Hmm's Oagolad MEPHISTO TWEEDE BLAD Woensdag 1 April 1914 Buitenlandse!! Overzicht Ds politieke crisis in Engeland De Londensche Hbid. berichtgever Schrijft: „De telegraaf heeft u natuurlijk reeds gemekt, dat de Eerste Minister in liet Lagerhuis de mededeel mg deed, dat Col. Scely zijn ontslag als Minister van Oorlog had genomen en dat de generaals van den el af, Sir John French en Sir J. Ewart hun aanvrage om ontslag niet hadden ingetrokken. Do herhaalde conferenties, die in Downing Street tusschen den Premier en den Minister van Oorlog en de ge neraals gehouden werden, heliben dus alleen tot dezen positieven uitslag ge leid. dat de Minister van Oorlog af trad, waar de generaals niet te bewe gen waren in dienst te blijven. Het zal algemeen betreurd worden, dat deze beide hooggeplaatste militai ren genoodzaakt waren door een schro melijke onhandigheid van den minis ter Seely hun belangrijke positie to verlaten, al is het van hun standpunt begrijpelijk, dat zij als mede cmdertee- kenaars van liet bewuste stiuk, waar mede brigadegeneraal Gough naar Ierland terugkeerde, handelden zooals zij deden. Toen zij weigerden te blijven was het ondenkbaar, dot Col. Seely nog een oog er blik langer Minister van Oorlog bleef en do liberale partij zal er zeker voldaan over zijn, dat hij Maandagmicdag reeds in het Huis zijn plaats had ingenomen op een der banken voor de gewone leden van liet Huis en blijkbaar geen andere Kabi net» portefeuille zal aanvaarden. Do Unionistische partij en brigade generaal Gough zullen het nu hebben te verantwoorden, dat zij een zoo be kwaam en geacht militair als Sir John French, uit 't ministerie van Oorlog zien gaan; als vermoedelijke opvolger worden genoemd LoTd Kit chener of Sir Jan Hamilton, die op het oogenblik in Australië is. Maai- de groote sen.ce tie van den dag is wel geweest, dat de Eerste Mi nister mededeelde, dat hij zelf do por tefeuille van oorlog tot zich zul ne men, wat geenszins insluit, dat hij daarmede aftreedt als Eerste Minister. Wol brengt het aanvaarden der taak mede, dat hij zich zal hebben bloot te stollen aan een nieuwe verkiezing. Het is meer voorgekomen, dat £n- gelsche Premiers tevens een porte feuille" hadden; o.a. waren Lord Ro- 6ebery en Lord Salisbury beidon Se cretary for Foreign Affaire. Dat Asquitli zelf de Laak van Minis ter van oorlog aanvaardt, bewijst, dat lnj met kracht alle andere denkbeel den van insubordinatie in het leger don kop wil indrukken, h'ij zet er krachtig don duim op" en do Unio nisten zullen het allesbehalve aange naam vinden, dat de Eerste Minister op d:e wijze optrad, bovendien wil hij vermoedelijk door een nieuwe verkie zing eens doen tocnen, hoe de geest (Ier kiezers in het land tlian?, na de gebeurtenissen der la atsto dagen, is. East Fife, waarvoor do Premier zit ting heeft, herkoos hem in December 1910 wel met een meerderheid van 1799 stemmen boven den Unionist, doch het zal nu merkwaardig zijn te zien hoe thans de uitslag van do tus- echentijdsche verkiezing in dat Schot- sciie district wezen zul. Nadat de Eerste Minister zijn ver klaring had afgelc-gd, zeide luj niet moor m het Huis te zullen komen, zoo lang zijn kiezers hem niet geoordeeld hadden. Wel protesteerde do heer Bo na r Law, bewerende, dat zonder den Premier geen tweede lezing over de Ilome-Rule-Bill kan plaats hebben, doch de Premier verklaarde, dat zulks Lest mogelijk is; hij zou „genoeg in de buurt zijn". De coalitie bracht den Premier toen hij het Huis verliet een Schitterende ovatie. De xcgcoiingsgezinde bladen keuren den nieuwen loop van zaken goed, de meeste zijn er zelfs geestdriftig over. Anders is 't met de oppositie bladen. De „Standard" trekt uit de wijze, waarop het ministerie „opgelapt" is, de conclusie, dat de eersie munster een spoed»g© ontbinding van het par lement verwacht Het is trouwens zoo zegt het blpd moeilijk in te zien hoe deze verme den zou kunnen woiden. De regeering heeft door de onthullingen van <ie laatste dagen het vertrouwen van do natie verloren. Het is uitgemaakt, dait aij zeer groote fouten heeft begaan en zij heeft zich niet kunnen schoon was- schen van de verdenking, dat zij een echandelijk© misdaad hoeft willen be gaan. FEUILLETON Vrij naar het Duitsch van EDWALD AUGUST KöNÏG. 