ÜMSLEÏ5 UUail MEPHISTO TWEEDE BLAD Dinsdag 28 April 1914 Ëuitenlandscii Overzicht Mexico. Bemiddeling. Het conflict tusschen de Ycrcenig- de Staten en .Mexico want al blijft president Wilson volhouden dat net conflict alleen Huerta ge:at, in Mexi co heeft men daaromtrent een andere opvatting is thans een nieuwe pha se ingetreden. In Latijnscn-Amerika, waar men het optreden van de Ver- eenigdc Staten tegen eon der Latijn- sche republieken niét l'eétie oogen aanzag, hebben de regoeringen der drie voornaamste Slaton zich veree- nigd, om een bemiddeling tot stand te brengen en naar uit ontvangen tele grammen blijkt, hebben de regeerin gen van de meeste andero LatijnscJi- Amerikaausche staten met den stap door de regeeringen van Brazilië, Ai* gentinie en Chili gedaan hare volko men instemming betuigd. De gezanten dezer drie genoemde staten te Washington henben zich tot minister Bryan gewénd en dezen me- dc-deeling gedaan, dat hunne regee- ringen haar goede diensten aanbie den om een vredelievende oplossing van de moeilijkheden tot stand te brengen. Do gezanten verklaarden, dat tot deze stap werd overgegaan, „teneinde de belangen van vrede en beschaving in ons werelddeel le die nen, in den wonsch om verder bloedvergieten te voorkomen en op grond van de vriendschap en eensge zindheid, die steeds de betrekkingen van de regeeringen der Anierikaan- eche volken kenmerkten." Minister Bryan zei in zijn ant woord, dat dc regcering der Vejree- nigde Staten, wier voornaamste doel eveneens is het behoud van den vre de in Amerika en do vriendschappe lijke samenwerking der natiën, het „edelmoedige aanbod' aanvaardde. En hij sprak daarbij de hoop uit, dat de bemiddelaars de vertegenwoordi gers van de verschillende elementen van het Mexicaansche volk bereid zou vinden een blijvende oplossing tot eland te brengen, maar inj voogde hier tevens bij, dat de Amerikaansche regeering niettemin door de bouding der leiders in Mexico lot verdere maatregelen zou kunnen worden ge dwongen. „Hei is natuurlijk moge lijk, dat eenige daad van agressie van de zijde van hen, die de leiding heb ben van de militaire krachten in Mexico, de Yeieenigde Stat.cn tot op treden zal dwingen, en zoo de hoop op onmiddellijken vrede zal versto ren. Maar dat zou niet een weigering van het aanbod rechtvaardigen. Wij hopen op goede resultaten binnen een tijd, kort genoeg oin onze ongerust' beid weg te nemen, tenzij ongepaste vijandelijke betoogingen de onderhan delingen zullen verstoren en or ze vrcdesverwachtingen zouden vernieti gen." President Wilson maakte den on derhandelaars duidelijk, dat hij het bemiddelingsaanbod alleen onder en kele, door hem gestelde voorwaarden, kon aanvaarden. Een dezer voorwaar den is, dat de crisis niet bijgelegd kun worden, wanneer iluertu mei af treedt. Dan zal het herstel van de con- Blitutioneelc regeering in Mexico ge waarborgd moeten worden, en ten derde moet genoegdoening gegeven .worden aan de Amerikaarusehe vlag. Wat deze laatste voorwaarde be treft, gelooft men, dat Wilson genoe gen zal nemen met een verontschuldi ging en met de belofte, dat voorlaun de Amerikaanscho vlag niet beleedigd vul worden. Opmerkelijk in het antwoord is ver der, dat geeischt wordt het bijleggen van de conflicten tusschen de beide partijen in Mexico. Misschien zullen op deze voorwaarde de vredesonder handelingen afstuiten. Het is on waarschijnlijk, dat de conslituüona- listen er op zullen ingaan, de ver- BClvillen niet Huerta langs internatio nalen weg te doen regelen. Verder zal bij do berniddelingsoiiderhande- Jingen de vraag van de erkenning van Huerta besproken worden. Na de ontvangst van het antwoord van Wilson had opnieuw een confe rentie der onderhandelaars plaats. Huerta werd onmiddellijk op de hoogte gebracht door den Spaauschen gezant in