R'.UHUrS ÖAËBUD It PH15ÏO TWEEDE BLAD Zaterdag 20 December 1913 Haariemsclie HandeSsvereeniigiisg Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 12 Nov. 189? No. 29 en gewij zigd bij Koninkl. besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909, No. 52. Bureau: Jansweg 11, geopend alle werkdagen van 9—5 uur. Telephoon No. 403. Op 10 Mei '1892 werd bovengenoem de Vereeniging hier ter stede opge richt, met het doel de belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de belangen huuner handel of bedrijf té bevorderen en we] speciaal door het verstrekken van inforinatiën en het Lncasseeren van dubieuse vorderingen. Voor posten welke men de vereeni ging ter invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 cl porto worden be taald, terwijl van alie vorderingen doo- de vereeniging geïnd 3 pet. pro visie wordt geheven. In Juli en Augustus 1913 zijn 44 vorderingen tot een bedrag van 1 1495.55 betaald; 18 vorderingen wor den afbetaald, 16 vorderingen zijn uitgesteld. Bovendien hebben de leden het neeM, op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging, de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J Merens, Spaarne 94 alhier, die desgewenscht ook in proceduren en faillissementen gratis voor hun op treden.-nuiuurlijk echter alleen voor zaken betreffende den handel of het bedrijf der leden. Bij elke vordering der rechtsgeleer den in handen gesteld moet 10 cent voor porto worden gevoegd, terwijl van de bedragen der langs dezen weg ingevorderde posten 5 pCt. moet worden betaald. H.H. rechtsgeleer den hebhen het recht in geval van ge rechtelijke vervolging het door hun noodig geoordeelde voorschot te vra gen aaD den inzender der vordering. Over in de stad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telepbonisehe inlich ting; verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 25 ct berekend, terwijl voor iuformatiën op buiten de stad wonende personen f 0.60 pl.m. 5 oi. port.overgoedinc moet worden betaald. Aan het kantoor Jansweg 11 zijn coupons A 10 ct. verkrijgbaar, waarop men aan het bureau van den Burger lijken Stand op het Raadhuis inlich tingen kan beknmen over de adressen van hier ter stede op het bevolkings register ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legitimutiekaarten. waarop zij persoonlijk informatiën kunnen vra gen. in andere plaatsen bij de daar gevestigde en bij den Ned. Bond van Onderl Infor en Schuldinvordering- bureaux en Handelsvereenigingen aangesloten vereenlamaen. Deze informatiën worden gratis ver strekt indien ze onmiddellijk zonder verder onderzoek kunnen worden ge geven. Is een nader onderzoek noo dig. dan bedragen de kosten daar van 20 cent. Het is noodig er uog eens uitdruk- ke ijk <ip te wijzen dat goed informee- ren, vooral naar nieuwe cliënten eene bepaaide noodzakelijkheid is gewor den, waar zoovele geheel, onbekende personen zich in orize stad en aan grenzende gemeenten komen vestigen. Orider'alle koren is kaf. Bovengenoemde Bond. waarbij 18 Veroen i«: in gen in de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweemaan- delijksrhe lijst van namen van per sonen mm rent wien men wordt aan geraden inlicht ineen te vragen voor da' men met hen -n handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet blijven en die als waa rscMi ivi ngsin tdd e1 uitstekende dièns'en he wijst WRar eene vereeniging, die hare le den al deze voordeelen en gemakken aanbiedt, slechts f 3.50 jaarlijksche oontributie vraagt, is dit zeker een zeer