NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang No. 9351 VRIJDAG 12 DECEMBER 19!3 A ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) „1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 K Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37>2 „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOÖM. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per jegeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en öerAdministraüe724. Drukkerij: Zuider Buiteuspsarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van bulten het Arrondissement Haar' .m in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 13 DECEMBER. Schouwburg: Optreden Mevr. Wens- ma-Klaasen, half drie. De Kroon: Matinée Ch. v. Abkoude. Soc. Verceniging: Feest-conêert „Excelsior1'. Biosc. Theater, Gr. Markt- Voor stelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. OM ONS HEEN No. 1856 Elsctrischa Tram naar Heemstede. Tot <le buurten om Haarlem, die vurig naar een tram verlangen, be- hooren het Haarlemmcrhoutpark en het Zuiderhoutpark. Jaren geleder, hebben hare bewoners en hare onder nemers zich gevleid met de hoop, dat de tram, die het paardentrammetje ging vervangen, ook deze parken door kruisen zou, maar die verwachting is niet vervuld. De Hollandsche Spoor heeft daarvan destijds afgezien en zoo bleven de parken wel rustig en stil, maar ook wat ver van de stad ver wijderd. Nu komt hun aansluiting aan. een tramlijn opnieuw ter sprake. Het vc-rige jaar herft de N. Z. H. T. M., die zooals men weet ook de stoom tram Haarlem—Leiden iu bezit heeft, bij den Raad van Heemstede een re quest ingediend tot electrificatie van het gedeelte Haarlem—Heemstede, aanvangende bij de grens, door de bo vengenoemde parken heen, eindigen de op het Wilhelminapleïn te Heem stede. B. en \V. van Heemstede assu- meerden zich een paar leden van den Raad om met dezen een tramcommis sie te vormen en zijn ijverig bezig met het onderwerp te besludeeren. Naar ik verneem is één van de gewichtige vragen de deelneming, die de Maats vordert van de gemeente iii het aan- legkapitaai en een tweedeof de lijn inderdaad zal moeten loopen door de parken, dan wel regelrecht langs den weg van de tegenwoordige stoomtram naar het eindo van het dorp. Uit dit vraagstuk blijkt opnieuw hoe hopeloos het tramwezen in en om Haarlem in de war gebracht is. Had de E. N. E. T. hier het rijk alleen, dan zou hel. een eenvoudige zaak we zen om de ceintuurbaan te verlengen door de parken en uitkomende bij het B'aywbruggetjc, verder door Heem stede te gaanimmers in den Hout zelf wonen nagenoeg geen menschen. Evenwel, dit ideaal is voorgoed verlo ren gegaan, we moeten rekening hou den met den bestanndén toestand. Voor ieder, die van de tram gebruik denkt te maken, is de vraag, of de lijn den grooten omweg door de parken zal maken of de rechte lijn volgen, van groot belang. Het kan voor de bewoners van het eigenlijke dorp Heemstede schijnbaar geen vraag zijn. Hun lijkt de kortste weg. Evenmin voor do bewoners van van de parken. Hun lacht de lijn met den omweg toe. Merkwaardig' is het, daI. geen van belde partijen duidelijk uitgesproken heeft, wat zij wenschen; we hooren er niets van, 't is of het dc-n menschen niet aangaat. Waar schijnlijk is dat een gevolg van een gebrek aan organisatie in de gemeen te Heemstede en komt drt gebrek weer voort uit de ongelijksoortigheid van hare onderdeden. Precies ais een vliegmachine heeft de gemeente een recht gedeelte, Bronsteeweg-Binnen- weg-Wagen weg met twee breede vleu gcis, de twee genoemde parken ooste lijk en Bosch en Vaart westelijk, maar het eigenlijke dorp heeft weinig of geen aanraking inet de stadsgedeel ten en deze laatsten onderling even min. Voor Bosch en Vaart is deze zaak intussclicn onverschillig, die kan mettertijd profiteeren van een brug over de Leidschevanrtdie haar meteen opn direclo Lramverbindinc met Haarlem geeft. Maar de parken