Mexico; dat Wilson bereid was de bemiddeling te aanvaarden. Nu komt ook het "bericht, dat ook generaal Huerta de bemiddeling heeft aanvaard. De quaestie is nu, wat Carranza wiens gevangenneming FEUILLETON Vrij naar het Duitech van EDWALD AUGUST KÖ.N1G. - Mag ik u verzoeken, vervolgde Honigmann, om hein den (Hopsten donk, zoowel van mij als van mijne familie over to brengen? Ik zal per soonlijk bij hun komen, zoodra de oogeiiblikkelij'k hangende dringen de zaken in zoover afgedaan zijn, dat ik een uurtje vrijaf kan nemen, bo vendien geloof ik ook, dat ik niet het oog op den toestand van uw broeder er heter aan doe, wanneer ik hier nog eenige dagen mede wacht. Wilt ge hem dal zoggen? Gaarne, antwoordde Broni. Hij zal echter uw dank afslaan en er zich op beroepen, dat hij slechts zijn plicht deed, doch ge he-bt gelijk, zijn riienschhevendheid en zijn moed zijn boven allen lof verheven. Hij reikte haar nogmaals do hand, sentimentaliteit lag niet in zijn ka rakter, des te hooger moesten hem daarom de verklaringen aangerekend worden, die hij het meisje uit eigen door Villff, gelijk wè reeds vèimöed- den, een verzinsel van een Ameri- kaansch correspondent schijnt tc zijn geweest zal doen, want onder de voorwoorden door de Amerikaansche regeering gesteld, schijnt ook deze te zijn, dat nu niet alleen met Huerta de moeilijkheden in het reine zullen worden gebracht, maar de geheele Moxicaansche quaestie zal worden ge regeld. Hoezeer nu door do aanneming van het bemiddelingsvoorstel van Brazi lië, Argentinië en Chili de toestand ook moge zijn verbeterd, gevaarlijk blijft hij niettemin, omdat inen toch altijd rekening moet. houden met de verbittering In Mexico, waar men den strijd tegen de Amerikanen al met felheid is begonnen. Dat blijkt niet eiechts uit de telegrammen, om trent de gevangenneming van Ameri kanen en de vermoedelijke ter dood brenging van eenige dezer gevange nen, maar eveneens uit de berichten, die omtrent incidenten aan de noord grens worden gemeld, en waarbij, naar het heet, de grensplaats Nuovo Laredo, tegenover do Amerikaansche stad Laredo in Texas gelegen, door de federalen, die zich hier nog legen de rebellen hadden weten te handhaven, zou zijn verwoest. In de hoofdstad van Mexico. De bijzondere correspondent van de „Daily Chronicle" meldt een relaas van de gebeurtenissen in de hoofd stad van Mexico in de laatste dagen. Hij meldt, dat de laatste dagen de Amerikanen, mannen.f vrouwen en kinderen, zich in hun woningen ver borgen hielden, vreezende zich op straat le vertoonen, waar vrouwen waren beleedigd en mannen bedreigd. Al de Amerikaansche mannen, ook de dagbladcorrespondenten, van wie er een zestal aanwezig zijn, besteedden den nacht van Dinsdag om het ge zantschap in slaat van verdediging te brengen. Zij beschikken over 275 ge weren en twee maxims en deze wer den in gereedheid gebracht. Ook be schikt men over groote vooriaden munitie. De correspondent vertelt, dat hij aanwezig was bij enkele besprekin gen tusschen den Amerikaanschen zaakgelastigde O'Shaughnessy en ge neraal Huerta, waarbij deze laatste Bleeds verwoeder werd gestemd je gens do Unie. Toen ik, zegt de journalist, de heer O'Shaughnessy het laatst zag, was hij zeer terneergeslagen en herhaal delijk zei hijAks ik de staf van het gezantschap maar veilig kan wegkrij- gen. Ik heb alle Amerikanen ge waarschuwd, maar velen willen niet vertrekken. President Huerta als diplomaat. De correspondent vertelt dan ver der Toen de Vereenigde Staten een saluut eischten als voldoening voor de arrestatie van zeelieden te Tampi- co, hadden Huerta en O'Shaugbneesy meermalen besprekingen midden op straat te midden der menigte. Toen het telegram van het ministe rie van buitenlandsche zaken kwam. waarin admiraal Mayo's actie werd goedgekeurd en waarin op