De nieuwe Schouwburg. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang No. 9472 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 7 MEI 1914 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: 7an 1—5 regels 75 Cts.: iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels 1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)L30 AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1-65 ^1$^ fiOl' 50 Cts' v00r 3 PlaatsinSen a contant. Afzonderlijke nummers 2 3714 J Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem u.a/^ wsr v-M de omstreken en franco per posf ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. D« Verickcrlnu <i«r (per week) geabonneerden wordt gewaerborpd door „The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. Hierbij bieden we onzen lezers een schets van het plan aan, dat de heer J. A. G. van der Steur ontworpen heeft voor den schouwburg op het Wilsouspiein. Het gebouw komt, als de plannen doorgaan, te staan op het plantsoen in den hoek van de Leidsche vaart en het verlengde van den Raamsin- gel, met den hoofdgevel naar de zij de van de Wilhelminastraat. In de geveltcekening zijn verschil lende bouwstijlfragmenten te onder kennen, o.a. Romaansehe, Romein- D1T NUMMilR BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AÜENDA VRIJDAG 8 MEL Biosc. Theater, G'r. Markt: Voor stelling. Apolio-Theater: Biosc. voorstelling. Vetecn: Gemeenteraadsvergadering Stadsnieuws II er ij k. Vrijdag 8 Mei heeft van 81/2—12 tiur de herijk plaats in het lokaal van de Pandpoort voor de bewoners van de volgende 6tratenRozenstraat, Tuinstraat, Nieuwe Gracht, Korte- en Lange Hcerenstraat. Phoenixweg, Hooimarkt en Friesche Varkens- markt, en van 14 uur voor de be woners van Lange Molenstraat, Ke naustraat, Ripperdastraat, Parkstraat en Baljuwslaan. Steun. Door het Ned. Verbond van Vakver- ccnigingen, waarbij de onderschei dene vakbonden aangesloten zijn, met als onderafdeeling de Haarlernsche Bestuurdersbond, zal thans de steun beweging ook worden uitgebreid, dus worden verdeeld over de elakenden ie Almelo en Zaandam. IIET HEILIGE WOUD Vanavond geeft het Rottcrdamsche Tooueelgezelscliap (Dir. P. D. v. Eijs- den) „Het Heilige Woud". Het Tooneel schrijft daarover o.m. Mevr. v. Eijsden speelt daarin de rol van de roman-schrijvende dame met de gezonde fatsoenabegrippen, die noch tans voor de ijdelheid zwicht en haar huwelijksgeluk offert ter wille van het verleidelijke roode lintje. Vol verve en jeugdige opgewektheid, speelt zij ook deze zwendelrol met be- sche, Gothische en Moorsche motie- ven. liet gebouw heeft een oppervlakte van 50 bij 31 M. De rookfoyer komt onder den grond. Als men de hoofdingang binnen treedt komt men in een ruime vesti bule, die afgesloten wordt ter weers zijden door de hoektorens. Met eeni- ge treden komt men in het verhoogd gedeelte van de vestibule, die toegang geeft tot de zaal. Deze bevat linlTs en rechts, gescheiden door een gangpad, wonderenswaardig gemak, en toch met een zuivere berekening, dal geen enkel effect de uitwerking op de zaal mist. Nog immer blijft Mevr. v. Eijs den een charmante blijspel-actrice. M ercuur-tegels. Bij do firma 1. C. liaan, Bartel jo- risstraat, zijn uitgestald eenige Mer- cuurtegels uit de Nederlandsche Kunst tegel fabriek alhier, die op de door den R. K. Volksbond gehouden reclame-tentoonstelling bekroond zijn met den eersten prijs, een verguld zil veren medaille». „D Tien'". In de Woensdagavond gehouden jaarvergadering van de II. V. B. V. ,,de Tien" werden de lieer en B. J. v. Liornl tot penningmeester en Lange- vold tot 2en secretaris benoemd, de aftredende stelden zich niet meer herkiesbaar. Verder werd besloten in het voor jaar een boottocht te houden. Een botsing. Gisteravond halfacht reed een met een paard bespannen wagen in w ilde vaait uit de Smedestiaat de Kruis straat in. Een juffrouw, dde per fiets u.it do Kruisstraat kwam, kon niet spoeditg genoeg uitwijken, zoodat zij met het voertuig in botsing kwam. Als door een wonder kwam zij ea- zelf