IsilEl'S OlBUQ Voor Eer en Recht. TWEEDE BLAD Dinsdag 12 Mei 1914 Buitenlandsch Overzicht Mexico. Te Washington is in den minister raad beraadslaagd over-de vraag, of ia 11 generaal Kunsten versterkingen tullen worden gezonden. Hierbij bleek, dat er «n het kabinet meenings- rerSchillen bestaan. President Wil son, minister Bryan en hun aanhan gers willen nog steeds den vrede be waren, maar de minister van oorlog Garrison en eenige andere leden van bet kabinet zijn van oordeel, dal alle pogingen tot bemiddeling toch vruch teloos zullen blijven en dringen op krachtiger militaire maatregelen aan. Generaal Kunsten zou hebben mee gedeeld, dat hij nog ten minste vijf tien a achttien duizend man noodig heeft om Vera Cruz en de reeds be zette builendistricten te kunnen be houden. Worden hem geen verster kingen gezonden, dun zou hij zich in zijn positie niet kunnen handhaven, ingeval tot een aanval op Vera Cruz mocht worden overgegaan. Do minister van oorlog Garrison heeft nu maatregelen genomen om gereed te zijn een flinke troepen macht uit te zenden, zoodra hij er in slaagt de toestemming van den presi- den, die deze nog steeds weigert, hier voor te krijgen. Kr zouden reeds con tracten met reedorijen zijn gesloten, om 50 a 60.000 man te kunnen vervoe ren. 1 i'. New York wordt geseind Maandag werden hier met het slag schip „Montana" de lijken aange bracht van 17 AmerikaaDsche matro zen, die te Vera Cruz liet leven had den verloren Op affuiten werden zij naar het Raadhuis gebracht, waar de burgemeester kransen op de kisten legde. President Wilson wachtte den stoet op aan de marine-werf. Hij hield een rede, waarin hij zeidc, dat de aan komst dezer slachtoffers gevoelens van tweeërlei aard bij hem opwekte, van smart wegens liet feit, dat deze mannen den dood hadden gevonden en van trots en afgunst, wijl het hun gegeven was geweest zoo trouw hun plicht jegens het vaderland te ver vullen. Met nadruk verklaarde de presi dent verder, dat de Amerikanen naar Mexico waren gegaan, niet om het Jand aan te vallen, maar uit gevoe lens van menschlievendheid, ook je gens de Mexicanen. De Balkanvuikaan. Gruwelen in Epirus? De „Tri buna" is (naar de „Tel." meldtj in staat, op grond van een bericht van een der Nederlandsche officieren in Albanië, de tijding, dat de heilige bataljons door hen gevan- gen genomen Albancczen gekruisigd zouden heblwn, te bevestigen. Het blad voegt er aan toe, dat 250 Albaneesehe vrouwen, meisjes en kirfderen dooi de Grieken in de kerk van Hormova gevangen genomen werden en daarna gekruisigd en verbrand werden. De woede en de verontwaardiging over deze ongelooflijke gruweldaad is in Albanië zoo algemeen, dat de Alba ncczen zwoeren geen enkele concessie meer aan de Grieken te doen, zelfs niet wanneer de regeering daartoe geneigd zou zijn. Opgemerkt zit. dat van Grieksche zijde deze beschuldigingen officieel zijn tegengesproken. Albanië. De vorming der militie gaat met eucces voort. Te Koritza zijn reeds 400 man uit öibra, 1000 uit Elbassan aan gekomen. Uit Tirana zijn 1000 man op weg. De regeering hoopt binnen enkele dagen 5000 man onder de wapenen te hebben. De „Albun. Korr." meldt uit Vale ria Op bevel van den vorst zijn op 7 dezer allo vijandelijkheden gestaakt. l it Duruz/o wordt aan de „Alba- ncsisclie Korrcspondeiiz" bericht „Ingevolge liet besluit, op Korfoo doo.' tie Internationale Commissie van Controle genomen, zijn zoowel door ile Albaneesehe regeering als door Zograpl cs (den leider van den op stand in Euirus) maatregelen getrof fen ter vaststelling van een neutrale zöne en wel volgens den stand dei- operaties op 0 Mei.' Muriel Uit den D u i t schen R ij k s d a g. Rij de tweede lezing van do mili taire begrooting wees de afgevaardig