huton IUSUI DERDE BLAD Diusüag 30 Decsmber 1913 iuitenlandsch Overzicht De Baikanvuikaan. Uit den Turkse hen minis-, terraad. De ministerraad besprak den ge- ncenschappelijken stap van de ani- assadeurs van Duitschiand en Rus- ïnd betreffende de heivormingen in )os tel ijk-A natolie en stelde het ant- voord aan de ambassadeurs, dat tegen leden beloofd is, vast. Uit goede Bron ivordt gemeld, dat de ministerraad in yeginsel het verlangen der ambassa- leurs aanvaardt, maar zeker voorbe- ioud maakt ten aanzien van het pro- ;ram der hervormingen. De Italiaansche ambassadeur be- iprak met de Turksche regeering de ju a es tie van de terugbetaling van de 0 millioen ire, uitgegeven voor open bare werken op de eilanden tijdens de lezetting door Italië. Zoo de Porte de 30 millioen francs niet kan -terugbetalen, eischt Italië daarvoor als vergoeding de concessie voor een spoorweg van Adalia naar Bodroum. Allerlei De Fransche Senaat. Bij «de behandeling van de twee voorloopige twaalfden der begrooting verklaaiue minister caiilaux, dat over de ïinancieeie dekking gestemd zal moeten worden voor men tot behan deling der leening overgaat, daar an ders de belastingplichtigen minder bereid zullen zijn tot opofieringen. Ten aanzien van de buiteniandsche leeningen zeide Caillaux, dat hij sicclils zulke aan de beurs zal toela ten, die van nationaal belang zijn en niet zoo hoog. dat zij gevaar opleveren voor liet Fransche kapitaal. Hij verklaarde met te gelooven, dat er eanig bezwaar bestaat tegen uitstel van de Fransche ieen.ng. Nadat nog Ribot het linancieel pro gram van Caillaux heftig had bestre den, keurde de Senaat met a! gein een e slemmen de twee voorloopiae twaalf den goed. De „aanslag" te Zabern. Zaterdag werd uit Straatsburg be- ricm, uat Vnjuagavoiid een aan»iag svas gjpicegu op een sciiüdwacni van het luóc icgimeni .nlanterie, use up het piem der slotkazerne op post stuud. Volgens zijn vernaai zou ten buiten cle kazerne staand burger twee scaoteü op hem gelost hebben," en toen de vlucht lieLben genomen. Onmiddel lijk werd een onderzoek ingesteld door de justitie en 0U0 Mark uitgeloofd voor (lengerie, die den dader kon aanwij- Met verhaal en de bijgeschiedenis loonen, welk een zenuwachtige opge-, wonden stemming in Zabern heersclit. Volgens de „Frankf. Ztg." is het geheele geval terug te brengen tot een kwajongensstreek, zonder eenige kwa de bedoeling. Een paar kinderen heb ben buiten de kazerne, volgens geloof waardige verkluringen van bewoners' uit do buurt, met vuurwerk gespeeld en zevenklappers of rotjes afgestoken. Bet geluid dat zoo'n onschuldig ding hij het springen maakt, heeft den scli ildwacht verschrikt. En deze heeft nu van de kwajongens, die een rotje afstaken, een burger gemaakt, die op 'lem schoot. TJit een ambtelijk onderzoek is ge bleken, fint de schoten, die Vrijdag jl. gelost zouden zijn op een schildwacht, afgevuurd waren op een afstand van 125 M vanwaar men den schildwacht in het geheel niet kon zien. Van een aanslag is dus geen sprake. De revolutie in Mexico. De Engelsche admiraliteit deelt me de, dat de kruiser „Lancaster" in de Mexicaansche wateren is aangeko men. Volgens de berichten zijn troepen gewapende Mexicanen over de gren zen van Britsen Honduras getrokken. Nn hun aankomst aldaar werden ma trozen en mariniers aan iand gezet om de orde te helpen handhaven en te verhinderen dat op Brïlseh gebic-d on wettelijke handelingen zoude"n geschie den. Een militair oproer in China. Te Tnlifu in de provincie Yunnan zijn drie regimenten aan het muiten geslagen. Zij schoten de