Hmslei'S SIËUE MEPHISTO TWEEDE BLAD Vrijdag 6 Februari 1914 Ëuitenlandsch Overzicht De Balkanvulkaan. Bulgarije niet oorlogszuchtig I Aan do diplomatieke vertegenwoor digers van Bulgarije in het buiten land is opgedragen de regeeringen, bij welke zij geaccrediteerd zijn, ie verzekeren, dat Bulgarije niet vrede lievende gevoelens bezield is en dat de geruchten omtrent een bondge nootschap met andere staten van al len grond ontbloot zijn. Grieken cil Albaneesen. Uit Athene wordt geseindBen pa trouille, die zich naar het Mobamme- dnansche dorp Bolena, gelegen in de Grieksche zóne begaf, werd onderweg aangevallen door Albaneezon. De patrouille verloor 3 man aan dooden en 3 man aan gewonden, ter wijl 8 man vermist worden. Van de Albaneezen sneuvelden 5 man. De Albaneezen werden op de vlucht gejaagd. De Grieksche regeering heeft de aandacht der groote mogendheden ge vestigd op de invallen der Albanee zen. Da liswausulngs-quasitie. Tegelijkertijd dat in den Duitsc'hen rijksdag door de ministers gewezen werd op de goede verstandhouding niet Engeland (zie ons vorig Over zicht) hield de Engelsche minister van buitenlandsche zaken een rede voering voor de Kanier van Koophan del te Manchester, waarin hij ook de buitenlandsche politiek en de vloot- quaestie behandelde. Over de nieuwe plannen van Win ston Churchill zeide Sir Edward Grey niet veel, en evenmin over de thans in Engeland weer algemeen worden de zorg voor de Middcllandsclie Zee. Wat hij zeide was voornamelijk be stemd om de liberale partij voor te bereiden op een verhooging van de vlootuitgaven, en dus ten weerlegging van hetgeen Lloyd George had gezegd in zijn bekende nieuwjaars-interview. Het zou onmogelijk zijn. meende Sir Edward, zoo Engeland plotseling zijn. scheepsbouwplannen staakt Want de toenemende uitgaven zijn geen Engelsche, maar een Europeesehe quaestie. De toeneming der Engel sche zeemacht is onvermijdelijk bij de voortdurende toerustingen van alle Europeesehe mogendhedenwant voor Engeland is de vloot, wat voor de vastelandsmogendhedon het leger bcteekent,. Dit is een wedstrijd, maar een waarin niemand den prijs kan win nen want aks het voorste paard den gang zou verminderen, zouden do an deren dat zeker niet doen. Sir Edward erkende, dat Engeland door den houw van den eensten dread nought een zekere verantwoordelijk heid had aanvaard; maar do steeds toenemende uitgaven worden niet door Engeland veroorzaakt. Duitsch- Jand houwt een vloot op grond van 'n program, dat Engeland niet kan wij zigen-, Frankrijk, Oostenrijk-Ilonga- rije. Rusland, Italië breiden hun vlo ten uit. Zoo Engeland een geheel jaar geen schepen bouwde, zou dat geen wijziging in den Europeeschen scheepsbouw brengen; maar voor Engeland zou een vermindeling "en hazardspel zijn, zoolaug geen zeker heid bestaat, dat die door geheel Eu ropa zou worden nagevolgd. 0:k in Engeland nemen de klachten over de toenemende vlootuitgaven; toe; en al zegt Sir Edward, dat En geland den financieelen druk niet er ger voelt dan de andere landen, hij moet toch erkennen, dat het als koop mansvolk overtuigd is van de impro ductiviteit der uigavu, en dat het zorg voelt voor het crediet, niet alleen van Engeland, maar van geheel Europa. Om die redenen zou Sir Edward voor een beperking der krijgstoerus tingen zijnmaar hij acht het doel loos een beroep te doen op de andere volken, dat niet welkom zou zijn en dat zij riet zouden aanvaarden. Want vele landen beschouwen de toerustin gen als een binnenlandsche quaestie, waarmede niemand zich kan en mag bemoeienen die landen zouden be sprekingen over een overeenkomst be schouwen als een aanmatiging, Daar om moet ook Engeland afwachten tot dat de andere mogendheden hetzelfde gaan inzien, dat een vermindering van