de l.iebknecht op de internationale verbinding tnsschcn do firma's voor oorlogsmateriaal. Duilsche fabrieken van vliegtoestellen, zoo zeide hij. ge ven aan het buitenland belangrijke uitvindingen prijs en Duitsohland heeft aan Ulster en Abessynië munitie geleverd. Schandelijker corruptie dan die, waaraan de firma Siemons- Schuckert zich in Japan schuldig maakte, achtte de spreker niet denk baar. En Duitsohland steunde haal bij die omkooperij. (De president riep Liebknecht voor dezo ongepaste uitdrukking tot de orde). Het Beilijnselie bureau van Krupp is gebleken een centrale van omkoo perij te zijn. „Wij trekken dus het woord Panama niet in", zoo ein digde do spreker. Do minister van oorlog verklaaxdo daarop, dat uit bet proces-Krupp was gebleken, dat van landverraad geen sprake was geweest, En de directie heeft alles gedaan wat zij kon om te voorkomc-n, dat zich dergelijke feiten weder voordoen. De reputatie van Krupp in Duitsoh land is te solide, dan dat dergelijke vergrijpen haar nadeel kunnen doen. Concurrenten in het buitenland ech ter slaan er munt uit. De minister hoopte echter, dat de soliditeit en do energio van de firnui haar dezen slag te boven zouden doen komen. Generaal-majoor Wild von Ilcrtien- born verklaarde daarop „Voor de invoering van nieuwe wapens en mu nitie is de eenige maatstaf verhooging van de slagvaardigheid van liet leger en aan intrigues van wapen firma's stoort men zich niet. (Instemming!. Enkele ambtenaren mogen gestruikeld zijn, de integriteit van de Duitsche ambtenaarswereld blijft zoo intact, dat liet buitenland Duitschland er ons om benijdt." Sprekers, behooiende tot liet Cen trum, de vrijzinnige partij en de Rijkspartij spraken daarop hun leed wezen er over uit, dat door de onge motiveerde aanvallen van Liebknecht de Duitsche industrie ernstig ge schaad is. De verkiezingen in F r a n k r ij k. Nu de volledige uitslag bekend is, zijn de volgende winst- en verlies cijfers op te maken De socialisten winnen 42 zetels, ver liezen-er 10, totnul 32 zetel» winst. Do radicalen en radicaal-socialisten (aanhangers van Caillaux) winnen 44 zetels en verliezen er 57totaal verlies 13 zetels. De socialistische republikeinen en onafhankelijke socialisten winnen 4 zetels en verliezen er 9 totaal verlies 5 zetels. De gematigd republikeinen, aan hangers van Briand, winnen 35 zetels en verliezen er 32 totale winst 3 ze tels. De progressisten winnen lf zetels en verliezen er 21 totaal verlies 10 zetels. De rechterzijde wint 10 zetels en verliest er 10, blijft dus even talrijk. De overwinning van de socialisten hoeft dus voornamelijk plaats gehad ten. koste van de Caillautisten, de Progressisten en do onafhankelijke socialisten. Het llavasbureau publiceert een statistiek over de resultaten van de beide stemmingen. Volgens deze be rekening zal do nieuwe Kransche Ka mer als volgt zijn samengesteld Conservatieven Si Action Libérale3i Progressisten0'J Republikeinen der linkerzijde 73 Radicalen52 Radico-socialistcu 28 Gcunif. radico-socia listen 173 Onafh. socialisten33 Geunif. socialisten102 Revol. socialisten1 Van drie districten is de uitslag der herstemming nog niet bokend. Binnenland HOFBERICHTEN. De Prins vertrekt Woensdagavond naar Hamburg, met het doel zijn broeder, den gouverneur-generaal van Duilsch West-Afrika, die met verlof ui Duitschland komt, bij aankomst te Hamburg te begroeten. Z. K. H. keert den 27sten des avonds in Den Haag iciug. Dientengevolge zal de Prins (zooals we reeds meldden) niet tegen woordig kunnen zijn op de vergade ring van de Maatschappij voor We tenschappen, op 16 Mei te Haarlem to houden. De Koningin-Moeder vertrekt Don derdagavond per trein naar Vlissin- gon voor liaar reis naar Engeland. II. M. wordt 