91j Balthazar Honigmann begon nu toch aati de schuld van den rood en Frits te twijfelen, hij moest b!i zich zeiven erkennen, dui zulk 'n vermetele m.\-.4adi.ger als deze in geval van nood »iéh wel vnn ander, wapens zou voorzien hebben, waar mede hij zijn offer zonder eenig go dtniscli kon dooden. liet papier, dut blijkbaar tot prop gediend nad, beween dat de kogol uil een zakpistool was aigeschoten gewor den, misdadigers van het soort van den rooden Frits nu bedienden zien ongetwijfeld van een revo.vor. Ook de omstandigheid, dut ondanks de ijve rigste nasj»oringeu het vuurwapen niet gevonden was gewo.den, pleitte voor de onschuld van d n gearresteer de, bovendien hadden zij. d.e don in-, breker van het eerste oogenbük af ga-, degeelagon hadden, inderdaad den, knal moeten hooren. De rechter van I» H Hoöge'rliuls- In den vorderen loop van het legeri dobat in het Hoogerhiuis, deelde mi nister Morley mede, dat hij, hoewel met Seely betrokken bij het opmaken der twee bekende paragrafen, niet was afgetreden, daar Seely zijn ontslagI ree<is heeft ingediend, opd-.il do schijn niet zou worden gewekt, dat een mi nister z.ch voorwaarden had laten stellen door een officier en hij boven dien heeft verklaard, dat Morley geen schuld heeft aan het verzenden van het bekende document als antwoord op 't verzoek van Gough om waarbor gen voor de offlcioren, Morley verklaarde verder, dat hij den brief van Gough te laat had ge zien en niet wist. dat hij een poging bevatte om aan de regeering voor waarden op te leggen. Geweren voorlerland? Uit Kopenhagen wordt geseind: Maandagmorgen ging buiten Dag- gelykke, op Langeland, de Duitsche lichter»,,Paul Ziehn" voor anker met 300 ton gew eren aan boord. De lading werd in den namiddag op: het in den nacht aangekomen Noor- weegsche stoomschip Fauny" overge- bracht. Dinsdagmorgen in do vroegte vertrokken beido schepen in noorde- 1 ijke richting, zonder scheepspapieren. De bestemming van de „Fauny" zou IJsland zijn. maar men gelooft, d'at het schip naar Ierland vertrok. Aan boord van de „Fauny" waren tenminste twee Engelsch sprekende personen. De geweren kwamen uit Hamburg, i De zaak is aan den Deensdhen mi nister van buitenlandsche zaken voor gelegd. Dit lie Franscfce politiek. D e z a a k-R ochotte. Do commissie van onderzoek in de zaak-Rochette heeft besloten tegen he den, Woensdag, alle leden van het ge wezen kabinet Monis op te roeipen. Een telegram meldt: Daar de radicaal-socialistische vrien den van Caillaux hodden weten te be werken, dat de Dinsdag door de com- missio aangenomen conclusie, waarin weid verklaard, dat Monis en Caillaux een betreurenswaardig misbruik van hun positie hadden gemaakt, met 11 tegeri 8 stemmen waren verworpen, verklaarde Jaurès, dht hij verder geen deel zou uitmaken van de commissie. De meerderheid kwam echter op het genomen besluit terug, waarop Jaurës het voorzitterschap weder aanvaard de. DeFransche Kamer. De Kamer heeft met 324 tegen 10 stemmen de urgentie aangenomen voor een voorstel tot wijziging vnn een ar tikel van het vvetlioek op de verjaring van misdadige feiten en wel naar aan leiding van de zaak-Rochette. Het voorstel is in handen eener cotn- misöie gesteld. De Balkanvulkaan. Uit Albanië. Uil Valona wordt aan de Albanische Correspondent" bericht, dat er in de ontruimde districten Colonia en Go- ritza een hevig gevecht heeft plaats gehad tusschen Albaneezen en „Hei lige Bataljons". De Epiroten moeten groote verliezen hebben geleden Zij zullen echter, naar het heet, belang rijke versterkingen krijgen, uit Er- zeka. De AJbaneescho bevolking van Os- trozub, een plaatsje ten noorden van Prizrend, deed op 25 dezer een aan val op het gemeentehuis van Bania (in Servië) en wondde vele ambtena ren. Dadelijk werden Servische troe pen naar Bania gezonden, die een moorddadig gevecht begonnen. Het