luws Disaii MEPHISTO ken, TWEEDE BLAD Dinsdag 3 Februari 1914 Buiteniandsch Overzicht De Balkanvuikaan. Vit Albanië. Do ,,Montag Ztg." verneemt uit Va- Jona: Essad-pasja gaf zijn gezag over uan de controle-commissie en begaf zich dadelijk naar Potsdam, naar den prins van Wied. venizelos «le Gric-ksche minister-president, te thans te Petersburg aangekomen. Grieken en ALbanevzen. Uit Fraseri (Epirus) wordt bericht, dat de gevc-cnteiubij Soropoii opnieuw begonnen zijn. De Albaneezen werden op de vlucht; gedreven. Uit Zuid-Afrika. De geheimzinnigheid, waarmede do verbanning der tien arbeidersloiders plaats had, geeft natuurlijk tot aller lei zonderlinge geruchten aanleiding. Zoo werd verteld, dat de bannelingen in volle zee overgebracht zouden zijn aan boord van een ander schip, de „Zambcsiaeen kustvaarder en zelfs boette het, dat een der bannelingen van dit schip een bericht had gezon den naar Johannesburg. Deze geruchten worden beslist te gengesprokende bannelingen bevin den zich nog steeds aan boord van de „Umgeni". Naar het schijnt is er nog een pd- girig gedaan out de d r <i I Haansche regeering verbannen perso nen weer terug te brengen en wel door de arbeidersleiders Creswell en Lucas. De „Umgeni", het schip, dat hen r.aar Engeland vervoerde» was Vrij dagmiddag gepraaid bij Cape Point De beide genoemde leiders vertrokken daarop Zaterdag in de vroegte met de sleepboot „Magnet" naar zee in de hoop de „Umgeni" nog in tc ha «en en do ballingen op te lichten. Laatstge noemd schip had echter een le groo- tcn voorsprong en Creswcll met zijn makker moesten hun poging opgeven. De gedeporteerden reizen, zooals uit Durban wordt bericht, als eerste klasse-passagiers, met uitzondering van drie hunner, die wegens ziekte zijn ondergebracht in salons op het bovendek. Bain; een dor ballingen, heeft van de „Umgeni" een brief gezonden aan. zijn vrouw, waarin hij schrijft, dat hem en zijn makkers, voor zij ver trokken, werd medegedeeld, dat hun vróuwen en kinderen op kosten der regeering naar Engeland zouden wor den overgebracht. Er worden nu in Engelschc arbei derskringen al voorbereidingen ge troffen, om de bannelingen officieel te verwelkomen, zoódra ze ïri Engeland aankomen. In de laatste dagen zijn verschillen de staKiugsleiders, die tijdens do r'.a king in hechtenis waren genomen, weder in vrijheid gesteld. In het gc heel zijn thans reeds 18 gearresteer den vrijgelaten. Tc Benoni zijn door do politic ecni- ge dynamic-tb'ommen ontdekt. Vit de Zuid-Afrikaaiische Ilamer. Het was Maandag stampvol in het Huis en op de galerijen, met het oog op do verwachte behandeling van de motie van minister Smuts, waarmcle het indemniteits-voorstel zou wor den ingeleid. De leden van de arbeiderspartij kondigden een reeks moties over den toestand in. Nadat de voorzitter een dier mo ties, voorstellen?, dat aan de uitgewe zenen verlof zou worden gegeven om terug tc keeren, had afgewezen, dien de Smits het genoemde wetsontwerp, in. Si» Thomas Smartt, de leider der oppositie, zeide, dat hij zich niet te gen de motie zou verzetten daar de regeering genoodzaakt was geweest met alle middelen de orde te handha ven. De eerste lezing van do ideinniteiis wet werd aangenomen na verwerping van een amendement van Creeswcll, dat eigenlijk een votum van wantrou wen in de regeering bedoelde. De leden van de arbeiderspartij \ormden de minderheid bij beide etemmingen. Uit Zabero. De „Berliner Lokal Anzeiger" schrijft: „Kolonel von Reuter is over geplaatst als commandant van liet regiment grenadiers „Prinx Carl vón Preueen" naar Frankfort aan den Oder. Kolonel von Reuter komt hiermede aan het hoofd van een regiment, dat door zijn roemvolle geschiedenis zeer