Naardermcer, Texel, Rottum, da Leu-' i-i uuuisChe bosschen en Oisterwijk. De altredende bestuursleden de In: 'i en dr. 11. W. Heinsius, jhr. C. H. \an de Poll, II C Rehbock, dr. E. U. „li oort, Jue P- l'hijsse, werden bcr- j ../i n als nieuwe bestuursleden wer- gekozen prol. A E. H. Swaen. ii. I", baron van Heeckeren >aQ W j.jcnatr te TwickelPh. baron van l'ailandt te Wasser, aer en mevr. A Weber—Van Bosse. BRANDEN. Zondagmiddag w ;naar de Fet, m bltj '.o Zeeland .N.-1J.) „Hot Ge- jiinbt Zeventigentoebehoorende ii.ni Van Luncn, algebrand. Er kwa men 6 koeien, 1 paard met veulen, 10 luggen en 1 varken in de vlammen in. (Jok al liet huisraad is verbrand. Ut oorzaak is onbekend. Gisteravond brak een uitstaan de brand u.i in de houtzagerij en j uschaverij Do Onderneming aan Xoorderbeekstraat te 's-Graven- liage. De zagerij, waar de bruzid heft eerst werd ontdekt, en twee daa-n- x.uast gelegen hout bergplaatsen brandden geheel uit. 'l'e Heorde brak Zondagmiddag brand uit in rle mooie bosschen van liet landgoed Het Veen en van de daaraan grenzende terreinen. De brand strekte zich sjaoedig over een a rij groote breedte uit; tal van hecta ren lommerrijk bosch waren in een oschpoel herschapen, zoo meldt de 7.tv. Ct. Doordat een 13-jarige jongen bij l aansteken van 'n sigaar n lucifer weg wierp, woedde Zondag in lot I.lieeder- en Dingelooórzand, gem. Iïwingeloo, een hevige bosch- en hei debrand! Vele H werden een prooi der vlammen, zoo meldt de -s. Ct. .Men meldt ons uit Wollheze: Zondagmiddag ontstond brand langs den spoordijk nabij de Blinden- stichting te Wollheze, doordat ron ken uit de locomotief van den spoor- rein in het hout terecht kwamen De brand nam al spoedig een vrij groo- ten omvang aan. Dc verpleegden van «Ie Blindenstichting werden daarom ■oor alle zekerheid ondergebracht in de gebouwen van de Chr. Ver. voor verpleging van krannkzinnigen le Wolfheze. Gelukkig kwam spoedig hulp opda gen en kon erger voorkomen worden. Verschillende houtmijten in de nabij heid van den spoordijk zijn verbrand. Door onbekende oorzaak is Zondag middag tussohen Eibergen en Groen- 30 een perceel heide en deimebosch gelegen in de nabijheid van de boer derij vnn den landbouwer Roerdink een prooi der vlammen geworden. Puim 3 II.A. ging daardoor verloren. Tc Boxtel is Zaterdag brand uit gebroken 'n een perceel bosch van 30 31 A. Er is veel jonge mast verbrand en vernield. De bosschen waren e' gendom van den lieer Jansen uit Den Bosch en togen brandschade vorze herd. -- Zaterdugnamiedag ontstond in de Plaai, ten Zuiden van Deiden, eon Lo-chbrand, die aanmerkelijk schade aanrichtte. Te Nieuw-Nainen (Zeeuwsch Vlaanderen) is ccn huis van den land bouwer. J. G. afgebrand, waarbij o.a. kostbare oude meubelen verloren gin gen. De vermoedelijke oorzaak is het vlam vatten van een balk in een schoorsteen. Te Tilburg heeft Zaterdagavond een heidebrand gewoed ;eeno groote oppervlakte eigendom dor gemeente, werd verwoest; oorzaak onbekend. ONGELUKKEN. Men seint ons uit Scheemda: De gehuwde arbeider HL Eldc-rman xii*. M JwoKla werd Vrijdag door een wild geworden koe op de horens ge nomen en weggeslingerd. Zondag morgen is hij aan de gevolgen daar van overleden. De Tel. meldt: Do Sl-jarige D. te Dantuma.voude (Fr.), die voor eenige dagen bij het vuur aanmaken in brand geraakte, is titans aan de gevolgen overleden. De vrouw van den landbouwer J. v. d. Bult, te Boven-Smildi, is te water geraakt en verdronken. Zondagavond wilde op den Boe- zenisrngel. te Rotterdam, de automo bilist A. S. S zijn carbidlant/rarn aansteken Er ontstond een oiUplof- f.ng. waardoor de auto werd heen en weer geslingerd. De bejaarde heer J. F., ui» de Jacob Calsstnaat, die in de auto zat, werd daardoor door de ruiten geworpen en kreeg zoodanige