Behouwen, het scheikundig onderzoek is nog niet afgeloopen. V. zegt, dat hij niet de vader van het kind is zijn vrouw had zich aan ontrouw schuldig gemaakt. Hij bevindt zich in afwachting van bet pc' kundig onderzoek nog op vrij© voeten. ARBEIDERSWONINGEN TE AMSTERDAM. Blijkens medcdeeling in de „Staats courant" is bij koninklijk besluit aan de gemeente Amsterdam een voor schot van ten hoogste 1,135 000 ver leend ten behoeve van de vereeniging ,.De Arbeiderswoning", voor den bouw en exploitatie van Gi3 woningen voor groots gezinnen van geringe draag kracht, op van de gemeente in erf pacht tc verkrijgen terreinen, gele-- gen lo. aan Javaslraat. Java plein en Balïstraat, 2o. aan de Zaagmolen straat, de 1ste en 2de Hugo de Groot dwarsstraat en 3o. ten noorden en ten zuiden van het Van Beuningen- plein. Om een sluitende exploitatie-reke ning te verkrijgen, zou de gemiddelde huur ƒ3 30 moeten bedragen. De be doeling is echter de huren vast ie stellen op ƒ1.80—2.50. Het nadeelig 6aJdo der exploitatie-rekening wordt per jaar op ƒ32.000 geraamd. Dit be drag wordt door de gemeente betaald, de helft daarvan wordt door het Rijk aan de gemeente gerestitueerd. Bij de behandeling dc-r voordracht in den Raad, wees wethouder Delprat erop, dat hier voor de eerste maal de weg werd betreden van directe nulp door de gemeente in zake volkshuis vesting. Als beginsel werd omtrent de regelen voor de bewoning welke nog aan de goedkeuring van den Raad zullen onderworpen worden reeds volgens mededeeling van den wethouder aangenomen, dat de wo ningen bestemd zullen zijn voor ge zinnen met vier of meer inwonende kinderen. De voorkeur zal worden ge geven aan hen, die reeds een jaar in de gemeente wonen het maximum- inkomen van een gezin, dat in aan nierking komt voor huurder, bedraagt 15 per week en het minimum 9 per ■week. DE STAKING TE ROTTERDAM. Nader meldt men uit Rotterdam Het is voor het oogenblik nog niet ■uitgemaakt, hoe de algemeene toe stand zich. in verband met de staking aan het Blauwhoedenveem zal ont wikkelen. De verschillende veem-di recties hebben reeds vergaderd, zon der nog definitieve besluiten te heb ben genomen. Intusschen is niet on waarschijnlijk een algeheels stilstand in het veembedrijf op handen, aange zien van werkliedenzijde de verschil lende veemeu zijn aangeschreven, dat ook bij hen zal worden geslaakt, in •dien zij aan het Blauw hoeden veem hulp verleenen. Eeu besluit van de directën is in aantocht, om elkander wederzijds te steunen, in dien zin, dat door de verschillende veemen aan Blauwnoedeuveem werklieden zullen worden geleend, die wanneer zij uiet daartoe geneigd zijn, ontslag zullen bekomen. Men dreigt dus met staking •cn uitsluiting tegelijkertijd. AANGETEEKENDE BRIEVEN VERMIST. Het pakje aa ngeteekende brieven, dat uit een gcsluten zak uit Maas tricht verzonden, werd vermist, bevat te aan binnen- en buitenlandsch bankpapier pLin. 4000 en aan effec ten ongeveer 13000. PRIJSVRAAG VAN HET KOLO NIAAL INSTITUUT. De Raad van Beheer van het Kolo niaal Instituut te Amsterdam looft zijn gouden eerepenning en een be drag van driehonderdvijftig gulden uit voor een geschrift over Sumatra, dat het best beantwoordt aan de bij de uitschrijving zijner prijsvraag ge stelde eischen. HULDIGING-PROF. D. VAN EMBDEN. Uit de Vrijzinnig-democratische Ver- eeniging te Amsterdam heeft zich een comité gevormd om prof. D. v. Emb- den een huldeblijk aan te bieden voor hetgeen hij als voorzitter dezer ver- eeniging heeft gedaan. Naar men weet is prof. Van Embden onlangs ais voorzitter der Vrïjz.