bekend is, en deze overplaatsing krijgt voor Von Reuter nog een bij zondere beteckonis, omdat zijn vader aan het hoofd van dit regiment in den oorlog togen Frankrijk sneuvelde in het Rijkstand. Al is deze overplaatsing geschied in het belang van de rust, van het Rijks- land, toch vond zij plaats op een wij ze, die zeer eervol is voor kolonel Von Reuter. Tegelijkertijd wordt bekend ge maakt, dat luitenant Von Forstner overgeplaatst is naar Bromberg." Bij een diner, dat de Duitscbe Ver- eengingen te Londen op 's keizers ver jaardag hielden, sprak de Duitsche gezant, prins Lichnowsky, een rede voering uit, waarin hij over de Za- bem-quaesiie ongeveer zeide „Wij kennen geen tegenstelling tus sehen burger en soldaat, slechts een broederlijk samengaan van beiden tot welzijn van het vaderland; en wij moeten daarom alle gebeurtenissen diep betreuren, die een goede ver standhouding kunnen storen, en in het buitenland don indruk kunnen wekken, dat in Duitschtand legc-r en burgerij vijandelijk tegenover elkan der staan. Alle onderdanen van Z. M- den keizer, of zij Pruisen, of Beieren, of öa«sert- dezelfde rechten en dezelfde plichten. „liet belang van liet Duitsche Rijk wordt niet gediend door afzonderlijke wenschen, die in strijd zijn met de be ginselen van do Rijkjsgedachte. Het Rijk is op Pruisischen grondslag ge bouwd, en daarop moet het blijven, maar de Rijksge du elite moet op de medewerking van alle Bondsstaten berusten." De gezant te Londen is waarschijn lijk tot deze appreciatie gebracht, dien de gebeurtenissen lo Zabern en alle daaruit voortkomende gevolgen, in het buitenland, vooral in Engeland, hebben gemaakt. Juist in het buiten land, waar de jonge man als Duit scher niet als Pruis of Beier of Sakser, wordt behandeld worden die onderlinge kibbelarijen tusschen de verschillende Bondsstaten niet oe- grepen of verkeerd beoordeeld. De Bisschop Zorn von Bulach te Straatsburg, do broeder van den afgetreden staatssecretaris van Elzas Lotharingen, heeft nu in de quaestie van het Rijkstand ook zijn stem la ten hooren. Hij schrijft aan de „Köln. Volkszeitung" „Als Elzasser heeft het hem ge griefd, dat zijn landslieden, tengevol gc van de betreurenswaardige voor vallen, in Duitschtand miskend en veroordeeld worden. En hij zou het aJs lid der Eerste Kamer van het Rijkstand en als zoon van den man, die een der pioniers was voor de au tonomie van F/lzas-Lotharingen, ten zeerste betreuren, wanneer dit schoo- nc werk, ten gevolge van moeilijkhe den, die zich na de invoering van de grondwet hebben voorgedaan, maar die een staatsman hacl kunnen voor zien, in gevaar gehracjit, misschien opgegeven zou worden. En vooral zou het hem spijten, wanneer het stelsel der „sterke hand" werd ingevoerd en de meening ingang vond. dat -an geweld meer succes te verwachten is dan van zachtheid, gepaard met door tastendheid. Het „suaviler in modo" verdient, volgens den bisschop, voor al toepassing voor het Rijkstand." Aiuriei Ouluslen in Portugal1 ■Er loopen vage geruchten, dat in Portugal weer een monarchistische opstand zou zijn uilgebroken, waar voor zelfs do republfkeinsche garde gewonnen zou zijn. Mag men den correspondent van de „New-York He rald" evenwel gelooven, dan is er van een wederinstelling der monarchie geen sprake en zijn die atanneerende berichten ontsproten aan het brein van de op sensatie beluste correspon denten of worden zij verspreid door Portugeesche monarchisten in het buitenland, voor wie de wensch do vader der gedachte is. Wat in Portugal op het oogenblik gaande is noemt de correspondent even eenvoudig als natuurlijk. De Porlugeezen zijn voor het meerendeel republikeinen, maar hoewel eenstem mig op dit punt, behooren