aantal gesneuvelden is onbekend. Men ontkent in Durazzo dat het een aan val was op de Servische grens. Aan de Süd-S)avische Correspomdenz wordt uit Saloniki gemeld, dat de ge wezen Turksche afgevaardigde Basri bey Dinsdag naar Epirus is vertrokken om de betrekking van gouverneur van Goritza te aanvaarden, die Zografos de leider van den opstand hem heeft opgedragen. Een telegram uit Weenen meldti De gebeurtenissen in Epirus begin nen thans ook de openbare meening in Oostenrijk bezig te houden. De ontruiming van Epirus door de Grieksche troepen, die heden had moeten beëindigd zijn, is niet ge schied; en dit wekt in Weenen een gevoel van onbehaaglijkheid. De „Neue Freïe Presse' meent te weten, dat majoor Tnomson binnen kort naar Epj-us zal terugkeeren, om daar te onderhandelen met Zografos. De „Reichspost" meldt, dat de eersie onderhandelingen tusschen Albanee zen. en Epiroten oen zoo positief re sultaat opleverden, dat men hopen mag op de mogelijkheid dat een grondslag voor een overeenkomst zal worden gevonden. instructie verliet dien avond zijn bu reau in een zeer misnoegde stemming meer en meer drong zich aan hem de ovortuig-ing op, dat hij een val ach spoor vervolgd had. Hot kon werko lijk een wraakoefening geweest zijn de moordenaar had na de daad het huis weder verlaten, en het toeval wilde nu. dat kort daarop de inbraak plante had. Aan dit vermoeden moest men zich voorloopig houden, wellicht dat de papieren van den woekeraar een uitgangspunt opleverden, dat op een juist spoor voerde-. Benjamin Si mon was een gevaarlijk man geweest h ij had met alleen met de vermetelste diieven, maar ook met do bende val- sche munters, maar welke reeds zoo lang tevergeefs gezocht word, in de nauwste betrekking gestaan. Omtren; deze ben-u.- noopte iiomgumun nu ook m de papieren van Simon nadere aan- wijzigingen to vinden, en welk een triomf zou het voor hem weeen, wan neer l«.j ze ondekte en onschadelijk mankte! Een langdurige moeitevolle arbeid lag vóór hem, daarbij kwam nog, dat de nagelaten brief van Ha gen hem zorg ba aide. Hij herinnerde zich de gezegden, cke do procureur zich hieromtrent had laten ontvallen, oult déze scheen nu aan do echuld van Hagen te twijfelen en het oordcel der publieke meening to doelen, dat alles behalve vleiend voor den rechter van instructie luidde. En tóch was Horug- mann er zich zei ven bewust van, de» Allerlei Niéuwe legerver sterk! n- gon in Rusland? De minister van oorlog heeft bij de Doerna een wetsvoorstel ingediend omtrent verbetering van de nationale verdediging. De inhoud van dit ont werp wordt geheim gehouden. Do voornaamste Petersburgsche bla den zijn van meeming, dat er sprake ia van een aanvrage om belangrijke credieten. Er is echter reden aan te nomen, dat het ontwerp in qunes- tio nog niet «datgene is, waar van de algemeene lijnen aangegeven zouden zijn geworden aan de afge vaardigden in de geheime conferen ce van 14 dozer. Het ontwerp is in handen gesteld van de commissie voor leger en vloot. 't Zou dus nog maar een begin zijn. U i t M e x i c o. Volgens 'n telegram ontvangen door. een der agenten van de opstandelin gen, duurt de slag bij Torreon nog voort. Stadsnieuws AlscbBld van Kr. A. A. van der Meracli. (Vervolg.) De zaal van, het Kantongerecht bood Dinsdagmiddag wel al een heel onge- worien aanblik aan. In de middag uren hangt er gewoonlijk een mono tone rust in dit zaaltje en is er al eens een getuigenverhoor, dan heerscht er toch een kalme etemming. Nu was de zaal al vóór drie uur bij na geheel uit haar gewone aspect. Om de groene tafel was het nog ge woon. Daar was de kantonrechter, die nog maar een uurtje als zoodanig in functie zou zijn, gewoon als altijd in toga en bef. Aan zijn linkerhand de griffier: Mr. van den Boon, oud-be kend gezicht, Mr. Fick rechts, een jongere figuur in deze zaal. Dan de deurwaarder Glaser, leunend op z'n lessenaartje. Dat zijn de vier, die elke zitting bij na in 't Kantongerecht als hoofdfigu ren optreden. Maar voorts waren er velen, die men er anders niet ziet- op de ach ter