j en het dorp behoorden toch eens te overleggen, hoe de eleclrischc tram het best zal worden aangelegd. Kunnen de gecombineerde kiesver- eenigingen deze zaak niet eens ter hand nemen, om na een flinke uiteen zetting door een deskundige, te ko men tot een uitspraak van belang hebbenden? Ziehier een zaak, waar alle politiek vreemd aan kan blijven. Misschien zal men daar weinig tieil in zien, meenende dat partijen elk on verwrikbaar op hun eigen stuk zullen blijven slaan en alleen hun eigen voordeel beoogen. De vraag is dan maar, wat hun voordeel is. De bewo ners van het oude dorp zullen wel doen met te bedenken, dat zij de. uit breiding van hun gemeente onder an deren aan de parken te danken heb ben dat de bewoners van dia gedeel ten flinke afnemers zijn van gas en water en daardoor het verkrijgen van die twee kostelijke artikelen mogelijk hebben gemaakt; dat het gemeente bestuur voornamelijk om de winsten op de gasfabriek den aankoop van Groenendaal aangedurfd en zonder belastingverhóoging totstand ge bracht heeft. Het is daarmee eigenaardig gesteld. Tal van dorpen in de nabijheid van groote steden verkeeren in hetzelfde geval als Heemstede: dat zij aan hui. gemeente een nieuw stuk hebben zien groeien, dat nu en dan wel eens lioo- ge cischen stelt, maar die, als'ter op aankomt, zoo erg niet meent en daar tegenover dan ook op verschillende manier voor het oude deel van profijt ls. Dat blijkt in Bloemendaal, maar in 1-Ieemstedo nog sterker I En daar om is er voor de dorpsbewoners iets aan gelegen, tegemoet te komen aan de wenschen van hunne mede-ingeze tenen uit de parken. Althans wanneer de parkbewoners de train verlangen, een vraag waar op tot nu toe geen antwoord gegeven is. Er zijn er, het is indertijd bij d6 Bloemendaalsche iramquae-stie ge bleken, meer dan men denkt, die aan het rustig en stil buiten wonen de voorkeur geven boven de drukte, die een tram nu eenmaal veroorzaakt, ook wanneer zij daarvoor het gemak van de tram moeten missen. Wat ver kiezen de Haarlemmerhout- en deZui- derhoutparkers? Wij weten het nog niet cn ook daarom is het noodlg, dat de zaak eens ter sprake komt. Ik ken er wel, huiten de parken, en van zeer nabij, die maar liefst de hcele electrische tram niet zouden zien komen. Die met angst en beven om hen heen de bordjes- „bouwter rein tc koop" aanschouwen en voor zien, dat, wanneer er eenmaal een electrische tram is, binnen twee jaar die terreinen zullen zijn volgebouwd, zcodat zij niet meer in een ruime om geving zullen wonen, met aangena me vergezichten, maai' in een dood gewone straat. Die om dat gevaar te ontgaan liever de stoomtram, dio hun woning schudden doet en door de re ten heen haar ongeurige dampen stuurt, willen behouden, dan de net te. reuklooze, gemakkelijke electri sche willen zien verschijnen. Maar die zullen, ilc erken het, wel zeer in de minderheid wezen en hun standpunt is ook wel een beetje ou- denvetschze hebben nog veel te loe ren van den grootstads-bengel, tien jaar oud, aannemerszoon, die op de vraag van den onderwijzer: „welk nut hebben wij van den bodem?" tea antwoord gaf: „we kunnen er op bou wen 1" Ais de Heemstedenaren aldus bij elkander komen om de tramquaestie te bespreken, zal er ook gelegenheid wezen, voorgelicht te worden over de richting van de lijn op gevaarlijke punten, Eén daarvan is do weg voor bij liet Blauwbruggetje zuidwaarts. Hoewel het daar zeer druk is met rij tuigen, vrachtwagens, wielrijders en de stoomtram is er geen trottoir voor voetgangers, die van het niet-ver- hoogde voetpad door de fietsers wor den verlaagd; even verder maakt de weg een nieuwe bocht en eindelijk vóór de Koedieltol nog een derde. Genoeg om te doen zien, dat er over deze Heeinsteedsche tramzaak nog wel een en ander op te merken valt. Maar de belanghebbenden moeten zich nu eens duidelijk van te voren uitspreken, niet wachten totdat de tram er is en dau mopperen! J. C. P. Siaósnisuws VREEMDE ADVERTENTIES. Wij mogen zeggen, dat wij- met de plaatsing van verdachte advertenties de grootst mogelijke voorzichtigheid bettuehten. Menige annonce wordt af gewezen omdat de strekking ons met bevalt of zelfs wanneer die ons niet duidelijk is. Maar wij kunnen niet alles doen het gaat niet aan, bij iedei'e advertentie vooraf een uitge breid onderzoek in te stellen zoo dat het publiek ook uit eigen oogen zien moet. Onlangs werden voor een nieuwe fabriek arbeiders gevraagd voor een loon van f 15.