zij tot ver schillende partijen, die elkander met zuidelijke heftigheid bestrijden. Er heerscht op het oogenblik een kabi netscrisis. Deze zal vroeger of later wel door president Arriaga worden opgelost, die oplossing zal evenwel \olen weer niet naar den zin zijn. En nu is men onderling met grof geschut aan 't ruzie maken. Ken Vlaamsche bclooging. Uit Antwerpen wordt aan de „N. R CU" geseind: Op een door vier duizend Katholieke Vlamingen bijge woonde volksvergadering in den Bur ger kring hebben de afgevaardigden van de Perro, Hcndrickx en van Cau- welaort fel toegejuichte rtdevoeringen gehouden over do wetsbepaling op liet gebruik van het Nedcrlandsch als voertaal in het lager onderwijs. Zij gaven openlijk tc verstaan, dat zij in hun verzet tegen het ministerie, dat geen waarborgen wil geven aan do Vlaamsche bevolking en tweetalig heid schijnt te willen bevorderen óók in 't Vlaamse lie land., tot het uiterste zullen gaan cn dagen den minister Poullet uil open voor het stellen der kabinetskwcsliouit te komen. Deze vergadering zal een grooten weergalm vinden in tand en Kamer bij de nakende bespreking van net Vlaamscho amendement, dat in twee de lezing dient gewijzigd te worden met het oog op do groote ontstem ming in heel liet Vlaamsche land. Van de bestuurlijke scheiding werd ge- zegd, dat deze voor de Vlamingen geenszins een schrikbeeld hoeft te wc- j zen. Een beroering in 't Vlaamsche land schijnt te mogen verwacht worden, bijaldien vanwege de regeering geen ernstige tegemoetkoming volgt, al moe.-i daardoor het gezag van den Vlaamschhatcr Woeste ook een go- dnchten kreuk krijgen. binnenland EERSTE KAMER. Hel plan is, tenzij hoofdstuk bin- ncnlandsclie zaken ook nog deze week niet door do Tweede Kamer mocht worden afgodaan, de Eerste Kamer Dinsdagavond 10 Februari te doen bijeenkomen tot hervatting der be- grootingswerkzaamheden. OUD-MINISTER TALMA GE HULDIGD. Oud-minister Talma is Maandag middag ten huize van prof. Van Dijk te Groningen gehuldigd voer hot werk dat hij gedaan heeft tot afschaffing van den nachtarbeid en zijn bestrij ding van het drieploegenslelsel. Woordvoerders waren de heer C. W. Ninteman, namens do Vereeniging van Bokkerspatroons en J. van den Blom, namens de Ve-reeniging tot af schaffing van den Nachtarbeid. DE OUD-MINISTER A. S. TALMA zal, op uitnoodiging van de algemee- no synode der Ned. Herv. Kerk, in liet universiteitsgebouw to Leiden op 12, 10 en 26 Maart lezingen houden over do maatschappelijke vraagstuk ken uit Christelijk oogpunt bezien, zoo meldt do N. R. CU ONDER-DIRECTEUR WATERLEI DING TE AMSTERDAM. De kapitein dor genie de heer P. A. M. Hackstroh, thans ingenieur bij dit wapen tc \s-Hertogenbosch, te met ingang van 16 Februari a.s. benoemd tot onderdirecteur der gemeente-wa terleiding te Amsterdam. DE NF.DERLAXDSCHE HULDE AAN BELGIë. Het bestuur van hei comité, dat do Nederlandscho huid© aan België zal brengen in de maand Juni ter gele genheid van de feesten, die door de stad Brussel en den Belgischen Staat ter gelegenheid der opening van hot verbroede kanaal van Wiltebroeck zul len worden gegeven en waarbij ko ning Albert persoonlijk het kanaal zal openen, beslaat uit de heeren J. van den Bosch, -gep. vice-admiraal te s-Gravenhago, voorzitter; M. Menens, consul-generaal van Servië, on-der- voomtter; mr. A. W. Jacometti, oud- advocaat te Batavia, te Bloem an daal, eerste-seeretaris; dr. J. F. Hoekstra, secretaris v. h. Kon. Ned. Aadr. Ge nootschap le Anisterdo 2© secreta- taais) G. C. 13. Duintop, bankier te" Am sterdam, penningmeester, en mr. 11. Smoenge, voorzitter „Schnttevaer'. Binnen enkele dagen zullen de uit- noodigingen tot verdere toetreding worden verzonden. HET BUITENGASTHUIS TE AMSTERDAM. Het denkbeeld is geopperd om ter wille van oen nieuw ziekenhuis liet Buitengas!iiuis te sloopen natuurlijk zal een «ter argumenten zijn, dat dit gebouw toch weg moe!, omdat het bouwvallig is. Do heer .eter do Stuers schrijft aan liet „Hbld.", dat bij gegronde ar gumenten heeft om aan de bouwval ligheid to twijfelen. „Er is nog een reden, waarom men niül zoo gemakkelijk tot .