Build's Dn MEPHISTO TWEEDE BLAD Dinsdag 10 Februari 1914 OM ONS HEEN No. 1887 Over een Baarlemsch Maandblad. Zoo ïiu en dan verschijnen er in Haarlem van die blaadjes, waaraan je zoo bij den eersten oogopslag al zien kunt, dat zo 't niet lang zullen maken. Stumpers met de doodskleur op de wangen. Van den grooteren broer wordt dan verwacht, dat hij iels vriendelijks zeggen zal over 't pas verschenen kleine zusje en dat doen wo dan, voor zoover als 't mogelijk is onder het noodige voorbehoud. Maar een enkelen keer, als 't je toch be kruipt vanwege al die bij voorbaat verloren kosten en moeite, zeg je pre cies waar 't op staat en dan is Leiden in last: het lieve zusje geeft, met de kracht van longen, die je wel eens meer met verbazing bij zuigelingen opmerkt, verontwaardigd bescheid en laat niettemin, kort daarna, haar laatstcn snik schiVten. En wij zien uit naar den volgenden optimist. Hoe we indertijd het „Maandblad der Haarlemsche Handelsschool-Ver een iging" begroet hebben, weet ik niet meerwaarschijnlijk ook wel in den stijl van- „ach, je zult het wel niet lang maken, laat ons je korte leven niet.door onvriendelijke opmerkingen verzuren". Welnu) wanneer dat zoo is, dan blijkt dat we ons vergist heb ben, want het Maandblad leeft nog: het nummer van Februari, No. 5 van den 3den jaargang, ligt vóór ons en dat wel, als ik van zwart en wit zoo zeggen mag, met den blos op de wan gen. Mededeelingen van het bestuur, verslag der algemeene vergadering, een artikel over het giro-verkeer, het Panama-kanaal, Handel is philantro- pie, Schomeravondkrabbels, Haar lem's Lief en leed, Herinnering aan do leden, Ingezonden stukken, Chari vari en advertenties; kortom het is een compleet orgaan, waarvan de laatste rubriek niet de minste is, want Wat zouden zij en wij wezen zonder annoncos? We zouden eenvoudig niet zijn. En hoo kan een orgaan, een cou rant. bestaan zonder optimisme? Ms ik daar zie op de eerste bladzijde, der mededeelingen van het bestuur, dat er een plaatsingsbureau is ge sticht, en dat daarover aan verschil lende groote ondernemingen een cir culaire gezonden zal worden, dan vraag ik me wel een oogenblik af, of inderdaad een dergelijk bureau, geëx ploiteerd door de belanghebbenden ie!f, de klandizie van de patroons wel tal veroveren, omdat daarbij onder zoek naar bijzondere eigenschappen en deugden van een sollicitant op eigenaardige moeilijkheden zal stui ten, maar dan berg ik het volgende moment dezen twijfel der koude prac- tijk weer op en zeg liever: jongens, neenheeren, juister nog... vrien den, probeert het maar. Gaat het, dan is 't zooveel te beter, gaat het niet, dan heeft het -alweer ervaring opge leverd en die is waarlijk ook niet zon der nut, gelijk duidelijk wordt uit een stuk van el Cabalero aan de leden, waaraan ik mij veroorloof, het vol gende te ontleenen We hebben een Club-Marsch, een Club-lied, een Revuo slaande op de schooltoeslanden, con or kest, met een verdienstelijken di- rigent-conjponist, een massa too- neelspelers en een. verdienstelijk regisseur, een schrijver, een tijd schrift, een bibliotheek, een in lichtingsbureau, een verzameling handelsproducten, en een Plaat singsbureau, (wordt aan ge- werk'). Goed-goed-allemaal goed en mooi en lief en aardig. Maar graag zou ik erop hamerenOnze: vcreeniging is een Handelsschool- verecniging. We moeten een bond vormen voor latere connecties. Ons tijdschrift? 