fSCOTIS Emulsion Se prijs A: i zilv. med aan Apollo uit Amsterdam, met 3—2 stemmen. 3e prijs B: 4 zilv. med. aan Zaan- darnsch Vocaal Mannen-kwartet, met 82 stemmen. 4e prijs A: 4 zilv. med. aan Harmo nie uit Haarlem met 3—2 stemmen. 4e prijs B: 4 zilv. med. aan Zang gen o r »ii Dordrecht, met 3—2 stern me» Dc bijkans voortduremle stcrnnien- verdeeling wijst er voldoende op. dat, waar de strijd zwaar was, ook de ju ry voor een moeilijke beslissing stond. Ten slotte volgde nog een eere-wil strijd tusschen de 1ste en 2e prijswin- ners in de aJóeelingen voor mannen- kwartetten. die tot uitslag had: lsto prijs: 4 gouden dasspelden aan Inter Nos li:t Arnhem, dat weer heerlijk mooi zong. Vïneta ex; 2e prijs: 4_ ver duld zilveren dasspelden aan Kunst en Vriendschap uit Haarlem, hetgeen op uitnemende wijze Bcce quomodo montur zong. De le frcic prijs werd met 3 2 stem men, de 2e met algemeene stemmen toegekend. Zoo i> tiet eerste deel dezer feestvie ring van Kunst na Arbeid op waar- .dige wijze aangevangen en geëindigd; jammer dat er mei meer bölanigsiel- ling van het publiek was. Moge het den a.s. Zondag toonen ook iets voor kunst te gevoelen en... over te hebben. UITSLAG DER VEILING van onroerende goederen, gehouden in het Vcrkooplokaal ,.De Gouden Leeuwte Haarlem, op Zaterdag des avonds ten 5 uur. No. 1. Een Winkelhuis met afz Bo venwoning, Erf en Tuin, aan de Gr. Houtstraa'. no. 159 zw. en rood. No. 2. Een Pakhuis, grenzend aan '..et oorgaai!d perceel. No. 3. Een Huis met afz Bovenwo ning, erf en tuin aan het KL Heilig land, get. no 74 zw. en rood. Perceelen 1, 2 en 3 gecombineerd. K. \au Eden /24S00. No. 413.. Tien huizen met afz. opg.. Bovenwoningen, Erven en Tui- nen aan den Schoterweg te Schoten, alsvoorgaand, resp. gel no. 150 zw. en rd. lot en met no. 16(3 zw. en rd Opgehouden ƒ42910.—. No. li16. Drie Huizen met afz. opg. Bovenwoningen, Erven en tui nen aan de Schermerstraat, als: no. 14. gel. ho. 2zw. en rd, no. 15 get. no. 4 zw. en rd, no. 16. got. no. 6 zw. en rood. Perceelen 14 tot en met 16 gecom bineerd. G. Wolzak q.q. ƒ12630. No. 17—18. Twee Huizen en Er ven in een poort, tusschen de Lange Lakenstraat en Ged. Raamgracht, als- no. 17, get. no. 19'c, no. 18. get. ïio. 19 d. Perc. no. 17 en 18 gecombineerd. J. J. Beekelaar, 1506. No. 19. Een Iluis en Erf aan de Eendjespooristraat, get. no, 2B. Opgehouden 1800. No. 20. Een Winkelhuis en Erf aan de .Kamperstraat, get. 20. J. Walig f5575. No 2122. Twee Huizen en Erven aan de Essenstraat, als - no. 21. get. no. 14, no. 22. get. no. 16. Perceelen no. 21 en 22 gecomb. Van Leeuwen f2725. No. 23. Een Huis en Erf met twee Bovenwoningen, aan de Klerketeeg, get. 9, 9 rood en 9 a rood. J. Walig ƒ2620. No. 24. Een Huis en Erf aan de L. Lakenstraat, get. no. 13. Opgehouden ƒ1600. No. 25. Een Huis en Erf aan de Coom hertstraat, get. no. 5. De Vleeshouwer ƒ5575. No. 26. Een Huis en Erf aan de God. Oude Gracht, get. 102. Jorickbloedt q.q. ƒ5500.— No. 27. Een Winkelhuis met Erf aan de Nieuwe Kruisstraat, get, no. 10. Opgehouden ƒ2500. No. 28. Een Koffiehuis met Erf aan de Nieuwe Kruisstraat, get. no. 14. Boxs /3100. ExamensL. O. Haarlem, 25 April. Geëxamineerd 8 vir. candidaten. Geslaagd de dames: E. Frolioh, Haarlem, J. M. Opzoomer, Haarlem, W. G. M. Rebol, Haarlem; M. J- S. S. de Rey, Haarlem, EXAMEN L. O. Haarlem, 24 April. Geëxamineerd 7 ma,nu. candidaten. Geslaagd de heoren: M .van der Boogaard, Edam; G. J. Brernerkamp, Santpoort; II. H. van der Brink, Zaandam, J. Bruyn, Edam J. de Grooth, Haarlem; A. W. van der Kammen, Haarlem; A. Hottlnga, Haarlem. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der Hinderwet; Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 23 April j.l. aan de Coöperatieve Haarlemsche centrale melkvereeragirig vergunning is ver leend tot oprichting van eene inrich ting tot het bereiden van mefkpro due ten, waarbij als beweegkracht zal worden aangewend een electromotor van 5 P.IC, bestemd tot het aandrij ven van werktuigen, in het perceel aan de Pieter Kiesstraat No. 79, kad. tcctio A No 3581. IIET LAATSTE VOLKSCONCERT. Op het laatste Volksconcert door de Concertvereeniging Haarl. Muziek korps, wordt o.xn. uitgevoerd de 5de Symphonie van Beethoven, Fragment uit het Requieme van Verdi, do Ou verture TannMusèr en het Ballet La Hioconda. KON. LETTERL. VER. J. J. CREMER. De Kon. Letterlievende Veroeniging J J. Cremer heeft een nieuw oor spronkelijk stuk in studio genomen, van mevrouw Chrispijn—Van Mecte- ren, getiteld: Oudejaarsavond. Het zal nog deze maand opgevoerd worden ten voordeele van een zwaar beproefd gezin. De heer Van Gaste ren heeft bereids den schouwburg voor dit doel afgestaan. GENOEGEN, KUNST EN VRIEND- SCHAP. Zaterdagavond gaf de tooneelveree- niging Genoegen, Kunst en Vriend schap een uitvoering in de Kleine Ver een iging. Te ongeveer 8 uur verwelkomde de voorzitter, de heer C. G. L. van Hal- deren, de aanwezigen, en wenschte hen een genoeglijken avond. Daarbij wekte hij op tot toetreding als lid of donateur der veroeniging. Opgevoerd werd dezen avond oen kiuoi.ispea in drie bedrijven, naar het Dulisch, „De Familie van Horen". Hot was ©en amusant stuk, waarin de ja loezie van de hoofdrol het gegeven vormde. De vereeniging bestaat nog kort, maar mag zich reeds in hot bezit ivan goede krachten verheugen. Het beste sped gaven de heer C. G. L. v. Halderen, tevens regisseur van de vereeniging, als rentenier van Horen, Adóle, zijn nicht, en Susamne. Zooals gezegd, (hot stuk amuseerde de aanwezigen 'en hield hen den hoo ien avond üi een vrooiijke stemming. Een gezellig bal hield de beraoe- kers nog langen tijd bijeen. NAAR INDIë. Bestemd voor den dienst in Ned.- Indië is de heer Th. A. Sturm te Haar lem om als onderwijzer in hou (bewer king bij het middelbaar on denvijs werkzaam te zijn. Rubriek voor Vragen Ge>bonneerdea hebben het voorrecht, Tragen op verschillend gebied, mite voor beantwoording vatbaar, in tc lenden bij de R»dactia ven Haarlem':: Dagblad, Groote Houtstraat 63. All* antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en *oo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats Tan den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Moet men, als men per fiets van Nederland naar Belgie gaat. invoerrechten voor de fiets beta.en.' ANTWOORD. Ja, tenzij men lid is van uen Aig. Ned. Wielrijder sbon<l die bewijzen verstrekt voor den vrijen invoer van bereden rijwielen. VRAAG. Is er lucht in het water? ANTWOORD. Ja, behalve in ge kookt water. VRAAG. Wanneer ik midden in de week bij een patroon wegblijf, om dat het werk mij erg tegenvalt, heb ik dan nog het recht op loon van de da gen dal ik gewerkt heb? ANTWOORD. Neen, en gij moet nog schadevergoeding toe betalen. VRAAG. Wanneer een dienstbode 3 Mei uit haar betrekking gaat, mag ze