kneuzingen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Te Herwijnen is Zondag verdron ken het 7-jarig zoontje van den heer L. van Leersuin. Zondagavond is in de Waal voor 1 iel verdronken de 13-jarige zoon van schipjjer Van der Oost, varende op liet zeilschip „Maria", van Rotter dam. NOODLOTTIGE VAL. In een oefenlokaai van een gymnas- ttekvereeniging te Gouda, kwam de 29-jtrige Van den Berg Vrijdagavond bij een worslclocfening zoodanig te vallen, dat zijn opneming in het Van Iterson-Ziekenhuls noodzakelijk werd geoordeeld Aan de gevolgen van den val is de jongeling gisteren overle den. VERDRONKEN. Uit het water van de Prinsengracht bij den Amstel to Amsterdam is het lijkje opgehaald van een 7-jarigen jongen, die aldaar spelende te wuter was geraakt. GROOTE OEFENING VOLKS WEERBAARHEID. Op Hemelvaartsdag zullen de mili taire aldei'iingtn i. korpsen van Volksweerbaarheid een gezamenlijke oefening houden iu de omgeving van de Pyrarmdc van Austerlilz. DE ZES KLEINE STATEN. Nader verneemt men, dat het doel f=. een toenadering van de bevolking van de zes m Deschaving en beteke nis vergelijkbare middelstaten van N.W. Europa ue 3 Scandinavische, lk-lgiè, Nederland en Zwitserland. Men wil dat die volkeren elkaar lee- reii kennen, beter dan nu het geval is. .Men wil, dat zioh zoodoende één publieke opinie vormt in deze voor de neschaving zooveel beteekenende kleinere staten, dat er tusscbe» deze een geestelijke toeuadering komt, die dezen volkeren sterkte zal geven, en den kleinen staat beter tot zijn recht zal doen komen, don nu het geval is, nu do grootere centra van de groote militaire mogendheden aller aan dacht tot zich trekken. Men verwacht van zulk een toena dering ook vermeerdering van zaken- betrekking en indirecte bevordering van den wereldvrede, doch denkt niet aan ee t staatkundig of economisch verbond. Het is deze idee, welke bij vele voor mannen in Denemarken, Noorwegen en Zwitserland veel sympathie heeft gewekt en ook in de andere landen, w aar het onderzoek nog niet zoo ver is uitgestrekt, bij vele van de daar geiaadplïegde personen evenzeer har telijke instemming vond. Een van de eerste manifestaties van deze beweging, voor de verdere pro paganda, waaraan thans de Groning- sctie tentoonstelling-aandeelhouders een credïet van f 24.000 hebben gevo teerd, is de Groningsche tentoonstel ling, die een beeld zal hebben te geven van de beteeken is dier zes staten en van den middel-staat in het algemeen en tegelijk met een eerste congres in Groningen zal worden gehouden, om daarna telkens in een andere van de zes staten met een dergelijk congres gehouden te worden. BOTSING TUSSCHEN TAXI EN TRAM. Maandagmiddag omstreeks één uur is op den hoek der Groentemarkt en I.iinbaansgracht te Amsterdam een ernstig autoongeluk gebeurd. Een taxi, komende van de richting Rozengracht, wilde voor een tram wagen van lijn 7, die zich juist in beweging zette, omrijden. Het was voor beide bestuurders te laat om te remmen, zoodat de motorwagen do taxi ongeveer op do hoogte der tree plank greep. Een luid gekraak en gerinkel deed een aantal raenscben toeschieten. De schauffeur. die een hoofd- en been wond had gekregen, werd door om standers van zijn plaats getild en in een nabijzijndo tapperij gedragen. Vandaar werd hij naar liet Wilhelmi- na-gasthuis vervoerd en na verbonden te zijn, weer per taxi naar zijn wo ning aan de De Costakade gebracht. Zijn wagen was zwaar gehavend. Er bleef geen ruit van heel, terwijl de motorkast, de treeplank en een twee tal wielen vernield werden Ook de tramwagen werd beschadigd. Het spatscherm en de reflector werden ingedeukt, terwijl een paar puiruiten braken. Later op den middag werd de be schadigde taxi, onder groote belang stelling van het publiek, zoo goed en zoo kwaad als 't ging, gerepareerd en vervolgens naar de garage gesleept TWEE SLACHTOFFERS VAN BRAND. Nader wordt door de „Tel." verno- rne i, dat de brand te Dieren 2 slacht offers heeft geëischt. De 18jarige en do 13-jarige zoons van Cornelissen sliepen op zolder. De oudste kon zich met moeite redden en hep 'hevige brandwonden op, waaraan hij eeni- gen tijd later overleed, en van den jongste vond men het verkoolde lijk oiuler de pumhoopon. Er kwamen ook geiten en varkens in de vlammen om. GRATIE-VERZOEK VAN DE HAND GEWEZEN. De gouverneur-generaal van Ned.