tegenstander van Staatspensionnee- riug on art. 369 Invaliditeitswet niet i - si aouwend als de eerste stap op ciicii weg. thans komt met het plan om algemeen© Staatspensionneering in.te vc-eren dus armenzorg, nuast de verplichte invaliditeits-verzekering, zoodat men geen logisch geheel krijgt en een regeling in strijd met do orga nische Staatsleer. Verder drong spreker aan op een bakkerswet in de richting van het onlwerp-Talrna en op wijziging der organisatie van do Kamers van Ar beid. Ho lieer Albarda brak een lans voor do invoering van den vrijen Zaterdag middag, speciaal voor do textiel industrie .n Twente en liefst nog vóór 1 Januari 1915, opdat aan de ongelij ke werktijden voor beschermde en tiïei-bóschermdö werklieden oen einde Koine en daardoor ook aan het genus van ordo en regel in de huishoudens. Spreker achtte daarbij ook de invoe ring van den 10-uurs arbeid als on misbaar. Voiver besprak hij art. 22, 4e lid dor 'Arbeidswet, het verbod van arbeid voor leerplichtige kindereu, hetwelk zoo wordt toegepast, dat men kinde reu luut werken, als er geen plaats incx.-r is in de school. Zoo werkt men beperking van onderwijs in de hand. Spreker gaf daarvan staaltjes, o.a. te A;i;ot-Almpl,o voorgekomen. Vervolgens drong spreker aan op een herziening van de Veiligheidsnet, vooral mot het oog op de kleine be drijven, waarin de toestanden zoo schadelijk zijn. Eindelijk wees spreker op de nood zakelijkheid om maatregelen te ne men tegen loodwitvergiftiging in van loodgJazuur iri de porceloin- en van looóglasuur in de porcelem- en aardewerkfabrieken. Wijziging der Yeiligbeiuswei is op dit punt strikt noon zakelijk. Do heer urion, do wensclielijkiieid van den ló-urigen arbeid toegevende, wees toch op do bezwaren, die er voor industrie en arbeiders aan verbon den zija. Men beperkt de productie door beperking van arbeidstijd. Spre ker bestreed de voorstelling, door den heer Albarda van de toestanden in Twente gegeven. De Arbeidswet wordt er geen uagekonien en de regeling van den arbeid levert geert bezwaren van ernsiigen aard op. De toestanden te Enscheue bijv. zijn zeer gunstig, gelijk spieker in Jjijzoiiderlieaeu aan toonde. Wit de Minister echter maat regelen nemen, lnj doe het zonder scuukken te veroorzaken. Na een enkele vraag over 's Minis ters bedoeling met herziening der On gevallenwet, behandelde de heer ilut- gers nader de huisindustrie en pleitte tegenover den Minister voor de on- misbaarheid van vaststelling van mi nimum loonen, zonder welke geen wettelijke regeling iets baten kan; dat hoeft do ondervinding in Engolaial en elders ook geleerd. De heer Duys, die vooral om do invoering van de geneeskundige be handeling bij do Ziekte-verzekering veel van dezen Minister verwachtte, vroeg vooral of de Minister do zieken fondsen ook op democratische wijze zou stellen onder het beheer der ar beiders De spreker bleef den Minis ter een frontverandering verwijten in- zïiko de Staatspensionneering maar spieker verheugde zich over zijn be keer ing en betoogde overigens, dat de doorgejakkerde welten-Taima. niet on veranderd kondon worden uitge voerd. Spr. bleef art. 309 invaliditeitswet beschouwen als de eerste stap op den weg naar StaaU.pensiortnoeri.it.-;, ezi hij huoplc d it d; Minister de rijksver zekeringsbank zou vrijlaten in de toe passing, zonder pressie, terwijl hij den Min. weder waarschuwde zich r.iet bij .Ie ziekteverzekering door de ge neeskundigen te laten ïntiinideeren. Door den heer Van der Molen werd nader art, 22 al. der arbeidswet be sproken en betoogd dat toepassing daarvan zeer we) mogelijk is zonder in botsing te komen met de leerplicht- we;: ril. door met te spreken van ge brek aan plaats ..op die school", maar in t algemeen op eenige school. Eindelijk vestigde de heef Kooien de aandacht op een leemte in de ongeval lenwet, waardoor een