NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang No. 9469 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 4 MEI 19!4 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 75 Cts.: iedere regel meer lö Cis. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspadrne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering tier (fut week) ocabcnreerden wordt oewcarborgd door „The Ocean" Rokln 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 5 MEI. Orgelbespeling in de Groote Iicrk* van 1—2 uur. Gebouw de Nijverheid: Tentoour stelling Kunst boven al. Soc, Vereeniging: Concert Haarl. Zanggenot. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. Stadsnieuws KUNST BOVEN AL, Te n t o o ns t e lling. Zaterdagmiddag j.l. werd in het ge bouw De Nijverheid, Jansslraat 85, een tentoonstelling geopend van ar beid door de leden der jeugdige ver- eeniging Kunst boven al" vervaar digd Zooals den lezer bekend zal zijn wordt deze vereeniging gevormd door leerlingen der school voor Kunstnij verheid Klokslag 4 uur heette de voorzit ster Mejuffrouw B. Jelies, de aan wezigen welkom, inzonderheid den heer directeur der school voornoemd. De heer E. A. von Saher nam daar na het woord ter opening der exposi tie, 'n taak die hij met genoegen ver vulde. Het ie toch zeer te waardee- ren dat de leden van Kunst boven al naast den moeilijken en inspanncn- den schoolarbcid, zooveel ambitie too- nen om nog ander werk te verrich- len v..lal gelui en aflegt van hun kunstgevoel en kunstliefde. Toch dient hieraan ccn ernstig aan manend woord toegevoegd, als men zijn arbeid publiek te kijk stelt, !s voorzichtigheid steeds gewenscht De kritiek is dikwerf streng en houdt geen rekening met het feit dat soms wat te hoog gevlogen wordt. Spreker wil zelf hier niet te cri- tisch zijn en eenigo ongerechtigheden over het hoofd zienin het streven der vereeniging toch is hern liefs, vooral als de beginselen, Ier Kunst- nijvcrheidsschole opgedaan, in het oog worden gehouden. Doch voor het geval dc kritiek zich mocht laten hooren, zij dit voor de leden een leiddraad om een volgend maal hoosrer streven 'ot uiting De tentoonstelling, op vriendelijke wijze in de groote bovenzaal van De Nijverheid gerangschikt, omvat ver schillende werken op het gebied der toegepaste kunst, een aantal meerder of minder rij opgezette feekeningen en eenigen practischen arbeid. Thans tot het neerschrijven van ons oordeel genaderd, oiiderstrcepen wij bijzorv der de gedachte, bij de opening der tentoonstelling uitgesproken, dat bij een publiek te kijk stellen van wel ken kunstarbeid ook irroote voorzich tigheid eisch is En als wij het geëxposeerde aan de ze gedachte toetsen, liiht het ons toe, dat die voorzichtigheid hier en daar niet voldoende is betracht geworden. Ongetwijfeld 't meest voldoende van al het ingezondene Is de arbeid op hel gebied der loegepaste kunst, grooten- deels in eenieè vitrines uitgestald Daar is inderdaad bij deze borduur-, kant- batik-, weef- en metaal-arbeid tneig aantrekkelijk stuk werk. De da mes Jelies, Viehoff en Buekcrs zijn hierbij voornamelijk de uitvoersters. Bijzonder doet 'n sterkkleurige gebor duurde kraag. Eenige portretstudies door Mcj. Winter vertoonen bepaalde gelijkenis en gevoelige behandeling. En als wij nu nog do aandacht vesti gen op enkele penteekeningen door den