Huilets DUJUS MEPHISTO TWEEDE BLAD Vrijdag 1 Bei 1914 Dit den Bioemeadaalschea Do zitting van din Bloemendaal- Achen Raad, die Donderdagmiddag gehouden werd, geeft wegens de ge ringe beteekenis der genomen beslis singen en ondanks dat de besprekin gen meer dan drie-en-een-half uur vorderden geen aanleiding tot hot schrijven van een regelmatig verslag van het behandelde. Daarom wil 'k hier ter plaatse wat nabetracliten en kies dezen vorm te liever, omdat ik hierdoor do gelegen heid heb nog eens wat uitvoeriger te rug to komen op een critick op don gang van zaken in don Raad der ge meente Dloemendaal, die ik mij on langs veroorloofd heb, toen do traui- concessie, die eerst tot Bloomen daal verleend was, daarna tot den spoor wegovergang to Overveen' ingeperkt word en later nog eens weer tot vóór do spoorlijn werd teruggedrongen. Van dit telkens terugkomen op eens genomen besluiten zijn verscheidene staaltjes te noemen. We herinneren aan do gaskwestie, aan don Raadhuis- bouw, aan do scholenstichting ie Bloemendaal, to Vogelenzang on nu weer betreffende die te Overveen, en nan de waterleiding. Er zijn er ui.xcr te noemen, maar 'k bepaal me tot de grootste zaken, waaruit duidelijk ic- noeg blijkt, dat nergens een groate Lijn to zien is, die van het begin van het in-behandeling-nemen tot aan het ein 1 de meeste zijn nog hopel»)s ver van dit einde af! gevolgd wordt. Het wordt bijna altijd anders, dan men zich dat aanvankelijk gedacht had. Waarin dit sohuilt, Is voor iemand, die niet al de finesses van dit gemeen- tebelieer kent. niet gemakkelijk vaat to stellen. Daarom wil 'k mij bepalen lot liet geven van eenige aanwijzin gen. waartoe de zitting van Donder dag, weer gereede aanleiding gaf. Daar is in de eerste plaats de publi catie van de voorstellen en prao- udviezen van B. en W. Bloemendaal is een gemeente, die in de benijdenswaardige pesilio ver keert, dat zij do noodige dingen niet behoeft na te laten, wegens geringe financieels draagkracht. Men zou dos kunnen veronderstel len, dat het gemeentebestuur zijn voorstellen enz. zoo lang mogelijk vóór de Raadsvergadering zou doen drukken en verkrijgbaar stellen, zoo als b.v. Haarlom doet en ook do ge meenten Velsen en Heemstede. Niets daarvan. De stukken worden getypt en te voren aan do Raadsleden gezon den. Do pers krijgt een j ge dier stukken.. op den dag van do Raads zitting, om het onmogelijk te maken, dat die vooruit gepubliceerd worden. De journalisten hebbon ook gelegen beid een deel der ovorige in portefeuil le liggende stukkon in te zien, waar sinds do laatste maanden onder liet merkwaardig© beding, dat daaruit niets mag worden meegedeeld in do couranten vóór de vergadering van den Raad. Met dit geyolg, dat de ingezetenen van Bloemendaal niets weten van het geen in do vergadering zal worden bohandeld, behalve wat zij dan kun nen vernemen uit de vaag-gestelde Raads-ugenda. Dit leidt tot het zeker zeer veel moeite «u onaangenaamheden ver oorzakende feit, dat zich te Bloemen daal een communis opinio pleegt te vormen over gemeentezaken nadat daarover al eenige beslissing gevallen Is. Do Raadsmindeiheden der vorige plegen dan in volgende zittingen vaak van die publieke opinie tolk te zijn, dikwijls met hel gevolg, dat men do eens genomen beslissing kalmweg als nict-genomen beschouwt. Dit moet een ver war renden en sto- renden invloed hebben op den gang van zaken. Hoewel er in den laatston tijd ont zaglijk veel en langdurig in den Raad wordt gecritiseerd, schijnen toch som migen der ergst© critici hoe vreemd hel moge zijn zich niet in elk geval voldoende rekenschap te geven van de beteeken is der gevallen beslissingen. Tweo zeer typeerend© staaltjes b?od do vergadering van gisteren. Voorgesteld werd, om ir. het wegen- plan voor gronden, die do Biimenland- sehe in exploitatie gaat brengen (tut>- schen