toerusting wenschelijk en noo- dig is. Sir Edward Grey sprak ten slotte de verwachting uit, dal de financiëele moeilijkheden geleidelijk een atmos feer in Europa zullen doen ontstaan, die oen overeenkomst tusschen de mo gendheden op dit punt eer mogelijk zullen maken dan thans het geval is. Allerlei Spanning tusschen Ooslenrijk- Hongarije en Rusland7 In verschillende hladen wordt weer melding gemaakt van ontstemming en spanning tusschen Rusland en Oostenrijk-Hongarije. Waarom? dat weet niemand. Maar er zijn verschijnselen, die er op wijzen. De Russische gezant te Weenen is dadelijk nadat 'hij zijn geloofsbrieven aan den Keizer had overhandigd met verlof gegaan en nog niet weer terug gekeerd naar Weenen. De Oosten- rijksch-Hongaarsclie gezant te Peters burg is al weken geleden te Peters- burg aangekomen, doch wacht nog steeds op de audiëntie bij den Tsaar, om zijn geloofsbrieven to overhandi gen. Dit is te meer opmerkelijk, daar de Tsaar wel don Itec-meenschen ge zant ter overhandiging zijner geloofs brieven ontving, doch den Oostenrijk- schen gezant laat wachten. Daaruit leidt men te Weer.en af, dat de officieele Russische kringen hel persoonlijke diplomatieke ver keer met liet Weener kabinet tot't al lernoodzakelijkste willen beperken. Sedert Augustus worden de loopenda zaken in de Russische ambassade te Woenen door den chargé d'affaires, prins Kocdatsjef, behandeld. Maar over de reden van de verkoe ling wordt het stilzwijgen bewaard. Vredesverdragen. Volgens een bericht aan de „Times" uit Washington heeft 't departement van buitenlanckscho zaken aldaar meegedeeld, dat de Engelsche regce- ring het door Bryan voorgestelde vre desverdrag in ernstige overweging heeft genomen. Engeland, zoo zegt de „Times"-corrcspondent, is de eerste groote mogendheid, die deze houding tegenover de denkbeelden van Bryan aanneemt. Wij herinneren er hier aan, dat in elk geval Nederland de eerste Euro peesehe mogendheid is, wier regee ring de voorstellen ion Bryan heeft aanvaard. Uil den Zuid-A/rikaanschen Volksraad. Nadat hij Donderdag nog twee en een half uur het woord had gevoerd, bracht minister Smuts zijn rede ten einde. Hij stelde in het licht, dat de ernst en het bijzonder karakter van de crisis en het succes van de maat regelen, genomen op grond van de be palingen van de wet op den slaat van beleg, de afkondiging daarvan had den gerechtvaardigd. Hij verdedigde de verbanning op grond, dat de open bare veiligheid deze had geëischi en haalde daarbij gedeelten uit redevoe ringen aan van de gedeporteerden, om aan te loonen-, dat zij revolutie en een burgeroorlog hadden trachten uit te lokken. De gewone wet had zulk een toestand, die werkelijk aan een bur geroorlog gelijk was, niet .voorzien. Het Huis werd daarop verdaagd. De omwenteling in Peru. Het congres van Peru kwam in buitengewone zitting bijeen, en be sloot een raad van bestuur te benoe men, totdat de niemve verkiezing zal hebben plaats gohad. De Peruaansche vloot erkende de nieuwe rngeering. President Billinghurst is vervallen verklaard van het presidentschap. Kolonel Benavldes is benoemd tot voorloopig president en minister van oorlog en Manzanilla tot minister van buitenlandsche zaken. Binnenland POSTZEGELS. Behalve de lueuwo 1 1/2 cents-post zegels zijn meldt „De Maasb.", nu ook in omloop gebrachte nieuwe 50 cents-postczegels, waarvan do komst indertijd reeds in het vooruitzicht werd gesteld. Zij hebbon een paars medaillon in grijze omlijsting. Er zijn dus nu drie soorten 50-cents-postzegels in omloop: de oude, do nieuwe en de Jubileum- zogela AFSCHEIDSCOLLEGE-PROF. DE ZWAAN. Voor een zeer talrijk opgekomen ge hoor heeft Donderdag prof. dr. J. J. de Zwaan, buitengewoon hoogleeraar aan de Leidsclie Universiteit, be noemd tot gewoon hoogleeraar aan de koogeschool te Groningen, afscheid genomen van zijn Lcidsche collegian- De titel van zijn rede was: Ooster- sclie poëzie. FEUILLETON Vrij naar het Duilsch van EDWALD AUGUST KöNIG. 