rij, onder de hooge vensters, da mes, naaste familie van den schei denden kantonrechter. Tusschen haar in de heele rij plaatsvervangers van de kantonrechters, meest jongeren, maar toch met een oudere er tus schen, die anders nooit meer baret en toga dragen. Do balie-autoriteiten ontbraken niet, zaten er ai op een vóórbankje, een groep notarissen, naast hen. Daarachter belangstellenden. In de eerste plaats bijna do geüeele Ar- rondissemenis-Rechtbank met presi denten en parket, We zagen voorts Prof. Van Walsem, directeur-genees heer van Meerenbergden heer Van Goor, Commissaris van politie; Jhr. Mr. D. E. van Lenncp, Burgemeester van Heemstede, deurwaarders, con cierge, personeel van de griffie, veld wachters en verder personeel. Op 't laatst kwam uit de advocaten- kamer de breede stoet van advocaten, die alle overschietende ruimte in de Kantongerechtszaal innamen. De buitengewone zitting werd ge opend. De kantonrechter zou nog een paar civiele vonnissen uitspreken. Deurwaarder Glaser riep de namen af en de kantonrechter las de overwe gingen, gaf z'n beslissingen. Toen werd de buitengewone civiele zitting gesloten, om gevolgd te worden door een buitengewone strafzitting. „De Tijdgeestkreeg nog voor het laatst tion gulden boete van den scheldenden kantonrechter, toen gaf hij het woord aan Mr. H. J. D. D. En schedé, die hem vooraf om het woord verzocht had. Mr Enschedé. De oudste plaatsvervangend kanton rechter merkte op, dat liet niet de eer ste maal was, dat hij hier in de zaal sprak, maar dat het wel de laatste keer zou zijn, dat hij Mr. Vau der Mersch hier toesprak. Hij herinnerde Mr. Van der Mersch aan den tijd, toen hij jong ambtenaar bij het O. M., hier zitting had, toen allen hier jonger en de zittingen der stoeler groener waren dan nu. Wat niet veranderd was was de vriend schap, die zij elkaar waren blijven toedragen. Toen spr. zijn laatste re quisitoir had uitgesproken en de jongste kantonrechter-piaatsvervao- ger was geworden, had hij nimmer gedacht Mr. Vau der Mersch nog eeus als oudste plaatsvervanger bij zijn afscheid te zullen toespreken. Mr. Enschedé maakte de opmer king, dat het heden een zware dog was voor den scheidenden kanton rechter, die 40 jaar bij de Rechterlij ke macht was werkzaam geweest. Spr. meende echter, dat het besluit tot heengaan zeer wijs was te noe men, omdat Mr. van der Mersch nog tijds zijn ambtsplichten nauwgezet vervuld to hebban. Hij was van <ie schuld van Hagen vast overtuigd ge worden, niemand kon hem het verwijt doen, dat hij iets nagelaten had, om die vvaariiiekl aan het daglicht te bren gen. Ilij had wel is waar aan do on- schuldsbetuigingen van Hagen geen geloof geslagen, maxu- dit zou ook geen andere rechter van instructie gedaan hebbc-n, zii maakten immers op den dag der terechtzitimr geen indruk op de gezworenen De instructie thans te heropenen, zulks hield Honigmann voor doelloos, er lag ecu te groote tijdsruimte tusschen die daad en het heden dan dat men op eenig gevel;- had mogen hopen. Hij had den anoni-- mon brief mei het handschrift van Staüdragcr vergeleken, hij gaf de mo- gelijkheid toe, dat do makelaar den brief kon geschreven hebben, doch hij trok hieruit geen ander besluit, dan dit, dat burn dinger zulks alken uit vriendschap voor Hagen en diens kin deren had gedaan. Ontstemd betrad hij het huis, waar in hij woonde. In de 'gang kwam Broni hem tegemoet. Juffrouw May wensohte u gaarne eens te spreken, zeide zij. Do dook tor heeft haar toegestaan, om u te ont vangen, zij zal nu ook wel n.