Kleverlaan en Korte Klever laan) oen stukje wog, dat oorspronke lijk op 30 M. breedte geprojecteerd was, terug to brengen op 12 M. Een der leden was daartegen, waarop de Burgemeester opmerken kon, dat de Riad B. en W., bij het voeren der onderhandelingen, re-"ls do zekerheid had gegeven, met deze versmalling in te stemmen. Verbazing in den Raad Maar die bleek ongegrond te zijn. Kant op de eenige maanden gotet'mi doof den Raad behandelde en g o e d- gekeurde kaart, die de wethouder De Waul Malefijt to voorsohijn haal de, bleek inderdaad, dat de weg Jaar- op reeds op 12 M. geprojecteerd w as.. Overtuigend bewijs. Nu Ja,zei de Raad, maar dan moet dit maar weer veranderd worden. Maar dan komt or misschien vafti het plan lot overneming van den Kin- lieiniweg '«ii hiermee samenhangen de en afdoening noodig hebbende kwestie) niets, vreesde wethouder Malefijt, omdat deze verandering wel licht niet door de Binnenlandsclie ge accepteerd wordt. 't Baatte nietmen wilde geen weg van 12 M dien men eerst wel had goedgekeurd. liet tweed© merkwaardige staaltje van 't straks betoogd© kwam, toen een van de Raadsleden slijf-en-strak vol hield, dat men besloten had, dut do gaslevoriiigsvoorstellen van Haarlem finaal van de baan zouden zijn. Wat ook al niet juist bleek, omdat men alleen was overeengekomen, om alvorens d© voorstellen van Haarlem nader te behandelen, aan de gemeente Heemstede eveneens te verzoeken voorstellen te doen. Daarop is het wachten nu en in verband hiermee wordt ook do gas levering aan Aerdenhout uitgesteld. Do Burgemeester was pessimistisch omtrent de levering van gas door Heemstede. Als Heem stede concessie kreeg, zei de heer Bas Backer, zou hot voor altijd uitgesloten zijn, dat Bloe mendaal een eigen gasbedrijf zon stichten. Dat lag 'm in do wijze van buizenlegging, zei de Voorzitter, maar 't werd niet duidelijk hoo dit mogelijk is. Eon derde omstandigheid, die eenig verhelderend licht werpt op de euve len, die de manier van voorstellen- behandelen door den Raad van Bloe mendaal aankleven, is wat ik zou wil len noemon de „kleine critiek', waar aan eenige leden verslaafd schijnen en die het mee onmogelijk maken om de dingo» groot te doen. Met dit „kleine' is natuurlijk niet de figuur lijke, maar de eigenlijke beteekeuis van hot woord bedoeld. Zoo was liet bijv. mogelijk, dat een der leden over de zestien agenda punten, die Donderdag in het open baar behandeld werden, stellig twin tig reeksen van keeren (dus niet eens 20 maal, doch 20 maal eenige koeren het -woord wist te voeren. En een ander bleef daar niet ver onder. Is dit niet wat to veel van hot goo- do zou men willen vragen. En wat t© zeggen van deze merk waardigheid, dat zich bij de resumptio van do regeling der- onderwijzer j- sal a ri ssen een uitvoerig debat ontspon overonderwijzers^ rost- 1 o s s o n Of die kwestie nu niet to taal buiten de orde was 7 Over die proeflessen-kwestie heb 'k vroeger al eens opgemerkt, dat wat de hoeren Laan en De Roo willen, name lijk: de Raadsleden daarbij tegenwoordig te doen zijn. allervreemdst is. Stel voor, dat een on derwijzer (es) komt proefles geven in een voor hem (haar) vreemde klas, wat al bezwaren geeft, omdat do sollici tant eu de kinderen niet aan elkaar gewond zijn, hetgeen *t onderwijs be moeilijkt. Daarbij komen dan reeds vaak B. en W„ de schoolopziener en het hoofd, dus reeds genoeg vreemde examinatoren voor den sollicitant. Daarbij wil men dan nog een dozijn Raadsleden voegen een examinato- ren-loger, dat stellig de aandacht van de kinderen hopeloos afleidt en het onderw ijs in de war stuurt. De Burgemeester wees dit voorstel nu ook terecht zeer energiek van de liand Zelfs het duistere motief van een der leden zij zijn natuurlijk meest allen onderwijs-ondeskundigen dat men al aan 't gezicht van een sollici tant veel kan zien, maakte