het personeel wijst ze bij 't bin nenkomen aan. zoodat iedereen al vooruit gewaarschuwd is. Maar toch verdwijnt er nog een massa op die «rijzo. V OOR-T ARIEF WET-COM ITé. Het Voór-Tariefwet-Comitê hield te Utrecht zijn laatste vergadering. Door den voorzitter van liet Comité, den heer H. W. E. Struve, von ie-Gra- vonhage, werd een uitvoerig overzicht gegeven van de door het Comité ver richte werkzaamheden. Hieruit bleek, dat het Vóór-Tarier- wel-l.omitè niet beschikte over enor me sommen, maai- dal, naarmate meer en meei bokend werd op welke manier dezerszijds de actie gevoerd werd. ook de geldelijke bijdragon mil der vloeiden. Men voelde, dat up ©en waardige wijze werd gestreden voor hetgeen in het belang des volks werd geacht. In tienduizend vlugschriften moest onzo bedoeling bokend gemaakt wor den. Het Comité gaf uit en verspreid de een 10-tal brochures, waarvan pl.m. 850 000 exemplaren op zeer doel matige «rijzo niet groote zorg overal in het land werden verspreid. Spreker i; er van overtuigd, dat juiste denkbeel den omtrent deze zaak nu meer en moor in breeder kring ingang hebben gevonden. Voorts zijn een 44-tal vergaderingen gehouden. Bovendien werd herhaal delijk door liet Comité voor sprekers gezorgd. Zoo, zegt spreker, is or gewerkt. Er is gewoekerd met tijd en geld, verband met onze krachten. Het reet succes bleef uit. Wat niet te wonderen is. Ware ons Comité een aantal maanden eerder begonnen, ilan zou ddt zeker goede vruchten heb ben gedragen. Allerlei factoren bob ben tot de mislukking medegewerkt. Ben zuivere beslissing over hel tarief is niet gevallen. Tenslotte zei spieker nog Wil Nederland niet in welvaart dalen, dan mag liet niet alleen blijven teren op de vruchten onzer bezittin gen, en van onzen handel, maar moot als eerste sociale eisch gesteld wor den, dat onze nijverheid tot hoogeren bloei kome, aangezien dan alleen de welvaart In breedere kringen kan toe nemen. Ons Comité heeft door zijne actie gezaaid, en dit zaad zal zonder twijfel eens rijke vruchten dragen. Ito rede van den heer Struve werd zeer toegejuicht. De penningmeester, de heer A. P. Leeuwenberg, van Amsterdam, bracht vervolgens het financieel verslag uit. Namens een daartoe aangewezen commissie rapporteerde de heer Jtir. Mr. von Fisenne, dat zij de boeken en Descheiden van den penningmeester had nagezien en accoord bevonden. Onder dankzegging werd de pen ningmeester voor zijn beheer gede chargeerd. Nadat een woord van dank tot den voorzitter was gesproken voor de wijze, waarop hij de actie had geleid, werd het Comité ontbonden. („Standaard"). EEN BRUTALE AANRANDING. Een man, die verdacht werd, een poging te hebben gedaan om een loo- per van de Ontvang- en Betaalkas te .Amsterdam te berc-oven van f 20.000, is reeds dienzelfden dag aangehou den. Het is gebleken, dat de gearres teerde vroeger aan dezelfde instelling verhonden is geweest, doch wegens verduistering is ontslagen. De aange houdene, die al eens meer met de justitie In aanraking Is.geweest, ont kent de aanranding gep'eegd te heb ben. INVAL IN EEN SPEELHUIS. In den nacht beeff d» politie een inval gedaan in een speelhuis, le Jan Steenstraat te Am^rdnm Er werd met dobbelsteenen en rnet kaarten ge spoeld, welke in beslag werden ge nomen. Daar haar de toegang gewei gerd werd. moest de politie zich toe gang verschaffen door stukgeslagen ruiten. Drie personen, een vrouw en twee mannen, werden medegenomen naar het bureau. STAKING TE ZAANDAM Te Zaandam hebben de stakende werklieden der grossiersfirma in ko lor.iale waren F A Terwee tot alle winkeliers een circulaire gericht om goederen dezer firma te weigeren mei bedreiging anders een boycot over die winkeliers uit te spreken Ten gevol ge daarvan hebben enkele