-Dem. Veree- niging afgetreden. HET JUBILé VAN HET 3e REGI MENT HUZAREN. Dé Koningin en de Koningin Moeder zijn voornemens. Donderdagavond het ruiterfeest in de manége der ca .valerie-kazem- te 's-Gravenhage ter viering van het jaarfeest van het 3de regiment hu-aren, mot hare aanwe zigheid te vereeren. GEPENSIONNEERDE OFFICIEREN. De Bond van gep. officieren van moederiund en koloniën hield te 's-Graven ha ge zijn tweede algemeene vergadering. In 2 1/2 maand is het ledental ge klommen van 30 tot 550, waarvan bet grootste deel in Den Haag woont, en kele ook buitenslands. De 'voorzitter besprak uitvoerig het feit, dat bij" de jongste verhooging dei- pensioenen geen rekening is gehou den met de belangen van hen, dl© reeds gepensionneerd zijn. Nu de poging van kapitein Schoen maker en 268 mede onderteekenaars van zijn adres geen succe? heeft ge had, kan een bond, wiens ledental tot 4000 zou kunnen klimmer, een mach tigen invloed oefenen, omdat elk -'id een stembiljet heeft. Bij een gepast gebruik daarvan, waarbij ieder in zijn jK>litieke overtuiging zou worden vrijgelaten, zou zeker veel te bereiken zijn, meende spreker. Daarna betoogde de voorzitter, dat een garantiefonds moet worden ge vormd ter waarborging van de uitbe taling der pensioenen, voor het geval Nederland zijn koloniën zou verliezen. Dat fonds zou in staat moeten zijn 17.5 millioen 's jaars uit te betalen, waarmode gemoeid ia een kapitaal van f 425 millioen. De middelen waren aldus te vin-j den: lo. Nederland kapitaliseert een zij ner mono'.ies, b v. den zoutverkoop, het Bonkalin of de staatsspoorwegen- nan internationale *.a.pitalicten; 2o. Nederland slnite op Indië een leening; andere koloniale mogendheden, Frank rijk en Duitsohland lx v., hebben dat ook gedaan, Nederiand nooit. Het vooirloopig bestuur is tot defini tief bestuur gcKozen. De vereeniging heelt reeds nideelingen te Breda, Am sterdam en Il'Iversura. ONAFHANKELIJKE CHRISTELIJK- H1STORISCHEN EN ANTI REVOLUTIONAIREN. Maandag werd te Amsterdam een niet voor tie pers toegankelijke verga dering gehouden van onafhankelijke Christelijk-Historïschen en anti- revolutionnairen, die onder leiding vau den heet' C. E. van Koetsveld 15 September j.l. te Zwolle een eigen «i-auisaile oprichtten. De thans g ïhoudeil vergadering was belegd ter behandeling van het ont- tverp-reglement. De bijeenkomst was slechts zéér ma tig bezocht, zoo meldt de ,,Tël.' Nader wordt gemeld: 25 afgevaardigden waren aanwe zig. 't Onwerp-reglement werd goedge keurd. Algemeen was men van oordeel, dat men, met name tegenover de regee ring, op dat oogenblik geen aanlei ding heeft tot oppositie. MANNENBOND VOOR VROUWEN KIESRECHT. Te 's-Gravenhage hield Maandag avond de Mannenbond voor Vrouwen kiesrecht een druk bezochte vereade- rinc. waarin een drietal Tweede-Ka merleden beboerende tot verschM'en don vrijzinnige fracties en de S. D. A. P. bet woord voerden. De voorz'tter, de heer Mansfeld ver klaarde dat 'l doel der bijeenkomst was, het oordeel van verschillende Kamerled en over het doel van den Mannenbond te doen hooren. Spr. her innende er aan, dat de strijd voor de ontvoogding der vrouw reeds een hal ve eeuw duurt (al telt de oudste orga nisatie slechts twintig jaren). Spr. wees er op, dat de strijd hier te lande niet op de felle manier gevoeld wordt als in Engeland, en spr. hoopte, dat ook nooit dien weg zal uitgaan. liet vrouwenkiesrecht zal z.i. ten bate ko men aan mannen, zoowel als aan vrouwen, on dus aan heel de natie. Als sprekers traden op de heeren Teengtra, dr. van Leeuwen en de Jong. Meegedeeld werd dat 't den vrijen liberalen onmogelijk was voor dezen avond voor een spreker te zo-rgen. Evenwel hoopte men voor den volgen den keer eer. vertegenwoordiger te kunnen zenden. EERSTE KAMER. STAATSBEGROOTING 1914. (L a n d b o u w.) Memorie van Antwoord. De Minister zegt in zijn Memorie van Antwoord, dat hij er ernstig naar zal streven om weelderig omspringen met 's lands gelden tegen te gaan. Aan een