't Lijkt er niet naar. O, zeker het is heel aardig al die „lovo-stories" en moppen en dergelijken, maar „lovo" is geen handel, evenmin als moppen. Onze bibliotheek? Slechts 2 of 3 maal is er wat uit geleend. Ons jnllchtingsbureau? Zoolang ik het bureau houd, zijn mij nooit an ders inlichtingen gevraagd dan over de fuiven. De verzameling handelsproduc ten, waaraan onze geachte Eere- Voorzitter een begin heeft ge maakt met jden Hamburgscheu rubberbal?? Als rnen hel museum, de verzameling ziet, dan ligt die bal daar nog steeds alleen. Er is niéér in de wereld, dal men \vel wenscht, maar niet zoo gemakke lijk bereiken kan. Laat ik el Cabalero troosten met een woord van Camegio, dal in handelskringen wel gezag zal hebben „iemand bereikt op den duur wat hij inet Ijver en energie ernstig wil." Niets is aangenamer, dan te zien op hoe verschillende manier, telkens in andere toonsoort, maar altijd met het zelfde doel, verschillende schrijvers iu dit nummer hunne medeleden aan sporen om toch belang te stellen in do vereeniging en haar ontwikkeling, nu en in de toekomst. Maar de rubriek ingezonden stuk ken in dit nummer zou ik graag ge mist hebbc-n. De heer X. (ik doe den schrijvers een dienst door hun ware, voluit neergeschreven, namen niet te noemen) komt op tegen een verslag van den heer IJ. De heer IJ. ant woordt. Volgt een ingezonden stuk van den heer Z. tegen den heer IJ-, waarop deze eveneens van repliek dient. Het geheel is meer dan drie ko lom lang, een heele pagina; jammer van de plaatsruimte en van de vriendschappelijke verstandhouding. X. vindt IJ. hatelijk en IJ. taxeert X. als „niet weinig verwaand," terwijl do discussie tusschen Z. en IJ. loopt over dit handelsvraagstuk, of Z. zich op de eerste vergadering die hij bij woonde, aan de oudere leden en het bestuur had behooren voor te 6tellen. Voor de toekomst van Z. kan dit schrikkelijke feit geenerlei gevolgen hebben, omdat wanneer hij later met zijn monsters op reis is, het allereerst noodige wel wezen zal, dat hij zich aan de klanten voorstelt. Dat komt dus wel terecht. Maar wat je als ouder mensch zoo'n debat lezende, zoo iam- mer vindt, is dat dergelijke quacntles toch eigenlijk vooi'.den rijperen leef tijd bewaard moesten blijven. Wij volwassenen, houden ons daarmee be zig als we niets beters te doen hebben, maar wat kan jullie bezielen, vrien den, om daar je jeugdig optimisme mee te bederven? Zeurt toch niet over burgerlijke beleefdheid en ongepast heid en hatelijkheid en schreeuwerig heid en onsympathiekheid. Later als jullie elkaar tegenkomt met dezelfde offerte, bij denzelfden klant, op het zelfde uur, dan komen helaas en driewerf helaas al die en nog veel meer qualificaties gauw genoeg naar boven. Blijft optimisten als V., die in dit nummer van uw maandblad schrijft: Handel is ■philantro'pie. Gelooft ge het niet? Hij zal 't u bewijzen: Philanlropie is in het algemeen het streven om het geluk van de menschen te bevorderen. Dit ge luk zal ook bevorderd worden 1 door hun maatschappelijken toe- stand te verbeteren. Verbetert dus de koopman den maatschappelij-j ken toestand der menschen door' zijn bedrijf, zoo bewijst hij de maatschappij diensten, waardoor zij als geheel heter in haar be hoeften kan voorzien. Hierop volgt een beschouwing over den koopman, wiens tusschenkomst noodiger wordt naarmate de voort brenging zich meer specialiseert, die het goed ontbiedt daar waar men het noodig heeft en het verkoopt in de hoeveelheid, waarin men het behoeft. Maar de koopman doet nog moer, 'uis ter* maar: Ook bewijst de koopman door de z g. speculatie, d. i. het opkoo- pen van goederen in tijden van -overvloed als do prijs laag is, om het in tijden van schaarschte bij hoogo prijzen weer te verkoopen, do maatschappij een grooten dienst. Hij mag dit doen uit eigen belang, om winst te behalen, maar de dienst aan do