een saluut werd aangedrongen, kostte het zeer veel moeite, om Huerta te vinden, ten einde hem Amerika's ultimatum te overhandigen. Met zijn gewone onregelmatigheid had Huerta zijn huis verlaten om naar het Nationaal Paleis le gaan, maar loen de heer O Shaughnossy hem daar zocht, was hij nergens te vinden. Met hel ultimatum in den zak ging de zaakgelastigd^ er dus op uit om den dictator to zoeken. Hij liep alle plaatsen af waar Huerta gewoonlijk komt. Eerst begaf hij zich naar cafe Colon, waar Huerta gewoonlijk oes morgens een glaasje cognac drinkt, vervolgens naar eenige andere kof fiehuizen, tot hij hem eindelijk vond in de Jockey Club. Hallo, O'Shaughnessy, zoek je mij? vroeg de generaal. Toen de zaak gelastigde meedeelde dal nij iets zeer belangrijks had te zeggen, vroeg Huerta plotseling: Ileht ge een auto bij do hand"? Ja, zei de heer O'Shaughnessy. De mijne wacht. Welnu, zei Huerta, laat ons daar in gaan, dan kunnen we praten. Beiden gingen daarop naar buiten, namen plaats in de auto, die voorde Jockey Club bleef staan en bleven nu drie kwartier in gesprek over het ul timatum, terwijl een groote menigte zich in do buurt verzamelde Do heer O'Shaughnessy bleef vriendelijk en glimlachte, maar Hu erta keerde daarop naar de bar van do Jockey Club terug, terwijl O'Shaughneesy naar de legatie reed cm zijn rapport op te ateilen vooi Washington, dat tot den oorlog leid de." De correspondent deelt nog mede, dat Bntsche onderdanen volstrekt beweging had gegeven. Zijn de andere personen, die on der het puin bedoiven werden, gevon den. geworden? wendde hij zich nu tot oom Frans, Voor zoover ik weet, alleen Ernst Hagen, antwoordde de rentenier. Dood? Ja. Men is onder de puinhoopen door reeds tot in den kelder gedron gen, waarvan het gewelf gaaf is ge bleven. De dochter van Ha,gen ver moedde daar haren vader, mén vond er hem echter niet. doch men deed een andere vecrassende ontdekking. De bodem van den kelder was op onder scheiden plaatsen diep uitgegraven en daarbij ook do fuudeermgsmnur blootgelegd, en dat heeft ongetwijfeld liet instoi ten van het huis bewerkt. Hot schijnt, tint Ilagen daar een schat vermoedde, dien hij opdelven wilde. Hoe hij aan dut rampzalige denkbeeld is gekomen, weet niemand, zelfs zijne dochter niet, doch uit de verklaringen van doze jonge dame blijkt, dat bij aJ- loen om deze reden het huis gekocht heeft. De schat graver ij heeft hem dus het leven gekost, hernam de rechter schouderophalend. Hem en twee anderen personen, want het is niet wel aan to nemen, <iuz je kindermeisje nog lgcft. Hoe het meLsjo kon verongeluk ken. is mij ook nog een raadsel. Toen zich dat vreeselijke gekraak deed hoo geer) moeilijkheden 'Ondervinden isle zc de hoofdstad willen verlaten, maar eederl de bezetting van Vera Cru2 wordt aan Amerikanen vrijgeleide ge weigerd. Een nieuwe beleediging. Uit New-York werd geseind aan de „Berliner Zeltung am Mittag": „De Amerikaansche consul-generaal Ilan- na in Monterey berichtte <fe regeering lit Washington over een beleediging, den Ver. Stalen aangedaan, waarbij de zaak van Tampico een kleinigheid lijkt. Op 21 April kwam een officier van Huerta op het Amerikaansche consu laat en eischte dat de Amerikaansche vlag ingehaald zou worden. Toen dit geweigerd werd, trokken do soldaten, die den officier vergezelden, alle vlag gen van het gebouw, verscheurden die en trapten op de stukken. De be volking, die van deze gebeurtenissen getuige wae, juichte de soldaten geest driftig toe. Den volgonden dag werd de consul- generaal Hanna gevangen genomen en in de gevangenis geworpen. La ter werd li ij voor den krijgsraad ge bracht, en beschuldigd dat hij met dc rebellen sympathiseerde. Den 24sten April bezette een re bellen-leger onder de generaals Gon zales en Castro de stad Monterey, en