wanneer die dag op haar thuisdag valt, 's morgens vertrekken. Dit stond Zaterdag in de courant. In een ande re courant stond diezelfde vraag be antwoord: Zij mocht haar dienst des avonds na bet diner pas verlaten. Kunt u mij ook zeggen welk antwoord goed is? ANTWOORD. Zij mag vertrekken op hetzelfde uur, als zij anders op haar thuisdag vertrekt. VRAAG. Ik ben aangeslagen in de Personeele Belasting voor f 5.87, en verwoon f 2.70 per week. Ben ik nu niet te hoog aangeslagen? ANTWOORD. Neen, uw aanslag is juist. VRAAG. Welken datum in Mei moet een dienstbode in een nieuwe be trekking zijn. Zij is per 3 maanden ge huurd voor dag en nacht ANTWOORD. - Op 6 Met VRAAG. Mijn zuster is in dienst gekomen 1 Nov. 1912, heeft zij nu hot recht om 1 Mei te vertrekken of moet zij tot 3 Mei blijven? ANTWOORD. Tot 3 Mei. VRAAG. Ik heb witte kippen, die goed gezond waren; maar nu is er plotseling een lam geworden, kunt u mij ook zeggen ofik hiertegen iets doen kan? ANTWOORD. De oorzaak van deze lamheid is een inwendige. Als de kam blauw wordt, heeft de kip leverziekte; dit is in de meeste gevallen doodelijk. Zonder de kip af en geef haar voorloopig alleen licht verteerbaar voedsel, zooals gekookte rijst, och tend voer, groenvoer, enz. VRAAG. Mijn hond heeft last van vlooien; herhaaldelijk wasschen met een sterke creoline-oplossing blijkt niet te helpen; wat kan ik hiertegen doen? ANTWOORD. Wrijf het heest gedurende eenige dagen eens per dag in met insectenpoeder, het haar moet met de hand ingewreven worden. Rei nig zijn mand of ligplaats goed met 3 pet. creoline-oplossing. VRAAG: Hoe kan ik Oost Indischen inkt uit een arm verwijderen? ANTWOORD: Vraag uw dokter. VRAAG: Kunt u mij ook raad ge ven, inktvlekken uit een wollen kar pet te verdrijven? ANTWOORD: Vraag nw drogist Uit de Omstreken HAAR LEMMERLIEDE c.o. Gemeentei'aad. De agenda der op Dinsdag 28 April a.s. des voormiddags om 9 uur te hou den Raadsvergadering luidt: 1. Ingekomen stukkon en mededee- lingen. 2. Aanvrage subsidie Ambachts school Haarlem voor 1914. 8 Wijziging Reglement Burgerlijk Armbestuur. 4. Vermindering getal Com missiën tot Wering ran Schoolverzuim tot een commissie. 5. Vaststelling nieuw huishoudelijk Reglement voor die Commissie. 6. Vaststelling straatnamen te Half weg. 7. Bestrating marktplein Halfvvetz. 8. Bespreking eJecfri9che verlichting' te Halfweg. 9. Overneming Haarlemmermeer weg. 10. AAschelding land Haarlemmer» meer. 11. Vaststelling Verordeningen tot heffing en invordering van rechten voor tijdelijke ingebruikneming van gemeentegrond en water. 12. Stichting Gemeentegebouw in het Stedelijk gedeelte. 13. Beplanting Scha'.kwijkerweg. 14. Aangaan geldleening ad f 2700 voor verbouwing onderwijzers woning. 15. Bemaling Uiterdijken door In- laagpoider. 16. Aanvrage subsidie overzetveer Spaarne Zuid-Schalkwijk. 17 Adres Mej. M. Perry vergoeding geven 'bandwerkonderwijs a,d. O. L. school te Spaarnwoude. 13. Gratificatie oud-gemeente-veld wachter JT Swenneker. 19. Regeling vergoeding woriinglmur gein.-veldwachter te Spaarnwoude. 20. Berekening dienstjaren Gemeen te-veldwachters. 21. Toelage Ambtenaar ter Secreta rie H. S. Knoop. 22. Vaststelling instructie Ambtena ren ter Secretarie. 23. Regeling jaarwedden Ambtena ren ter Secretarie. 24. Adres Gemeenteraad Velsen Wetsontwerp Ouderdomsrente. 25. Aanstelling 2e gemeente-werk man. 26. Vaststelling kohieren. Bchodlgel- den. 27. Vaststelling kohier hondenbe lasting. 