heer Van Dijk en eenig etswerk dan is voor ons het voornaamste der tentoonstelling aangeduid. De geëxposeerde picturale arbeid is Inderdaad te zwak of erger, al schuilt er wel kleurgevoel in sommige Indi sche landschappen. Ten slotte de vraag, is de tentoon stelling misschien wat weinig voor bereid. te haastig in elkaar gezet? Zij is schraler dan zij, dacht ons, behoefde ts wezen en lijdt bepaald onder de afwezigheid van werkstuk ken door meer geoefende kunstzuster» en broeders, leerlingen der Kunstnij verheidsschool vervaardigd. G. KERK1IOFF. U i t oering. Deze week zal do muziiiekv ereeni- gbag „Laurens Jo&sz. Coster' een Uitvoering geven onder leiding van haren directeur, don béér Mulder. Door een tweetal leden dor vereeni ging zal een solo worden teil gehoore gebracht. KAMP BIJ MILLIGEN. Do 2e-luit.-kwarUermccster P, W. Groot van het 10e Reg. Inf. alhier zal optreden als verplegingsofficier van dc in September a.s. in het kamp bij Milligen gekampeerde militairen Bevorderingen. Dc korporaals J. B. M. G. O. Dect- man en A. van Rongen, van het 10de Regiment Infanterie alhier zijn door den Regiments-commandant bevor derd tot den rang van sergeant bij hun korps. DUBBEL SPOOR NAAR BLOE- MENDAAL. De E. N. E. T. is in de Van Ostade-- straat begoimen met het leggen van dubbel tramspoor naar Bloèmesdaal. Dc bedoeling is, het bestaande spoor te laien liggen en het nieuwe aan te brengen op den Zuid-Oostelijk gele gen Klevcrparkweg. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Zondagmorgen hield de afd. Haar lem en Omstreken van bovengenoem de vereeniging een excursie naar den Stadskweek- eri schooltuin, onder lei ding van den heer Leonard A. Sprin ger, Een dertigtal leden hadden \an het buitenkansje gebruik gemaakt om met den even aangenamen als deskundigen leider de vele mooie en interessante dingen te mogen bezien. Allereerst werden do kassen be zocht, waar vooral de gebruiksplan ten suikerriet, rijst, koffie, katoen, gember en ananas de aandacht trok ken, en de prachtige fuchsia's en pas siebloemen bewondering wekten. Daarna ging het naar dc ruïne- en rotspartij, waar een ieder verrukt was over hel dicht aaneengesloten dek van bloemen, dat den sleenigen bo dem bedekte. Ten slotte kreeg de dendrologische afdceling een beurt, waar o a.'Ribes- en Mispelmeidoorn- bastaarden aanleiding gaven tot be langwekkende beschouwingen. Met het prettige vooruitzicht deze tocht over de kweekerij over een maand te herhalen, namen de leden met een hartelijk woord van dank afscheid \au den heer Springer, die zich bijna drie uur lang op zoo onder houdende wijze met de bezoekers had beziggehouden. 1) ie renmis handeling. Proces-verbaal is opgemaakt tegen J. J. de K., wegens het uoodcloos kwellen van een paard. Het dier had een wond aan een der pooten en was desondanks aangespannen. Brandjes. Zaterdagavond om 9 uur ontstond in do Cornelisslceg een begin van brand door het springen van een pe troleumlampje op een kastje. Een gor dijn, het behang en de achterzijde van eon piano werden beschadigd. De hu ren blusckten de vlammen. Om 8 uur Zondagavond geraakte een vat vuilnis in de gang van een bakkerij in de Zuidpolderstraat in brand. Ook hier werden de vlammen met een paar emmers water ge- bluscht. Bij beide branden rukte de brand weer uit. Concerten. De muziekverecniging Do