Peek Cloppenburg urnau MODERNE KÜN8T. iaematsgesn „Teneüa conco-hoor in te roepen. De vrouwe lijke deskundige die aanwezig we.? noemt den naam van een dok tor. dien wo als ,,dr. A." zullen aanduiden. Een gedienstig buurman gaat in zenuwachtige haast, evenwel aanbellen bij dr. B. De-zo komt dadelijk en het vrouwtje ziende, zegt hij: Wel. wal, dat Is hier hachelijk! Dadelijk daarna wordt bi) aangesproken als dr. A. (men kende hem persoonlijk niet) wat ten gevolge heeft, dat hij. ni et tegenstaande den ernst van den toestand, het huls weer verïaa, zeggende, dat men dan ook dr. A. maar moet halen. De echtgenoot van de ongelukkige vrouw ging nu onmiddellijk naar d' 'A. Deze geeft tot heeeheid, dat de man lijn huisdokter maar moet roepen. Ik heb geen huisdokter, we hebben nooit zieken gehad, is het antwoord. Wie heeft uw kinderen dan inge ënt? vraagt dr. A. Het anwoordt luidt, dat dit gedaan is door een der homoeopathische doktoren. Ga dan den hoinoeopaath maar halen, is antwoord. De arme echtgenoot, ten einde raad, smeekt dr. A. om toch maar te komen, omdat het leven van zijn vrouw ermee gemoeid is. De dok ter blijft echter hard en onvermurw baar. Hij wil niet. Als eindelijk de homoeopathteche geneesheer, van nagenoeg liet andore einde der stad komende, de woning betreedt, is de arme vrouw stervende. Do vrouwelijke verloskundige moet beweerd hebben, dat bij snel deskun dig ingrijpen dit jongo leven, zoo waardevol voor kinderen en man, had kunnen behouden blijven. Dit alles ie ons uit goede bron ter oore gekomen. Wellicht, dat het re laas in kleinigheden niet klopt met het werkelijk verloop, de hoofdzaken moeten waar zijn. Namen konden we natuurlijk niet noemen, doch zo zijn ons bekeni BRANDEN. De kapitale boerderij van Roer- dinkholder ia Ilenxel, gemeente Win terswijk. is door onbekende oorzaak afgebrand. De groote veestapel en de gedeeltelijke Inboedel wist men te redden. Verzekering dekt de schade. HET KIEVITSEIEREN ZOEKEN. De heer J. D. Dz. schrijft in het Hbtd. Nog enkele dagen en op Texel, in Friesland en ook op nog andere plaat sen in ons vaderland, zullen weer een aantal personen trachten met het rapen van kievitseieren iets te ver dienen. Vooral de eerste eieren wor den nog elk jaar met hoog© prijzen betaald, zoodat uien daar het meest tuk op is. Wie eenig verstand heeft van de •bewegingen, die kieviten maken vóór het eierenleggen, kan roeds nu zien, dat binnen enkelo dagen de eerste vondsten verwacht kunnen worden. En dan ziet men do zoekers weer da gen achtereen in zigzaglijnen de ak kers en velden afloopen. Wordt een enkel ei gevonden, dan wordt in het nest iets gelegd, dat eenigszlns als een ei aanvoelt, of wel men gebruikt hiervoor een dop van een ei uit het vorig jaar, reeds bij voorbaat gere serveerd. En dan blijkt liet dikwijls, welk een domme vogel do kievit is, want zelfs bij een aardappel gaat hij een tweede ei leggen en zoo ten slot te de vier eieren door kleine aardap pels vervangen zijn, zal hij ook daar op gaan broeden! Evenwel, van deze domheid weet de eïerenzoeker te profiteeren en me nig „gaarnestje". oorspronkelijk met één ei gevonden, bezorgt hem zoo ten slotte het volte legsel, d. i. vier eieren. Dat in Maart en April niet veel kie viten het tot broeden brengen, Is dus wel gemakkelijk te begrijpen. In dit jaar zal men voor het eerst tot 29 April kievitseieren mogen rapen, tor- wijl ze tot 1 Mei verkocht en verzon den zullen mogen worden. Vroeger waren deze data 1 Mei en 5 Moi. Jammer is het zeker, dat de wet gever