maatschappij blijft er een gevolg van. Wie dit leest begrijpt pas goed waarom trusts en corners zoo geliefd zijn bij de menschen! V. laat niet na, ons zijn toelichting op dezo stelling te geven Immers door zijn inkoopen in de tijden van overvloed is de prijs daling tegengehouden, daardoor is van het artikel minder ge bruikt, zoodat in den t(jd van schaarschte van productie èn door deze oorzaak èn door dat de koop man bewaard heeft, meer van liet goed in voorraad is, dan er an ders zou zijn." Ik lever deze bespiegeling aan de overwegingen van het publiek over, er aan toevoegende, dat wellicht de philanlropie van den koopman op andere gronden beter betoogd zou kunnen worden. Dit is wel zeker, dat in de buurt waar naderhand de heer V. zich vestigt, de prijzen neiging tot klimmen zullen gaan vertoonen en dat wel op grond van algemeene naas tenliefde. Mogen wij, lezers, in het volgende nummer een beschouwing in tegen- overgestelden geest verwachten? Mei belangstelling zien we daarnaar uiL Als ingezonden stukken k la X. IJ. Z. vervallen, is er ruimte genoeg. En ik zeg het nog eens, werkelijk in ernst- het blaadje is sympathiek, niet altijd om wat het bereikt, maar om wat het tracht te bereiken. J. C. P. Buitcnlanrïsch Overzicht De BalkanvicJkaar». De vorst van Albanië. Van goed ingelichte zijde verneemt het „Borl. Tageblatt', dat prins Wil helm van Wied zijn benoeming tot vorst van Albanië officieel heeft aan genomen, nadat een voorloopige belof te i.s gedaan door Oostenrijk en Italië om hem,*i:t afwachting van de tot standkoming der leening van 75 mil- lioen, vast 10 millioen voorschot te ge ven. De international© controle-commis sie te Durazzo is van dit besluit in kennis gesteld. De prins.vertrok Zondag naar Rome, gaal van daar naai* Weenen en keert Zondag naai- Potsdam terug. Hij zal in Neanvied de deputatie ontvangen, die hem namens het Ailxmische volk de kroon zal aanbieden. Aan het hoofd dier deputatie staat Essad-pasja. Inmiddels wordt in Durazzo de lijf wacht van den vorst bijeengebracht, die uit 200 mail zal bestaan, vijftig uit Skoetari, vijftig uit Zuid-Alban:ë, vijf tig uit Djakova, vijftig uit Midden-Al- ban ié. Alle tweespalt is nog niet overwon nen. Uit Skoelari wordt aan de Tent pa geseind, dat de Mohammedaanscho hoofden weigeren gedelegeerden te wijzen om dc kroon aan een Chris ten aan te bieden. Griekenland, Turkije, Al banië en de mogendheden. Een telegram uit Londen meldt: Wij vernemen, in verband mei het antwoord van het Drievoudig Ver bond op de laatste nota van Sir Ed- wuird Grey, dat de drie mogendheden niet alleen genoegen hebben genomen met de bepaling, dat de ontruiming van Zuid Albanië door de Grieken zul beginnen op 1 Maart en ten einde gebracht moet zijn o>p den Sloten, maar tevens bare bereidwilligheid le kennen hebben gegeven om enkele geringe wijzigingen in de Aihanee- sehe grens, voorgesteld door den Griekscnen minister Venizelos, in gunstige overweging le nemen. Ton opzichte van de mededeeling, die aan Turkije zal worden gedaan, namen zij het voorstel van Engeland in het algemeen aan en wat de maat regelen betreft, die eventueel geno men zullen worden om de besluiten der mogendheden zoo noodig met ge weld ten uitvoer te leggen, verklaar den zij van uieening le zijn, dat het antwoord van Griekenland en Turkije 'diende afgewacht te worden, ï'oor men overging tot vaststelling dier maat regelen. Wij vernemen, dat rnen in Grlek- sche kringen van meening is, dat bij do voorgestelde regeling Griekenland in een onvoordeciige positie zou ko men. daar het land gedwongen zou worden het gebied, dat het in Epirus hoeft bezet, af