-loc-ping mag besluiten. Dit gebouw, dat uit de XVHo eeuw stamt, heeft architectoni sche Avaardohet is een schilderach tig. interessant monument, dat te zien geeft ho© een rijkoj machtig© stad nu ongeveer drie eeuwen geleden haar zieken huisvestte; vermoedelijk is liet thans het eenig© gebouw van dien aard in ons tand. Men vernietig© dus niet roekeloos dit oud© gedenkteoken van Amster dam's geschiedenis, dat nog hecht is, en op velerlei wijze kan worden geüti- liseerd." PEST OP JAVA. Een rcgeeringstelegrani betreffende pcstgevallen op Java van li tot 27 Ja nuari vermeldt het volgende Afdee- Ung Malang 320 nieuwe pcstgevallen, 263 dooden Toeloengagoong -i, Paree 43, Bangil 3 en Pasoeroean 2 doodelij- ko gevallenMadioen 39 nieuwe go- vallen, 36 dooden Kediri 41 nieuwe gevallen, 33 doodenSoerabaja 24 nieuwe gevallen, 23 dooden Ma ge- tan 20 nieuwe gc-vallen, 19 dooden Ngawi 11 nieuwe gevallen, 5 dooden Sragen 1 doodelïjk geval en in de vo rige periode 1 ziektegeval. STATION DORDRECHT. Naar men aan de Tel. mededeelt, zouden bij de spoorwegdirecties plan nen in overweging zijn, om eerlang te Dordrecht een nieuw station te oou- wen, het emplacement te verhoogen en bij den Spuiweg en den Dubbel- damschën weg een viaduct tc maken. DE BURGEMEESTER VAN ZAANDAM. Donderdag 5 Februari zal de nieuw benoemde burgemeester, de heer K. tor Laan, in een buitengewone Raads vergadering worden ge/nstalleerd. Vooraf ziuililen de Raadsleden in de ge legenheid worden gesteld mot den hoer Ter Laan Stennis te maken. Onderwijl zullen op het Stadhuis plein door het muziekkorps der Ver een iging voor Vreemdelingenverkeer, op de svijz© als ook bij de installatie van vorig© burgemeestem gebruike lijk was, eenige nummers worden uit gevoerd. DE RONDE STUIVER. Bij Kon. besluit van 21 Jan. wor den de 5-centstukken, geslagen over eenkomstig do wet van oi Dec. 1906 buiten omloop gesteld op 30 Juni a.s. Tot 1 Jan. 1915 kunnen deze 5 cent stukken aan de kantoren der directe betastingen, invoerrechten en accijn zen tot «lk. bedrag worden ingewis seld. KOLONIALE BETREKKINGEN. Voor de verpleging van ernstige pa tiënten in do niii liaa.iro ho spital en in Nod.-Indie is de uitzending moodig van 27 ziekenverpleegsters met Ne- den'Mndsch diploma. Aanmelding oji zegel voor 1 Maart bij hot Dop. van Koloniën. DE PONfDIENST STAVOREN— ENKHUIZEN. Gisteren is een proeftocht gehou den met een pont tusschen Stavoren en Enkhuizen. Deze tocht is goed ge slaagd. Heden zal, naar de „Leeuw. Ct." verneemt, de poutdienst weer worden hervat. Nu zal ook spoedig do hervatting van den passagiersdienst volgen. BRANDSTICHTING? Men meldt uit Groningen aan 't Ilbld Ongc-veer half vijf Zondagochtend bemerkte een agent van politie ver dachte kenteekenen in het perceel 13a aan den Frieschen Straatweg, be woond door mej de wed. 11. D. Bij nader onderzoek bleek, dat do wo ning, die was verlaten, op verschil lende plaatsen in brand stond. Mej. D., die Zaterdagavond laat nog in tie omgeving van haar woning is gezien, is op grond van ernstig© vermoedens tot brandstichting in voorloopigo be waring gesteld. De verdachto had haar inboedel voor bet grootste ge deelte reeds eenige dagen geleden aan een uitdrager verkocht. Zij was voornemens, dezer dagen bij haar fa milie elders intrek te nemen. BEGINNEN DE INBRAKEN' TE AM STERDAM WEER? Zondagavond kwam men op ver schillende plaatsen in Amsterdam tot do ontdekking, dat er ingebroken was. Toen de barbier G. de Visser, Com- melinstraal 74, thuis kwam, bemerk te hij, dat men aan de achterzijde van zijn woning een raam had opgescho ven en dat een aantal oud-gouden en zilveren voorwerpen, benevens een som gelds van f 100 verdwenen was. Het huis is aan de achterzijde geheel ingebouwd door de omliggende stra ten. FEUILLETON Vrij naar het Duitsch van EDVvALD AUGUST KöNIG. 