den tijd van het zoeken en ra- peu niet nog een dag o( tien korter heeft gemaakt. Dat de eerste eieren worden weggenomen schaadt niet zooveel aan de voortplanting, maar dat de kievitten pas in Mei met tiet broedlcgsol kunnen beginnen, ia zeer nadeelig, daar de jongen dan in Juni nog lang niet allo vluchtig zijn. Vele vallen er dan door des maaiore schor- pe zeis en door de maalmachine. Ook voor andere vogelsoorten was het zeer gewenscht dat er maar tot medio April kievitseieren geraapt konden worden. Want zoo lang men deze mag zoeken, worden ook en passant de eieren van andere vogels meege nomen, vooral van eenden, tureluren, kemphanen en scholeksters. Ook dit is te betreuren! INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A SO Cts. per regeL HET BESTE H0M6AARSCHE BITTERWATER Alleen echt met het roode ei. Virlies nu bet herinneringsvermogen, llogdgrmaiili der hiriBnen. Do antnosie of ver lues van het herln- norlngsvermogon is niets anders dan bloedarmoede der hersenen. Alle lij- dora aan bloede rmoede verkeeren, wanneer hunne kwaal do hersenen aantast, onder de bedreiging van dat verlies van hun herinneringsvermo gen. Zoo -kun het zijn dat zij op goeden dag, op een waindcMrig, ztdh him naam en hun adres niet meer her inneren en dan kunnen zij langen tijd ronddwalen, indien rij geen papier bij zich heblvu waaruit hun naam en wo ning is op te maken. Alle vormen deir bloedarmoede, die van do hersenen er onder begrepen, worden knadhtig be streden dow dan welbekenden, her steller wn het bloed, de Pink Pillen. Gij die arm bloed hebt, uitgeputte mannen en wouwen, weet wel dat even krachtig kunt worden, aüs xij die u omringen en wier goede gezondheid gij bewondert. Daartoe is hot voldoen de dat gij de Pink Pillen neemt, den kraclitlgeten hersteller van het Woed, versterker der zenuwen. Zij zullen uw bloed verrijken en zuiveren, uwe zenu wen versterken; .dj zullen van uw uit geput gesU-1, een krachtig, sterk gestel maken; gij zult u zoH rviet meer her- Pink Pillen. De Pink Pitten zijm veiftirijgl>aar k f 1.76 de doos en a f 9 de 6 doozen aas het Genera al-Depót der Pink Pillen. Da Costakade no. 15, Amster dam; J. J. Göpplngar, Haar lem, W. A. Schouten, drog. te Lias* en in allo goede apotheken en drogis ten. BsnoodlBdheden voor Huisvlijt ea Handenarbeid VRAAGT CATALOGUS F. EEERKENS Co. Kunstatelier - Venlo overal verkrijgbaar èf 1.25 per flêc Haematogaen it bet ideale rer» sterklngsaiddei bU zwakte bp gebrek aan eetlast. Onmisbaar ln alle gevallen waar krachtige voe ding noodlg Is. Bij een vergelijkend onderzoek van 8 soorten (Pharm. Wkbl. 3 Febr. 1906) bleek Kaemaiogeon Tonoila" do beste te zijn. Fabrikaat: Dr. J. A. J. TONKLLA, Apoth. te Bronlanen. Koloniën De geruchtmakende rechtszaak tegen den Franschen planter. Men leest in de Deli-bladen dat de officier van justitie te Medan, in de zaak Dilloii-Coraeck. alvorens voor den raad van Justitie aldaar tot zijn requisitoir over te gaan, wenschte te wijzen op een onlangs in de „Echo de Paris" verschenen artikel om de daarin vervatte beschuldigingen recht te zeiten. In dat artikel wordt namelijk onder meer gezegd, dat de inhechtenisne ming van bekl. zonder eenig deugde lijk onderzoek nou zijn geschied en wel op de bloote aanklacht van enkele ingelroreneii. Elkeen heeft uit den gang van dit strafgeding natuurlijk kunnen zien, dat deze opmerking welke meer dan absurd is en dat de gevan genneming eerst heeft plaats gehad na 't onderzoek van den arbeids-in specteur daar ter plaatse en dat liet misdrijf