lus DiSlLl DEtxDE BLAD Zaterdag 20 Decsmiisr 1913 Maildienst naar Ned. Oost Indië. De verzending van brieven enz. beeft deze week plaats als volgt: Over Marseille, Dinsdag 23 Decemb. (Laatste buslichting 6 uur 15 inin. 'e avonds). Tenzij op verlangen der afzenders wordt met deze gelegenheid geen cor respondentie verzonden voor Aijel) en Onderlioorigheden, Sumatra's Oost kust, Polembang, Riouw, Bangka, Billiton eu Borneo. Over Napels, Woensdag 24 Decemb. (Laatste buslichting 12 u. 15 m. na middag). Over Brindisi, Vrijdag 26 Decemb. (Laatste buslichting 12 u. 30 m. na middag). Met deze' gelegenheid wordt alleen verzonden correspondentie voor At- jeh en Onderhoorigheden en Suma tra s Oostkust. Over Marseille Zaterdag 27 Decemb. (Laatste buslichting 6 uur 40 min. 'e tuorgens). Sumatra's Westkust en Ben koelen alleen op verlangen der afzenders, overigens correspondentie voor geheel N -O Indië. Over Rotterdam, met do zoogen. Zeepost, Zaterdag 27 December. (Laatste buslichting 2.35 s mor gens). Hel port van met deze gelegenheid verzonden brieven bedraagt 5 cent per 20 gram, dat der briefkaarten 2 1/2 cent per stuk, en dat van druk werk één cent, per 50 gram Om nog met deze mail te kunnen worden verzonden moeten postpak ketten Vrijdag vóór 9 u. 30 m, des avonds ten poslkantore bezorgd zijn. (Atjeh, SuJiiat.ru's Oostkust, enz. wordt met deze gelegenheid niet ver zonden). NAAR SURINAME. Vrijdag 26 December. Laatste bus lichting 7 45 's avonds. Wij doen uitdrukkelijk opmerken, dat bed. eld wordt de busiichtüig aan 't Hoofdpostkantoor in de Zijlstraat. Buiteniandsch Overzicht üe ËuyeioCiie viootpolitiak. Hot onderhoud van den le-minisler met ue deputatie, uigevaaidigd door de vijftig liberale parlementsleden, die legen veiiioognig der vlootuilgaver zijn, is in de Engelsche bladen na tuurlijk een belangrijk onderwerp van besprekiug. Maar w at er eigenlijk in deze bij een komst verhandeld is, is niet vol ledig bekend gemaakt. De „DaJV Chronicle" weel te vertellen, dat de liberale hoeren door minister Asquith zijn gerustgesteld, maar de „Daily News is niet hevredigd en zet nog eens uiteen, welke grieven er tegen minister hurchill bestaan. De. griel van hel nuoiaüsme tegen Churchill is tweevoudig. In de eerste plaats is ue maritieme politiek, door hel i-.trlenient vasigestidd, door een minister zonder toestemming van het parlement, zelfs zonder eenige voe ling met het parlement, omvergewor pen. In «ie nv« cue plaats is voor een volkomen voldoende en bovenal nauw omschreven standaard een va ge, elastische phrase in «ie plaats ge steld die intrekbaar is naar het vvel- benugen van den eersten lord der ad miraliteit. „De gevolgen constitutioneel, fi nancieel. internationaal, zijn zeer ernstig. De autoriteit van het Lager huis is ernstig verzwakt. De financiën van hot lapd zijn in verwarring go- Haarlemmer Halletjes E E N 4 TK li n A G A V ONDPRAA TJ E. lïoewcl in onzen tijd van snel ver keer en gemakkelijk vervoer de voor raden van de meeste artikelen ge woonlijk wel zoo groot zijn, dat u-t- verkocht zijn niet voorkomt („winkel dochters" zijn-veel meereen kwaal van lien tegenvvoordigen tijd) heb ik he: geval meegemaakt. dat een tram conducteur uitverkocht was! „Mag ik een tienrittenbaartje?" vroeg de possaaiéf. Het was 's avond- ouistreeks twaalf uur. ,,lk heb er geen een meer", zei de conducteur. Passagier, doodverbaasd, herhaalt de v raag. Conducteur, doodleuk, her haalt het antwoord. Daarna begint de passagier te protosteeren. Van een uitverkochten conducteur had hij nog nooit gehoord. „De bediende was niet meer op 't kantoor", verwaardigde zich de con ducteur wel um toe te lichten. Dat kon gebeuren! Verwonderde passagier ging voort met de merkwaardigheid van het feit te beschouwen en de conducteur her haalde maar alsof dat nu voldoende was: „Zooicts kan toch gebeuren!" En daar had hij gelijk in. 