30 dezer tc Soestdijk terug verwacht. VERDUISTERING. Nader verneemt 't Iibld. omtrent hel vermelde geval van verduistering van f 2000 to Almelo, dat door don of ficier van justitie de aanhouding wordt gevraagd van nu. P. S. G amb tenaar van het openbaar ministerie bij de kanuloiigerechten in het arron dissement Almelo, secretaris-penning meester van <le Kamer van Koophan del en van de Commissie voor de ver betering der Overijselsche kanalen. Bovendien is hij secretaris-penning meester von do Kon. Ned. Politiehon. denvereeniging. Mr. G. heeft sinds eenige dagen zijn standplaats zonder verlof verlaten. WERKSTAKING TE ALMELO. Maandagmorgen zijn bij de firma Smits drie en bij de firma Bendien vijf nieuwe werkkrachten aangono- SPOORWEGONGEVAL TE UTRECHT. Over het spoorwegongeval to Utrecht schrijft het U. D. nader: „Van den D-trein, die 12.1 uit Den ïlnag naar Utrecht vertrekt en to 1 10 in Utrecht moet aankomen, zijn Zaterdag op het kruispunt ter hoogte van hel Buurtstation, een Duilsche wagen en een goederenwagen ont spoord. Van het personen rijtuig braken de achter-as en -wielen. Gelukkig bleef de wagen, die geheel met passagiers bezet was, overeind staan. Was hij omgevallen, zeker zouden er ernstige ongelukken gebeurd zijn, terwijl nu iedereen er zonder kleerscheuren af kwam. De treinenloop ondervond groote stoornis. Sommige Deinen hadden meer dan een uur vertraging. Voor enkele treinen naar Amsterdam, wa ren de passagiers genoodzaakt even voorbij het Buurstation in tc stappen, zoodat de inenschen die anders op het Centraal Station over moesten slappen, nu met hun bagage nog een heel eind te loopen hadden. De treinen uit de richting Gouda stopten ook terzelfder hoogte, om de reizigers uit te laten slappen. De treinenloop naar en van Ain- eti.idam en Den Haag was geheel in de war. BRAND IN EEN BLOEM- BOLLENVELD. Men schrijft uit Warmoud aan het N. v. d. D. Nabij het station Warmond geraak te een veld bloembollen in brand. Waarschijnlijk is een vonk gevallen in het riet, waarmede de bedden ge dekt zijn, die nog niet gewied waren. De schade voor den eigenaar wordt geschat op ruim ƒ500. MOORD. Op do Hoogt onder Wouw, nabij dc spoorbaan naar Roosendaal, is .Maandagmorgen bet lijk gevonden van een zwerver, die bleek vermoord te zijn. Het lijk had een groote steek wond aan het hoofd; ecu oor was geheel afgesneden. De vermoorde is vermoedelijk Her man Jacobs N'ettenbieicr. Uit het on derzoek der politie is gebleken dat bij Zondag in gezelsohap van twee vreeut- do personen to Wouwsche Plantage is geweest. Uit de sectie van het lijk bleek dat de man op afschuwelijke wijze is vermoord. Nader meldt men: De justitie uit Breda heeft Maan dag den gehecten middag te Wouw vertoefd. Men heeft tot heden echter nog geen enkeie aanwijzing van den dader. Dij de sectie bleek op welk een afschuwelijke wijze de dader is te werk gegaan. Niet minder toch dan elf steekwonden waren in het onder lijf. De identiteit van den versla-gene is nader vastgesteld en bleek het to zijn Bernardus Groenendijk geboren te Bergen op Zoom, gedomicilieerd te Breda en gepasportecnl Indisch mi litair. Do verslagen© w as een bekend landlooper. HAND- EN SPANDIENSTEN AFGESCHAFT. De Gemeenteraad van Wierden ina- bij ALmelo) besloot tet afschaffing der hand- en spandiensten en heeft voor onderhoud en vei betering der wegen dientengevolge den llooldeüj- ken Omslag met f 2500 verhoogd. BOND VAN ORDE VAN PER SONEEL DER II IJ. S. M. De Bond vau Orde van personeel in dici.sl der II. IJ. S. M. heeft onder lei ding van den onder-voorzitter den heer H. J. C. Venings, te Utrecht zijn 24ste bondsvergadering gehouden, welke druk bezocht was. Blijkens het jaarverslag van den secretaris, den heer 1'. Krispijn, is het ledental gestegen tot 844, het aan tal afdeelingen bedraagt 20. Besloten werd de 25ste Bondsverga dering te Amsterdam te houden. De heer G A Spit werd met algc- meenc stemmen als voorzitter herko zen. Als hoofdbestuursleden werden voorts benoemd' do heeren Houwen, Pijl en Gltz, terwijl in de plaats van den heer Van Leyden, die bedankt had, gekozen werd de heer Cd. Simon. GRENSREGELING AMSTER DAM. Dc Zaandamsche Hbld.