Colbert Coslnums DonfacüB, doch volmaakte pasvorm, Supra Costuuis Groote Houtstraat 36 Alleen in den handel gebracht door f21,- 26,- 32,- 37,- f 11.-12,50 15,-17,50 20,- 23,- 26,- 30,- dterD, em dat zijn eizoti jaarlijksch in komen pLm. f i000 is. De toegevoegde raadsman, Mr. H. Ph. 't Hooft, verklaart dat bekl. niet weet hoe hij eigenlijk tot de daad is gekomen, wijst op zijn rondbor stige bekentenis als een verzachtende omstandigheid en laakt het verzenden •van geldswaarden ln niet-aangetee- kende brieven. Verder gaande zegt pleater, het tweede ten Jaste gelegde feit (het weg nemen der 31 brieven) niet bewezen to achten. In de wet wordt gesproken van het geheim der aan depost toe vertrouwde brieven. „De post" is een collectief begrip, en zoolang de brie ven nog in het bezit der postadmi nistratie zijn, is er dus van ont vreemding geen sprake. De brieven waren nog in het bezit daarvan, want 'de jas van bekL hin§ in een dienstlo- kaal (dat voor do postpakketten). Pleiter haalt een analoog geval aan, waarin de rechtbank vrijspraak deed, vraagt vrijspraak van de 2e tenlaste legging, cm roept ten aanzien van de le de clementie der rechtbank ii Mr. Uoyer, repliceerende, erkent dat hij aanvankelijk hetzelfde bezwaar els de verdediger gezien heeft, maar daarvan ia teruggekomen omdat z. i. het zich toeèigenen" in dit arükel het zelfde wil zeggen als het „als heer en meester over iets beschikken'. Dat laatste ia in casai geschied. De jassen- berg plaats is af-zonderlüjik van het dieustlokoal. Mr. 't H o o f t, dupliceerende, neemt acte van de le verklaring van don Officier in zijn repliek en betoogt dat de jassenbergplnats, waarin ook dienstkleeren hangen, wèl tot het dienstlokoal behoort. Uitspraak over 8 dagen. 'De zaak der inbraak ten huize van mevr. LaanSlicher werd met geslo ten deuren behandeld, oandait twee der drie beklaagden minderjarige jon gens waren. Tegen hen werd 1 jaar tuchtschool en tor-beschikking-stellen van de Regeering geëlscht, en tegen den meerderjarige een jaar gevange nisstraf. R. P. DISTRICTSCOMMISSIE, In de districtscommissie wegens het collectief arbeidscontract in het boek- drukkersbedrijf hebben thans, nu de door bedanken ontstane vacatures aangevuld zijn, de volgende patroons zitting, de heerenMr. H. J. D. D. Enschedé, M. Loosjes en F. H. M. van der Griendt, wier plaatsvervangers zullen zijn de heeren J. A. Boom, Mol- levanger en J. C. Ritsema. Naarlndië. De heer L. M. lloogeboom te Haar lem is benoemd tot onderwijzer 3o klasse in Indiê. Rubriek voc-r Vragen fouten een gemakkelijk Lied ohne Wortc van Mendelssohn op de piano kan spelen. Natuurlijk, want ieder heeft zoo'n nichtje. U vindt het na tuurlijk wel aardig om daar eens naar te luisteren, maar wat zoudt u zeggen, als dat nichtje morgen bij u kwam en u vertelde, dat zij voor een kring van musici het tweede concert van Beethoven wilde spelen? U zoudt ik ben er zeker van onverwijld naar een zenuwdokter gaan en hem vragen, of hij het overspannen kind eens ernstig zou willen onderzoeken. Maar wat verschil is er nu eigen lijk tusschen (Lat nichtje en... de stu denten, die de Musset wilden gaan spelen. En toch heeft niemand er blijkbaar aan gedacht een zenuwspe cialiteit te waarschuwen, ja, nog ster ker, men heeft het volstrekt niet dwaas gevonden en de voorstelling doen geven voor de „eerde francais do l'Uruversité d'Amsterdam". En het resultaat? Het was niet anders, dan wat het nichtje met het concert van Beethoven zou hebben verkregen: het werd in alle opzichten een droevig fiasco. En wat hot treurigst was: men applaudisseerde en overstelpte de spe lers met. bloemen. Bloemen op het graf, van den dichter, dien men had helpen vermoorden. O, liet was een zeer leerrijke avond voor dilettanten! Duidelijker dan gis teren werd wel nooit bewezen, hoe on verstandig het ran liefhebbers is te hoog te willen grijpen. Want deze studenten hadden iets zeer co; kunnen geven. Dit