't Kan gebeu ren. dat de tram 's morgens vergeet le bezinnen (voor vergeten om uit te scheiden is minder gevaar), of dat vergeten wordt stroom te leveren en vele dingen meer. Maar in orde is het toch niet En wie gewoon is. \nn 10 rittenkaartjes bracht en zoo lang er geen vaste standaard is. die de leiddraad is van onze maritieme politiek, kan er geen hoop bestaan op financieel/: zeker heid. Alle plannen van sociale of fi- nancieele hervorming komen in ge vaar of zijn nutteloos." „Daarom (zegt het blad) zullen de liberalen er zorg voor dragen «lat de maritieme politiek van een liberale regeering onder contröle komt van de lib? rale beginselen." De „Manrli. Guardian" voorziet dat vele liberalen tegen de reziering zul len stemmen in geval van belangrijke verhooging der marinebsgrooting Do redevoeringen van Churchill wekken dus rro-ote onrust in de liberale gele deren de verklaring echter van mi nister Asuuith tot do liherale deputa tie, dat hij sympathie had voor de be zorgdheid dezer liberalen 'voor de stijging der uitgaven en dat doze zaak ernstig de aandacht der regeering trok, brengt daarentegen eenige on gerustheid in de unionistische kriu- gen, wier opvatting het best geken merkt wordt door den naam door en kele der unionistische bladen aan de protesteerende liberalen gegeven, die zij de „suicide club" betitelen. Dat Churchill's optreden ook in do meer gematigde liberale kringen wel eenige zorg wekt, blijkt uit een arti kel in de „Westm. Gaz.", die opmerkt dal de ijver en energie, door den hoer Churchill in het beheer van zijn de partement getoond, hem soms cr toe leiden de marine-uitgaven op zichzelf als doel te beschouwen en er zijn trots in te stellen, de Britsclie vloot de voortreffelijkste uitrusting te ge ven zonder te denken aan de omstan digheden, die beperking gebieden. Dit blad erkent ook, dat de redevoeringen van Churchill reden hebben gegeven tot de vrees, dat hij naar nieuwe for mules van vlootuitbreiding zoekt, die tot internationale mededinging zou den kannen leiden, welke de uitgaven belangrijk zou doen stijgen. De „Westm. Gaz."' hoopt en gelooft, dat deze vrees ongegrond is, maar dal ook dïl regccringsblad een waar schuwend woord tor minister Cliur- ohill spreekt, toont wel dat de bewe ging in do iibetaie partij togen ver dere opdrijving der vlootuitgaven een ernstig verschijnsel is, waarmee de regeering rekenihg heeft te houden. Aliuriei De Iersche quaestie. Volgens de „Daily Chronicle" is de Ic-il: i; i.:i ucra Weêk in OVd lég gO- treden mei lord Lansdowtie en <len heer Bonur Law, omircni ue honrt- ruiewet en zijn tussobëu hem en du leiders der oppositie brieven gewis seld. Het zou onjuist zijn, zegt het biad, ie verklaren aai e: ohuoruande- unge.i n. zijn geopendmaar dat do weg wordt /erkend en nat een ofir- cieusc geda c men wisseling is begon- ..cii, staat wel vast. Dc regeering toont zich verzoenings gezind, dat blijkt ook uit een rede door sir Edward Grey voor zijn kie zers geli ouden, waarin deze de niee- nmg uitsprak, dat wellicht de moei lijkheden zouden worden ondervan gen door ten stelsel van home rule in home rule. De deur voor een compro mis, zcitie de minister, zou open blij ven tot het laatste en indien het lot een catastrophe zou komen, zou dut in elk geval niet de fout van de regee ring