te staan zonder eenigen waarborg, dat de eilanden, die aan Griekenland zullen worden toegewe zen, gevrijwaard zijn tegen oen aan val. In sommige diplomatieke kringen denkt men, dat dc-ze overweging zal leiden tol verder ui 1st el van de mede deel ing omtrc-nt hot besluit der mo gendheden. Arme vluchtelingen. Do „Neue Freie Presse publiceert een onderhoud met koningin Eleonore van Bulgarije over den nood dor vlucli- j tolingen. De tweede Rulkanstrijd, zeide de ko ningin, verliep ongelukkig voor Bul garije en de Bulgaren in Macedonië en Thracië kregen den ontzettonden druk der onbarmhartige overwinnaars tc voelen. Wie niet vermoord werd liet huis en hof in den steek en vluchtte naar Bulgarije. Sofia was de hoop en bet toevluchtsoord voor al <lie ongo- lukkigen, wier aantal met 130.000 niet te. hoog geschat is. In drie troepen en langs drie wegen snelden zjj naar Bulgarije. De tocht der vluchtelingen uit Zuid-Macedoniö cn Thracië was een ware ongeluks- tocht.; het waren voornamelijk vrou wen. kinderen en grijsaards, die zich daarbij aansloten. Voor deze ongelukkkigen werden brood en k!cederen gezonden, maar de middelen waren onvoldoende, en do ellende te groot. Daarbij braken onder deze ongeluk- kigen ontzettende ziekten uit, dysen terie. cholera, typhus, roodvonk. Op een kleine ruimte werden duizenden en duizenden saamgedrongen, waar onder de ziekten en dc dood op de erg ste wijze optraden. En wie door de ziekte werd gespaard, kwam om van honger. De koningin ging dadelijk naar de districten waar de nood het ergst was en bracht geld, kloeren en levensmid delen mede, om daadwerkelijk te kun nen helpen. Een centraal comité werd in Sofia gevonnd, waaraan districts comités werden toegevoegd, en in de steden vormden zich commissies, die die niet de centrale commissie samen werkten. Onvermoeid trad de koningin in de mee-t geteisteidc districten op, over al de ongehvkkiyeu helpend, de auto riteiten aanwakkerend. De hospitalen waren vol gewonden, de scholen on voldoende om de vluchtelingen te herbergen. Zoo moesten d© meesten kampee ren in tentenkampen; van de kust der Zwarte Zee tot. aan die van de Aegei- sche Zee ontstond een eindelooze ke ten van zulke kampen. In een klein stadje als Dubnitza waren 4000 vluchtelingen bijeen, in Kustendje 3000. Reusachtig was de sterfte onder hen, voornamelijk on der de kinderen. Het Kreenadal is een groot kinder graf. Erger nog was de nood der vluchte lingen, die uit Turkije waren verdre ven. Meer dan 60.000 dezer ongelukki ge! i zijn nog in Bulgarije. Aon het einde van de audiëntie, d een uur duurde, zeide de koningin: „Dat zijn de ellenden van het Bul- gctarsclie volk: het draaft die niet hel denmoed. Het kioagt niet en schreeuw t zijn rampen niet door de wereld; maar ik gevoel mij veracht, dat 'ik mij er eens over kan uiten. De wereld moet weten, hoe treurig het ér bij ons uit ziet. Zij moet herinnerd worden aan haar plicht, ook ons te helpen, zooals zij zooveel andere volken heeft gehol pen. Want de ellende is ontzettend en wordt het steeds meer. Niemand kan zich een voorstelling er van maken wat mijn oogen gezien, mijn ooren gehoord hebben". Allerlei Uit Z u i d-A f r i k a. Uit Kaapstad wordt bericht, dat Lord Gladstone, de gouverneur van Zuid-Afrika, eerst tegen het einde van het jaar als zoodanig zal aftreden. De reden, dat de gouverneur ont slag lieeft gevraagd is, dat voor Lady Gladstone's gezondheidstoestand een langer verblijf te Pretoria, niet wen- schélijk is. U i t J a p a n. De begrootingseonunissie uit den Japanschen landdag besloot do ma- rinehegrooting te verminderen met 30 millioen yen. Blijkbaar