NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang No. 94? 8 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. VEIJDAG E7 MAAFT 19!4 A ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem n de omstreken en franco per post Uitgave der Vennootschap Lonrens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. 1.20 - 1.30 1.65 - 0.02 X 0.37 X 0 45 AD VERTENTIEN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspa^rne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Euitenlanösch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geabenneerden wordt gewaarborgd door „The Occan" Rokln 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. BERICHT aan do Weekteers. DE SPOTVOGEL zal in plaats van haden, MAAN DAG worden uitgegeven. AGENDA ZATERDAG 28 MAART. De Kroonordraclu-oefening leer lingen J. C. Tuin. Brongebou»Uitvoering Na Arbeid Kunst. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. Mej. M. G. G. Roos, onderwijze res aan school 3, heeft wegens voorge nomen huwelijk, eervol ontslag ge vraagd tegen 1 Juni 1914. De heer P. G. Buekers, leeraar aan de middelbare school voor meis jes en T gymnasium, heeft wegens 't bereiken van den 65-jarigen leeftijd, tegen 1 September eervol ontslag ge vraagd. Mej. A. M. Fröger verzoekt we gens vertrek naar In die eervol ontslag als onderwijzeres aan school 3. B. en \V. stellen voor den heer J. Walig te benoemen tot makelaar in hypotheken en assurantiën in deze ge meente. Bij raadsbesluit van 12 Februarij 19U8 werden B. en W. gemachtigd een j aanvrage tot den Minister van bin- neniar.dsche zaken te richten om voor deze gemeente tot wederopzeggeus in gebruik en beheer te ontvangen do no- turieele archieven van Haarlem, dag- teokunende van vóór de uivoering der Fransche Wetgeving. Op deze aanvraa gt: werd door den Minister gunstig be schikt. De overnaming van deze archieven kon evenwel niet plaats hebben omdat de beschikbare ruimte in het raadhuis zulks niet toeliet In verbond met door den minister geoefenden aandrang achten B. en W. thans daartoe het tijdstip geko men, wijl door de overbrenging van de schilderijenverzameling van het raadhuis naar een onder gebouw, de gelegenheid is geopend bedoelde ar chieven in een der vroegere museum zalen eene behoorlijke plaats te verze keren. Om bedoelde zaal voor het beoogde doel geschikt te maken zal oen bedrag van f 2ÖÖ noodig zjjn, terwijl voor het aanbrengen van de noodige stellingen 1 3UÜ gevorderd wordt; B. eai W. ver zoeken den Raad deze bedrogen be schikbaar te stellen. I)e Noord-Zuid-Hollanilsche Tram-1 weg-Maal schappij, verzoekt, in ver band mei do stichting van een wacht lokaal nabij het eindpunt van den stoomtramweg in den Hout, le. haar vergunning te verieenen tot het naar dat wachtlokaal doortrekken van de bestaande ondergrondsche te- li-foongeleiding. nu eindigende in. de Kiosk bij de wisselplaats in den Hout, voor welke beslaande geleiding ver gunning werd verleend bij besluit van 29 September 1886; 2e. haar met ingang van 1 Januari 1914 ;e vvilien ontslaan van de huur van de Kiosk in den Hout, aaneegaan bij Besluit van 30 November 1910. B, en W. stellen den raad voor dit verzoek in te willigen. VEREENIGING VAN VERLOFS OFFICIEREN. Door de afdeeüng Haarlem der al- gerneene vereeniging van Verlofsoffj eieren is, ten l>ehoeve van de artille- rieverlofs-officicren te Haarlem en Omstreken woonachtig, een serie we ke! ijksohe bijeenkomsten georgani