- Indie heeft het gratieverzoek van den Franschen baron Dillon Corneck van de hand gewezen. INBRAAK EN BRANDSTICHTING. De „Dordr. Ct." meldt: Zaterdagnacht is in het kantoor der firma JonKer en Stans te Hendrik- ldo-Ambactg ingebroken, diefstal ge pleegd en gepoogd brand te stichten. Na het ontvreemden van pl.m. 16 en pl.m. 300 sigaren uit den lessenaar is getracht door liet aansteken van de in den lessenaar aanwezige papieren alles te doen verbranden, hetgeen is mislukt. De dader of daders hebben zich toegang verschaft tot liet kantoor door het opschuiven van het raam. De bur gemeesfer, die spoedig ter plaatse was, verzocht aan de politie te Rotter dam om een speurhond, waarmede een politieagent Zondag arriveerde. De hond zocht en kwam aan den Veerschendijk, waar verder geen spoor was to vinden. Tot heden is nog geen spoor van den dader bekend. DE BRANDSTICHTING IN HET KURHAUS TE EGMOND AAN ZEE Men meldt uit Egmond aan Zee Gisteren >s een begin gemaakt met slooping van het Kurhaus te Eguioud aan Zee, dat onlangs door brand ver nield werd Zooals men zich herin i.ert werd door de politie in verband met dezen brand, waarbij aan brand stichting schijnt le moeten vvurden gedacht, eer. beloonmg uitgeloofd .oor het vinden van de daders. Het sloopingawerk geschiedde door werklieden uit Alkmaar, die met «ou wen de o'-'ticind gebleven muren om trokken. Heden of morgen zal het werk worden voortgezet. Bij liet sloo pingswerk waren tegenwoordig de justitie uit Alkmaar, alsmede de hee- rea Van Ledden Hulsebosch, schei kundige, en Fiorani, hoofdbrandme-es- ter, beiden te Amsterdam, ais des kundigen. STANDBEELD GEBROEDERS DE WITT. De Dordi. Ct. verneemt, dat vol doende bijdragen of toezegging voor bijdragen zijn ingekomen, zoodat de totstandkoming van een waardig standbeeld te Dordrecht voor de Ge broeders De Witt verzekerd mag wor den geacht. BOND VAN NEDEL. ONDER WIJZERS. In Hel Volk worden de soc.-demo cratische leden van den Bond v. Ned. Onderwijzers opgeroepen, om 21 Mei te Utrecht samen te komen ter be spreking van dc verhoudig der S. D. A. P. tot den B. v. N. O de taak der soc.-dem. onderwijzers in den Bond, enz. KONINKLIJK BEZOEK. De Koningin-Moeder bracht Maan dagmiddag, vergezeld van een hofda me, een bezoek aan het Gemeente ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besl. is benoemd tot rechter in de arr.-rcchtbank te Groningen, jhr mr D. R. de .Vlarees van Swinde- ren, weth. dezer gemeente. Is toegekend de aan de orde san Oranje Nassau verb, eere-med in brons, aan B. Leer in 't Veld, vor mer, en D. Kerkhof, smid-bankwer ker, beiden bij de N. V. Machinefa briek „Kinderdijk", aldaar. DE TUINBOUW-ONDERLINGE IN 1913. Maandag is te Amsterdam de alge- mee ne led vr-vergadering der tuin- bouw-Onderlinge gehouden, ter vast stelling van het jaarverslag met de balans en rekening en verantwoor ding over 1913. De vergadering was druk bezocht door afgevaardigden der Plaatselijke Ongevallen Commis sie uit het geheele land. Ook gaven verscheidene leden van het centraal bestuur van den Ncderlandschen Tuinbouwraad door hunne aanwezig heid blijk van liun belangstelling. Aan het verslag ontleenen wij het volgende- Het blijkt dat do Vcreoniging in bloeienden toestand verkeert. Er zijn thans bijna 2750 leden, tervv til het ver zekerd loon