geen in druk op den Voorzatter, die het ge- heele plan trouwens in strijd met de wet vond, die de voorbereiding dei- voordracht aan B. en W. en den schoolopziener toekent en den Raad er buiten plaatst. De gegronde opmerking werd ge maakt, dat men toch niets had aan dat proeflessen-bijwonen, wanneer niet allo lessen werden meegemaakt. Voor do nieuwe Overveensclie school was grond gekocht Lu Kweekduin. Die zal nu waarschijnlijk weer geruild worden, omdat men de school nu eldors, moor naar Aerdenhout toe, eclhijnt te willen bouwen. Over do geruisc h lo os-makin.g van den Totterodeweg langs do oude school kwam men niet tot een slot som on het voorstel van B. en W. daaromtrent vond weinig bijval. 1400 werd gecrediteerd voor de overdekking van een deel van de po- litio-schietbaan. Na een langdurige vergadering met gesloten deuren, aangevraagd door den heer Bormvater, werd besloten de huisjes te Oosterduin niet onbewoon baar te verklaren. De rest van de agenda-punten wer den, meestal na veel over-en-weer- gepriat, aangehouden op een paar na, die van weinig belang zijn. JAC. C. M. Jr. Buitenlandsch Overzicht!tifSt kaan gedood of gewond, alleen heb ben cr anti-Amcrikaansche betoogin gen plaats gehad. Wellicht zal nu, merkt de „Times" op, wel blijken dat ook de berichten uit andere plaatsen overdreven zijn geweest. Barzini, de correspondent van de „Corricre della Sera en van de „Daily Telegraph" seint, dat in de hoofdstad volkomen rust heerscht en dat de schouwburgen en bioscopen Mexico. Be wapenstilstand. Do Zuid-Amerikaansche bemidde laars zijn (zooals we reeds meldden) bun werk begonnen niet het voorstel van een wapenstilstand. Deze bemid deling is aanvaard door de Vereenig- Staten, president Huerta ÏÏTV is thans ook bijna de berichtgeving In- n za. stilstand getreden. Men acht het te Washington een gned teeken voor den stand van za ken, dat de consuls der Vereenigde Staten in eenige steden naar hun standplaatsen terugkeeren. Hoe het geschil nu verder opgelost zal worden, blijft af te wachteD. Nuur het schijnt, heeft Huerta het voorstel opgeworpen van een scheidsrechielij- kc beslissing door een commissie, waarin o.a. drie Europeesche mogend heden vertegenwoordigd zouden zijn. Minister Bryan heeft echter, (volgens schijnt hier dus vrijwel zijn gewonen gang te gaan. De Braziliaansche gezant In de hoofdstad Mexico, op wien minister j Bryan een beroep had gedaan voor de. bescherming der Amerikanen, 1 seinde* „Er is geen Amerikaan ge-; dood en niemand is in gevaar. Ik heb waarborg, dat alle vreemdelingen, die dit wenschen, Mexico zullen kun nen verlaten." Be bemiddeling. Aan de „N. R. Ct." geseind: l)e instemming van Carranza met liet bcmiddelingsplan verbreedt voor den Washingtonschen correspondent de bemiddelaars de basis van actie, van de „New-York Herald") ver- Deze behoeft zich niet te bepalen tot klaard, dat de Vereenigde Staten wel de geschillen tusschen Huerta en de voor bemiddeling zijn, maar van een Vereenigde Staten, maar kan nu ook scheidsrechterlijke uitspraak niets betrekking hebben op de revolutie willen weten, Hoe dit te rijmen valt binnen Mexico zelf. met do politiek van arbitrage, waar- i Minister van Staat Bryan en presi- van èn president Wilson èn minister <]cnl Wilson zijn verheugd over de bo- Bryan zulke warme voorstanders hee- i reidverklaring van Carranza om tot ten te zijn, is niet recht duidelijk. I het herstel van den vrede mee te De diplomaten van de Zuid-Ame- werken. Zij hopen, dat nu een breed- rikaansche staten zullen zich, blij- j opgevatte regeling zal tot stand ko- kens een mededeeling van den boven- men, die voldoening zal schenken, genoemden correspondent, verzetten Hun vertrouwen op een gunstige Geen Triple y\llianlc. De Russische minister van bnlten- landscho zaken heeft het nood'g ge oordeeld, door bemiddeling van den