zijn. Tegelijkertijd heeft lord WiJlaugby de Broke (de leider van de Britsene Liga ter onuersteunrng van de „loya listen \an GJster; eep rede gekOUu.cn, waarin hij beweerde, dat ue regi e ring, naar alien schijn, van plan was haar horne-rule-politiek dooi" te drij ven. Het Engelsche Parlement. liet Parlement is bijeengeroepen te gen 10 Februari De Frunsche Kameren de Miiitiewet. Het bericht van de verkiezing van den heer Ciémentel tot rapporteur van de oorlogsbegrooting zal den mi nisters Dounrergue en Caillaux waar schijnlijk een minder prettig oogen- blik hebben bezorgd. Clónientel's con current namelijk was Augagneur, een aartsvijand van de nieuwe militie- wet, die Caillaux trouw ter zijde beeft gestaan in zijn strijd tegen het kabi- van de Noord-Zuid-Hollandsehe tram te profitoeren, doet wel met er den volgenden keer twee tegelijk te koopen- het eene gebruikt hij dan, liet andere bewaart hij zorgvuldig in zijn vestzak, togen het oogenblik, waarop de In diende weer eens niet op 't kantóoi is. ,,'t Kan toch gebeuren!" Ja er kan veel gebeuren, maar dat ik op mijn leeftijd nog zou worden uitgcnoodigu tot deelneming aan on derlingc wedstrijden in atlrletiek, had ik nooit durven droomeu. Een voet- balvereen.'ging, waarvan ik het voor recht licb donateur te wezen, stuurt een circulaire rond om daartoe op te wekken en in het aan mij geadres seerde exemplaar (neen, 't is geen ver gissing) lees ik: „Het Bestuur stelt zich voor, U tij dig op de hoogte te houden van den juist en datuin... Het Bestuur spreekt de hoop uit.-dat velen Uwer zich voor de onderlinge wedstrijden zullen gaan oefenen. De tijd is er en eene goede oefening, met als kroon op liet werk een goede wedstrijd, zaJ Uwe gezondheid, onze voetbalsport en „last. not least" onze (club) ten goede komen". Toen ik dat las voelde ik me bij uit stek gevleid. „Je zet een gezicht", zoi mijn vrouw, „zoo trotsch als een haan van speculaas"- Is het wonder, dat deze koekige vergelijking mij hin derde, onder den indruk van de ver- eerende uitnoodiging? Het reglement maakt melding van hardloopen, hindernisloopen, ver en hoogspringen, voor de seniores. Dat is natuurlijk mijne afdeeling. want bii de juniores hoor Ik niet net-Barthou. De bedoeling van zijn catididatuur was dus duidelijk. Zijn échec is niet minder beteekenis- vol. Clémen'jtl heeft getriomfeerd als vertegenwoordiger van de politiek van het kabïnet-Barthou, van welk ministerie hij deel heeft uitgemaakt. De begrootingscommlssie uit de Ka mer heeft zich dus door deze keuze beslist verklaard voor handhaving van hc-t eens ingenomen standpunt betreffende den diensttijd. Luitenant, Von Forstncr voor den krijgsraad. Voor den krijgsraad van de 30ste divisie te Straatsburg begon Vrijdag liet proces tegen luitenant Vo.i Forst- ner, van het 99ste regiment infanterie 1e Znbern, beschuldigd van voortge zette mishandeling door onwettig ge- br.iik van wapenen. De zaak ging om de verwonding van den kreupelen schoenmaker te DettwoiLer, op 2 De cember. Een dertigtal verslaggevers van binnen- en buiten landsche bladen vulden de kleine zaal, aoodat er geen gelegenheid was het talrijke publiek bij de zitting toe te laten. Er waren 16 getuigen gedagvaard, o. w. kolonel v. P.euter. Kolonel Von Reuter verklaarde o.a.: „Ik. heb de officieren voorgehouden zoo „schneidig" mogelijk op te tre den. Een Pruisisch officier mag niets over z.jii kant Laten gaan. Ik heb ook aan luitenant Von Forstner aangera- den steeds een pistool bij zich te heb ben e:i zoo noodig van pistool of sa- bel gebruik te maken. Ook heb ik aan onderofficieren en manschappen