op 31 Dec. f 5.237.000 be liep, hetwelk na dien tijd tot onge veer 51/2 millioen gulden is aange groeid. Er liliift onder werkgevers zoowel als onder arbeiders groote be langstelling voor do Onderlinge be staan. Over de eigenlijke ongevallen-ver zekering vernemen wij het volgende: In het jaar 1912 werden in dienst van cie aangesloten werkgevers 472 arbeiders door een ongeval getroffen Hieronder zijn 5 gevallen van bednjfs- ziekte begrepen. Acht van deze onge vallen kwamen voor bij leden, die niet tot hel ressort eerier commissie bchooren; do overige 472 ongevallen werden alle door de secretarissen dei- plaatselijke ongevallen-commissies behandeld Van do aangegeven onge vallen brachten or 46 geen kosten me de, 59 gaven slechts aanleiding tot ver goeding van kosten voor genees- en heelkundige behandeling. Van de ge troffenen waren er 444 binnen twee maanden hersteld. In 24 gevallen wa ren de gevolgen niet binnen twee maanden afgeloopen.. 3 van deze ge troffenen zijn blijvend invalide ver klaard. Aan hen werd een blijvende uitkeering toegekend, terwijl van do overigen op het oogenblik 6 nog niet geheel hersteld zijn. In den loop van het jaar kwamen er 4 ongevallen met dooclelijken afloop voor; twee van deze hebben aanleiding gegeven tot okenning van eene blijvende uitkee ring aan nagelaten betrekkingen. De derde doodc liet geen betrekkingen na en in hel vierde geval kon bij sec tie-onderzoek op het lijk vnn den overledene geen verband worden ge constateerd tussohen doodsoorzauk en de verrichte tuinbouwwerkzaum- heden. Van de getroffenen werden er 12 voor rekening der organisatie in een ziekeninrichting of gesticht voor oog- lijders verpleegd. De ongevallenkosten hebben dus bedragen m totaal 26.776.391/2. De overige kosten, met inbegrip der on kosten van de Plaatselijke Ongeval len-Commissies, salarissen en gewone administratiekosten, waren /12.563.73, zoodat dus alle kosten te zamen heb ben bedragen f39.340.121/2. Daar het verzekerd loon over 1913 5.287.000 is geweest, zal dus met do leden afgerekend kunnen worden te gen 75 cent per f 100 loon. DE INDISCHE BANNELINGEN. De inlandsohe arts Tj.pto Mangoen- koetóoemo, oen van de drie geïnter neerde leiders dei- voormalige Indi sche Partij, die reeds vroeger in de peststreken dienst heeit gedaan en voor zijn verrichtingen is gedeco reerd, heeft zich aangemeld om deel te nemen aan de pest bestrijding op Java. De minister van koloniën heeft, naar Het Volk meldt, geantwoord, dat hij geen vrijheid vond, hem thans in dienst te nemen, dat liij den gou verneur generaal van een en ander konnis zou geven, en het van diens antwoord zou laten afhangen, of liet aanbod al dan niet zou worden aan vaard. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. In den nacht van Zondag op Maan dag is bj een vechtpartij té Surhuis- terveen zekere B. levensgevaar: ijk met een me, verwond. De dader is gevlucht zoo meldt de N. R. Ct. Koloniën EEN JAVAANSCH DORPSBUR- DEMEESTER ALS MOORDENAAR. Er heeft in do dessa Boekalan, af- deeaug Sitoebundo, een gruwelijke moordpartij p.aats gehad. Zekere Embok Snoer ontving dien avond bezoek van drie mannen, n.L haar buurman, den loerah der dessa en een riettuin bewaker. Gedurende geruite en tijd bleven de mannen bij de vrouw op bezoek, en do vrouw onthaalde haar gasten feestelijk. Plotsoüng. terwijl zij zich omkeerde, gal de loerah haar rnet een stuk hout een slag op het hoofd, waardoor /.ij bewusteloos ineenstortte; ue waker wierp zioh daarna op haar en bracht haar niet een kris oen zestal ernstige verwondingen toe, tengevolge waar van zij omniddeèlijk moet zijn over leden. Daarna maakten de mannen zich meester van een kistje met geld, dat zij naar de achter de woning stroo- mende kali brachten. Daar verdeel den de beido mannen den buit en wierpen het