28. Vaststelling kohier Hoofd. Om slag. 29. Wijziging Gemeente-Begrooting. Electrische verlichting. Bij het gemeentebestuur zijn plan nen in bewerking voor het betrekken van eleclriciteit, voor verlichting, van de gemeente Amsterdam. BLOEMENDAAL Vergadering van den Raad dar ge meente Bloemendaol, te houden op Donderdag 30 April 1914, des namid dags 2 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoeken om ontheffing van het voorschrift van artikel 10 bis der Bouwverordening. 3. Wijziging der Bouwverordening. 4. Uitbreiding der waterleiding in Oosterduin. 5. Wijziging van het uitbredding»- plan. 6. Vaststelling van een bouw- en vvegempan voor gronden tn de oven- plaats van Meerenberg. 7. Vaststelling, van een bouw- en wegenplan voor gronden in de over do Kleverlaan en Korte Kleverlaan. 8. Verzoek om te bouwen in afwij king van het uitbreidingsplan. 9. Vaststelling van een suppletoir- begrooting voor den dienst 1913. 10. Vaststelling van een suppletoir begrooting -voor den dienst 1914. 11. Nadere regeling der Onderwij- zersjaarwedden. 12. Advies der Gezondheidscommis sie tot onbewoonbaarverklaring van vier woningen. 13. Levering van gas in Aerdenhout. 14. Voonstel tot verbetering van de bahording van den Tettterodaweg en tot opzegging van huur van rond na bij de openbare school te Overveen. 15. Intrekking van het Raadsbesluit van 13 November 1913 no. 293, betref fende den Slingerweg en voorstel tot verlegging van dien weg. 16. Voorstel tot plaatsing van een hek om het aangekochte terrein bij de school voor M. U. L. O. 17. Voorstefl tot aankoop van grand ter vorbreeding van. don Meerenberg- scheweg. 18. Vaststelling van kohieren in za ke plaatselijke belastingen. Vervolg Bianenlaod. OVERREDEN. Op den Lcosdiiinscrten weg te 's-Gra- venhage duwde een jongen een wa gen, waarmede hij cokes aan de gas fabriek ging halen, en waarin een broertje en een zusje van hem zaten, toen een der wielen in de rails van de Westlandsohe Stoomtram geraakte juist op hex oogenblik, toen de stoom tram aankwam. Het jongentje wist nog uit den wagen te springen, maar het meisje, een kind van 4 1/2 jaar, geraakte onder de stoomtram, met net itLKKiioiug gevolg, dat het hoofd werd afgereden. Een heer, aie uiede getuige was van het ongeluk, kreeg bij de botsing een wond aan een der boenen en werd per auto van den eersie-hulpdienst naar den oentralen pos. vervoerd, om daar te worden verbonden. BRANDSTICHTING. Te Winschoten werd in voorarrest gesteld een zaadhandelaar uit Scheemda verdacht van brandstich ting. waardoor zijn huis onlangs af brandde, DE GRENSREGELING VAN AMSTERDAM, We lezen in 't N. y. d. D.: Naar wij vernemen is het ontwerp betreffende de nieuwe grensregeling van Amsterdam thans geneed. Het gold, zoaala men weet de annex atie van geheel Watergraafsmeer, meer dan do helft van Sloten (met Ski- terdijk en den Admiraal de R ayterweg er in begrepen) de kleinste helft van Nieuwer- Amstei, met inbegrip van de KaJfJesloan en verder stukjes van de gemeenten Ouder-Amstel, Dlemen, Ransdorp, Nieuwendam, Buiksloot, Oostzaan. Zaandam en Wesfczaan. Van Buiksloof zon slechts een smalle strook ten noorden van den Buiksto terliam bij Amsterdam worden ge trokken. Na onderhandeling met de beide gemeentebesturen hebben Ged. Staten het ontwerp op dit punt ge wijzigd en wel zóó dat de geheele ge meen