werkman, die, in Xed. verzekerd, maar in Duitsoh- land een ongeval krijgende, geen uit- keering ontvangt, noch hier, noch vol gens het tract,aat met Duitscliland, ginds, En ten slotte gaf de lieer Nolens den Min. nader eemge wenken omtrent een regeimg van de huis-.ndiistrie, met opneming voor bepaalde cjtc-go- riën, van minimum-loon; terwijl de heer Ketelaar bij den Min. aandrong op overleg met 2ijn ambtgenoot van binnen!, zaken over een uitbreiding van den leerplichtigen leeftijd, als "t eenig midden om de verkeerde*wer- kmg van art- 22 al. 4 der arbeidswetI tegen te gaan. Dó Minister van Landbouw kwam daarop aan 't woord en beantwoordde eerst eenige detailpunten. De arbei- dersve.-ordening van de haven van Delizijl stond niet te zijner beoor-Jee- ling, maar was van de goedkeuring van binnenlandsche zaken aHmnke- lijrL Tegen t aannemen van nog leer plichtig© jongens op schepen zou de Min. met kracht waken. Door 't stel sel van drie ploegen voor de groote. bakkerijen in te voeren, ter vermijding van nachtarbeid, meende de Min. dat men het midden- en klein-bedrijf met zon schaden. Invoering van den vrijen Zaterdagmiddag in sommige (vooral de textiel-) bedrijven lag in s Min. be- düeliug legen 1 Jan. 1915. maar vroe ger achue uij t niet mogelija. Uier brak de Min. zijn rede af om dio hedenochtend te vervolgen. In de avondvergadering, onder pre sidium van Mr Troelstra; voortzetting .Vuil het debat over de Begrooting van Oorlog. De heer Van Vlijmen, aanvankelijk verontrust door 't optreden van dezen Min was door zijn verklaring da', hij voorloopig het verdubóelsli-lwl niet zou toepassen, maar wilde voorlwèr-j kon in de richting zijner uurgan- gt>rs. gerustgesteld en bereid hem ie niuken van ons leger was nog vee! ie dóen. allereerst ile verbetering' der positie van 't onderofficiers-kader, vooral van de instructeurs. Want bij den korten oefentijd en de hoogere eisciien die aan liet hoofdwapen, de in- fanterie, worden gesteld ooR voor 't nachtelijk gevecht en dat met de blan ke wapens, moet men de beste instruc teurs hebben. Hun positie en toekomst moeten verbeterd worden Spr. zag geen ander middel daartoe dan invoering van "t capitulantenstel- sel: blijkt dat onmogelijk dan moet men salarisverbstermg invoeren om de instructeurs te krijgen en te hou den. Daarna pleitte spr. voor de verbe tering der positie van de officieren van administratie. Hun promotie is te gering. Maar de verbetering der positie van de onderofficieren moet 't eerst zijn wal de Min ter hand neemt. De heer Scheurer uitte ingenomen heid met de plannen van dezen Min. I-lij vroeg ook bevordering van de s.rg.-maj.-iuslructeurs tot adj.-onder- of ticieren. Verder sloot hij zich aan bij 't vertoog van den heer Brummel- k-amp, tot krachtiger handhaving van de tucht. Maar vooral behandelde hij de voorgestelde reorganisatie van den geneeskundigen dienst. Hij was ingenomen met de salaris-verbetering voor de officieren van gezondheid (en vroeg die ook voor de apothekers) en evenzoo met 't stelsel van- premiën. Alleen klaagde spreker over 't gemis van een goed stelsel van opleiding van verplegers. Spr. wees bij zijn schets over de hospitalen op den hoogst gehrekkigen toestand van het hospitaal te Utrecht. Volgens den heer Eland was de Li berale Unie niet inconsequent door dezen Min. te steunen. Want nu de strijd tegen de wetten van Minister Col ij n werd verloren en de wetten er zijn, zou reactie daartegen reeds nu, niet in 's lands belang zqn. De spr. weerlegde liet betoog van den lieer Duvinaer van Twist op verschillende punten overigens behandelde hij ver schillende détails omtrent 't examen voor voorgeoefendheid, verkorting van oefentijd der artillerie, enz. Door den heer Marchant werd aan dezen Min. warme hulde gebracht en vertrouwen uitgesproken in zijn be leid. Maar de Min. had hetu. door