bleek duidelijk het nostukje Le Caprice van De Musset. Wij hebben dit stukje niet tot het einde kunnen bijwonen liet was bijna middernacht, toen wij heen gingen maar wij hebben er genoog van gezien om te conetateeren, dat in het meer gewon© spel bij oefening veel zou kunnen worden bereikt. En een errassing was het voortreffelijke spel van mej. Goucïeket eon dame die in het eerste stuk niet was opgetreden in de rol van mdme de Léry. Dit was zóó gracieus en zoo Fransch, zoo le vendig en beschaafd, als wij zelfs van beroepsactrices in Holland bijna nooit zien. Wij hopen mej. Goudekot meer te zien: zij heeft oen werkelijk zeer bijzonder talent En de heer Rizzini bewees, dat. hi in het moderne spel iets vermag. Met LeCaprice namen deze studenten jelukkig schitterend revanche. J. B. SCHUIL. Pers-Overzicht DE NEDERLANDSCHE OFFICIE REN IN ALBANIë. 't Alg. Handelsblad is het niet eens met de vreesachtige uitingen van hen, onze Nederlandscho officiereu willen terugroepen van hun zware, moeilijke en mooie taak in Albanië, omdat het toch zulk een erg zware en moeilijke taak is, en er toch licusch ook gevaren aan verbonden zijn, en het toch werkelijk niet volstrekt ze ker is dat zij zullen slagen, en de we gen er zoo slecht en het eten er zoo (Iuur is en de bedden er zoo onzinde lijk zijn. Zeker, de taak is zwaar, de ontbe- w ringen zijn groot en er is gevaar aan Geabonneerden hebben het voorrecht, verbonden En \vü zijn er dankbaar visben op verschillend gebied, mits voor voor en er trotsch op, dat er talrijke teÜK-S?SSSSi^&ffSr&Z' rnn. <1, een Houtstraat 53. mooie taak willen aanvaarden, ook al Alle antwoorden worden geheel kosteloosaanvaarden zij er moeilijkheden bij. gegeven en soo spoedig mogelijk. j Een mooie taak? Wis en zeker I Zij, Aan vragen, the niet volledig naam en die uit ervaringen in 0112c Oost-Indi- inplaats van den inzender vermeiden sche beziitmgon of andere half- of on- Kordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Is liet u ook bekend, of 2 of 3 jaar geleden, Haarlem te Rot terdam voor de competitie met 7-1 van V. O. C. verloor? ANTWOORD. Dat is zoo. VRAAG. Hoeveel keer heeft de H. F. C. „Haarlem" van II. B. S. gewon nen? ANTWOORD. Dit jaar heeft Haar lem één keer gewonnen en één keer gelijk gespeeld, een zoo gunstig resul taat als de roodbroeken bijna nooit tegen H. B. S. behaald hebben. VRAAG. Wat beteekent de naam Rhodé? ANTWOORD. In de Handelingen der Apostelen vindt u in hoofdst. 12 vers 13 den naam Rhodé genoemd. Zij was dienstbode in een gezin, waar Petrus kwam, toen hij uit de gevan genis verlost was. Letteren en Kunst Het Tooneel TE AMSTERDAM. On ne badine pas avec l'amour on Uil Caprice, van Alfred de Musset, door de Amsterdam- sche studenten (Litt. Fac. van het A. S. C,). Gisterenavond hebbeu Amsterdam- Eche studenten in het Gebouw van den Werkenden Stand een opvoering gegeven van On ne badine pas avec Tam our van Alfred de Mus- uijn spijt ben ik in de nood- beschaafde landen zich herinneren, welken groolen invloed een zeer klein aantal eerlijke, ontwikkelde, aan tucht gewende bestuurders hebben, weten dat die weinige Ilollandsche officieren veel verrichten kunnen. In een in tal van kleine partijen verdeeld land als Albanië wekken mannen ver trouwen, die geen persoonlijke belan gen najagen, die buiten en boven alle familie- en partijtwisten 6taan, die niets varranderen vragen, dat zij niet in de eerste plaats van zichzelf ei- schen. Wij gclooven, dat die Hollandscne officieren, hoe het ook moge loopen en ook al zou onverhoopt de taak in dat wilde land te zwaar blijken, een groot en mooi beschavingswerk doen en bij vele Albaniërs een eerste be grip zullen kunnen doen post vatten, dat er toclx inderdaad iets goeds kan zijn in een ordebrengend centraal ge zag. en dat een zekere mate van rechtszekerheid naast nadeelen ook voordooien brengt. Nadeel voor ons leger geeft die de- tachcering van Nederlandsche