46) Gekheid, ik hoorde hem zooevea nog kloppen, maar hij laat zich niet storen, en zijn dochter schijnt ook nsot thuis te zijn. Enfin, er is ook geen haast bij, ik wilde hem alleen maar vragen of hij geen antiquiteiten in die oudo kast gevonden heeft, hij beloofde mij, er eens naar te zullen kijken. Ik kan echter wachten, wan neer je en- niets op tegen hebt, ga ik eau eind met jo mede. Het zal mij hoogst aangenaam zijn. en nog liever zou het nnj wezen, wanneer ge een kop koffie bij ons fcwaamt drinken. Oom Frans schouderde zijn para pluis en bood haai1 den arm, dien zij zonder aarzelen aannam. En waarom vroeg li ij. Omdat mama wil, dat ik don jon- gon Staudinger huwen zal, en wijl ik weet, dat ge in dezèn strijd op mijn zijde zult staan. Zoo, zoo bromde de oude heer, heeft SUiudingor dus reeds aan zoek om je hond gedaan Zijn vader deed het voor hem en mania heeft haar toestemming gege ven. En je papa f 1-Iij zou mij gaarne willen helpen, maar Ik weet er alles van, hij bezit er den moed niet toe, viel oom Frans haar wrevelig in do rede. Ja, kind- lief, wanneer je mama eenmaal haar zinnen op iets gezet heeft, dan is het buigen of harsten, de beste redenen vinden zelfs geen gehoor. Het is helaas zoo, zuchtte El- za. Maai* mama moest toch het ge luk, harer kinderen in het oog hou den. Wanneer ik haai verklaar, dat ik aau de zijde van dezen man onmo gelijk gelukkig kan worden Dan bewijst zij je onwederlcg- baar, dat je dwaalt, ik ken datEn eerlijk bekend, heb ik ook geen lust. om mij daarover in een stryd met haar in te luien, want liet is ontwij felbaar, dat wij daarbij aan het kort ste eind zouden trekken. Of wij in dezen strijd overwinnen aan wel het onderspit delven, oom, ik zal mij aan dit hevel van mama niet onderwerpen, zeide Elza op zulk een vastberaden toon, dat haar bege leider haar vol ernstige ljezorgclihcid aankeek. <r-. Kom, kom, antwoordde hij ZIEKENFONDSWEZEN. De Landelijke Federatie ter Behar tiging van het Ziëkênfondswez: n heeft, do Koninklijke goedkeuring ha rer statuten verkregen. PER SON EEL GE VA XG E NISSEN. Do Alg. Ned. Ambtenaarshond heeft eon adres aan den Minister van Ju stitie gericht v-aarin men leest, dat de Bond met groote waard eer in g heeft gelezen de woorden, door don Minister gesproken bij de behande ling van de begroeting 1914 in de Tweede-Kamer der Stalen-Generaal', op 18 December ,uit welke woorden opnieuw het voornemen is gebleken, de salarissen van het 'gevangenis oorsonecl, zoowel in de hoogere als in dc lagere rangen, te herzien. Redenen waarom de Bond verzocht: lo. eeno nieuwe indeeling dor ec- slichtcn te willen verbinden aan dc toegezegde salnrisrogeling; 2o. om de organisatie in vóór-over leg te hoorcii. VLIEGENDE POST. Men schrijft aan 't Hbid.: Het eiland Urfc is eenigen tijd van liet. verkeer verstoken geweest Geheel geïsoleerd lag het eilandje te mid <len der enorme ijsvlakten. Geen pest kon het plaatsje bereiken en nog slechts op het a'le-rlnatstste kot! don bakkers gist worden verschaft Was hier nu niet een mooie gele genheid geweest, voor onze militaire vlieger» to Soesterborg, om het prac tise! i nut von rle vlieg mach :ne te de- monstroeren? Mij dunkt van wel. Mo- gel! ijk dut or op eilandjb zelf geen geschikt landing terrein is, doch men had kunnen dalen tot een gering hoogte en dan' den postzak kunnen laten vallen. M.i. hebben onze Soesteirbergsehe vliegers hier Óen schoonc gedegenheid voorbij laten gaan. De redactie merkt op: Wel, als de vliegers, of de post-, of... de inzender vroeger op het idro