STANDBEELD JOHAN DE WITT. Het Comité voor eeu standbeeld roor Johan de Witt -beeft een zeer be langrijk bedrag ontvangen, verza meld door de Algeni. Maatschappij Van Levensverzekering en Lijfrente te Amsterdam, zijnde de bijdragen Kan een groot aantal levensverzeke ringsmaatschappijen in Nederland fvoor een te 's-Gravenhage op te rich ten standbeeld voor Johan de Witt, den grondlegger der levensverzeke rd n gs wetenschap. DIEFSTAL EN BRAND? Te Dordrecht heeft Zondagmiddag bij den bakker J. W. Westerhoff een brand gewoed, die ontstaan is in een linnenkast. De familie was afwezig. Het brandje werd door voorbijgangers cn buren gebluecht. Merkwaardig is dat twee A drie uur vóór den brand niemand thuis was en dat er nooit met ücht of lucifers in de kast wordt gezocht, als men iets in het donker zou noodig hebben. Achter tegen het huis schrijft de „Dord Ct." stond een ladder, die er nog nooit heeft gestaan, welker plaats naast den hakkersoven is. Het is ons niet bekeDd, of het raam, waar voor deze ladder geplaatst was, open of dicht werd gevonden. Een geld kistje, dat zich in de kast bevond voor men het huis verliet, inet een inhoud van ƒ3500, werd na den brand leeg teruggevonden. In verband niet deze feiten wordt een onderzoek ingesteld. ERNSTIGE MISHANDELING. Tc Winschoten heeft zekere T. L. bij een twist Zondagnacht zijn zoon H D. met een mes een der polsen af gesneden. Dc gewonde jonge inan werd naar liet ziekenhuis te Gronin gen overgebrachtde vader werd ge- arresteerd. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. S. Bos, het slachtoffer van de vecht partij op Nieuwjaarsdag te Rotteval- ie, is overleden. Gisterennamiddag werd liet lijk gerechtelijk geschouwd in het Stadsziekenhuis te Leeuwar den. De dader, P-, is aangehouden en naar het huis van bewaring overge bracht, zoo meldt de N. R. Ct. ONGELUKKEN. Het Vod. meldt: Zondagmorgen klom de twintigja rige H. Uiterwijk te Gieten over oen hek. Zijn jachtgeweer ging daarbij af, waardoor hij doodelijk werd ge troffen. Te Haamstede is naar de N'. R. Ct. meldt het 3 12 jarig zoonfije van den arbeider M. Vis in een slc-ot voor de woning, terwijl het naar een stuk speelgoed vischte, verdronken. TREURIG. Men meldt ons uil Nieuwe Pekela: Het vierjarig zoontje van den tand bouwer li. Hurtings is gisteren al spe lende bij zijn ooin in een put verdron ken. BA NAN ENVERVOER. Een eigenaardig schouwspel bood te Rotterdam dc lossing van het s.s. „Pacuare", beladen met bananen, ko mende van Santa Marta. Voor het vervoer per spoorweg werden bijna uitsluitend de nieuwe witto bananen- waggons der Staatsspoor gebezigd Er was een geheele trein, circa 50 wag gons, hagelwit geschilderd, waardoor het opsciiriit „West-Indische Bana nen" goed uitkwam. liet geheel deed denken aan een reusachtigen recla me-optocht. De inrichting dezer w ag gons is niet alleen in alle opzichten practise h te noemen, doch ook het laadvermogen is zeer groot. Konden \roeger slechts 5 ton in een waggon geladen worden, thans wor den in iedèrcn waggon 12 k 13 ton geborgen. Nader meldt men uit Apeldoorn omtrent de ontsporing van Maandag: Den geheelen middag eu ook <les avonds is met een groote ploeg arbei ders gewerkt om althans de lijn naar Zutphen vrij te krijgen. Het passa- eiersverkeer was zoo goed mogelijk gaande gehouden. De reizigers reden van het station naar de plaats van het ongeval, waar zij dan overstapten in den aan gene zijde wachtenden trein. Een en ander ging natuurlijk met vertraging gepaard. Te negen