officie ren niet noemenswaard: in oorlogs tijd zijn zij beschikbaar, in vredes- De Standaard driestart: Het gerucht, dat keer op koer om trent het lot van onze officieren in Albanië overkomt, blijft aldoor een min gunstigen indruk maken. Niet dal kwade geruchten overko men omtrent de houding en het optre den van onze officieren, maar hun lot staat ons niet aan. Nu hoort men weer, dat Thomson We hopen dan ook van harte, dat niet alleeu Thomson, maar welhaast in zijn gevolg heel de expeditie terug zal keeren. Onze mannen hooren in zulk een roovershol niet thuis. Sport en Wedstrijden SPORT IN DUITSCHLAND. Een tijdelijk te Leipzig vertoevend lla&r'-emsch sportman schrijft ons het volgende, dad,, waar in Holland wei nig bekend ia van Duitsche ftporttoe- 8 tanden, wel belangstelling zal den. Te meer, nu we vlak voor den Hol land— Duitsdhland-wedstrijd staan. Hier word-t heel veel aan apart ge daan, in hoofdzaak aan voetbal, hockey, tennis en athletiek. I^eipzig is één \an de grootote sport centra van Duitschland. Voetbal wordt er vocaal veel gespeeld, en er rijm-hier ongeveer 150 a 200 clubs. Het land is op deze manier onderverdeeld: Leipzig is een der afdeelingen van M.tte.deuÈschlond. Mitlekteutschland ên van de 7 onderafdee'.ingen van Duitschland, die elk weeir verdeeld zijn in „Gau's". Mitteldeutschland be staai b.v. uit 16 deelen, waarvan de voornaamste zijn: Gau Nordwestsach- Leipzig), Gou Ostsachsan (Dres den) en Gam Saaie (Ilalie). In Gau Nordwestsachsen spelen al leen Le.ipzigerclrubt? in de 1st© klas en wel: Spielveavanigung Eintracht, L. B. C., F. B., Sportfreunde, Olympia, Woeker en Foriuna. Deze elftallen doen weinig voor elkaar onder. Het test© team bezit echter ongetwij feld de Spielvereinigung,, (lie dan ook kampioen is. Ze heeft evenwel maar 2 punten voorsprong op no. 2, Eintracht. De Spielverein.igung moet nu pro- beeren de „Mitteldeutsche Meister- schaft" te winnen en speelt daarvoor tegen de kampioenen der andere Gau's. Ook de kampioen van het vo rige jaar speelt mee, in dit geval V. F. B. Deze heeft dit kampioenschap, evenals het Duitsche kampioenschap, te verdedigen. Dit is m. i. een verkeer de jnstellling, daar V. F. B. dit jaar rij zwak gespeeld heeft en .in de kam pioenswedstrijden steeds geluk hooft.. De meeste kans op het Middelduitsche Kampioenschap hebben Spiolvoreini- gung en Wackar, Hallo. De kampioen speelt dan tegen de kampioenen der andere deelen van Duitschland. Deze deolcn zijn: 1. Berlijn, 2. Süddcmtsch- land, 3. Südouldeulschland, 4. Nord- deulschland, 5. Westdeuteohland, 6. Samland, 7. Baltisch© Liga, 8. Mittel- deulschland en de kampioen van het vorige jaar: du3 zijn er 9 clubs. Dko spelen dan wedstrijden volgens „af- vaLsysteem' De bovengenoemde 8 deelen van Duitschland spelen elk met een verte genwoordigend elftal voor de zooge naamde Kroop rmzenpokal'ook naar afvalsystoem. Dit jaar won Noird- doutschland hem met 21 tog©n MIL teldeiutscliiand danlc zij den 3 uit stekenden binnen voorwaar tsen Har der, Quack en Jager. Deze 3 werden, evennis de 2 backs van Mitteldeutsch land, Völker en Rocboscli, voor het Duitsche elftal gekozen Volken- en Rockasch spelen voor V. F. B. en Spidveremigung in Leipzig. Nadat ik het Nederlandsch elftal gelezen heb, is m'n eerste opinie over den Holtand- Duiitschlandwedstrijd veranderd. Ik stol nu de kansen van Duitschland tot die van Holland als 2 tot 1. Van beroepsspel is hier in Leipzig nog niets te merken. Wel probeert inen goede spelers te krijgen door hen een goede positie op een kantoor te bezorgen, maar hun lidmaatschap moeten ze wel degelijk betalen. Over teamis valt nog niet vee te deelen,, daar dat in dozen tijd eerst vvoctr aangevangen wordt. Bij hockey staat Leipzig met Ber lijn aan den spits. Vooral studenten spelen liet, vandaar de vele hockey clubs hier. De Iwee voornaamste clubs zijn do Leipziger Sportclub en de Ak- kademiker Sportclub. De Leipziger