officieren ne der plunderden de tuighuizen on een schon]vermoordden een leeraar en verschillende 'eenlingen en burgers en riepen de nnnfhnn M ijk he-id uit in haam van Sun Yat Sen. De opstandelingen stelden daarop een schrikbewind in hel district in, cn vermoordden en wondden uil van per sonen; bui lei larders werden echter gespaard Na veertien dagen werd Tn lifu hernomen door een detachement van trouw gebleven troepen. Een talrijke legermacht heeft zich vanYunnanf.'i naar de oproerige streek begeven om daar de orde te herstellen. Binnenland BOND VAN NEDER LA NDSCIIE ONDERWIJZERS. Rotterdam, 29 Dcc. De grom.» Deelcnzaa! te Rotterdam .iitving Maandagavond de talrijke afgevaardigden van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, bijeen gekomen tot het houden der 3f?ste al- K'~oeene vergadering. De heer B. de Zeeuw, voorzitter der afdeeling Rotterdam, riep den aanwezigen hel welkom toe. De bondsvoorzitter, de heer F L. Ossen dorp, wees op de salarissen van onderwijzers te Zaandam, die tnnur -ijlt meening bijzonder afstoken bij die van Rotterdam. Spreker hoopt dan ook, dat de Rotten! amsch© wet houder vaii onderwijs, de heer Van der Molen, eens een voorbeeld zal wil len nemen aan zijn Zaandamschen collega, den lieer Duys. (Applaus). Do heer Ossendorp hield daarop de openingsrede, waaraan het volgende ontleend is I-Iet vorige jaar sprak ilc aan het eind van mijn openingsrede de hoop uit, dat wij In Rotterdam elkaar zou den kunnen gelukwenschen met het bereikte resultaat, terwijl de redactie van ,,De Bode" aan het slot barer be schouwingen over de algemeen© ver gadering, doelend op het gevaar, dat van het toenmalige Ministerie voor het openbaar onderwijs te vreezen was, schreef te hopen, dat hel de Bondsleden zouden zijn, die door hun "energiek aangepakte en doorgezette actie uitkomst brachten, toen het ge vaar het hoogst gestegen was. Wanneer wij thans de balans over 1913 opmaken, gelooven wij, dat er reden tot tevredenheid is. In de eerste plaats herinneren we aan de groote gebeurtenis van dit jaar de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Van harte hebben wij ons verheugd over den uitslag, ten gevol ge waarvan het Ministerie-Heemskerk moest plaats maken voor een Vrij zinnig Kabinet en de voorgestelde wij ziging van art. 192 der Grondwet, waarbij het Openbaar Onderwijs slechts een bescheiden plaats zou ver krijgen, werd afgevoerd. Wij vertrouwen nu, dat het open baar onderwijs niet zal worden ach tergesteld bij het bijzonder, zooals de voorgestelde wijziging van art. 192 met beslistheid ten doel had, doch dat dit onderwijs zal blijven uitmaken een voorwerp van de aanhoudende zorg der Regeering. De Bond heeft zijn beste krachten aan d'e verkiezingen gewijd, lo. tot behoud van de openbare school, en 2o. om te verkriigen een Kamer en een Regeering. die een open oog zouden hebben vonr de nooddruft van den Ne. d e r 1 a n d schen o n d erw ij zer. Wij hebben recht om trots te zijn op wat de Bond dit jaar heeft gedaan. lo. Onze invloed bij de verkiezingen is groot geweèst. Onze 7000 leden wa ren 7000 propagandisten. In woord en geschrift heeft de Bond gedaan wat hij kon. ?o. De Troonrede en meer nog de Memorie van Antwoord op hoofdstuk I wekten allerwege bittere teleurstel ling. die zich openbaarde in onrust en moedeloosheid. Natuurlijk moesten de besturen der on derwij zersvereenïgin- ccn zich beraden, wat gedaan kon en moest worden om pressie op de Re- geering 1e oefenen, opdat deze haar houding van ..wachten" zou laten va- run en met afdoende voorstellen ko men. Den 7den November riep de Bond de onderwiizers op tot een meeting en een maand later, op 7 December, ver schenen 4500 collega's op de betooging te Rotterdam, om te protesteeren te gen het feit. dat de Regeering de ver betering der onderwüzerssalarissen blijkbaar niet urgent achtte. Inderdaad ten meeting in dezen tijd gehouden, bood hëel weinig kans op nuttig ©fff"»t voor het algemee- n© salaris-comité. 