— on vast werk; een postzegel van 5 cents moest worden bijgevoegd voor antwoord. Toen de inzender <le bl ieven kwam afhalen en hem door onze admini stratie vooraf met zekeren nadruk gevraagd werd, waar die fabriek ge vestigd was, gaf hij wel een naam op, maar verklaarde de brieven over een half uur to zullen terughalen, verdween en kwam niet weerom. Verdacht, zal men zeggen. Maar zeer kort geleden kwam een ander een soortgelijke annonce opgeven; toen onze administratie bezwaar maakte tegen don postzegel voor ant woord, was hij dadelijk bereid, die zinsnede er uit te nemen. Toen bleef dus in de annonce niets vreemds over. Groote zorgvuldigheid passen wij toe met do plaatsing van adverten tiën, waarin huishoudsters, buffetjuf frouwen, enz. gevraagd worden. Uit Amsterdam werd dezer dagen bericht, dat een jong meisje, na ge schreven te hebben op eene adverten tie voor huishoudster, in aanraking kwam met iemand, die nadere ken nismaking mot haar zocht en een gehuwd man bleek te zijn. Gelukkig was het meisje voorzichtig, informeer de en vernam de waarheid. Maar toen onlangs door ons be zwaar werd gemaakt tegen een adver tentie. waarbij buffetjuffrouwen voor Duitschland gevraagd werden, kwa men wij in moeilijkheden, omdat de inzendster volkomen to goeder trouw was en ons het wantrouwen kwalijk Men ziet dus, dat het nog niet zoo gemakkelijk is, van buiten af te beo or doelen wat kaf en wat koren is. Dit in antwoord ook op een inge zonden stuk dat Wij ontvingen. BLOEMBOLLENCULTUUR. De Haarlcmsche afdeelin-g van de Algemeeue Verceniging voor Bloem bollencultuur vergaderde Donder dagavond in café Neuf. Na het afdoen van eenige huishou delijke zaken werd besloten niet te voldoen aan het verzoek van de afd. Schagen van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, om deel te nemen in een waarborgsom voor een landbouwtentoonstelling in 1914. Door het bestuur van de Roomsch- kath. bloemisi.envereeniging St. Eli sabeth was een nader schrijven inge zonden, met het verzoek om alsnog te besluiten een subsidie te verieenen voor den cursus, die in October 191' zal gehouden worden. Besloten werd deze zaak aan te houden tot het voorjaar, omdat men dan wellicht meer zekerheid heeft, of de cursus doorgaan zal. De heer M. Sterk luid bedankt voor zijn functie van 2den secretaris. In zijn plaats werd gekozen de heer H. Polman Mooy met 7stemmen. Op den heer G. Evelein werden 5 stem men uitgebracht en op den heer C. L. F. Sarlet 1 stem. De lieer J. Mooy Jr. werd herkozen als penningmeester met 11 van de 13 stemmen. Als candidaten voor het hoofdbe stuur in de vacatures-C. Eggiuk en C. J. I„ van der Meer werden ge steld de lieeren J. Roes te Heemstede en S. A. van Konijnenburg te Noord- wijk. In do tweede plaats zal in de vacature-Eggink gesteund worden de candidatuur van den heer L. A. Prins. Hierna werd do beschrijvingsbrief behandeld. Nu het Hoofdbestuur voorstelt, om geen groote tentoonstelling te houden voor 1920, zal de afdeeling Haarlem aandringen, om de December-tcntoon- stelling Lu 1915 uit te breiden en zoo mogelijk gelegenheid te geven gereed schappen in te zenden. Gevraagd zal worden deze tentoonstelling voor pu bliek toegankelijk te stellen. Een breedvoerige discussie ontspon zich over iiet voorstel van hel hoofd bestuur, om de contributie, die nu f 3 bedraagt te stellen op f 3, f 5 en f 10 naar gelang de grootte van de beteel- de oppervlakte. Sommige leden meenden, dat een ongelijkmatige verhooging der ooölr.