Petersburgachen „Matln" correspon dent elke, mogelijk nog hier of daar bestaande illusie aangaande een om zetting van de Triple Entente in een Tripte Alliantie weg te nemen Hij verklaarde den journalist* Het valt zeer te betreuren, dat de, trouwens even phantastische ate on juiste, verhalen over een omvorming van do Triple Entente de ronde heb ben kunnen doen, terwijl die quaestie niet eens aan de orde is gesteld Door het verspreiden van zulke geruchten zou men gevaar loopen, eenige natie onaangenaam te stemmen, indien niet do uitnemende verstandhouding tus schen dc drie leden van de Entente hen ongevoelig deed zijn voor derge lijke mm of meer tendentieuze be richten. Thans te het voldoende te consta- leeren en dat,doe ik met groole voldoening dat de betrekkingcu tusschen de drie mogendheden vriendschappelijk en oprecht, nauw en hecht zijn Over drie maanden zal president Poincaró zelf kunnen zien, dat daargelaten nog het persoonlijke aan zien dat hij in Rusland geniet net Franscli-Russische bondgenootschap nimmer meer populair is geweest dan nu. Ten slotte sprak de minister als zijn overtuiging uit, dat de weder- zijdsche bezoeken der staatshoofden de aansluiting tusschen de leden der Tripte Entente slechts zulten bevor deren. tegen elk voorstel om aan Europee- echo mogendheden medezeggenschap in de quaestie te geven. Zij zijn van meening, dat dit in strijd zou zijn met de huidige beweging ten gunste van Al-Amerikanisme. In de Vereenigde Stalen voelt men niet veel voor den oorlog. Teekenend is het bericht, dat ie San Francisco een vergadering is ge houden, waaraan 5000 Amerikaansche burgers deelnamen, en waarin een nioiie is aangenomen, ter afkeur.ng van dc invasie in Mexico, die een ge vaarlijk treurspel wordt genoemd, en waarin het terugtrekken der Ameri kaansche troepen werd geëischt. De correspondent van het „Hbld." te Washington schrijft* De toestand is eigenaardig. Er is niet het minste enthousiasme voor een oorlog met Mexico. Niemand wil eraan. Waarom moeten wij daar nu gaan vechten? zeggen de menschen. Hier in Amerika, waar men niet do vlag solt en haar eiken dag als adver tentie gebruikt, waar men de uniform zoo weinig respecteert dat het dragen ervan de meeste soldaten en vele of ficieren uit hotels en theaters ver bant, ziet men niet in waarom men een oorlog moet beginnen ter wille van een vlagvertoon-geschieden'is. Nu de President eenmaal voor den dag gekomen is met zijn oorlogszuchtige plannen, wil men hem niet openujk tegenspreken. Met zit in het bootje en moet meevaren. Maar overal waar komt, vindt men groepen senato ren of kamerleden die hun hoofd schudden en zeggen wat gaan Wij nü toch in 's hemelsnaam beginnen? Op straat is er heelemaal geen belang stelling. De kranten, trachten als steeds do quaestie gaande te houden. Overdreven berichten, leugens, ver- zounen geruchten duiken uit de on mogelijkste hoeken op. Maar van eenige werkelijke belangstelling geen spoor. Indien dit een oorlog wordt, dan is bet Wilson's eigen oorlog. Raadgevers heeft hij niet gehad. Van al de vele menschen, die in VVashing- komen en met Mexico bekend zijn, is er geen enkele ooit tot den President geroepen. John Lind, de buitengewoon gevolmachtigde van den President, die acht maanden in Vera Cruz vertoefde en die een erg fiasco was als buitengewoon gezant een man die geen woord Spaanscn verstaat en die door zijn uiterlijk er nu ook niet op berekend is om een succes te zijn in een land van Ro- niaansche opvattingen (hij is ver minkt en lieeft nog slechts zijn rech terarm) was de eenige persoon, buiten het Kabinet om, die geduren de de laatste weken den President met zijn raad heeft bijgestaan. In derdaad, geen gekroond hoofd in Europa leeft zoo van de wereld afge sloten als President Wilson. Als bij nu eenmaal een oorlog begint, zal men hem niet in den