bevrijdde den Amerikaanschen con sul-generaal. Deze vlugge hulp der rebellen wordt In een eigenaardig licht geplaatst door het feit, dat Hanna zijn regce ring dringend aanbevolen heeft, de rebellen te erkennen. Hanna wordt door de Mexicaanschc bondsrogeering beschuldigd, samengespannen te heb ben met generaal Gonzales. Dit nieuwe incident in Mexico doet vermoeden, dat de benuddelingsactio weinig kans van slagen heeft. Toch wordt in de omgeving van president Wilson verteld, dat deze een gunsli- gen invloed verwacht van het aanne men van het bemiddelingsvoorstel. Sfeunf Europa de. bemiddeling Naar de ,3. Z, am Mittag ver neem t, zal de actie der Zuid-Ameri kaansche republieken ook krachtig ondersteund worden door ce verte genwoordigers der Eüropeesche mo- genuiiedeu In de stad Mexico. 3000 Amerikanen in gevaar. Het aannemen van de Zuid-Ame- rikaansche bemiddeling door Wilson en Bryan lieeft een zeer scherpe cri- tiek uitgelokt van vele leden van het Congres, die vóór een aggressief op treden zijn. De vroeger© gezant te Mexico, Algarst, verklaarde, dat Huerta een door hem aangeboden be middeling steeds beslist van de hand gewezen heeft en dat hij hoogstwaar schijnlijk opnieuw zou weigeren. Men gelooft algemeen, dat het eenige resultaat zal zijn een uitstel van de oorlogsverklaring. Men hoopt, dat tij dens de onderhandelingen 3000 nog in Mexico vertoevende Amerikanen in veiligheid gebracht kunnen worden. Draadlooze telegrammen uit Vera Cruz brachten het bericht te New-Or leans aan, dat de Mexicaansche bondsgeueraal Maas zeven gevangen genomen Amerikanen, die zich schul dig hadden gemaakt aan een samen zwering, ter dood veroordeeld heeft. Dit bericht is nog niet bevestigd. Een gevecht. Do Mexicaansche bondstroepen, die Nuevo Laredo Vrijdag ontruim den, hebben later getracht hel Ame rikaansche gebied 20 K..M. noordelij ker binnen te dringen. Zij werden door de Amerikanen te ruggeslagen met een verlies van 10 man aan dooden en 20 aan gewonden. De Amerikanen leden geen verlie zen. Waterwerken beschermd. Krachtige maatregelen zijn in Vera Cruz genomen tegen de Moxicaansche scherpschutters, die 's nachts aanval len deden op de Amerikanen. Een kolonel is met 500 mariniers en twee Jiydro-aeroplanes gezonden naar Te- jera, 9 mijlen zuidelijker, om de daar gelegen waterwerken te beschermen, daar gedreigd was den watertoevoer af te snijden. De onlusten te Tampico begonnen Dinsdagnacht, nadat de Amerikaansche schepen tegen den avond hun ligplaats in de nabijheid van de kust hadden verlaten en eeni ge mijlen verder zeewaarts waren ge stoomd. De Amerikanen zochten een toevlucht in de voornaamste hotels. Een dezer hotels werd tegen midder nacht door 600 Mexicanen aangeval len en gebombardeerd. De menigte begon reeds de deuren te forceeren, toen kapitein Vod Kohier van den Duilschen kruiser „Dresden" officie ren aan land zond om de menigte ie waarschuwen, dat hij marine-troepen zou.doen landen, wanneer de menigte niet binnen een kwartier uiteenging. Aan dit bevel werd gevolg gegeven Daarna brachten de Duitsche matro- ren, had mijn schoonmoeder juist af scheid genomen, het meisje stond met het kind op den arm naast mij no vrouw, die haar onmiddellijk beval om in aller ijl het huis to verlaten. Mijn vj-ouw is toen het andero kimi gaan halen cn daarmede naar buiten gesneld in do zekero verwachting, het mei-je benoden orp straat to zuilen vin den. Wellicht, dat ik dit raadsel kan op lossen, zeide Broni. Mijn. broeder vertelt, dat hij het kind in uw huiska mer op do sofa gevonden heeft en toen zonder zich lang to bedenken opnam. Van boven af had een stem licm toe geroepen: ik kom! doch daar li den v loer reeds onder zijn voeten voel de waggelen, bleef hem geen tijd over om oj> liet meisje te waenten, hij ruk te het venster opeu en sprong