Spoedig is liet rusten. Na rust Is Geel-Wic weer dadelijk voor het Hil- legom-doel en hooft met behulp van den wind nu gemakkelijk' werk. We derom wordt een strafschop gehou den. De keeper weert zich kranig. Aanvul op aanval heeft succes en Gee!-Wit weet den stand 70 to maken. V. V. II1LLEG0M I—S. V-V. III 1—2. S. V. V, UI begint met wind meo te spelen. Weldra bleek dat de elftallen tegen elkaar zijn opgewassen. Er wordt voortdurend in snel tempo ge speeld. Het gelukt S. V. V. Ill voor halftime 2 punten le maken, terwijl llillcgom I tegen den wind slechts 1 bal in het doel doet belanden. Na halftime speelt Hiilegom I met 'den wind in tien rug. 't Eind komt met 1—2. Vriendschappelijke Wedstrijden HEEMSTEDE II—II. M. F., 6—2. Beide elftallen zijn onvolledig. Heemstede is voor rust, geholpen door den wind, sterker, en laat binnen vijf minuien den 11. Al. F.-keeper vis- schen. Benige corners leveren niets op, daar de wind belet, den bul voor doel te krijgen. 11. M. F. doet wel eenige goede doorbroken, maar het schot faalt, of de verdediging geeft niet thuis. Kort ach Ier elkander scoort Heem stede'nog 2 maal, terwijl II. M. F. voor rust eenmaal scoort. (Rust 3—1). Na rust is liet spel meer verdeeld. Twee maal kort achter elkander scoort Heomst.vc, hoewel de goals wel gehouden hadden kunnen wor den. Als H. M. F. van keeper verwis seld heeft, gaat liet beter. Het laatste half uur scoren beide partijen nog eenmaal. Als tijd geflo ten wordt is de stand 6—2. NEERLAND I A—JO XG HERC BLES, 0-1. Zondagmiddag speelde Neerlandia tegen Jong Hercules. De rust ging in mei. 0. Na de rust doelpuntte Jong Hercu les ria een doei worsteling, zoodat de wedstrijd eindigde met 1—0 in 't voor deel van Jong Hercules. meld wordt door een auto-ongeval zwaar gewond. De ex-wereldkam pioen was in zijn automobiel op weg van Boulogne-sur-Mer naar Parijs en wilde juist in volle vaart eer. spoor overweg oversteken, toen hij le laat bemerkte, dat de boomen gesloten waren. Ü6 auto vloog met groote kracht tegen de barrière op en vloog over den kop. Johnson en zijn vrouw werden uit de auto geslingerd en liepen ernstige kwetsuren op. Hasfeey. Amsterdamsche Kout 1 e k I a HILVERSUM—HAARLEM 3—0. Met 2 invallers heeft Haarlem de- reis naar Hilversum ondernomen om daar een geheel volledig elftal tegen over zich te vinden. De opstelling is als volgt: Schoutendorp, v. Gogh, v. Waveren. de Voogt,, Mulder, Toulon v. d. Koog. Swens, Quarles. Kool, v. Sty rum, van Braam. Als scheidsrechter Reitsma begin nen fluit, Lliikt het al spoedig dat Hilversum de sterke zal zijn, maar niet vóór het laatste kwartier van den wedstrijd weten de geel-blauwen het net te vinden. Vóór half-time ver dedigt Haarlem met succes, de Voogt laat echter zijn wing te vaak los, zoo dat van dien kant veel gevaar dreigt. Door het systeem van opdringen van de Hilversnm-baeks staat Haarlem telkens buitenspel, zoodat de keeper slechts heel weinig te doen krijgt. Schoutendorp heeft meer to doen en doet dit goed, terwijl ook v. Gogh veel onheil weet te voorkomen. Voor rust wordt er niet gescoord. Ook na de hervatting ziet het er naar uit, dat er geen goaltjes zullen komen, maar uit een voorzet van links maakt Mïese-gaes een buitengewoon fraai doelpunt. Een verandering in de op stelling bij Haarlem blijkt haar geen goed te doen. want v. Heel weet er nog twee punten bij te maken. Alle Haarlem-aanvallen stranden op bui tenspel; vooral v Braam kan met de zen regel niet overweg. Hilversum wint alzuo met 3—0, het geen ook de krachtsverhouding goed weergeeft. Van de spelers noemen we Vlaan deren. Miesegaes en Cretner eener- zijds en v. Gogh, Mulder en v. Styrum bij Haarlem Luchtvaart PASSAGIER -K