bescheiden eisch te r-emen, te meer daar al het opgenoemde niet het eenige is wat de Haariemsclie Han- delsvereeniging doet; steeds heeft zij een open oog gehad voor alle zaken, die hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in 't algemeen betroffen en altijd heeft zij daarvoor gesproken. Het zou te ver voeren alles op te noemen, waarvoor zij opkwam, alleen dient nog vermeld, dat het hare be doeling is, in deze richting krachtig voort te gaun. In verband hiermede zijn in hel be stuur drie commissiën gevormd en is daarvoor het bestuur uitgebreid. Vau deze commission bemoeit eene zich met het Informatie- en Incassowezen, eene met algemeene Mïddenstandsbe- langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier: Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat, zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goe«» tot stand brengt verdient uwe sympa thie en de conlributie, f 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in ledental, des te meer kan de Haarlemsche Handelsvereeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen on lang. HET BESTUUR. J conistateeren, of ze al dan niet de echte is. Want moge men de Joconde op de bedrieglijkste wijze kunnen na schilderen, het hout, waarop Leonar do da Vinei de vrouw met den myste rieuzer! glimlach heeft afgebeeld, kan, als voortbrengsel der natuur, onmogelijk nagemaakt worden. En, afgescheiden nog van geheime waar merken, berusten er in de archieven van het Louvre photographieën van de achterzijde der schilderij. Er zijn op de gansche aarde geen twee abso luut gelijke duimafdrukken; even min zijn er op dit ondenuaaosclte twee stukken hout met dezeitde ner ven. Bon! Ergo: laat de schaaf gaan over de onbeschilderde zijde van liet vermom de paneel, waarop Leonardo da Vinei zijn geliefde heeft vereeuwigd, en niemand ter wereld kan sommige cc- pieën van het origineel onderscheiden of liever in verband met bovenge noemde foto's de kenbaarheid van het origineel is voor goed onvind baar. Parijsche Brieyen CCCCI. Op een der (weinige) fortuinlijke dagen mijns levens schonk de Deen- sciie graaf Reedtz mij een heel oude viool. Er stond binnenin, dat het 'n Stradivarius was. Nadat ik het in- strumenj., dat jarenlang verwaar loosd in een hoek had gelegen, had opgeknapt, bleek het mij, dat hel een bijzonder mooien, vollen klank had Toen ging ik er mee naar een beken den taxateur van strijkinstrumenten. Wat is die viool waard? Drie- a vierduizend francs. Is het een eciite Stradivarius? Dat weet ik nog niet, ik zou daarvoor een langere expertise, met nog een vakgenoot, moeten houden. Op het oogenblik schat ik het instru ment alleen naar den toon. En indien het een Stradivarius is? Dan is de marktwaarde vijf A tienmaal zoo groot. Vreemd. Merci. Tot het onderwerpen van de viool aan de gecombineerde expertise ging ik niet over, eenerziid-s omdat ze mij te duur was, anderzijds omdat ik niet veel vertrouwen had in de sa menwerking van twee experts, die tevens zakenmenschen zijn. Deux au- gures, quoi? Merkwaardig is intusschen het feit, dat een instrument zoo enorm in waarde stijgt, indien het geconsta teerd of geacht wordt door een bepaalden maker te zijn vervaardigd. De klank, dus de ess-entieele waarde van het ding, blijft dan toch u-e- zelfde? Zoo wordt de waarde van Leonar do da Vincis eindelijk teruggevon den „Joconde" op eventjes 50 mü- lioen francs geschat. Hoe komt men I aan dien fantastiechen prijs? Er besiaan eenige voortreffelijke copieèn van de Joconde, vervaardigd