staat deze beslissing in ver bund met 't onthulde niarine-sohan daal. J Op dc te Tokio gehouden meriing, die door 25000 personen werd bijge woond, werden moties aangenomen, waarin tegen de regeering beschuldi gingen worden uitgesproken wegens bet marine-schandaal en de geheele bevolking wordt opgeroepen om de nog grootere meeting, die heden zal worden gehouden, bij le wonen. Er heeirscht eenige ongerustheid over den afloop dezer brtoogiDg. Degev olgenvande Zabern- quaesties. De „Norddtutscbe Allg. Ztg meld'.: Do keizer benoemde den directeur in het Pruisische ministerie van ju stitie. den werkelijken geheimen ju- stitieraad Frenken tot onderstaatsse cretaris voor Elzas-Loharingen. Hij zal met de afdeelingen justitie en eeredienst worden belast. Verder stond de keizer het gevraag de ontslag toe aan den directeur ra het niinjsterio van Elzas-Lotharing en Traut, onder toekenning van de eter bij do Koninklijke Kroonorde 2e klas- Tot directeur in het ministerie ..erd de ministerieele raad Cronau benoemd. binnenland PRINS HENDRIK. Men seint uit Frankfort: Prins Hen drik der Nederlanden was Zondag te Darmstadt, waar hij de gast was van den groothertog en de groothertogin. VISCII ALS VOLKSVOEDSEL. De „Telegraaf" schrijft Het regeeringsrapport omtrent do bevordering van het vischverbruik in Nederland is een welsprekende getui genis van do belangstelling der re geering in „do visch als volksvoed- sel". Wij zijn het er allen over eens, dat er in ons lund veel to weinig visch wordt gegeten en do maatregelen, in bet rapport aanbevolen, zijn slechts half werk. Want om bloeiende visch- marktcn te scheppen en do visch on der hot volk te brengen, moet er in de eerste plaats visch zijn en die wordt niet in voldoende mate aangevoerd. En daarom verwondert het mie nog steeds, dat van de vele voorstanders van uitgebreide gemeente-bemoeiing nog niemand op het donkbeeld geko men is, de gemeentelijke zorg zich ook te doen uitstrekken over.... het vangen van do visch. Waarom geen gemeentelijke traw lers op de hooge 2eeên, die hun vangst op de gemeentelijke visch- markten worpen, zoodat de gemeente zich gelieeJ onafhankelijk maakt van den handel, die Amsterdam alleen afstaat, wat hij voor liet buitenland niet noodig heeft Bezwaren zijn er niet. Concessies behoeven niet to worden afgekocht, de zee is een zeer openbaar water, voor een schelviscii van Doggersbanlc maakt het geen verschil of hij door een particulier of een gemeentelijk net opgehaald wordt en do inrichting van hei. bedrijf is zeer eenvoudig. Een' paar flinke trawlers zijn gemakkelijk genoog lo krijgen en een bevaren be manning evenzoo Het is b.v. veel ge- makuelijker in elkaar to zetten dan gemeentelijke zuigelingen-keukens of- gemeentelijke waschinrichtingen. Voor zeer matigen prijs heeft Am sterdam in alle seizoenen volop visch en binnen enkele jaren zijn wij een nieuw bloeiend gemeente-bedrijf rij ker. DE VERMISTE POLITIE- INSPECTEUR. Uit Oudonbosch wordt aan de „tel." gemeld, dat do Delftsch© inspec'eur van politie zich bij de gemeentepolitie te Ouderibosch heeft aangemeld. Hij was, naar hij, bekende, den dienst ontloopen, doordat hij zich schuldig had gemaakt aan een kleine verduis tering. Hij was naar Brussel getrok ken om er werk te zoeken, doch was zonder middelen van bestaan over de grenzen gezet. Zo Ad er één cent op zak en uitgeput van honger en dorst meldde hij zich te Oudenbosch aan. HEILGYMNASTIEK. Het Genootschap voor Heilgymnas tiek en Massage in Nederland hoopt 1 September van dit jaar zijn 25-jarig bestaan tc vieren. In verband hnermo- de is het voornemens een congres voor heilgymnastiek