te Buiksloot aan Amsterdam zal worden toegevoegd! TENTOONSTELLING GRONINGEN 1914. Door het bestiuur van de „Tentoon stelling Groningen 1914" is aan de aandeelhouders een rond so1: rijn en verzonden, waarin een korte uiteen zetting wordt gegeven van wat ge daan is en bepaalde voorstellen wor den gedaan. liet bestuur heeft eerst een plan voor een koloniale tentoonstelling uitgewerkt. Het had al een eerste toezegging van regeeringssteun, Ln twee groote steden de comités al bij een daarvoor, toen de plannen voor het Koloniaal Instituut het beduur de medewerking der Amsterdamsche be langhebbenden bij Inxlië iwc-otden en zoo zijji pogen vernietigden. Een tweede plan werd toen op den voorgrond geschoven: het plan om een internationale tentoonstelling van de zes kleine staten van Noord-Was- Europa te maken. De voornaamste vraag was: heeft meu in het overige Nederland em in die vijf andere lan den (België, Zweden, Denemarken Noorwegen en Zwitserland) belang stelling voor de idee van de niet-poll- tieke toenadering van die landen en voelt men iets voor de verwezenlij king van de idee door een lergelijke tentoonstelling, door een 'congres en door een gen er aal-secretariaat van die beweging In Groningen. De ten toonstelling en het congres zoidea dan later telkens in ieder van die landen herihaakl worden, het secreta riaat zou hier blijven. Het resultaat van het onderzoek naar die vraag beeft de stoutste ver wachtingen overtroffen. Met name in Noorwegen, Denemarken en Zwitser land. waar het onderzoek hot eerst werd uitgestrekt, vond men een enthousiasme, waarop allerminst go- rek en r was, terwijl in Zweden en België evenzeer voldoende belaug- utelïing werd gevonden. Dait dat enthousiasme zich niet alileen uitte in woorden, doch ook in daden, ver hoogde daarvan in niet geringe mate de beteekenis. Gerekend mag worden op de dihecte persoonlijke medewer king van eenige oud-Mi- 'ers, zelfs van twee heeren, die aan het hoofd van de regeering in hun land hebben gestaan. Dr. LINGBEEK. De „N. Arnh. Ct." verneemt, dat dr. G. W. S. Lingbeek, die in Soekaboemi ziek ligt. in lichten graad typhus heeft. Het verloop is zeer bevredi gend. DIEFSTAL IN HET RIJKS MUSEUM. De Tel. meldt: Dezer dagen kwam een der zaal wachters van het Rijksmuseum tot de minder aangename ontdekking, dat in een der bovenzalen aan een verza meling kunstvoorwerpen van groote waarde, zijn wij goed ingelicht, de Lombok-verzameling, een gouden doosje ontbrak. De doos is langwerpig en heeft uitgeholde hoekenzij is ver sierd met drijfwerk in fijn Chinee- schen stijl. Het deksel i6 bezet met edelgesteenten, bestaande uit een aan tal kleine robijntjes, twee smaragden en drie bergkristallen. De hoogte van het kunstvoorwerp is 0045 M., ter wijl de breedte 0.10 M._ bedraagt. De waarde is ongeveer ƒ250. Op welken tijd de gouden doos ge stolen is, kan onmogelijk uitgemaakt worden. Daar zij te midden van an dere schatten geplaatst was, viel het den beambte van het Rijksmuseum waarschijnlijk niet eerder op. Terstond na de ontdekking werd de politie telefonisch verwittigd. Zij stelde een onderzoek in, maar werd overigens niets wijzer. Telegrafisch zijn toen alle politiebureaus van den diefstal verwittigd. Men gelooft niet, dat de dief zal trachten het voorwerp in ons land van de hand te doen. De politie zet het onderzoek naar den dader voort. EEN CHINEEZEN-LNVAL. Op het politiebureau