Muzikale Vriendeuk ring, directeur de heer J. C. Tuin, geeft Donderdag een concert mot mej. J. Biankovoort (sopraan) en G. Blankevoort (pianobegeleiding) uit Blocmendaal. Haarlems Zanggenot, directeur de heer K. II. Kerkhoff, concerteert Dins dag 5 Mei. Als solisten treden op mej. Jolianna Reesei (alt) en do heer Willem Knik ker (.viool). Mejuffrouw Annie Pusch zorgi voor de begeleiding. Centraal Comité. Hot jaarverslag van het Centraal Comité van Drankbeslrijdende Voree- nigïngen te Haarlem over- het jaar 1913 e'rsclieen thans in druk. In een kort woord herinnert de secretaris; de heer J. van der lloïsl, aan do oprichtingsvergadering, die in October 1902 plaats had op initia tief van den Ned. Christ. Geheel- On the ude rsbond. Zes v ergaderingan werden gehou den in het afgel/japen Jaar. Herinnerd wordt nog aan de ten toonstelling, die men het afgeioopen jaar van plan wus geweest te hou den, en waarvoor dan ook vroegtij dig het scliema was verschenen, maar die door het niet-verkrijgen van een eenparig besluit niet kon doorgaan, en wel, omdat in de eerste plaats be sloten werd, dat do tentoonstelling alleen geheel-onlihouding zou propa- geeren, en het Kruisverbond dus mot doel kon nemen, en in de tweede plaats, omdat besloten werd do ten toonstelling te stuiten op Zondag, waartegen de Ned. Ver. t. afschaft v. ale. dr. was. Intusschen werd be sloten de tentoonstelling uil te stel len. Tot herziening ran het reglement werd een commissie van drie perso nen benoemd, bestaande uit de heo ren Ds. Montijn, Reinolda en Spetter. De gemeentelijke subsidie, groot f 250, werd grootendoels aan geza menlijke actie besteed. Een ingekomen voorstel tot sluiting dor café s op lolingsdagen ten verzoe ke aan den ltaad dor gemeente, werd nieit aangenomen door de ver gadering, als zijnde moeilijk uitvoer baar. Ter gelegenheid van de kermis werd tiet blad „Onze Strijd in 10.000 exemplaren v erspreid. Op 24 Augustus werd een openlucht- meeting gehouden in het B'ronge- bouw, w aarbij 4 sprekers optraden en een Goh. Onth. Zangkoor mede werkte. Dit jaar traden tot -het Ceaitraaü Comité toe de volgende vereeuigingeu. De Geheel-O litho uders-Zangv ereeiii- ging De Korenbloem, en de Spoorweg- Geheel Onthouders-Vereeniging. Af gevoerd van de ledenlijst werd de Haarl. Geh. Onth. Ver. daar deze niet meer bestaat. De Vereen. Nieuw Leven is in correspondentie getreden tot aansluiting. Het Centraal Comité nam het initia tief tot samenstelling van het Comité voor plaatselijke keuze, en trok daar voor uit een bedirug van f 100. Thans zijn aangesloten een 10-tai Gehccl-Outh. Vereenigiugcn, benevens d, te Goli. Onth. Vereeniging, Ned. Geh Onth. Bond, Ned. Ver. tot afsch. van alcohoJfh. dranken, Nederl. Onderw.- Proipagnndaéluib, Int. Orde of Good- Templar, Kruisverbond, Leger des Ileiis. Spoorweg-Geheelonthouder en een Zangver. De Korenbloem en Kunst Adelt men een totaal ledental van ongeveer 1900 leden. Het bestuur wordt gevormd door de hoeren Ds. Montijn, voorzitter, J. van dei' Horst, secretaris, en A. J. F. Koelen, penningmeester. liet verslag van den penningmees ter geeft aan. als ontvangsten een bedrag van f 341.22, en als uitgaven, waarbij het saldo, groot f 60.86 1/2, eveneens tot f 341.22. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij J. C. 