te organiseeren. ONGEWBNSCHT BEZOEK. Men meldt ons uit Bumraen: In den naclvt van Zaterdag' op Zondag heb ben inbrekens zicli toegang weten te vorschaffen tot de Huize Voorstonden onder Drummen, bewoond door Vrou we Baronesse de Vos van Steenwijk. Door verbreking van eenige traliën wist men in het soustea-rein te komen en zoo bi de kamers der villa. In het geheel werden ©en 5-tal kamers over hoop gehaald en alles mee gepakt wat waard o had, waaronder veel goud- en zilverwerk, to zamen ongeveer voor een waarde van f 700, benevens f 40 aan Fronsch geld. Dat de heeren op Kun gemak gewerkt hebben, is te con- statoeren uit het feit," dat de iraarseni die ze aangestoken hadden, bijna ge heel waren opgebrand. De villa was bewoond, doch de fa milie en het personeel sliepen op de eerste verdieping. De politie uit Zutphen en Brammen doet ijverig onderzoek. EERSTE KAMER. De leden der Eerste Kamer zullen Woensdag en zoo noodig volgend© da- gen, in de afdeelingen vergaderen, ta onderzoek der nog overgebleven be- grootings- en andere ontwerpen. Het plan is zoo spoedig mogelijk na arfloop daarvan met dc openbare beraadsla ging der gereed zijnde begrootsngs- hoofdstukken aan te vangen. GASVER STIKKING. In een woning aan de Jericholaan to Rotterdam kreeg de vrouw van een spoorwegambtenaar een toeval, juist toon zij een gascomfoor wilde aan steken. Zij viel neer en het gas bleef doorstroomen. Toen haar man des avonds thuis kwam, vond hij haar door het gas go- stikt, zoo meldt do „Tol.". JEUGDIGE BOEVEN. Zondag heeft do politio to UtreckJ. een tweetal knapen uit Rotterdam go arresteerd, dio in het bezit bleken to zijn van een belangrijke som gelds. Een hunner had namelijk voor zijn patroon een wISsel moeten innen van ruim 700 en was met dit geld en een vriendje er tusschen uitgegaan, zoo meldt de „Tel.". Jlu*. W. G. VAN DER WIJCK. Te Ambt Ommen is overleden jhr. \V. G. van der Wijck, gepensionneerd generaal-majoor. De overledene is commandant geweest van het Instruc- tiebalnljon te Kampen en tot voor eenige jaren schoolopziener in het ar rondissement Ommen. („N. R- Cl"). HERZIENING VERORDENING WINKELSLUITING TE AMSTERDAM. Do werkzaamheden van de Commis sie voor de Strafverordeningen inzake do door liaar te ontwerpen technische herziening van de verordening op de winkelsluiting to Amsterdam zijn zóó ver gevorderd, dat do commissie bin nenkort zal bijeenkomen om de defi nitieve redactie vast te stellen. Do meerderheid der commissie moet zich, op voorstel van haar mede-lid inr. D. E. Asscher, verklaard hebben voor afzonderlijke bepalingen ten op zichte van bepaalde soorten winkels, zooais consumptie- en sigarenwinkels. Zooals men weet zal in den raad, tegelijk niet deze technische herzie ning, aan de orde worden gesteld liet voorstel;!'©!* Haar c..s., om de veror dening op to heffen. DERDE INTERNATIONAAL CON GRES VOOR DEN VRIJHANDEL Do „Tel." meldt Op liet eerste internationaal congres voor den vrijhandel, dat op uitnoodi- ging van de „Bobden Club" in 1968 te Londen bijeen kwam, werd een inter nationale commissie samengesteld, waarin Engeland, Duitschland, Oos tenrijk, Belgie, Canada, Denemarken, Spanje, de Vereenigde Staten van N.