on gedeerd af. Haar rijwiel werd even wel zoodanig gehavend, dat het ni.. meer te berijden was. Vondel. Maandagavond hield de tooneel- en reciteervereenigiug „Vondel" liane jaarvergadering. Uit het verslag van don secretaris en penningmeester bleek dat de vereeniging ach in een toe riem enden bloei mocht verheugen Bij de gehouden stemming werden de boeren P. Wouda en j. Blanskleii herkozen aks bestuursleden, respec tievelijk als voorzitter en secretaris. de zitplaatsen voor het publiek. Elke rij bevat elf plaatsen, dus 22 over de geheele breedte der zaal. In het geheel zijn er 480 zitplaatsen. De wanden links en rechts bevatten deuren, die naar de gangen voeren, waarachter de vestiaires zijn. Er zijn dus beneden in de zaal geen loges. De opening van het tooneel is 10 Meter. De geheele breedte vanhet tooneel is 16 M. De diepte van het tooneel is tien Meter. Daarachter be vindt zich een achtertooneel Het tooneel van den Schouwburg Benoeming. Aan het Ziekenfonds van het E. S. M. -personeel is in plaats van Dr. Din ger. die afgetreden is, als oogarts be noemd Dr. Brongerstna. J ubiloum. Onder veel blijken van belangstel ling herdacht gisteren de heer J. J. Bos, blikslager aan de Centx*. Werk plaats der H. IJ. S. M. den dag waar op hij voor 25 jaar bij de Maatschap pij in dienst trad. Namens de collega's werd den jubilaris een mooie schemer lamp aangeboden, terwijl hem na mens de maatschappij een enveloppe met inhoud en diploma weid gege- AANGEHOUDEN, Aan boord van het stoomschip Ke- diri, liggende aan de Lloydkade te Rotterdam, is aangehouden de ma troos J. J. S., die een maand gevan genisstraf moet ondergaan, waartoe de rechtbank te Haarlem hem wegens vernieling heeft veroordeeld zoo meldt de N. R. Ct. TE WATER. Woensdagmiddag viel een schipper, doordat zijn vaarboom uitschoot, in liet N.-B. Spaarne. Hij ging eerst kopje onder. De man kon zwemmen. Hij zwom naar boord van zijn schip en voorzag zich van droge kleeren. KENNEMER PADVINDERS. Woensdagavond werden te 8 uur alle troepen der Kennemer Padvin ders bij üiet clubgebouw verzameld, tot het houden van eeae inspectie- Het bestuur, de heer II. Menaida van Schouwenburg, als vertegen woordiger van hel lloofdliestuiïr, de N. P. B. en eenige belangstellende le den woonden dezo Inspectie bij. Na afloop van de inspectie werden aan de troepen troepvlaggen uitge reikt, vervaardigd en aangeboden aan den Jansweg heeft een opening van 8 M. en is 13 M. diep. In dat ge bouw kunnen ruim 680 personen, ter wijl de ontworpen schouwburg aan het Wilsonsplein 860 personen zal kunnen bevatten. Ter zijde van het tooneel zijn, aan elke zijde twee kleedkamers en op gangen naar boven. Verder bergplaat sen voor coulissen en requisiten. Achter de hoektorens, die trappen huizen bevatten, vindt men de bu reaux en opgangen naar de tweede tribune. door den lieer Prent van den Berg. Da voorzitter, de heer J. van der Kop, bracht een woord van hartelij- ken dank aan den padvindersvriend voor de sc:ienking van deze troep vlaggen en spoorde de padvinders aan om de eer van hun vlag hoog te houden. De hoofdleider, de hear H. Stinis, hield eveneens, eene korte toespraak tot de padvinders. Hij legde de be- teekenis van het vaandel in het le ger uit; onze roemrijke geschiedenis iheeft ons geleerd, dat wanneer na dagen van vermoeiend strijden, over gegaan moest worden tot den eind- a an val, de vaandels naar voren wer den gebracht en dat alleen door het aanzien van hel vaandel, hetwelk de eer van het vaderland vertolkte, de soldaten ais van zelf geïnspireerd werden, nieuwe krachten werden verzameld en met geestdrift ten aan val getogen werd. Doch wij padvinders, wij bereiden ons niet ten oorlog, wij bereiden ons tot vrede, wij hebben een roemrijke geschiedenis geèrfd, die we hoog heb ben te houden, en op dat fundamemt voortbouwende, kunnen we niet be ier ons vaderland dienen, dan door onze beste krachten te geven, onze talenten, onze kennis, ten aJgemcorneal nutte. Padvinders dezer organisatie, van welken stand gij ook moogt