gelas'. om, als zij aan gevallen werden, hunno w a pc ris flink te gebruiken en hun aanvallers even tueel neer te slaan." Von Forstner gaf liet relaas van hot verloop der gebeurtenissen te Dottwei- ler en verklaarde dat hij zich met dc an estutie bemoeide, omdat de schoen maker Blank blijk gaf van.bef voor nemen, op hem los te stormen. Hij handelde dus, zoo verklaarde be klaagde, uit noodweer. De auditeur plaatste zich op het standpunt, dat V.on Forstner zich volstrekt niet in een positie van nood weer had bevonden. De verdediger echter zag in do han delingen van den luilenaut slechts daden van zelfverdediging. Na een beraadslaging van een half uur werd het vonnis geveld. Zooals we reeds in 't kort meldden is de uit spraak 13 dagen gevangenis straf. Von Forstner heeft beroep aangc- teekend. Uit Marokko. Volgens een bericht uit inlnudsche bron zou Rnisooli door de notabelen van het Rif, die te Djebala bijeenge komen zijn, toi Sultan zijn uitgeroe pen. Dit bericht eischt echter nog beves tiging. Arasterdarasche Kout crv. HET PESTGEVAAR. Zijn wij in oms land genoegzaam gewaarborgd, dat steeds al die maat regelen worden genomen, die dienstig zijn om bet pestgevaar tot liet ge ringst mogelijke minimum te beper ken? Wat wordt er ter afwending van het. pestgevaar to ons land gedaan? We hebben daarvoor uitsluitend en alleen onze gewone quarantaine maatregelen. De Xederiandsche quarantainewei van 28 Maart 1877 schrijft slechts een gezondheidsonderzoek voor van sche pen, afkomstig uit landen of plaatsen, officieel besmet verklaard met pest, gele koorts of Aziatische cholera, of -vrjn sdoepen, aan boord waarvan een zoodanige ziekte tijdens de jong- sté zeereis is of wordt waargenomen. Iin beide gevallen is alleen sprake van ziekte onder menschen, en niet onder ratten. Wanneer dus aan boord van een vreemd, in Nederland binnenvallend Het- hardloopen is weer onderver deeld' in 100, 400 en 800 meter, 't Eerste is schijnbaar het gemakke lijkst, maar zooveel weet ik er wel van, dat je op zoo'n korten afstand verbazend snel moet loopen. Daarop heb ik dus geen kans. Achthonderd meter is wat ver, vierhonderd vind ik een tusschending, visch noch vleesch. Ik zal dus van 't hardloopen dienen af te zien. Hindernisloopen doe ik om zoo te zeggen iederen dag. Dat leer je in zaken wel. Den eenen keer kom je over de hindernis heen, den an deren keer blijf je er voor steken, maar wat je een nieuw vermaak noemt, neen, dat is het niet. Blijft over ver- en hoogspringen, maar het kan wezen, dat een aan groeiend builtje, waartegen niets te doen schijnt te wezen, zich daarte gen verzet. Althans, ik heb nog nooit corpulente springers gezien, altijd waren ze broodmager, vandaar het woord sprinkhanen. Het programma, zooals het nu is samengesteld, past dus voor mij niet. En toch heeft het bestuur gelijk, dat het een goede oefening zou zijn en voortreffelijk voor onze gezondheid. Zou er dan misschien bij wijze van slotnummer een kruiwagen-wed strijd gehouden kunnen worden, waarin de juniores ons donateurs eerbiedig, vooral eerbiedig, om het hardst laten rijden over een baan van bijvoorbeeld honderd meter? Ik geef d.t beleefd, maar toch drin gend in overweging en verblijf met broederlijken sportgroet hoogach- Bcfilp ratten zich bevinden met pest besmet en het schip koint van ecu niet officieel l>esinet verklaarde plaats dan kan het hier vrij doorvaren. Het ligt voor de hand dat die ratten gevaar opleveren vcor de landratten en zoodoende voor de menschen. Dit is in let buitenland in verschil lende plaateen heel anders. In Hamburg b.v. wordt eerst