uur in den avond was de ontspoorde machine op zïide geschoven en waren de rails hersteld. Op het emplacement te Apeldoorn veroorzaakte het ongeval een ware opstopping van goederentreinen. Geen enkele van het in dezen lijd zoo groote aantal goederentreinen voor Winterswijk kon worden doorgelaten. OUDE MUNTEN GEVONDEN'. In den Iloogeveenschen polder (ge meente Noordwijkerhout) is een zes tigtal zilveren munten gevonden, waaronder eenige ter grootte van een rijksdaalder, hoofdzakelijk uit den tijd van keizer Maxiuiiliaan, Iiarel V en Philips II en o.a. afkomstig uit Holland, Utrecht en Overijeel. De jongste munt draagt lot jaartal 1571 Deze munten zijn opgezonden naar het Kon. Kabinet van Munten enz. te 's-Gravenhage. N. GRIEZELIGE VONDST. de „Nieuwe Zeeuwsche Cou- rat" meldt, zijn te Kattend.jke bij het verrichten van grondwerken ongeveer dertig menschelijke geraamte: ge vonden. Van deskundige znde v-rd beweerd, dat die geraamten er wel 400 jaar kunnen gelegen hebben. Dan zouden zij zijn uit de dagen der Spaansche troebelen en wellicht bij den een of aoderen strijd zijn geval len en haastig zonder kist onder den grond gestopt. KINDERLIJKJE GEVONDEN. In den middag van 3 Januari is uit het water van «ie Ruysdaelkade bij de Ceintuurbaan te Amsterdam oj ge- vischt het lijkje van een pasgeboren kind, geborgen iu een wit ruw houten kistje zonder dekselop voor- en ach terzijde was gedrukt - „5 kilo fondant borstplaat". OFFICIEREN VOOR ALBANIA Thans is ook voor officieren van het NederlamischTndisch leger tot een aantal van hoogstens acht aan het departement van koloniën de ge legenheid opengesteld om mede lo dingen naar een plaatsing bij liet korps gendarmerie in Albanië. TREKHONDEN IN 'T LEGER. Naar aanleiding van de verklaring van den Minister van Oorlog in de Tweede Kamer om hier te lande de hondentrekkracht bij het leger in te voeren, wordt het volgende meege deeld omtrent trekhonden voor mi trailleurs. Beigie is begonnen met de honden trekkracht voor de infanterie-mitrail- leurs te organiseeren. Bij inliustcrieele beschikking van 22 December LI. is bepaald, dat dc infauterie-regimenten allen onmiddel lijk zullen worden voorzien van 12 honden, waarvoor kennels in de ka zernen worden gebouwd. Ook zal een centrale keunel worden opgericht, waaruit de aanvulling van jonge hon den zal plaats hebben. De le-luitenant Van de Putte is be- $tem<l tot directeur van deze centrale kennel en is tevens lid van de com missie lot aankoop der benoodigde honden. Men maakt zich in België ongerust over het groot aantal honden, dat op dit oogenblik voor buitenlandsche re kening wordt aangekocht en vreest dat, indien de regeering met tijdig maatregelen neemt, het besta hon den materiaal naar het buitenland zal verdwijnen. DE HERSTELLINGSWERKEN AAN HET PALEIS-FRONTON. De „Tel." meldt Bij het passeenén van den Dam zal menigeen zich de laatste maanden af gevraagd hebben, of de houten stel lage langs den voorgevel ten eeuwigen dage Jacob van Campen's meester werk zal blijven ontsieren Vermoedelijk zal dit niet het geval zijn, maar.... we hebben redenen om aan te nemen, dat er nog hcél wat water door het IJ zal vloeien eer tot ,.de ontmanteling" van liet fronton wordt overgegaan. Zooals men weet werd indertijd, na dat van een der figuren in liet fronton een arm was afgevallen, een staats commissie benoemd, d:e moest na gaan wat er dieijde te geschieden om verdere verwoesting van bet beeld houwwerk te voorkomen. Men weet voorts, uat de commissie een