seerd ter beoefening van de arliilorio- viurleiding en vuurrogeling en ter vermeerdering van 'commando- en be sluitvaardigheid bij het werkdadig vu ren Ter tegemoetkoming aan do kosten aan deze oefeningen verbonden heeft de Minister van Oorlog een subsidie toegestaan van f 50 voor aanschaffing van materieel, enz. De kapitein A. M. Geesink, van bet 2de regiment vesting-artillerie te Spaamdam verklaarde zich bereid de ze oefeningen te leiden, welke regel matig des Dinsdageavonds zullen ge houden worden. De eerste dezer bijeenkomsten vond Dinsdagavond plaats. Behandeld werd een granaat vuur uit een batterij van 12 c.M. lang, waarbij deelnemers als batterijoommandant en inschrijver fungeerden. De doelen waarop werd gevuurd, werden in een terrein, voorgesteld door een panorama, gemarkeerd. Deze eer si e oefening had een voor deelnemers zeer -leerrijk en interes sant verloop. In een volgende bijeenkomst zal worden behandeld een granaatvuur overgaand in een granaatkartets vuur uit een belegeringsbatterij. C. A. STEENKIST. Dc JacobijnesLraat is druk van vlag gen. De kastelein van "t Prinsenhof is 25 jaar in z'n functie van bewaarder van het gebouw, dat vandaag almee hem eert door de driokleur te laten wapperen. In de wachtkamer vóór de Raads zaal, was met groen en bloemen een aardige versiering gemaakt. Daar werd de jubilaris ontvangen, toen hij door de heeren W. P. J. Over- meer en F. H Benraadt van zijn wo ning gehaald, op het Prinsenhof kwam. Daar werd hij opgewacht door den bibliothecaris den heer J. Rutgers van der Loeff en de kinderen van den heer Steenkist. De heer Van der Loeff hield een toespraak,waarbij hij opmerkte, dat er reden was voor den jubilaris, om nog eens op de afgeloopen 25 jaren terug te zien Van degenen, die er waren, toen de heer Steenkist zijn betrek king aanvaardde, zijn er velen heen gegaan. Van de Raadsleden, die zijn eerste instructie vaststelden, is nog enkel Jhr. Mr. F. W. van Styrum in leven Spreker herinnerde aan den tijd toen de kastelein woonde in de hok- kerige vertrekken op het Prinsenhof, waarvan desondanks de vrouw van den heer Steenkist zulk een lieve wo ning had weten te maken. De jubilaris had recht dit feest te vieren, vervolgde de heer Van der Loeff. want zijn werk was steeds bo ven allen lof verheven. En al kon hij hem niet nog eens 25 jaar. als kaste len van 't Prinsenhof, toewenschen, omdat de pensioen verordening hem over eenipe jaren van het Prinsenhof zou verdrijven, toch hoople spr. dat de heer Steenkist tot dat tiidstip op dezelfde wijze zijn betrekking zou blijven waarnemen. Als blijvend aandenken bood de heer Van der Loeff hem, namens het personeel van de Stads-Bibliotheek, 'n gouden horloge aan met "t opschrift: C. A. Steenkist, kastelein van het Prinsenhof Haarlem, 1889—27 Maart 1914; welk geschenk met den gouden ketting, dien zijn kinderen hem vereerden, voor den heer Steen kist een waardevol aandenken aan dezen dag vormt. Verder kwam er een bloemstuk van de deelnemers aan den cursus in ge- I nieoiue-administratie, welke cursus in de leeszaal gehouden werd, en een menigte gelukwenschen. Velen maak ten van de gelegenheid gebruik den jubilaris zelf de hand te komen druk ken. In al dc jaren heeft de heer Steen kist op de Stads-Bibliothek, in 't Lees museum en bij dc Raadsvergaderin gen dan ook velen leeren kennen en hebben velen hem als een vriendelijk en gedienstig man gewaardeerd. TOONFFTA'FREENIGTNG VRIEND