- Amerikn, Frankrijk, Hongarije, Ita lië, Nederland, Rusland, Zweden cn Zwitserland door hun afgevaardigden vertegenwoordigd zijn. Volgens besluit van dezo internatio nale commissie werd in het jaar 1910 het tweede vrijhnndelscongres te Ant werpen gehouden. Dit congres zal van 8 tot 11 Sep tember 1914 worden gevolgd door een derde congres, dat. volgens besluit der bovengenoemde internationale com missie, zal bijeenkomen te Amster dam. UIT HET IJS VERLOST. Na vier dagen in het ijs in zee be kneld gezeten te hebben, is de boot van <le HollandFriesland-lijn Zater dag to Lemmer mei eigen kracht be houden binnen gekomen. De Urker haven is sedert Zondag toen een stevige Zuidenwind al het ijs, zelfs de hooge ijsstapels, had ver dreven, weder vrij en ook voor zeil schepen toegankelijk. Dc havenvuren zijn dan ook weer ontstoken. VERGIFTIGING? Men schrijft aan de „Tel." Te Surhuisterveenscheheido (Fr.) overleed liet kindje van S. V., oud 16 weken, ouder verdachte omstandighe den. Het gerucht zegt, dat hot door S. V. vergiftigd is met muizenvergif. Een fleschj© met dat vergif is Zater dagmiddag door de politie in een dro- go sloot opgegraven. V. heeft erkend, het daar Ingraven te hebben. Do justitie heeft liet lijkje laten FEUILLETON Vrij naai' het Duitseh van EDWALD AUGUST KöNIG. 49) Hugo Turner bouwde thans al zijn Iioop hierop, dat Werner Staudinger zijn zoon het kapitaal voor de oprich ting van een bankierskantoor geven zou. Deze hoop aas nu in rook ver dwenen, en van de beslissing van Chamberfort verwachtte Turner ook niet vee' heil, er bleef hem ten slotte dus niets au dors, over, dan liet masker van een eerlijk rnan af te werpen en den strijd inet de wet te aanvaarden. Dat was het niet alleen, Wat hem verontrustte en opwond, hij ergerde zich ook over do nederlaag, die Broni cn haar broeder hem hadden doen ondergaan. Hij was voor het schoone jneisjo in vuur ontbrand. Turner kon dezen nixoht den slaap niot vatten, hij martelde zijn hersens af mot het bedenken en uitwerken van talloozo plannon, van welke hij slechts aan één zijn vollen bijval kon schenken. Wat enf hij om dè' toe komst, wanneer slechts het heden den bedwelmenden beker der vreugde schonk En wat was hem aan het le ven gelegen, wanneer het niets meer aan te bieden had Een kogel kon aan zijn bestaan een einde maken, wanneer hot geen waarde meer voor hom bezatTot dit tijdstip echter wil de Turner zich in genoegens baden. Met het pijn verkondigend gelaat van een lijdende verscheen hij den volgenden morgén op het bctaalkan- toorde bediende was roods aan wezig. Er zal vandaag wel niet veel van werken komen, Philip, zei hij, na dut hij zijn overjas had uitgetrokken, 't is alsof er- vuur-in mijn holte kits gevaren is, ik heb den geheeku nacht geen oog kunnen sluiten. Laat ©r haar uittrekken, -- ried Philip onverschillig aan. En wio zal dan de kas adminis- treeren Nu, er zijn toch heeren genoeg op liet kantoor, di© zich daarmede kunnen boluslen, antwoordde do bediende, op wiens eerlijk gelaat een iipht wantrouwen t© lezen stond. Turnea' trad naar de groote ijzeren kast ©n haalde den sleutel uit den zak, en onmiddellijk daarop knarsten cn rammelden de zware grendels en met een zacht piepend geluld opende zich da deur. -—Ik zal voorstellen of de jonge Ha gen het waarnemen kan, zeide hij, terwijl hij peinzend in de kast Keek, er zijn heden geen groote betalingen te doen en aan u heeft hij een goeden steun. Zooals ge wilt, knikte Philip, aan mij zal het niet liggen. Hugo Turner bracht de hand aan de wang en kermde zachtjes. Ach, die pijn is onuitstaanbaar, klaagde hij. Ik weet er alles van, men zou er dol van kunnen worden. Ilier helpt alleen trekken, laat ik u dat zeggen. Er woont hier in de stod een Ameri- Kaansche tandendokter, die moet zeer knap zijn, ga naar hem toe. De kassier streek eenige malen met de hand over de wang, eindelijk bleef hij voor zijn iessendar staan en Ifet hoofd op den arm steunende, blader de hij in zijn kasboek. Hoo onaangenaam, steunde hij, ik heb hier anders nog geen half uur op mijn post ontbroken. Ziek