O P-U UI KEI,AAR VERTELT. André 'Guymuii, onze confrère van L'Auto is Donderdag met Pégoutl meo omhoog geweest en heeft met hem kopje geduikeld. Hij vertelt daar nu van in zijn blad o. a. dit: Ik hoh u reeds verteld van Pégoud's proeftochten van Dinsdag, toen hij een gewicht van 70 Kg. meenam en voordat hij wist, dat die proeven zou den slagen, al aankondigde, dat hij passagiers zou meenemen ook. Ik herinner uw, dat, tnen ik iu het vliegtuig stapte en aan mijn zetel werd vastgebonden, een van de col lega's tegen me zei: Guymon, je ziot erg bleek om je neus! Dat zal wel waar zijn geweest, en ik heb niet de valse lie schaamte te verklaren, dat ik niet onder den druk was toen ik plaats nam. Maar de opwinding ging weldra weg en maakte plaats voor het genot van de vvaJs in de lucht, die Pégoud volbrengt, 't Was of Ik in een nieuwe wereld was. Na de gewone kunsten had ik eens klaps de sensatie of het toestel lood recht dook. Werktuigelijk deed ik de oogen dicht, ik voelde het gewicht van mijn lichaam rusten op mijn schou ders, die door de banden gesteund werden. En verder.... niets. Ik deed de oogen weer open... het toestel was weer in den normalen stand en opnieuw dook bet. Toen begreep ik het eindelijk, be greep ik ook, uaj. ik volkomen veilig was en ik was beduard. En met mijn oogen open heb ik toen de heele ma noeuvre gevolgd. Guymon is Pégoud dankbaar voor de onvergetelijke oogenlilikken, die hij hem bezorgd heeft. Op een hoogte van 600 M., met de hoofden omlaag, hebben ze elkaar die hand geschud. (N. R. Ct.) Boksen JACK JOHNSON ZWAAR GEWOND. De neger-bokser Jack Johnson en zijn vrouw zün naar uit Parijs go- Pal eis-raadhuis. Belang rijke besluiten. Woensdag een middag- en avond zitting van den Raad. D. w. z. eeti openbare middag- en een geheime avondzitting, waarvan ook in dit ge val laatstgenoemde honderd procent belangrijker was dan de openbare. Dat zijn geheime zittingen trouwens altijd. In deze geheime zitting t ver handelde stond den volgenden dag natuurlijk in de kranten is de Paleis-Raadhuiskwestie bediscussi eerd met het al 1 ererbarmelijk-st-gevolg dat nu weor voor onafzienbareii tijd de kwestie onopgelost blijft. In 't. kort komt de kwestie hierop neer: Men wil een de hoofdstad waar diger stadhuis dan we thans bezitten en heeft daarbij onmiddellijk gedacht aan Jacob van Campens meester werk, het Paleis op den Dam, dat im mers als raadhuis gebouwd werd en tot aan de komst van koning Lode- wijk Napoleon als zoodanig heeft dienst gedaan. Nu werden er bezwaren van ver schillenden aard tegen een Paleis- raadhuis ingebracht, bezwaren die in hoofdzaak te brengen zijn tot tech nische en juridische. Door den burge meester vooral werd er bij herhaling do nadruk op gelegd, dat hot Paleis ongeschikt is om ingericht te wor den tot raadhuis voor een groote mo derne gemeente als Amsterdam. En, van juridisch standpunt werd in twij fel getrokken of inderdaad hot Palcis- wel eigendom van de gemeente is. Hel bleek bij verschillende gelegen heden dat de vorige Regeering onder geen beding bereid was het Paleis aan de gemeente terug te geven. Da zaak traineerde, maar inmiddels kwamen Prof. Brugman s die op his torische en de stadsadvocaat Mr. Kappeyne van de Coppelio die op ju ridische gronden zonneklaar aan toonden, dat er geen zweempje van van twijfel mogelijk is of het paleis is eigendom van Amsterdam. En nu zijn B. en W. aan den ge meenteraad machtiging kooien vra gen om met do nieuwe Regcering, die men met recht toeschietelijker noem de dan hét, Kabinei-ileomskerk in dit opzicht, weder te onderhandelen. Zooals de lezers van „Haarlem's Dagblad" weten op den volgenden grondslag Men wil in het Paleis weder den zeiel