431 Het zijn de laatste verklaringen van een man, die zicli tot den dood voorbereidde, antwoordde Theobald, hem den brief overreikende; go zult moeten toegeven, dat mijn vader in dit vreesclijk oogenblik niet tot een leugen in ilaat was. Dit is nog zoo zeker niet, mijn vriend, antwoordde Staudinger. in wiens bevende handen het papier knetterde. zelden heeft oen veroor deelde vóór zijn uiteinde, zijn rchuld berouwvol beleden. Misdadigers ge ven om een lenigen meer of miudor bitter weinig Ge wilt onzen armen vader toch niet tot d© categorie van de gemeene en verstokte misdadigers rangschik ken'? viel Broni hem verwijtend in de rede. Noen. zeker niet, wanneer ge dal denkt, hebt gij mij verkeerd begre pen. Hij las thans den briof. Zijn bor stelige wenkbrauwen trokken zich somber samen, en zijn tanden groe ven zich in de onderlip in. Hij bleef nog een geruimen lijd in somber na- donken verzonken, nadat, hij zijn lec tuur geëindigd had, eindelijk toef hij het hoofd we dor op, eon spottende trek vertoonde zich om zijne mond hoeken. lk kan niet aan de waarheid de zer bewering gelooven, want alles spreekt daartegen, zeide hij, overi gens ligt immers de bedoeling voor de hand, in uwe oogen vvildo uw ader zich van schuld reinigen, hij voorzag, dat het beroep op liet kinderhart niei vruchteloos zou zijn. Alles, wat hi.; daar schrijft, is verzonnen, zelfs de besteling van de kas wil iiij met be Kennen, en dit phanta-neUifereel werd hem daardoor gemakkelijk gemaakt, dat de mond van den hoofdgetuige voor immer verstomd was. Schaduwen van wrevel omwolkten het voorhoofd van Broni, veront waardiging sprak uit den blik, dien zij baren broeder toewierp. Ge noemt dat een phantasietafe- reei? vroeg zij met geveinsde kalmte. Wanneer onze vader schuldig was. dan zon hij ons zijn schuld bekend hebben, zij werd immers met zijn dood gezoend. Moest hij ook nret voorzien, dat deze verklaring ons in den hoogstel) grand 'opwinden en ons aanleiding geven zon, om geen offers, geen moeite te ontzien- ten einde zijn eer van die smet te reinigen? Stel u tevreden met den troost, dat hij zijn leven niet op het schavot geëindigd heefl. Kunt gj daarin een troost voor ons vinden? vroeg Theobald. Blijft de schande niet op zijnen en onzen naam nisten? Denkt ge dan niet aan zijn gevangenschap en de vrceselijkc zielesmarten, die zijn dood vooraf gingen en een plotseling einde aan zijn leven maakten? Ik heb met den geestelijko gesproken, in wiens ar men hij stieiT. hij getuigde van hem als van een boetvaardig man, die, vol vertrouwen op Gods rechtvaardig heid was. Neen, neen, het zijn geen leugens, geen phantasiebeeldendie ilezo laatate brief behelst; het is de zuivere waarheid, en ik klamp mij aan de hoop vast, dat ook dit duis- tere raadsel nog eenmaal opgelost nic^e worden. Werner Staudinger legde do han den op den rug en wandelde met een somber gelaat op en neer. En hoe wilt go dit vaadsél oplos sen vroeg hij. Dat weel ik nog niet. Den inhoud van dozen briof moet do gansche stad vernemen drukt één courant hom af, dan zullen de overigen hem ongetwij feld overnemen. Staudinger bleef stilstaan, do vore tusschen aijn wenkbrauwen