'I'adema, Frankeslraat 21 rood, een aantal deursloten J. Scheen, Teylerstraat 60, een bos sleutels,; II. Vorkes. Gierstraat 85, een parapluie Th. Cramer. Du ven voordes! raat 73, een damesring L. Silvis, Groot Hei ligland 43, een duif met ringetje tiet Bureau van politie, een étui met in houd E Hasiuus, Jan Steenstraat 38, een schoentje; M. Bruinzeel,- Smedc- straat 47, een hondje liet Bureau van politie, een huissleutelS. ter Met?., Oranjeboomstraat 182, een papiertje met geld J. van Campen, OliesJagers- laan "2. een streng koord: S. Walewijn, Gasthuislaan 105. een dubbele ladder W. Sc.hoo, Gen. Joubortstraat 45, een clamestaschjeJ. Schoppelsteen, Es- senstraat 12a rood, een armband J Meerburg, Davénvoordestraat 84, een portemonnaie met geld G. Kruiswijk. Gen. Joubertstrnut 74, een wandel stok Wed. Hainan, Korte Spaarne 9, oen armband; D. Goosen, Frans Hals straat 36 rood, een boxhond M. Ver- voorn, l'rinsenbolwerk 38, een kei linkje; B. Webor, Baljuwslaan 10, i een bal J. B. van Zutphen, Potgieter straat 17, een portemonnaie met geld, M. Beerman, Maerten van Heems kerkstraat 5-4, een nijp- en buigtaDg liet Bureau van politie, een wapen stok. (Zie vervolg SladsnJeu' s op de 2df pagina). pen met 269.639 reg. ton, en vertrok ken 215 stoom- en zeilschepen met 290.682 reg. ton inhoud. SANTPOORT. Jubileum. Do heer M. L. Wijmer, stationschef alhier, hoopt den 27sten Mei as. zijn 25-jarige dienstvervulling bij de IIoll. lJz. Spoorweg Mij te herdenken. Kinderzorg. In plaats van Ds. IV. Bax Jr., die van hier weldra naar Maastricht vol trekt, is tot secretaris van de vereeni ging Kinderzorg in de classis Haar lem der Ned. Herv. Kerk gekozen Ds. Met, te Zaandam. HAARLEMMERMEER. Raadszitting. De ltaad dezer gc-meente is ter ver gadering bijeengeroepen op Donder dag 7 Mei a.s., des voormiddags om elf uur precies. Deze vergadering is hoofdzakelijk belegd ter vaststelling van het primitief kohier van den Hoof- delfjken Omslag, dienst 1914. Benoemd. Tot tijdelijk bouwkundig opzichter is met ingang van 15 Mei a.s. door B. cri W. benoemd de heer C. de Vlieg te Hoofddorp. Bra ndwee roefening. In den afgeloopeu nacht om onge veer half vier werd het personeel van do motorbrandspuit te Hoofddorp op het onverwachts gewekt. Er was be richt gekomen van een emstigen brand bij den landbouwer Van R., precies op ecu half uur afstand van Hoofddorp. De burgemeester was het eerst bij de spuit aanwezig. Het bleek vrij spoedig, dat het een gefingeerde brand was, doch dat het het Kruisverbond, te weten. Ned. Chr. Lmkel was bedoeld voor oefening. Uit de Omstreken HILLEGOM. Godsdienstonderwijs. Tot godsdienstonderwijzer alhier is benoemd de heer T. C. Baas, te Steen- wijk. Deze heeft de benoeming aan genomen. Onbestelbare poststukken L. Ja nee, Amsterdam F. J. Dutte- man, id N. Hovenier, Hillegom; Bene Poepjei-, Kaicnborg(briefkaarten. Dr. Ilenry Viotha, Monte-Cario (briefk.). Alida Cohen, -Antwerpen Th. M. TUlmann, Berlin-Schüneberg Th. Maier, München (briefkaarten). 