kistje in de rivier. De buurman kreeg geen cent, daar hij niet aan den moord had deelgenomen 1 en dus ook geen recht op fxjlooning f.ad. Do buurman, terecht daarover verstoord, haastte zich den volgen den morgen naar de politie, aan wie hij het gebeurde mededeelde. De ioe- ruh had iivtusschcn reeds gerappor teerd dat Ue vrouw zelfmoord had gepleogd. De mannen worden door den we- dano gearresteerd. Dat de vrouw er inderdaad goed bij zat, bleek uit Jet feit, dat l>ehahe hel gest-Jen geld nog een kistje werd gevonden, be vattende een betlrag van achtduizend gulden aan contanten. DE PEST OP JAVA. Aan een ter inzage verleend parti culier schrijven van zeer bevoegde zijde uit Malang ontleent het HMd. het volgende: „En nu wilt u zeker wel een en an der over do peet hooren; te Ma lang ziju mi 14 pestdoctoron, 't is een vroe- selijke ziekte, die zeer snel verloopt. Soms zijn de menscben maar één dag zic-k en sterven don daaropvoOgenden dag. Het is zeer moeilijk, ja soms on mogelijk de diagnose te maken. Ook komen nu gevallen van Ion gen post voor; dit is een ziekte, die een ont zettend percentage sla otito fiers maakt; binnen 2 of 3 dagen sterven soms heele families uit. Het is heel moeilijk do noodige maatregelen goed doorgevoerd te krijgen. De bevolking werkt niet overal mee, en op som mige plaatsen werkt zij tegen, zioodat men niet bijtijds achter de ziektege vallen komt, en in de war wordt ge bracht. Dit maakt de bestrijding heel moeilijk. Velen liegraven stil hun doo- den, zoodat men daar niets van merkt. In een kampong was longen- pest uitgebroken, en in een paar da gen was de beetle 0 tin Die, behal ve een man, gestorven. Deze man ging nu naar Mulang (stad) en bracht daar de long impost; zoo kwam men er aol.ter; en toen men in de bewuste kampong gmg zoeken vond men daar al'leen van C-én dag, vier aan pest overledene, en eene vrouw, die ook pest had, muar nog leefde. Dit alles had de bevolking geheim gehouden. U ziet dus hoe omzettend moeilijk het is de noodige maatregelen door te voeren. En heeft men de menschon die geïsoleerd moeten worden een maal te pakken, dan is men nog niet zeker va.n do bewaking; deze is over gelaten aan dessa politie, die zoor veel te wenschen overlaat. Er zijn bijv. mensolieu, die voo'r geld voor een ander in do barak gaan zitten. Men kan al deze dingen onmogelijk coutroleeren. Aan de patiënten zelf kan niet veel worden gedaan. Het werk moet zich nog bepalen tot het opsporen en ieo- ieeren van do pestlijders ea hun om geving. Voor het ltohandelen is geen tijd. Hiertoe ontbreekt het noodige aantal doctoren. En al was het er, dan zou het nog heel moeilijk zijn. Het sterftecijfer is zeer groot en voor al waar longenpest heerscht, sterven veel menschen. EEN HOSPITAAL TE MAGELANG. Bij dc kerberaden der Ger. Kerk in Zeeland bestaat het plan om te ko men tot de oprichting van een hospi taal op het zendingsterrein te Mage- lang (Java). De kosten worden ge raamd op 56700 cn de jaarlijksclie uitgaven op f J2800. DAT MANKEERT NOG MAAR! In het Weekbrad van 't Recht wordt door mr Fockema Andrea het denk beeld geopperd, om personen, die in Nederland gestraft zijn, te werk ie stellen in dc kolonie Suriname. Liefst zou hij zien, dat de bedoelde personen met hun eigen goedvinden werden ge deporteerd naar de kolonie Waarlijk, een dergelijk voorstel ombreekt nog maar, om een boeven- kolonri san Suriname te maken! Welke „zegeningen' wachten ons nog meer uit Nederland? vraagt De West, waaraan wij dit bericht met opschrift ontleenen. Leger en Vloot MAR IN ELU GUTVAART. Het Ned. Zeewezen meidt, dat het in de bedoeling van het departement van Marine ligt door bemiddeling van Oorlog ccn Farman-tweedekker aan te koopeu, waarop zich dan in Soes- terburg twee marine officieren zouden oefenen. Bij informatie werd aan de