zijn Mem. van Antw. teleurgesteld. Nu is 's Min, positie moeilijk, lil ons land staan militaristen, nihilisten en mili taire socialen nog te zeer tegenover elkander. De Min. nu heelt 6eu eigen standpunt aangegeven en hij iiceil spr. door zijn uitlating over 'L Zwit- sersciie stelsel teleurgesteld. Spr. stel de Ned. en Zwitsersche stelsels, die van theorie en praelijk, van geleerd heid en oeieniug en strijdvaardigheid tegenover glkauder. De spr. kwam vervolgens ook op te gen ue eischen van 'i examen voor voorgeoefendheid, speciaal tegen de kracnipróeven van stcenstooten eu staand werpen. Spr. drong op verau dering aan i 'ut examen en in de ei schen. Het is van het grootste nelaug. Ten aanzien van de legerorganisa tie betreurde spr. dat de Min, liet ver-" kregene, legen zijn beginsel, goedge praat inslede van 't met een over; gang, te vervangen door hetgeen hij steeds heeft verdedigd. En wat hel kader betreft voorzag spr. de grootste misère, indiuu men iu het cup itula ut en -stelsel en niet in een betere organisatie en verbetering van positie, met eerbiedigng va» 't veree- nigiugsleven, het middel zoekt. De Mm. vertiooge "t aanzien van den on- derofficierssiand en hij handhave ook de belofte aan de serg.-maj.-instruc tuurs gedaan. Eindelijk sloot spr. zich aan bij de strikt wettelijke opvatting van de woorden ten hoogste in de militie-wet, waardoor niet meer dan 't daar ge noemde getal miliciens voor niet lan ger dan S 1/2 maand mogen worden opgeroepen, llij zag ten slotte op de wij zo die hij in 's Min. beleid signa leerde, geen bezuiniging te'gemoet. liitiiêselien hoopte spr. dat de Min.,uit wiens Memorie geen leider, maar liet Departement sprak, door zijn woord nog bezieling zou geven aan T doode lichaam, ons nog zou wijzen op den weg naar een hetere toekomst. De heer Van Vuuren uitte zijn vol ledig vertrouwen in dezen Min., die zonder voorbehoud zijn voorganger volgt. Hij ontkende dat er aanleiding is voor de stelling van den heer v. Twist, dal het aan zuinig beheer bij ons leger hapert, Spr. meende dat er nog geen reden is voor dit oordeel. Hij verklaarde ook van zijn kant dat do eischen van het examen voor voorge oefendheid veel te hoog zijn en geen verband houden met de voordeeleu die er aan verbonden zijn door dienstver korting. Hij gaf nog enkele wenken omtrent de plaats en de aard van t examen zoomede ten aanzien van het. aantal van 30 teerlingen voor een cur sus. Eindelijk maakte spr. eenigo aanmerkingen over den hinder die 't publiek bij de jongste manoeuvres heeft veroorzaakt. Na nogmaals te hebben aangedron gen op vervulling der belofte aan de serg.-majoors-instructeurs, klaagde spr. nog over 't begraven van een zelf moordenaar met militaire honneurs. Door den heer Tydenian was de Min. met genoegen begroet, ook waar hij 't- beleid van Min. Colijn wil volgen en niet wil reageeien tegen wat deze tot stand bracht; fle Min. wil voortbouwen, afwerken; hij schenkt klare wijn, en 's Min. finam iee' beleid verdiende geen afkeuring, want be zuiniging is niet mogelijk; tegenover enkele mogelijke besparingen staan dringend noodige verbeteringen die veel geld kosten. Wil men eon we zenlijke verdediging, dan is H niet te ontgaan nog veel te besteden. Spr. gaf dan ook- eenig© wenken omtrent betere opleiding van den mi licien lot soldaat. Men moest de hoo gere rangen voor de verkregen resul taten aansprakelijk stellen, en daar naar bevorderen of niet. Spr. kwam in T algemeen op legen het verkorten van den oefentijd cti ook tegen het dado'ük verminderen van de eischen van voorgeoefendheid, omdat bij een eerste proef de. resultaten niet gun stig bleken. Spr. maakt nog eenige opmerivin- gen over het gebrek aan schietbanen en oefenterreinen en beval daarom 'do opheffing aan van kleine ongeschikte garnizoenen, zoomede over de hoo gere bevelvoering bij de cavalerie; de inspecteur is niet de verantwoordelij ke man. Dat is een font- Eindelijk trad spr. in eenige be schouwingen over het incompleet aan kader en over de nvddclen om ter stond en blijvend te voorzien. Te middernacht zou de Minister aan t woord komen, maar toc-n werd, na dat hij een enkel woord van inlei ding had gesproken (dank aan de le den en aan de legerconimissie) de ver- gatlering tot morgen verdaagd. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit ia met ing. van 1 Jan. benoemd tot leeraar R. H. B. S. te Wageningon J. Spinoza Catella Jessimim, tc Arnhem. Is met ingo.ng van 2 Jan. benoemd lot burgem. der gein. Stad- en Ambi- Vollenhove, C A. Besier, met toeken ning van gelijkt, eervol ontslag als id. dor gem. Giethoorn. Is met ing. van 2 Jan., benoemd tot burgem. dor gem. Deventer, jhr. nu-, T. A. M. A. van Ilumalda van Eysin- ga, rnet toekenning van gelijktijdig eervol onlsing als id. der gem. Wor- in or veer. Is met ing van 1 Sept. benoemd tot directeur R. II. B. S. te Utrecht, dr. P. van Mourik, thans reeds leera-li aan die school. Is voor het tijdvak van 1 .Tan. t. m. 31 Aug. 1914, benoemd tot leeraar R. 11. 13. S. te Zwolle, A. O. Vleeshou wer, Amsterdam. 13ij kon. besluit zijn met ing. van 1 Jan. bevorderd tot commies post, en telegr. 2de kL: M. II. van der Wolde, Is met ing. van 1 Febr. aan mr. II. G. Jordens, op verzoek, eervol ontslag veneend als sclioolopz. in het arr. Kampen. Bij besch. van den Min.- van Binnen landsche Zaken is, met ing. van 1 Jan. benoemd tot leeraar Kon. Conserva torium voor Muziek, Th. Knetter, thans tijd. leeraar. Gemengd Nieuws DE DIEFSTAL VAN DE GÏOCÖNDA Zondag arresteeerede de politie te Parijs de Italiaansche gebroeders Lancelolti en eon Fransche vrouw, die door Peruggia waren aangewezen als medeplichtigen bij den diefstal dei Mona Lisa. Eén dier gebroeders was zeer bevriend met Peruggia; hij zou het plan van den diefstal hebben ge- kend vóór do uitvoering en het doek bij zich hebben verborgen. De anderen zouden van den geheelen loop dei- zaak op de hoogte zijn geweest. De gebroeders Loncelotti hebben Perug gia vergezeld naar het station, toen liij naar Italië vertrok. De gearresteerden ontkennen echter elke bekendheid met of deelneming aan den diefstal. TREURIG ONGELUK. Met een enkel woord deelden wij reeds mede, dat Vrijdag in de rue Belgrand, te Parijs, een in aanbouw zijnd huis is ingestort en dat een aantal werklieden daarbij meer of minder ernstig werden gekwetst. Het gebouw werd opgetrokken op een on vaste» bodem, boven uitgegraven steengroeven en er werd buitenge wone haast met den bouw gemaakt, zoodat men wel mag aannemen, dat de stevigheid daaronder uenigszins heeft geleden, 's Middags waren alle arbeiders hard aan het werk, toen plotseling de muren begonnen te kraken en met donderend geweld in stortten. De bewoners van de beien dende huizen snelden onmiddellijk toe om de ongelukkige werklieden, die bekneld zaten tusschen de stuk ken metselwerk, uit hun netelige po sitie lo verlossen en weldra daagden ook tie brandweer en do autoriteiten op. Met veel moeite slaagden de red ders er in eenigo slachtolfers los te werken, maar toen bemerkte men, dut er nog twee man unacr een uik- ke iaug puin iugcii. uc nrartuv.cet mannen gingen dadelijk aan het gra ven, op gevaar af, dal do eenige muur, die was blijven staan en xeeqs bedenkelijk begon te schudden, ook hen onder het puin zou bedelven. Ilun pogingen werden echter met goed gevolg bekroond, de steenen en kalk werden weggeruimd on inen vuiid de mannen, de hoofden dicht aaneengedrukt, de borst bekneld on der zware ijzeren balken, maar ge lukkig nog iu leven. De politie onderzoekt in hoeverre bouwmeester of aannemer aanspra kelijk zijn voor het gebeurde. Rechtszaken DOODSLAG DOOR EEN VADER. De rechtbank te Breda veroordeel de den 7ü-jarigen