gekomen waven, wie weel wat er ge beurd was! Misschien later eens! VERZAMELING KON. -MIL ACADEMIE. Met voorkennis van den gouver neur dor Kon. Mil. Academie is naar De Telegr. meldt een commis sie gevormd, met het doel, een go sohieilkundige verzameling te stich ten, betrekking hebbende op de Kon. Mil. Academie. NAUWLEH EN-DE KOMMIEZEN. De Zutph. Ct. schrijft: Menschen, die even de Duiische grens over moeten, mogen er wel aan dienkon, dat de kom mieze n daar erg nauwleittend toekijken. Ons kwam toch een geval ter oore, dal wij ter waarschuwing van ande ren even willen vermelden. Een handelsreiziger, die zijn afne mers por fiets bezocht, wilde van Gen- dringen over Anholt naar Dinxperlo rijden, wat de beste weg is. Hij had zijn pijp en wat tabak bij zich en toen hij aan dc grens kwam, gaf bij eerlijk op wot hij had: een zakje ta bak. Dat werd nauwkeurig gewogen en 'de tabak bleek precies 55 gram zwaar te wezen. Die mocht de reizi ger niet onbelast in het Doitsolie Rijk invoeren; ware de tabak 6 gram lich ter geweest dan zou hij hebben kun nen doorgaan, maar nu moest hij 88 pfg. invoerrechten betalen. Op zijn aanbod om dan de tabak weg te ge ven of wen te verpen, gingen dè kom- miezon niet in: ook dat was'veibo den. En hij moest netjes een eind in de richting Gcndringen terugrijden om zich van zijn tabak te ontdcen. Die heeft hij toen maar onder een boom langs den weg neergelegd, niet een doosje lucifers er bij voor den ge lukkigen vinder want hij vreesde dat anders ook lio« tweede lucifers doosje, dat hij bij zich droeg, bo ast zou worden ais hij terug kwam. DE JASSEN- EN FIETSEN DIEVEN TE AMSTERDAM. Het is uit liet onderzoek gebleken, dat do gearresteerde „pleintjes-gas ten" behalve verscheidene jassen-dief- stallen ook vele fietsen gestolen heb ben, en wel niet minder dan twaalf. De vijfde jassen-dief, naar wien nog gezocht wordt, is bij de nadering van de jiolitio uil zijn woning ontvlucht. In do Ruysdaelkade wordt voorts nog naar jassen of fietsen, die daarin ge worpen zijn, gedregd. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN 83-jarigo grijsaard Staphorst in ltet vuur gevallen en zoodanig met brandwonden overdekt, dat hij aan do gevolgen is overleden. TYPHUS. Te 's-Gravenhage hebben zich, naar ue N. Cl. meldt, gelijktijdig 12 ge-val len \an ouderiruiktypiius voorgedaan. Het onderzoek naar de vermoedelij ke oorzaak wees uit, dat de 12 aange tasten op Oudejaarsavond oesters haddon gebruikt, herkomstig uit drio winkels welke hun voorraad van een vergoelijkend, do jonge Staudinger is wel is waar een lichtzinnig heer, maar Verdedig hem niet, ik ken uw oordeel ovev hem, en zelfs al" luidde het ook nog zoo gunstig, dan zou ik nog liever sterven, dan -zijn vrouw to worden. Bezit dan een ander je hart soms reeds Wellicht, oom, maar ook dan, wanneer dit niet het geval ware, zou mijn afkeer voor dit huwelijk daar door niet verzwakt worden. En praat nu net zoo lang als go wilt, mij dwingt ge niet, zelfs al moest het mij het le ven. kosten. Ja, als do zaken zóó staan, dan kan er natuurlijk geen sprako van wezen, zei-te oom Frans, wiens ge laat zich steeds bezorgder omwolkt had. llob je dat in dezelfde bewoor dingen reeds aan je mama gezegd Nog niet, papa ried mij dit af, doo.i ili voorzie, dat het wel tot deze verklaring komen zal. Met andere woorden dan is de breuk er. Dit echter moet verhoed worden, er hangen reeds wolken ge noeg boven uw ouderlijk huis. Wisten wij nu maar hoe Hel eenvoudigste zou zijn, dat papa deu ouden heer Staudinger do volle waarheid zei Dot 'zou mama hem nimmer ver geven. Och, met dpn tiid komt dat ook zelfde ©csterbanS te Tholen hadden L»ot rok kan. Waaruit de .conclusie ge trokken werd, dat dit oeslergchrutk hoogstwaarschijnlijk oorzaak