flutum Omsub Voor Eer en Recht. TWEEDE BLAD Vrijdag 22 Mei 1914 't Mniderjlot. 't Stedeke Muiden is schoon. Schoon door zijn eenvoud, door zijn kleine huisjes, die „in poorters*he nederigheid" bij elkaar zijn gekomen. Hoe, weet niemand. Muiden is een vreemd plaatsja Een hoofdbedrijf heeft het stadje niet. Van alles wat. Prettig, rustig doet het aan. Kleine huisjes met kleine, vierkante venstertjes en lage deurtjes zijn altijd rustig. De dorpsstraat ligt zich te koesteren in de zon. Ook 'n dorpsstraat kan zich koesteren. Een man zit voor z'n deur zijn palingfuik te repareeren, onder- wijt gezellig brommend, met horten en stooten, vertelt ie z.'n buurman het een of ander plaatsnieuwtje. Links een vrouwtje, dal, in elkaar gedoken bij haar werk, haar middag maal bereidt. Ze loert eens even van onder haar kapje Aan 't eind van de straat een sluis, en links van die sluis een grachtje, met hooge boomen en een horst- wen ng. I Do-.t hier niet vreemd aan. Weer staan hier zulke poppige huis jes, waarbij niemand door dc deur kan, of hij moet zich bukken. Wat kinderen spelen in de schaduw der hoogo boomen. Tussclien do boomen hangen fuiken en sehakels, zooals men die zijden netten hier noemt. 't Is hier vooral stil. Eenige kippen liggen in 't zand te spelen, den muilen grond onder zich wegtrappend met kwieke slagen van gespierde pootcn. Rustig en verheven staan do hooge boomen. Maar rustiger en verhevener staat het Muiderslot! Helder tegen den blauwen hemel afstekend, staat het daar. *t Slot van Muiden Van het stadje uit kan men *t reeds zien, stout en verheven boven wat boo men oprijzend. Vier hooge torens, die z;cli ten sjiijt van honderden Jaren en duizenden uren van storm en win- terwocdr, hebben gehandhaafd als ware beschermers van het slot. Op den trans van een dor torens loopt de slotbewaardereven later opent hij het luikje onder den om gang, en verkent voor d© zooveelste maal den omtrek. Daar ligt d© brug over do slot gracht. Drie steenen bogen. Op de brug, bevestigd op de afschei ding tusschen brug en poort, ls een lantaarn bevestigd. Aardig imitatie- werk, met die geel en witte in lood gezette glaasjes, maar denkelijk niet zoo oud els de put, die zich in liet mid den van het Slotplein verheft met z'n tnooi smeedwerk 'k Zie, dunkt me, voor me, hoe op den een' of anderen avond in het na jaar een vermoeid reiziger den zwa nen klopper op de deur in beweging bracht, welk geluid ternauwernood den storm kon overtreffen. En als dan het licht, dat uit de ven sters op het binnenplein viel, verried, ftoe het daarbinnen bij 't groote vuur zomerde, of een gelach of liedeke het gehuil vau den wind voor een oogen- bhk overstemde, hoe behaaglijk moet zoo'n reiziger zich dan gevoeld heb ben Hoe gelijk liggen dio steentjes hier op do binnenplaats het plein schijnt zich eindelijk volkomen rustig te gauu voelen, overtuigd als het is, dat het niet meer liet gewicht van zwaarbela den rossen en geharnaste ridders zal hebben te dragen. Hoogstens is het nu een opgetogen Duitscher, die in ver voering 't plein overhuppelt. Liever zie ik naar t steenen trapje, dat naar de zaal, de Ridderzaal voert. Twee schreden er op rechts een put. Een kolos als het Muiderslot schaamde zich niet, het gevaar onder de oogen te zien. Wat er ook mocht gebeuren, aan water zou men in liet slot geen gebrek hebben. Het trapje voert naar een deurtje, in schemerdonker eenigszins verbor gen. Door het deurtje komt men dade lijk m de zaal. En daar.... De Muiderk r i n g. Daar leefden ze, daar bewogen ze zich vrij uit, daar schertsten en lach ten ze met elkaar. Daar, door die deur ging Hooft zijn gasten tegemoet en ging ze voor naar do groot© zaal, waar 'k dit alles voor me zio gebeu ren. Hier, rechts van den liaard, heeft ze gestaan, t bevallige Tesseltjc, haar FEUILLETON Roman van O. E1 S t G r. 17) Dal is wel waar. Dlijf dan maar, ik ben bij zulk weer ook liever niet alleen, de baron slaapt reeds en wil dan liefst met gestoord worden, en Erika is den laatsten tijd zoo vreemd. Wees oprecht tegen me, Stanislaus. Is er tusschen u beiden iels voorge vallen Ik zou niet weten.... U weet, dat ik liet gaarne zou zien, dat u ErLka's liefde wist te win nen O, lieve barones, wat is u toch goed, riep Stanislaus uit en kuste haar de hand. U herinnert me zoo sterk aan uw vader, die eens doch dat komt thans niet van pas het begint to regenen kom, laten we naar binnen gani). Een plasregen suisde neer en do honderdjarige boomen bogen zich on der het gewicht van den .storm, die woest met hun kruinen spoelde. Zij gingen naar den salon. Plotse ling =11011© do barones on ren klein lult groeien sel ijk" ln de linkerhand houdend, en met welverzorgde stem heeft ze de gasten onthaald op Von del'» „Wiltsangh" of Huygens' „Muydsche Reis", een zóó heerlijk, 'zangerig godicht, dat ik bijna do ver zoeking niet weerstaan kan, het