3o. Het Congres voor Kinderbescher ming ligt nog te kort achter ons, om de beteekenis daarvan en den invloed dien het. op de wetgeving zal oefenen, ook maar eenigszins "te kunnen schat ten, doch wel kan worden verklaard, dat het allerwege gunstig is ontvan- gen. 1-let ledental is de laatste maand belangrijk gestegen, zoodat bij voort gezette propaganda wij binnenkort weer de zeven duizend zullen hebben bereikt, een getal waar beneden we eenige jaren gebleven zijn. Collega's, onze Bond is een van de mooiste, van de sterkste vakbonden in Nederland en daarom een harte lijk Leve de Bond 1 Hiermede vei maar ik ae 38ste alge- raeene vergadering geopend. De rode werd niet veel applaus be groet. Daarna volgden eenige mededeelin- gen, o. a. dat aanwezig waren 263 af gevaardigden, ertegen woordigendc 176 ufdeelingen. De voorzitter kwam daarna nog uit- j voerig terug op het gebeurde te Ste- dum naar aanleiding van een in de bladen verschenen communiqué, dat door den voorzitter, zi] het dan niet onjuist, dan toch onvolledig werd ge noemd. Na de geschiedenis te hebben nagegaan, ghf bij de verzekering, dat mi liet gebuarue Beishuizen voor den boud nog dezelfde was als vroeger, een rneuedeelmg, die werd onder streept uoor een geestdriftige ovatie aan den heer Beishuizen, die ter ver gadering aanwezig was. Nadat nog door het secretariaat was vermeld, dat op 1 Januari 1914 de bond zal tellen 198 afdeelingen, te zaïnen hebbende 4531 mannelijke en 2435 vrouw-a ijke leden, totaal dus 6966, kwam do agenda aan de orde. Aangenomen werd een voorstel der afdecling Amsterdam, om een prijs vraag uit te schrijven voor een popu laire brochure tegen bet hoofdschap en de zelfstandige positie van den klasse-onderwijzer in de school. Eveneens weru aangenomen een voorstel der ulueeliug Alkmaar, om een krachtig© actie te voeren voor de zelfde aangelegenheid terwijl in de ueiue plaats goedkeuring verwierf een voorsiel der afdecling Schoonho ven, om de in de verkiezingscampag ne gevoerde propaganda voor de eisclien van den Bond ié blijven voort zetten. Voorts een vooisiel der afdecling Amsterdam, om bij de Regeering aan te dringen op wettelijke regeling van de noa-acliviteit vaa onderwijzers.. De volgende motie-Amsterdam werd aangenomen „De algemeen® vergadering, ten vol te overtuigd, dat openbaar neutraal onderwijs uu paedagogisch en maat schappelijk oogpunt hst, beste is, wijl h in het kind ook inderdaad het kim! respecteert en door zijn algemeen itaraktet iccht laat wedervaren aan o'de richtingen op godsdienstig en politiek ge bi 1, voor zoover deze op de school aan de orde komen, „vun oordeel, dat de politieke con stellatie van het «ogenblik, ook met het oog op de totstandkoming van liet. algemeen kiesrecht, het ongewenscht maakt een uitspraak te doen, ten vóór- of ten nödeele van de verplichte neutrale staatsschool, „besluit le. ten aanzien van de voorstellen van den beschrijvingsbrief over te gaan tot de órde van den dag; 2ë. de propaganda voor het openbaar neutraal onderwijs met hernieuwde kracht te blijven voeren 3e. altes te doen wat dienstig kan zijn om te zor gen, dat do gesubsidieerde bijzondere scholen ten aanzien van de inaterieelo zijde van het ónderwijs aan geen la gere eisclien moeten voldoen, dan de openbare." Na discussie werd de geheele motie- Amsterdam onveranderd met over- grooie meerderheid aangenomen. Hierop wordt de vergadering ver daagd. 