werd van do typhusgevallen welke zich, in verhand inet het incubatie-tijdperk van typhus, dat van 3 lot uoken duurt, eerst thans openbaarden. Ofschoon niet allo gence3lioencn, die werkzaam waren Lij het onder zoek, volstrekt overtuigd zijn, dat de oorzaak bij het gebruik van schadelij ke oesters gezocht moet worden, kan toe hwoi'don aangenomen, dat dit en niets anders do oorzaak is. Het komt mee-r voor, dat het water van oesterhanken besmot is, waar van do oestorteclt de lasten draagt En als zoodanig stelt de. lekkernij waarvan hier sprake is don gebruiker zij hot gelukkig in geringe mote wel eens bloot aan de ziekte, waarom hei gebruik van rauwe molk en onge kookt water geschuwd plegen te wór den. Nader meldt het blad, dal een der patiënten overleden is en dut er voorts ecoige ernstige gevallen bij zijn. volksbond tegen drankmis bruik. Ite 41ste Algemeen© Vergadering van den Volkshond tegen Drankmis bruik znl dil jaar op Woeris-rag zó Augustus plaats lebben to Arnhem in het gebouw Musis Sacrum. HET DERDE ZIEKENHUIS TE AMSTERDAM. De Raad van Aansieioam heeft, na vor-1 g-jJöbalteea-, zonder -hoofdelijke stemming, aangenomen een motie van titon neer Y\ maul, om ue zaak van do ziekenzorg on het medisch onder wijs in haar geneelen omvang door een commissie (e laten onderzoeken. De motie luidt: „De Raad, geboord de beraadsla gingen in zake den bouw van een nieuw Gemeen te -z ie kenh u i sbesluit: „een commissie in te stellen, die do vraag op welke wij-zè in de behoefte aan meer ziekenbinsruimte, zoowel uit bet oogpunt van armenzorg als van onderwijs, moet worden voorzien, in haar geheelen omvang zal hebben to onderzoeken; B. en \Vun te noodigen intusschen do plannen bedoeld in bun voordracht van 13 Jan. 1914 met kostenbereke ning te doen uitwerken, opdat dus. vóór het geval de Raad naar aanlei ding van het Rapport dei- bovenbedoel de commissie tot de conclusie komt, dat do oplossing in de richting van de voordracht moet worden gevonden terstond tot de uitvoering kan worden overgegaan; „B. en W. uit te noodigen voorstel len te doen om door plaatsing van ba rakken te voorzien in den onmiddel- 1 ij ken nood aan ziekenhuisruimte; „B. en \V. uit te noodigen omtrent de samenstelling van bovenbedoelde commissie aan den Raad voorstellen te doen." EINDELIJK INGEREKEND. Sinds jaar en dag maakte hij Am sterdam onveilig. Oorspronkelijk van respectabele familie verschillends bloedverwanten bekleeden hoogst eer volle posities wist hij door zijn voorbomen vertrouwen In te boeze men en op allerlei manieren aan geld te komen, maar zorgde er steeds voor zooveel mogelijk uit de handen dér politie te blijven. En wanneer bij in het geheel niets meer wist om aan geld te komen, ging de man naar een van de eerste hotels, at en dronk van alles, logeerde soms enkele dagen vei uw écu dan zonder ieis .lo zeggen of verklaarde ijskoud dat liet nem op het oogenblik niet convenieerde te be talen Veertien dagen geleden nog werd hij naar een der politiebureuux ge bracht op klachte van afpersing. Maar do betrokkene in de chanv.ge- zaak vond hel beter de klacht in lo trekken. Dus liep de man vrij rond. Dooh slechts voor korten tijd. De man had ook een huishoudster. Beni ge maanden geleden moest de vrouw naar het ziekenhuis. Do man maakte van de gelegenheid gebruik om do piano van do vrouw het huis uit to holen en te verkoopen, maakte een geldswaardig papier en eon kostbaar tafelkleed, alles van de vrouw, te gelde. Toen de vrouw uit het ziekenhuis terug kwam bemerkte zij natuurlijk terstond hoe zij geplunderd was en een aanklacht bij de politie volgde. De man is nu gearresteerd on ter be schikking der justitie gesteld, zoo meldt het „Hbid.". UIT HET ISOLEMENT VERLOST. Men schrijft d.d. 4 Pebr. ran het