door hoogst bekwame en bijzonder nauwlettende kunstenaars. Zelfs de j barsten in het vernis, die men op het oorspronkelijke stuk ziet, zijn op re drieglijke wijze nagebootst. Reeds j vóór den diefstal in 1910 dooiden verscheidene copieën van Mono i-isa rond, en kenners van naam konden, zelfs gewapend met vergrootglazen, j geen verschil zien tusschen sommige dier copieen en de oorspronkelijke scmlderij. is het dus wel absoluut zeker, dat do Joconde, die in het bezit is ge weest van Vin'cenzo Peruggia, de echte, de authentieke is? Wel heeft de directeur van Schoone Kunsten te Rome de authenticiteit daarvan ver klaard, doch kan hij zich niet even zeer ais alle andere kenners vergis sen? Een ingewijde weet mij te venel len, dat, aangenomen dat de in 1910 uit het Louvre ontvreemde stuk wer kelijk het origineel van Leonardo na Vinei was waut wie waarborgt ons, dat er niet reeds tevoren omwisseling niet een welgesiaagde copie heeft plaats gehad? althans do hoogste functionarissen van genoemd mu seum bij de terugkomst, van Muna Lisa met absolute zekerheid kunnen Conclusie: het is het hout, dus het natuurproduct, dat de meerwaarde van Leonardo da Vinci's beroemdste kunstproduct ten gevolge heeft. Niet slechts waar liet kunstwerken geldt, is het veelal moeilijk, echt van onecht te onderscheiden ook ten op zichte van... journalistieke ontboeze mingen kan men niet zelden van de wijs raken. Zoo menig talentvol jour nalist vermag den naïeven lezer te dóen gelooven aan de oprechtheid van zijn uitingen... Lees hijvoorbeeld de artikelen van Maurice Pujo, den heftigen „camelot du Roy", die in ,.L'Action Fruns'aise" zijn gal uit spuwt tegen al wie met zooginaamd nationalistiscii is. Welk een, misschien stupide, doch in elk geval echte, ge meende veronlwaardigiug doorhui vert zijn stukken, meent menigeen, die hern leest. Welk een verve! Welk een bezic-ling Helaas! dat alles is maar schijn... Eenige dagen geleden zat Maurice Pujo tegen middernacht in de Brasse rie du Croissant. IJdel als hij is, had hij zijn secretaris bij zich, wien hij HET NOTARISHUIS. Men schrijft ons: De Makelaar J. J. C. Sarlet zal zijn vorkoopjokaal van de N'assaulaan verplaatsen naar een terrein gelegen nabij den Zijiweg, hoek Biiderdijk- straat en Langend ij kstraat, een op pervlakte grouius van 1200 vierk. M. Het nieuwe verkooplokaal zal den naam dragen van „Het Notarishuis" omdat alle notarissen te dezer stade besloten hebben voortaan daar hun veilingen van vaste goederen te hou den. Hieruit blijkt dus dat in de te stich- i ten gebouwen van den heer Sarlet niet aiieen roerende, maar ook onroeren- j de (vaste) goederen zullen worden verkocht. Juist daarom wordt het Notaris huis zóo gebc'iiwd en ingericht als geen ander verkoop lokaal alhier. De ruimte is meer dan voldoende, de toe vloed van -liieht overdag zal niets te vvenschen overlaten, terwijl voor de avondveilingen de noodige electrische geleidingen wordon aangebracht. Na tuurlijk wordt de uiterste zorg gedra gen voor luchtverversching en electri sche ventilators zullen zoo noodig in werking worden gesteld. Des winters worden alle- vertrekken centraal ver warmd. Om een denkbeeld te geven van de gebouwen geven we hier twee afbeel dingen van het Notarishuis uit- en in wendig. Op de eene ziet men de gevels aan de Biiderdijkstraat en Langen- dij'kstraat, op de andere krijgt men een denkbeeld vau het inwendige. Aan de Bilderdijkstraat krijgt het gebouw eon hoogte van 13 Meter. Links heeft men den toegang naar