win keliers reeds geweigerd goederen te ontvangen. Gisteren zijn twee nieuwe werkvvil ligeu iri dienst genomen. VERZET TEGEN DE POLITIE. Men meldt uit Culemborg Den laatsten tijd vielen alhier nu en dan kleine ordeverstoringen voor. verwekt door Duitsche arbeiders, werkzaam aan de versterking van de spoorbrug alhier. Ook Zondagavond waren meerdere dezer Duitsche arbeiders onder in vloed van sterken drank bezig orde verstoringen te verwekken, waarom door de politie één hunner werd ge arresteerd en naar het bureau ge bracht. Deze arrestant is daarna dooi een aantal zijner mede-arbeiders, dn het bureau binnendrongen, ontzet waarbij de aanwezige politiebeambte werd mishandeld met een wapenstok Mi' werd zoo op het hoofd geslagen dat hij bewusteloos is ineengezakt, nr. van te voren door een anderen Duit schei- met een revolver te zijn be diêigd. Hi den loop van den nacht i= het de politie gelukt, een drietal de zer Duitschers, onder wie de man mei d3 revolver, te arresteeren, De mis handeling op den politieman ge pleegd, bleek bij medisch onderzoek gelukkig niet van ernstigen aard te zijn. SALARISMEETING. Uitgeschreven door den Bond van Nederl. Onderwijzers werd Zondag t Rotterdam de reeds voor eenigen tij aangekondigde salarismeetiug gehou den. De aandrang van belanghebben den was zoo groot, dat reeds een uur voor den bepaalden tijd de zaal stam; vol was en de overigen moesten wor den verwezen naar een andore zaal in der haast nog gehuurd. Als sprekers traden op de heer en Os scudorp, Van Det. Dijkgraaf, De Wil Van den Abeele en mej. Groeiievvcig. Een motie van den volgenden in houd werd aangenomen: „De vergadering, uitgeschrevei door het hoofdbestuur van den Bon van Nederlandsche Onderwijzers", ge houden den 7en December 1913 t. Rotterdam, „gehoord de inleiders, „overwegende. „dat dit jaar èn in de Tweede-Ka inei bij de behandeling van het Toe sla.rwetje én bij de periodieke verkie ziiiK-M door bijna alie politieke pai tijen is erkend, dat een goed gesala rieerde onderwijzersstand een eerst* voorwaarde is voor goed volksonder wijs en dat Nederland hierin te kon schiet, vergeleken bij oudere statten va.ii Europa. „dat de huidige regeering voor zoo ver hare uitlatingen hare plannen dienaangaande hehben doen kennen de wijziging van ark 26 der Wet op het Lager Onderwijs, om te komen tol een afdoende salarisverbetering, dit 'i jaar niet, aan de orde denkt te stel len, „van rneoning, dat een spoedige af doende verbetering der onderwijzers- salarissen niet alleen is een eisch van recht en billijkheid, maar ook door liet Nederlandseh Staatsbelang gevor derd wordt „van meening, dat aan den ondar- •vijzer krachtens do waarde van zijn ambt en de positie, <Iie hem op grond daarvan in de maatschappij toekomt, een behoorlijk salaris moet worden ge waarborgd, „dat aan billijke eischen in dezen tot op heden niet werd voldaan. „spreekt als haar oordeel uit, dat een langer voortbestaan van dezen toestand in het nadeel van liet onder wijs en daardoor van de ontwikkeling en welvaart \*an het Nederl. volk moet zijn, „dat verbetering der onderwijzers- salarissen urgent is, „En dringt er bij de Volksvertegen woordiging op aan, de Regeering op te dragen onverwijld over te gaan tot het ontwerpen een er verbeterde sala ris-regeling der onderwijzers". BRANDEN. Te Tilburg is Zondugnamiddag de sigarenfabriek van de firma Sala— Koopmans afgebrand. Een aanzienlij ke waarde tabak verbrandde. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt gedeelte lijk de schade. Zondagmiddag brak brand uit in de groote boerderij van den heer Schutjes te Sanegeest, gemeente Ber gen (N.