-correspon- dent «schrijft „De 6tukken betreffende de grens regeling van Amsterdam hebben ten gcmecntoliuize ter visie gelegen en het dagelijksch bestuur onzer ge meente heeft daarin aanleiding ge vonden breedvoerig de bezwaren, die bij het gemeentebestuur tegen af stand van grond aari Amsterdam be staan, in een schrijven aan Gedepu teerde Staten uiteen te zetten, alhoe wel tegen de annexatie van een ge deelte van het grondgebied van Zaan dam op zichzelf geen bedenkingen worden geopperd. „liet meest wordt door het dage lijksch bestuur op den voorgrond ge bracht het bezwaar dat gelegen is in de onteigening van gronden van de gemeente Sloten, die gelegen zijn te genover den Ingang van de nieuwe zeehaven te Zaandam, bewesten de Hembrug, in verband met de plannen der gemeente Amsterdam betreffende den uanleg van een nieuwe haven. „Worden deze plannen uitgevoerd, dan toch zullen de havenmonden van Amsterdam en Zaandam tegenover el kaar liggen en dit zal tot moeilijkhe den aanleiding kunnen geven, vooral daar de grenslijn zal loopen door de as van liet Noordzeekanaal „Van anderen aard is de quaestie betreffende do verbindingen van Zaandam met Amsterdam te land, die voor de gemeente van zeer veel belang zijn. Doordien eenige polder wegen zullen vervallen, stellen B. en W. van Zaandam zich de vraagop welke wijze deze verbinding zal wor den geregeld. Ook in verband met de gemeenten Sloten, Halfweg en Haar lem, die eveneens van groote beteeke- nis zijn, dringt het Zaandamsche ge meentebestuur er op aan, dat met de belangen der gemeente te dezen op zichte rekening zal worden gehou den." EEN GESLEPEN OPLICHTER. Op vernuftige wijze heeft dezer da gen een twintigjarig kantoorbediende te Amsterdam getracht dc Nederland sche posterijen op te lichten. Hij zond aan een gefingeerd adres in België een brief, dien hij aanteekende voor een waarde van tweeduizend francs. De brief kwam als „onbestelbaar" te rug bij den afzender, doch deze wei gerde het poststuk aan te nemen. Volgens hem toch waren de lakken op do achterzijde niet dezelfde als die, welke hij erop geplaatst had. Wel waren het dezelfde letters, doch in plaats van in de lak, stonden de let ters er „en relief" boven op. En de „benadeelde" sprak de Nederlandsche jioslcrijen aan voor uitbetaling van dc 2000 ftancs, welke zich in den brief moesten bevonden hebben. Er bleek slechts waardeloos papier in de enve loppe te zijn. De kantoorbediende werd gearres teerd wegens valsehc aangifte en po ging tot oplichting en is ter beschik king der justitie gesteld, llij heeft vol ledig bekend; zelf had hij de lakstem- pels veranderd. Daartoe had hij ze voorzichtig van den briel verwijderd, zo in den mond genomen oin ze week le maken en ze vervolgens omgekeerd weder op de enveloppe bevestigd. BUITEN VERVOLGING GESTELD. De man, die aangehouden werd we gens het schrijven van dreigbrieven aan den burgemeester, den hoofdcom missaris en prof. mr. J- A. van Ha mel te Amsterdam, is door de justitie buiten vervolging gesteld. Er werden geen termen gevonden hem aan te houden. ARME MUSSCllEN! Do buurt van Emmerik ondervindt last van de mussdhen. Voor iedere in do burgemeester ij Hoog-Emmerik ge- doode muscb wordt mu door do daar toe benoemde vertrouwensmannen 5 pfennig gegeven. KAMERVERKIEZING KATWIJK. Men meldt uit het district Katwijk: „Do Ghr. lEst. Kiasvereen. te Kat wijk heeft Zaterdagavond mot alge meen© sten-men voor liet' lidma.