1 EERSTE KAMER. Gisterenmiddag hield de Ivamor een korte vergadering, waarin de nieuwgekozen leden, de heeren Van Swaay en Lanschot, zijn toegelaten en beeedigd. De afdeelingen werden vernieuwd en vergaderden daarna om eenige spoedoiSChende ontwerpen (Hoofd stukken 1. Vil B en middelenwet, van ue Slaucsbegrooting voor 1914) te on derzoeken. Hedenmorgen te 11 uur kwamen de Indische begrooting en de wetsont werpen, die voor afdoening gereed zijn, in behandeling. DE „TASMAN" GESTRAND. Reuter seint uit Melbourne De „Tasman" seinde te 12 uur, dat het water reeds 13 voet hoog in het schip stond en zeer snel toenam. De stoomschepen, die ter hulp zijn ge zonden, zijn nog niet aangekomen. CARMEN SYLVA. Maandagavond had de huldiging van Carmen Sylva in tegenwoordig heid van zeer veel belangstellenden te 's-Gravenhage plaats. Onder de aanwezigen merkte men op don Minister van Buiteniandsche Zaken, den heer Loudon, en den voor zitter van de Tweede Kamer, den heer Goeman Borgesius. De avond werd geopend door een der leden van hel comité, den heer mr. J. 11. Abendanon. Deze sprak het eerst den gezant van Rumenie en zijn echtgenoote toe, hun geluk wenschen- üe mei hel feest van hun vorstin. Na de rede van den heer Abendanon werd hel programma met zeer groo- ten bijval uitgevoerd. Allen solisten werden kransen en bloemstukken overhandigd. IIAAGSCHE BAKKERS STAKING. Met betrekking tot de bakkerssta- kïng wordt van pairoonszijde mede gedeeld. dat alle fabrieken in wer king ziin en alles zijn geregelden gang gaatdat de Haagscbe Brood fabriek ook geregeld werkt, gedeelte lijk niet gezellen die gestaakt hadden en opnieuw zijn aangenomen en ge deeltelijk met nieuw aangenomen werkkrachten dat verscheidene nieu we gezellen zijn aangenomen, en dat thans de directie van deze fabriek de finitief heeft besloten, geen gezellen, die nu nog staken, weer in dienst aan, te nemen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninklijk besluit is mr. W. A. Roijaards, gezant-schapsraad te Wee- nen, met ingang van 1 Januari in ge lijke hoedanigheid overgeplaatst naar Hr. Ms. gezantschap voor Turkije en Bulgarije, met standplaats te Sofia. Is D, F. Brune benoemd tot burge meester der gemeenten Drongelen en Meeuwen. HET AFSCHEID VAN DEN BURGEMEESTER VAN ZAANDAM. Maandag was het de laatste raads vergadering die door jhr. mr. C. A. Elias, wien met ingang van 1 Jan. e. k. op zijn verzoek eervol ontslag als burgemeester is verleend, gepresi deerd werd. Dit was voor de leden aanleiding om in zeer waardeerende bewoordin gen afscheid te nemen van hun voor zitter. De heer Donia (S. D. A. P.) voerde als oudste wethouder het eerst het woord, en herinnerde er aan. dat het besluit van den burgemeester, om af te treden een overrompeling was.ge weest en dat hoewel in het college van B. en W. de verstandhouding niets te wensciien liet, pogingen om hem op zijn besluit te doen terugkomen vruchteloos bleven. Vele groote wer ken die tot het bevorderen van den bloei der gemeente waren onderno men, doch die anderzijds tot veel strijd aanleiding gaven, kwamen tot' stand. Onder die omstandigheden was de leiding niet altijd even gemakke lijk, doch spr. brengt den burgemees ter hulde en dank voor zijn grooten arbeid in het belang der gemeente en spreekt den wensch uit, dat het hsm in zijn verdere leven wel moge gaan. De heeren Baas ,A.