-H.). De boerderij brandde bij na geheel af. EEN VERDACHTE BRAND TE AMSTERDAM. We lezen In het Hbld.: Zondagavond te half negen werd de brandweer gealarmeerd voor een brand op. het eerste bovenhuis van perceel Ceintuurbaan 253, bij den Amstehlijk, bewoond door den heer L W., diamantbewerker. De heer W, was te zes uur naar Antwerpen ver trokken, terwijl zijn vrouw te zeven uur was uitgegaan, zoodat er op het oogenbiik van het ontdekken van den brand niemand thuis was. De ont dekking van den brand geschiedde door den bewoner van de tweede ver dieping, die een brandlucht waar nam en eens beneden ging kijken. Toen hij de deur, toegang gevende tot de vertrekken van het eerste boven huis, opende, bleek hem dat er brand woedde. Mij waarschuwde de brand weer. In de achterkamer stond een lit-jumeau in lichte laaie. Het vuur werd met 'n emmer water gebluscht. Het bleek der brandweer alras, dat hier aan brandstichting moest ge dacht worden, In de kamers lag al les overhoop en kasten waren leeg gehaald. Verschillende voorwerpen waren met petroleum begoten en op verscheidene plaatsen was een begin van brand ontstaan; zoo waren er brandgaten in een canapé en in een stoeL In deze verdachte omstandigheden ichtte de hoofdbrandmeester het noo- dig de politie te waarschuwen. Deze stelde een. onderzoek in, dat Maan dag door de Justitie werd voortgezet. Daarbij werd nagegaan of wellicht ■ok diefstal gepleegd was. Mevrouw W. kwam Zondagavond e half twaalf thuis. Het adres te Vntwerpen van haar echtgenoot was naar niet békend, zoodat deze nog liet kor. gewaarschuwd worden. UITSLUITING SCHILDERSGE ZELLEN. De Tel. meldt: Het lidmaatschap van den Ned Srhildersigezellenbond heeft te Weesp "en strijd doen ontstaan tusschen de natroons en hun gezellen. Reeds zijn .•en deel der gezellen daarom ontsla- szn en een ander deel zal ontslagen worden, als voor het lidmaatschap niet bedankt wordt. Een bemiddelingscommissie uit de burgerij tracht tot nu toe vergeefs het oeschil te doen bijleggen. De patroons weigeren heslist mot len gezellenbond over de quaestie te •nderimndelen, en wenschen alleen lan tusschenikomst van de commissie, ndien zij kan bewerken dat de gezol- an voor het lidmaatschap van den lond bedanken. Dit nu acht de cora- nissie een oDmogelijken eisch. Vooral waar de Bond verzocht heeft le verhooging der weekloonen (ook -•en deel van den strijd) pas te doen ingaan 1 Maari 1914, ten einde den pa troons de gelegenheid te geven hun ne aan te gane verbintenissen daar naar te rege'en, en de Bond alzoo de vatroons voor alle schade vrijwaart, reft de maatregel, door de patroons cenomen, des te meer. A. F. FEHMERS. Te Rolf'Ham is, naar de „Tel." meldt, overleden de heer A. F. Feh mers, oud-directeur der Inrichting .oor Doofstommen-onderwijs aldaar H!! was ridder in de Oranje Nassau- orde. EEN OPLICHTER. Eenige dagen geleden kregen enke le horlogemakers en goud- en zilver smeden to Leeuwarden bezoek van en joiigmensch, dat zich uitgaf voor een arbeider van een landbouwer uit lezen omtrek. li.j moest voor zijn pa- .roon een of ander voorwerp koopen. (.«n horlogemaker ging op deze zaak in en stolde hem een. gouden remon toir-horloge ter hand. Toon de koop er len winkel had verlaten, kroeg de winkelier achterdooht. Hij stelde een onderzoek in en het opgegeven adres was niet te vinden. De politie werd I gewaarschuwd en met een siguale-r ■ïent trok zij er op uit, totdat T haar gelukte den oplichter aan te houden. Het was de 21-jarige G. S. B., uit St. \nna-Parochie, die aan de justitie is overgeleverd. („Lw. Ct."). ONGELUKKEN. Zaterdagavond is uit zoo te Rotter dam liet stoomschip „Grangesberg" aangekomen. Donderdagmorgen, tij dens storm weer, ziju door een golf slag in oen van de ruimen, waarvan een luik was losgeraakt, geslagen de matroos J. Nijt, wonende op de Prins Hendrikkade, aldaar, de scheepstim merman J. Mellema, wonende in co Zijdewindenstraat, aldaar, en da ma troos G. van Bommel, uit Den Haag. Eerstgenoemde matroos werd zóó zwaar gekwetst, dut" hij denzolfdcn avond aan boord overleed, de scheepstimmerman is Zaterdagavond met inwendige kneuzingen in het Ziekenhuis opgenomen en de matroos Van Bommel liep minder ernstige kneuzingen op, zoodat zijn opneming niet noodzakelijk was, zoo meldt de „N. R. Ct.". De TeL meldt: Het gezin van den heer A., hoofd der M. U. L. O.