onderzoek ter plaatse heeft inge steld en dat daarvoor feitelijk het houten stellage verrees. Verder dan tot een onderzoek heeft men het ïnlusscheu niet gebracht. Ai spoedig toch werd de commissie ver deeld m een meerderheid, die uitslui tend maatregelen tot behoud van liet bestaande w enschte te nemen en een minderheid, die algeheele vernieu wing eïschte. Onder deze omstandigheden bleef van een vruchtbaar samenwerken weinig over. Het is alleszins begrijpe lijk. dat de regeerbigsautoriteiten. die in dezen een beslissende stem heb ben, nu de zaak feitelijk or, een dood punt gebracht werd weinig kunnen doen, fill tot een alleszins bevredigen de oplossing te geraken. Wel zendt dc commissie nu en dan rapporten naar Den Haag, maar zijn onze inlichtin gen juist dan is het reeds voorgeko men, Cat dergelijke paperassen onge lezen ter zijde werden gelegd, althans geen antwoord waardig werden ge keurd. Hoe liet zij we meenen met eenige zekerheid te dui ven voorspellen, dat Amsterdam voorloopig het vrije go- zicht op 't Paleis-fronton nog zal wor den onthouden. DOODGEVALLEN. Dinsdag k» de 60-jar;ge fabrieks- knecht O Feewstra in de stoommeelfa- brick „Fontuna" te Leeuwarden bij het reinigen vein een sc: roef van twee meter hope ie doodgevallen. INGEZONDEN MEDEDEELTN GEN 30 Cts. per regeL weid; die den trein alleen op gang krijgen door er met volle kracht een wanhoopsruk aan te geven. En waagt men hot, aan iemand van het personeel te vragen wat er aan e hand is, dan krijgt men in veel ge vallen een onbeleefd antwoord. Want - en dat -mag ten slotte ook nog wel eens betoond: zeer dikwijls laat do toon van de trein beambten tegenover het publiek te wensdhen over. Koloniën Gemengd Nieuws EEN NIEUWIGHEID OP TKLE- PIIONISCH GEBIED. Te Parijs is met ingang van 1 Ja nuari een nieuwigheid op te'.epho- nisch gebied ingevoerd, de „service des rappels". Oin het den aangeslote nen gemakkelijk te maken is nl. op ieder centraal bureau een speciale dienst ingericht, waar de mededee- Hngen voor afwezige abonnés worden j opgenomen. Dat gaat 'hoogst eenvou dig i.n zijn werk. Wanneer een abon- né voor eenige uren afwezig moet zijn, geeft hij daarvan kennis aan de telephon ste. die harerzijds daarvan mededeeLng doet aan den service des rappels Komt de abonné weder thuis, dan neemt hij den hoorn van de haak j en is hij weder verbonden met de j service des rappels. Op bijzondere wij ze wordt dan vastgesteld, of bij wer kelijk de geabonneerde is, voor wien de mededeel mg en bestemd zijn en dan ontvangt hij de telefoontjes, die tij dens zijn afwezigheid zijn ingeko men. De kosten bedragen 31) fres. per jaar plus frs. 0 20 j>er gedicteerde me- j dedeeliug. TOLSTOI. Uit Petersburg wordt bericht, dat in het aanslaande voorjaar het. eer ste deel van het dagboek van Leo Tol stoi zal verschijnen. Bovendien maakt gravin Alexandra Tolstoi een verzameling van brieven van han-n vader (ongeveer 15.000) voor den druk gereed. HEVIGE BRAND TE BRUSSEL. Zondagavond heeft in de Grande Pharmacie Coinmercialc een hevige brand gewoed. Een groot gedeelte van het gebouw, waarin ook een aantal kantoren gevestigd waren, is een prooi der vlammen geworden. De totale schade wordt op 200.000 francs geschat, zoo meldt de Tel DE „OKLAHOMA". Met een stoomschip zijn te New- York vijf man van de equipage vari de „Oklahima", die gedurende zes da gen in de bitterste koude in een red dingsboot hadden rondgedreven, aan gekomen. Van de geheele bemanning van 38 man zijn thans 16 teruggevoir den, daar