bij den kapitein geïnformeerd of hot schip een met pest besmette haven heeft aange daan dan wel of pest onder menschen of ratten is waargenomen of dat op vallende sterfte o: der de ratten heef: plaats getind. Dc nood;ge maatrege len worden dus genomen. Maar- niet alieen dit wordt gedaan, het zwaarte punt der pwtbestrijding hgt in Ham burg in de rallen-verdelging. Zij wordt -toegepast op alle schepen, zelfs de binnenvaartschepen. Op dere wordt regelmatig bij aan komst ratten vergift neergelegd, U i- zij zul les binnen «ie drie voorafgaan-c maanden reeds had plaats gevondei Ook de schepen, varende to geregel- den dienst tusschert Hamburg en an dere Europee&ciie havens moeten min stens eens per drie maanden ontrat worden. Allo overige schepen moeten bij iedere aankomst in de Hamburg- sche haven oair.at worden. Zoover ken men hier niet gaan. De Xederiandsche wetgever heeft door de quarantaine-wet. waarover ik hierboven schroef, aangegeven hoe ver de maatregelen ter sanitaire be scherming gaan en de gemeentelijke wetgever kan geen stap verder doen. Daarbij komt dan dat indien men cp dit stuk tot wetswijziging zou over gaan. men m elk geval rekening heeft te houden met de internationale sani iaire conventie. Dit een e.-i L»der is Maandag be sproken ter vergadering van do Ge zondheidscommissie, waar behandeld werd hel prao-udvies omtrent bestrij ding van hol pestgevaar door een subcommissie, bestaande uil de hee- ren Mr. J. Kruseman, Dr. C. «te Rooy, Prof. Dr. R. FT. Sollet. Prof. Mr. D. Josephus Jitta en Mr. E. Jel- iinghaus. at uoor de prae-adviseurs werd medegedeeld omtrent de maatregelen die to Hamburg worden genomen, was door de overheid aldaar welwillend aai: de Ni d ai landsche Regeering me degedeeld. De prae-adviseurs uit de Amsler- uamscre Gezondheidscommissie heb ben, een en ander overwegend, in eenige conclusies vastgelegd wat huns inziens in deze materie geschieden moet fn de eerste en voornaamste plaats moeien de nieuw te geven voorschrif ten de bevoegdheid tot periodieke ont ratting geven. Deze ontratting zal voorloopïg het minste bezwaar ont moeten, indien zij geschiedt na de lossing, zoodat de autoriteiten der haven van lossing de bevoegdheid zuilen moeten hebben daartoe over te gaan, desnoods naast de autoriteiten (iel- havens van aankomst, aan wie t;;uns door de quarantaine-wet de sa nitaire bescherming is opgedragen. De commissie heeft nog wel meer webschelijk© maatregelen aangege ven, maar vooral die van de ontrat ting i-s van groote beteekenis. Ik had ai eens gelegenheid op hot gevaar, dat eventueel door pestratten kan worden veroorzaakt, te wijzen. Het is goed dat in de Gezondheids commissie deze zaak thans qjuler de oogen gezien is en het advies gezon den aan dc-n hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid voor Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland en Utrecht Zeer toevallig een paar dagen na de behandeling van deze zaak in de gezondheidscommissie nam onze gemeenteraad een De- sluit om een tweede toestel voor de ontratting van schepen aan te schaffen, bestemd om geladen schepen nog vóór de lossing van ratten te kunnen bevrijden. Thans is dit niet mogelijk. Met het toestel voor ontratting dat wij thans bezit ten kan dit niet. De schepen kunnen bij ons alleen ontrat worden na de lossing," omdat anders de lading ge vaar loopt bedorven te worden. Het kost ons f 28000, maar is het groote belang der zaak dit offer niet waard? tend... (zie hieronder). Wij voetballers zijn nog goed ai, 't veld kan eens wat te hard of te zacht wezen, 't moet al raar zijn, wanneer we