van het gemeentebe stuur vestigen en een som bijdragen tot den bouw van een nieuw Konink lijk verblijf in de hoofdstad. Het coJJege van B. en \V. heeft met dit voorstel gehandeld volkomen in overeenstemming met den wensch, reeds vroeger door den gemeenteraad kenbaar gemaakt. En nu doet zich het on ver w ucir.e en merkwaardige geval voor dutde gemeenteraad het voorstel afstemt Het zijn in hoofdzaak geweest de sociaal-democraten oie tegenstemden, oenevcus Je vrijzinnig-democratische heer Nolting en eenige conservatie ve leden. Op geheel verschillende gronden natuurlijk- De suciaal-deonocraten zeggen nu Ononistoolelijk vaststaat dut het Pa leis gem oen te-eigendom is, moet het ook verder zonder gezeur worden te ruggegeven. Dat wij ons eigendom terug vragen legt ons niet do ver plichting op daarvoor iets in do plaats te geven en onze financiën laten den bouw van een nieuw Paleis niet toe. De conservatieve leden willen II M. de Koningin iiiet verdrijven van de plaats, waar nu reeds zoovele ja ren liet Oranjehuis bij bezoeken aan de hoofdsiad intrek nam. Eu z: o zitten we nu weer in het labyrinth <_:i wie haalt er ons uit? Een fiere houding heeft de gemeen teraad zeker niet aangenomen. W at hamer, nu het Poleis Amsterdam's eigoiidoin is eïsche men het flink en onomwonden terug. Wat ue kosten vuur ueu bouw van eon nieuw paleis betreft, daarover valt in elk geval met het Rijk te onderhan delen. liet is natuurlijk onbillijk dat Amsterdam ue kosten daar voor alleen zou moeten betalen. Dat mag in geen geval geëischt worden. Maar, B. en W. waren nu op den goe den weg en door dal voorstel af te stemmen heeft de Raad de oplossing alweer zooveel verder verschoven. Wie in zijn vuistje lucht is de bur gemeester. Die heeft van den beginne af aan zich verklaard tegen het denk beeld het Paleis tot raadhuis te meta- rnorplioseeren. Hij is echter gezwicht onder den drang der omstandigheden en heeft, dit moet gezegd, op lofwaar dige wijze uiting gegeven aan den wensch van den Raad, die... hem «net een ,.u wordt bedankt", zooals een rechtgeaard Amsterdammer zegt, le nig zonden. Het zal bezwaarlijk gaan nu weer met de regeering te onderhandelen.... Was dit het droevig resultaat van de geheime zitting, in do openbare zijn een paar besluiten genomen, waarop ik even de aandacht wil vestigen. Daar hebben we in de eerste plaats het besluit dat voortaan de volksbi bliotheek zal worden gehuisvest in de voormalige kantoren van de gasfa briek, aan de Keizersgracht. Tien jaar geleden werd de voor dracht tot het oprichten van een volks leeszaal ingediend en nu eindelijk heeft de zaak h«ar beslag. Langzaam aan, dan breekt het 11jt» tje niet! Voorts is or besloten dat we eon nieuwe stadsdrukkerij krijgen. Het was de pittige oude lieer Suiorius, die- tegen de voordracht bromde. Hij houdt heeiemaal niet van de stadsdrukke rij. had die een jaar of vijftien geleden reeds willen opdoeken. Hij vindt het le groote luxe voor onze stad en in liet geheel niet in overeenstemming met den finnncü'oelen noodstand. Tl ij haalde er natuurlijk weer zijn geliefd Londen bij, de oude lieer. Het meppe ren hielp hem echter niet, want de voordracht werd aangenomen met alle stemmen behalve die van den heer Su- torius mitsgaders de heeren Ruys on Schut. Het derde belangrijke besluit dat genomen werd is dat tot het verlee nen van een voorschot van -410.000 aan het „Amsterdamscji bouwfonds" tot stichting van een tehuis voor on gehuwde arbeiders. Ik heb reeds in een vorigen brief de groote wonscholijkhcid van zulk een tehuis uiteengezet. De voordracht is er gladjes zelfs zonder hoofdelijke stemming, doorgekomen. De raad heeft dus blijkbaar, met wethoudtf Delprat het groote