door den arbolds-inspecteur zelf op hooter dn ad geconstateerd werd. Voider komt spreker ook op tegen de uitlatingen als zou beklaagde hier in eon soort bagno zijn gebracht, zoo als de Franschen die kennen. Wij. Nederlanders, kermen echter dergelijke gevangenissen niet en. zoo iemand, dan hooft voorzeker bekl. toch uit eigen ervaring kunnen opma ken, dat in onze gevangenissen voor alles de hygiëne en goede voeding worden betracht en dat wat het kli maat en de behandeling betreft, ook die twee voorname factoren zeer kor geen reden tot klagen geven. In welk een gezonden toestand zien we bekl. zelf trouwens niet voor ons, nadat hij tooh van 9 Oct. af hier in 's Lands gevangenis in preventieve hechtenis werd gesteld. Rekl. zelf verklaarde trouwens ter terechtzitting nog, zlcli in 't geheel niet zwak of vermoeid te gevoelen, nij kwam er zMfs als een nog eenigs- zins zieke (malaria) in en zag daar zijn ziekte een gunstige wending ne men. Overgaande tot zijn requisitoir werd door den officier van justitie be toogd, dat uit niets het beweerde ge vaarlijke karakter van de beide opge- slotenen was gebleken. Vervolgens ging spreker na. hoe die beide koelies werden opgesloten, li--e men hun polsen als 't ware aan één klonk door boeien en die boeien hen zelfs niet afdeed voor het doen van behoeder, en zoo zij slapen wil den. Spreker noemde dit boeien op deze wijze een lichamelijke pijniging. Uitvoerig ging spr. vorder ook na hoe Kartoe daar door den arbeidsin specteur Krapefls in dat hok were aangetroffen, ..meer lijk dan le vend", hoe hem de beide handen geboeid waren en hoe hij in die toch tige, lekke keet slechts een simpe kaintjo als eenige beschutting had, hoe hem niets andera dan droge rijst, met zout en wat water werd ge geven., een voeding waarvan zelfs een gezond mensoh laat staan een zieke - ziek zou moeten worden. Ook betoogde spr. dat er voor <len beklaagde wel kiegellijk gelegenheid hnd beslaan om de autoriteiten te waarschuwen, als hij die goede be doeling werkelijk steeds had gehad- It ij kon toch wel van Singaf-, een nieuw geëngageerde oppasser naar de onder neming zenden tor vonging van den weggejaagde. 't Geval doei je haast denken deu beluchten tijd van den slaven handel en eon halfbloed slavenhaler uit Zanzibar. Bekl. is echter iemano van hooge geboorte en goede manie ren en spr. wijt het gebeurde dan ook voornamelijk hieraan, dat beki. ton opzichte der Oosterlingen zich iemand voelde van hooger ras, „of superior mee" zooals do Brit dit uitdrukt. Dif govoel von groot overwicht werÏÏ ongetwijfeld nog gevoed door de onderwoi penheid der Javaansche koelies. Foelies van Google-estate T maar ge raden achtten te drossen. Het heclo systeem van bekl. kwam naar spr.'s inziens hierop neer. bekl uit zijn koelies wilde halen wat er uit te halen viel. Bekl. stond trou wens bekend als iemand die niet veel voor zijn werkvolk over bod. De hoofdreden van dat systeem zal echter wel gelegen hebben in de beperkte financiën waarmede die estate geëxploiteerd werd en dus bekl. noople voor allee goedkoop ken. Voor bekl. valt er uit te leeren, dat in de Holl.iTid9che koloniën dergelij ke handelingen niet geduld worden en voor onze autoriteiten valt er deze leering uit te putten, dat hoe got- onze nog jonge ar beide-inspectie ooi moge werken, het hoognoodig is haar nog uit te breiden ten einde 't moge lijk te maken dei ook ondernemingen, „ii0f in6er u,t cultuur centrum gelegen zijn, geregeld door de arbeids-inspectie bezocht worden. Zoodra ergens op oen