- butie niet billijk was, omdat de groo- tere kweekers minder belang zouden hebben bij de vereeniging, dan de kleï- Dez? meening vond echter bestrij ding. Hef. bezoek aan de üloembollen- beurs bewijst, dut de groote kweekers zoor veel belang hebben bij deze instel ling van de algemeeue verceniging. Anderen waren van meening, dal bot wel wenscheliik zou zijn, de con tributies Ie verhoogen, nu er voor 't volgend jaar een tekort van f 1700 te verwachten is. Daarom achtte men 'n gelijke contribulieverhooging tot f 4 ■•f f 5 voldoende. Wanneer de 'contributie zou verhoogd worden lot f 4 dan zou het te verwachten tekort reeds gedekt zijn, Met een contributie van f 5, zou men nog een f 1509 overhouden, o.s. verstm-king van het fonds tuf stich ting van een eigen gebouw, dat bot nofdbcsfuur z-o spoedig moe;-!-lik to' nul v.il gebracht zien. Besloten werd mee le gaan met een amendeniert-Bennebrcek, om bij meer-hóofdigc firma's slechts van één firmant de contributie te heffen naar de beteelde oppervlakte en de overigen de gewone contributie te la ten betalen. Voorts zal worden voor gesteld, om de conlributïeverhooging eerst met 1915 te doen ingaan. Overi gons verklaardo men zich voor het voorstel van het Hoofdbestuur. Voorgesteld z&l worden, om als ver- eenigingsleden le weigeren die leden var. wie bewezen kan worden, dat zij bloembollen koopen, dio van dief3tal afkomstig zijn. Voor 1914 tot 191G werden als afge vaardigden ter algemeene vergade ring benoemd de heeren W. C. van Meeuwen en J. Mooy Jr. en als bun plaatsvervangers de heeren L. C. Mooy en C. Kouwenhoven. Dc voorzitter, de heer G. C. van Meeuwen, dankte ten slotte den af- tredenden 2den-secretaris. dc-n heer i M. Sterk, voor den verrichten arbeid, j terwijl de heer Sterk den leden dank- te voor den betoonden steun. ENGLISH LECTURE ASSOCIATION. Voor The English Lecture Associa tion heeft Donderdagavond Mr. Henry C. Preeco gesproken over „London, its humour and pathos". Er was iets tragisch in die voor dracht, voor een zoo groot deel aan den humor gewijd. Ieta tragisch, dat we in al de Engelschc en F.ran- - sche lezingen te Haarlem nog niet ge- s kend haddenEn dit, wijl deze 3 mau, ilie daar inet opgewekten geest ons vertelde van den humor van zijn voik. 1 i n d was. De lieer Heyman I sprak er in z'n slotwoord zijn bewon- j dering over uit dat mr. Preece een i dier weinigen was geweest uier le- j vensmoed en levensblijheid niet ver- j gingen leen op volwassen leeftijd de zwure slag hen trof, dat zij van het licht beroofd werden... Die bewondering moeten wij, mr. Preece's toehoorders, allen hebben ge voeld toen hij tot ons sprak, en da delijk een stemming van blije vroc- lijklieid in de zaal bracht wonder lijk na de doodscho stilte die viel toen hij, door den voorzitter begeleid, voorzichtig-langzaam over 't podium kwam aanschi'ijden en zijn lichttcozo oogen zich naar het publiek wend- don... Vloeiend hield hij z'n causerie, met die echt-Engelsehe gave om z'n-staal tjes van humor zoo droog-weg te lan- ceeren, zoodat soms de manier van vertellen nog rnéer dan de inhoud van de anecdote het succes teweeg bracht. Toch was zijn geluid wat tel hard en ietwat eentonig, en maakte bij bijna geen gestes tijdens z'n vertel len iets wat misschien een gevolg was van z'n blindheid, of er althans mee in verband stond? De heer Heyman hield een kort op-eningsspèechje, en daarna begon mr. Preece ons te vertellen ever Lon den, en over den bum or dio daar uit het leven, uit dc werkelijkheid voortgesproten, gezien en opgemerkt werd... Dien h ij vooral goed bleek te hebben doorvoeld en begrepen. Betoogcn deed hij niet lamg... spoe- dig kregen we eonigo verhalen te hooren. Verder vertelde hij, ons kijkjes ae- vend in den „Humour and pathos" van het Londensche leven,en soms kwam er leven in de strakheid van z'n gelaat als hij weer een