sociale belang in gezien. Moge het in de toekomst blijken dat de inrichting op prijs wordt gesteld en in sociaal opzicht een aanwinst voor de stad isl Veel is in de zitting van Woensdag onafgedaan gebleven. Zoo ook de voordracht, waaraan de vraag vast zit - zullen we duurder vleesch krïj gen? Er moet aan het abattoir veel ver bouwd worden. De kosten ƒ83.000 \s illen B. en W. vinden door verhoo ging der tarieven voor het slachten, die de 6lagers dan wel zullen verha len op hun klanten, daar twijfelt nie mand aan Veel is er niet over gesproken. Vol komen terecht merkten Mr. Jules N. de Vries en de heer Nolting op dat het niet aangaat deze kosten op de slagers te verhalen. Het slachthuis is een hygiënisch belang, zegt de heer Nolting en aangezien de gemeente de hygiëne dient te bevorderen, is het niet ongeoorloofd dat zij op het slacht huis toelegt. Geredeneerd in de lijn der wensche lijkheid van zoo uitgebreid mogelij ke gemeente-exploitatie, is dit zeer ze ker volkomen juist als de gemeente voor het trammen zorgt en voor gas en electriciteit, dan mag zij zeker wel een voornaam belang als dit hygiëni sche niet verwaarloozen. AMSTERDAMMER. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN h 39 Cts per regeL Schraal bloed geeft aanleiding tot bloedarmoede, klier ziekte, klierontsteking, vatbaarheid voor borst-aaiidoeningeu en andere ernstige ongesteldheden. SCOTT'S Emulsion verrijkt het bloed, voedt de zenuwen, versterkt de beenderen en geeft gezond heid en kracht. behoeve van de gemeente gevestigd cp het perceel ka.J. sectio P No. 4SS te Haarlofhtfiérliedé en Spaarhwoude, dus voor een som van f 280. Om te voorkomen, dat eon van do ambtenaren der Eloclrische Central© achteruitgaat in salaris, tengevolge vun de scheiding tusschcn gas- en ck-elricileitsbc'irijf, stellen B. en W. voor in te stellen de betrekking van hoofdklerk on een wedde van 1000— 1400. De heer J. fl. Borger zal dan niet 1 Januari ƒ1300 salaris ontvan gen. Door de overbrenging van het ma gazijn van het gasbedrijf naar het Hnis-in-dé-Kruisstraat, is de aan stelling van een magazijnmeester voor het electriache bedrijf noodig. 13. en W. stellen voor den plaats vervangend directeur van iiet gasbe drijf voor de waarneming van het di recteurschap een wedde van 300 toe te kennen. B. en W. stellen voor aan den heer V. H. J. Troupin toe te staan, ten be hoeve van den bouw van een steen- houwerswerkplaats, een schaftlokaal, een directie-keet, een gereedschappan- hc-rgplaats en een privaatgèbouwtje, aan de Westergracht, te vergunnen te bouwen op meer dan 10 M. uit den openbaren weg. De boeken en lias van den gemeente ontvanger zijn op 8 December in orde bevonden. In kas was 203.307.58 1/2. Bij het eloclrische bedrijf willen B. en W. met 1 Januari twee losse amb tenaren benoemen tot 2deu klerk in vasten dienst eu Voorts een nieuwen lsien klerk aanstellen. B. en W. stellen voor omtrent de voor straat bestemde gronden ten noorden der Oranjestraat te verkla ren, dat deze voldoen aaD de vereisch- t© voor openbaren weg en als bestra ling klinkers te kiezen. Het gasbedrijf vordert een verhoo ging van de Inkomsten en uitgaven van de begrootTng voor 1913 met een sum van ƒ126.250. B. en W. stellen voor daartoe te be sluiten. i j (van Levertraan) Om bevredigende resulta ten te krijgen, let er op dat de „Visscher" op de ver pakking staat Namaaksels hebben nooit zulke goede uitwerking. Voedingswaarde 112 tegen ander brood 80 Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. Aanbeveling voor curator van het gymnasium (vacature dr. J. Timmer): 1. Ds. B. Pluntenga, 2. mr. J. N. J. E. lie-er kens Thijssen. Aanbeveling voor regent van de Be waarschool in het