arbeider Michel Larnbrechts uil Hoeven, wegens dood slag op zijn ontaarden zoon Johan nes op 10 October aldaar gepleegd, tot zes maanden gevangenisstraf met altrek der vooiToopige m-elnenis. OPZEGGING LENER ARBEIDS OVEREENKOMST. De l'Iooge liuad verwierp het cassa tieberoep. ingesteld tegen het vonnis der Uotlerdamsche Rechtbank, het welk had beslist, dat ongeldig is de in een schriftelijke arbeidsovereen komst opgenomen voorwaarde, dat partijen elkaar kunnen opzeggen zon der inachtneming van eenlgen opzeg gingstermijn. De Hooge Raad besliste dat al staat het ook aan partijen vrij den termijn nam- eigen verkiezing zeer kort te stellen, zijr niet de vrijheid hebben dien geheel te laten vervallen. Koloniën RUST IN ATJEH. Als bewijs voor het vertrouwen dat men thans heeft in de veiligheid in het Menlabohsche, vroeger een der haarden van het verzet, deelt men mede. dat daar dezer dagen een con cessie is uitgegeven ter grootte van '10.000 II.A., met optie op nog 30-000 II. A bestemd voor klapper- en rub- borcultuur. De concessie loopt tot 40 k 50 K.M. het binnenland M, en de gouverneur van Atjeh waarhorgde den concessionaris volkomen veilig heid in het g&heele terrein. In dezo streek werd tot dusver geen grond voor Europee3ch kapitaal uit gegeven. PEST OP JVAA. Een regecrip.gstc-legram van 20 de zer, betreffende pes.gevallen op Java van 3 tot en met 16 dezer vermeldt' afdeeling 1 Malang 312 nieuwe pest gevallen, 297 dooden; Kediri -13 nieu we gevallen, 31 dooden; Madioen 21, Toeloengagotng 6, Ngawi 1, Magetan 5, Berbek 7 eu Bangil 4 doodelijke ge vallen; Soerabaja 16 nieuwe geval len, 15 dooden; Paree 60 nieuwe ge vallen, 50 dooden; Sragen 1 geval; Kedirie, Paree en Lamongan, alle in de vorige periode twee doodelijke ge vallen. Stadsnieuws VOOR ALLEN DER H. IJ. S. M. De groote zaal van do Vereeniging was stampvol, de galerij dito. Dertienhonderd zijn d'r binnen! zei de man aan de tourniquet, en met een dramatisch gebaar hief hij een geknakte pleurcuse, vóór een enkel uur nog het sieraad van een elegante dameshoed, voor ons omhoog. In 't gedrang! lichtte-n-ie toe. Men gaf Quo Vadis, niet als too- neelstuk, maar als bioscoopfilm, 'n Succes! Do dertienhonderd zaten in gespannen aandacht, leefden mee in Lygia's tragische geschiedenis, be wonderden Ursus en hautten Vini- cius, waanden zich in 't oude Rome verplaatst en voelden instede van de hoog-moöerne twin tigste-eeuvvsche dracht als "t ware de sierlijke tuniek rond de schouders golven Alleen de walgelijke figuur van den ouden Chilo Chilonid&s, de „vorra- jer", de spion, de marqué van 't stuk, kon de stemming bedorven. Hij was l,e „gemarqueord", en de menschel) vonden den manke met z'n uitpuilen de oog-en en z'n Shylock-gograai meer om te lachen, dan een tragische fi guur... Er werd om 'm geschaterd! Maar ook al miste Chilo z'n drama tiscli effect het stuk deed dat niet. De belangstelling bleef gansch de vijf bedrijven door onverflauwd, en een succes was ook het optreden van Pro za en Poëzie, dat bij de „arena-scè ne" zong. Trouwens, behalve hot koor was ook de overige muzikale medewerking heel goed. „Allen der H. IJ. S. M." hadden weer een genoeglijken avondI Het Tooneel SCHOUWBURG J A NS WEG, HET NED, TOONEEL. ,,DE EER VAN HET LAND." Toomeel- spel in 4 bedrijven van J. van Schevicliaven. Dit weet ik wol zeker: het stuk van den heer Van Schevicliaven zal den wereldvrede niet brengen, en niet na d e r brengen ook. Ziet de vereeniging „Vrede door Recht" een ernstig stuk propaganda voor haar ideaal in dit gedoe van een keizer met zijn z»on en zijn rijkskan selier plus diens familie? De keizer van Almeniü en zijn rijks kanselier, graaf Walborg, zijn tegen den oorlog; de kroonprins en graaf Benström, invloedrijk man, die straks kanselier wordt, zijn ei' vóór. De oorlog komt; we zien keizer ea kroonprins in