steek laten. Muar vele leiders van de democrati sche partij vreezen dat dit het begin is van het einde van het succes nun- ner partij. Bryan als Minister van Buitcnlandschc Zaken was zulk een ontzettende tegenvaller, dat de Pre sident wel wonderen had moeten verrichten om de democratische geering populair te maken. Dezo cenigszins kleinzielige politiek, die schikking is thans veel grooter ge worden. Be revolutie. Uit Tampico wordt gemeld, dat de opstandelingen vier dagen lang de stad hebben aangevallen. Alle post ties aan den benedenloop der rivier lot aan La Barro zijn door hen be zet. Tot dusver hebben de Mexicaan- sche regeericgstroepeü, bijgestaan door kanonneerbooten, alle aanvallen afgeslagen. Zij zonden een officier met de witte vlag naar de opstandelingen, met liet verzoek, zich met de regeerings- f roepen te vereenigen tot de verdedi ging tegen de Amerikanen. De oi» stahdelingen weigerden ditmaar zij verklaarden dat zij zicli tegen de Amerikanen zouden verzetten indien dezen in het gebied, door de opstan delingen bezet, mochten binnenruk ken. In Vera Crus. Schout-bij-nacht Fletcher heelt aan het departement van marine bericht gezonden, dal hij te Vera Cruz de San Juan Ulöa-gevangenis onder zijn be heer heeft genomen Dal was al nood zakelijk geweest om do onbeschrijf lijk treurige hygiënische toestanden, die daar geconstateerd waren. Drie honderd vijf en twintig gevangenen, van geen enkel misdrijf beticht., wa ren <iaar aangetroffen. Zij waren de laatste maanden gearresteerd en op geborgen onder de bepalingen, der wet op het pressen van soldaten voor het regceringslcger. Deze lieden zijn in vrijheid gesteld Bovendien waren er nog 45 veroordeelden en 75 wegens misdrijf in voorloopige hechtenis ge houden personen in den kerker. De zen werden voorloopig vastgehouden, tol hun zaak nader zal zijn onder zocht. Allerlei Ulster. m Dc algemeene indruk over de La- goihuisdebalteu van Woensdag is, dat deze zeer belangrijk waren en dat de atmosfeer zeer is opgeklaard. Men verwacht vredelievende onder handelingen op den door minister Churchill aangegeven grondslag. De „Timeszegt, dat zij eenigen vorm van schikking wel niet met ge juich zou begroeten, maar met leed wezen, omdat dit geen overwinning maar feitelijk nederlaag zou zijn, maar zegt het blad dan verder, cr zijn nederlagen, die eervoller zijn dan een overwinnng en het behoud va i deu'binnenlandschen vrede dien ge plaatst boven de quaestie van enkel parlement voor het Vereenigd Koninkrijk. Dc „Daily Mail" meent, dat als een schikking tot stand komt, de tio dit meer zal danken aan do gingen der oppositie en van 6ir Ed ward Carson, dan aan den moed en de edelmoedigheid der ministère. Dc „Daily News" acht nog geen den voor optimisme aanwezig, daar do quaestie alleen kan worden opge lost met toestemming van Ulster on de nationalistische leiders. De correspondent van de „Daily Ne we" te Belfast weet te vertellen dat eenige der Ulster-leiders prikkel draad in hun bezit hebben, om de we- een oorlog begint met een zwakkere I 8e!1 onbegaanbaar te maken voor natie, onder omstandigheden die I troepen, en^ dat ze eveneens voorraden nooit tot oorlog zouden voeren met een krachtiger volk, gaat toch wel tegen liet gezonde en nuchtere begrip van de meeste Amerikanen in. Overdreven berichten. Uit berichten uit de hoofdstad Mexico blijkt, dat de Amerikaansche berichten over mishandeling van dynamiet bezitten, om de voornaam ste bruggen en spoorwegverbindin gen, zoo noodig, te kunnen vernie len. In een particulier schrijven, dat het „Ilbld." gewerd uit het Unionistische kamp te Belfast, wordt het aantal der laatstelijk gesmokkelde geweren steld op 52.000. Binnenland DE STRAiNDLNG VAN DE KO NINGIN REGENTES. Mon meldt uit WeRevlredeo, d.d. 27 Maart aan de Telegraaf: „Wij hadden te Pnok kof en gela den,' zoo deelde