verafgelegen gebied nieuwe cultuur-ondernemin gen. worden geopend, moet ook daar, zoo noodig, 'dadelijk een ambtenaar geplaatst kunnen worden. liet mis drijf door bekl, begaan, noemt spr. een hoogst ernstig misdrijf, waar zelfs de doodstraf op staat. Die zvva, straf wilde spr. echter niet, eisohen. Onder hot aannemen van verzach tende omstandigheden concludeeixle spr. tot den eisch, bekl. schuldig te verklaren aan bet misdrijf: „het on wettig inhechtenisneinen en gevan- geu houden met lichamelijke i ij rui - ging van twee personen" en requi- reert derwege tegen liekl. een gevan genisstraf voor den tijd van twee ja ren, plus betaling der kosten van t geding. HET FRANSGHE PROTEST IN DE ZAAK DILLON—CORNECK. Met betrekking tot de zaak van den in Nederlandsch-Indië tol gevangenis straf veroordeelden Franschman Dll- lon-Corneck wordt medegedeeld, dat een aandrang bij de Nedcrlandscbe Regeering, om aan Dillon gratie verleen reeds daarom geen gov zou kunnen hebben, omdat alleen de Gouverneur-Generaal van NecL-Indié het recht van gratie kan uitoefenen over in Indic veroordeelde personen. Eu om van dat recht gebruik t. maken moet. het vonnis eerst In kracht van gewijsde zijn gegaan. Het wordt betwijfeld, of dit we! roeds het PEST TE MALANG. Uit Malang word 15 Febr. aan de „Deii CL" geseind: Onlangs was zekere llartsleen, die te Bangilan aanraking had gehad met een aan pest lijdende inlandsche fa milie, naar Malang gegaan, om bij een broeder te logeereri. Drie dagen geleden is llartsteen overleden, eer gisteren diens broeder yi gisteren zijn zuster, mevrouw van do Kolk, alle drie aan longpest. Het bestuur neemt uitgebreide maat regelen. Heden werden do scholen ge sloten wegens het gevaar van besmet ting van de kinderen der ouders, die de longpest-lijders hebben bezocht. 23 Europeanen zijn in quarantaine, waaronder de lieer- van de Kolk en dochtertje, In Malang hecnsclit groote -Trust. Een bericht van 17 Febr meldt Te Malang zijn thans geïsoleerd 6 inlanders en 20 militairen van den hospilaaldienst. Geen nieuwe geval len hebben zich voorgedaan. Alleen de pleegzuster, die Harsteen verpleegde, heeft tempcratuursverhooging. FRANSGHE DWANGARBEIDERS IN SURINAME. De Parijsche „Hhid."-berichtgever meldt In oen brief uit Cayenne, in den „Matui" gepubliceerd, staan interes sante bijzon,lorliedeii o\er het bin nendringen an Fransclie vluchtelin gen uit het bagno iu onze koloniën. Uouverneur Van Aabeck verklaarde den Franschen Journalist „De strafkolonie ligt. vlak bij de Hollandaclie grons en de ontsnapten hebben slechts enkele honderden me ters te varen om op Nederlandsoh 1 ons komen. Do 200 anderen zijn van veel nut als helpers op plantages ©n in de fabrieken, waar men steeds krachten te kort komt." Bij een bezoek, dat de correspon dent vervolgens aan verschillende Hollandsche planters bracht, bleek de waarheid van deze verzekering. Over al hadden de planters gevluchte Franschen in dienst als wagenma kers, timmerlui, metselaars, smeden, en zo waren er zeer over tevreden. Stelen deden ze niet, uit angst naar Cayenne terug te moeten. In het al gemeen beschouwt men do uit liet bagno ontsnapten als een belangrijke factor voor het economische leven der kolonie, waar men anders voortdu rend gebrek aan vakkundig© werklie den heeft. VERZET OP ATJEII. De gouverneur van Atjeh seinde 11 Februari: „Te Meulaboh gemeld 1 kwaadwil lige met blanke wapens. In Tamiang neergelegd 5, sedert enkele dagen uit geweken uit de Gajoe Locos. In Ga- joe Loeos gearresteerd 1, gemeld 3, neergelegd 1 kwaadwillige, zoodat de ze afdeeling geheel gezuiverd werd van verzetslieden." INGEZONDEN K«d«oti« tioh niet aansprakelijk. .Sproken had de overtuiging gekre gen dat bekl. door de gewraakte han delwijze slechts een krachtig exempel heeft willen stellen voor de andere--«■ koelies. Spr. twijfelde echter niet of grondgebied te zijn. Hen opjagen, beklaagde zal niets geweten hebben' vangen en terugbrengen zou groote van Karloo's ziekte. 