voormalig Barbara Gasthuis: 1. de heer H. van Rossum (aftr.) 2. Mr. W. Cnoop Koopmans. Aanbeveling voor lid van de Com missie van Toezicht op het Haarl. Ma ziekkorps: 1. Mr. W. Jager Gerlings (aftr.); 2 de heer J. C. Tadema. B. en W. stellen voor tot onderwij zer aan de buitengewone school voor 1. o. te benoemen den heer F. A. van Riet, to Hengelo, op een wedde van f 1400, met f 150 huisliuurvergoeding. Voordracht voor onderwijzer aan school no. 2. (vacature J. Butter): de: hoeren 1. j. Schroevers, Leiden; 2. H. F. Lynbach, Delft; 3. H. van Lienden, Leiden. "voordracht voor onderwijzer aan school no. 3 (vacature J. Kramer): De heeren 1, H. Fekkes, Lisserbroek. 2. C. 11 Folkerts, Lisse; 3. W. Hoekstra, Leiden. De heeren P. W. Peereboom en G. Adrian verzoeken te worden herbe noemd als gemeente-geneeskundige*. B. en W. stellen thans nader voor te bepalen, dat aan den Directeur van Openbare Werken zal worden op- gedrayen de zorg voor en het toezicht op de gebouwen ten dienste der ge meente-bedrijven. Heb oorspronkelijke voorstel gaf aanleiding tot misver stand, vandaar deze wijziging. B. en W. stellen voor M.. Verdel toe to laten tot afkoop tegen den pen ning 40, van de erfpacht groot i 7. ten „KUNST BOVEN AL". In een van de zaaltjes van liet ge bouw „De Nijverheid" in de Jans straat sprak Zaterdagavond de heer L. H. C. Verkruysen, leeraar aan de school voor Kunstnijverheid voor een gehoor, dat bestond uit de leden van de vereeniging van ICunstnijverheids- schoolleerlingen „Kunst boven al" over de Grieksche lunst. De voorzitter verwelkomde de aan wezigen, onder wie de directeur der school, de heer E. A. von Saher. De heer Verkruysen nam als uit gangspunt van zijn betoog de stelling van Ilerackrtus (500 vóór Chr.) „Alles vloeit", d. w. z. niets blijft bestaan, zooals het is, alles is aan verande ring onderhevig. Die veranderlijkheid komt niet tot stand zonder tegen- stands-overwlnnlng, zonder strijd. Toch Ia tn al dit veranderende har monie. In het heelal en al zijn uitingen valt harmonie op te merken. Ook in de kunst is zij op te merken; vooral In de Grieksche kunst kan zij zeer duidelijk gedemonstreerd worden. Wanneer alles verandert, volgt daaruit de betrekkelijkheid der din gen, want als alles overgaat van den eenen toestand in deai oudere, dan is er ook nooit iets absoluut het ware. Immers, het ware van hol eeue oozen- biik is niet liet ware van het andere moment Daarom is het ware ook betrekke lijk, steeds aan verandering onderhe vig. In al het levende ontwikkelt zich de veranderlijkheid. Een plant heeft beweging, maar kan zich niet ver plaatsen, een dier verplaatst zich, maar het is niet vrij; het wordt als het ware door de natuur geleefd, het beweegt zich alleen naar de plaatsen,, waarnaar zijn natuurlijke behoeften hem drijven. De natuur beheerscht het dier. Het kent dus geen zelfbe- hee-rsching. Die is alleen voor den mensch. Deze is alleen vrij, d. w. liij kan zich zelf beheerschen. hem werkt ook een dierlijke kant, de ze is juist daar, waar hij zich niet zelf beheerscht. Het laagste en hoogere in den mensch zijn strijdig, vormen dus te gendeelen. In de iegenuoeleu komt he» hoog ste, dat te bereiken valt, aan den dag. Wanneer men het oneens is, zoekt men naar overeenstemming, naar de harmonie. De tegendeelen draaien als het ware om een denkbeeldige as. Die as vormt de eenheid, do harmonie. Deze oplossing van de tegendeelen tot een eenheid Is ook het streven van den kunstenaar. De bouwkunst is nog geen eigen lijke kunst. Zij geeft de symboliek de stof. Zij is de meest symbolische der kunsten, maar zij moet ook het meest rekening houden met zakelijk heden. De architect moet denken aan ventilatie, indeeling