een boerenwoning, waar zij onderdak hebben gevonden: do vrouw van den ouden boer is door een kogel getroffen en gestorven en de boer scheldt op den keizer, die „den oorlog gemaakt heeft.' De ikeizer verdedigt zich met eemige algemeenheden. En dit stekje boersche onnoozelheid is de eenige levende getuigenis, die de heer Schevichaven ons weet te geven van de ellende, die er heerscht onder het volk van een oorlogvoerend land; wat wij er verder van hooren.zijn vage beschrijvingen door den keizer gego- veu, zooals wij ze in een troonrede konden hooren. „De toestund vam hel land geeft reden tel ernstige bezorgd heid,' of iets dergelijks. Bedeneering is bijna het geheele stuk. Een enkel meer Levendig scène tje verbreekt de eentonigheid. Zoo het vallen van den vijandeliïKen spion, die een vriend van den kroon prins blijkt te zijn, een goed, een dapper, een intelligent man, zooals de keizer van hem getuigt, maar die toch des doods schuldig is. omdat „de oorlog de menschcn wreed maakt." Dergelijke goede waarheden vinden in overvloed uiting in „De eer van het land", maar tot levende waarheden worden ze ons niet. Daarvoor hangt het stuk te veel in de sfeor der politiek en ie weinig in die der menschelijk- heïcL D© leden van het Ned. Tooneel le verden een gave vertooning; Ito van Dijk als de vredelievende keizer wist in waarheid iets van majesteit dn de figuur te brengen; vam Kerckhoven als de jonge Kroonprins was wat hij wezen moest. Een innige sinartfiguur was Me vrouw Holtrop als de beklagenswaar dige vrouw van Graaf Walborg, die haar zoon en den verloofde van hare dochter heeft te betreuren; de één in den oorlog gevallen, de ander als slachtoffer vau zijn plicht, teen hij bij een opstand vam het Yolk den kanse lier met zijn lichaam beveiligde voor een doodelijk schot. Emma Morel kon weinig spel geven in de rol van die dochter, de scènes tusschen haar en haar verloofde, waarin zij hem, den thuisblijver, zijn gebrek aan inoed verwijt, zijn zeer mat en vaag geschreven. Zoodoende bleef er ook voor den heer Meunier in die rol weinig te doen, Fernantzein speelde gevoelig den ge vangen spion en de heer Lobo als de vredelievende kanselier won blijk baar dé genegenheid van het publiek. Waar de vredesidée in den dialoog tet uiting il; wam, werd vriendelijk geapplaudisseerd in de zaal, en zóó, vriendelijk, was over het geheel de ontvangst van het stuk. ANNA VAN GOGH—KAULBACH. Kiekjes uit de Rechtszaal. (Vervolg). D i o f e n h e 1 e it (s). De landbouwersfamilie Roubos in Haarlemmermeer hoeft in den laat- sten tijd wel tegenspoed gehad. Eerst is de boerderij door den rooden haan vernield en toen is een paard gesto len. Na den brand was nabij de verv.oes- te boerderij een noodstal voor de paarden ingericht, waar zeven bruin tjes een onderdak vonden.. Op een Zondagavond stonden daar nog de 7 paarden, maar op Maandag ochtend kwam Roubos tot de onaan gename ontdekking, <la( er nog iuuur 6 aanwezig waren. Een paarcl was gestolen. Bovendien was door ongo- noode gasten nog een hoofdstel mc-e- geuomen. Met dit geknapte paard en hoofdstel is heel wat gebeurd. Do dief en zijn helper gingen des nachts, met behulp van eeu lantaarn, naar het land en den stal. Eerst werd 't hoofdstel gestolen on teen 't paard. Met het bruintje werd naar Haar lem getrokken. Roubos verzekerde, dat "t paard een waarde had van f 500. Eerst ja het verkocht aan een koop man voor r 100 of f 150 Do kooper be weerde f 150 gegeven te hebben, maar de verkooper verzekerd© slechts f 100 ontvangen te hebben. Wie gelijk heeft? Later is bruin verkocht voor r 160 en ten slotte weer voor f 200. En dat voor eem dier do t f 500 waar de hadl Zoo nauw namen de koopers 't met de minimum-waarde van het gekoch te, dat céri hunner niet eens gezien had, dat... 