-achool te Maassluis, werd Zaterdagmorgen plotseling in diepen rouw gedompeld, 's Morgens om S uur werd er gebeld. Mevrouw A. wilde even kijken wie er was en boog zich boven uit een dakraam, daarbij steunende op de dakgoot. Plotseling brak deze af en mevrouw A. viel naar beneden op straat. Zij was terstond een lijk. Door personeel van de politieboot is uit de Nieuwevaart te Amsterdam op- gevischt het lijk van een 15-jarigen knaap, die sinds Donderdag werd ver mist en verin oeuelijk uil een door hein bestuurde vlet te water was gevallen. Zondag is eea kind van den mole naar Teekens te Reeuvvijk in een sloot bij de ouderlijke wening ge raakt en verdrenken. - Te Goch wordt sedert eemigo da gen vermist de bakkersknecht van Raay, een aldaar wonende Hollander. De man had tot 4 uur 's morgens bij zijnen baas gewerkt en zich toen vol gens zijne gewoonte over den Molen- lijk langs de Niers naar huis bege ven, waar hij echter niet aankwam. Daar het dien nacht hevig stormde en 's mans pet aan dien dijk werd ge vonden, wordt veren dorsteld, dat hij is verdronken, hoewel men zijn lijk niet heeft gevonden. De man is ge huwd en heeft 8 kinderen. Op de spoorbaan te Barendrecht is Zondagnacht om 2 uur de 19-jarige bankwerker W. J. Creemers, zoon van een wisse!wachter en wonende aan de spoorbaan aldaar, bij het overste ken der rails door een trein van Rot terdam naar Doirdt overreden. Zijn linkerbeen werd verbrijzeld en tevens bekwam hij een hoofdwond. Hij is per hrancard naar het zie kenhuis te Rotterdam vervoerd, waar onmiddellijk tot verdere amputatie is overgegaan. Maandagmiddag is op de hout- werf der N'. V. Houthandel, voorheen William Pont te Zaandam, een stapel hout omgevallen en terecht gekomen op den werkman J. Blees. Deze werd zoodanig getroffen, dat hij in bewus- teloozen toestand per brancard naar het ziekenhuis te Amsterdam is ver voerd, waar zijn toestand hoogst ern stig werd bevonden. LEENING DREADNOUGHTS LEENING. Naar de Tel. verneemt, moet baj de ■egeering het voornemen bestaan, te zijner tijd een voorstel an te dienen tot het sluiten van een aanzienlijk hooge leeniog waaruit bestreden zullen worden de kosten van aanbouw van een aants.' dreadnoughts voor de In dische defensie. VALSCHE AANGIFTE. Men meldt uR Nijmegen aan de Tel.: Wij maakten dezer dagen melding van een brutale beroovlng, welke Dinsdagavond, 2 December, zou heb ben plaats gehad in een woning aan de Parkstraat te Nijmegen, en waar bij een als postbeambte gekleed per soon de aldaar wonende huisvrouw v. S. met een revolver gedreigd, dief stal gepleegd en- brand gesticht zou hebben. Het uitgebreid onderzoek, door de politie ingesteld, heeft thans uitgewezen, dat het 'geheele verhaal door de vrouw verzonnen was. Zon dagmiddag is zij aangehouden en wegens het doen ian een valsche aan gift-e, ter beschikking gesteld van dc Justitie te Arnhem. EEN KAMERVERKIEZING IN ROTTERDAM III. Er zal binnenkort een Kamerverkie zing moeten plaats hebben in het dis tricl Rotterdam III. Wij hebben redenen om aan te too nen, dat een brief, waarbij de afge vaardigde voor dat district, dc heer Lasonder (Unie-Liberaal) zijn ontslag neemt als Kamerlid, heden bij de Ka mer zal inkomen. (N. R. Ct.) Koloniën IIET