1JMUIDEN. Sclieepvaart. Gedurende de maand April kwamen Ihie.r binnen 202 stoom- en zeilscho- Van Jiet tijdstip, dat het eerste alarm was gemaakt, tot op de plaats van den gefingeerdeu brand, zijnde zooals boven gemeld op 3 K.M. af stand van Hoofddorp, verliepen juist 50 minuten, waarbij de spuit geheel klaar w as om volledig water te geven. De oefening heeft uitstekend voldaan. ZAND VOORT. Benoeming. Tot controleurs bij den Uitzichttoren alhier zijn voor het tijdvak van 15 Mei tot en niet 14 September 1914 bo- noeind raap en P. Behrens, beiden alhier. Eervol ontslag. De tijdelijke onderwijzeres aan schooi B, mej. J, M. C. Dahlhaus, is o)i haar verzoek eervol uit die betrek king ontslagen. Strand onveilig. Morgen, Dinsdag, zal hel strand in de richting naar Nourdwijk van 9 uur v.m. tot 1 uur narn onveilig zijn, daar er alsdan door hel 4de regiment in fanterie geveehtsoefeningen zullen ge houden worden. Binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit is J. H. C. Moers benoemd tot burgemeester der gemeente Thorn. Is toegekendde tit. rang van luit.- gen. aan den adj i. b. d. van H. M. de Koningin, gen.-inaj.-tit. der ïr.f., voor zitter van du Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal, J. J, G. baron van Voorst tot Voorstde rang van luit - gen uan den gep. geu.-majoor J. Llruce, van de infanterie. Is bevorderd tot off. Oranje-Nassau P. Hcering, cm. pred. Rem Gem., Ie 's-Gravenhagc. Is toegekend de aan de orde van Oranje-Nasüau verb, eere-med., in brons, aan mcj. P. Cales, huisbe waarster in dienst van F. X. J. Schil- iemans, Amsterdam. Door de arrond.-rechtbank te Rot terdam is., ter vervulling der vacatu re van kantonrechter te Schoonho ven, de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling opgemaakt: mr. II. Manger Cats, subst.-griffier bij de ar rond.-rechtbank te Rotterdam; mr. P. van der Eist, griffier bij het kanton gerecht te Middelburg; mr. Th. L. Prins, id. id. te Zieriksee. VR1JZ.-DEMOCRATISCUE BOND. De Vrijz.-Dem. Bond 2ai een alge- meene vergadering houden op Zater dag 23 en Zondag 24 dezer te Amster dam. Des Zaterdagsavonds zal dr. Bos een rede houden oven De regee- ring en de partijen. Sport en Wedstrijden Roeien. DE VARSITY. De ploegen van Laga zijn voor de an. Varsity als volgt samengesteld Oude vier: M. M. Rost van Tonnin gen (boeg), M. Spiilenaar Bitgen, J. O. v. d. Vegte, V. L Maier (slag), N. j Guldenaar istuurman). Jonge vier: N. J. E. Hageman (boeg), Th. Tideman, W. L. L. v. Vegte, B. W. Bereschot (slag), W. Staring (stuurman). Jonge acht: F. Prins Visser (boeg), P. II. Bruynings—Ingenhoes, N. J. E. Hageman, M. W. Iloogenboezem, D. B. Talma, Th. Tideman, W. L. L. v. d. Vegte, B. W. Bereschot (slag), W. A. Staring (stuurman). Oude tweeE. B. Vis, D. J. v Houten. N. Guldcnaar (stuurman). Gymnastiek. CONCORDIA. Men schrijft ons De gymnasückvereeniging Concor dia alhier, maakte Zondag 3 Mei met 15 leden onder leiding van haar Direc teur, den heer J. Hop, een afstands- marsch van 30 K.M. naar Alkmaar. Deze afstandsmarschen zijn inge steld door liet Ned. Gymn. Verbond. Elke aangesloten vereeniging, welke per jaar vier marschen van 30 K.M. aflegt met minstens tien barer leden komt in aanmerking voor een diplo ma, terwijl ieder lid, dat de vier mar schen heeft meegemaakt een das speldje ontvangt. Om zes uur in den morgen werd de tocht aanvaard van de Groote Markt, nadat de heeren Wulfhorst, secretaris van het N. G. V., en Bongertman, leeraar in de gymnastiek, de deelne merslijst gecontroleerd hadden. Opgewekt en met een flinken pas ging het langs Schoten, Santpoort en Velsen naar Beverwijk, waar opnieuw de lijst werd afgeteekend, nu door den heer v Ekercn, secretaris van het