naar beneden en op hetzelfde oogenbhk stortte ook het huds ineen. Hij ver moedt nu, dat het meisje haai- have niet in den steek wilde, laten, waar schijnlijk dacht het niet, dat het go- vaar zoo nabij was Ja, ja, zoo laat het zich verkla ren, viel Honijpnaim haar in de rede; het meisje is zeker naair haar ka nier gesneld, en heeft al haar goed bij elkaar gepakt, wijl het meende nog tijd genoeg te hebben, jammer maar dat het daarbij vergat, dat het leven van mijn kind haar toevertrouwd was Zij stonden thans voor het zieken huis, do rechter wilde afscheid namen.* zen de Amèrïkaonsché Trouwen ïn kinderen aan boord van de in de ha ven liggende fichcpcn. Allerlei Ulster. In antwoord op de hem in het La gerhuis gestelde vraag wat de regee ring van plan is te doen in verband met de jongste gebeurtenissen in Ui- Bier (de groote smokkelingen van wa pens voor 't Ulster-verzet) zei eerste minister Asquitll* „Na deze ernstige oorbeeldelooze wandaad (toejuichin gen bij de ministerieelen) lean het Huis erop rekenen, dat de regeering onverwijld de noodige maatregelen zal nemen ter handhaving van da au toriteit der wet, ter bescherming van de officieren, ambtenaren in de uit-, oefening hunner taak en om de on derdanen dea Konings hun wettelijke rechten te verzekeren(toejuichin gen). De verkiesingen in Frankrijk. De minister van binnenlandsche za ken maakt de volgende uitslagen van de eerste stemming bekend Van de 602 zeiels in de nieuwe Ka mer zijn er 310 bezet er moeten. 251 herstemmingen plaats hebben en van li districten is de uitslag nog niet bekend. De reactionnairen, de action libéra le en de liberale progressisten daar onder begrepen, hebben 66 zetels, de progressisten 47, de bond der linker zijde 20, de linksche republikeinen 33, radicalen en radico-socialislen 118, de socialistische republikeinen 11, de geünifieerde socialisten 40. De 11 nog niet bekende uitslagen zijn van tien koloniale districten en een twijfelachtig resultaat te Pon- livy. Volgens de statistieken verliezen in totaalde radicaal-socialisten te za nten met hun naaste buren, de onaf hankelijke socialisten, 6 zetels; do vi.je nicer gematigde radicalen, 1 ze tel. Daarentegen winnen de geünifi eerde socialisten 5 zetels, de Brian disten 1 zetel, de progressisten 3 ze- telg en de rechterzijde 3 zetels. Dat winst en verlies niet kloppen, komt doordat het aantal arrondisse menten met eenige vermeerderd is er wordt dus in loiaal meer gewonnen dan verloren. Over het algemeen blijft door deze kleine wijzigingen echter de toestand nagenoeg geheel onveranderd. Het aantal herstemmingen bedraagt 254 op 594 arrondissementen. Het Is in geen Jaren zoo groot geweest. Binnenland NED. BOND VOOR VROUWENKIESRECHT. Te Zwolle werd de jaai vergade ring gehouden, die geopenu werd met een rede van do presidente, me vrouw BoisscvainPijnappel, die constateerde, dat het jaar 1513 de vereeniging zooveel nader xct baar doel had gebracht, doch dal zeer ze ker de werkzaamheden voor den Bond nog lang niet ten einde wa ren. Uit het jaarverslag van. do secre taresse bleek, dat do Bor.ct thans 7125 leden lelt met 72 aMèelingen en 28 Bub-afdeeiingen. Een woord van hulde werd gebracht aan de propa gandiste, mej. Staas, die dit jaar in 70 vergaderingen wa® opgetreden. Bepaald werd dat dc vergende jaar vergadering te Bloemendajl zal wor den gehouden. In overeenstemming met het door de afdeeling Baarn voorgestelde, werd de wenschelijkheid uitgespro ken, dat op do algemeens vergade ring telkens een spreker of spreek ster zal optreden om daar te behan delen een actueel onderwerp van po- lliieken, economischen of weten- schappelijkcn aard. Het hoofdbestuur vroc-g machti ging, zoodra er een ontwerp-Grond- wetsherziening ingediend 's, een uit voering van het programpunt der regeering aangaande