de overdekte, ruime galerijen voor de z.g. buiieiiveikoopingen pl.m. 40 bij 11 M,, die thans op de Nassaulaan in de open lucht worden gehouden. Daarnaast ziet men den hoofdingang, toegang gevende tot een ruime vesti bule, rechtstreeks in verbinding met het groole locaal voor de veilingen. In deze vestibule leidt een trap naar de op de bovenverdieping gelegen lo ges ten gebruike bij d<? verkocpin-gen van vaste goederen. Aan de zijde van de Langenaijk- straat is aangebracht een ingang voor de notarissen en hunne cliënten bij veilingen van onroerende goederen, toegang gevend naar 5 kamers, die alle uitzien in de groole zaal. Verderop heeft men een gre-ote deur naar het open terrein en daarnaast de woning van den concierge. Aan de Bi-lderdijkstraat verkrijgt het Notarishuis een lengte van 30 Me ter, aan de Langendijkstraat van 40 Meter. Op de tweede afbeelding ziet men het inwendige van 't gebouw in door enede van de zijde der vestibule. De veilingzaal is lang 20 Meter en breed 12 Meter, met de ruimte onder de loges 15 Meter; ze wordt -overspannen door een ellipsvormig gewelf van ge mot luider stemme een artikel over Elzas Lotharingen dicteerde, natuur lijk naar aanleiding van de gedra gingen van den halfgaren „schneidi- geu Leulnant" Förstiï?r of Von Fórst- ner. Nieuwsgierig luisterden eenige andere gasten naar het verheven dic taat van den feilen strijder met het woord en ook. bij relletjes, waarhij de camelotten numeriek sterker zijn dan hun republikeinsche tegenstan ders, met de vuisten en met de schoen zolen.... Daar hoorden wij onder meer: „Een bijzondere emotie prangt mijn hart.." Ach, die bijzondere emotie! Voor een Oogenblik zijn rol vergetend, stopte Mauritsje kalm zijn pijp, gaapte en dronk daarna met smaak zijn glaasje „vieux calvados" leeg De secretaris floot een walsje en strekte zijn bee- nen uit. Men zou, geloof ik zeker, een groote hoeveelheid psychologische kennis op doen. indien mc-n geregeld bulderende publicisten op onbewaakte oogenblik- ken aan het werk zag.... O'i'TO KNAAP. wape'rul beton en ijzeren spanningen en voorzien van iegramen tot een op pen-lakte van 80 vierk. M. aan de ein den worden eveneens lichtramen van gebrand glas aangebracht. De vloe ren van groole zaai en aangrenzende vertrekken worden van ahornhout. bekend om zijn hardheid, en zoo ge construeerd tegon stof, dat naden worden vermeden. De overige vloeren worden van terrazzo. In do groote zaal zullen inrichtin gen worden gemaakt om de voor ver- kooping bestemde roerende goederen zoo goed mogelijk te doen uitkomen. Links van de groote zaal ziet men de loges voor veilingen van vaste goe deren, bereikbaar u;t de vestibule aan de zijde der Bi'.derdijkstraat langs een trap, links achter kan men weder Ln de groote zaal komen. Onder de ze loges heeft men toe-gangen naar de overdekte ruimte voor den buiten- verkoop. Rechts bevinden zich de ka mers voor de notarissen, waartoe men mede toegang krijgt aan de Lan gend ijkstraat. Vórder heeft men natuurlijk kabi netten, fietsenbergplaats, buffet, enz. De hoofdtrappende loges en het. gewelf worden brandvrij geconstru eerd, voldoende nood-uitgangen zul len aanwezig zijn. De bouwplannen worden uitgevoerd onder leiding van den architect J. J. van Noppen, alhier. yan de Residentie en haar iiewoaers. CCXXXI. Een paar dagen geleden deed het bericht de ronde dat de sociaal-demo cratische meerderheid van den Zaan- damschen gemeenteraad, verzocht had den heer K. ter Laan als burgm eester te benoemen. Sinds kwam de tijding dat do hoer Ter Laan officieel naar liet ambt ge dongen en reeds met den Commissa ris der Koningin geconfereerd had. In den I-Iaag heeft het verlangen van dien raad een verbazing gowekt die tot een stom-staan oversloeg. De heer Ter Laan burgemeester. Even verstandig als oen keuze Yau den heer Hoejenbos Lot burgemeester lijken zou, even zonderling, óm geen sterker woord te gebruiken, komt een verheffen van Ter Laan tot eersten burger in Zaandam voor. Grooler uitersten dan deze twee soc.