Gewest Noord-Holland. De heer Wulf- horst, die dit eerste deel der reis meegewandeld was, nam hier af scheid. Na een korte rust trokken we weer erder naar Castricum. In deze plaats werd een kwartier gepauzeerd om den inwendigén menscli ie kunnen ver sterken. Lans Limmen en Heiloo be reikten we om precies half twaalf Alkmaar, het eindpunt van onzen marsch, waar de heer Jung, voorzit ter van den Turnbond Alkmaar en omstreken ons verwelkomde en de liitt voor de laatste maal controleer de. Op verzoek van het Gewestelijk Be stuur had de Officier van Gezondheid van Kleeff, verbonden aan de Cadettenschool, zich welwillend be schikbaar gesteld om de deelnemers bij aankomst even medisch te onder zoeken. Volgens dat onderzoek kwa men allen fiisch en weinig vermoeid an. De toestand der voeten was goed. SERIEWEDSTRIJDEN V. V. „KINHEIM Oin 12 uur wordt aangevangen met BERKENRODE I SCHOTEN 11, 1-1. Deze wedstrijd werd forsch ge speeld. Voor rust was Schoten iets sterker en wist eens te doelpunten; na rust zijn de rollen omgekeerd en uit een strafschop weet Berkenrode gelijk te maken. Verlenging bleek noodzakelijk en daar de achterhoeden telkenmale over de voorhoeden zege vierden, kwam tijd met onverander- den stand. Bij de nu piaats hebbende loling was Schoten de gelukkige. Ber kenrode won hiermede den 3en prijs, terwijl Schoten in de finale komt te gen V. S. V., dat in den volgenden edstrijd V. S. V. I—HOLLAND II, 2—1 verwinnaar bleef. Binnen korten tijd trapte Holland tweemaal Ln eigen deel, hiermede V. S. V. een voor sprong gevende, welke zij door het hardnekkig verdedigen van V, S. V. niet meer in kon halen. De Velser- oordsche vereeniging kwam aldus vrij gelukkig in den eindstrijd. Hierop volgde de „Cig match" KINHEIM I—R. C. A. 1 3—1. In de eerste minuut verkreeg Kin- heim reeds de leiding uit een uiooien kopbal van Laan, terwijl kort daar na Duisterhoff uit een mooien voor zet van „Neckie" op dezelfde wijze de leiding vergrootte. De Amsterdam mers geven zich niet gewonnen en werpen zich met enthousiasme in den strijd om vervolgens den Kinheini- keeper aan het werk te zetten, die in '1 begin zenuwachtig werkt, doch al lengs in vorm komt. Kinheim blijft eveneens vurig doorwerken, de voor hoede combineert keurig, goed ge steund door Kinheim» uitstekenden midhalf G. Fennis. Een doelpunt kan niet uitblijven en werkelijk scoort P. Koning, evenwel in buitenspelpositie. De scheidsrechter geeft echter goal. Men blijft vurig spelen, doch rust treedt zonder verder resultaat in. Na de pauze is het 6pel minder mooi, hoewel van beide zijden nog goed voetbal vertoond wordt. Eens is P. Koning zeer onfortuinlijk, als zijn schot buiten bereik van den keeper, dwarslat in het veld terug springt. R. C. A. i.s gelukkiger en weel bij een uitval door haar midden-voor, die beslist in buitenspel-positie stond, onhoudbaar te doelpunten, ook nu werd het punt toegekend. Hoe uit ook zij, hei kwam R. C. A. èn voor haar spel èn door haar vurig werken vol komen toe. liet spel wordt nu weer iets vuriger, doch de tijd om nog eenig voordeel te behalen ie te kort, want spoedig komt het einde onder luid ge juich. R. C. A won hiermee don 3cn prijs, terwijl Kinheim in de finale komt legen Holland. V. W. won in afd. B., wegens n iet- spelen van Holland II den 4en prijs, terwijl de Alkmaarders den 5en prijs