-.t- schap der Tweede-Kamer dr. J. Th. de Vidser, het oud-Kamerlid voor Leiden, Candida ar gesteld. DE NEDERLANDSCHE HELDEN VAN QUATRE-BRAS. Het Neerlandsch Comité voor het Quatre Bras gedenkteeken heeft het goede denkbeeld gehad propaganda- briefkaarten te laten vervaardigen, waarop een duidelijke terreinschets FEUILLETON Roman van O. E1 s t e r. S) Zij nam plaats en liet haar slanke vingers over do toetsen glijden. Een accoord en geluidlooze stilte trad ui. Het Nocturno begon. Erika was geen pianiste pur sang, maai- rijn meesterlijk spel sleepte li.rar mee, zij voelne zijn sombere oogen ..-p haar ge richt, zij wist, dat liet klagen, het wce- nen en juichen van zijn viool lmar gold en zij voelde zich verheven boven baar middelmatigheid. Haar angst week, zij voelde, dat zij Dog nimmer zoo goed had gespeeld als Lil dit uilr en het maakte haar niet weinig trotsch, toen Stanislaus haar in een psuze toefluisterde: Bravo, beste Erika je speelt meesterlijk... Daverend applaus beloonde hen bei den. Hare Excellentie omarmde en kuste Erika en de heeren drongen zich om haar lieon, om haar te com plimenteeren. En dat alles had zij hem te danken, die daar ais oen overwinnaar stond, met «en vreemd glimlachje op het ge laat en een schittering in de donkere oogen, zoodat zij bijkans schrikte, en waarvoor zij vreesde en waarheen zo toch als door een magische kracht werd getrokken Hij kuste haai- de hand en fluister de haar eenige teedero woorden toe. Zij kromp ineen en week een pas van hem terug. Nog nooit had hij zulke woorden tot haar durven uiten. Een namelooze angst perste haar liart tezamen, hulpzoekend zag zij rond; als zij maar had kunnen wegvluchten al3 zij maar iemand had. met wien zij weer kon Jaclien en scliertsen als vroeger niet Fritz Born... en opeens zag zij den trouwhartigen, goedigen blik zijner oogen weer voor zich, zag zijn knap, lachend, overmoedig ge laat en onwillekeurig richtten zich haar oogen naar de vensternis, waar Fritz straks had gestaan. De plok was echter loog. Fritz had do zaal verlaten en zich bij de groep jongelieden gevoegd, dae om de aard beibowl liften zaten. Treurig wendde Erika zich af. Zij wist, dat zij een goeden vr.end had verloren. HOOFDSTUK VI. Fritz Boni streed met zich zelf een hevigen strijd. Vroeger was do ge dachte, dat hij freule Erika von li&ni- bachWaildst a tien liartstioe I it t el ijk lief had. zelfs niet bij hom opgeko men. Wel was hij zich bewust dat hij Enka gaarne mocht en met niemand lieve rbabbelde, laclito en schertste, maar aan oen ernstig gevoel had hij niet kunnen en willen gelooven. De maatschappelijke afslaand tusschen hem en Enka scheen hem to groot, don dat hij de koene hoop durfde voeden, Erika's liefde te winnen en hij was te verstandig, om zich aan een hopelooze neiging over to geven. Moar al zijn overleg, alle zijn vor- stundsredenee ringen hadden hem niet gebaat. Toen hij zag, dat een ander dien hij zelfs niet kon hoogach ten Erika's belangstelling scheen te willen opwekken zoodot zij tegenover hem, haar roegereii vriend, koud en onverschillig was, to n vlamde al zijn liefde eensklaps» fel' op, groeide van tlag lot dog, tot zij al zijn ge- duchten, al zijn drooinen vervulde. Wie was de beste hij of Stanis laus Prokow ski? zoo vroeg zijn trots en zijn eigenliefde. Was gene niet een vleier en huichelaar, een leugenaar? Fritz was wel de eenige, die met een door ijverzucht gescherpten blik hot ware karakter van Prokowski dour- zag, te meer. waai- hij hem in dat ge zelsoliap te Altheado had gezien, het gesprek met die blonde dame had ge hoord en