eiland ILL': Voor het eerst sedert 23 Januari j.l. klonk hedenmiddag de fluh, der post boot „Minister Havedaaa-" over dit oil and, meldend dat zij aan deen ha- wel weer in orde, ging oom Frans geruststellend voort, ik rio er geen beteren weg op. Heeft mama, zonder jo_ te raadplegen, haar toestemming gègC'Vtn, dan ben je daar toch niet aan gebonden. Ik wil er met jo papa eens over spreken, bezit hij den moed niet om dozeiy fcqoop door to hakken, dan doe ik het. Staudinger zal onge twijfeld terstond terugtreden, wan- noer hij kennis draagt vu.n Je tegen zin. En waagt hij het niettemin toch, de vraag tot mij te richten, dan kan hij zich ook niet beklagen ovor het blauwtje, dat ik hem laat loopen, i zeide Elza, van lieverlede bedaarder wordende. Ook ik zou do breuk gaarne willen voorkomen, oom mijn vurigste wensch is het, dut mama vrij willig dit plan iaat varen, doch ik vrees, dat dezo wensch moeilijk te ver vullen zal zijn Moeilijk, herhaalde de oude heer. Laat mij voorloop!g bij je mama maar buiten spel, mijntegen spraak zou haar stijfhoofdigheid nog maar te meer aanwakkeren. Ik znl vanavond op het Casino met je papa spreken, wij beiden zullen wel den rechten weg vinden, om achter den rug Yan je mama om die zaak Ln orde to brengen. Ik zal heden tot een besluit moe ten komen, de bedenktijd is verstre ken. mama wil nu van geen uitvluch- vertdam was gekomen, 't ITr. d nm o gekcet, na uit don Keteimond losge komen te zijn, door hel nog sterk op- eengeachovdn ijs om het eiland le.bre ken, wat eersi na langdurig voor- en achteruitstoomen gelukt Is. Een ge regeld post- en personenvervoer is niet mogelijk zoolang er zooveel en sterk ijs voor de haven ia. DIEFSTAL MET GEWELD PLEGING. Do Tel. meldt: Woensdagavond omstreeks half tien meldden twee personen zich aan bij een bejaarde dame Ln de Schcomder- looslToat te Rotterdam, onder voor geven, dot zij over de levering van I: rui deniers waren kwamen spreken. Op die wijze biniiengoLaten. hebben z;j zich eerst gemasVard, waarna zij hot vertrek der dame binnendrongen. Zij grepen de oude dame bij (le keel, waarna een hunn. r haar een revolver voor het hoofd hield. Inmiddels hrak dc andere de kast open en hnaldo hij uit een trommeltje een banhtw' jet van f 200. Hiermede nog t>i-t torpetten, wees de dame hun hare papieren nan. Doch daarvan hel L n zij lilet veel meegenomen* Do politie onderzoek* dc zaak. ONGELUKKEN. Woensdagavond is eon ongeveer 600 kilogram zv.-aar ijzeren atehiflhek, op het terrain von het Blaouwboodan- veani, üan de Rijnhaven Nz. te Ibct- terdu.m, bij hert, sluiten omgevallen) en terecht gekomen op het hoofd van den 22-jairigen werkman J. W. M. K., uit de St. Janstraat ai! daar. Ue man sloeg lagen do straat en ln bijna lemstond overlieden, zoo meldt de N. R. CL Mr. FOCK. Dc oud-minister, mr. Focf\ lid vnn do Tweede Kamer, gaat voor een 4- of 5-tal weken op reis naar Tunis en Algiers, zoo meldt de Tel. EERSTE KAMERVERKIEZING. Mr. E. Pe'inck. benoemd tot presi dent b'j de ar i vokI isssmente - rech t- barik te Assen, zal bij aanvaarding ven dit ambt van rechtswege moeten aftrede», als üd vo n de Earale Kamer. Hij is dan echter herkiesbaar, DOOR EEN DOLLE K AT GEBETEN. Woensdag werd de werkvrouw Sol- terman, wonende Leódöchedwarasir., in haar werkhuis, aan den Groen- bugwal te Amsterdam, door een dolle kat gebeten, waardoor naar atrm lie vig opzw-oi. ln hot Binai'engasElvuis wénd haar de eerste huLp vorkend waarna ze naar haar woning werd vervoerd, zoo meldt do Tel. J. VAN V OLL EN HOVEN. De ongesteluheid, welke den heer T. van YoUermoven, lid der Tweede Ka mer voor Rotterdam IV, belel de ver gaderingen bij te wonen, is van vrij ernsiigen aard. Do heer Van Vollen hoven, die te 's-Graven'hage .woont, bahoort tot