MARITIEM STATION IN WEST-INDIë. De „Cur. Cour." schreef „Hr. Ms. „Zeeland" vertrok naar Nederland. Op verschillende wijzen is gebieken dat de burgerij de opheffing van het station der scheepsmacht in deze wateren betreurt. Inzieude dat de regeering niet overgegaan is tol dezen maatregel dan na rijp beraad en omdat er omstandigheden zijn, die zulks onafwijsbaar noodzakelijk maakten, hopen wij, dat het binnen kort mogelijk zal blijken een oorlogs schip hier te etationneeren." PESTCEVALLEN OP JAVA. Gedurende he ttijdvak van 19 No vember tot en met 2 December kwa men voor: in de afdeeling Ma-lang 401 nieuwe pestgevallen, 376 dooden; lie- dirl 60 nieuwe gevallen, 54 dooden, in de vorige periode nog 8 gevallen en 10 dooden; Madioen 35 nieuwe geval len, 34 dooden, in ile vorige periode nog 11 gevallen en 10 dooden; Paree 75 nieuwe gevallen en 41 dooden, in de vorige periode nog 6 gevallen 5 dooden; Toeloengajoeng 7 en Mate- gan 3 doodelijte gevallen; Soerabaja 18 nieuwe gevallen, onder wie 1 Eu ropeaan, 19 dooden; Berbek 12 nieu we gevallen, 15 dooden; Bangil 12 nieuwe gevallen, 13 dooden; Ngami 1 doodelijk geval en in de vorige peri ode 3 doodelijke gevallen; Lamongan in de vorige periode 3 doodelijke ge vallen. TOT DEN STROP VEROORDEELD. Bij vonnis van den landraad te Banjoewangi is de inlander Boedin ter zake van moord veroordeeld tot de straf des doods. DE MARINE IN' INDIë. De N. Soer. Ct. verneemt,'dat marine-autoriteiten overwegen verplaatsing van het marine-etablis sement van Soerabaja naar het eiland Onrust. (Vermoedelijk is bedoeld dut die overbrenging ln studie is genomen met het oog op bet in het rapport der commissie voor de verdediging van Indië aanbevolen plan om Tandjong Priok tot oorlogshaven in te richten). VERGIFTIGING. Bij schouwing van liet lijk van den onlangs te Bandoeng plotseling over leden doodgraver D. is gebleken dat de dood door vergiftiging was ver oorzaakt. De inlandsche huishoudster van den overledene werd als verdacht vergiftiging in hechtenis ge steld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regeL CIGARETTES 'LEKHEDlVEmuuRml Letteren en Kunst HET TOONEEL EN DE VREDESBEWEGING. Men schrijft ons: Een auteur van naam, Mr. J. van fchevichaven, is door de door „Vre de door Recht" uitgeschreven prijs vraag opgewekt een pacifistisch too- neeletuk „De Eer van het Land" te schrijven en dit stuk is door de Kon. Vereeniging „Het Nederiandsch Too- neel" ter opvoering aangenomen. Van dit tooneelspet heeft de schrij- •er zelf het volgende overzicht ge geven Een dorre, dun-bevolkte streek in Afrika is de twistappel tusschen twee groote Rijken Almanië en Man- rovië. Keizer en Kanselier van Al- mar.ië wenschen het behoud van den rede en hebben een tractaat met Manroviö voorbereid, dat dezen ver zekeren zal. Maar de oorlogspartij, die door Graaf Benslröm geleid en door den Kroonprins begunstigd wordt, tracht de verwerping van dit tractaat door den Rijksraad te be werken Ook in het gezin van den Rijkskan selier lieeft de vraag„oorlog of vre de?" verdeeldheid gebracht. Gravin Walborg deelt de vredelievende ge voelens van haar man, maar de kin deren, August en Bella, zijn vóór den oorlog. Tusschen de laatste en haar erloofde, Ernst de Sallès, die Secre taris van den Kanselier en vóór het behoud van den vrede is, ontstaat daardoor verwijdering. Niettegenstaande alle pogingen van Keizer en Kanselier gelukt het de oor logspartij het tractaat te doen ver werpen en Manrovïë thans mëe- nende, dat men in Almanië op den oorlog aanstuurt wil zich niet la ten voorkómen. De strijd ontbrandt en Graaf Benström volgt den Rijks- anselier in zijn ainbt op. Keizer en Kroonprins trekken ten oorlogde laatste heeft nu gelegen heid, zijn theorieën