daaruit zijn conclusies had kunnen trekken. En nu waagde deze het, zijn oogen tod Erika dat reine, bijna nog kinder lijke meisje, op te heffen'' flct bloed van dien jongen man kookte, als hij die huixdiolarij aan zag. waarmee Stanislaus alles vvi-t ni te nemen zelfs den baron en den rentmeester. Zou hij dezen tenminste de oogen openen voor het ware karakter van Prokowski? Was het niet zijn plicht, Erika voor dezen bedrieger i> waarschuwen? Dun verzotte zicii weer iets in hern, voor verklikker* te spelen, misschien ais spion, als lasteraar op te treden. Wat kon hij ook vertellen? Dat hij Stanislaus met een dame in het Kurliaus te Altheido had gezien anders niets. Was dat voldoende, om zijn eerlijke bedoelingen verdacht te ranke u? Zekor niet. Iloo gemakkelijk zou liet Prokowski vallen, het voorwal geheel onschuldig voor te stellen. En in welk licht zou hiij dan zelf verschijnen? Neen, hij moest zwijgend toezien, hoe Stanislaus zich dagelijks meer in do gunst der familie drong en meer en meer op vertrouwd ijken voet met Erika raakte, die reeds met hem a!' leen ging rijden en. bijna iederen avond met hem musiceerde. Moest hij, Fritz Born, dat dan alles mode aanzien'? Mas hij zoo zwak, dat hij zich daaraan niet onttrekken kon? Trotsch richtte hij zich op en ene!, van den vierhoek, waarin de va! van Napoleon is beslist: Ligny -Quatrc- Bras—WaterlooWavre. Itet kaartje is geflankeerd door de portretten van do vier mannen, wier namen voor immer verbonden zullen blijven aan het in zijn gevolgen zoo belangrijke gevecht bij Quatre Bras: de Prins van Oranje; baron De Constant Rebecque; Bernardt, hertog van baksen Wei- mar; graaf De Perponcher. GOOISCHE MARKT Te Larea (N.-H.) heeft zich een comité gevormd om «lezen zomer al daar weder een Gooische Mark' te exploiteeren, waaraan zal worden verbonden een tentoonstelling van woninginrichting Het comité heeft do terreinen tegenover het station der Gooische Stoomtram te zijner be schikking. Daar zullen een 35-la! streng in renaissancestijl uitgevoer de gebouwen verrijzen, die het eigen lijke marktplein zullen omsluiten en waarin verschillende bedrijven zul len worden uitgeoefend, geëxposeerd en verkocht zal worden In de groote Raadhuiszaal zal een tentoonstelling van nijverheidskunst worden ondergebracht Een open lucht-theater zal door verschillende gezelschappen en specialiteiten be speeld worden. Het comité is tevens in onderhandeling met e«n bekend Amster«lam«ch tooneelgezelschap voor het geven van avond voorstellingen in de schouwburgzaal. Aan de Gooische Markt zal worden verbonden een schilderachtig plekje Oud-I.aren In een hoofdgebouw zal worden on dergebracht een tentoonstelling van woninginrichting. Hier zal worden geëxposeerd alles wat in verband staal met den bouw on de inrichting van het moderne buitenverblijf, zoo wel wat betreft de woning als den tuin. BERUCHT INBREKER. De inbreker E. U. te Zwolle, thans in arrest, heef; 'naar de Tel. meldt) bekend <le inbraak te hebben gepleegd op „Belmonte", bij Wapeningen, in den nacht van 16 op 17 October 1913 De ontvreemde voorwerpen zijn te Antwerpen verkocht. B. bekende reeds 15 dor hem ten larie gelegde inbraken. VERDRONKEN. Gisteravond ging to Durgenkun 'Je vrouw van den visscher U. Porsius Gz., haar 2 jarig zoontje zoeken; zij vond het Jijkje In de sloot drijven. REPARATIE VAN GEËMAIL LEERDE KOOKPANNEN. Naar het Ilbld van den directeur van den Gemenlclijken Gezondheids dienst tc Amsterdam dr. H. G. Rin geling vernam, worden er af en toe bij den Gezondheidsdienst gevallen ten onderzoek aangeboden, waarbij sprake is van zinkvergiftigingsver- schijnselen (hevig -braken en diar r'iec) bij geheeJe huisgezinnen ten ge volge van het gebruik van spijzen, bereid in