-R.) en Kamp- liuys (R.-K.) sloten zich hierbij aan. De heer Duys (S. D. A. P.) huldigde de onpartijdigheid, waardoor de voor zitter zich ondanks alle scherpe ver schil steeds heeft doen kennen en waardoor een goede samenwerking steeds gewaarborgd was. Ten slotte vertolkte de heer Brink man (vrijz.-dem.) de gevoelens der vrijzinnigen. De Burgemeester dankte daarop al len hartelijk voor hun waardeerende woorden, die voor hem het bewijs zijn. dat hij geslaagd is in hetgeen hij zich steeds voor oogen heeft gesteld onpartijdig te zijn zonder aanzien des persqons. In het bijzonder waren hem aangenaam de waardeerende woor den van de drie oudste leden van den Raad. Het is een feit, dat het burge meesterschap van een (.enigszins groote gemeente geen aangename taak is. Wil de burgemeester zijn plicht doen, dan moet hij zich veel tijds afzijdig hóuden, doch daardoor laadt hij den schijn op zich, niet ontvankelijk 1e zijn voor vriendschap. Zij die hem nader kennen weten ech ter wel beter. Spreker hoopt, dat het de gemeente en ook den raadsleden wel zal gaan. Gezien den tegenwoordigen toe stand, raadde 6pr. aan - behandel het kindje met zachtheid. De gemeente is op 'L oogenbhk een palinte, lijdende aan een financiëele koorts, wel niet levensgevaarlijk, doch toch zoo, dat bezoekers, doctoren en verzorgers alle reserves hebben in acht te nemen. Spr, venvacht echter dat 6:u middelen zullen worden 'aangewend, die noodig zijn 'on dat'-daardooL de gemeente aan alle eisclien, die het moderne leven vorderen het hoofd zal bieden. Van de ambtenaren had de schei dende burgemeester te voren afscheid genomen. De ambtenaren boden eenige stof felijke blijken van belangstelling aan Stadsnieuws ALSEM. HAARL. VEREEN. TOT BESTRIJDING VAN WERKLOOS HEID. Van het begin der uitkeeringspe- I riode af is uitgekeerd in de le week i van December aan 8 schilders, 2 op perlieden, 1 timmerman, 4 metse laars, 3 grondwerkers en 2 sluca- doors, totaal 20 personen, ƒ50.— en '16 25 aan bijslag door de gemeente, totaal 96.25; in de '2de week aan: 13 schilders, 4 opperlieden, 1 timmer man, 3 metselaars, 4 grondwerkers en 3 stucadoors. totaal 28 personen. 68.10 en 64.95 aan bijslag, teiaal 133.05in de 3e week aan17 schil ders. 5 opperlieden, 2 timmerlieden, 3 metselaars, 4 grondwerkers en 5 stu cadoors, totaal 36 personen, ƒ83 30 en 75 80 aan bijslag, totaal ƒ15910; in do 4e week, aan26 schilders, 8 op perlieden, 2 timmerlieden, 3 metse laars. 5 grondwerkers en 4 stucadoors, totaal 48 personen, 113 20 en aan bijslag ƒ103.20, totaal ƒ216.40. Totaal in de maand December ƒ314.60, aan bijslag ƒ290.20, dus te zamen ƒ604.80. De vrees dat in de bouwvakken veel werkloosheid zou komen, is gelukkig niet bewaarheid; blijft de vorst weg dan zal 1 wel gaan, doch het schil dersbedrijf is weder, evenals vorige jaren, liet kind van de rekening, voor al in de feestweken loopen de schil ders zonder werk. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Militie. Aan den verlofganger der Militie, lichtinu 1923 B. J. Pothoven, is ver gunning verleend voor een zeereis met een der stoomschepen van de Maatschappij „Nederland", bestemd naar Öost-Indië. Politie. Door den Burgemeester dezer ge meente is uitgereikt aan de agenten van politie J. Visser en W. Zwart kruis, wegens 10-jarigen trouwen po litiedienst, de bronzen medaille, inge steld door den Algemeenen Neder- Iandschen Politiebond. Zwartkruis is tevens met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot agent van politie 1ste klasse. Amsterdamsche Kout CV. 