SCHAP ZIJ ONS DOEL". Deze vcrecniging geeft 18 April haar laatste uitvoering in dit seizoen. Op gevoerd zal worden „Dertig jaren, of het leven van een dobbelaar", tooneel- spel in zes tafereelen. Een bal onder leiding van gebroeders Kwckkeboom besluit den avond. TEHUIS VOOR HULPBEHOEVENDE VROUWEN. Donderdag heeft het bestuur van het Tehuis voor hulpbehoevende vrou wen. aan de Hazepaterslaan alhier, eene vergadering gehouden in het ge bouw van de Haarlemsche Bankver- eeniging alhier; daarin is besloten tot opheffing vau het Tehuis wegens ge brek aan deelneming. De vier" patiën ten, oie daarin verblijf houden, zullen ondergebracht worden in het Diaco- nessenhuis. Het Tehuis was in 1912 opgericht. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij Os.eck, Frederiksplein 12. Amster dam, een armhand. II. v. d. Horst, Gen. Boihastraai 28, een pakje met inhpud. VV. Hubert, Nassaulaun 34 c, een cape. Iv. Jansen, Oranjeboomstr. 175, een heerenstrik niet speld. A. v. d Hoef, Roosveldstraat 2, een leer boek. F. Veening, Jan Nieuwenh ui- zenstraat 31 rood, een rozenkrans. W. Kooij, Maerten van Heemskerkstraat 5, een paar handschoenen. II. Huizin- ga, Leliestraat 18 D, een loonboekje. L. Hooglucbt, Witte lieerenstr. 4, een tasch. A. Thuis, Sophiastraat 53. een boortje. B. Lucas, Roosveldstraat 50, een thermometer. Th. llarré, Kleine Houtstraat 4rood, een scheerkaart- F. Schouten, Papentorenvest 32. een halsband: T. de Vries, Berckheyde- straat 17 rood, een sponsen doos met inhoud. P. Langereis, Esschilder- straat 14 zw., een bril. A. de Waard, Voorzorgsiraat 46, een beddensloop en een kous. J. 11. Halberbe, Assendel- verstraat 29, een echooltasch. (Zie vervolg Stadsnieuws op de 2de pagina). Üii de Omstreken VELSEN. Donderdagavond kwam de raad de zer gemeente samen in spoedoischen- de openbare vergadering, ter behan deling van het verslag der Commis sie, belast met het instellen van een onderzoek naar het beheer van Open bare Werken. Bekend geworden was dat het rap port dienzelfden dag als geheim stuk aan de raadsleden was toegezonden. Bij de opening der vergadering was afwezig dc lieer Gerritsen. De publieke tribune was geheel vol. Na de opening kwam aan de orde 't rapport der bovengenoemde commis sie. De heer NETSCHER stelde voor de behandeling uit te stellen op grond, dat gehandeld zou zijn in strijd met art. 8 van de verordening, regelende de rechtspositie van de gemeente ambtenaren, waarbij aan een ambte naar die in staat van beschuldiging gesteld wordt, gelegenheid moet wor den gegeven, zich schriftelijk te ver weren. Spreker verklaarde eerst te 5 35 's avonds de convocatie voor deze vergadering te hebben ontvangen en des morgens een rapport van de com missie, rnet het woord „geheim" er op, tweemaal onderstreept. Spreker ontkende aan een commissie het recht aan raadsleden geheimhouding op te leggen Spreker heeft dat bevel dan ook niet meenen te moeten opvolgen en heeft het rapport niet als geheim beschouwd Op grond van een en an der wenschte hij uitstel van behande ling van het voorstel der commissie, die het doodvonnis vraagt van een ambtenaar en diens gezin. Uit verdere discussies bleek, dat de commissie voorstelde den gemeente architect een ongevraagd ontslag te verieenen. De VOORZITTER en de heer NET SCHER meenen, dat dergelijk voor stel slechts kan uitgaan van liet Col lege van B. en W. Ook do hoeren LANDEWEERD en SLUITERS meenden tot uitstel te