-democratisehe lluagsóhe raads leden is moeilijk te denken. Een twee weken geleden schreef ik over den heerv Hoejenbos en thans zou ik van den heer Ter Laan onge veer juist, het tegenovergestelde kunnen zeggen, ls de groote verdienste van den heer Hoejenbos, dat hij naar rede luistert en, zooals ik schreef, volko men er van overtuig'! is dat een schaap maar vier pooten hebben kan de heer Ter Laan verlangt aan een schaap, minstens een half dozijn poolen. Daarbij de praatgraagheid van dit raadslid. Het is geweldig, zooals do heer Ter Laan uit kan pakken over de kléinste futiliteiten. Daar wordt het, geheele gemeenterecht voor on derste boven gekeerd en alles net zoo lang gedraaid en gekeerd, totdat de heer Ter Laan gelijk heeft. Wat dat in den Zaandamecheri Raad geven moet, waar, evenals elders, de voorzitter een voorbeeld zal moeten geven in kortheid en zelfbeperking? Zoo verdedigt de heer Ter Lauu de sttiling, dat ae raad mcdezeiiging- ecliap in hel ac-heer van de politie eiselien mag. Maar wat hij doen zal ais hoofd san de politie, indien een raadslid hem over kleinigheden komt zeuren? Het zou de eeiste suuat niet zijn dat een te veel gepraat ueb- ben iemand moeilijkheden bezorgt. Ongetwijfeld is de neer Ter Laan een zeer knap man, iemand die enorm gewerkt heeft, en T nog doet. Een man mei stalen ijver, maar... zonder eenige zei'ciitiek. Zelfs raad gevingen van partijgeriooten staat üij in oen wind. 1-Iet is daarom dat zijn aanstaande benoeming tot burgemeester hier met groote verbazing vernomen is. Vertrekt de heer Ter Laan naar Zaandam dan is .n distinct I een nieuwe verkiezing noodig. De vorige maal werd in de vacature BI cokel een inun van rechts gekozen en ook nu lijkt me de kans niet gering dat de S. D. A. P. hier opnieuw een zetel zal verliezen, Ilun getal zou dan tot- zes dalen. Meer dan eens is door ondernemers van publieke vermakelijkheden ge klaagd dat de brandweer zulke stren ge maatregelen, voorschrijft met liet oog op brandgevaar. Dut dit voor- scitrijen in beginsel volkomen juist- is, zal niemand ontkennen, maar er zijn ine een paa- gevalien van bekend, dat de zekerheid, dat er geen brand zai uitbreken iot uitersten bracht. Als in een toe-nee!stuk iemand roo- ken moet behoort op bevel van da brandweer aan beide zijden van de coulissen een emmer water te staan, waar ui de acteur, zoodra hij „af" komt, de sigaar moet weggooien. Moei hij den geheelen avond rocken dan kost hem dit minstens een dozijn si garen. Toen het circus ie Scheven-neen ge bouwd werd. schreef de brandweer voor, dat het dak moest beslaan «!t onbrandbaar materieel. Een soort platen werden daardoor aangeschaft, I maar de brandweer wilde deze eorst probeeren. i Op de binnenplaats van dc kazerne I werd er een opgesteld en daarna ge tracht of wit-gloeiende ijzeren staven er niet doorheen gingen. Natuurlijk geschiedde dit wel en volgens bevel van den commandant mochten de pla- ten niet gébruikt worden. Eerst toen de burgemeester er zich mee bemoeide j kreeg men verlof liet geheel vrij staande circus te dekken met dc p'u- j ten. die tegen een smelt proef niet be- stand bleken SINTRAM. Feuilleton Vrij naar het Duitsch van EDWALD AUGUST KöNIG. 