mij iemand van de Koningin Regentes mede en Maan dagmiddag (23 Maart) tegen half vier lichtte» wij de ankers en kozen bet ruime sop. Er zouden eenige oefeningen gehou den worden en 's avonds, zoo was het olan, zou er geischoten worden, welke manoeuvres 2 of 3 dagen zouden du ren. Wij kruisten nog wat tusschen de eilanden langs Edam en Monniken dom, en zochten langzaam meer rui me zee. Luitenant Blom had de platvoet wacht, en ik was even in mijn hut gegaan om een en ander te bedisse len. Het zeetje was kaïlm, en de lucht tamelijk helder. Wind was er niel. Wij Liepen mot een aahto-mijls vaartje naar het Noord-Oorten toen ik plots een schurend geluid hoorde en een schiok voolde, die mij wankelen deied. Ik greep mij aan mijn kooi, nam waar hoe 't schip zich vóór oplichtte. En toen lag alles stL Dadelijk begonnen de mach'nes achteruit te slaan, ik hoorde druk geloop en gedraaf, commando's e» liegroep, dat wij aan den grond za ten. Wftar wist ik niet precies. Het was 'hall acht. Verwarring was er volstrekt roet aan boord, meer ontsteltenis en droefheid om onze arme Regentes. Even daarua wist een ieder aan boord, dat wij op eesi koraalrif ge schoven waren, op enkele honderden meten? van het eilandje Poeloe Da- poer (Grooto Kombuis)... en ..-wat het ergste was, op een rif dat duidelijk op de kaart was aangegeven en waar op slechts 1 1/2 vaam water stond. Wij leefden nog in de hoop, dat do achteruitslaande machines ons los- brengen zouden, dat het geval met een sisser kan afioopen, maar alle pogingen waren vergeefsch. Er was geen beweging in het schip te krijgen. Wij zaten als een muur. Gevaar was eï niet, maar prettig was het nog minder. Barometer op storm, dat snapt u. Jo kan het eigenlijk niemand kwalijk nomen, voor den kolonel ook geen pleiziertje, De draadlooze werkte ondertus- schen, en dodelijk wendde do Hertog Hendrik, die bij Sumatra kruiste, het roer en snelde ter assistentie. Uit Priok naderden ondertussohen de Assahun en de Wolf. Het eenig» wat wij konden doen, was eens poolshoogte nemen, hoe wij zaten, in afwachting van de Hertog Hendrik, en do komst van den eska der-commandant Goedhart en i4ce- admiraal Pinke. Het onderzoek viel niet mee. Wél was er geen averij, was er, naar com mandant Alberda constateerde, geen huidplaat verbogen, maar wij za ten Een achtmijls-vaartje... en dan bo ven op een rif, dat geen 1 1/2 vaam water draagt, waarover wij, wat het ergste is, tot bijna oan Het midden schip geschoven zijn, terwijl de Re gentes een diepgang van 5 meter hoeft. Haal die cr maar af! Dinsdagmiddag kwam de vice-adm» raai por stoomschip Edi de Hertog Hendrik was 'e morgens al geko men en rondom ons doblierden ver der de Wolf. Assahan en de Java. Ik beloof u, dat de admiraal vroolijk keek Er is iet? ontroerends in een machtig schip, daar zoo hulpeloos te zien zitten in ©n-elegantc houd-.ng, feitelijk tot niets in staat Men w.is nu aan het lossen. Vier prauwen lagen langs het schip gemeerd, in de eenc daalden langzaam zwnro ankerkettingen af, in dc andere ijzeren bouten, in een derde zakten dikke spitse kogel? weg, dc vierde lag diep van 2wa.ro ankérs, Ken leven als een oordeel. Mot een boom werd de diepte ge* poild. Achter het setup géén grond, naast het scliip aan bakboord twee meter, bij de voorplecht die omhoog wipte, iel» moer, en midscheeps aan stuur boord maar juist anderhahen meter. De Regentes is kalmpjes halfweg over liet rif geschoven en met recht... eon knappe jongen die haar er af haalt Het was nog een gohrk, dat de boeg niet tegen het 'rif stootte, maar er over gleed, ander? was de boel aan splinters gev logen, en een evengroot geluk, dat hot schip niet over zijn zwaartepunt schoot Toen is Donderdagmorgen (26 Maart) tegen tien uur, nadat het schip reeds door lassen circa 300 ton lichter was gemaakt, wéér een poging gedaan Ook do