er ook acht gered werder door de Bavaria" en drie andere door een douaneschip dood uit een reddingboot zijn gehaald. EEN TREURIGE AFLOOP. Een telegram uit San Juan de Puer- torico deelt mede, dat vier kinderen doodgetrapt en achttien ernstig ge- kwest werden in het gedrang bij de opening van de deuren van den stede lijken schouwburg, waar arme kinde ren Kerstgeschenken zouden ontvan gen. WEER EEN STAKING IN ZUID- AFRIKA. Na een langdurige conferentie te Pretoria tusschen de vertegenwoordi gers der spoorwegarbeiders en den minister van spoorwegen, welke con ferentie tot geen resultaat leidde, be sloot de Uitvoerende Raad van dén Bond van spoorwegarbeiders op Don derdag in staking te gaan, tenzij de regeering de ontslagen arbeider a'.s- nog weer in dienst stelt. WINTER IN SPANJE. I Geheel Spanje 'heeft v-olgens de in- komende berichten geducht te lijden van den ongewoon strengen winter, j welke daar beeischt. Zelfs in het zui- den zijn massa's sneeuw gevallen en 1 ia de temperatuur buitengewoon laag. j Van alle kanten wordt gemeld, dat menschen tengevolge van her. nood- weer zijn omgekomen. Te Oliva l»e- zvvedk de kap van i.et station onder het pak sneeuw, waardoor verschil- lende reizigers en beambten, die zich op liet perron bevonden, lovensge- i vaarlijk gekwetst werden. Uit ande- re plaatsen wordt weer geseind, dat jagers, die op zwijnen jacht maakten, doodgevroren zijn. Elders zijn treinen ingesneeuwd, zoodat de reizigers' met geïmproviseerde sleden naar bewoon de oorden moeten gebracht worden. Op de Spaansche kunt spookt' liet zoo, dat -het stoombootenverkeer tus schen de kustplaatsen gestaakt ls. EEN BRUTALE AANRANDING. Maandag heeft een onbekend ge bleven individu te Brussel een duï- tengewoon brutaal stukje uitgehaald. In de rue Marcq, op no. 7, woont al leen een rentenierster, mevrouw Be- tha Bodart genaamd. Maandagmid dag werd gebeld en toen mevrouw Bodart de straatdeur opende stond zij tegenover een persoon, die een pet droeg, zooals bij de gasfabriek-ge- employeerden in gebruik zijn Hij zet de do gasmeter te komen opnemen en de dame liet den man, zonder ee- rng kwaad vermoeden te koesteren, binnen. i Nauwelijks was de deur achter den pseudo-beunible gesloten, toen deze een revolver uit zijn zak baalde en deze op de «lanie lichtte. „Als ge schreeuwt" zoo zei bij „oi ais ge traclit to ontvluchten, dood ik u op siag en nu moet ge mij onmiddellijk al uw geld geven'Meer dood dan le vend ging mevrouw Bodart den man voor naar hare kamér, opende haar brandkast. De bandiet maakte zich hierop meester van een som van 800 francs en een lias effecten, waarna hij de vlucht nam Eenige oogenblik- kt-n later, na haar angst ovei wonnen te hebben, snelde mevrouw Bodart naar de deur, opende deze en maak te eenige voorbijgangers bekend inct hetgeen haar overkomen was, maar de dief was reeds verdwenen. De politie heeft het signalement van aen man in alle richtingen bekend ge maakt en het parket van de /.aak in kermis gesteld, zoo meldt de TeL MIJNWERKERS IN FRANKRIJK. Te Lens zal 25 Februari een buiten gewoon mijn werkersoong res worden gehouden. De bedoeling is te beraadslagen over de wenscholijkheid van een algemee- ne stakimg 1 Maan, Lndïeu op dal tijdstip de Senaat nog niet do wen- schen der mijnwerkers in zake van de pensioemregelmg en de gelijkstel ling van arbeiders in leigroeven met mijnwerkers heeft ingewilligd. Pers-Overzicht DE ONDERWIJS COMMISSIE, 't Alg. Handelsblad schrijft o.a. Het is oen moeilijke, maar dank bare t iuk, die de ónderwjye-conums- sie op zich rnoet nemen. Moeil.'j. want de partijen, die sleed.