'Kerstfeest. Onvrede Een faillissement. Ik kaïn het niet helpen, maar ik moet tóch" nog: weer even beginnen over de Kerstfeeslviering en de voor bereidingen er voor in onze stad. Waar het hart vol van is, loopt de mond van óver. Eu het hart moet vol zijn van vreugde over de schoonheid die in de Kerstweek aan het groote stadsleven weer een geheei eigen, ka rakteristiek aspect geeft. Ik schreef u al over de wyikelver- sieringen, over de frissohe kleuren vaai de roode hulstbessen en glanzend groene blaadjes, over den fantasti- sohen schijn van het zachte rood van kerstklckjes en gedrapeerde lam pen en lampjes. We hebben dus ook onze ke3t- boommarkteai en de aanlokkelijke etalages bij poeliers, slagers, bankea- bakkers en oomestibles-handeiaare. De voorpret zegt men is akijd veel intenser, maakt veel gelukkiger dan ten slotte het genot zelf. Dat wis ten we als kinderen al, wanneer er een kinderbal op til was. Waren de dagen van voorbereiding, van praten er over, van kiezen van een nieuw coatuu nipje of schoentjes niet veel heerlijker dan eigenlijk het feest zelf? Zoo is het gebleven ons leven lang niet waar? Altijd hopen we op wat we nog niet hebben en we verwachten er alles vart; altijd streven we naar verande ring, ongedurige schepselen als we zijn. En dan komen, voor de meesten onzer de desillusies; worden we in de meest hoopvolle verwachtingen teleur gesteld. Vergeef me deze kleine afdwaling om er maar op neer te komen dat d© voorberedding voor het Kerstfeest nog veel mooier, nog veel blijder en heer lijker is dan het feest zelf. Wat er waar is van Allard Pier- son's verteedcring des harten, die hij over de wereld zag komen, zal ik niet wagen uit te maken. Zeker is echter wel dit dat in de Kerstweek een verloedering der har ten duidelijk merkbaar is, overaL Daar heeft men de goede, zorgzame moeuers, die zich haasten om voor dc- huisgenooten versiering en lekkernij te koopou en al haar best doen, dat het blijde, gezellige dagen worden in het gezin. Daar heeft men op hoeken van stra ten en op de pleinen de ijzeren potten van liet Leger en op den dag voor Kerstmis de uitdceling aan de aller armsten. De dank dan van die stum pers eu stakkers en de opgewonden heid vun de bleekncuzige kindertjes als de groote verhuiswagens de slop pen en steegjes inrijden. Dan do koop van uo Kerstboompjes op ue nuukt, heel den Singel langs tusscben Munt eu Koningsplein. Daar komt arm en rijk en al naai den financieelen staat worden de groeno lieniieboompjcs gekocht, die straks kwistig versierd en stralend in liet licht van. vele kaarsjes het woon vertrek vervroolijkcn zuilen. Ook do armen hebben vreugde in 't boompje. We hebben ze gezien, de scharnelen on poveren in den lande, die toch nog wat missen konden voor een dun boompje en het in feestelij ker! optocht huiswaarts droegen. De verteederlng der harten zien we op de Kerstdagen in het Paleis voor Volksvlijt bij liet Kerstmaal der ar men- Of die vorteedering ook woont in de harten der nieuwsgierige kij kers naar „liet volk dat nu eens ge noeg te oten krijgt...."