lean een ieder worden, merk te Philip deelnemend op, terwijl hij de koopmansboeken uit de ijzeren brandkast kreeg. Ge hebt zeker giste renavond wat veel gedronken, en op weg naar hu-is kou gevat. In het voor jaar moet men zich wat in acht ne men, do dagen zijn warm en dc nach ten koud. Doo me genoegen en breek u het hoofd nu maar niet over de vermoede lijke oorzaak, viel Turner hem in de )ede, de pijn is er nu eenmaal en liet opsporen van de oorzaak zal haar niei verzachten. Overigens kan ik tot uw geruststelling u de verzekering geven, dat ik gisterenavond zeer solide ge weest ben. Och, mij kan 't ook bitter weinig scheien Juist, en daarom Maak u maar niet ongerust, ik zal niets uieer zeggen. De kassier beproefde op zijn kan toorstoel te gaan zitten, een lichte kreet ontsnapte aan zijn lippen. De minste beweging veroorzaakt mij pijn, jammerde hij, duizend naalden boren in do kies, doe mij genoegen en ga den jongen lieer Walker eens vra gen, of hij zoo goed wil wezen om even hier tc komen. Zonder dralen verwijderde Philip zich, toen hij na eenige minuten met den jongen heer terugkeerde, had Turper zijn zakdoek om zijn wang ge bonden. Ik hoor, dat ge zoo hevig kiespijn hebt,, zei Carl Walker met een mede- lijdenden blik op het door pijn ver wrongen gelaat van den kassier wanneer ge niet werken kunt, ga dan gerust naar huis. Maar dan toch het allereerst naar den tandarts, viel Turner hein met klagende stem in de rede. wel licht dat ik na den middag mijn dienst weer kan hervatten, als het niet noodig is, zal ik geen enkel uur verzuimen. Blijf stilletjes te huis. Wien kunt ge zoolang de kas toevertrouwen? Als ge er niets op tegen hebt, dan den heer Hagen. Ja, maar ik weet wel niet Ik sta borg voor zijn eerlijkheid. Welnu, het zij dan zoo. Philip, ga mijnheer Hagen roepen. Ik hoop toch, dat mijnheer uw vader Maak u maar niet ongerust, viel Carl Walker den kassier vriendelijk in de rede, Ut neem de verantwoorde lijkheid op mij. Op (lit oogenblik- trad Theobald binnen. Ilugo Turner ging hem tege moet en reikte liesn de hand. Ik heb voorgesteld, en mijnheer Walker was wel zoo goed mijn voor stel aan te nemen, dat gij heden de kas admiiiistréeren zoudt. Wellicht, dat ik na tafel reeds weer terugkeer, in elk geval toch morgen vroeg, ik wil dien last niet langer dan noodig is op uw schouders laten rusten. Groo te betalingen zijn er vandaag niet te doen, vereenvoudigen wij de zaak daardoor, dat ik u èen bepaalde ronde som overgeef. Noteer nauwkeurig alle uitgaven en ontvangsten op een stuk 'papier, dan is het saldo morgen vroeg spoedig opgemaakt en de afrekening even snel geschied. Eenvoudig en practisch, zei Wal ker, terwijl de kassier met loome schreden naar de openstaande brand kast trad. Philip kan u in alle zaken raden, ging Turner voort, terwijl hij de brandkast opende en er eenige zak ken en pakjes banknoten uit nam, wend u slechts tot hem, wanneer ge wat weten wilt. Hier zijn tienduizend thalcr ;n goud, zilver en banknoten, daar zult gc wel genoeg mede neb ben. doe mij genoegen en tel ze na Theo was zichtbaar verlegen, het verwonderde heni, dat Turner juist hem voorgesteld had voor dezen post van vertrouwen, dien hij slechts on gaarne aannam. Weigeren koti hij echter niet, dit vertrouwen van zijn principalen was immers te vereerend voor hem. Hij telde het geld na en liet zich onderrichten in het openen en sluiten van de kast; Turner stelde hem de sleutels Ier hand en beval hem accuratesse aan. Daarmede was dezo zaak afgedaan. Carl Walker wenschte Turner beterschap en ver liet het vertrek. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5