aan de Nieuwe Haven te 's-mavenhage zit men op geschept met een heel gezelschap Ctu- neezen, mannen, vrouwen en kinde ren, in het geheel 24 personen. Enkelen hunner spreken wat gebro ken lingelsch of Fransch. Naar uit huil mededeelingen is op te maken, zijn ze van Frankrijk hot Kanaal eigestoken naar Engeland, w aar zij niet werden toegelaten. Zij zijn toen per Harwich—Hoek-van-Holland Lijn naar Nederland gekomen. Met u%.» „Hoek-trein kwamen zij hierheen ea gingen daar met vijf autos, waarop hun bagage, beddegoeu, dekens en al lerlei gerei werd geladen, naar de Chmeesche kanselarij. Daar kou men hen echter niet ontvangen, en toen het op betalen aankwam, beweerden ze geen geld te hebben. De chauffeurs reden hen teen naar het posthuis iio- zuiueuhout en van daar naar liet po litiebureau. Hier werd in munten van verschillende landen ongeveer tien gulden door hen bijeengeschurreld, en duarmede de chauffeurs, die pl.m. I 15 te vorderen hadden, tevreden ge steld. Hun werd toen een deel van de rui me agentonwacht aangewezen om voorloopig te verblijven. Zij willen door handel te drijven in hun onder houd voorzien en geld bijeen krijgen, om verder te reizen. Tot nu toe kon den zij geen geschikt verblijf vinden en de politie, die ook zorgde dat zij gevoed werden, overweegt nu, wat verder met hen aan te vangen. Aan de Chineesche kanselarij, waar men al verscheidene keeren met zulke de wereld doorzwerv ende zonen van Uat Hamelsche Riik te doen had, wer den later een viertal der zwerveim gen ontvangen, doch gai men te ken nen niet veel voor hen te kunnen doen. In de agentenwacht zitten ze nu rond een groote tafel geschaard een vrouw met een zuigeling op den schoot, terwijl eenige kinderen, er zich al goed thuis voelend, onbewust van hun ellende, er rustig met elkan der spelen. BEDREIGING TEGEN HET LEVEN. Zaterdag is door de politie te 's-Gra- venhage aangehouden een 35-jarige winkelier aan het Groenewegje, ge wezen Indisch militair de man is drager van de Militaire Willemsorde ter zake van bedreiging met een misdrijf tegen het leven gericht, ge pleegd tegenover zijn vrouw. Deze had hem wegens zijn wange drag, vooral het misbruik maken van sterken drank, verlaten en was gaan inwonen bij haar ouders in de Hens- hol red ijkstraat Zaterdag had hij zich een revolver aangeschaft en was naar de woning zijner schoonouders gegaan, voor gevende het met zijn vrouw „goed te. willen maken". Hij vroeg haar afzon derlijk te spreken, doch ziende, dat hij weder onder den invloed van ster ken drank verkeerde, vluchtte de vrouw weg. De ipan haalde daarop de revolver te voorschijn en richtte liet wapen op haar zijn schoonmoeder kwani nog bijtijds tusschenbeide en wist te beletten, dat bij een schot loste. Naar men verneemt, moet hij zich te voren tegen anderen hebben uit gelaten, dat hel zijn bedoeling was, zijn vrouw te treffen. DE STAKING TE ZAANDAM. Naar aanleiding van het feit. dat in deze staking door kantoorbedienden hulp wordt verleend met het lossen en Iaden van hout en zij dan door de stakers als „onderkruipers" worden beschouwd en behandeld, heeft de Zaanlandsche Vereeniging van Kan toorbedienden en Handelsreizigers een a! gem eene vergadering belegd en daarop met 99 stemmen voor, 9 tegen en li in blanco besloten, de leden te dezen opzichte geheel vrij te laten. De overwesrineenwaaron dit besluit steunde, zijn de volgende I. dat de verhouding