- .1 den ondorwijs-strijd «tegen over elkaar 6tonden, tiubben schijn baar lijnrecht tegenover elkaar staan de meerlingen. Schijnbaar kan er dus slechts een oplossing komen doordat elk iets toegeeft door een compro mis dus. En zoodra één der partijen of ook rnaur een onverzoenlijke min derheid zegt: „Ik wil geen compro mis^ indien mijn wenschen niet ge heel bevredigd worden, blijf ik voor algeheele bevrediging strijden" - is geen compromis mogelijk. Men zal wellicht zeggen, dut reeds uit het feit, dat do leiders van alle partijen in deze „verzoeningscommis sie" zitting hebben genomen, blijkt dut eeu dergelijke minderheid niet bestaatmen beraadslaagt niet over bemiddeling, wanneer men van geen middenweg wil weten. Wij hopen hetvele bladen der. rechterzijde heb bon verzekerd dat naar liet einde van den schoolstrijd gesnakt wordt. En wij hopen dat inderdaad de ernstige wil om tot klaarheid te komen iu de commissie zal voorzitten. Ons volk, daarvan zijn wij overtuigd, wensebt een bevredigende oplossing en zij, die toonen den goeden wil daartoe niet te bezitten, stellen veel in de waag schaal. Zonder de ernstige bedoeling om t3 slagen, is het welslagen onmogelijk, dat is zeker. Maar evenzeer gelooven wij, dat welslagen zeer twijfelachtig zou zijn,.indien het slechts een quaes- tie van geven en nemen, van loven en bieden, van hier wat laten vallen en daar wat toegeven, zou zijn. Wanneer er slechts sprake van een compromis ware: En wij vertrouwen dat dan klaar heid zal komen. Want, goed en breed gezien, zijn er geen tegenstrijdige verlangens,, maar is er een algemeen verlangen - zoo goed mogelijk onder wijs, met zoo mm mogelijk gewetens dwang, met zoo weinig mogelijk ver spilling van krachten en geld. Zoo goed mogelijk onderwijs in de eerste plaats; een openbaar onderwijs uat zoo velen bevredigt als mogelijk is, dat naar een breed, zoo min mogelijk sectarisch inzicht geregeld is, waar mede de ouders zich kunnen veree- nigen, wellicht omdat de ouders c-r zelf invloed op kunnen oefenendaar naast waarlijk goed bijzonder onder wijs. Aangezien ieder datzelfde wil, moet en zal een oplossing gevonden worden. En nog eens zij, die de oplossing dan tegengaan, die onwil toonen en den strijd willen behouden, zullen zeker ondervinden, dat ons volk an ders wil. KLACHTEN OVER DE S.S. „Dat er geklaagd wordt, is werke lijk geen wonder en werkelijk geen ongeluk," scirrijft do Aroh. Courant, terwijl zij plaats verleent aan een schrijven vol ernstige bezwaren. Zoo .wordt daarin gezegd, dat bij de Staats spoor tegenwoordig te lant komen en vertrekken regel en op tijd zijn uit zondering is. Door de hoogst belang rijke rol, die een spoorweg in onze'be den daagse he maatschappij speelt, slecht te vervuilen veroorzaakt zij ernstige economische schade. Men kan zich eenvoudig op haar dienstregeling niet verlaten. Men meent in het boekje een goede aan sluiting gevonden te tobben. Een kwartier tijd om over te stappen: Mis poes! De trein is 20 minuten fe laai en de aansluitende trein die dan toevallig op tijd is is vertrokken. Zoo gaat het den ganschen dag en overaL En waardoor dat nu precies komt, gaat het publiek niets aan. Het denkt er ook niet. aan oen of anderen amb tenaar daarover verwijten te doen: het klaagt over een organisatie, waar bij deze ellendige toestanden mogelijk zijn. Het heeft het volste recht daar toe. Er zijn meer grieven dan do vertra ging alleenl