vrouwenkies recht bevattend, een adres van in stemming aan het Ministerie te zen den. Dit punt werd te gelijk behan deld met een voorstel Den Haag: De Ned. Bond van Vrouwenkiesrecht, kennis genomen hebbende van het ut de Troonrede uitgesproken oordeel der Regeering, dat bij de as. Grond wetsherziening de grondwettelijke belemmering tegen het toekennen van kiesrecht aan vrouwen zal moeten worden weggenomen, spicekt den wensch uit, dat bovendien in de Grondwet zal wonden opgenomen eene bepaling, krachtens welke do wetgever verplicht zal zijn, reeds bij hc-t vaststellen der nieuwe kieswet, kiesrecht aan de vrouwen toe te ken nen; en noodigt het H B. uit deze gevoelens ter kennis van de Regee ring en Volksvertegenwoordiging te brengen. Langdurige beraadslagingen wer den naar aanleiding van dezo voor- Nog één© vraag, zeide oom Frans. Is de man gearresteerd, op wien ik u den vorigen nacht opmerkzaam maakte? Hij en nog een ander, antwoord de Honigmann, ik hoop ten minste op mijn bureau 't bericht te vinden, dat mijne bevelen tot gevangenneming zijn volvoerd. Go moogt u voorbe.vi- deu op verdere onthullingen, die niet minder verrassend zijn, doch laat mij thans gaan, ik licb nog een paar uur van zwaren arbeid voor de borst. Hij schudde beiden do hand en ver wijderde zich met haastige schreden; de avond viel reeds, toen hij het ge rechtsgebouw bereikte. Bijna buiten adem uad bij zijn bureau b-nnen, de gaspitten waren reeds aangestoken, een commissaris van politic wachtte hem op. Alles in orde? vroeg hij haastig. Alias, antwoordde de commissa ris bedaard-. Hugo Turner werd op het kantoor van zijn chef gearres teerd, hij had even te voren zijn ont slag bekomen. En Chamberfort? Wij vonden hem in zijn woning, uit alles bleek dat hij op het punt stond, om te vertrekken. Welk resultaat heeft de huiszoo king opgeleverd? vroeg de rechte.-, wiens opwinding eerder toe- don af nam. De commissaris wees op een ta melijk lijvig pakket, 't welk op de schrijftafel lag. etel!en geroerd, lerwijl bovendien het hoofdbestuur zelf nog een motie In diende luidend? als volgt- Do Ned. Bond van Vrouwenkiesrecht met vreugde kennis genomen hebbende van het in de Troonrede uitgespro ken oordeel der Regeering, dat bij de as. Grondwetsherziening dc grond wettelijke belemmering tegen het toe kennen van kiesrecht aan vrouwen zal moeten worden weggenomen, «preekt zijn gevoelen uit, dat op deze wijze de invoering van vrouwenkies recht op het oogenblik het snelst en het ze'kerst bereikt zal worde»; spreekt het vertrouwen uit, dat de Regeering met dit programpunt de bedoeling heeft het vrouwenkiescecht in principe in de Grondwet neer tc leggen en noodigt het hoofdbestuur uit deze gevoelens ter kennis van de Regeering en volksvertegenwoordi ging te brengen. De motie-Den Haag werd verwor pen met 172 tegen 69 stemmen, die van het hoofdbestuur aangenomen met 224 tegen 17 stemmen, nadat een poging om de woorden: dat op deze wijze de invoering voor vrouwen kiesrecht op dit oogenblik het snelst en zekerst bereikt wordt te schrap pen, mislukt was. Na de pauze werd het woord ge voerd door den heer mr. L. A. Nij- pels, die tot onderwerp bad gekozen: Evenredige vertegenwoordiging. Daarna ging de vergaderag o er in comité-generaal. Na heropening deelde de. presi dente mede. dat het hoofdbestuur len behoeve der afdeelingen kleine bondsvlaggen had doen maken. KOMST DEENSCHE KONINGSPAAR. Do kunstavond, welken het gemeente bestuur dor residentie zich voorneemt den Koning en dc Koningin van Dene marken aan tc- bieden ter gelegenheid van het verblijf van hel Deensche Ko ningspaar in Den Haag, zal in het go- houw voor K. en \V. gegeven worden in den avond van Zaterdag 23 Mei, den dag van aankomst der vorstelijke personen aldaar uit Amsterdam. De aankomst in de hoofdstad