van den kan toorbediende tot den werkgever Ondanks de talrijke punten van over eenkomst in hooge mate verschilt van die van den arbeider tot den pa troon. in hoofdzaak wegens de dnge- lijksciie persoonlijke aanraking, waardoor bij een gespannen verhou ding de positie van den kantoorbe diende onmogelijk wordt II. dat met het oog daarop de go- volgen van een weigering der kantoor bedienden om z.g. „onderkruïpers- werk" te verrichten voor hen veel ernstiger kunnen zijn dan in soortge lijke gevallen bij arbeiders het ge val is III dat die gevolgen door geen or ganisatie, noch die van de kantoor bedienden, noch die van de arbeiders, uit den weg zouden kunnen worden geruimd IV. dat de vergadering daarom ter zijde latende of zij de stakende ar beiders al of niet sympathiek gezind is niet beoordeelen mag in hoe verre de houding der betrokken be dienden te laken Ls, en dit aan hun eigen eerlijk oordeel moet overlaten. Besloten werd het stakingscomité hier van mededeeling te doen. Tevens werd besloten tot de pa troons. die bij de staking betrokken zijn, een schrijven te richten met het verzoek den kantoorbedienden geen werk op te dragen waarvoor zij niet zijn aangenomen. HANDELS- EN KANTOORBE DIENDEN. Te Amsterdam vergaderde de Nod. Bond van handels- en kantoorbedien den. Het ledental steeg dit jaar van 1328 tot 1477. De bond voerde dit jaar een drietal acties. Besloten werd een commissie te benoemen om te onderzoeken wat de Bond in zake Handelsonderwijs moet doen. ALLe aftredende bestuursleden ook de voorzitter de heer v. Embden werden herkozen. BRAND. Door onbekende oorzaak brandde de boerderij, bewoond door de familie Marijxme, in het Hoekje te Kaatsheu vel, tot den grond af. De inboedel be nevens een groote som gelds is geheel verbrand. Alles was slechts laag ver zekerd. HET ONTWERP-OUDERDOMS- WET. De diaconie der Gereformeerde Kerk te 's-Gravenhage heeft naar de Rott meldt, met algemeen estemmen het volgende voorstel aangenomen. De Diaconie der Gereformeerde Kerk te 's-Gravenhage, gezien liet ont werp-Ouderdomswet van 6 Febr. 1914, van oordeel: dat bedoeld wetsvoorstel, ofschoon volgens zijn titel strekkende tot ver leening van ouderdomsrente aan be- hoeftigoii, inderdaad geen andere strekking heeft dan armenverzorging van staatswege; <lat, door aan die staatsarmenzorg (ten onrechte) het karakter van ou derdomspensioen toe te kennen, aan hen, die ervan genieten zullen, een zeker voorrecht wordt geschonken boven hen, die op de kerkelijke bami- hartigheid zijn aangewezen; dat op dit standpunt, eenerzijds op de kerkelijke armverzorging eon ver nederend stempel wordt gedrukt, en anderzijds de in het wetsontwerp op genomen uitsluiting van .deelden een onbillijkheid is tegenover de Uer- gelijke ondersteunden; dat die uitsluiting mede een onbil lijkheid is jegens de Diaconiën, wijl deze met de verzorging barer onder steunden belast blijven, terwijl de bronnen, waaruit haar de noodirre middelen daartoe moeien toekomen, in vermogen zullen Vf *"n door de hoogere belastingen, weike de uit- voering der voorgeste'de ler-'ix zulten vorderen; verzoekt den kerkeraad te ovei gen, of er termen zijn, het daarheen te leiden, dal langs den weg van classis en particul.ere syrode op de eerstkomende Generae Synode een voorstel worde ged tegen vo ren bedoelde wetsontwerp bü -.oikg vertegenwoordiging bezwnre: in te brongen. De kerkeraad heeft mei