gc-heeJe keienvoorraad, zoo-* ver men d:e missen kon, is weggebla zen door aschinjectors. Ditmaal verbonden weer zware ket tingen en trossen de beide schepen aan elkaar. De Regentes maalde achteruit, de Hertog Hendrik stoomde volle kracht vóóruit Do zee was in woeste bewe ging, gegeoseld door de machtige schroeven. Op het oogenbhk, dat de trossen strak stenden en de spanning het hoogst was, iosle ile Regentes een zwaar schot uit het voorste kanon van 24 c.M. lyiaar geen milimeter was het schip verschoven, ondanks het feit, dat de waterstand toen het gunst igiït was. Toch bleek doze niet voldoende te zijn, cn men is nu van plan te wach- i ui tot 2 April, wanneer op die plaats vloed hot hoogst zal reiken. On derwijl gaat men door, alles wat uit tiet schip kan worden gesleept, m prauwen te Iaden en naar Priok te voeren. Een drijvende kraan met 15 ton hefvermogen is nu ook naar de Regentes gesleept om dienst te doen bij liot lichten der kleinere stukken. Men hoopt dat de groote vóór- en achterstukken niet behoeven te wor den losgemaakt, maar het ziet ör naar uit, dat de-ze hoop ijdei is. Is hot schip zooveel mogelijk ge licht. dan zal, wanneer bij hoog wa ter do Hertog Hendrik te zamen mot nog conigo andere schepen, het schip tracht I03 te slepen, deze kraan tevens de boeg met 75 ton verlichten. Mogelijk dat dan de pogingen beter slagen. Maar vooreerst zal de Regentes wel niet voor den dienst geschikt zijn en van de groote torpedo-manoeuvres zal in de eerste maanden we! niets ko men. De Regentes is gewapend met twee kanonnen van 2-1 c.M., 4 van 15 c.M. en 8 van 7.5 c.M. en weird in 1900 te water gelaten. Met de Hertog Hen drik behoort zij tot de klasse der zes pantiserschepen, waarvan het laatste in 1909 van stapel liep. De beman ning bestaat uil 300 Europeanen cn 70 inlanders. Alles is wel aan boordl Het eilandje Poeloe Dapoer, oftewel Groote Kombuis, door de zeelieden gewoonlijk kortweg Dapoer genoemd, is een, weinig begroeid, boven den zeespiegel gerezen koraalrif. Bij vloed is het geen duizend vierkante meter groot, vaak nog kleiner. Het behoort tot de Duizend Eilanden", maar ligt ©enigszins achteraf. Drie riffen strekken zich om het eilandje uit, waarvoor een boei waar schuwt. Deze is s avonds echter niet verlicht, wijl dit noodeloos geacht wordt Koopvaardijschepen komen daar nooit en zelfs niet kleinere prau wen waagt men zich hefsi niet in do- zo buurt... ook al beboeren deze maar weinig water. De riffen bestaan namelijk uit nog levende koraal, die steeds groeien, zoodat de diepte door de kaarten aan gegeven, niet geheel betrouwbaar is en vaak varieert Wat de Koningin Regentes dan ook FEUILLETON Vrij naar het Dultech van EDWALD AUGUST KöNIG. 115) Men kon Hagen en zijn zus ter slechts dit ééne verwijt doen, dat zij geen vermogen en geen voorname positie in de maatschappij bezaten. De stadsraad was echter een gefortu neerd man en wat de kinderen van Hagen betrof, hunne beschaving was wel van dien aard, dat zij zich gerust in den kring der nieuwe familie be wogen konden, die hun aangewezen word. Bovendien had ie oude heer Broni llefgekregen, en aan haar broeder dankte hij de redding van het loven zijner echtgenoot©, on alleen reeds op deze gronden meende hij zijne toe stemming niet te mogen weigeren. Wanneer Johanna hare inwilli ging geeft, dan leg ik er mij ook maar bij neer, zeide bij, doch oom Frans moest op zich nemen, om den beiden bruidsparen die toestemming te be zorgen do stadsraad was niet moedig genoog om den storm, die volgens zijn ineeumg er het gevolg van zou we zen, het hoofd te bieden. En toch was aller vrees volkomen ongegrond. Ook mevrouw Hoppe had haai* kin deren gadegeslagen en do waarheid spoedig geraden, zij las die immers in de van geluk stralende oogen van Elza, zij, als vrouw, moest deze taal kennen en verstaan. Zij wilde