i« Vrijdag 22 Mei tegen 4 uur 's namid dags. DRANKBESTRIJDING BIJ DE SPOORWEGEN. Zaterdag werd to Utrecht pene ver gadering gehouden van de bijzon dere commissie in zake drankbestrij ding door spoor- en tramwegperso neel. De voorzitter, de heer F. A Brandt, ingenieur bij dc S.S., opende de ver gadering met een korte toespraak, waarin hij o a. wees op het doel van deze vergadering, n 1. het bespreken van het door de commissie uitge bracht rapport. Aan den heef Aric Wiiiemco te Groningen wordt hierop het woord verleend tot het ui brengen van het rapport. In het belang der drankbestrijding wordt het geacht, dat het bier ge lijk gesteld wordt met sterke «ran ken. Spreker wijst erop, dat bij de drankbestrijding vier categorieën be trokken zijn, n 1. het personeel, do directies, do regeering en het pu bliek. Dat de medewerking der directies groot is, bewijzen de belangrijk© sub sidies gegeven aan de vereenigmgen van drankbestrijding, werkende on der spoor- en tramwegpersoneel. VVenschelijk is, dat de wacht- en schaftlokalen van liet personeel ge zellig worden ingericht. Dit uoiidt het uit de kroeg. De maatschappijen werken dan ook reeds in dien geest. Voorts moet het personeel bij drankmisbruik zoo «streng mogelijk worden gestralt. Spreker betoogde, dat drankzuchti gen zoo noodig als zieken voor reke ning van het ziekenfonds der maat schappijen moeten verpleegd wor den. Van groote betsekeui® acht spre ker ook het aankggen van statistie ken door het ziekenfonds van dat ge deelte van het personeel, dat geheel onthouder ie. In de cantines van hef personeel moet spuitwater en vruchtensappen, vruchten enz. tegen min-muin prijs verkocht worden. Ook de Regeering kan meewerken door het geven van vergunningen en verloven in de buurt van stations en rangeerterreinen te gen te gaan. Het publiek kan eveneens mede werken door het beschikbaar stellen van geschikte lectuur én door hel werk der bijzondere commissie van de Nationale Commissie tegen het Alco holisms te steunen. Spreker beveelt dan ook het werk der commissie in ieders aandacht aan. De rede van den heer Willemse werd levendig toegejuicht. Nadat nog eenige besprekingen had den plaats gehad, werd de veigade ring gesloten. Ik geloof wel, dat gij tevreden zult zijn, zeide hij met een trïumfee- renden glimlach, wij hebben in i« woning van Clwunberfort bewijzen ge vonden, die allen twijfel aan zijn 9chuld opheffen. Honigmann had het pak reeds ge opend, een uitroe® van blijdschap ont snapte aan zijn lippen, toen hij den iifhoud daarvan bekeek. - Het wantrouwen, dat ik van het eerste oogenblik af tegen dezen man koesterde, was dus gegrond, zeide hij tnumf eerend, I Ivans hebben wij lioni, tegenover deze bewijzen kan hij niet meer loochenen. Wees zoo goed, en kuit Hugo Turner voorkomen, ik wil dezen snaak den tijd niet gunnen, om zich op leugens te bezinnen. Lang duurde het r.;et of dc kassier trad mot der. knijpbril op den neus en ecu driest opgeheven hoold binnen. Ik wacht reeds óp een opheldering over den smaad, die mij is aange daan, zeide Hijj, ik protesteer niet alleen tegen mijne arrestatie, maar ik verlang ook voldoening Gij, moordenaar, waarvoor? viel de rechter hem streng en snijdend in de rede. Denkt ge soai-s, dut ik e*m mensch voor m ju genoegen iaat ge vangennemen? Gij zijl d© moordenaar van Benjamin Simon uwe onoe schaamdheid zal de bewijzen niet ont zenuwen, die zich thans in mijn han den bevinden. Deze vroeselijk© aanklacht scheen GREEPJES. 