In de personentreinen, die de S. S. doet rijden op lijnen als Arnhem Veulo, Arnhem—Zwolle, Arnhem—Den Bosch, wordt heel vaak een materi eel gebruikt, dat beneden alle critiek is. Daar zijn wagens bij, zoo oud als de Maatschappij zel-f; oude stoot-kas ten, die in een le klasse een minimum gerief bieden. Daar rijden 3e klas rij tuigen, die met den besten wil der wereld niet anders dan met b nden- hok: en kunnen vergeleken worden, die over den weg stooten, a'.sof men zich over Brabaötsche keien beweegt, die voor niet-rookers ongeveer geen ruimte laten; waarbij de banken er verveloos en goor uitzien cn waarin m.n met zijn tienen in een nauvvi coupé gepropt wordt. F.n die wagens van dus 50 jaar oud verkeeron nog dagelijks op bijna alle lijnen der S.S. Want, zegt men daag blijkbaar, wc kunnen ze todh niet wegsmijten! Ei- lieve. men heeft toch ook eens dc trekschuit aan kant moeten doen! Een derde punt: Ae locomotieven- Suids eeu paar jaar heeft de S. S. eindelijk grooie sue'trein-loconiotie- von, zooals die in alle landen van Europa reeds sinds lang in gebruik zijn. Daartegenover staat, dut zij op haar kleinere lijnen, zooals naar Zwolle en Hengelo, zelfs voor haar zoogenaamde sneüreineu nog locomo tieven bezigt, die niet meer mee kun nen, amechtige vehikels, de vaak niet in staat blijken den trein over de Velperpoon naar Arnhem gaande op gang te helpen. Loc:-motie ven, waarvan de hoofddeugd schijnt te zijn, dat ze hard fluiten, en aid ze stilstaan, waarvan zo het meest. "ou den puffen en blazen met groot ge- EEN GEVECHT MET EEN KROKODIL. In een do.r zijstroompjes, uitmon dende in de groote rivier bij lndra- uiajoe, waron een 4-tal vrouwen be zig met fcchejmctten garnalen en klei ne vischjes te vangen, schrijft men uit Clieribon aan de „Loc.". Het wa ter in het riviertje reikle slechts tot even boven de knie en reeds een paar uren waren de vrouwen visSchec.de voor hare versnajieringen aan de rijsttafel toen een der vrouwen een vreeselijkon gii slaakte en de ande ren bemerkten, hoe een reusachtige krokodil hel arme tnensch in het dij been had vastgegrepen. Terwijl de krokodil zijn slachtoffer stevig vast hield, gilden de andere vrouwen om hulp en weldra kwamen eenige man nen met gepunte stokken aanloopcn om de vrouw aan den krokodil te ont rukken. Een hevig gevecht ontstond thans in het water tusschen de 3 mannen en den krokodil die tusschen zijn ka ken de inmiddels bewuslclooze vrouw geklemd had. Woest sloeg het mon ster met zijn vervaarlijken staart zijn aanvallers van zicli af. Een der ter hulpe gekomen inlanders werd de arm boven den elleboog stukgeslagen; een ander werd door een slag metden staart op den oever geslingerd en bleef daar liggen met een zware ver wonding aan het been. Terwijl dit gevecht plaats vond en van alie zijden uit de dessa Karagau- jer liulp kwam opdagen, kwam de heer C. uit Gheribon, die toevallig 'n geladen geweer bij zich had, op dit tumult toesnellen. Snel liet gevaar ziende, vuurde de heer C twee ko gels in het lichaam van het razende monster en mocht de genoegdoening smaken dat de krokodil zijn prooi losliet en uitgeput «loor den strijd in de modder trachtte weg te kruipen. Het gelukte echter den omstanders liet monster van meer clan 3 M. leng te, te overweldigen en te dooden. De arme visscheisvrouw is aan de bekomen verwonding overleden, ter- wijl de krokodil, behalve de genoem de verwondingen ook nog kans ge zien had een 16-jarigen inlander de hand af te bijten. AANSLAGEN. De „Loc." ontving