1 kosten veroorzaken, en onze kolonie Hoe verkeerd mot dat al dit. voor- j is arm. Daarom leveren wij tegen beeld, dozo straf werkte, blijkt weli woordig slechts hen uit, die een mis- daaruit, dat kort na de opsluiting; daad begaan hebben of ziek zijn. Dal dier twee personen, verschillende'j maakt 300 van de 500, die per jaar bij Haarlem, 13 Maart 1914. PLAATSELIJKE KEUZE TE ZANDVOORT. Geachte Heer Redacteur, Naai- aanleiding van het ingezon den stuk, door het Comité voor plaat selijke keuze te Haarlem in de dag bladen van 11 dezer, wenschten wij gaar no het volgende in bet midden te brengen lo. Wij protesteeren tegen de insi nuatie belanghebbenden. De café houders behoeven zich volstrekt nog niet. te schamen belanghebbenden te zijn en voor hun goed recht op te ko men zij zijn daardoor niet minder waardig de heeren van het Comité moeten eerst eens aantoonen, dat de actie voor plaatselijke keuze tot heil dei' gemeenschap is, de ondervinding leert andere. 2o. De heeren beweren, dat zij alleen maar ijveren voor uitbreiding der Drankwet iu dion zin, dat plaatselijke keuze mogelijk wordt gemaakt. Is dit nu niet trachten om met een on schuldig schijuend voorstel handte keningen op de lijsten te verwerven De heeren weten toch zeer goed, dat algeheel verbod liet einddoel is, en aLs do zaak ook werkelijk zoo onschuldig was nis zij willen doen voorstellen, dan zouden ook zeer zeker mannen van gozag en drankbestrijders (zooals Volksbond tegen drankmisbruik) geen bezwaar maken om met de actie voor plnatselijko keuze ntede te gaan. 3o. Wanneer neringdoenden zoo maar klakkeloos op de lijsten teekc- nen, zonder goed nel eigenlijke doel te konnen, don kan men liet den ver gunninghouder, die zich in de uit oefening vun een eerlijk en door de wet eu'keud bedrijf bedreigd ziet, niet kwalijk nemen dat hij tegen dezulken optreedt. En, last not least, wij waarschuwen tegen Local Option, omdat de onder vinding geleerd heeft, dat zij niet aan het doel beantwoordt, dat ermede be oogd wordt, maar dat het alleen den openlijk gecontroleerdon handel be dreigt, om plaats te maken voor dori gevaarlijken clandestienen verkoop on verkooper. L', mijnheer de Redacteur, dank zeggend voor de aan ons vorleendo plan Is ruim te. Hoogachtend Namens hot Comité tegen on matige drankbestrijding, J. SELBACH, Plaatselijk correspondent. Gemengd Nieuws DE VEROORDEELING VAN DE VERNIELZUCHTIGE SUFFRAGETTES. Miss Mary Richardson is wegens de l>esehadiging van do „ltolceby Ve nus" lot zos maanden gevangenisstraf veroordeeld. Do ambtenaar van liet O. M. hield een slreng requisitoir te gen de beklaagde, waarin hij opmerk te, dat het diep te betreuren is, dat er iemand buiten een krankzinnigenge sticht kon worden gevonden, die meendo door zulk een schandelijke daad eenigo zank te kunnen bevorde ren. Miss Richardson verdedigde zich zelf. Zij verklaarde meer te geven om rechtvaardigheid, dan om kunst, en wat er met haar zelf zou gebeuïen, liet haar onverschillig. De natie scheen dood to zijn of te slapen, want tevergeefs klopten de vrouwen aan bij