en dergelijke din- gen. Daardoor komt de architect niet lot extaze, die het kenmerk der ware kunst is. Hii moet liet doel van het gebouw steeds in het oog houden en daarb.j naar den schoenen vorm streven. In de harmonie tusschen de zake lijkheid en de schoonheid, ligt het kunstige van de bouwkunst. Zij be grijpt, dat zij alleen niet tot het le vende komt, daarom verlevendigt zij zich tot de beeldhouw kunst, die het menschelijke raakt. De schilderkunst staat weer hooger, zij verliest al iets van de stoffelijkheid. Schilderkunst kont rucor stemming, j die de beeldhouwkunst mist: Een j beeld b.v. heeft geen atmosfeer. De muziek, daarna, lieeft alle stoffelijk heid verloren, zij' fs alleen trilling van de lucht. Men kan niet zeggen, als men te zamen naar muziek hoort, dat men allen dit of dat er in hoort of voelt, al geeft men sommige mu ziekstukken namen. Het is alleen tril ling wat men waarneemt, maar die trillingen maken dat iemand niet meer aan de zakelijkheden denkt, doc.h het hoogere, het goddelijke aan voelt- De dichtkunst wil nog verder gaan- Zij wil de schoonheid uitzeg gen. Daardoor ontworstelt zij zich de lamst, want waar woorden ko men is critlek mogelijk. De bouwkunst Is als gezegd deels streven om het gebouw te doen be antwoorden aan zijn doel, deels zoe ken, om schoonheid aan de vormen te geven. Wie het doel uit het oog verliest en louter schoonheid in de bouwkunst probeert uit le drukken, gaat schilder vorden en wie de schoonheid ver waarloost en alleen de zakelijkheid najaagt, maakt leelijke dingen. Emkel schoonheid Is eenzijdig. Een klasuiek- mooï beeld is op den duur vervelend om aan te zien. Het schoone wordt interessant, wanneer de leelijkheid er aan te pas komt. Een oud, gebogen vrouwtje is voor een kunstenaar mooi, juist daarom, omdat zij oud is en haar lichaam vergaat, zoodat er een factor van leelijkheid bij komt. Zoo is in de bouwkunst ook de op lossing van de tegendeelen: zakelijk heid en schoonheid tot harmonie het kunstvolle. In de Grieksche kunst vindt men ook de harmonie der tegen deelen: de zuilen, die steunen op het dak, dat de last is op de zuilen. Op 't punt waar zuii en dak elkaar raken, ontstaat het conflict, tusschen steun last. maar op dit punt wordt daar door ook de eenheid der tegendeelen uitgedrukt in de verbinding, die de zuil bekroont en daarop rustend ge deelte aankondigt. De spreker liet op platen zien, hoe de Dorische stijl de meest zuivere uit drukking van deze gedachten is, de Jonische trant is weer anders, omdat de volksaard der Joniërs anders, le vendiger was. Maar het minst juist drukt de Korinthische bouw de Griek sche kunstgedachte uit. De heer Verkruysen lichtte met een aantal lantaarnplaatjes het betoogde en nadere detaiüeeringen toe en liet voorts zien hoe in de Romeinsche zui len de zuivere gedachte der Griek sche kunstenaars verbasterde. Daarbij, vestigde de spreker de aandacht er op hoe de Gothiek het conflict tusschen de dragende pilaren en de daarop rustende gewei-.en schooner oplost en hoe daaruit spreekt de gedachte naar het opwaarts streven, als symbool van het Christendom, terwijl de Griek sche bouwkunstenaars zich niet uil de stof losmaken konden. De zeer leerrijke voordracht, die op boeiende wijze werd voorgedragen eu getuigde van beheerschïng dei- stof niet alleen, maar ook van helder en wijsgeerig inzicht in de behandelde materie, vond veel bijval, die zich ook uitsprak iu het dankwoord van den voorzitter van „Kunst boven aL" GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad iler ge meente Haarlem, op Woensdag, 17 December 1913, des namiddags ten 1 1/2 ure, in de Statenzaal (Prinsen hof). volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: Mededeelïngen en ingekomen stukken. Proces-verbaal opneming-boeken en kas gemeente-ontvanger. 