geëmailleerde pannen, waarin een nieuwe bodem was in gezet van gegalvaniseerd (dat is verzinkt) ijzer. De op deze wijze gere pareerde pannen zijn vooral vergif tig, zoo er zure spijzen in bereid wor den of zoo er spijzen in bewaard wor den die spoedig zuur worden, zooals dat in den zomer nogal heel gauw ge schiedt, aangezien dan het zink wordt aangetast door de zuren en als zinkverbinding in de spijzen komt. Bovendien is het op deze wijze repa- reeren ondoelmatig le achten, aange zien de bodem door de zuren in be trekkelijk korten tijd wordt wegge vreten We meenden het publiek, vooral met het oog op den naderenden zo mer attent te moeten maken op dit gov aar. BALDADIGHEID'? Op de lijnen «ter H. IJ. S. M. «loot zich in dien Kaatsten tijd de volgende eigenaardigheid voor: Bij het nazien dier der do klasse rij tuigen met afzonderlijke coniipartimeri ten blijkt, dat in do tusschenschotten gaatjes zijn geboord ter grootte van ongeveer 1 vierk. c.M. Wanneer deze openingen worden dichtgemaakt en de rijtuigen daarna weder in gebruik gesteld, blijken na korten tijd de oude openingen weer tevoorschijn gebracht en nieu we gaatjes to zijn bijgemaakt Hoewel elke aanw ijzing omtrent de «luders ontbreekt,- wordt vermoïd, dat deze gezocht moeten worden onder de scholieren of jeugdig© werklieden, houders van scholier- en werkliedeu- abonnementen. Het treinpersoneel door de di rectie opgedragen bij het ronstatee- ren van dergelijke baldadigheden te genover de daders de noodigo maat regelen to nemen. zoouls al zijn besluiten, Piet hij zich bij den baron aandienen, om «lezen zijn ontslag te vragen. Verbaasd zag deze hein aan. Heb ik goed gehoord men eer Born u wilt «ais verlaten? Ja, baron, was liet antwoord. Met 1 October vraag ik mijn ontslag maar -laar ik woldra voor herha lingsoefeningen moet opkomen, zult u het me misschien thans wel geven. Dal d-uurt nog veertien dagen. Will u me de reden van uw ver zoek niet meedeelen? Ik heb geen bepaaldo reden.... Bevalt het u niet meer hier? Neen, baron, ik wil me een ruimer arbeidsveld verschaffen, ik voel ine hier overbodig, sinds meneer von Prokowski liier is. Do baron floot lusschen de tanden, llij glimlachte eenigszins spottend en vroeg Jaloersch, meneer Bom Ik heb niet het recht, jaloersch te zijn. baron. De baron zag den jongen mail op merkzaam aan. Hij leund© achterover in zijn leunstoel en sprak op goedi gen toon: Wilt u me vergunnen, memeer Boni, een enkel en open woord te spreken? Fritz boog toestemmend. Ik wil niet verder bij u aan dringen, ging de baron voort, mij de GREEPJES. 4© ORDE IN ELBURG. Door een dier'wonderlijke locvol ligheden, waaraan het leven eeni journalisten rijk is, valt het „Regle ment van orde voor de vergaderin gen van den gemeenteraad van El- burg" mij in handen. Natuurlijk heb ik met belangstel ling dit boeiend werk doorsnuffeld Het lijkt me gansch niet overbodig om een nieuw reglement in 1912 vast te stellen als het oude van 1851 dateert! Maar wal nie bepaald verheugt is, dat de raadsleden ingevolge artikel 31, „geen enkel teekon van goed- of afkeuring mogen geven Naar ik verneem, heeft onlangs een der wethouders een zware repriman de gekregen, omdat hij lachte toen de burgemeester grappig was. En nog leelijker verging het een der le den, die hoera riep, toen dc voorzit ter dc verdiensten van een afgetre den ambtenaar loofde. Hem, evenals z'n buurman (die goedkeurend knik te) werd voor de eerstvolgende drie zittingen de toegang tot dc Raadzaal ontzegd. Maar er is méér. Hoofdstuk VI van het Reglement handelt „Over de toehoorders" e tv hel eenige artikel, waaruit dit hoofdstuk bestaat, vangt aldus aan: „De toehoorders kunnen nic-t dan met ongedekten hoofde ce openbare vergadering op