-et eerder rusten, dan nudat zij aan u do ver klaringen heeft afgelegd, waardoor rij do ontdekking van don moontonaar mogelijk hoopt te maken. krachtig fa én in het volle bezit van zijn werkkracht, terwijl velen dan nog niet scheiden willen. Do spreker hoopte, dat de heer Van der Mersch nog vele jaren van ongestoor de werkzaamheid zou genieten en goede gezondheid zijn deel zou zijn. D't zij u van harte toegewenecht. (Applaus M r. F i c k. Do oudste ambtenaar sprak uit naam van 't parket in zijn uitgebreid- sten zin, n.l. ook voor ambtenaren, die Haarlem reeds verlaten hebben, o.a. Mr. Van Lier, die zeker hier aanwe zig zou zijn, zeide Mr. Fick, indien hij niet op de strafz.tling te Almelo moest zijn. Spreker dacht daarbij ook aan Mr. Wolfson, die mede gevraagd had, om uit zijn naam den scheiden den kantonrechter toe te spreken. Twee redenen maakten het den amb tenaren steeds aangenaam om met Mr. Van der Mersch samen te wer ken. Die redenen waren dankbaar heid en bewondering. Dankbaarheid wegens de welwillendheid, waarmede hij den ambtenaren steeds tegemoet kwam bewondering wegens de wijze waarop de kantonrechter zijn functie vervulde. Want indien een jongere zijn plicht doet, zei Mr. Fick, doet hij ni6t meer dan wat betamelijk is; maar stellig wekt het bewondering wanneer ie mand zijn plicht blijft doen, als hij óp een leeftijd gekomen is, waarop rust een reeds lang verworven recht is. Gij hadt een staf van plaatsvervan gers om u heen, al6 niet veel kanton rechters die bezitten Uit het feit ech ter, dat gij maar noode een beroep op hen deed, en gaarne zooveel mogelijk alles zelf deed, valt af te leiden, hoe gij uw plicht opvatte. Spreker hoop te, dat de heer Van der Mersch vol doening zou vinden in andere bezig heden, die hem zijn rusttijd schen ken zou. Jhr. mr. F. W. v. Styrum. De heer Van Styrum wilde zijn hul de voegen bij die. welke de zittende en staande magistratuur had gebracht, nu de heer Van der Mersch zulk een gewichtig en schoon ambt neer ging j leggen. Gewichtig was dit ambt. Het eischt den geheel en man en de betoekenis er van werd beheerscht door den persoon van den drager. Gij hebt u doen ken nen, zeide Mr. Van Styrum. als een nauwgezet ambtenaar, een ambte naar van hooge plichtsbetrachting. Schoon noemde de heer Van Sty rum het ambt van kantonrechter om verschillende redenen. In do eersite piaats, omdat een kan tonrechter geheel zelfstandig werkt en zelf en alleen de verantwoordelijkheid voor de vonnissen heeft te dragen. In de tweede plaats omdat de Kanton rechter meer dan een ander rechter rechtstreeks in aanraking komt met de roditzoekemdeu, zooals men hen gewoonlijk noemt. Die term recht zoe kende is euphemi&tiscb. want men zou hen, die met den rechter in aanra king komen kunnen onderscheiden in- recht zoekenden en de in rechten ge- zochten (gelach). Men kan niet zeggen, dat van deze in rechten gezochten' een bijzondere aandrift uitgaat om met den rechter w elke ook, kennis te maken. Toch zal het dezen ook bij de ken nismaking met den heer Van der Mersch meegevallen zijn. Zij hebben in hem leeren zien een onpartijdig rechter; een man die alle nooden en bezwaren aanhoort; een man, die krachtens zijn ambt geroepen was, zijn ambt hoog te houden, doch de billijkheid in overeenstemming tracht te te brengen met het recht. Zij naaien van Mr. Van der Mersch raak nuttige wenken mee, die dikwijl3 van belang waren voor huh verder leven, l^i wanneer de Kantonrechter ran meening was dat de rechtzoeken de niet bij machte was zijn eigen )>e- lang te bepleiten, raadde de Kanton rechter hem een advocaat te raadple gen. Do verhouding tusschen. Kanton rechter en balie heeft nooit iets te wenschen overgelaten, dit constateert spr. met erkentelijkheid. Tot op het laatste oogenblik zijt ga op uw poat willen blijven, zeide spre ker aan 't eind van zijn toespraak, want vandaag hebt ge nog vonnissen uitgesproken." Dat ge nu heen gaat. moeftii wij, eerbiedigen, omdat ge zoo veel jaren hebt gearbeid. Wij geven u onze beste wenschen mee en hopen, dat ge de balie niet zu't vergeten, zooals"de balie u niet vergeten zal. Notaris Willem s. De heer Wïllems meende in dat voor den heer Mersch zoo gewichtig moment in den geest te handelen van de aan wezige notarissen als van hen, d e hier niet aanwezig waren,, wanneer hij den Kanionrecnter hulde bracht cm hem dankte voor de wijze, waarop deze altijd bet notariaat was tegemoet getreden. De controle, die de kantonrechter op de notarissen moest uitoefenen, De rechter volgde hel jonge meisje in do ziekenkamer, waar hij Sabitu rn et