uit Amboina het olgende bericht: „Er heeft een moordaanslag plaats gehad op den Japansciien arts van de cultuur-onderneming van den heer Clark te Amahic (Ceram). De levens gevaarlijk gewonde kwam hier per motorboot aan Een Javaansche koelie heeft te Mar- tabing een Ainboineeschen hospiiaal- assistent Johannes zwaar verwond. EEN EXPEDITIE NAAR BOEROE? Te SoeraV-aja 1 nopen in militaire kringen hardnekkige geruchten, dat binnenkort een kleine expeditlonnaire troepenmacht naar het eiland Boeroe zal worden gc/onden. Men herinnert zich, lioe oji dal eiland iu de vorige maand verzet w erd gepieegd door een paar stammen. Alen mompelt, dat ongeveer 590 man infanterie naar Boeroe zullen gaan, terwijl liet zeer waarschijnlijk is, dat zij van de op Java getegeide troepen macht zullen worden genomen. Is dit juist, dan zal Soerabaja ver moadenjk de cmbarkementsp.aats zijn, meldt de „N. Soer. Crt." De „Java-Bode" merkt hierbij op, dat aan de militaire autorite ten of ficieel van de~zaak nog niets bekend is. Wij zuilen binnenkort van deze zaak wel meer hooren. Mr. A. J. M. Leesberg, die als ver dediger optrad, pleitte clementie, zoo meldt de Tel. INBRAKEN-REEKS. Voor de Rechtbank te Amsterdam stonden terecht de 20-jar.ge chauffeur, de 22-jarige rijwielhandelaar en 19-jarige kantoorbediende, die in den afgeloojaen zomer zich aan een aantal inbraken schuldig maakten. Zooals reeds medegedeeld, worden alle drie de beklaagden beschuldigd van de respectievelijk op 15, 24 en Juni gepleegde inbraken bij de heeren A. 13. C. Otto (Van Eeghordaan), S. B. Goniperts (Plantage Parklaan) en J. Jessurum (Voleriusstraat). Den eersten beklaagde zijn boven dien ten laste gelegd de resp. op 12 Juni en 27 Juli geide egde inbraken bij den heer E. Blom (Swammerdam- straat) en hij den heer J. Swaap (He- monystraat). De rijwielhandelaar en de kantoor- bediende worden bovendien beschul digd van de op 24 Juni, 27 Juli en 3 Augustus gepleegde inbraken bij den heer S. B. Gompcrts (Plantage Paifo- laan), bij den heer A. Boiche! (Konin ginneweg) en bij de dames O. L. J. van Catlcnburch en W. HD. van Schalk (Jaoob van Lenrtepkade). Alle beklaagden bekenden; alleen ontkent de kantoorbediende de inbra ken in de Plantage Parklaan en Van Eeghenlaan mede gepleegd te hebben. Het O. M. eisclile tegen elk der be klaagden 3 jaar gevangenisstraf. Rechtszaken MOORDAANSLAG EN YERDUISTE RING. 't O. M. bij de Haagsclie rechtbank eisclite een jaar tuchtschoolstraf te gen een 16-jarigen jongen die zijn pa troon den chef van de Bodega „Opor- te" aldaar had bestolen en bovendien een revolverschot op hem gelost. ONTOEREKENBAAR. De Rechtbank te Amsterdam heeft, in overeenstemming met de conclusie der deskundigen en den eisoli het O. M.. den beklaagde, die dreig brieven schreef aan dr. J. W. Jaoobi geneesheer-directeur van het krank zinnigengesticht te Castricum, ontsla gen van rechtsvervolging, met last tot zijn plaatsing in een kirankzimii gengesticht, den proeftijd van een jaar iiiet te boven gaande. EEN TREINONGELUK. Op den avond van don 15en Nov 1913, v.aren W. J. II., lijuwerker bij d: H. IJ S. AL, en diens zwager, C. V., op do spoorbaan, nabij liet station Allernaar, bezig kroos uit oen sloot te halen en dat per lorrie te vervoeren naar een naast de spoorlijn gelegen i «tukje grond In de meening, dat de sneltrein van Alkmaar naar Haarlem reeds gepas seerd was, duwden zij de lorrie, die niet voorzien was van het gebruike lijke roode seinlicht, voort, toen piot s.iing de trein kwam