moeten besluiten, omdat nog geen be- zoDken oordeel over het rapport en de vér-strekkende conclusie der com missie gevormd is kunnen worden De wijze waarop de heer Netscher zich over de conclusie der commissie had uitgelaten en zijn opvatting van het verzoek om geheimhouding, ga ven den heer Van Tuyll aanleiding als lid der Commissie van onderzoek te bedanken, rnede, omdat blijkbaar op aanhouding werd aangestuurd met het oog op het a s. bu.tenlandsclï ver blijf van den heer De Boer, voorzit ter der Commissie. Ten slotte besloot de raad zonder stemming wel het rapport, maar niet de eind-conclusie der commissie te behandelen. Daarop trad de heer DE BOER in een uitvoerige toelichting van het! rapport. Spreker ging de details na en deel de mede, dat deze op een weinig des kundig beleid wijzen, alsook op slor digheid in 't beheer. Bovendien was een ernstig vermoeden van fraude ge rezen, waar privé-uitgaven van den architect op gemeenterekenJng ge steld zijn en diverse geldelijke af drachten (posten van 7 75 en 170) niet onder de inkomsten zijn ver meld. Onregelmatigheden in de adminis tratie hebben de commrssie bewogen deskundige hulp van een accountant in te roepen. Het resultaat van zijn onderzoek is nog niet bekend, maar 't zal moeilijk-vallen zich een volle dig beeld te vormen, door de vele hia ten in de boekhouding. Het slechte toezicht van B. en W., drie jaar lang, is mede oorzaak van de ernstige onregelmatigheden. Inza ke den bouw van het gebouw voor Openbare Werken meende de Com missie, dat de gemeente-architect moedwillig de raming te laag heeft gemaakt, om den raad tot eigen uit voering te bewegen, de opzichtersbe- grootingen waren \eel hooger dan die van den gemeente-architect. Ook meende de commissie dat deze moed willig loonen, uitgekeerd voor het bouwbureau, heeft geplaatst op ge- meenterekening, ten einde niet te veel boven de raming te komen Verder deelde de commissie mede. dat de ge meente architect geschenken heeft aanvaard van leveranciers aan de ge meente. Van den gemeente-architect was een voorloopige toelichting ingekomen op enkele hem gestelde vragen van de commissie. Hij verzoekt aan de com missie in de gelegenheid gesteld te worden een uitvoerig rapport uit te brengen. De VOORZITTER verklaarde, dat reeds voor gèruimen tijd gebleken was, dat de administratie aan het bouwbureau in wanorde verkeerde. Hij zei ook, dat in geheime zitting het onderzoek naar het beheer van het bouwbureau is aan B. en W. ontno men. Door de heeren LANDEWEERD en SLUITERS werd de archiic-ct geschetst als een uitstekend ambte naar, die vermoedelijk meer een slachtoffer der omstandigheden is ge weest en door te groote zelfstandig heid en te weinig contröle, lichtelijk is gekomen tot d.ngen die niet door den beugel kunnen. Ook de VOORZITTER, die de ver antwoordelijkheid voor het financieel beheer op zich wil nemen, omdat hij er den ambtenaar niet mee wil bezwa ren, kon a.ch nog niet verzoenen met de conclusie der commissie over de vermoedelijke fraude. De heer HUIJG die overtuigd was, dat de commissie haar plicht gedaan heeft, was door de uitlading van den Voorzitter, dat de commissie licht vaardig een conclusie heeft getrokken, zóó ontstemd, dat hij, evenals de heer Van Tuyll, bedankt voor het lid maatschap dier commissie. Aangezien de heer De Boer met en kele dagen naar het buitenland ver trekt, is dus de geheele commissie opgeheven Tegen middernacht waren de dis