heelemaol niet kunnen spelen. Maar die arme schaatsenrijders! Wel mocht het water het verraderlijke ele ment genoemd worden, want in dc laatste winters bedankt het er eenvou dig voor om te bsvriesen en verraadt den heelen ijsbond Hollands Noorder kwartier. Jarenlang, misschien wel al tien jaar, verlang ik er toch zoo hartelijk naar om eens kennis te maken met ons eigen vaderland. II; was in Pa rijs, in Londen, Dresden. Zwitserland, Tirol, maar nog nooit heb ik met eigen oogen Sybecarspel gezien, Ban ger!Wijdenes, Moerbeek, de Gouw, Langereis en zoo meer. „Hoe is 't mo gelijk?" vraag je en op mijn woord; ik weet het zelf niet. Om die gaping in het menschel ij k weten te dempen, besloot ik tien jaar gzleden, al die plaatsen gezamenlijk eens per schaats te gaan bezoeken, zoodra er ijs zou zijn. Dan komen namelijk al de 135 af- deelingen van den ijsbond naar bui ten. ieder veegt zijn paadje schoon en zoo krijg je In de prov.ncie Noord- Holland één prachtigen ijsweg. waar lange je Stolpe, D rkshorn, Waar land, Aartswoud, Spijkerboor, Oter- leek, Hem en Bobeldijk kunt bezoe ken. „Schande", zegt iedereen terecht, „om naar 't buitenland te gaan, wan neer je de schoonheden van je eigen land nog niet kent". Het is zoo. het valt niet te loochenen, ik geef het da delijk toe. maar hoe moet ie in al Het pestgevaar door ratten is nW denkbeeldig, er is herhaaldelijk ge-wezen en het is uit sanitair Oog punt van liet hoogste belang dat ju de hoofdstad aan de ontratting dei schepen de noodige aandacht wordt besteed. We maken ons op ten Kerstfeest Zooals trouwens thans in bijna al le steden van ons goede vaderland, il.git scheen eenige jaren dat de Kirstfecstvicring het in Nederland winnen zou van het aloude, eciit- Hollandsche St. Nicolaasfeer.. Dat is toch, geloof ik, ten slotte niet het geval. In Amsterdam althans had het er allen schijn van, dat een opgewekt, druk St. Nïcolaasfeest gevierd is. Maar nu maken wij ons ten Kerst feest op en dat is in Amterdam een blijde tijd. De winkels zijn versierd niet de groen-en-rooüc hulsten en de electri sche lampjes gloeien als de avond vult. in zacht rood licht c-n zotten de étalages, waarvan veel werk go maakt is, in ecu fantastischeii schijn Kerstliulst overal en roze gloeiing van leer licht. De winkelstraten zijn als de avon den ook maar een zweem van gelij kenis vertoonen met heusche winter avonden hoe zeldzaam is dal het geval in dezen tijd van voortdurend buiig en onstuimig weer! vol kijk grage menschen In hoeverre hei koopgrage waren vraag ik wel er:».' als de Kerstdagen achter den rug Het Leger des Hcils staat reeds met de bekende Kerstmannen, alb* werkt mee oni de mystieke sfeer u scheppen, die in een groote stad de laatste Decemberavonden zoo sprook jesachtig mooi maken. AMSTERDAMMER. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin had ten Palcize een onderhoud met den heer Jan Ligt- hart, zoo meldt de „Tel.". EEN REDDING. Woensdagavond werden zooals we reeds meldden aan het zei.huis te Usquert door den voogd van Rot turn, den heer Toxopeus, met zijn motorboot binnengebracht, vier van de opvarenden van de gestrande Noorsche bark Amazone, varende van Sundsval op Melbourne. Aan bet verliaal van den voogd en de bemanning ontleent het Nbld. h. Noord., het volgende: Reeds ongeveer vier weken had het schip met wind en zee te kampen, zoodat het weinig vorderde. Voor een paar dagen geraakte het binnen de eilanden, waar het ten slotte achter Pieterburen vastraakte. Dinsdag morgen ontdekte de heer Toxopeus het schip en begaf er zich met twee knechten in zijn boot naar toe. Ze kouden