verbonden lioofd in bed vond lig geii. Ilij maakte er haar opmerkzaam op, dat een voor de wet geldig ver hoor slechts in tegenwoordigheid van een griffier kon plaats vinden. Brom bood zich aan. om de vragen en ant woorden op te schrijven, en Snbine, dio meer over liet verlies van hau. vermogen dan om haar lichamelijk lijden jammerde, wilde met hare ver klaringen nu niet langer wachten. Ik heb gehoord, dat de misdadi ger nog maar steeds niet- is opgespoord en dat men niet weet of vermoeden kan, waar men hem zoeken moet, zei de zij in hartstochtelijke opgewonden heid; ik geloof echter, u den man nauwkeurig te kunnen beschrijven, want ik lieb hem vroegti al eens ii. dit huis ontmoet. Wanneei uit bet geval is, dan zou het onvergeeflijk zijn, indien ge tot morgen wiidet wachten, antwoordde Honigmann. die een scoei nuar het bed getrokken en plaats genomen had. Gij zoudt hem dus herkennen? Zonder twijfel. In den bewusten na.cht hoorde ik in de aangrenzende kamer een verdacht gedruisch, do deur was niet gesloten, doch 'rtond slechts aan. en door den kier viel een zwakke lichtstraal in dit vertrek. Vrees heb ik uoo t gekend, ik dacht in het eerste oogenblik dat mijn meid rnij bestelen wilde, en nu stond ik zacht jes op, om befende bij steeds öp WelvTlIendo wijze uit. Hij dankt den hoer Van der Mersch voorts voor de medewerking den notarissen betoond. Hij verleende, die medewerking steeds op sympa thieke wijze. Verder vermeldde de heer Willem», dat de heer Van der Mersch steeds zeer belangstellend was in de persoon lijke omstandigheden van de r.otaris- U wenschen wij toe, eindigde spre ker, lange iaren van welverdiende rust in uw gezin, nadat ge u zooveel jaren geheel aan uw ambt hebt gegeven. Mr. Vander Mors c h. De heer Van der Mersch dankte, aanvankelijk langzaam sprekend en met tusschenpoozen, als kostte het hem moeite de aanstormende indrukken te ordenen en te beheerschen. Hij ving ongeveer aldus aan: In dit voor mij gewichtige oogenblik komen er gewaarwordingen van ver schillenden aard bij mij op en zou ik mij kunnen overgeven aan herinnerin gen. Ik denk terug aan mijn eerste installatie als substituut-officier, nu 40 jaar geleden, aan mijn installatie als substi tu ut-officier te Haarkvu, voor 30 jaar en aan het oogenblik waarop ik met een hartelijke toespraak als kantonrechter werd beüedigd door Mr. Van Walcbren. Mr. v. Walchren herdacht den tijd., dat ik bij liet 0. M. dieir Rechtbank had gearbeid en nu van de staande naar de zittende magistratuur overging. Hij vreesde, dat ik daardoor decepties zou onder vinden, De toespraak van den zeer hooggeschatten president, welke toe spraak niet na elke beeediging volg de heeft mij toen zeer geroerd. Ik had bijzondere redenen om in Haarlem te blijven en had daarvoor gesolliciteerd naar de betrekking van kantonrechter, omdat ik meende op deze wijze op rustige wijze met mijn gezin te Haarlem te kunnen wonen. Voor mijn ambt als kantonrechter was ik voorbereid door mijn tweejarige werkzaamheid in een kleiner kanton. 27 jaren zijn nu voorbijgegaan. Zijn hot rustige iaren geweest? Die vraag is onmogelijk bevestigend te beant woorden. In 't begin was liet een rus tige tijd; maar na 20 jaren was de ar beid in het kanton zen er verdriedub beld en nog steeds noemt 'het toe. Daarom heb ik wegens mijn leeftijd ontslag genomen, hoewel ik mijn werk nog goed kon waarnemen, en het is gebleken, dat ik mijn functie nog goed vervullen kan. Men heeft gewenscht aan het einde van mijn loopbaan dit te herdenken in een buitengewone openbare terechtzit ting en spreker heeft daaraan gaarne willen voldoen. Hij wil nu woorden van afscheid sproken. In de eerste plaats tot hem, die 12 jaar met mij heeft samenge werkt, mijn hooggeachien griffier Mr. Van der Boon, zegt spreker. Uw ar beid heb ik hoog gewaardeerd. Gij zijt een uitnemend griffier, een man van rustig en kalm optreden, wat van pas kwam, wanneer hij de conclusies in het audiëntieblad vermeldde. Zijn aangenaam leesbaar handschrift maak te mij gemakkelijk resume's op te stel len, om