41. DE JOURNALISTIEKE VRIJ. MOEDIGHEID. Een bekend ding Geen van mijn ooflegaa is, voot zoover Ik weet, verlegen van natuur, en ik verheeld me, dat ik het relt evenmin ben. En toch, hoewel ik in dit opzicht nu niet zoo gauw schrikik hui verde gisteravond, toen de Nieuwe Rotterdamsche Courant me in han den viel. Sportredacteur van dit blad is de heer H. A. Meerum TerwogL Grensrechter voor Nederland, in het Stadion, was de lieer II. A. Meo- rum TerwogL En de „N. It. CL" schreef o. a. over den scheidsrechter bij Neder'and- Belgïë „Ongetwijfeld is de heer Har greaves een man, die de spelre gels voortreffelijk kent, maar hij is een te welgedane figuur en een te goed-ronde gestalte, om zich gelijk een hinde van het eene doel naar het andere te bewegen. Daardoor miste hij voor de rust eenige buitenspelgewallen, maar daarna volgde hij enkele malen het advies van den Nc-dertand- schen grensrechter, die hem al dus voor eenige flaters behoed de." Heeft Mr. Hargreaves dat nu wel voldoende doorvóeld en begrepen Ik hoop het Dat uit deze beschouwing blijkt dat collega Meeruru wèl een hinde is, laat ik nu nog daar. Da's minder erg, al vind ik het beeld wat geflatteerd. Maar nu geval II. Overkwam me óok gisteravond. De Telegraaf kwam toen in m'n bereik. Sportredacteur van dit b'.ad is de heer John Coucke. Secretaris van het Stadion is de heer John Coucke. En de Tel. schreef o. a. over de voorbereiding der meergenoemde match „De secretaris van het Stadion, de 'heer John Coucke, is als het ware overal tegelijk. Geen onge rechtigheid ontgaat zijn blik en op het drukste moment zelfs vindt hij tijd en gelegenheid om van advies le dienen bij het zoeken naar een plaats, om al te beschei den toeschouwers uit d© verdruk king te helpen en Haantje» de Voorsten tot de orde te roepen.," Mijn lh.ulde 1 Misschien heeft Coucke het niet zélf geschreven en is dit eeri poging van een zijnor medehredacteuTen, om een al te bescheiden man uit do verdruk king to heipen. Maar de sportredac teur is toch opperste beheerscher van do sportrubnek en dus bad hij zijn collega, dien Haantje den Voorste, tot de orde kunnen roepen. Te méér, omdat hij toch overal te gelijk was en het dus in één moeite doorging. Meerum, Mee rum Maar vooral Coucke, Coucke I Heuschik schrik anders niet gauw..,. ERPAY. OUDE BEGRAAFPLAATSEN. Bij bet graven van een grafkelder op de ruïne van de oude purucme- kerk te Warmond heeft men op een diepte van twee meter ongeveer 20 geraamten gevonden, alsmede twee vierkante, langwerpige ruimten »an steen vervaardigd, elk ter grootte van een mensclienJichaaui. Vrijdag >s de archivaris van de gemeente Leiden, mr. dr. Van Overvoorde, ter plaatse geweest oni een en ander ia bezichtigen. Deze heeft medegedeeld, dat de vierkante ruimten uit tuf steen zijn vervaardigd en moeten heb ben gediend tot begraafplaats voor aanzienlijken. Ze zijn op den oer grond gc-piaatst. Eeuigen tijd geie- den heeft men in Voorhout en op Oegstgeesi dergelijke kisten gevon den. Die uit Oegstgccsi is in net Ste delijk Museum te Leiden gepiaa.tt. Vermoedelijk werden deze kisteu vroeger vrij algemeen gebruikt Turner niet verwacht te hebben, h.:; was bij do eerste woorden ontsteld teruggetreden, eon doodelijkc bleek heid overtoog zijn gelaat Wie heelt mij van deze misdaad beticht? vroeg hij met geveinsde kalmte. Wanneer ik deze aanklacht tegen u inbreng, moet u zulks voldoende wezen, antwoordde de rechter, wiens blik doordringend op hei vale gelaat van Turner rustte. Ge waart den verniOorden woe keraar eer. aanzienlijke som geldt schuldig, wilt ge dat soms ontken nen? Neen. Dezo som kondcl ge niet terug- Ixïtalen, en Benjamin Simon eischte onder bed'.e 15logen von u de terugbe taling. Onder bedreigingen? antwoordde Turner, die zijn tegenwoordigheid van geest weder hod terugverkregen. Ik zou niet weten, waarmede Lij mij zou hebben kunnen bedreigen. Met onthullingen, dio hij ui* chef wilde doen. ging Honigmann voort. Gij hadt gegronde reden, om deze onthullingen te vreeaen De brieven, die. hij 11 schreef, la-vinden zich in mijn® banden (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5