was nog .dieper geworden. En wat denkt go hiermede te win- i vroeg hij. Oordeelen, dio voor u niet aangenaam kunnen we zen. Geloof zult ge bij niemand vin den, daarentegen brengt ge die ramp zalige geschiedenis weer eens in alle kringen ter sprake, en in uw eigen belang kunt ge toch slechts vven- sclion, dat zij zoo spoedig mogelijk vergelen worde. Onder dezo omstandigheden niet. wierp Broni tegen. Wij zijn 't aan het aandenken van onzen vader ver schuldigd Luister naar den raad eens vriends, viel Staudinger haar zóó scherp in de rede, dat broer en zuster hem verwonderd aankeken. Gij be zorgt u zei ven slechts ergernis, en ge moedsaandoeningen, niemand zal uw handelwijze goedkeuren ja, ik zie hot er zelfs nog van komen, dat ge uit uwe betrekkingen ontslagen wordt ln vredesnaam dam maar viel Theobald hem in de rede. Wij doen onzen plicht en mogen daarbij onze belangen niet op den voorgrond stol len. Wij meenden reeds, dat gij ons zoudt ondersteunen. Ge hebt immers zoo vaak gezegd, dat onze anno vader uw beste vriend g©vvecst was, en bij gevolg moest ge het ook als een vrien denplicht beschouwen Om aan deze verklaring geloof te schenken en nu naeporingen in het werk te stellen, dio onmogelijk tot eenig gevolg kunnen leiden ging Op de Weet perzij de sloegen de in brekers tweemaal hun slag. Er werd een bezoek gebracht aan de slagerij van den heer A. Okhuizcn, Wcosper- zijde 85. Een glasruit van een achter deur werd hier verbrijzeld; de buil was slechts 6 gulden en eenige siga- In het liuis van den heer Ilibbeln fabrikant in veraéhtingsartikolen, eveneens op de Weesperzijde wonen de, werd ook ingebroken. Daar de be woner nog uitsledig la, zal eerst, la ter vastgesteld kunnen worden, hoe veel vermist wordt. De kasten waren opengebroken cn er was veel onder ste boven gehaald. Naar alle waar schijnlijkheid is hier ook goud en zil ver gestolen. Mr. S. MULLER Fzn. herdacht Maandag zijn 40-jarig jubilé als gemeente-archivaris te Utrecht Hij is hartelijk gehuldigd. Aan den jubilaris is een lijst van alle geschriften van Mr. Muller aan geboden, namelijk 520. Do lijst te ge bonden in zwijnsleeren band. De Koningin heeft den jubilaris be noemd tot Commandeur in d© orde van Oranje-Nassuu. DE VOORTVLUCHTIGE BAN- KIERSBED1 EiNDE. De met een belangrijk bedrag voort vluchtige Bredasche bediende D© Bor des is, zooals we reeds meldden, gear resteerd. Over deze arrestatie moldt men neg: Zaterdagavond om half negen arri veerde De Bordes per auto bij zijn vroageren vrined Hendriks, een café houder, wonende een half uur gaans van Tiliburg. Ilij vertelde na liet ver dwijnen met de f 55.000 van den lieer Van Mier'.o te Breda eenige dagen te Darijs doorgebracht te hebben, daar na te Antwerpen zich opgehouden te hebben en nu van Antwerpen was gekomen om na een kort bezoek we der daarheen en vervolgens per nacht trein naar Parijs te vertrekken. Hij wilde een oude schuld v f 12.50 aan Hendriks afdoen en betaalde met een bankbiljc-t van f 200, doch daar Hen- drif-.'S niet kon teruggeven, liet De Bordes hem het bankbiljet maar hon den. Om kwart over negen vertrok De Bordes per auto naar Antwerpm, zoo als hij zeide, via Breda. De politie werd hiervan verwittigd. De commissaris van politie te Tij burg. de heer Soentjens, trok er met ec:. paar hoofdagenten per auto op uit naar Antwerpen. Daar word met be hulp van een paar agenten van politie een onderzoek gedaan in nachtcafés en vooral ook bij chauffeurs, dio bij hun auto's stonden. Bij deze laatsten werd een ontdek king «rdaan, die tot de arrestatie van De Bordes leidde. Een der chauffeurs had namelijk van zijn collega verno men dat hij mot oen beer j>er auto naar Tilburg was geweest en na