Sportclub won het vorige jaar her kampioenschap van Dutitochland en met bandy het kampioenschap van Eu ropa. Dit jaar verloor ze echter in den eindstrijd tegen Bohèmen met 5—3. Ook de dames spelen hier veel hockey, en hebben een goeden kijk op het 'spel. Met Leicht Athletik is t hetzelfde ale met hockey. Leipzig bezit op de Sportplatz een zeer mooie wielerbaan, waar dikwijls groot© wedstrijden gehouden worden. Thans wordt hier reet geoefend. Er zijn ook ©en paar Hollanders, Van Nek en Dtckontmann. Binnenkort zijn hier groote wed strijden. Gemengd Nieuws STAKENDE ELECTRICIENS. Woensdag is de slaking der electii- ciens te Londen begonnen, maar voor- loopig is zij althans niet van den om vang dien mc-n eerst vreesde: noch de licht-, noch de krachtvoorziening schij rten bedreigd, het conflict, betreft slechts het personeel oer installatie- firma's, 200 in aantal, die Le zomen on geveer 3000 man in dienst hebben. Va deze staakten er ongeveer 1000. Het geschil loopt over een nieuwe arbeids regeling, door de werkgeversorgani satie ingevoerd en speciaal over de be palingen betreffende liet indienstne- nien van georganiseerden zoowel als ongeorganiseerden, on die betreffende het loon. De werkgevers bieden een loon aan van 10 d. en binnen drie maanden van 10 1/2 d., de arbeiders verlangen 10 1/2 en 11 d. Daarbij ko men dan nog eenig© ondengeschikle geschilpunten. DE VROUW EN DE POLITIE. In Engeland heeft thans de vrouwe lijke politie-boan bte ook haar intrede gedaan. Te Liverpool is de eerste vrou welijk© politie-lieamble, met den rang van inspecteur, benoemd De bedoe ling schijnt to zijn, dat deze inspectii- co voornamelijk haar aandacht zal wijden aan kinderen, en aan de bestrij ding van den handel in vrouwen en rreisjes. SPOORWEGSTAKING IN ITALlë. De ..Popoio Romano" verneemt uit Cagliari dat een algemeene spoorweg staking in Sardinië, op de lijnen van het staatsnet is aangekondigd tegen 8 April. SPION NAGE. Voor hel R ijksgerechl te Leipzig be gon het apionnage-procea tegen den fabrieksarbeider Strub, den monteur Keiler en den werkman Walter, allen laatstelijk woonachtig te Basel, en be schuldigd in Juni of Juli 1913 de ge- scbutsfanden van de regimenten veld artillerie t© Freiburg en Breisgau te hebben opengebroken en daaruit een sluitstuk en een opzet te hebben ge stolen en aan liet Fransc.hc spionnage- bureau te Belfort l© hebben uitgele verd. Bovendien worden Keiler en Strub beschuldigd gepoogd te hebb'en, een zundertje van een granaat van een veld houwitser, en een generale staf kaart aan dat bureau te leveren. ERNSTIGE BRANDWONDEN. Donderdagmorgen kwam in perceel Leidsehegracht 112 te Amrterdam de kloeding van de 16-jarige dochter des huizes, Anna Beer, in aanraking met het brandende fornuis, met het nood lottig gevolg, dat het meisje in brand geraakte. Toen. de brandweer ter plaatse kwam, had liet. arme mei'sje reeds ernstige brandwonden aan het bovenlijf gekregen. Zij werd naar het O. L. V.-Gasthuis overgebracht. bij de robbenvangst. Nonderdzeventig man van de bemanning van de „New Foundland", die op een ijsschots wa ren, werden door den stroom meege sleurd. Volgens een bericht van het zeil schip „Beilaventurezijn veertig man van de bemanning van de „New Foundland" overleden en zijn er der tig aan boord van de „Bellaventu- re" opgenomen. Deze hebben buiten gewoon geleden onder de hevige kou de. Dertig man worden nog vermist. EEN VERKLARING DER ZIEKTE VERSCHIJNSELEN. Het geheim der talrijke ziektever schijnselen onder de arbeidsters der gummi- en tabaksfabrieken in Poters burg schijnt, volgens een mededeeliixg van de poli:ie te moeten worden toe geschreven aan een vergiftigingsoomi- té, welks leden in de werkzalen deer verschillende fabrieken chloroform neergoten, waarvan de ziektever schijnselen het gevolg zijn. De arbeid sters werden steeds onwel en violen flauw, nadat zij een zoeten genr ad- den waargenomen. Do politie beeft een