het wrak evenwel niet nade ren en moesten onverrichterzaie te- ruglceeren. Woensdagmorgen werd er opnieuw e-en poging gewaagd, maar ook nu was de branding zoo hevig, dat zonder levensgevaar het schip niet te bereiken was. Weer besloot men terug te keeren, maar op het wanhopig geschreeuw van de schip breukelingen waagden de drie man nen nogmaals een poging, die met succes bekroond werd. Aan boord be vonden zich nog de 1ste stuurman, de 2do stuurman, twee matrozen en een hond. De menschen werden in de boot opgenomen de hond bleef achter. Toen dc boot zich verwijderde, begon het dier zoo te janken, dat een van de opvarenden, met een touw om zijn lichaam gebonden, weer naar 't wrak zwom, om hem te halen. De hond werd dan ook gered. Tegen den avond werd het zeilhuis bereikt. Di ie van de mannen allen waren natuurlijk druipnat waren zoo vermoeid en uitgeput,'dat ze na een poosje op den grond neerzegen en in slaap vielen. De hond vlijde zich tusschen hen neer. De eerste stuur man echter was bij tijden half vvaan- deze dorpen komen'? Om per schuit le gaan, daarvoor is er in Noord-Holland te veel land en per rijtuig is lastig, want er is te veel water. Per schaats dus. Maar helaas er komt geen ijs en als 't een paar nach ten schuchtertjes gaat vriezen, zoo of 't niet recht durft, dan komen de stoomboottn en varen më de boe! stuk en weg is de verbinding tusschen Sint Pancias en de Wijde Wormér. „Mistroostiger dan ooit", zöö zegt dc secretaris van den ijsbond Hollands Noorderkwartier, „zette ik mij neder tot het schrijven van een jaarver slag". Arme man! Maar hij prijst het dat de algemeene vergaderingen niet temin zoo goed bezocht worden. Daarop is dus mijn laatste hoop ge vestigd. want die algemeene vergade ring is dit jaar dichtbij, in Hoofddorp. Kan ik dan de plaatsen niet aan schouwen. dan zoek ik ter algenieene vergadering de afgevaardigden op en vraag hun: „Och, vertelt mij eens wat van Burgerbrug. Koegras, Oudesluis, Warmenhuizen, Koedijk, Oudkarspel, Spijkerboor, Stom petoren, Ursem, Westwoud, Hauwert, Opperdoes.." Mis schien hebben ze er wel prentbrief kaarten van in hun zak. En als ik dan later weer verwijten hoor van „je moet toch eerst het mooie gaan zien ïn je eigen land", dan kan ik in triomf antwoerden: „wat praat je, ik ken land en volk van Si. Maartens- vlotbrug, Groet, Schoorldam, W est Graftdijk, Groot Schermer, den lip, K wad ijk, Middelie en Broek in Water land." Dat zal inslaan. zinnig. 'Aan armen c-n beenen nux1^ men hem dan vasthouden. T>* r«tlx> don geneesheer, dr. Nicolal, te L'»- quert, schreef dit toe aan overspan ning. Omstreeks achi uur werden de on geluk!:; gen op een vagen naar \Ya rf- ftirn gevoerd, waar ze overnachtten in het hotel Dijkema. Donderdag zijn ze over Delfzijl en Emden naar hun vaderland terugge'cerd. De IsUs stuurman, een man van 39 Jaren. g*». trouwd en vader van 4 kinderen, had reeds driemaal schipbreuk geleden. Een der matrozen moest later erva ren, dat zijn zuurverdiende pennin gen. 400 Mark, op het wrak achter- geb'even waren. Vijf van de opvarenden hadden reeds eerder-het schip verlaten eu waren opgepikt door een Duil&che reddingboot, vertelde de voogd. Pers-Overzicht DE LANDSVERDEDIGING. Dc Memorie van Antwoord voor Oor Ir g maakt op De Standamd een uitnemenden indruk. „Er is geen sprake van, dat deze Minister wat Cclijn optrok voor af braak verkoopen zou. F.