ontwerp van wet tot rege ling der jacht wordt de laatste hand gelegd. In het ontwerp zullen voorschriften worden opgenomen betreffende de vergoeding van wildschade. Wettelijke regeling der vergoeding van schade, aangericht door schade lijk gedierte, acht de Minister aan groote bezwaren onderhevig. In het ontwerp van wet houdende bepalingen betreffende de staatszorg van de paardenfokkerij, hetwelk het Departement heeft veriaten en ter vervanging zal strekken van de wel van 19U1, is weder de bepaling opge nomen; datjaarlijks ten behoeve van subsidièn voor de paardenfokkerij een bedrag op de Staaisbegrooting zal worden uitgetrokken. Tot dusver is aan het herstellings werk in het H-aagsche Bosch ruim ƒ66 000 besteed: in 1914 zal daarvoor nog ongeveer 20.000 moeten worden uitgegeven. Het is te voorzien, dat de herstel ling, behoudens de gewone afwerking, in dit jaar zal worden voltooid. De Holiandsche IJz. Spoorweg- Maatschappij en de Maatschappij tol Elxpoitaiie van Staatsspoorwegen zijn bereid in ruimere mate koelwagens voor vervoer van zuivelproducten be schikbaar te stellen. - Voorbereiding van een nieuwe Mijnwet is ter hand genomen. Er wordt naar gestreefd om aan de bepalingen betreffende de maas wijdte der vischtuigen de hand te houden. De vraag of het gebruik van sac charine en de vervaardiging daarvan behoort te worden tegengegaan, heeft reeds lang een onderwerp van ge el achten wisse ling uitgemaakt. Ooor den Min. is thans die vraag opnieuw aan de orde gesteld, zoodal eerlang een beslissing verwacht mag worden. Een wettelijke regeling voor de ar beidstijden van hotelpersoneel acht de Minister niet zóó urgent, dat eer afzonderlijke regeling op dit punt zou moeten voorafgaan aan de andere maatregelen ten aanzien van den werktijd van arbeiders, welke hij blijkens zijn mededeeLtngen aan de Tweede Kamer zich voorstelt voor te bereiden. De Minister is bereid, om m over leg met zijn ambtgenoot van justitie na te gaan, of duur verdere wettelijke bepalingen bestaande misbruiken van gedwongen winkelnering zooal niet geheel dan toch ten deele kunnen wor- uén gekeerd. Jiit ligt in zijn voornemen, een ner- zieniug vun de wet op de Kamers van Arbeid ter hand te nemen. Bij de herziening der Ongevallen wet l'JOl zal overwogen worden oi verhooging van hol bedrag van vier gulden, in de daarmede verband hou den de bepalingen, wenscheiijk is. AL WEER EEN MOLEN VERBRAND. De windkoornmolen van H. Wester ling te Loon, gemeente Assen, is, met de daarbij staande hooi- en stroomij- ten, gisteravond afgebrand. Stadsnieuw» UITVOERING ME1JERINK. Men schrijft ons De totale opbrengst dezer uitvoe ring ©p 24 Januari j.l. ten bale van het Haarlemsch Lighalfonds, bedraagt netto 1148. Een mooie som, wuar- voor in de eerste plaats hulde en dankbaarheid toekomt aan den heer Mcijerink, zijn leerlingen en verder aan allen, die een werkzaam aandoe! hebben gehad in dit buitengewone sucoes. Mét je namens den heer Mcijerink betuigen de besturen van het Lighal fonds en van de Vereeniging tot be strijding der Tuberculose hun oprech ten dank ook aan de ingezetenen van Haarlem en Omstreken voor hun steun en voor de vele giften, groote en kleine, die er zooveel toe hebben hij gedragen, het bovengenoemde belang rijke bedrag te halen. Uit de inteekenliisten zijn zoo aar dig gebleken de populariteit van h-c Lighalfonds cn de ijver, waarmede de iuberculose-bestrijders en -bestrijdsters hebben gewerkt. Toe kende mijnheer of mevrouw niet op de lijst, dan offerde het dienstmeisje met liefde haar penningske voor het goede doel, of de winkeljuffrouw, cn zoo kwam het door vele kleintjes tot .ie ééne groote. DE PLAATSELIJKE KEUZE. Het Comité, dat de beweging voor de plaatselijke keuze te Haarlem heeft ingeleid en haar verder voeren