aantal personen gearresteerd, om de leden van het vergif tigi nas-comité op te sporen. De oorzaak van dit op treden meent men te moeten zoeken in de weigering der arbeidsters* om zich aan te sluiten bij hun stakende mannelijk© collega's. De politie meent,, dat de mannen de arbeidsters tot deel- neming aan de staking willen ovon- halen, door haar le doen denken, dat de ziekteverschijnselen het gevolg zijn van de voor de gezondheid schadelijke materialen, die in de fabrieken wor den gebruikt. Stoomvaartberichten OP 'T IJS. Uit St. Johns (New Foundland) wordt geseind: Er is een ongeluk gebeurd STOOMVAART-MIJ. OCEAAN Pak Ling arriv. 2 Maart van Am- sterdam t© Batavia. STOOMV.-M1J. NEDERLAND. Het st. Nias arriveerde 2 April van Hamburg le Amsterdam. ROTTERDAM3CHE LLOYD. Het st. Bogor (thuisreis) passeerde 2 April Perïm. Het st. Ophir (thuisreis) vertrok 2 April van Colombo. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het st. Amsteldijk arriveerde 2 April van Rotterdam te Boston. Het st. Westerdijk, van New-York naar Rotterdam, pass. 2 April Beve- zier. DIVERSE STOOMVAARTLIJNEN. ITarburg, van Java naar Amsterdam passeerde 2 April Gibraltar. Sa mui arriveerde 2 April van Wcst- Indië te Rotterdam. Supra Costuums zakelijkheid over die voorstelling terug zou keeren. Eerst heette het, dat hij met een post van hoog vertrouw' was bekleed, nu weer dat dit mis liep, cu dat Essad Pasja hem het voetje lichtte. Steeds meer bevestigt dit verloop van de zaak ons in de opvatting, die we van meet af gekoesterd hebben, dat in dit wespennest onze mannen niet thuis hooren. Albanië verkeert in nog spannen der toesland, dan 't slechtst beheer de staatje van Europa of Amerika. In Albanië is noch op het gouver nement, noch op het leger, noch op de gendarmerie te vertrouwen. Met, hangt erk le lief om dien i aanéén als droog zand. Wat daar rus teloos woelt, kampt, rooft, moordt en gevangen zet, zijn benden van allerlei gading, allerlei religie, allerlei natio naliteit. Het is een bevolking die nie mand meer achting afdwingt, en die met geen handjevol Nederlandsche officieren en sergeants lot de orde is te roepen. Vooral nu de strijd tegen de Grie ken in Kpirus gaat, is het beneden de waardigheid van den Nederlandschen naam, dat wij voor Albaneesche plun- thans te schrijven. Ik zeg tot mi. spijt, omdat ik natuurlijk niets liever zou doen dan er wat goeds en wat vriendelijks over zeggen, hetgeen mij onmogelijk i6. Het is immers zoo de gangbare opinie, dat men over dilet tanten altijd vriendelijk moet schrij ven Is er niet een „mantel der lief de', die daar speciaal voor ge maakt is? Maar ik houd niet van dat klee- dingstuk, als het iels heel leelijka moet bedekken en ik vind zoo'n avond een bespotting van de kunst en van Alfred de Musset. En ik heb dezen dichter en zijn spot. tc kunnen verdragen. Toen Ca- miile de slotwoorden Elle est mortel Adieu Perilrian!" had uitgesproken, konïen wij met een kleine variatie haar nazeggen: De Musset est mort. Adieu étudiantst Kan inen nog \an piëteit voor een dichter spreken, ais men zijn werk op zoo'n wijze ver moordt? Het waren ongeroutlneerde dilet tanten, zal men misschien zeggen. Ja, juist, zou ik willen antwoorden, daarom hadden zij van d.t kunstwerk deraars, tegen het Grieksche ras, dat moeten afblijven. U hebt ongetwijfeld zooveel hooger staat het zwaard hei- wel een nichtje, dal zonder storende pen trekken. SUPH& COSTUIIKIS geven den dra ger dat onbeschrijfbare stempel van gratie en houding, waaraan men terstond den correcten man herkent. 8UPISA CiSBTUUIHB vernietigen elk vroeger vooroordeel tegen confectie en het bewonderenswaardige systeem, waarop ze vervaardigd worden, ver zekeren een onberispelijken pasvorm voor elk figuur. Mei lette o. a. op de breede belegsels, de prima voering en de verdere duurzame wijze van bewerking. kosten Blauwe 1 en BI rij model

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6