? Zóó is in elk opzicht iu onze slad het Kerstfeest een feest, dat intens gevierd wordt in velerlei gansch ver scheidene uiting. Wekt het Kerstfeest gedachten aan vrede, van weinig vredelievendheid getingt ue weigering vun het Aruster- tiamscha gemeentebestuur oin tegen woordig te zijn bij de inwijding van de nieuw© bours voor den effecten handel. De tozéis un Haarlems Dagblad zijn reeds op de hoogte gesteld van de plechtigheid, waarmede de opening van de nieuwe effectenbeurs plaats had en hebben ook een en ander ver nomen van de inrichting van dit fraaie, nieuwe gebouw. Hel heeft natuurlijk opzien gebaard, dat B. en \V. niet tegenwoordig waren. Het bestuur van de Vereeniging voor den effectenhandel had. een uitnoodi- ging gezonden, doch het college heeft niet geantwoord Te verwonderen valt dit niet. Laat ik even ïn herinnering mogen brengen wat vooraf geschied is. Het college van B. en W. was reeds ge- ruimen tijd met het bestuur van de „Vereeniging voor den effectenhan del" in onderhandeling over- verbou wing van de effectenbeurs in het beursgebouw om aan den effectenhan del nieer ruimte te verschaffen. Het scheen dat de onderhandelingen flink vlotten en dat men tot een vergelijk zou komen. Juist toen ieder dacht aan liet einde van de besprekingen aan staande was deelde plotselmg de Ver eeniging voor den effectenhandel me de, dat zij het Iiibte-llotel had aange kocht voor haar beurs. Totaal negeerend dus de bemoeiin gen van B. en W. heeft de Vereeniging de gemeente een aardigen strop be zorgd. Wat wonder dus, dat het collerge weinig lust had de plechtige opening bij" te wonen. En de fc-estredenaar voor de Ver eeniging had zijnerzijds gelijk, dat. bij in zijn speech van deze negatie niet gewaagde. Zoo werden gevoeligheden ontzien- Met eenige verwondering zal door het publiek vernomen zijn het faillis sement van „De Vereeniging" het be kende gebouw in de Warmoesstraat. De ingewijden echter hebben dit fail lissement reeds lang zien aankomen. Het variété-theater ging slecht. Con curreer maar eens op dil gebl 1 tsgen Carré en Flora. Het gevolg was dan ook dat de za ken slecht gingen. Daarbij kwam de felle cocurrentie tegen de bioscoop theaters en de zware eischen, die de brandweer stelde. Zoo moesten de dé cors. aanvankelijk bestaande uit as best,-linnen, vervangen worden door1 asbest-weefsel. Er moest een regen apparaat worden aangebracht, waar voor het noodig was van de War moesstraat utt een huis te leggen on der het gebouw door naar het too- neel. Veel brekerij was'er voor noodig en het théater kon pas in Maart, dus in den slappen tijd, worden geopend. Een kleine opleving is er geweest toen de opvoeringen van een van Rido's revues zeer trokken, maar on middellijk daarna kwam weer de te rugslag en nu het onvermijdelijke faillissement. Met het oog op de heerschende za- lennood in Amsterdam waarover ik reeds geschreven heb is men in onderhandeling om het geheele ge bouw met inventaris te verkoopen aan een exploitant van vergaderzalen. Het gebouw, dat een theaterzaal heeft voor 500 personen, een vergaderzaal voor 400 en een bioscoopzaal voor 300 zou voor een groot vergadergebouw uitermate geschikt zijn. Wanneer het tooneel wordt wegge broken en de belendende perceelen getrokken bij de theaterzaal, krijgt men een zaal, die 1000 menschec ber gen kan. Zeer wel mogelijk dus, dat hetalou- de theater „De Vereeniging' in dood- gewuou \eigudcrg."-' /-•.•••,••tamor- foseerd wordt. Sic transit Als het niet gebeurt dan moeten po litieke en vakveFeenigingen zich nu eindelijk eens verstaan met tooneel- en zangvereenigingen en gezamenlijk zien to komen tot een Ilink volksge bouw. AMSTERDAMMER. (Reeds in een gedeelte van een vo rige oplaag opgenomen). a 30 Cts. per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per rogeL Stocmyaartbsriclifen STOOMV -MIJ. NEDERLAND, liet st. Bah (thuisreis) vertrok 28 Dec. van Colombo. Het st Koning Willem III (thuis reis) arriveerde 29 Dec. te Suez. ROTTERDAMSCHE LLOYD. De st. Besoeki en Paleinban-6 arri veerden 29 Dec. van Rotterdam te Ba tavia. Het st. Madïoen (uitreis) is 29 Dec. Point de Galle gepasseerd, Het st. Malang (thuisreis) vertrok 29 Dec. van Singapore. Het st. Opliir (thuisreis) vertrok 29 Dec. van Tanger. I-Iet et. Ternate (uitreis) is 29 Dec. Pantellaria gepasseerd. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Hot st. Prins Willem V (thuisreis) is 29 Dec. des nam. Barfleur gepas seerd. PREDIKBEURTEN WOENSDAG 31 DECEMBER en DONDERDAG 1 JANUARI 1913. (Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag), EüLISE WALLONNE. St. Sylvestrc. 7 1/2 du so.r, 'Mr. Martin Dupont. GEREFORMEERDE KEP.K. Gtsd. Oude Gracht. Oudejaarsavond. 's Av. 7 1 f2 uur, Ds. Mulder. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure. Ds. Mulder. (Klein-Heiligland). O u de j aarsa vond. *s Av. 8 uur, Ds. Tibben. Nieuwjaarsdo g. Voorm. 11) uur, Ds, Tibben. NOORDERKERK (Ridderstraat). Oudejaarsavond, 's Av. 7 1/2 uur, Ds. W. RingnaJda, Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 uur Ds W. Ringnalda. CHR. GEREF. GEMEENTE. (Raaks). Ou dejaarsavond. 's Av. 7 3,4 uur, Ds. .T. W. Geels. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 uur, Ds. Geels. LL'THERSCHE KERK. Oudejaarsavond, 's Av. 7 1/2 uu/i*, Ds. de Meijere. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN. Ou de j aa rsa von d. 's Av. 7 uur. Dr. C. B. Hvlkerna. Nieuwjaarsdag. Geen dcenst. RBMONSTPANTSCH- gereformeerden; Oudejaarsavond, 's Av. 7 uur, D>". A. IL Haentjens. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. KERK DER BROEDERGEMEENTE Ou de j aarsa vond. 's Av. 11 1/2 uur, Ds. Vunderink. Nieuwjaurflag. Geen dienst. VEREEN, v. VRIJE. H""""ORMDEN in het GEBOUW VAN DEN PRO TESTANTENBOND. Oudejaarsavond. 'a Av. 7 1/2 uur, Mej. Dr. C. Gerlings uit Zeist. GEMEENTE VAN GEDOOPTE CHRISTENEN. (Lokaal: L. Wijngaardstraat 28). Oudejaarsavond, 's Av. 8 1/2 uur, Gezellige Samen komst. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 uur, Openb. Samenkomst, KERKGEBOUW, Zuiderstraat 15l Oudejaarsavond, 'e Av. 7 1,2 uur, Bidstond, Nieuwjaarsdag, 's Av. 8 uur, Openb. Samenkomst. EVANGFD1SAT1EGEBOUW. Jacobljuesiraat 26. Ou de j aareavon d. 'S Av. 8 uur. de heer H. J. Bosct Nieuwjaarsdag. Voorm. lö uur, H. J. Bosch. BENNEBROEK. Oudejaarsavond, 's Av. 7 ure, Ds. Weener, pred. te Haarlem. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. BEVERWIJK. NED- RFRV. GEMEENTE. Oudejaarsavond, "s Av. 7 1/2 uur, Ds. Van BemmeL DOOPSGF.Z GEMEENTE. Oudejaarsavond, 's Av. 7 uur, Ds. J. D. van Calcar. EV. LUTH. GEMEENTE. Oudejaarsavond, 's Av. 7 uur, Ds, M. van Kleeff. BLOEMENDAAL. Oudejaarsavond. 'a Av. 7 uur, Ds. J A. van Leeuwen. HEEMSTEDE. Oi'ito'nairsnvond. 's Av. 6 1/2 uur, Ds. J H. Woliers. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 uur, Ds. J. H. Wolters, HOUTRIJK EN POLANEN. Oudejaarsavond. B Av. 6 1/2 uur, Ds. Baljon. Collecte voor bet orgel. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 uur. Ds. Baljon. SPAARNDAM. LOKAAL COLENSOSTRAAT. Oudejaarsavond, 'a Av. 8 uur, T>Su Blauw, Extra collecte v. d. .Tupanakerfc Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 uur. Ds. Blauw. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE. Oudejaarsavond. *s Av. 6 1/2 uur. Ds. W. Bax Jr. EVANGELISATIE. Geen opgave ontvangen. V ELS EN. Oudejaarsavond, 's Av. 6 1/2 uur, Ds. Eggink. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Geen opgave ontvangen. IJMÏJlbËN. Oudejaarsavond 's Av. 7 1,2 uur, Ds. Creutzberg. DOOPSGEZINDE GEMEENTE EN NED PROTESTANTENBOND. Oudejaarsavond, 's Av. 7 uur, Ds. D. Attema. ZANDVOORT. Geen opgave ontvangen.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9