ministers, bisscliopprti, zelfs bij den koning. En zij meende op de door haar gevolgde wij zo de zaak der vrou wen te behartigen. De rechter wees er haar op, dat in dezen de omvung van de aangerichte schade van geen bcteekenis was. In dien het schilderij vernield ware ge worden, zou goori geld het hebben kunnen vervangen. Weet gij dan wol, antwoordde miss Richardson, dat ge mrs. Pankhursi niet kunt teruggeven Goen geld der wereld kan voor haar vergoeding geven. Zij wordt langzaam vermoord. Do rechterDaar heb ik niets mee to maken, Gij hebt bekend en gij beroemt u op uw misdaad. Beklaagde Dat doo ik niet. Ik vind liet eon schande, dat ik doze daad als mijn plicht heb moeiten be- scl louwen. De rechter veroordeelde daarop de beklaagde tol zes maanden, en toen de beklaagde werd weggeleid, merkte de rechter nog op Ik begrijp, dat dit vonnis niet in overeenstemming is met do gepleegde misdaad, maar hot is het maximum, dat voor beschadi ging van kunstwerken kan worden opgelegd. Als het een vensterruit was geweest, die vernield was. had ik achttien maanden gevangenisstraf kunnen opleggen. In liet Lagerhuis Is het gebeurde ter sprake gebracht en in antwoord pp vragen, wat de regeering nu toch zou doen ter bescherming van do kunstsoiiatten van de natie, verklaar de de eerste minister, dat deze quaestio ten zeerste de aandacht der regeering had en dal hij weldra me- dedeelincen hieromtrent hoopte te kunnen doen. Lord Winter ton trachtte \an minis ter Mc. Kenna de serzekering te krij gen. dat ditmaal do veroordeelde juf fer nu eens niet na een zoogenaamde hongerstaking zou worden vrijgela ten. Maar do minister zeidc alloen, dat in gcvu| van oen „zoogenaamde" hon gerstaking hij zeker niet aan in vrij heidstelling zou denken. Als do hon gerstaking niet „zoogenaamd" is, maar nis werkelijk miss Richardson de beproefde methode der voedsel- weigering gaat volgen en men be hoeft do ar nan niet. te twijfelen zal ze dus wel weer worden vrijgelaten, mag men uit dit antwoord besluiten. DnJ is immers juist de groote n-ooi- lijklieid de rechters vcroordeolen de dames wei, maar tegenover do door de veroordeeldeu gevolgde methoden staat do regeering vrijwel machteloos, zoo merkt hel „Hljld." op. STORM. Een toleg Madrid meldt egram nog: Te Melilla nam de storm toe. De golven sloegen een dijk weg over een lengte van 90 meters. Stoomschepon en 38 kleine vaai tuigen zijn verdwe nen. De kampementen en verschillende stellingen werden ernstig beschadigd Vijf personen zijn gewond. BRAND OP EEN OPLEIDINGS SCHIP. In het opleidingsschip Wcllesley in Shieldsharbour gelegen een "oud houten schip is brand ontstaan. Maar dank zij de uitnemende disci pline. zijn geen persoonlijke ongeluk ken te betreuren, de driehonderd jon gens aan boord konden allen in vei ligheid worden gebracht. Vier jon gens die zich in een werkplaats be vonden, vlak bij dc plaats waar de brand uitbrak, moesten door een luik werden gered. Een paniek kwam niet voor. De jongens werden aan dek ver zameld en wachtten daar rustig af tot ze door de in allerijl aankomende sleepboüten en vaartuigen van aller lei aard van boord werden gehaald. I Afdeeling Kleeding naar Maat gevestigd over de geheeie eerste Etage. Enorme Collectie Stoffen In keur van Nouvoaufé's. Solide kwaliteiten. Prima fournituren, Vorvaardlglng op eigen ateliers door eerste klasse werklieden onder leiding van bekwame Coupeurs. COLBERT-COSTUMES naar Maat van f25.tot f 60. PANTALONS naar Maat van f5.50 tot f 18.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6