N. Cl. dit bericht bevestigd. liet ligt in de bedoeling, dat zich eenige officiereu van de marine zullen oefenen mei gewone aeroplanes en zich op de hoogte zullen stellen van de technische cn meteorologsche vraagstukken. Blijken dun over eenigen tijd de hy droplanes betrouwbaarder en bruik baarder instrumenten dan ze tot op lieden zijn, dan beschikt de marine over enkele officieren, die met hun technische en meteorologische kennis en hun vaardigheid in het besturen van een aerojilaan zich de kunst van het vliegen oj> hydroplanes in betrek kelijk korten tijd meester kunnen ma ken. EXCURSIES TORPEDOBOOTEN. De te Willemsoord in station zijn de torpodobootcn groep VIII en IX zullen dezen zomer een bezoek bren gen aan Hamburg, Hd in burg (Leitli) eu Londen en de te HeHevoétsluis in station zijnde groep A auu Havre en Edinburg. De bezoeken der booten uit Willemsoord zullen plaats hebben te Hamburg van 23 tot 26 Juni, ie Edin burg van 17 tot 21 Juli en te Londen van 1 tot 5 October, terwijl de groep uit Hellevoctsluis omstreeks 19 Juni Ilavre zal bezoeken en liet verblijf dezer groep to F.dinbmg zal samen vallen met dat van de booten uit Wil lemsoord. DE TREKHONDEN-MI FRAILLEURS Naar de „Nieuwe Ct." uit goede bron vernoemt is de Minister van Oorlog er definitief toe overgegaan, hot vervoer van mitrailleurs voor de 1 infanterie met bijbehoorendo munitie on gereedschappen, door hondentrac- I ie in te voeren. Reeds in Augustus zal het eerste gedeelte, zijnde honderd wagentjes, ter beschikking van -er- schillende regimenten infanterie wor den gesteld, om daarmede de na- jaarsmanoeuvros tc kunnen mede maken. Het eerste zestal wagen3 heeft reeds anderhalf jaar dienst gedaan en de groote legermanoeuvres in het najaar medegemaakt. Deze wagens zullen nu algemeen worden inge voerd. Rechtszaken STUDENTENSTREKEN. Tegen zes studenten van de Tech nische Hoogescaool te Delft, die in den nacht van 18 op 19 Maart bal dadigheden hadden uitgehaald in de II. B. S. te Delft en in den tu n van het Gemeente-Ziekenhuis, werden aangehouden is thans voor de Haag- sche rechtbank wegens huisvrede breuk f 25 boete of 5 dagen hechte nis geëischt. J. PINIIEIRO VEROORDEELD. .1. Pinheiro uit Amsterdam is Zater dag door de correctioneele rechtbank te Antwerpen in eersten aanleg we gens oplichting veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Kerk en School NED, HERVORMDE KERK. Beroepen. Te Retrenchement de heer J. J. F. Spaargaren, cand. te 's- Gravenhage. Te Sohoonebeek (Dr.), J. Hoekstra, te Burum (Fr.L GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen. Te Ter Aar de 1 eer J. II. Tel kamp, cand. te Hiliegom; Te Nieuwletusen C. J. II. van Diemen te Blokzijl. Bedankt. Voor Overtoom (2e pred. plaats) dr. K. Dijk te Rijswijk (Z.-H.) Beroepen. Te Charlcds, W. den Hengst, te Veenendaal. CHRIST. GEREF. KERK. Beroepe n te Sn eek ds. J. D. Barth te Slïedrecht. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam, 4 Mei. Aan de Univer siteit van Amsterdam is bevorderd tot Doctor in de Geneeskunde op proef- sohriift „Chromophilie van Weefsels" de lieer P. G. J. Duke'r, geboren te Enkhuizen. Groningen. Geslaagd voor het doc toraal examen rechtswetenschap do heer O. O. Bergsma. EEN FR1ESUIE PREEK. De krite Franefcer van „It Se!skip for Fryske Tael- en Skrifteinkemnisse'' zal 17 dezer aldaar in de I-Ierv. kerk welwillend door 11.11. kerkvoogden afgestaan een godsdienstoefening houden in de Friesche taal. Ds. S. K. Bakker te Zwolle zal do preek houden, de eerste van dien aard. Stadsnieuws Snel verband. Den 27sten Augustus 1913 had de heer D. Couwenhoven de voldoening de levensgeesten op te wekken van een 7-jaaig Ki aapje, dat al spelende in de Paul Krugerkade was gevallen, en er zoo goed als levensloos w'erd uitgehaald. Het plaatselijk comité van