omtrent het nood zakelijke en ridderlijke van den oor log aan de practijk te toetsen. Maar •joh ue thuisoiyvers (waaronder Ernst de Sallès, die Graaf Walborg niet veriaten kan) staan aan gevaren bloot, omdat weldra blijkt, dat niet het volk, maar en politieke partij den oorlog begeerde. De Salles, wien zijn verloofde ge brek aan moed verwijt, omdat hij niet ten oorlog is getrokken, bewijst haar, dat er ook elders dan op het slagveld moed kan worden betoond. Dit stuk zal voor het eerst op Dinsdag 9 December te 's-Gravenba- ge, den zetel van „Vrede door Recht" en van de „Ned. R.-K. Vereenjging tot Bevordering van den Wereld vrede", worden ten tooneele gebracht, in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen. De dames Mevr. Holtrop —Van Gelder en Mej. Emma Morel en de heeren Ko van Dijk, C. van lverck- hoven Jr., D. Lobo, Jac. Reule, M. Meunier, J. Brongers, F. Fernantzen, Jan C. de Vos en J. Wensma zullen luerin optreden. Hun namen waar borgen een voortreffelijk spel. De leden der Vredesvereenigingen zullen belangrijke korting op de plaatsbil- jelten genieten. J. DOORMAN. Overleden is, in den ouderdom van 03 jaar, de heer J. Doorman, hoofd redacteur van de Haagsche Courant, oud-redacteur van het Dagblad voor Zuid-Holland. Gedurende eenige jaren was hij voorzitter van den Ned. Journalisten kring. Do Haagsche redacteur van het IEbhl. schrijft: „Het is een van de besten uit Nederlandsche journalistiek wiens verscheiden is bekend geworden. Niet een van de grootste, niet een van de schitterendste figuren, maar toch wel een van de beste. Want er zullen er weinigen zijn die zóó als Doorman, merkwaardige gaven van hoofd èn hart vereenigden. Aan den weg tim meren deed hij niet zelfs niet al was hij journalist. Hij had de drie grootste deugden die een journalist kan hebben: onkreukbare eerlijkheid, een levendige belangstelling voor al le gebeuren om hem heen en de gave en de kennis die noodïg zijn om bij anderen diezelfde belangstelling te wekken. Zijn ambtenaarsverloden kwam hem te pas in den vorm van de uiterste nauwgezetheid waarmee hij de dingen, waarover hij schreef, behandelde. Maar in dorren bureau- st jl verviel hij nooit. Hij leefde daar voor te veel het volle leven mede. Don nobelen collega, den vachtmoe digen rnensch, den helderen journa list zij dit bescheiden woord van hul de thans nog gewijd. Het zou liom, den beschoidene, bij zijn leven wellicht nog te veel zijn geweest." Pera-Overzicht HET BESTAANSRECHT DER VRUZ.-DEM. PARTIJ. Naar aanleiding van den feilen inval van mr. Troelstra op den Vrijzinnig Democratisoheu Bond in zijn begrootingsrede van de vorige week. schrijft K(oster 2) in „Do We reld" oen artikel, waarin hij de woor den van den sociaal-democratisch m leider toeschrijft aan wrok en partij woede. De heer Troelstra vond, dat do Vrijz.-Dem Bond geen reden van be staan meer had, nu de Liberale Unie het kiesrecht ook had aanvaard. De Bond moest z. i. samensmelten met de Liberale Unie, „daardoor zou het po litieke vaarwater bevrijd worden van een mitteloozen hinderpaal, die juist omdat hij nutteloos is, schadelijk en gevaarlijk wordt." Hierop antwoordt K. als voigt Een staatsman spreekt anders Los u op in de Liberale Unie, want deze heeft het Algemeen Kiesrecht aan vaard I Zou zoo een staatsman oor- deelen, wien het te doen is voor èn bovenal om de democratie 1 Weet de heer Troelstra niet, dat de Liberale Unie vele heterogene elemen ten bevat'? Is het hem onbekend, dat het absoluut aanvaarden van den eisch algemeen kiesrecht voor man nen en vrouwen nog lang niet voor alle leden der Liberale Unie is gewor den de hoofdregel van hun politieke geloofsbelijdenis Is het hem onbekend, dat dag aan dag in vragen van practische