daaruit mijn beslissingen' te! baseeren, beslissingen, die naar spr. hoopte, steeds hebben voldaan aan de symboliek van Themis: gebünddoAi en met de weegschaal in de hand. De griffier had de tact om het per soneel dor griffie zoo te leiden en op tc leiden, dat men met spoed en toefi met accuratesse de stusken van de griffie kreeg, wat oen groot belang voor de rechtooc-kenden is. Dat Haarlem een moueJ-griifft heeft is te danken aan uw ijver en plichts betrachting, uitnemende eigenschap pen, waarvan mijn opvolger nu zaJ kunnen genieten. Zich tot mr. Fick wendend, her dacht spr. den aangenomen tijd door gebracht met de verschillende ambte naren. Onder hen noemde spr. mr. H. J. D. D. Enschede, van wiens weldoor dachte requisitoiren s^r v- -l heeft ge noten. Hij bracht huift 1 d ambtena ren, die hem zijn taak hadden verge makkelijkt door het geven van loencn- tingen by de requisitoiren en vestigue de aandacht er op, dat de ambtenaren van het Hasricmsche kanton een zwa re taak hebben, maar vaak een schoone toekomst tegemoet gaan. i>pr. herinnerde aan mr. Van Lier, thuns subsütuut-olficier van justitie te Al melo, aan mr. Von Baumhauer, die als Officier van Justitie to Amster dam zijn loopbaan eindigde, aan mr. Colcheor, officier van justitie te Utrecht, aan mr. A. Tak, thans advo caat-generaal bij deu lioogcn ltaad. Sjir. hoopte dat voor mr Fick ook een dergelijke schoone toekomst zou weg gelegd zijn. Hierna nam mr. Van der Mersch afscheid van de leden van de Recht bank en de ambtenaren mr. Pelérin en mr. Hoyer. Hij dankte voorts de plaatsver vu n- geud-kantonrèohters voor den grooten siïun hem geboden vu merkte uaaibij Op, dat het zeer te betreuren was, dat haar te verrassen. Doch toen ik nu do deur*opende, eu in hei roode ge zicht van ecu man keek, toen verlam de schnk mijn tong. zoodat het mij on mogelijk was om hulp to roepen. Een oi>genblik later zakte ik bewusteloos ineen. En hoe zag deze man er uit? Een ineengedrongen gestalte met breede schouders, rossig haar, een -'oppelige baard, een valsche, loeren de blik, terwijl iedere trek van zijn ge- !aat van vermetelheid en wreedheid getuigda Hij was goed gekleed, men zou hem voor een welgesteld hand werksman hebben kunnen houden. Gij hebt hem vroeger al eens in dit huis ontmoet? Ja, ik herinner mij dit zeer nauw keurig! Het was eenige dagen vóór de inbraak, hij scheen uit het achterhuis te komen, en ik hoorde, dat een stem Blum riep. 11a, de roode Fr.ts, viel Honig mann haar driftig in dc rede. Uwe beschrijving past geheel op hem en ook de naam komt overeen: Friedricli Blum, bijgenaamd de roode Frit-. Nu, doze man zit reeds achter grendel cn slot, men heeft hem bij het plegen van een andere misdaad in den von- gen nacht betrapt cn gevangen geno- En mijn geld? Mijn papieren? Ik zal in zijne woning huimoe king houden, zoodra d«te woning uit gevonden is, en ik hoop alsdan ook het Rijk hun diensten niet meer waar deerde. De goede samenwerking met de liaorlemsche balie had spr. steeds op hoogen prijs gesteld, omdat die sa menwerking strekte tot verhoog mg van de majesteit van het recht en de leden liet nooit onder zich achten om voor hein te verschijnen, om dv recht zoekende!) bij te staan. Ook voor mij zeil. zei spr., heb ik hun arbeid gewaardeerd, want de plc-ï dooien waren voor mij een prikkel,» om zooveel mogelijk werk van mijne uitspraken te maken. Tot de notarissen sprekende, wier tolk mijn vriend Willoms was aldus merkte spr. op. zeiue mr. Van uur Mersch, uai het hem steeds veel ge noegen had gedaan mei de notaiissen te kunnen «unenwerken. Zij komen vaak op voor minderjarigen eu ande re personen m imseruóeus. Steeds be hartigden zij op uitstekende wijze do aan hun zorgen toevertrouwde belan gen. Moet spr. en dit stemt hem droe vig sol leiden van veel wat hem lief is, hij blijft nog met het notariaat in aanraking, daar hij nog eenige jaren zitting heeft m de Kamer van Toezicht op de notarissen, en de Kamer noch de Minister zijn ontslag als lid dier Kamer noodig oordeelen. Bij het toespreken van den deur