2, Voorstel B. en W. in zake ;>en- sionneering gemeente-ambtenaren, met amendement en verzoekschriften en rapport Comm. van hijst, in het beheer der gemeente-finaiiriëii. S. Id. id. verzoekschriften A. M. Ver kerk en C .P. C. Cassée, in zake ver haal pensioensbijdrage op oud ambte naren der gemeente. 4. ld. id. wijziging verordening jaarwedden personeel lager onderwijs. 5. Id. id. verzoekschrift C. Dalk, loonregeling 6. Id. id. instellen Commissie licha melijke opvoeding. 7. Id. id. vergunning E. N. E. T., verbiudingsspoor Rozenstraat lijn Haarlem—BloemendaaL S. ld. id. wegruimen 3 boomen Ro zenstraat. 9. ld. id. betuiging instemming ver zoekschrift B. en W. van Maastricht aan H. M. de Koningin, in zake uitvoe ring nensioenwet-ten. 10. Id. id. verzoekschriften Bestuur Haarl. Openluclitspelclub „H. O. C." gebruik speelterrein. 11. Id. id. gebruik gyxnn. zaal school no. 1, voor spelleiderscursussen. 12. Id. id. verzoekschrift voorz. en serr. afd. Haarlem Chr. Bond van Ned- gemeentewerklieden en voorz. en secr. onderafd. gem. werklieden Ned. R. K. Volksbond afd. Haarlem, verstrekken regenvaste kleeding, 13. Id. id. wijziging verordening, re gelende het aantal ambtenaren van den Burg. Stand, enz. 14. Id. ld vaststelling le suppletoire kohier pi. dir. belasting, dienst 1913. 15. Id. id. beschikbaarstelling gel den uitbreiding gasfabriek. 16. ld. id. wijziging begrootiug gas bedrijf, dienst 1913. 17. ld. id. wijziging begrooting electr. bedrijf, dienst 1913. IS. ld. id. uitbreiding personeel electr. bedrijf. 19. Id. id. verzoekschrift Bestuur Vereeniging „ae Proeftuin" te Lisse, om subsidie. 20. Id. id. id. M. Verdel, afkoop erf pacht. 21. Id. id. id. wijziging overeen komst HaarL Muziekkorps voor 1914. 22. Id id. wijziging stemdistricten enz. Tweede-Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad. 23. Id. id. id. verordening, regelen de de benoeming, het ontslag enz. van de ambtenaren aan de gemeente-licht fabrieken. 24. ld. id. vaststelling besluiten voor maatschappij „Rolland". 25. Id. id. afwijking nrtv 10, 2a, B. V., bouw steenhouwerswerkplaats enz. bij Westergracht. 26. Id. id. machtiging onderhand- sclie aanbesteding bovenbouw toren raadhuis. 27. Nader voorstel id. wijziging In structie Directeur van openbare wer ken. 28. Voorstel id. wijziging raadsbe eluit 30 Juli 1913 No. 20. 29. Id. id. verhuring wei- of hooi land Leidsche Vaart. 30. Id. id. verzoekschrift G. C. van Meeuwen e.a.. bestraling gedeelte Brouwerskade enz. 31. Vergadering met gesloten deu ren. Aanbeveling Curatoren gymna^ sium, benoeming Curator. 33. Id. Comm. van toezicht HaarL Muziekkorps, benoeming lid. 34. 1<L Regenten Barbara-gastbuis, benoeming regent. 35. Benoeming gemeent©-"geneeskun dige (vacature Dr. I. van Walt van Praag). '5. Verzoekschrift G. Adrian herbe noeming genieer tegeneeëkundige. 37. Id. id. P. \V. Peereboom, id. id. 38. Voordracht id. benoeming onder wijzer school no. 2. 39. Id. id. id. id. buitengewone school voor 1. o. 40. Id. id. id. id. school no. 3. 41. Id. id. id. id. school no. 8. Het Tooneel SCHOUWBURG JANSVVEG. Tooneelvereeniging. „Narreudans", Satire in dri< bedrijven van Leo Birinski. Is de aanduiding „Satire" eigenlijk wel de rechte voor dit stuk vroegen we ons Vrijdagavond af hij de voor stelling van de Tooneelvereeniging in onzen Schouwburg. Een satire denken we ons wranger, bijtender, scherper de geest, die een satire schrijft, lijdt onder eigen spot of wondt ©r ande ren mee. De geest die „Narrendans" componeerde is van ruimer en zelfs van vriendelijker aard en de lach, dien hij wekt, is