algenuene stemmen besloten aan dit vprmefc ie voldoen. VERDRONKEN. Te Hollandacheveld (Dr.) is S. de Grootte, die van zijn werk huis waarts keerde, rnet de fiets te Ier geraakt en verdronken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Zwakke Kinderen worden gezond en krachtig door 3COTT'S Emulsion, waar door engeische ziekte, bloedarmoede, verzwakking, on gesteldheden bij het tanden krijgen en alle keel cu borst aandoeningen voor komen of genezen worden. Kinderen lusten gaarne de echte (van Levertraan) Maar als gij ce gezi noi.eio van Uw kind op prijs stelt seis en eischi de échte SCOITS met den „Vjs- scher" op de verpakking Gemengd Nieuws DE VALSCHE BURGEMEESTER. Voor den rechter van .ustructre heeft ThormannAlexander vor- kiaard: dat hij geen misdadiger is, en alleen er toe gekomen is een vaLsohen naam aan te nemen, ri**- het hem niet mogelijk was een positie te ver krijgen. Ontelbare molen heeft hij ge tracht in koopmanskringen een !>e- trekkiog te vinden, maar hij werd overal afgewezen. Thormann verklaarde, dat hij in Berlijn wil terechtstaan, en hij heeft derhalve alle rechters in Köslia, aki bevangen, gewraakt. TWEE BOOTEN ZOEK! Te Toulon zijn twee uil de sterk te gevoerde torpedobooten, die be stemd waren om te dienen ais so ijf bij het torpedeeren, verdwenen. De vaartuigen zijn eenvoudig zoek. De gendarmerie stelt een onderzoek in naar deze in de marttirmo ->*-na'eo een «gé* geschiedenis. KEIZER FR ANS JOZEPH. Uit Ween en werd aan de Vosu-vr© Zeitung geseind: „De berichten om trent den gezondheidstoestand van den Keizer luiden we?-*» bemoedigend De stemming onder de bevo'kïng is dientengevolge' bu^^^woon ze- drukt. Men leest algemeen uit de offi- cieele berichten omtrent de ziekte, dat de toestand van den Kefe»»- \-®»«"v®rd. is. Hij is door het hoesten en het voortduren van de ontstak'ns in de bronchiën en raoral door de vele dar peloozi nachten zeer verzwakt. Maatregelen, genomen in de hof houding van den aartshertog, bewij- txsq bovendien, dat men het verloop der ziekte md to,",OTn"T"'® dheid volgt. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Lopfk en Ca-bauw, A. van GrieLhuysen, te Hagestein. Aangenomen. Naar Baambrugge, H. IL Kolkmeyer, te Nijega, c.a. DOOPSGEZ. GE&L Aangenomen. Naar Hol'um (.Ame land) J. E. van Brakel, te Witmar- aum. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen. Te Leiden, J. Jansen, U Barneveld. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Tot arts bevorderd dc heer J. A. van de Wetering, bijge naamd De Rooy, geboren te Gouda. Leiden. Geslaagd voot het doctoraal examen geneeskunde de heeren J. Rinkes en P. S. R. Kosters en mejuf frouw W. J. M. Broekema; voor het theoretisch geneeskundig examen de heeren II. E. A. F min en A. J. H. Bergmann. Pers-Overzicht EEN BENEPEN FORM 1-iSME. Onder dit opschrift publiceert de Amsterdamsche kantonrechter, inr. I. A. Höfelt, 'iet. volsri'fle in het Weekblad van het Recht: Eenige weken geleden stonden voor mij een man van 71 en eene vrouw van 64 jaar terecht wegens dronken schap, gepleegd indersci.eïdenlijk bij 23e en 8e horhaling; beiden waren door mij reeds meermalen tot hech tenis veroordeeld, laatst I iThter tot slechte één dag, omdat zij mij toen, bij alles wat hun heilig was .be loofd hadden, voortaan geen alcohol- houdenden drank miM - te zullen ge bruiken.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 7