zal, drijft, wat men in den landbouw zou noemen een .intensieve cultuur" Na de groote vergaderingen over deze actie, waarover we uitvoerige mede deelingen deden, \vordi. nu elk deel van de stad bewerkt, voordat dé lijsten voor het petitionnement ter teekening worden aangeboden. Deze en de volgende week worden buurt vergaderingen gehouden, om den ingezetenen te doordringen van de belangrijkheid van deze petitionne- me"t,?beweging. Maandagavond werd de eerste de zer büeenkomsten gehouden Het Leidsche kwartier was aan de beurt en in 't lokaal van de Christelijke be waarschool in de Oranjestraat waren om een uur of acht een dertig men schep bijeengekomen, om te luisteren naar hetgeen de heer W. L. Schram en Dr. Ootmar zouden meedeelen. Uitteraard zijn. deze vergaderingen geen bijeenkomsten, belegd om nieu we gezichtspunten te openen en zijn de toespraken hier weerklanken van wat reeds over deze zaak in woord en geschrift is gezegd en geschreven Daarom geven we hier geen ian- eengeschakeld verslag, doch doen hier en daar een greepje. De heer Schram begon met een zeer gloedvol betoog, waarin hij nog eens "t doel van de actie uiteenzette en het plaatselijke-keuze-verzoek uit een so ciaal-economisch oogpunt beschouw de een betoog, dat hij later niet min der geestdriftig aanvulde met een za kelijke berekening van Lgeen de ster ke drank, bier en wijn in een jaar van de beurzen der Nederlanders vergt. Om 't nog eens te herhalen Neder land drinkt per jaar voor een 120 mil lioen gulden, waarvan ongeveer 70 millioen aan gedestilleerd en 50 mil lioen aan wijn en bier. Behalve die 120 millioen gulden ver liezen de Nederlanders nog een 180 millioen gulden aan'hetgeen uitgege ven worut om Ue siecme Uiugen duur üraiuunisoriuk en oramvgem uix ont staan. Want op üe xobten voor ge vangenissen, Krauüzinnigeiigeslicn- leu, politie en justitie, armenwezen enz. zou men die som van lbo millioeu- kunnen uitsparen, wanneer Neder land was drooggelegd. Een drankvi ij ituid zou dus een winstpost van 3UU millioen opleveren, dat is zes miJnoen gulden per week. Bedenk eens zei de heer Sein am wem een vermeerdering der welvaart men zou kunnen scneppen, wanneer die 300 millioen gulden niet elk jaar wegzon ken ui den jeneverpoel,' het wijnvat en den brouwketel. De heer Schram sprak het uit, dat het verbod van deelneming aan de beweging voor plaatselijke keuze aan de R.-Katholieken, de leiders dezer actie zeer bedroefd en wekte op tot steuning van de actie, ook in dezen vorm, dat men zich aanmeldt, om met lijsten rund te gaan. Te Haarlem moeten een 11,000 tot 12.U0J gezinnen bezocht worden. Ze ventig huisbezoekers hebben zien reeds aangemeld, maar dat moeten er hon derden worden. ilet kerkbestuur der Doopsgezinde gemeente beeft reeds zijn sympathie met het streven van de local Option betuigd, spr. hoopte, dat de andere kerkbesturen zullen volgen. De heer Ootmar bazade medische zijde van het vraagstuk en wees op het groot getal kinderen, dat lijdt on der de gevolgen vau het drankgebruik der ouders. In 't bijzonder zijn dit de eerstgeborenen, gelijk de statistieken aan toon en. Betrekkelijk weinig later geboornen vert-oonen afwijkingen. Als spreker het heeft over deze kleinen, denkt hij aan de spreuk in z'n wachtkamer, dat lret ellendigste gevolg van het drank misbruik is het lijden der kinderen. Wanneer de kinderen op' hun 12de jaar nog bleek en kxomruggig zijn, niet fiink, als een gezond kind, is dit veelal de schuld van drankgebruik der ouders. Spreker schaamt zich soms dat hij geneesheer is, wanneer hij leest, dat doctoren Stout en Wmcarnis aanbeve len. Vroeger schreven de doctoren zeer vaak alcohol voor. Thans is men tenminste zoover, dat men b.v. bij patiënten met aanleg van tuberculose onmiddellijk alcohol-ge bruik verboden