menigmaal vroolijk zonder eenige bitterheid. We zijn in Ruslauu, net land der onbegrensde mogelijkheden, wat be treft de omkoojjbttarlieid en onbe trouwbaarheid der ambtenaren, en het land, waar onder de studeerende jongelingschap de revolutie hare aarv hangers hij honderdtallen telt. Birinski nu laat, wal hij aan onge rijmdheden ziet in de Russische maatschappij, voor ons oog voorbij trekken, maar zóó, dat het ongerijm de voor het oogenbük het natuurlijke schijnt en we ons als T ware ver plaatst wanen in een wereld, waar alles op zijn kop staat. Echtelijke verhoudingen, oetrekKin- gen tusschen ouders en kinderen, al les zien wij als 't ware omgekeerd) de zoon, pas thuisgekomen, begint 0 a. dadelijk zijn vader te onderhou den over diens manier van lezen, en vertelt zonder blikken of blozen, dat hij in Petersburg „naar zijn vader ge ïnformeerd heeft." En de vader is er niet langer dan een paar seconden verbaasd over daarna amuseert hem het geval. We vinden trouwens in «lezen Kot- ja, den zoon van den gouverneur, hetzelfde type (hoewel gechargeerd) van den Russischen jongen terug, dat ook de groote Russische romanschrij vers ons geteekend hebben. Jongens, die ai op de schoolbanken vol zijn van groote maatschappelijke en godsdien stige vraagstukken en aan eiken vreemdeling, met wien ze toevallig samenkomen, direct vragen stellen over de diepste onderwerpen. liet hoofdmotief van „Narrendans"* de revolutie, die door den gouver neur Chabarowitz eu zijn secretaris kunstmatig wordt gefabriceerd oin zoodoende van de regeering extra toe lagen te ontvangen om die z.g. revo lutie te bestrijden. „in heel Rusland is revolutiel Al leen hier nietl" roept de gouverneur wanhopig uit. Nu is het geval zoo, dat het district waar Chabarowitz gouverneur is, in 't geheim door de revulutionnairen is erkoren urn vrij van opstand te blijven en zoodoende een veilige wijk plaats aan te bieden voor ontvluchte revolutionnairen uit andere distrio ten. Eèn der revolutionnaire studen ten, Kusakow, woont zelfs bij den gou verneur in huis en bewaart er het ar- cliief van comprouiitteerende stuk keu, die niemand daar natuurlijk zal zoeken. Chabarowitz ecuter wil en zal revo lutie hebben in zijn district: met zijn secretaris zet h;: een gefinzeerden aanslag tegen zijn eigen leven op touw, door verkleede beambten Iaat hij op straat: „leve de vrijheid!" roe pen en deze valsche vrijheidsvrienden door agenten arresteeren. Doch wat hij voor beambten hield, waren in waarheid revolutionnairen die, op bevel van hunne voorgangers, in de ze stad niets revolutionnaire wik 1 e n doen. Als de aanslag op den gouverneur bekend wordt onder de studenten, ia er onder hen maar één r-cep van schande over die misdaad, die im mers de aandacht van de regeering op het district kan vestigen; KosaJsow zal zich opofferen door aan den gou verneur te verklaren, dat hij om persoonlijke wraakgevoelens op z:jn gastheer geschoten heeft. Hoe de ernst van dit besluit weer ver loopt in het ongerijmde en hoe ten slotte de gouverneur als de eenige schuldige te boek komt te staan, zien we in het derde bedrijf. De artitseu van de Tooneelvereenb ging vertoonden het stuk mei da noodige levendigheid en lenigheid. Henri Brondgeest, die als gast me dewerkte en tevens de regie had, wist den gouverneur levend voor ons ta maken, de figuur was als het ware gedrenkt in de ongerijmdheid, die da schrijver vviL Betsy van Berkel als zijn vrou» was voldoende mal in haar aanbid- dkig van Kosakow, den ernstigem, revolutionnairen student Van del Veer maakte hem wel wat al te ern st ra at enz. overgenomen grond van stlg: iets meer levendigheid wn de

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7