8) En ik weet ook niet, waarom je gr.-ii goed haar ann de oude juffrouw wilt laten. Anna! voegde de zaakwaar nemer ev bij. liet. is n et verstan dig van je gehandeld, want ik heb ann juffrouw May al uienigen thaler ver diend Natuurlijk; het is wel ongelukkig, maai' het is nu eenmna' zoo, knikte de kapper, niet heide handen door zijn bakkebaard strijkende, zijn verstand moet men gebruiken, met den hoed in de hand komt men door het ganschc land. Ge hadt het den jongen man moeten afraden, vader, hij gro't het geld voor de reis nutte loos uit. Dat geloof ik ook, antwoordde de zaakwaarnemer, maar wanneer een besln.t eenmaal vaststaat don helpt reen afraden meer, en buiten dien, de b—.'onadig.ng behoort immers nog altijd tot de inozelijkheden. Niemand heeft aan deze moge lijkheid geloofd, zeide de jonge vrouw, terwijl zij eenige orde bracht in de ligging der kammen en borstels in de uitstalkast de geheele stad ver- iaiiigt de terechtstelling van den moor denaar. Ja, dat is waar, bevestigde haar echtgenoot, men heeft de bekrach tiging van het vonnis reeds lang en met zekerheid verwacht. Schuld moet verzoend worden. In het onderhavige geval n:et. voor mij is de schuld niet voldoende bewezen Wanneer zij niet bewezen was dan zouden do gezworenen het schul dig niet hebben uitgesproken. Daarmede weerleg je mijn bewe ren nog niet, zeide de zaakwaarne mer, het is reeds zoo vaalt voorge komen, dat de gezworenen een on sv-liuklige veroordeeld hebben! Gott fried I-lagen had een slechten verde diger, ik zonde anders voor hem ge pleit hebben, bovendien was de open- bore meen in g sterk tegen hem. En mei het volste recht, want aan zijn schuld kan niemand twijfe len. viel Richard Rommel zijn vader in de rede. Mat toch was de zaak? De fiima Wirth Hagen had in gra nen. spiritus en olie gespeculeerd zij wilde spoedig rijk word en en verhoor alles. Zij" stond voor een bankroet, doch daarvan had nog niemand eenig vermoeden men verkeerde in de rue-:- n.ng, dat Peter Wirth nog steeds groote kapitalen bezat, iiem schonk men ook thans nog het volste vertrou wen, nog te meer wijl hij steeds zeer eenvoudig en sober had geleefd. Later heette liet, dat hij van de gewaagde speculaties van zijn associé in 't geheel niets geweten had, wierp de jonge vrouw in t midden. Dat kan ook best hel geval ge weest zijn, hernam haar echtgenoot; Gottfried Hagen was de ziel van de zaak, Peter Wirth, zegt men, moet er weinig of niets van af geweten heb ben, hij was het, die het kapitaal had aangebracht. Ja., het bankroet stond voor cle deur, dooh in de kas berustte nog een groote som, met welke den volgenden dag eenige wissels betaald moesten worden. Gottfried l-la.gen had geen zuiver geweten, hij zal wel half en half overtuigd zijn geweest, dat hi, wegens frauduleus bankroet in de ge vangenis zoude komen, en dit heeft hem waarschijnlijk deze rampzalige daad doen begaan. Beschouwen wij thans de zaak geheel onbevooroor deeld. Peter Wirth woonde in het be lendende huis geheel al'een, slechts roet eene dienstmaagd, die onder de dakpannen sliep. Het was een eenzel vig mensch, een zonderling, die met niemand omgang hield; ik zelf diie hem dagelijks schoor, heb zelden meer dan zes woorden niet hem gesproken. Goed, op zekeren morgen vond rnen hem met verpletterden schedel in zijn kantoor, dj