«r werkt hij T af en echiidert het op". Het blad verwacht, dat de heeren van de Con centratie, „die een rechte kabinet steeds beknibbelden", thans wi'.hg zullen medegaan „En al mag meu zóóveel van de sociaal-democraten niet hopen, wel mag er toch vermoe delijk op gerekend, dal ook zij dit maal peen roet in het eten zul'en werpen". SURINAME. De Nieuwe Rott. Ct. schrijft' Wat in de Suriname-politiek vooral noodig is, is a fresh start En die kan het voorstel der commissie, bij aan neming, geven: aan de kolonie zelve bij het regelen van haar huishouding, aan het moederland bij z;jn streven om Netlerlandsch-Guyana te verhef fen-lot het op z'n minst in bloei de Fransche en Britsclie Guyana's even aart fdat het zóó ver beneden die ko loniën moet worden geschal, is een hlnam, die het nimmer op zich mag laten rusten). Krachtige, inspanning is noodig, zoowel van de z-;de van Suriname als van die van Neder! «I en het li niet mogelijk die te geven wanneer men moreel gedrukt blijft onder dc gevol gen van ten of ge leden rampen. Die belemmerimren moeten i» ieder geval w-den uit den weg geruimd: en da' ken. va» -eer de aangewezen weg wordt gevolgd. Moge de Kamer, wanneer zij haar oordeel over deze belangrijke aange legenheid zal hebben te geven. nog niet tc vermoeid z;;n on- er de noodi ge aandacht san te wi:''>n. Er Rat overigens eentoe frïschbeid in hel aanbevolen denkbeeld, 't v: Ik een be lofte bevat van nieuw leven. De Kamer zal zich daarbij nog niet andere practische quaeslics, welke van het meest dringend en onmiddel lijk belang voor Suriname zijn, heb ben bezig te houdenin de eerste plaats met de bacovenquaestic cn verder die van de credietvobrziening, welke sedert het vorige jaar hangend is gebleven. Ook omtrent deze quaes- ties zal de minister thans reeds stel ling moeten nemen. Uitstel vertiragtn zij niet. DE TWEEDE KAMERVERKIEZING IN ROTTERDAM III. Men meldt uit Rotterdam aan het Alg. Handelsblad: Naar wij vernemen, zijn dc drie concentratie-partijen het nog niet eens omtrent den Candidas: :er bezet ting van de plaats-Lasonder In «te Tweede Kamer. Het heeft in de allereerste plaats een punt van ov»-uitgemaakt, of de politieke constellatie het ook wenschelijk zou kunnen doen zijn om iemand te stellen van vrijzinnig-flc- mocratische richting. Men ging daar bij uit van de gedachte, (lat, waar besloten is tot voortzetting van de concentratie, ook in de Kamer de billijkheid zou kunne» meebrengen, Er is nóg iets gebeurd ten opzichte van verkeer en vervoer. De Holluudr sche Spoor gaat nieuwe perronkaart- jes uitgeven, waarop ingeknipt wordt het uur wanneer je het koopt. Lan ger dan twee uur is 't niet geldig. Wie langer blijft, die.... Ja, wat rnoel die? Mug de controleur hem niet d«. .li- ten? Maar dan moet hij weer naar hol perron, de Maats, wil hem er na hoog stens twee uur juist af hebben. Moet hij mee naar den chef? Maar die zal óók zijn in>ii-uctie9 wel hebben en hem kwijt willen we zen. Dan gaat hij dus toch d. «r de ccmiröle naar huis. Perron kaartjes zijn een mooie in stelling. Zoo gastvrij. Zoo hartelijk. F.n toch lijkt het wel, dat bcoze mea- schen (wie zal hun hart peilen!, mis bruik van die vriendelijke, aardige, gezellige kaartjes gemaakt hebben, 't Is schande! Als deze maatregel van die urenknipperij niet helpt, (er: ik ben er bang voor) dan moet voortaan ieder, die het kostbare perron v an de Roll. Spoor bestijgt, maar een rijks daalder betalen, dien hij verbeurt wanneer hij te laat terugkomt.. En baat ook dat nog niet, dan moet hij zijn Zondagspak meebrengen en het als gijzelaar bij de coniröle laten. Komt hij dan vijf minuten tc laat van 't perron, dan krijgt hij het niet meer terug Dit denkbeeld wordt aan de IIcflL Spoor ter overweging aangeboden. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9