de maatschappij tot redding van i'enkelingen had gemeend deze daad op gebruikelijke wijze te moeten beloonen, en kende den heer Couwen- Itovon dan ook de zilveren medaille met diploma toe. Met een toespraak van Dr. W. E. Merens werd deze onderscheiding in de Maandagavond gehouden bijeen komst van gtr.oemd comité aan den redder van dit jonge loven ter hand gesteld. Daar hel in de vier jaar van 1 aar bestaan, reeds de vijfde maal is, ilat deze onderscheiding aan een lid van „Snelverbai.dwordt toege kend, was het Dr. Merens, naar hij zeide, een dubbel genoegen, deze thans aan den voorzitter van d;t kra nige korps te mogen overhandigen. Het Tooneel I)e slolvoorstelliitfi van Jacob van Lcnnep. Aan het slot van een voorstelling van „Van Lennep" wacht ons altijd een of andere verrassing. Het slot van de voorstelling bracht dus een ver rassing in hel kwadraat - wij zijn ge huldigd!! Mijn persbroeder en ik werden ei" verlegen onder, toen'wij ons door den heer Van Gelderen zoo veel'woorden van lof hoorden toezwaaien. Mijn collega, die toevallig naast mij zat, was zoozeer onder den indruk, dat hij al opstond om „als oudste" te bedan ken, toen het scherm juist naar bene den ging. De leden van Van Lennep hebben door dit ontijdig zakken veel gemist. Ik hoorde hem nog zoo iets mompelen van- „dank voor het in ons gestelde vertrouwenen „ho pen, dal de goede verstandhouding .usschen de pers en Van Lennep ah tijd zal blijven duren'maar de rest ging in het luide applaus verlo ren. Enfin, wij zullen nu maar schrij ven, wat wij hadden willen zeggen en wel, dat Van Lennep ons onze taak niet moeilijk maakt Want het is door gaans een genoegen over deze dilet- tantenver-.omging tc schrijven. Ook nu weer over deze slolvoorstelling. Jacob van Lennep is ouder de regie van den heer Van Gelderen dit jaar zéér vooruitgegaan. Deze verecr.iging luid altijd zeer bruikbare krachten, muar men voelde vroeger el te dik wijls. dat goede leiding ontbrak. Nu is dit echter anders. De opvoering van „Ontrouw" stond werkelijk op hoog peil. Over het stuk dat ons door dc vertooning van liet Haar- lemsch Tooneel, onder Bouwmeester, bekend was zullen wij maar niet veel zeggen. Het is naar melodra matisch cn met zijn monologen vol holle pathos en sentimentaliteit ook heel erg uit den tijd. Het vereischt een romantisch, sterk aangezet epei, een ttijl van spelen, waartoe wij dezo dilet.anten - eerlijk gezegd niet in etaat rekenden. En nu doet het ons genoegen te kunnen verklaren, dat de Van Lennep-Ieden zich daar n hoofdzaak heel goed "i voegden. Vooral de heer Van Gelder--u gaf als Dumont de oude rel van Bouw meester breed, dramatisen spr-; ;e zien; het was voor een dilettant zeer krauïg werk. Het slot van li was zelfs hijzonder goed. En r.ck mej De Vries en mevr. Van Gelderen toonden zich wonderwel bij dit spel aan te passen. En vergeten wij niet de dilettante ;e noemen, die op zoo uitstekende wijze het jonge meisjes-rolletje vervulde. Zij gaf ons werkelijk nu en dan dc il lusie van onschuldige jeugd Alvarez viel wel een weinig uit dc:i toon, maar het is voor ee:i volbloed Haarlemmer ook 'n heel ding, een vurigen, geweldigen Spanjool voor te stellen. De sol iaat van het 10de ging hem beter af, maar dien kom je in de Houtstraat ook gauwer teven i een Spanjaard. De regie wijde haai aapuacht vu- i al wat meer aan de uitspraak der vreemde woorden. Als men op den wedstrijd te Ostende waaraan Van Lennep in November zul deelnemen als eenige vertegenwoordigster vnn Nederland van ruwineeren en klienfen voor cliënten spreekt, dan vrees ik dat 'te prijs voor uitspraak in België blijft. En ook lette men 'n beetje op de taal Deze \ertaling klonk soms oorverscheurend Na de pauze ging „In naam der Koningin", een wel wal goedkoope, :naar niet onvermakelijke klucht van Mr. Lambert