cussies r.og ntet geëindigd. BLOEMLNDAAL. HET BLOEMEN DAALSCHE BOSCIL Aan het dossier betreffende de on derhandelingen tusschen de gemeente Bioemendaal en de eigenaren van het Bloemend aai sche Bosch, over den aan koop daarvan, cntleenen we de volgen de bijzonderheden: Op 1Ü October 1910 schreef hel ge- meeutebooiuu! aan de directie der Mij. „Veenduin", dat de Raad besloten had een bod van f 150.000 voor het Bosch te doen. Op 29 November d. a. v. antwoordde de directie dat haar de machtiging om den bedoelden verkoop op welken voel dan ook aan te gaan, met ver leend was. De Mij. aanvaaidde dus het bod der gemeente- niet, en de Mij. zou niet verder onderhandelen alvo rens zij kennis moent nemen van da verordeningen, betrekking hebbende op de bebouwing en den aanleg van wegen op de terreinen, aan de Mij. in eigendom be hoor end en in de gemeen te gelegen. De Directie verklaarde zich in het zelfde schrijven tot h&t geven van een mondelinge toelichting bereid, en werd op 16 Januari 1912 door het gemeente bestuur uilgenoodigd tot een confe rentie ten Raadhuizc. De Directie ver klaarde nog niet met den arbeid i. z. hot Bosch gereed te zijn, en vroeg uit stel. In October 1912 had de conferen tie plaats, waarin vanwege de Mij een concept-koopakte werd aangebo den. Op 23 Sept. 1913 vroeg de Mij. de ge meente. of z-j ook aanleiding had de bestaande onderhandelingen voort te zetten, waarop op 30 Oct. geantwoord werd dat de gemeente dit gaarne zon doen, maar meende dat de toegezon den ontwerp-kocpalite wegens haar hooge eischen en overdreven boetebe palingen geen grondslag voor verdere besprekinv bood. B en W. wenechten de koopakte als niet bestaande te bo schouwen. maar <J*e!den mode dat hun plan was. den Raad voor le stollen voor f 200.000 het Bosch in zijn geheel en een rleel var. het Naaldenvsld ana te koonen De Mii. antwoordde op 19 Nov.. dat de ontwem-koopakte d» grond*'cc der besprekincen moest zijn. terwijl in geen geval vau een verkoop van een deel van het Naalden veld toen sprake kon zijn. Had de gemeente bezwaren torren bepalingen in de koopakte, dan verzocht de Mij. deze schriftelijk ken baar te ma ken B. en W. meldden op 29 Deo. 1913 dat zij het schrijven der Mij. in den Raad in bespreking zouden brengen. En het resultaat was het gisteren in de Raadszitting genomen besluit, om nu met verder op de zaak in te gaan en bouwverbod op het Bloemendaal- sehe Bosch te leggen. Het vragen der Mij. naar de bezwaren der gemeente, op 19 Nov., was feitelijk een vragen naar den bekerden weg. De gemeente had al haar bezwaren kenbaar ge maakt in d.v conferentie van Octo-' ber 1912. Die bezwaren waren vele, maar in hoofdzaak ging het tegen de volgende clausules in de ontvverp-koopakte: Art. 3 2e lid. Voor het geval door de gemeente mocht worden overtreden een der be palingen sub a. en b. van art. 2 om schreven, zal er door haar ten behoe ve van de Mij. Veenduin een boete van I 300.000 verschuldigd zijn. (Volgens het bepaalde sub. a. en b. verbond de gemeente zich, om de ver kochte e ronden niet van be-temming 1e veranderen, ze te behouden als pu blieke wandelplaats en ontspannings- gelegenheid en op geenerlei v ijze ze te bebouwen. Vijf-en twintig jaar na het aangaan van de akte zouden evenwel een ververschngs- en een muziektent gebouwd mogen worden). Art. 5. Volgens dit artikel zou de gemeente zich verplichten om geen verandering te brengen in de uitbreiding?