ontvangen. INGEZONDEN iageiondao «tukken, Qiet geplaatst, wordt do kopie Di«t teruggagwen. Voor dsn Inhoud dexer rubriek «Uit d» Redactie «Jch niet aansprakelijk. Geachte Redactie! Eene enkele opmerking naar aa» leiding van het ingezonden stuk van den heer Ootmar. Als de .bear Ootmar spreekt van de eerzucht van een enkel schoolhoofd, dat de andere hoofden dwingt 1ot vol gen, geloof ik, dat naast de overdre ven groote hoeveelheid huiswerk, ook veel is te wijten uan den geest, die op de scholen heersobt Het hoofd en het pc-rsoneel moeten de kunst verstaan, om de kinderen spelende te doen ieeren en zooveel belangstelling in te boezemen voor de leerstof, dat zij ook buiten school tijd, uit eigen beweging, zonder dat liet hun zwaar valt en zonder dat zij daartoe gedwongen behoeven te wor den, sich interesseeren voor wat op school is behandeld. Op die manier alleen toch, wanneer het kind zelf Liefhebberij in zijn werk krijgt, kunnen wij verwachten, dat het gewenschto doel bereikt en hef op school onderwezene werkelijk net ei gendom van fcet kind wordt. Doch dit bereikt men niet door do kinderen te beschouwen als leerma- dhincs, maai' veeleer door een lossen, vrijen omgang, zooals die op scholen heerscht, waar 't kind in het hoofd en het personeel niet enkel nienschon ziet, die lessen opgeven en overhoo- ren, maar waar meegeleefd wordt met het kind, in allies waarin het belang stelt en zoodoende de harten der kin deren gewonnen worden; waar niet steeds een strak, ernstig gezicht ge toond wordt en de woelige jeugd steeds tot kalmte vermaand, maar waar ook, en heel vaak zelfs, hartelijk wordt gelachen. Er bestaat versohal in onze scholen» Ook in de manier waarop het huis werk opgegeven wordt, want ik zou zoggen dat het huiswerk op de school die ik hier bedoel, in hoofdzaak dient, om de kinderen in de gelegenheid te stellen, tlrais te Ieeren. wat zij op sohool deden blijken, nog niet t© ken nen en een middelmatige leerling mijns inziens niet over overlading te klagen heeft. Ook de methode, om niet te laien nablijven, doch wie straf verdient vroeger te doen komen, verdient naar mijn idee toejuiching. Terwijl, wan» neer een kind school moet blijven, thuis wordt gewacht met koffietafel of middagmaal, en zoodoende stoor nis gegeven, of onrust gewekt niet onze onveilige wegen over het lang» uitblijven, is er bij vroeger komen van dit alles geen sprake. Bovendien maakt het nablijven een kind met .hongerige maag allicht dwars, terwijl het kind, al moet het vroeger komen, als de honger gestild is, doorgaans welgemoed naar school gaat. Dergelijke maatregelen getuigen van, dat de kindernatuur begrepen wordt en als een kind dat voelt en ook op school natuurlijk bomen de perken van regelmaat en orde zijn levenslust en joligheid uiten mug, dan kan menig kind veel meer dan opperviakklng wordt gedacht door hen, die door hun stijven dwang cn dooden geest feitelijk alle leven uan het kind ontnemen. Intusschen juich ik het plan va', den heer Ootmar ten zeerste toe. wanneer alle belanghebbende ow1 nu maar hunne gegevens willen ver strekken, zal het onderzoek van iU n heer Ootmar wel doen blijken, v. of wat de oorzaak van de kwaal is. Met dank vocfr de verleende plaats ruimte, Hoogachtend, EBNB MOEDER VAN SCHOOL» GAANDE KINDEREN

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1