zijn, werkt allen in dien sin onder uw vlag en maakt van uw troep, wat er van te maken zal zijn. Hierop volgde het Wilhelmus door tamboers en hoornblazers, waarbij troep en vaandels salueerden. Hierna werd een tooht gemaakt door de stad. waarbij de nieuw e vaan dels bij het passeeren van den schen ker dezen salueerden. Dat de todhl een succes was, bleek De eerste verdieping heeft boven de vestibule een foyer er» daarachter 106 zitplaatsen, die over de loges in de zaal zien. Deze galerij-boxes zijn ruim 20 in getal. Achter de boxes zijn weer gangen en vestiaires. Naast iiet tooneel be vinden z.ch vijl kleedkamers en twee vertrekken voor de administratie. De tweede tribune bevat 169 zit plaatsen, die zich achter in de zaal in het front van het tooneel bevinden. Zeven kleedkamers zijn naast het tooneel op deze verdieping. wel uil bet feit, dat toen de troep na afloop op de Groote Markt uiteen ging, zich verschillende jongens bij de leideis aanmeldden, om padvin der te worden. Roeiboot omgeslagen. Woensdagavond omstreeks 6 1,4 uu"r is in het Zuider-Buiten-Spaame een roeiboot omgeslagen, waarin zich 4 personen bevonden. Door eenige toe snellenden zijn de drenkelingen met behulp van een boot gered. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen hij: II. Daudey, Groote Houtstraat 163, een jas; Bureau van politie, een hand wagen; J. Perukel, Naseaulaan 34a, een juk; K. Roosjens, Yelserstraai 31, een jas; J. Duyns, Tuinlaantje 18, een zweep; J. v. d Wateren, Kolkstraat 2 een dameshorloge; B ter Hoeven, de Witstraat 43. een kot; C. Provoost, Jan Steenstraat 19, een ring: Ca v. d. Goes, President Steynstraat 84. een rozenkrans; J. Bastiaan, Lange La kenstraat 21, een taschje met inhoud; A. G. Glazemaker, Ba remises* ra at 20 rood, een jas; R. Jansen, le Hooge- vvoevdwarsstraat 23, een passer. Aanbesteding, lieden is aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur dezer Provincie aanbesteed: De levering van steenkoolbriketten en steenkolen ten behoev e van de elec- trische centrale te IJ muiden. het stoompontveer te Yelsen. het stoom gemaal nabij Schellin.gwoude en de directievaartuigen, een-en-ander be boerende tot de werken van liet Noord zeekanaal. Laagste inschrijvers- Voor perceel N. V. Steenkolen handel to IJmuiden, voor f 10.90 per sclieepston. Voor perceel 2, perceel 3, perceel 4: Scheepvaart- en Steenkolen-Maat pij. Rotterdam. De teekeningen werden hedenmor gen tentoongesteld op een stelling die, door een houten hek beschermd, in de hal van liet Stadhuis is geplaatst. Er kwamen vele belangstellenden kijken. De algenieene opinie, ook van des kundigen. is dat de ontworpen schouw burg een fraai gebouw zal worden. Voor alle 3 perceelen f 10.10 per sclieepston. Uit de Rechtszaal Na de behandeling van een Kinder wet-zaak, met gesloten deuren, begon de Rechtbank vanmorgen niet een reeks kleine zaakjes, met één en tvv ee getuigen. B e d e 1 a r ij. Drie dagen hechtenis en 2 jaar op zending naar een Rijkswerkinrichting edsdhit de Officier tegen een bedelaar, die in Wormervee'r gesnapt is toen hij juist z'n hand ophield om twee cent in ontvangst te nemen. Beleedigïng. De zoon van den eenen Lissen.'iaf maakte ruzie met een anderen I s- senaar en verwondde hem lichtelijk. De eene Lissenaar, een braaf man, stapte meteen naar den dokter en ging met hem naar den mishandelde, om ten spoedigste alles te kunnen doen wat zn plicht ais verantwoor delijk vader in deze was. De andere Lissenaar ontving hem evenwel buitengewoon onliieuscli, schold hem uit voor smeerlap co zoo voorts en werd zóo grof, dat de eene Lissenaar liet noodig vond een aan klacht wegens beleediging tegen 'm in te dienen. De 'rechtbank begreep niet, waar om de beklaagde zich eigenlijk zoc schrikkelijk opgewonden had en dos vvego tot dergeüjke uitlatingen war gekomen. De Officier eischte f 5 of 10 dagen. Diofstaluit een meter Een Yelsensche juffrouw heeft uit een muntmeter eenig geld ont vreemd. Ze zegt „dat zij er wat van

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1