zeker heid hebben, en om deze te erlangon, droog zij aan een dienstmeisje op, om die beiden op hun dagelijksche wan delingen na te gaan, en zoodoende kwam zij olies te weten, wat zij wenschte te weten. In den beginne wilde zij wel is waar opvliegen en ha- ro verontwaardiging over die geheim zinnige handelwijze lucht geven, doch zij gunde zich toch den tijd 0111 er eerst eens rijpelijk over na te denken. Welke bezwaren kon zij niet eenige kans op goed gevolg togen dit huwe lijk inbrengen, wanneer hunne kinde ren onwrikbaar in hun eenmaal geno men besluit bleven Zij kende hel ede le en schoone karakter van Broni, dat er als hot ware toe geschapen scheen, 0111 een man gelukkig to maken, zij was den broeder van Broni een dank baarheid verschuldigd, die tot aan haar laatste levensuur moest duren, do naam Hagen was thans vrij van elke smet, zelfs Balthazar Honigmann zong den lof dier twee, met wie hij zich, zooals liet scheen, innig bo- vriend had. Wat kon onder deze omstandighe den haar wederstand nog baten? Deze verstoorde slechts den huiselijken vre de, en mevrouw Hoppo zag weldra in, dat zij gansch alleen zou staan in do zen strijd, waarin zij hoogstwaar schijnlijk het onderspit moest delven. Zij was verdraagzamer geworden, en jegens Theo gevoelde zij een oprechte dankbaarheid ware hij niet zoo moe dig en zelfopofferend geweest, dan zou ook zij onder de puinhoopen van het huis haar graf gevonden hebben. Zoodoende ontmoette oom Frans den tegenstand niet, dien hij gevreesd had. Met zijn broeder Ferdinand had bij mevrouw Hoppe een bezoek ge bracht, om haar met de wenschen en beden barer kinderen bekend te ma ken. Zij hoorde hem bedaard aan, zoo geheel zonder tegenspraak wilde zij haro toestemming toch niet geven, daarom deed zij de tegenwerping hoo- ren, dat de kinderen van Hagen onbe middeld waren, en dat Theo niet die zelfstandige positie bekleedde, die zij van haren schoonzoon verwachten moest. Op deze reden van weigering scheen Ferdinand zich voorbereid te hebben, hij verklaarde tenminste terstond, dat hij de kinderen van Hagen adopteeren en hun zijn aanzienlijk vermogen ver maken zou. Wilde Theobald een eigen zaak oprichten, dan stelde hij het be- noodigde kapitaal te zijner beschik king, want hij koesterde het volle ver trouwen, dat dit kapitaal in de han den van Theo rijke vruchten dragen Deze verklaring was voldoende, er wus goon overredingskunst moor noo dig, mevrouw Hoppe wilde het geluk barer kinderen geen hinderpalen in don weg stellen haar vroeger zoo on buigzame eigenzinnigheid was sinds het vrecsclijke oogeublik, waarin zij 111 doodsgevaar had verkeerd, geheel gebroken, Dienzelfden dag nog hielden do bei de bruidsparen hun intocht in het huis vun den stadsraad, waar zij alle leden der familie bijeen vonden. Al was ook mevrouw Hoppe in den aan vang wat koel en terughoudend, de warino hartelijkheid, waarmede al de overigen do gelukkigen ontvingen, werd een lichtpunt, dat de schaduwen verjoeg, en lung duurde het niet, of ook de vrouw van den stadsraad sloot Broni in de armen. Van dat oogenblik af verduisterde geen wolkje meer den zonneschijn, die voorgoed in dit vroe ger zoo verdeelde huishouden was binnengetrokken. Do feestrede, die oom Frans op den trouwdag hield, sloot hij met de woor den Woest verdraagzaam en tevreden, mort niet op het noodlot, wanneer hot u niet alles geeft, wat ge wenscht. want helpen doet het u toch niet, weest ook toegevend jegens elkander, want een ieder heeft zijn feilen en gebreken. Let op den balk in uw eigen oog en richt niet zoo scherp en streng over den splinter in het oog van anderen. Hot koslbuurste op aarde is de liefde, die alles dulden, alles vergeven kan. EINDE. Geautoriseerde overdruk van den gelijknamigen roman, uitgave van dé firma B. Bolle,-te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5