- en we genplannen van ..Naaldenveld" en „Wildhoef" zonder toestemming der maatschappij. Bij afwijking daarvan zou de gemeente moeten betalen een boete van.... f 500.000! A r t i k 11 5, b. Hierin was vastgesteld, dat, indien een der terreinen begrepen in de lie doelde uitbreidingsplannen, werd be bouwd, en het ocbouwde een kada strale huurwaarde van minstens f 1000 vertegenwoordigde, de gemeente ver plicht zou zijn zorg te dingen dat ten behoeve van de bewoners en gebrui kers dier perceelen leverantie van wa ter en electriscli licht zou kunnen plaats hebben. Een en ander, zonder dat de Mij. en de eigenaren van het, terrein een.ge bijdrage in de kosten van aan! er behoefden te doen. Verder zou d gemeente op den dag, dat zij een belasting schiep die de eige naren van onbebouwde terreinen trof (voor een bepaalden datum) twintig maal liet bedrag dat „Veenduin inge volge die heffing moest betalen aan de Mij. verschuldigd zijn. Dit zijn de hoofczaken uit de ont- werp-akic. waarin de Mij. den koop prijs op f 175.ÓU0 gesteld had. HAARLEMMERMEER. Chr. onderwijs. In een Donuerdagavond gehouden vergadering van leden der Christel. Üchooivereeniging te Hoofddorp is na uitvoerige- besprekingen besloten, iu de school zes leerkrachten te blijven handhaven, met dien verstande, dal de 6de leerkracht nog een paar maan den een tijdelijke leerkracht blijft, terwijl het bestuur pogingen in het werk stelt om een onderwijzer niet hoofdakte te verkrijgen, en daartoe in de eerstvolgende vergadering der leden met volledige en afgeronde plannen komt. HALFWEG. Publieke verhuring. De woningbouwvereeniging „Zwa nenburg" alhier heeft publiek ver huurd 1 ILA. bcjuwland in den Hout- rakpolder. De grond is gegund aan Gebr. Kroon aldaar, voor f 195 de laagste inschrijving beliep 101.50. Binnenland WINKELSLUITING TE 'S-GRAVEN- HAGE. In eene vergadering der Vereeniging van Sigarenwinkeliers te 's-Graven- liage is liet ontwerp-verordening op de winkelsluiting behandeld. B.eed-, voerig werden de bezwaren daartegen besproken. Met op_ twee na aigemeene stem men werd"besloten een adres te wil den aan den Gemeenteraad met ver zoek om in de verordening in elk go- val eene bespreking op te nemen, waardoor het aan vergunning en ver lofhouders verboden wordt sigaren en sigaretten te verkoopen of af te leve- ren. Mocht daaraan om juridische of an dere redenen goen gevolg kunnen woe lden ge-geven, da.i verzoekt zij mot bot oog op dc groote tracteeten de verorde ning niet aan te nemen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon.uk. bosluit is benoemd tot- rechter in de arr.-rechtbank ;e Zie- rikzee, nir. J A. v an der Morsch, thans subst.-griffier bij de arr. rechtb. te Breda. Is benoemd tot kantonrechter te De venter, nir. A. Ovdegeest, thans id. te Schoonhoven. Is "benoemd tot notaris te Gieeeen- dain, U. Ets, cand. not. te Dordrecht. Is met ing. van 1 April benoemd tot burgerl eer-aar niet den pers. titel van hoogleeraar, hoofd val ond. in de wis- natuur- en scheikunde bij de Kon. Mil. Academie. G de Jossehn <Je Jong, kapitein bij den sta: der artillerie. Door de arr. rechtbank te Heeren veen is, ter vervulling eener vacature van griffier bij haar college, de vol gende alphabet!schc lijst van aanbeve ling opgemaakt: Mr. J. H. W. Nicolaï, griffier bij het kantonger. te Goor, mr. N. G. Serva- tius, subst. grif:, bij de arr. rechtb. te Assen; nir. A. Visser, id. id- le Tiel. INKOOP VAN VROEGERE DIEN