dier vele staaltjes van het eerste kon te pas brengen. Geschaterd werd er om het negatieve succes van den debater, die na een rede van Christabel Pank- hurst, dc kiesrechtvrouw, op het po dium kwam vragen: Wel!, Chrissie, don 't you like to be a man? Waarop „Chrissie", strijd vaardig als immer, antwoordde: Don T you? Veel verleide hij van hetgeen men van een Londenschen omnibus leert kennen van 't leven in de grootste der wereldsteden en de grapjes van de koetsier, den humor uit het volk meeslentijd woordspelingen betref- tand, of van die dingskens waarvan je zegt „echt Engelsch" werden ons voorgezet. Van dit genre b.v.: Iemand, die uit eon omnibus kwam, ging ongeluli- Kigerwijzo op het schort (lap) van een oude vrouw staan, die boos werd en hem vroeg wat voor soort menseh bij .eigenlijk was. Waarop hij repliceer de: 1 ilvought to be a L.u p 1 a u- dei. Het slot van mr. Preece's rede was de ernst, en ook hierin wist hij zijn gehoor te boeien, vooral door de wij- zo waarop hij vertelde van den tijd toen hij blind werd... Waarlijk, hij is een buitengewoon man, deze Brit die nadat op z'n 40ste jaar nu 7 jaar geleden hem dit ongeluk trof, z'n levenslust zoozeer wist te bewaren en in heel z'n optre den tot uiting te brengen. Het publiek, dal zeer goed opgeko men was, huldigde hem met een har telijk applaus, en de heer Heyman sprak een zeer waardeerend slot woord. Door het Gerechtshof te Amsterdam is vernietigd het faillissement van H. de Vries Ezn., tuinder te Wijk aan Zee en Duin, hetwelk den 18den No vember 1913 door de Arr. rechtbank alhier was uitgesproken. Ontslagen. De milicien L. G. van het 10e Regiment infanterie is ter zake van eene veroordeeling tot 8 maanden ge vangenisstraf uit den militairen dienst ontslagen. R.-K. MIDDENSTANDERS. Tn de Sint Bavo werd gisterenavond door de R.-K. Middenstandsvereeni- ging „St. Jozef" een bijeenkomst go- houden, waarin de Weleerwaarde heer J. G. Jansen, kapelaan te Am sterdam, een redevoering hield over het nut van organisatie van dc-n mid denstand. VEREENTGING „ONDERLING BELANG". Donderdagmiddag is in de hoven- zaal van café „De Kroon", Groote Markt, een algemeene vergadering gehouden van de vereeniging „Onder ling Belang", de vergunninghouders van Haarlem en omstreken, waarin als spreker optrad de heer W. F. Res, voorzitter van den Ned. Bond Ver gunning, die eenige actueele onder werpen behandelde, o.a. het afschaf fen van het weggeven van souvenirs in tapperijen en het sluiten op Nieuw jaarsdag van tapperijen, om mogelijk te maken, dat ook vergunninghouders zich één dag in het jaar geheel kun nen wijden aan hun gezin. De verga dering was druk bezocht. Plaatselijke keuze. Door het Comité voor plaatselijke keuze, samengesteld uit het Centraal Comité van Drankbestrijdende veree- nigingen alhier, zal binnenkort wor den aangevangen met de propaganda. Begin van het volgend juar zal een openbare vergadering worden gehuu- den. De verzameling van haudteekenin- gen zal aanvangen 15 Januari en ge ëindigd zijn 15 Maart daaraanvolgen de. Verlot ingsavond. Deze week zal de afdeeling Haar lem der Nederl. Vereeniging tot af schaffing van alcoholhoudende dran ken een feestavond houden in de groote zaal van het Brongebomv. Daar zal dan tevens de verloting plaats vinden van de voorwerpen, daartoe afgestaan door leden en een aantal winkeliers, die daartoe opge wekt werden door 'n circulaire, waar in het bestuur medewerking ver zocht ter gelegenheid van het 10 jarig bestaun, wat de afdeeling dit jaar September vierde. Voor de verloting is de toestemming verkregen, en deze zal dan ook plaats hebben op de feeslvergadê- ring ten overstaan van de politie. Verder werken mede de geheeiGiit- houderszangvereeniging De Koren bloem, directeur de heer W. Biele, de onderafd, Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" en door den beer Westn.eijse zal worden gesproken over het onder werp: „Van strijd en overwinning". De tooneelvereeniging zal opvoe ren het 1-hedrijvig blijspelletje „Ilaus Dussei op het stadhuis". In de pauze zal eveneens nog een tombola worden gehouden zonder nieten. De avond zal worden besloten door een bal. onder leiding van de heeren Machielse en Van Ake. De opbrengst komt ten goede aan hei propagandafonds der afdeeling. (Zie vervolg Stadsnieuws op de tweede pagina). baiaemaiiti LANDBOUW. Memorie van Antwoord. 