wordt. Biceke, kromruggige kinderen krij gen door alcoholgebruik blozend wangen en loopen rechtop, merkt men op. Dat is inderdaad waar. Maai dit is ten koste van het lichaam dei- kinderen, \yant de kinderen verzwak ken ei door, do polsslag wordt zwak ker en zij hebben minder weerstands vermogen bij ziekte. Zoo gaat het ook met ouderen. Men zegt altijd, dat een borrel opknapt, als je koud bent en je niet Jeltkc-r voelt. Zeker, maar ook dit is bedrog, net als bij een kind. De opwekking is kunst matig. Be reactie volgt, 't lichaam verslapt, en 't verstandsvermogen neemt af. De lieer Ootmar besprak de bezwa ren tegen „Local option". Men is be zorgd voor de herbergiers en leverun- cieis van alcohol. Zal men, vroeg spreker, ook den strijd voor de verbe tering van de hygiënische toestanden nalaten, omdat dan genecsheeren en apothekers minder le doen zouden kunnen krijgen en ten-slotte overbo dig zouden worden? Immers neen! Waarom zou men dan hier het belang der enkelen boven dat (Ier velen stel len Een geanimeerde gedachtenwisse- ling ontspon zich. Eeuigcn au^e-n treurlg-makendo tatereelen op van de ellende, die de drank in de gezinnen nog steeds ver oorzaakt. Bijna allen bleken voorstanders der beweging te zijn on hun mededeelin- gen toonden aan, hoe diep de drank stri id wortel heeft geschoten in ons volk. Een der bezoekers had de uitspra ken van den heer Schram te streng gevonden. Zoo eens wal drinken bij een feestelijke gelegenheid, ook als je alles ineens zou ge an verbieden, dan zou het niet goed gaan, Nu zou de heer Schram niet zoo'n overtuigd drankbestrijder moeten zijn, met een 45-jarige praclijk, als daartegen niet had getoornd. Te streng geweest in m'n uit spraken vroeg de heer Schram. Juist het tegendeel, want men kan bij i,. ze zaak niet te soherp cn te streng zijn. ..n ter illustratie vertelde hij geval-1 leu van jonge menschen, die in de om geving van matigo drinkers dronk aards waren geworden, schoon zij vóórd'eu geen drank hadden ge bruikt. Nog eens zette hij het uiteen, dat veel geheelonthouders het drankge bruik niet laten om hun zelfswil. maar oiuuat zij weten, dat er zoovele zwakken zijn, die door 't voorbeeld der matigen ten onder gaan. Daarom laten zij de alcoholische dranken c-i utj. 'beaudKers couistatoeude utit de koine interviews in ons nummer van gisteravond, dat 'vóór- en tegem- stanuors vara loca'-owLoin de drankbe strijding en ge. rü&l-ont, houding op lioogen prijs stellen. Fran jonge da ine bejammerde het, dai d« weelce hagen gebeeicmtbioai- dors met .teekeren mogen, omdait zij mag geen 23 jaar zijn Wacht u nog 5 jaar, taxeerde een der o inzittenden, dan moogt u oak meoteekemoia, Ovor 5 jaar, juiohuleoen optimist, dan is Nederland dramkvrij. Welke opmerking met gejubel werd aangehoord. Een der toehoorsters vroeg nog, waarom do Staat Schiedam niet sloot. Maar d-e lujer Schram zotte uiteen: „De Staat zijin wij" en daarom moot het Nederiandscbe volk, dat de. staat vormt, zich maar eens uitsjproken of het vóór of tegen plaatselijke keuze lis. Valt 't resultaat goed uiit, gelijk men hoopt, dan zullen Regeering en vollks- veregetivvoordiigiwiig daar orugotwij- feld rekening nieehoud-eax VEILINGEN. Uitslag der veumg van ou roeronde gooueceu, gen-ouuen m net „Algemeen veraouploivaat" tc rraariciu op Maan- uag 9 Februari 1914, ues uvonus te 7 uur. i. Een winkelhuis en erve aan de Gr. Houtstraat, get. no, 123. Renaraat, 11-SoO. 2—3'J. SU ptu voelen bouwterrein te Santpoort aan ucti Rijksstraatweg, Kerk weg en 'Terras weg, kauastraat bekonu gemeente Velsen, Sectie F, deel uitmakende van Nos. 1415, 1620 en 2206, te veilen als volgt 1. Eeu bouwterrein aan den Terras- weg, groot 155 M., A. HoogeveeU, ƒ450. 2. Ais voorgaand, groot 158 M., D. van Zetten, ƒ500. 