hen, me ton gevolge van liet gebruik van o-sicrs aau typhus zijn gaan lijden. Donderdag was zijn toestand wat beter. PENSIONNEER ING VAN WETHOUDERS. In den Hjlveisumschen gemeente raad werd een voorstel ingev.iend om B. en W. uit te noodigen een voorstel tot pensionneer!ng van wethouders voor te bereiden. B. en W bieden den Raad nu een ontwerp-verordening ter vaststelling aan. Het komt hun daarbij voor, dat als eenige oorzaak van pensionneering moet gelden hot feit, dat do wethou der genu rentte een bepaaluon tiju (ten minsio 18 -maaiicen) zijn ambt heeft vervuld. Vrat het bedrag van het pensioen aaiigua', meenen B. en W., dat moet woruen bepaald, dut da weihbuüer voor elk jaar dal hij zijn ambt waar nam, een pensioen van ƒ50 par Jaar moet genieten, met een maximum van ÏÜIO per jaar. Tevens komt hei B. en W. gewensch; voor, de verordening ook toepasselijk te verklaren op de wethouders, wier functie vroeger, dat wil zeggen vóór de in werking treding der verorde ning. is geëindigd, voor zoover zij op liet tijdstip, waarop de verordening iu werking treedt, nog in leven zijn. ONDER EEN BOOM VER PLETTERD. Te Soest is \Y oousdagmiddag de ÏT- jarigo arbeider Van VeJsen bij het dragen van een boom, gevallen en ge dood, doordat de boom op zijn hoofd neerkwam. len meer höoren. Houd jé dun ziek, klaag over hoofdpijn of over andere pijnen en blijf op jo kamer, men moet je dan wel met rust laten. Ik zal uw raad opvolgen, zei Elza na even nagedacht te hebben, doch mama zal waarschijnlijk aan mijn ziekte geen geloof slaan Bind dan een doek 0:11 je hoofd, jo voorgewende ziekte behoedt je ten minste voor d<) noodzakelijkheid, om ecu beslissend antwoord te moeten geven. Bronï Hagen is jo vriendin dus nog Dat in bruuf van je, dat jo die ongelukkige vriendin trouw blijft. Mama zal met dezen lof niet in stemmen. Ik geloof het ook niet «u daarom raad ik je aan. voorzichtig te zijn. Mama doet ook zooveel, wal ik niet kan goedkeuren, zei Elza op bitsen toon. Bijvoorbeeld Hoe oordeelt gij over mijnheer Gbamberfort Och, dat is een quaostie van smaak. Je mainu schijnt hen» een charmant mensch to vinden, ik kan hetzelfde echter met beweren, doch ik onthoud mij verder van elk oordeel, zoolang ik heci niet ken. Balthazar heeft hem vrij ou- hcu&üi ontvangen, en Paula neemt baar broeder hoogst kwalijk, nu 1 schijnt mama zich die twee auugetrok- Te Zevr-rijiur is door de marechaus see aangehouden II. J. E.. zich noe mende „wonderdokter", li ij is door do Duitse he regeerino over de grenzen gezet. E. moot nog 1200 dagen hechte nis ondergaan. Hij >s naar Arnhem overgebracht, zoo meldt 't „HWd;". OM 1/2 CENT. De Tijd meldt- De Hooge Raad is opgeroejten ge weest om uitspraak 1e doen over de belangrijke vraag, ontstaan bij de re geling dr- wivh-teiniiing door de Ge meente, of een water -en vim een winkel is 0 feen fabriek. Een water- en vuurvrouw te Arn hem had nl. des morgens vroeg, half vijf, voor een bal ven cent, een ketel tje heet water verkocht, dus vóór den tijd, waarop de winkels er mogen ge opend zijn. en zij w.-.» daarvoor ver oordeeld tot f 0.59 h'- to 'of een dag hechtenis. In beroep bij den lloogen Raad werd ten ha ren behoeve aangevoerd, dal een water- en vuurnering geen winkel is, doch een fabriek van heet water en gloeiende kooltjes. Maar do Hooge Itaad besliste, dat onder een „winkel" valt te verstaan een pand o {gedeelte van een pand, waarin een bedrijf wordt gemaakt van het ver- kcopen en afleveren van waren, ter wijl het niet ter zako doel of die wa ren daar ook worden gereed gemaakt of toebereid Hot beroep werd dienten gevolge verworpen. De zaak is van belang, omdat hier door ook is beslist, dat aan werkelij ke fabrieken niels zul mogen worden afgeleverd aan liet publiek en wellicht ook broodfabrieken, dagblad- en an dere driik'.'