de voor hen bestemde plaatsen zonder te rooken bijwonen." Ik verneem, dat binnenkort een reglernenUherziening te wachten is, waarbij dit artikel wordt toegelicht met de volgende aanvullingen: Sub a: „De toehoorders kun nen niet dan zonder te rooken de openbare vergadering op do voor hen bestemde plaatsen met ongedekten hoofde bijwonen." Sub b: „De toehoorders kunnen niet daii op de voor hen bestem de plaatsen de openbare vergade ring met ongedekten hoofde zon der te rooken bijwonen." Op welke bepalingen alsnog de volgende consequenties zullen volgen: I. „De toehoorders kunnen niet dau met gedeklen hoofde de be sloten vergadering op de voor een ander bestemde plaatsen al roo- kende bijwonen." II „De toehoorders kunnen niet dan al rookende de besloten vergadering op do voor anderen niet gedekte hoofden onbestemde plaatsen bijwonen." 111, En de niet-toehoorders kunnen niet dan rookende met gedekte hoofden op voor hen be stemde plaatsen de openbare zit ting niet bijwonen" Er zijn nog 43 overige mogelijkhe den. Maar ik voel dat ik thans duizel De Nederlandsche taal is een moei lijk ding! ERPAY. BIJ VERZET TEGEN DE POLITIE GEDOOD. In aansluiting aan het verhaal om trent het doodschieten van een Am sterdammer door een politic-inspec teur te Arnhem, verneemt het Ilbld. nog het volgende De 22-jarige Van der Post, werk zaam aan de rijwlelfabrick „Simplex' te Amsterdam, vertrok Zaterdagmid dag omstreeks vijf uur uit zijn kost huis aan de Wilhelminastraat om zijn familie tc Arnhem te bezoeken. De jongeman was van plan, Maandag morgen, tegen 10 uur weer terug te komen De kostjuffrouvv, die het treurige nieuws van dc verslaggevers hoorde, was zeer onder den indruk en vertel de, dat V. d P. een kalme, oppassen de jongen was, die zich nooit tc bui ten ging aan sterken drank. De llbld-correspondent te Arnhem meldt nog Omtrent het gebeurde in den nacht van Zaterdag op Zondag vernemen wij nader liet volgende: Dc inspec teur, die de schoten gelost heeft, is de heer A van der Mo uiende licht gewonde man heet A. J van der Post, afkomstig uit Amsterdam, sedert een paar maanden op de rijwieifabnek Adck als frame-veiler evenals zijn broer D. van der Post, die a!s heftig ste ver/ctplcger werd gearresteerd. De derde broeder, het slachtoffer, was ook m het rijwielvak werkzaam als lakker, doch niet bij de Adck. Toen het noodlottig schot was gevallen, heeft de inspecteur Van der Meulen zich naar het politie bureau begeven om voor een brancard te zorgen, in- tusschen hebben burgers te vergeefs reden van uw vragen om ontslag me de te «1 reien ik vermoed dt-re, naar ik venmen en het is misschien be ter, niet daarover te spreken. Mis schien hebt u ook gelijk nooit té gaan «ji geen vergeefsche verwachtin gen te doen opkomen. Ik vind dut zoor te prijzen ik Laat u geheel vrij to gaan wanneer u wilt. U moe.-t ech ter toch tot den aanvang van uw diensttijd hier blijven, «r houden an- «lore eous allerlei geruchten ontstaan, the voor u en voor ons met te vvcn- schen zijn: Dat ik u oen voortreffelijk getuigschrift geef, dat spreekt van zelf, maar nu een goedo raad, mijn beste Born Ik hoop, dat 11 hem van in ij zult willen aannemen. Gaarne, baron. Nu goed uw privéleven gaat mij verder niets aan maar i-ieu heeft mij verteld, dat u al uw vrijen tijd m <h' kroeg doorbrengt.. Fritz kleurde. Wie hoeft dat gezegd, tetroi vroeg hij toornig. Dat doet er niet toe. Ik heb ook met eigen oogen gezien en bevond hef als juist- U gaat veel om met der houtvester Rother en eenige j«mg« hoeren, dio zich juist niet in ten «ten naam mogen verheugen. Ik hoor «ie zelfs, dat in ,,llet Witte Paard* haeard wordt gespeeld....' Baron.... (Word; vervolgd.!

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5