STEN. Weldra is een w-.l ontwerp te ver wachten dat den termijn van 1 April voor stukkeninzendinr; tot inkoop van vroegere diensten van gemeente-amb tenaren onbepaald verlengt en vrij heid laat dien bij Kon. besluit vast te stellen. BORSTBEELD VAN W. STEAD. Thans is definitief bepaald, dat de onthulling van het borstbeeld van Stead zal geschieden in de Bibliotheek zaal van het Vredespaleis, op ;1cd 15deu April. ROSARIUM. De verecniging voor vreemdelingen verkeer te Bergen ©p-Zooui zal even buiten de stad eer. rosarium oplich ten, derde dus in Nederland. WETHOUDER WIBAUT. „Het Volk' verneemt dat de heer Wibaut voornemens is zich uit zijn zaken geheel terug te trekken. De redactie van het weekblad van „Het Volk" zal hu blijven voeren. HOOG WATER. Men seint u:t Maastricht: De Maas is sinds Woensdag- weer 26 cM. gewassen, en stond 4 uur 's mid dags 3.09 M. België seint, dat de Sambre wast. VEI DRONKEN. De landbouwer J de Groot van Ila- veite bevond zich met paard en wa gen, in gezelscham van zijne vrouw en zijn buurman A. v. d. Helm. bij Lokbrug aar. dc Smilder Vaart. Het paard schrikte en kwam in de vaart terecht Met groote moeile werden Do Groot en zijn vrouw gered, doch v. d. Helm verdronk. Ook het paard ging verloren. Letteren en Kunst De beroemde Weener musicus, prof. Julius Epstein, een gloeiend Schlegel- vereerder, zendt on.s het navolgende verslag van een concert,, dat plaats heeft gevonden te Bruroi, Sn Oosten rijk: Het eerste gedeelte van het laatste volksconcert in dit seizoen der Verce- niging voor Volksveredeling was ge wijd aan de nagedachtenis van Giuck, die voor 20Ü jaar liet levenslicht aan schouwde, Het wus voor dit concert slechts mogelijk tèn oorspronkelijke compositie uit le voeren van dien groe ten voorlooper vau Richard Wagner op het gebK-d der ©pera-hervorming, uamelijk een aria uit „Ipnigenie auf Taurus'terwijl voor piano en viool alleen be wei" kin gen beschikbaar wa ren. Doc-h ook zóó kon men zich et-a voorstelling vormen van den oiwer- gankelijken adel van zijn stijl, en vim zijn oorspronkeiijkhe-d. Het tweed© deel van den avond was ge» ijd aan de nagedachtenis van Leander Schle gel, den voor ecnige maanden gestor ven Holiandsclien componist, die door den bekenden muziekcriticus M. Kal beek als een der eerste componisten van onzen tijd beschouwd word, doch waarvan d© werken nog weinig be kend en gewaardeerd zijn. Ecu sonate voer klavier en vooi. verscheiden© liederen, en een ba Lade voor piano worden van hein opgevoerd. LV, ul deze composities blijkt een voornam© oorspronkelijkheid, een rijke, en (in de beste beteekenis) moderne harmo niek en interessante r'iythriiick. De liederen voornamelijk zijn van turen- gewoon fijne stemming. Wat verdere verbreiding van dt/e werken zou kunnen in don weg staan, is misschien het waas van droefgees tigheid, dat bijna over alle verspreid is, zooals vaak een nevel ligt over de schildering van een Ha'ianiisch he'i f-d landschap. Toch heeft de kunst van j Schlegel reeds veie gloeiende vertcr- ders en ijverige apostelen gevonden, j en onder deze laatste behoort cok de zangeres mevrouw Adele Reissenbur ger-ümllng, uit Weenen, di© aan ili't concert medewerkte. Haar welluiden de, goedgeschoolde sopraan, van zui ver timbre, geeft duidet jk all© aan- doeningen van haar warm voelend© ziel weer, en zoo was dadelijk een in nige band gelegd tusschen zange:c«

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1