twaalven was teruggekeerd. Deze chauffeur werd nu in tiet nachtelijk uur opgezocht in zijn woning in de wijk Berchem. Hij verhaalde zijn tocht naar Tilburg, herkende in de hem" vertoonde photo den lieer wien hij naar Tilburg had gereden en 1c- mggebracht bad in Hotel de Boule vard, Place de la Commune. Dar-r had de arrestatie van Do Bordes op zijn slaapkamer plaats. Ilij was nog in het bezit van ruim f 41.000 met welk geld bij ter beschikking dor Anlwerp- sche justitie is gesteld ia; afwachting van zijn uitlevering aan do -iQiitie te Breda. EEN CHINEESC1IF, HULDE AAN ONZE KONINGIN. Door de Chineesche vereentging „Tiong Hwa Hsvee Kwan" in Indiö werd ter herinnering aan de onaflian- kelijkhcidsfeesten een souvenir voor II. M. de Koningin vervaardigd, be staande uit een heilwensch, in Chi neesche karakters, geborduurd met gouddraad op gele zijde. Reeds werd door de Regeering goedgekeurd dat liet' huldeblijk aan H. M. de Konin gin zou worden opgezonden, meldt het N. v. d. D. v. N.-I. GEDOOD. Op een fabriek te Alterade (Duitsch tand) heeft de werkman N. Bosch, uit Culemborg, het ongeluk gehad door een afbrekenden eleclrisclien kabel ge troffen te worden, ilij was terstond eeri lijk. Dr. D. BOS. Het bestuur uer National© Vereent- ging voor Handelsonderwijs benoem de in zijn jongste vergadering den heer Dr. D. Bos tot eere-voorzitter. Staudinger met bitteren spot voort. Dat rnoogt ge toch niet van mij ver wachten, te meer daar mijn zaken toch reeds al mijn tijd in beslag ne men. Nu, dan zullen wij het alleen ondernemen, zeido Broni vastbera den. Spreken wij er niet verder over, Theo, een inwendige stom zegt mij, dat wij wel onlievooi oordeelde menschen zullen vinden, die ons ge loof schenken en zich met ons verbin den. Go wilt dus tegen mijn raad in bandelen? vroeg do makelaar drif tig W ij handelen, gelijk plicht en ge weten het ons gebieden, antwoord de Theobald, ik begrijp niet waui- oai ge u zoo opw milt. W mineer ge ons geen hulp verleenen wilt Wederom Het zich op dit oogenblik een zacht kloppen vernemen, do deur werd haastig geopend, en Elza ver- toonde zich op den drempel Met een uitroep der blijdsto verras sing sprong Brom van haar stoel op. Elza S Lieve, beste Elza 1 riep zij, en een oogenblik tater lagen de heide vriendinnen in elkanders ar men. Werner Staudinger stond midden in de kamer, roerloos, een beeld gelijk, zijn blik rustte doorborend op de bei de meisjes hein scheen dit tooneel. dat overigens toch ooo natuurlijk eu Onze Lachhoek STORMACHTIGE BLIJDSCHAP. De bekende componist Albert Lort- zing had eens, toen hij te Leipzig ziel» bevond, van zijn vriend Philip Heger, een dag voor de trekking, een kwart- lot in de Staatsloterij overgenomen.. In zijn w&rk verdiept, met een kop koffie in de hand en zijn bescheiden tweede ontbijt voor zich, zat <le wak kere, altijd opgewekte, maar mc-t aardsche goederen niet gezegende Al- bert in zijne kamer, toen Reger het vertrek binnenstormde, hem om den hals viel en jubelend uitriep: Bravo, mijn jongen, 't is je van harte gegund! Je bent 'n brave kerel, huisvader met veel kinderen lk gun het jc van harte! Daarbij had hij den verbaasden componist liet kopje uit de hand ge slagen, hij brak twe© vensterruiten en rende de trap weer af. Lortzing bleef onthutst zitten en geloofde, dat zijn vriend plotseling gek geworden was. Maar tot zijr. groote vreugde mocht hij nader vernemen, dat zijn kwart- lot, van Reger gekocht, met een prijs van duizend thaler uitgekomen was; een gelukje, dat zijn lieve vriend op zoo eigenaardige wijze hem meege deeld had. KERKBRAND. Men seint ons uit Wormerveer f Zondagnacht omstreeks 12 uur bralt brand uit in de kerk der Doopsgezind© Gemeente