3. AU .oorgauud, groot 140 M., P. Boxs, 440. 4. Ais jorgaand, groot 116 M., II. v. d. Pol ƒ390. 5. Als vom^uand, groot 112 M,, H. J. Ed-clein, 450, 6. Als voorgaand, groot 117 M., L, Ph. .1 óósten, 450. 7. Als voorgaand,., groot 116 M., J. G. Upnroek, 400. 8. .-vis v uurg,.and, groot 102 M., A. Hoogst een, 400. 9. Als voorgaand, groot 100 M., S. Aloit, ƒ500. 10. Ais-voorgaand, groot 100 M., A. HoogeVéèu, ƒ415. 11. Als vuurg-,uid, groot 101 M., J. litekelaar, ƒ400. 12. Als voorgaand, groot 101 M., W. Jansen, ƒ405. 13. Als voorgaand.' groot 102 M., W. .lansen, ƒ405. 14. Als v u-gaand, groot 102 M., J. de Vos, 400. 15. Als u-gaand, groot 103 M., Günther, 400. 16. Als vou. gaand, groot 105 M., J. van Liemt, ƒ390. 17. Een bouw terrein aan den Kerk- weg, hoek Terrasweg, groot 117 M., ri. Romeyn, ƒ390. 18. ALs voorgaand, groot 107 M.f J. H. Itomeyn, ƒ370. 19. Eeu bouwterrein aan den Ter rasweg, gioul 152 M., J. de Vos, 400. 20. Als voorgaand, groot 151 M., J. de Vos, 410. 21. Als vuurgaaml, groot 150 M., J. de Vos, 400. 22. Als voorgaand, groot 149 M„ J. J. Beekoiaar, 400. 23. Als voorgaand, groot 148 M., H. v. d. Pol, 400, 24. Als voorgaand, groot 147 M., A. logeveen, ƒ425. 25. Als vooi ..aand; groot 146 M., II. v. d. Pol, 395. 26. Als v(hi. gaand, groot 146 M., II. v. d. Pol, 390. 27. Als voorgaand, groot 145 M., A. Hoogevéen, 400. 28. Als voorgaand, groot 144 M., J. van Liemt, ƒ390. 29. Als voorgaand, groot 145 M., L. ph. Joosten, ƒ385. 30. Als voorgaand, groot 140 M-, J. G. üpbroek, 395. 31. Als voorgaand, groot '147 M., J. tJ. C. Günther, ƒ385. 32. Als voorgaand, groot 148 M., L. Ph. Joosten, 390. 33. Als voorgaand, groot 149 M., II. Schutte, ƒ385. 34. Als voorgaand, groot 150 M., A. Hoogeveen, ƒ380. 35. Als voorgaand, groot 151 M., J. P. C. Günther, ƒ365. 36. Als voorgaand, groot 168 M., J. J. Beekelaar, ƒ355. 37. Een bouwterrein aan den Rijks straatweg boek Terrasweg, groot 158 M., II. v, d. Schoot, ƒ915. 38. Een perceel grond aan den Ter .„s.ïég, uioot 122 M. .v. riuogeveen, 205. 39. Een woururuis, genaamd „Ruim zicui met ciaaraun verheeld bollen huis, aan oen Rijksstraatweg te Sciiu ten, get. No. 1 c, met goiocüscnap- schuin, erve, tuin en bloembollen grond. x -otHta-n, ƒ16.300. 41. ram jkuocmi bloemboilengrond ucuter vooiguuim, groot 56 A. 10 c.A. Eüuwerso,. 9200. 42. Ren lAuici.seuuur met voorgele gen tuin, naa/ perceel No. 40, groot 4-5 A. .j» Vries, 12.500. itc.. bloemboilengrond icl net voorgaande, groot 36 A. 50 c.A. Eouwerse, ƒ6900. 44—4ti. urie uuizen en erven, met afzonuerlijke bovenwoningen, aan d© w ouwerinanstraat, als 44. Get. no. 43 zwart en rood. A. Davidson, 3525. 45. Get. No. 4j /..«art en rood. F. J. Koxs, 3430. 46. Gei. -vo. .e z.vart en roud. J. Negrijn, ƒ3525. 47. Een woon- eu vvinkelihuis aan de SantpoortepStraat, hoek Wo-uwennan- straat. 3600. 48. Een huis en erve aan de Sant poorterstraat, gei. No. 3. 2125. 4950. Een perooel weiland, ge naamd „Het Eerste Begin", aan den Vergierdeiiweg te Schoten, te veilen in t.vee perceelen, als 49. Het zuideliik gelegen perceel, groot 1 H.A. 18 A. de lluig. l 3500. 50. Het noord e'ijk gelegen perceel, groot 1 II.A. 18 A. B de Ruig, 3500. Bovenstaande perceelen zijn than3 alleen in opbod gebracht en zullen den lÖden Februari e.k. worden afgesla gen en gecombineerd worden opgebo den en afgeslagen. Steun aan miliciens. De afdeeling Haarlem en om-streken van de Nationale Vereeniging lot Steun aan Miliciens zal binnenkort een vergadering houden. De agenda vermeldt o.a.: Rekening en verantwoording van den penningmeester. Verslag van den secretaris. Benoeming van de commissie tot na zien van de rekening en verantwoor ding van den penningmeester over 1913. Rubriek voor Vragen Gcabonueerili'n bobben bet voorrecht, vragen op veracbillend gobied, mits voor beantwoording vatbaar, in to zenden bij de Reductie van Huarlem'r Dagblad, Groote Houtsirnat BS. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig nnam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Ik wilde een duidelijk boekje diebbcm, waarin telle straten namen van Haarlem en omstreken zijn opgenomen, dat tegelijk een weg wijzer is. Kunt u mij den titel van zoon boekje opgeven? ANTWOORD- Gaat u eens naar de Stadsbibliotheek op t Prinsenhof. Daar heeft men wel alles op dit go- bied. VRAAG: Weet u ook een adres, waar men gebruikte, afgewerkte on gesorteerde postzegels kaïn verkoo- pen? ANTWOORD: Da4 is een vraag, diio in de advertentieru hniek thuis hoort. VRAAG: Oudejaarsdag ben ik ge huwd. Ben ilk nu dadel, ik belastbaar voor de Plaats, belastinng naar het in komen? ANTWOORD: De plaatselijke belas ting houdt geen verband met al of niet gehuwd zijn,, imdtón u een inko men hebt van minstens f 550 is u be- 1 asbimgiplichtig. VRAAG. Heeft de Ilaariemsche poli tie hot recht handen, zonder penmamg, op te vangen, als zij op straat loopein en mag zij die dan laten afmaken, wanneer d-e dieren niet biinnen drie maal 24 uur zijn afgehaald? ANTWOORD: Ja, ingevolge aulilkiel 10 der Politievenordieiniing. VRAAG: Is de verhuurder verplicht, om tocht en valteia van roet te voo-r- komeni, een ijzeren plaat in don schoorsteen te laten ma-lcen? ANTWOORD: Neem, zulks zulks ligt' op den weg van don huurder. VRAAG: Ik had mijn dienst opge zegd logen 1 Februari 1913. Half No vember zei mevrouw mij, dat ik maar 1 Januari 1913 weg moest gaan, daar zij liet nieuwe meisje al den lsten Ja nuari kan krijgen. Daar ik niot op do hoogte van de wetten wee, nam ik daar genoegen mee. Dezer dagen hoorde i,k dal ik rectot had gehad op loon tot 1 Februari cn op 4 weken kostgeld. Heb ik nu nog recht op dat geld en tot wien mioet ik mij dan wen den, daar ik het li-ever niot persoon lijk aan mevrouw vraag. ANTWOORD: Daar gij genoegen hebt genomen met vertrek -pp 1 Janu ari, kunt u daarop nu niet meer te rugkomen. VRAAG. Hoeveel honden zijn in het jaar 1913 opgevungen en daarna afgemaakt? ANTWOORD. Deze maatregel Is pas in den loop van 1913 opnieuw in gesteld, omdat de honden op straat veel overlast gaven. Er zijn een paar honderd honden opgevangen. Hoeveel honden er afge maakt zijn is ons niet bekend. VRAAG. We zijn niet op huwe lijksvoorwaarden getrouwd. Mogen wij nu. nu er kinderen zijn, het meu bilair op de vrouw-laten overschrij ven? Moet dut dan met notarieele ac te gebeuren? ANTWOORD. Indien uw bedoe ling is om te zorgen, dat na overlij den de overblijvende echtgenoot, de meubelen kan behouden, moet gij bij een notaris een testament maken. VRAAG. Mag een dienstmeisje, dat pas in een nieuwe betrckk'ng is gekomen, direct h-oar ontslug tronen daar alles, tot zelN haar bed, vol on reinheid en vuil is? ANTWOORD. -- Zij mag niet zoo maar onlslag nemen, doch kan ander beddegoed verlongen. Mocht dat niet worden verstrek*, dan zal zij kunnen vertrekken, met op gave van redenen. VRAAG. Ik ben als dienstmeisje met de week gehuurd. Ik krijg mijn geld altijd op Dinsdag. Dinsdags hen ik ziek naar huis gegaan, nu moet ik o-p raad van den dokter nog eert week thuis blijven, hetgeen ik 's Ma indarrs u.an mevrouw geschreven heb. Woens dag schrijft n evrouw mij dat ik ont slagen ben. Mag mevrouw mij mid den in de week mijn dienst oirzeggen (mijn weken gaan van Dinsdag tut Dinsdag) en op hoeveel loon heb ik recht, behaive het loon van de eerste week? ANTWOORD. Het ontslag is on rechtmatig. Gij hebt recht op drie weken loon; de achterstallige week en nog veertien dagen. Jit Je Omstreken SANTPOORT. Personeel Mee ren berg. We lezen in de Gemeentewerkman, het orgaan van den Ned. Bond van gemeentewerklieden, o. a.: Zaterdag 31 Januari ontvingen de bewoners van de gesticht-woningen te Meersnberg de mededeling d"it het gas, van 1 Januari 1914 af, was ver hoogd met 2 cent. per kub. M., en te gelijk werd dit geld van het week- of maandsalaris afgehouden. Verder wordt gekland over het me- ton met twee maten hij het bepalen of het personeel in- of uitwonend zal zijn Voorts wordt er o-n gewezen dal per advertentie gehuwde leerling-verple gers gevraagd worden op een loon an f 14.