'I, paard geheel opgetuigd wasl Roubos was nog blij, dat hij zijn eigendom voor f 205 kon terugkoopen. De dief en z'n maal? stonden nu voor de rechtbank. Eerst nam een 25-jarige Haarlem mermeerder in 't beklaagdenbankje plaats. Hem was ds diefstal ten las te gelegd. Hij bekende. Uit hef getuigenverhooir bleek, dat de dief eenige weken bij Roubos ge werkt had, hij wist dus dat de paax den in den noodstal stonden en dal de deur slechte met een steen geslo ten was. Het Openbaar Ministerie meemde een zware straf te moeten eischen. Diefstal van vee uit de weide wordt zwaar gestraft Eigenlijk stond dit paard ook in de weide, want een noodstal, waarvan de deur met een steen gesloten is, mag geen afslui ting genoemd worden. Do eisch luidde 4 jaar gevan genisstraf onder aftrek- der pre ventieve hechtenis. De raadsman Mir. Bomans was het niet eens met de conclusie van het O. M., dat beklaagde, gezien <lo omstond Igheden, lang in de gevangenis gezet moot) worden. Plei ter oordeelde juist, dat de omstandig heden een lichte straf wettigen. Be klaagde wist hoe gemakkelijk het paard gestolen kon worden, diefstal met braak was niet noodig. Boven dien moet men bedenken, dat beklaag de de jongste van 't complotje is, de beiers hebben hem eigenlijk overge haald. Van de opbrengst van het ge stolen paard heeft beklaagde weinig genoten, daarvoor zorgden de kame raden wel! De straf van 4 jaa,r is buiten gewoon zwaar en moet zeker veel verminderd worden zoo besloot de verdediger. Daarna nam een 35-jarige polder- bewoner in het beklaagdenbankje plaats. Hij was in gezelschap van den dief en heeft van de opbrengst van het verkochte paard f 35 van den dief ten geschenke aangenomen. Wegens heling vorderde het O. M. een jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Later kwam nog een man in het bankje, dit was een 29-jarige Haar lemmer, een opkooper die vroeger ook al eens in de gevangenis gezeten heeft Deze man werd beschuldigd zijn bemiddeling in den paardenver- kcop verleend te "hebben en daarvoor 10 gulden van den dief te hebben ge kregen. Daarom was hem heling ten laste gelegd. Heden verklaarde de dief, als ge tuige gehoord, dat. hij tot heden steeds gelogen had. De HaaiTemsche opkoo per had wel zijn bemiddeling aange boden, maar het was onwaar, dat hij daarvoor 10 gulden gekregen had. President: Waarom heb je vroeger anders verklaard? Getuïep' Omdat ik 't voor m'n kame raad wilde doen voorkomen, alsof i'k al 10 gulden h.ad uitgegeven, om daardoor te bewerken, dat ik hem minder behoefde te geven. Président: Ik geloof, dat je nu staat te liegen. Getuige: Neen. Rechter Mr. Dorhont Mees: Dan heb je dien man een leelijke kool gestoofd, jij hebt gemaakt, dat die man al eeni- gen tijd in voorarrest zit. Althans als je nn do waarheid spreekt. President: Je hebt heden in de cel len van 't gerechtsgebouw gezeten, nnast elkaar, heb je toen samen af gesproken om de zaken te verdraaien? Getuige: Neen. President: Denk er om als "t uit komt, dat je nu een vulschen eed af legt, dan krijg je nog een veel zwaar dere straf. Guluige: (half huilend) Ik zog nu de wunrheid. De vorige baUaagde (de heler die f 35 aannam) verklaarde als getuige, dat de dief een biljet van i 100 ge wisseld hooit in een slagerswinkel in de Spaamwouderstraat. Hij heeft toen iets in de hand van den llaar- lemsclion opkooper gestopt, President: Geld? Getuige: Blijkbaar wel. Later zei m'n kameraad, dat hij f 12.50 aan den man gegeven had. De dief werd daarop weer ge hoord. Hij hield vol niets aan den man gegeven te hebl>en. Ook de beklaagde in deze zaak b&-" weerde, dat de dief hem steeds valsch beschuldigd had. Hij had nooit ets gekregen, hoewel hem wel gezegd wa:s, dat hij later wol eens iets zou krijgen. Met O. M. (Mr. TToyer) zei do heilige overtuiging 1e hebben, dat de dief thans oen meineed gepleegd heeft- Het is gewenscht het requisitoir in dezo z.trtk aan te houden to: Maandag a.s., opdat er gelegenheid Is, om een nader onderzoek in te stellen Ln ver band mri c'?n waarschijnlijk gcpleeg- den meineed. Do toegevoegde verdediger Mr. J., de Graaff verzotte zich hiertegen niet. De rechtbank verdaagde de zaak daarop tot Maandag a.s. KEES. 