waarder Glaser denkt spreker aan diens door spr. zoo hooggeachte» va der, die een vraagbaak voor spr. was, omdat deze het geheele kanton Haar lem individueel kende. Hij had een hooge opvatting van zijn taak en ex- ploitte niet in de eerste plaats om zich zelf te bevoordeel©», want hij was een voorstander van minnelijke schikking wat niet altijd in zijn financieel ^oor deel was. Gij, zeide de heer Van der Mersch tot den deurwaarder, tracht do voet stappen van uw vadeer te drukken. Ook hem bracht hij dank. Ten slotte richtte spreker zijn af scheidswoord tot de pers. Het wordt wel eens betwijfeld, zeide sleeker, of de publictatie bij strafza ken wel altijd nuttig werkt. Dnar valt veel voor te zeggen, als de pers een te ruim gebruik maakt van het doen van mededeelingen over 't vooronderzoek van eon belangrijke strafzaak, maar geheel iets anders is het, als de pers do verslagen van de openbare zittin gen geeft. Spreker heeft de pers can ook bijzonder gewaardeerd. Menig maal kwam hel voor, dat een beklaag de spreker zei: Ik zou 't niet hebben gedaan, als ik maar had geweten dat het strafbaar was. Do pers nu kan aan het publiek do wenen vil verordeningen bekend ma ken. Wanneer zij blijft binnen die gren zen kan niemand tegen haar werk zaamheid eenig bezwaar hebben, want dan is er geeu gevaar voor, dat de lezers worden aangespoord tot na volging, gelijk veel gebeurt bij de le zing van de behandeling dor strafza ken, wanneer do verslagen een op windend kurakter dragen on sommi gen aansporen om den branie uit te hangen. Hierna dankte de spreker nog eens alle belangstellenden hartelijk voor hun tegenwoordigheid en vork:aarde de zitting voor gesloten Nu werd het rond den kantonrech- terszetel een aruk gewoel, want ieder wilde van de gelegenheid gebruik ma ken, om den scheidenden magistraal do hand te drukken. ZAK KKNROTJ.ER IJ. Van den heer J. J. Kerbert, uit Haarlem, is op de tram te Rotterdam, een portefeuille met f 100 en eenige papieren gerold, zoo meldt de Tel. DE AANRANDER GEPAKT. Nader schrijft men ons: Zooals wij gisteren reeds meldden, is het der politic gelukt, den man te arresLeemen, die op één avond twee meisjes met slechte bedoelingen aan randde, de één ap de Dreef s avonds to 7 uur, de ander in hel, Predoriks- park ongeveer S uur. Mejuffrouw G. K.. te Heemstede, die op de Dreef aan gerand waft, had geen aangifte bij <Le politie gedaan, maar het andere meis je een dienstbode uit de Linnaeusiaau, vertelde het geval aan de familie, waarna de heer des huizes terstond bij de politie aangifte deed. De recherche koesterde al terstond vermoedens tegen een zekeren B.. lie al meer misdrijven achter den rug bad, en het bieek al heel spoedig, dat de politie goed genaden had- Een rechercheur bezocht de beide aangerande meisjes en toonde haar een portret van den verdachte, dat terstond door beide meisjes als dat van den brutale» kerel herkend werd. Haar werd niu verzocht op het bureau in de Smedestreur, te komen, ten einde met B geconfronteerd te worden. Bij het aan u ontstolen goed te vinden! Ik zal u daarvoor zeer dankbaar zijn. Gij zeidet. dat Fried rich Bium uit het achterhuis kwam! Zoo scheen het mij ten minste toe. Wie woont daar? De nachtwaker Kiisebier met zijn vrouw en stiefdochter. Andnrs niemand? Nceu! Nu, die Kiisebier heeft miin ver trouwen nooit genoten, zeide do rech ter pcfnzeml. zijne vrouw is nu ze ker uwe verpleegster? Ja wel, ik zon haar onrecht aan doen, indien ik mij over haar beklagen wilde, antwoordde Sabine, wier stem zwakker werd; anderzijds geef ik toe, dut deze personen geen onbeperkt vertrouwen verdienen. Maar Kascbier is toch nachtwaker Spreken vvfj daar niet verder over, viel Honigmann liicr schielijk ra do rede. Dcd, als ik u verzoeken mag, vrouw Kasebier niets van deze verdenking mede, dio voorloopig slechts oj) een vermoeden rust. Zoodi a uw dokter het veroorlooft, zal ik den rooden Frits in uwe tegenwoordigheid laten brengen, inmiddels worach ik u beterschap. (Wordt vervolgd.}

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5