aangereden, j H. ©prong terzijde, maar zijn zwa ger werd door den trein gegrepen en gedood. Dinsdag had II. zich voor de recht bank te Alkmaar te verantwoorden. Veroorzaken van dood door schuld was hem niet ten laste gelegd En kel 't doen ontstaan van gevaar voor het verkeer door stoomverrnogen op genoemden spoorweg. Drie getuigen waren in deze zaak gedagvaard, onder wie jhr Joh RoëlI, inspecteur der H. IJ. S M, die ver klaarde, dat 'T gevaar voor déraille ment luid bestaan. llot O. M. eischte twee maanden hechtenis. Leger en Vloot ONZE VLOO I'. Het pantserschip „De Ruyter" van Nedt-rlandsch-Indiè op terugreis naar Nederland, is te Colombo" aangeko men, vanwaar het oorlogsschip ver trekken zal na aankomst daar ter plaatse van het pantserschip „De Ko ningin Regentes", dal ter aflossing van de „De Ruyter' op weg naar In- dië is. Naar men verneemt, is het pantser- schip „Kortenaer" bestemd om in Fe bruari een oefening.sreis te doen iu de Middellandsche Zee. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is llr. Ma. Koningin Regentes 5 dezer te Colom bo aangekomen. Kerk en School NED. IIERV. KERK. Beroepen te Pancras. J. M. Lam- mers. te Rhenen. I3«vroopen te Winterswijk tot predi kant bij de vereenïginz van „Vrien den der Waarheid" (orth. herv.) ds. A. Kenzenkamp predikant te Kolder veen (hii Meppel) Aangenomen naar Annn-Pnulowna, O. J Reïnders, cand. te Thesinge. GER. KERKEN. Beroepen te Stellendam J. Water- nik, cand. te Schoonoord. Bedankt voor Gar reis weer, C. J. Bos. ta Spijk (Gr.). Voor Engwie- rum (Fr U. Ubbens, te Enumatil. DR. J. G. RUTGERS, benoemd tot hoogloëröar in do zui vere cn toegepaste wiskunde en de mechanica aan de Technische Uoogc- «chool, zal Woensdag 14 dezer zijn ambt aanvaarden met het houder van een redevoering. Financiëele Berichten NIEUWE UITGIFTE. Door de Naomi Venn. Credietverec- niging te Amsterdam wordt voor één rriiilioen gulden nieuwe aandeelcn in stukken van f 1009 en f 500 .aan de mark! gebracht, tegen een koers van 110 pet. Over 1913 zal een dividend van 6 pet. kunnen worden uitgekeerd. Sport en VVedstriiden Cricket. DE TWEEDIv TESTMATCH. De Engelschen wonnen ook hun tweede Test match in Zuid-Afrika: d.t- maai met 91 runs. Zuid Afrika moest in haar 2e innings 3% .naken, maar het laatste wicket viel op 394 (Zuich 82. Taylor 70, Blanckenberg 59, Ward 40). Stoomvaartberichten STOOM'V A A RT-M IJN EDERLANT). Het st. Baljan (thuisreis) arriveer de 5 Jan. te Genua, KON' NED. STOOMBOOT-MIJ. He', st. Adonis vertrok 5 Jan. van Tanper naar Alexandria. Het st. Amor vertrok 5 Jan. van Al giers naar Pernis. Het st. Ceres vertrok 5 Jan. van Al giers naar Setubal. Het st Iris arriveerde 5 Jan. van Ipistèrdam te Sioltin. Het st. Pollux vertrok 5 Jan. van Alicante naar Barcelona. Het st. Pluto vertrok 6 Jan. van Neufahrwasser naar Amsterdam. Tiet st. Ze us vertrok 5 Jan. van Alexandria naar Oreos. It OTTF. R DA M SC HF, I.LOYD. He', st. Bogw, van Amsterdam n. Java, passeerde 5 Jan. nam. Perim. Het s:. Samarimla (thuisreis) pass. 4 Jan. Peniche. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het st. Amsteldijé, van Rotterdam naar Boston en Philadelphia, passeer de 5 Jan. Lizard. llet st. Maartensdijk, van Now- Orleans naar Rotterdam, pa». 6 Jan. 1 u 15 voorin. Prawlepoint. He: si. Zuiderdijk. an Philadelphia naar Rotterdam, passeerde 6 Jan. 1 u. 45 voorm. Prawlepoint. KON. ROLL. LLOYD. Het st. Gooiland (thuisre..) vertrok 5 Jan. van Montevideo.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6