'n Virtuoos. Zaterdagavond was er in den mui- ziekwinlcel van de wed. Iloogenbijl aan de Oude Groenmarkt een klant, •die voorgaf een harmonica te willen lcoopen. Daarom werden hem eenige •dergelijke muziekinstrumenten ver toond, en al spoedig was de man tlie aan het „probeeren". Dat duurde nog al lang, althans oen «roof.? nmnigfe verdrong zich voor den winkel om ie luisteren nnar'den virtuoos, totdat ten sloft? de verkoopster er een einde nan maakte. Koopen deed de man evenwel niets. Buiten bleek hij zeer verontwaar digd dat hij niet langer mocht pro beeren". ALG. VEREEN. VOOR BLOEM BOLLENCULTUUR. Vervolg). De vergadering besloot echter met 9ö tegen 57 stemmen, tot aanneming van een voorstel van d - Iteelinz Hil- legom. waardoor bepan'd is. dat aan de afdeeling zal worden uitgekeerd van f 3 één gulden, van 5 gulden f 1.50 en van f 10 twee-en-oen halven gul den. De voorzitter betreurde dat besluit en wees er op, dat het nu mogelijk is, dat de contributio liet volgend jaar weer zal moeten worden verho'o-d, ('Applaus). De lieer Krelage nam gaarne act© van dit applaus, waaruit het hoofd bestuur afleidt, dat de vergadering geneigdheid bezit de contributie als nog te verhoogen. (Protesten). Na eenige discussie werd besloten, om de contributieverhoogmg mei 1 Januari a.s. in werking te doen tre den, nadat aan hot bezwaar van de afcl Haarlem en onderen dat de leden, die geen lid meer wenschen ta blijven nu niet meer (vóór 15 Decern- ber) kunnen bedanken tegemoet was gekomen, door de bepaling dat dit «danken neg lot Januari kan geschieden. Bioumbollendief stalliMi. De afdoei.ng Heemstede stelde voor, om een Commissie te benoemen, om maatregelen te heramen om de vele blooinboilendiefslallen te voorko men, in overleg met de poiiUe-autori- teiten. üommigo aJ'öeclingidrongen „au op instelling van Gummissies van Toezicht in elke afdeeiing n bonuo- i-R iifilvcii.'ig Haarkm stelde '.our, om de leden te royeeren, die zich schuldig maken uon het opknopen van gestolen bloembollen. Eenige atdeelmgen drongen aan op versterking van Rijkspolitie. Dit wordt door de Regeoring toegestaan, als dó afdeelingen dit bekostigen. Het aantal leden bedraagt 3243, waaronder 127 lid-leerlïngen en 39 donate ars. Meegedeeld werd, dat voor de prijs, vraag voor een bollenrooi-machine verschillende modellen zijn ingezon den. De ontworpen machines zuilen in Juni in werking gesteld worden op een daarvoor beplant proefveld te Lisse, Reeds is een Commissie van beoordeohng samengesteld, gedeelte lijk uit ingenieurs, gedeeltelijk uit bioemhollenkweekers uit verschillen de declen van de bloembollenstreek bestaande. Na de rondvraag werd de vergade ring gesloten. „Eensgezindheid". In de laatst gehouden vergadering van de Coöp. Bouw vereeniging „Eens gezindheid" werd tot bestuurslid der vereeniging gekozen de heer J. Von.- kenberg. Rubriek voor Vragen Geabonneerd-u hebban bet voorrecht, vrngen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vulbimr, in to zenden bij da Redactie van Haarlom'c Dagblad, Groota Houl stremt 53. Allo antwoorden worden geheel kor.telooi gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig nu (mi en woonplaats van don inzender vormolden wordt goen aandacht geschonken. VRAAG. Ho© kan rnen een verf- vlek, 14 dagen oud, uit een japon ver wijderen'? ANTWOORD. Oom- hethaaid-slijfe behandelen met terpentijn, aether of benzine. Üit de Omstreken HALFWEG. Vanwege, de afdeeling Haarlemmer meer der Geheel-Onthoudersvercem- ging „Door overtuiging sterk" werd

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6