dissel, waarmede de moord gepleegd was. lag nog op tafel, en van wanorde of een worsteling vond men geen 't minste spoor. Den avond te voren, toen de meid naar bed gegaan was, had Wirth op zijn kantoor nog gewerkt, zij beweert geen 't minste leven gehoord te hebben men moest dus wel aannemen, dat Peter Wirth persoonlijk de deur voor zijn moordenaar opende, en dat deze zeer-goed met hem Ivkend was. Men zond naar zijn oscocié; Gottfried lin den was den vorigen avond op reis gegaan, waarheen, zulks wist nie mand. Uit verdere nasporingen bleek, dat in de luis een aanzienlijke som ontbrak, sporen van gewelddadige in braak waren niet te ontdekken en nu viel de verdenking op Hagen, wiens plotseling vertrek thans niet meer zoo raadselachtig scheen. Hagen werd ver volgd en in Hamburg gevat, men vond het geld bij hem en tevens een passagebil'et, hij kon dus niet meer loochenen, dat hij het land verlaten wilde. Dat heeft hij ook niet geloochend zeide de zaakwaarnemer, hij is er rond voor uitgekomen, dat hij zich met het geld u t de voeten wilde ma ken, wijl hij geen andere redding meer zag. Hij wilde in Amerika van meet aan beginnen, en wanneer hem dit gelukte, dan zouden alle schulJ- eischeits na verloop van tijd vldaari worden. Dat zijn uitvluchten, vader; hel gerecht is dan ook zoo verstandig ge weest om cr geen de minste waarde aan te hechten. Hagen was dien avond naar het kantoor gegaan met het plan om de kas te b??t-:fen en de schuldeischers te bedriegen, hij bezat den sleutel van alle deuren en het is bewezen geworden, dat de huisdeur niet van binnen gegrendeld werd. hij gevolk kon hij ieder oogenblik van den dag in huis komen Denkelijk heeft hij gewacht, totdat zijn associé naar bed was gegaan, en toen de-z; hem nu op heeterdaad betrapte, zag hij zijn schoon plan gevaar loopen van te" mislukken. De oude man stond voor hem, de dissel lag op tafel, de noodlottige daad was 't werk van ecu oogenblik, en alhoewel nie.nn.ml haai gezien heeft, zoo twijfe't toch geen sterveling er aan of alleen Gottfried Hagen kan haar bedreven hebben. Wanneer ik hem verdedigd had, dan geloof ik niet, dat de gezworenen hem veroordeeld zouden hebben her nam de zaakwaarnemer, die met '.en katoenen, bont geroiten zakdoek vlij tig de glazen van zijn br'l afwreef. En op wen zoudt gij dan de schuld hebben wil'en werpen* vroeg de jonge vrouw met een ironie, die haar twijfel en hare y.ffce' i r.y duide lijk te kennen gaven. - Op wien? Dat weet ik niet, het was de taak van don rechter van in structie om deze zaak uit te pluizen: ik zoude der jury alleen aangetoond hebben, dat Gottfried Hagen v.«l dor» diefstal, maar niet den moord begaan nad. Da: zoude u n'ot yjjn, want alle bewijzen getuigden tegen hem, zeide de kapper, tm-v. h| de ojide man den brilweder op zijn dikken, rooden neus zette. Ev kt n n-t"wkenrig 2«consfateerd word» n dat li.icvn eerst na den moed ve: 'rokken was, dot h'ï on nel riolion 7eer -v,:, was en dat hij bij zijne arrestatie zich het leven wilde benemen. Dat zijn nog volstrekt geen over tuigende bewijzen. Nu, al heeft hij de daad dan ook al niet bekend, dan n" hij toch zich zeiven tegengesproken hebben gii op leugens lvetra.pt zijn geworden die zijn schuld buiten allen twijfel rrtel- den. Zoo zeide ten minste dc procu- reur-genoraal, knikte de zankw.iarne- Stil! fluisterde de jonec vrw.v; met een nieuwsgierigen Wik op de deur. door we'ke Broni op dit oogen blik binnentrad. (Wordt vervolgd)-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5