alhier. De brandweer was onmiddellijk tor plaatse; het gelukt© haar, na een uur werkens. den brand te bhisschen. Fr is zeer geringe brand- doch aanzienlijke waterschade. D© brand is ontstaan ten gevolge van het doorgloeien van een kachelpijp. HET COLLECTIEF ARBEIDSCON TRACT IX DE R1JNSI.EEPVAART. Men seint ons uit Rotterdam: Het collectief contract is nog niet geteekend. Zaterdagmiddag hebben de besturen over verschillende artike len besprekingen gehouden, maar men is niet tot overeenstemming go- komen. Woensdag vergaderen do be sturen van de werkgevers- en arbei dersorganisaties weder. DE ZAAK-P!NIIEIRO. Pinhe.ro is in het laatst van de vo rige maand door Oostenrijkseh© regeering aan de Belgische uitgele verd. TYPOGRA FENSTAK1NG. Bij do N. V. Boekdrukkerij voor heen L. van Nifterik te Leiden hebben 27 man het werk gestaakt. Zij eisch- ten invoering van oen collectief ar beidscontract en dat do firma lid moest worden van den Nederland- schen Bond van Boekdrukkcrspa- troons. Do eerste eisch werd ingewil ligd, do tweede niet, waarop het werk werd neergelegd, zoo meldt do ,,N« R. Ct.". Men meldt nader: De staking bij de firma Nifterik ï3 geëindizd De eischen der stakers zijn ingewilligd. URK GEÏSOLEERD. Men meldt van Urk d.d. 31 Januari aan „Het Vad.": In weerwil van den dooi is ons eiland nog overal door het ijs ingeslo ten. Noord-, Oost-, Zuidwaarts is de zoo één groot, donker getint ijsveld alleen in liet Westen is veel water te zien. Reeds een week tang. sedert Vrijdag 23 Januari, toen de „Minister Havelaru" de post uit Kampen over bracht, is Urk van alle gemeenschap met den vasten wal verstoken ge weest. J.l. Dinsdag 27 Januari vertrok een ijsvlet van hier naar Schokland, waar d© postzakken verwisseld zou den worden met de uit Kampen aan gebrachte. Door den slechten toestand van hei. ijs en wegens mist kon dio vlet evenwel niet terugkeeren. Heden is van Enkhuizen uit een sleepboot langs Urk in do richting Schokland gestoomd, om te trachten die vlet met do post naar hier te brengen en daar na de post van Urk naar Enkhuizen te vervoeren. Er is hier gebrek aan gist. Heden kon hier niet gebakken worden. MOORD. Een gruwelijke moord is te Ruur'.o gepleegd. Een zekere v. d. M. kreeg twist met een buurman, die eenigen tijd een zoogenaamden melkrit voor v. d. M. waarnam, over het uit te ce- falen loon, v. d. M. sloeg zijn buurr man iilc-t een mestgaffel eenige ma len op hei hoofd, zoodat deze leven loos ineenzakte. (N. n. ct) ONGELUKKEN. Dinsdagavond om elf uur kwam de alleenwonende 82-jarige B. M. te Stap horst, met de tamp te vallen. Toen de buren lui lp kwamen bieden, lag dó licht verklaarbaar was, in de hoogst© verbazing t© brengen. Uit deze verbazing, die aan ontstel tenis gvensdo. werd hij gewekt, door dien Theo do hand op zijn arm legde. Ge wilt zeker wel de goedheid hebben, om ons alleen to laten verzocht Theo. Staudinger knikte werktuigelijk, hij nam van de meisjes, dio hem geen de minste aandacht schonken, met een buiging afscheid en noodigde Theo door een blik uit, hem to volgen. Heb ik goed gezien vroeg hij met gedempte stem, toon zij buiten waren. Js dat werkelijk juffrouw Hoppe Zij is hetzuchtte Theo, wiens oogen win blijdschap schitterden, wij hobben haar in lang niet meer bij ons gezien. Is zij met u ©n uw zuster be vriend Zij is een schoolvriendin van mijn zuster. Zco, zoo zcid© de makelaar op gerekten toon, terwijl hij den hoed opzette en do Jas losknoopte. ln lang elkaar reker niet gezien? Schijnt zich uwer reker plotseling weer to herinneren Zoo schijnt liét, mijnheer Stau dinger. en go zult begrijpen, hoe ge lukkig zulks mijn zuster moet ma- (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5