11e Minister deelt met dc mecu.ng dat de taak vat- het Departement lang zamerhand voor één Minister le veel omvattend zou zijn geworden. Dit sluit mtusschen niet uit, dat er «net he'. Dep. van Waterstaat overleg kan worden gepleegd over de cv erbren- ging naar dat Departement van en kele diensten, welker werkkring meer op technisch dan op economisch ge bied ligL Omtrent de vraag of de landarbii ders in de bestaande Ongevallenwet behoor en te worden opgenomen, dan wel of de verzekering der landarbei ders te-gsn ongevallen bij afzonderlij ke regeling behoort te geschieden, wenscht de Minister zich voorloopig zijn oordeel voor te behouden. Wel is het zijn voornemen bij de bedoelde regeling zooveel mogelijk gebruik te maken van organisaties, die uit het vrije maatschappelijke leven reeds zijn opgekomen of nog zullen opko men. voor zoover die organisaties vul doen aan de eischen, die zullen moeten worden gesteld, of zich overeenkom stig die te stellen eischen zullen vor men. In antwoord op desbetreffende vra gen zegt de Minister voorts: lo. inperking van den overinaXigen arbeidsduur van volwassen arbeiders behoort z.i. te geschieden langs den weg eener regeling, welke niet lot be paalde bedrijven is beperkt; echter er mede rekening houdende, dat men onze meer en meer veer export wer kende nijverheid in haar ir.tcinaiic- nale mededinging niet te veel bij Ln- dns tri celen van andere landen mag achterstellen: 2o. een wetsontwerp tot regeling van den arbeidsduur en tot afschaf fing van den nachtarbeid iti hei bak kersbedrijf zal worden ingediend. Ba-arbij zal rekening worden gehou den met het beginsel, dat de ontwik keling naar gronthedriif mei ennti- nueelen arbeid onder voorwaarden, welke ten aanzien van de arbeidstij den door elkander genomen ten min ste even gunstig zijn als de arbeids voorwaarden bij de kleinere bedrijven, niet zal worden onmogelijk gemaakt; 3a voorstellen betredende de weik- loosheidverzekering ie wach ten on het eindverslag der Staatscom missie, dat, naar dc Minister ver trouwt, in het voorjaar is tegemoet te- zien; 4o. aan eene wettelijke regeling van de huisindustrie zal de Minister zijn anndnebt wijden. Vaststelling v in mi nimumloon bij de wet of knehtens wettelijk voorschrift is van hem ïn- fu-sschen alleen in zoover te verwach ten. als hem ntochf blijken. dat In naaide YOhnen van bui^'mhistiie moeten worden tegenook ,1a vns'stelbr.g van om wnfudiik ifij1- nirnuinloon daartoe kan bijdragen; 5o. een voorstel toi herziening van de Merkenvvet is in overweging en zal naar de Minister vertrouw!, eerlang zijn Departement kunnen verlaten. De Minister merkt op dat hij blij kens het onder 2o gegeven antwoord gunstig denkt over een regelin-t van den bakkersarbeid in den geest van tiet- amendement Snoc-ek Henkeioaus - Bos. Met betrekking tol zijn financieel beleid verzekert de Minister, dal zijn streven za! zijn alle onnoodige ver meerdering van uitgaven zooveel mo gelijk tegen te gaan. Nog in den loop van dit zittingjaar kan de indiening van nieuwe wette lijke voorschriften betreffende <!e jacht worden tegemoet gezien, Aangezien één RijkslmnhnnwAn- terschool (te Hoorn) voor het gedeelte van Noord-Holland henoorden het IJ niet voldoende is. wordt beoogd er in 1914 ook ééne te Alkmaar op te rich ten. Het ligt in 's Ministers voornemen zeer spoedig een nieuw onl\verp-Poar den wet bij dc Wetgevende Macht aan hangig te maken, ter vervanging van

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1