-omen er dóór kunnen wor den getroffen. Do Arnhemscho water -en vuurvrouw heeft een goed werk gedaan met al dus de strekking te doen ui komen van een maatregel, die hier en daar geno men is tot het tegengaan van overnia- lieen arbeid door winkelpersoneel. Als zii, wat bijv. to Amsterdam ge-' sehïedt, het heet water en do vuur- kóoltjes laat rondbrengen door een bezorger of bezorgstcr, dan is ze weer op dreef. LIT DE STAATSCOURANT. Bi} Kon. Beshut zijn benoemd in do orde van Oranje-Nass.uu tot ridder met de zwaarden, do heer dr. P H. van Roojen, Schiedam, res.-cff. v. Gezondheid 2e kl.; tot ridder, de heor F. Hijmans, Amsterdam, beiden arts bij do Ned. Roode Kruis ambulance in Servië. Is aan \V. F. Smits, op verzoek, met ingang van 6 Februari eervol ontslag verleend als burgem. der gom. Jut- phaas, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem in die ba trek king bewezen. Door do air.-rechtbank te Alkmaar is, ter vervulling der vacature van kantonrechter te Dón Helcfèr, de vol gende alfabetische hist van aanbeve ling opgemaakt: mr. E. Bonn, kanton rechter tc Tholen; mr. P. II. F. Bijl de Vree, griffier bij het kantonger. le Amersfoort,ten mr. J. Sickenga, id. id. te Harlingen. CIRCUS CARRé. Het Cirous Carré geeft thans to FruT tert a. d. MnSn voorste-tlinuv-n in de Festival*©, een circus mei 15.000 plaatsen. 'V hear Vbori Carré beschikt over 500 artïs-:en en bedienden. 300 paar- den en 250 andere dieren. Nederland zal ook door het gezelschap bezocht worden. DE WERKLOOSHEID IN DE DIA MANT-INDUSTRIE. Het aantal werkloozo cl ia man the werkem te Amsterdam is deze week verminderd van 4275 lot 3872. Hoewel het werkloozen-cijter nog zeer groot is, kan toch, vooral omdat ook do vorige week een belangrijko vermindering te constateeren viel, op leving der industrie waargenomen wórden. MOORDAANSLAG? Woensdagavond heeft de sergeant majoor der grenadiers B, die in on min leefde met zijn vrouw, een revol verschot op haar gelost in hun wo ning aan de Boylestraat te 's-Graven- hage, echter zonder haar te treffen. Zij vluchtte het huis uit. om hulp roepende, lien in de nabijheid wonen de inspecteur der reclwrcho kwam daarop toesnellen en arresteerde den sergeant-majoor, die thans, als ver dacht van poging tot doodslag, in verzekerde bewaring wordt gehouden. De sergeant-majoor is later op vrije voelen gesteld. Hij verklaarde, slechts een losse patroon to hebben afge vuurd. Zijn echigenooie wenschte niet dat een vervolging zou'worden inge steld, zoo meldt de N. R. Ct. kon te hebben, Paula 011 Chamberfort waren hedenmiddag bij ons te dinee- ren gevraagd, maar Balthazar heeft geen uitnoodiging ontvangen. Na ta fel zijn beiden den tuin ingegaan, en enkele gezegden van mama verrieden mij, dat zij dit engagement wenscht en verwacht. Het engagement van Paula met Chamberfort vroeg oom Frans driftig. Neen maar, dat zou een fraaie geschiedenis wezen, die ons zeker geen van allen veel vreugde veroorzaken zou. Ill kun daarover niet oordeelen, doch daarvan ben ik overtuigd, dat ■leze verloving een onherstelbare scheuring m onze tuuiiUe brengen zou. Balthazar en Gerard zulten wel nimmer vrienden met dezen zwager worden. ix ij is liét nog niet, kindlief. Pau la zal wel niet 100 dwaas zijn, om den eersten deu besten haai- hand t« schenken, zonder vooraf eens infor maties omtrent i»em in te winnen. Maak jo voorloopig echter nog maar niet bezorgd, met Paula zal ik ter zij ner lijd ook eens een ernstig woordje spreken, zij hecht nogal waarde aan mijn raad. Zij waren thans <te straat ingesla gen, waarin Elza's ouders woonden. Oom Frons bloef staan en reikte zijn begeleidster de hand. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5