politiek, niet het minst in de gemeenteraden, blijkt, dat er een principieel verschil bestaat tusschen onze partijgenoot-en en zeer vele Unie-Liberalen Is hij niet overtuigd, dat ten aanzien van beperking van den arbelusduur om oen enkel voorbeeld te noemen de houding van onze afgevaardigden een* geheel andere is dan van velen, die ziju aangesloten bij de midden groep der vrijzinnigen Voelt hij r.iet hoe onwaarachtig liet is als voorbeeld van een lid der Liberale Unie te noe men den heer W. de Jong, Kamerlid voor Hoorn, van wien iedereen weet, dat. hij is volgens opvatting en poli tieke ontwikkeling vrijzinnig-demo craat, dat hij om redenen buiten het beginsel uit den Vrijz.-Dem. Bond ia getreden en slechts treden kon in de Liberale Unie, omdat deze partij bo venal is en wil zijn een Unie Is niet de aandacht van den staats man Troelstra er op gevallen, dat bij tal van stemmingen m de vertegen woordigende lichamen de scheidings lijn liep dwars door de Liberale Unie heen, van welker afgevaardigden een grooter of kleiner aantal meestemde met de vrijzinnig-democraten als ééq geheel Een waar staatsman moet dit alles hebben waargenomen en hij zou, sprekende naar zijn overtuiging, ge wezen hebben op een nieuwe partij- groepeering der vrijzinnigen, waarbij een gedeelte van de Liberale Unie zich moest aansluiten bij de vrijzin nig-democraten. De heer Treelstra zag dit alles niet en heeft dan de doorslaand© bewijzen gegeven, moge lijk een goed factious doch zeker geen staatsman te zijn of hij zag het wel en sprak slechts als hij deed om klei ne partijbelangen te dienen, nog klei ner wrok te koelen. Wrok op onzen leider, dr. Bos, die l»em van begin tot eind in de crisi3 schaakmat heeft go zer, wrok op onze mannen mr. Mar- chant, Snijders, Kohnstamin, Teen stra en zoovele anderen, die in woord en geschrift de consequenties van de portefeuille-weigering onder de aan dacht der kiezers hebben gebracht. Onze partij is het, die thans tal van mannen en vrouwen tot zich tbbkt, die democraat zijn in hart en nieren, die de S. D. A. P. stemden en steun den, maar thans blijken genoeg te hebben van de „onverantwoordelijke" democratie dezer partij. Mr. Troel stra weet wel. dat de overgang naar Liberale Unie door deze groepen niet zoo gemakkelijk zou geschieden. Het is daarom, dat hij onze partij tracht weg te razen, onze partij, die door haar aanhang onder de arbei ders hem een doorn in het oog is, waar zij een levend en groeiend be wijs er van is, dal de burgerlijke de mocratie aanhang heeft en zeer velen tot zich trekt en blijft trekken, die hij zoo gaarne onder de roode vaan zon zien optrekken. STEEDS VERDER In een „Siandaard"-driestar leest men onder dit opschrift: We zijn nu zoover, dat in de Tweede Kamer door het lid, dat tevens onder voorzitter is, publiek betuigd is, dat bij blijft aansturen op de republiek; dat hij en de zijnen in beginsel tegec het koningschap zijn; en dat men ei op te denken heeft, dat, drong de nood allicht feitelijkheden niet zouden ont zien worden, om 't voorgestelde doel te bereiken. Nu is dit niets nieuws. De sociaal-democratische partij nam in haar koninklijk goedgekeurd sta tuut van den aanvang uf datzelfde standpunt in. Toch doei 't „unheimisch" aan, zoo iets publiek in dc Stalen-Generual te hooren zeggen. Nog wel onder de herdenking van het eeuwfeest. Doch wat 1103 sterker in liet Gog springt is, dat de drie liberale frac ties den man, die zich zulke uitlatin gen veroorloofde, minister der Kroon hadden willen zien; dat zelfs ecu man als dr. Bos zulk een ministerschap bij «lo Koningin bepleit heeft; en dat de concentratie geacht heeft zulk een po liticus in de avondzittingen met het

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6