— per week, terwijl de commissie indertijd voorstelde voor enkelen ,oo- nen te geven van f 11.— en f 12.5Ü per week. HEEMSTEDE. Kokenop gas. Naar 't Haa-rlemsche voorbeeld is do gemeente Heemstede ook begonnen met kookdemonstraties o.p gas, om 't gebruik vau gas te bevorderen. Dit is goed gezien, vvan't onder de vrouwen bestaat maar toch tem on rechte nog wel de meeu-liig, dat het koken op gas niiet hei voordeeli@3t is voor de beurs. De demonstraties worden gegeven door mevrouw S. W. KorftKlaasesz, oud-ieerares der Amsterdamsche Huishoudschool. De eerste demonstratie had Maan dagavond plaats in hotel Roozem. Daar waren genoodigd de r' nes wonend in "t aan Haarlem grenzende deel van Heemstede. Er was meer belangstel ling dasn waarop blijkbaar gerekend was, want de zaal was bijna te kl-eiin om allen te bevatten; niet de ruimte moes't gewoekerd worden om aüe op gekomen en een zitplaats te geven. On geveer 150 dames waren uanwezig. Over zoo'n kookdemonstratie zeil is weinig nieuws te vertellen, want reeds meermalen hebben we een be seft rijving daarvan gegeven. Mevrouw KorffKlaasesz wiet op aangename onderhoudende wijze te vertellen hoe men op gas goed, -snel en voordeelig kan koken. Daarbij wijdde zij uit over de vele voordeelen die gas biedt vergeleken bij een kolenfomuis of .petroleum-toestel. Gekookt werdén kerrysoep, ossen haas, Brusselsch lof. aardappelen en crëme a Panamas. 't Was een maaltijd voor 5 16 per sonen. In 1 1/2 uur was alles kant en klaar. De gasmeter wees eeu verbruik aan van 700 L. gas, wat dus wor 5 cent was. Dat de spijzen ook goed bereid wa ren slaat vast, elk der bezoeksters mocht proeven en algemeen was men vol tof. Talrijk' waren de vele nuttige, wen ken die de kook leer ares gaf over de keus en behandeling der gastoestallen, pannen, strijkijzors, enz. k Was niet haar bedoeling reclame te maken voor bepaalde fabrikaten, maar wel wees zij op de eischen waaraan de artike len moeten voldoen. Praetïseh voor het onderwijs bleek een groot gascomfoor dal goed en slecht kon branden. Aan 't einde van de demonstratie was er gelegenheid voor "t stellen van vragen. De oogst was evenwel heel schraal, wel een bewijs, dat de spreek ster alles op voor elk begrijpelijke .wij ze had behandeld "en... dat allen nu overtuigd waren, van het u-ut van 't koken op gas! E'liki bezoekster ontving een biljet waarop de recepten en bereidingswij ze van 't nu gekookte menu stonden, afgdrukt. Thuis, in eigen keuken, kan men dus zelfs zijn krochten daar eens aan wijden. In andere doelen der gemeen'iie zal mevrouw Korff—Klaasesz ook nog kookdemonstraties geven. Zoo zij ook daar zooveel succes heeft, zal de di rectie der gasfabriek van Heemstede zeker spoedig kunnen constateerem, dat het gasverbruik s'ledki vermeer dert. Dan is liet dioel van deze demon- Iroiliiets ibereikit. HALFWEG. P oil it 1 e k e rede. Dezer dagen zal voor de afd. Half weg van de S. D. A. P. als spreker op treden de heer Kleerekooper. iid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal, met het onderwerp: „Politiek en S. D. A. P.". 1JMUIOEN. Onze correspondent schrijft: IJinuiden's Mannenkoor kondigde in het tekstboekje voor zijn uitvoering aan de namen van twee solisten. Het wrnen de hteren K. H. Kerkhoff

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6