Hurrelbrinck. Dc op voering van deze grap viel ons na de goede vertooning van „Ontrouw niet mee. Wel gaven sommigen als Jhr. Van Ark en Piet Umincls aardig individueel spel te zien. maar men speelde te veel naast elkaar. Er was geen eenheid in liet geheel Me vrouw Van Ark bijv. was geen oogen blik.in de situatie, zij bleef er telkens „buiten" en van een wel begrepen samenspel was dan ook geen sprake Noen, van deze klucht is men te ma ken Van Lennep zooke niet alleen haar kracht in het drama Aan de blijde stemming in de zaal tijdens Mr Lam bert Hurrelbrinck's klucht zal het bestuur hebben gemerkt, boe gaarne het publiek ook eens lach;. Volgend jaar 'n paar goede blijspelen, maar dan in perfectie gespeeld, wij gcloo- ven, dat men daarmee de werkende, zoowel als de kunstlievende leden zou verplichten. Mej. De Vries zal dan ook eens iets anders kunnen geven dan het eeuwige geknakte rouw- viooltje. Het frissche, leutige boeren- meiske, dat zij ons gisteren liet zion, heeft bewezen, dat zij hel heel goed kan. Als geheel echter was deze lu.itsle voorstelling voor Van Lennep een flink slot van een mooi seizoen. J. B. SCHUIL. Steun Almelo. De steun aan de stekenden te Al melo door den Haarlemscben Be stuurde rabond bedroeg deze week totaal f 93.30; aan steunlijsten f 75.431 bon boekjes f 8 en collecte 1 Mei-verga" dering f 10.26 IA. Bij hel bedrag der steunlijsten is begrepen de som van I 2.15 als gecol lecteerd op den feestavond van den Centr. Bond van Bouwvakarbeiders. EXAMEN IN STENOGRAFIE. Bij het -op 29 April gehouden exa men vanwege Ue Fed. van Ned. Sten. Leer. Systeem I. Pitman, slaagden de volgende candidaten: Voor diploma A. o.a. de dames: J. A. Raeder, f. Kammer, G. Kok en A. C. v. d. Vegt te Haarlem. Afgewezen werden 2 candidaten voor A. RAAD VAN BEROEP TE HAARLEM. (Ongevallenwet en Ouderdomswet). Gedurende de maand Mei is do Raad van Beroep, behalve uit Voor zitter en Griffier, samengesteld uit de heeren: L. Molenaar en H. Endt, leden-werkgevers; S. Wagcnaar en H. W. de Gooijer leden-werklieden, allen wenende to Zaandam. Kubriek voor Vragen Geabonneerden hebbta bet roorreebt, TTBgeu op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te xendeu bij de Redactie van Haarlem'r Dagblad, GrootV Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en soo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den iniender vermelden wordt geen aandacht geschonken, VRAAG. Kan men door verhit ting water een hccgcre temperatuur geven dan 100 graden. ANTWOORD. Ja in een geheel gesloten kste-1, zcodat geen stoom ont snappen kan. Men kan dat echter utet in een gewonen ketel of bus doen, om dat die zeer spoedig uit elkaar zou springen. Men krijgt de boogere tem peraturen in een zg. Papiniaanscho pot, een bijzonder geconstrueerd vat met een veiligheidsklep. VRAAG. M anneer voor een hond over het jaar 1914 belasting betaald is, en hij verandert in den loop van het jaar van eigenaar, moet dan da nieuwe eigenaar weer belasting beta len? ANTWOORD. Neen, VRAAG. Mijn dochter is op een atelier. Zij is slecht ter been. Mag zij nu. ondanks de arbeidswet, des mid dags overblijven, daar het naar huis gaan to ver is? ANTWOORD. Dit is niet verbo den VRAAG. Een dienstbode is per maand gehuurd en moet dus per maand haar geld ontvangen; maar dit krijgt zij nooit op tijd. Heeft zij recht, om van dat geld, dat zij te laat ontvangt, rente te eischen? Zoo ja, hoeveel per dag? ANTWOORD. Na den derden dag is rente verschuldigd. De rente bedraagt van den 4en Ssten dag 5 vervolgens 1 per dag, tot een maximum van de helft van bet lc-oi, dat verschuldigd is. VRAAG. Mijn dochter heeft een dagdienst. Ze is ziek thuis gekomen en moet van den dokier blijven lig gen. Heeft zij nu recht op verpleeg-

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6