over te nemen uit Huygens' „Korenbloe men". Het typeert zoo Innig-mooi den vriendschappelijkou geest, op haar toppunt in de laatste twee strofen Teasel schaeö je, Kameraedje. Die dit praetje Uit mijn hert. En van binnen Uit het spinnen Van mijn sinnen Hebt ontwert. Hebt het, houdt het, Sluyt, ontvouwt het, Siet, aenschquwt het, Als belooft. Moer, bewogen Uit meedoogen Sonder de oogen Van uw Hooft. Of daar stapt Hooft naar gindsche boekenkast en leest een tooneel of wat uit zijn „Ware Nar" voor. In deze nis zal hij, de Slotvoogd, wel vaak naar zijn boomgaard uitgeke ken hebben op een dag als dezen, drooniend van zijn geliefd Italic. Aan doze tafel zullen ze gezeten zijn ge weest, na 't een of ander Interessant discours, aan den maaltijd echter „ln pais en*vree", zooals Huygens ln na volging van Vondel met een fijn glim lachje op deze, zal gezegd hebben. Kan het zijn, dat deze zaal verwaar loosd is? Kan 't zijn, dat men 't heeft vergeten, hoe hier Neérland's letter kunde eenmaal hoogtij vierde Hoe hier alles liefde en poëzie ademde Hoe tevens in dit statige vertrek dc Drost recht sprak, gezeten in dezen stoel, waarschijnlijk met behulp van gindsoh inktstel Men heeft de zaal. die ven-vallen was in hardvochtige tijden van oproer en oorlog, gerestaureerd. Voorwerpen, opgovischt uit de slotgracht, zijn in een kast bijeenverzameld. Het spinne wiel, links van den haard, getuigt, dat ook eertijds en wellicht uog meer dan heden, arbeid adelde. Voor den haard een ouderwetsche, sierlijk gebeeldhouwde bank. Er ls weinig voorstellingsvermogen noodig om ze daar le zien zitten. Tesseltjc en Hooft en Huygens en Vondel, en de lieve burchtvrouw© en de goedige Roemer Visser, gelijkelijk door hun gastheer behandeld (Omnibus Idem!), waardige leden van den Muider- kring Floriskamer. En zoo ben 'k dan hier gezeten ln 't vertrek, waar „der keerlen god" zijne laatst© uren doorbracht, vergezeld slechts van een geestelijke en van zijn trouwen schildknaap. IUer zat hij, in een hoek, in een nis, op den vloer, krampachtig de dunne lippen op elkaar geperst, te trotsch, om liet niet uit te schreeuwen, van spijt en woede over de verrader lijke handelwijze der zijnen. 't Is nièi- een goede plaats, om zich van middeleeuwsëhc ruwheid te over tuigen klein vertrekje, geheimzinnig doende deurtjes, een er van voorzien van een ijzeren luikje, waardoor men den graaf bespiedde, lachend om de hoopvolle blikken, die hij op het ge liefd dorpje Muyden wierp Van hier uit ging men op den roem- vollen tocht naar West-Friesland. Laat Flo ris V geweest zijn wat men hem toeschrijft, zijns vaders nage dachtenis, diens onteerende dood, zoo schitterend door Floris gewroken, maakten voor het volk al het andere goed. Twee venstertjes geven het vertrek je voldoende licht. Hier zal hij ge- staar. hebben en de Zuiderzee gezien, die Zuiderzee, die zoo vaak zijne roem ruchte troepen had vervoerd. Die Zui derzee, die stormachtig zich bewoog, als wilde, als kon zij dat enkele schip niet dragen, dat den gevangen graaf naar zijn belager zou brengen. In eeuwig rui schenden cadans heeft de Zuiderzee den verraders hun lag© handelwijs toegeroepen. Of Floris gelaten den dood Ls inge gaan? liet volk vraagt er niet naar. De re putatie, die Floris btj zijn loven be zat, maak'© hem na zijn dood tot volksheilige. Maar Floris kon toch niet scheiden van hel gezicht op zijn Muiden, waar men, hij wist het, needs van zijne ge vangenschap wist. Hij zag ze komen, d© welgewapende burgers, onder wie niet een was, die niet zijn leven zou hebben gegeven voor dat van den graaf. De strijd tusschen edelen en steden- bevolking.... Wie het winnen zou, stad of adel? Voorzeker de stad, als 't niet an- mfeitje af, waarop onder het grille licht der bliksemstralen een fonke- lend voorwerp schitterde. Zij greep dit, legde het echter direct weer neer en zeide w revelig Neen, ik heb mij vergist liet is Erika's broche. Onrustig en gejaagd liep zij vervol gens de kamer op en neer, haar blik ken troffen elk voorw erp en doorzoch ten alle hoeken. Stanislaus zag haar opmerkzaam aan en zeide Staat u mij een vraag toe, baro nes Wat is er.... Wat scheelt u toch de laatst© da gen? U is gejaagd, uit uw humeur, en verbergt iets, wilt u mij geen deel genoot maken van wat u drukt U weet, hoezeer ik in alles wat u bo treft, belang stel. - Ik weet het, Stanislaus, zeide do barones, voor hem blijvende staan, en ik dank u voor die deelneming. Ja, mij drukt iets en ik zal u vertellen wat; misschien kunt u me raden of helpen. Volgaarne, barones. Nu dan men hoeft mij bj- stolen. Stanislaus schrikte. Bestolen, barones? Weet u dat wel zeker Ik moet het tenminste aanne men nadat ik verscheidene doson dors Ean, dan de victorie getocht met grave Floris' lijk! Treffend voorspel van hot groot© drama, dat bijna twee eeuwen later plaats zou vinden. Het offer is groot, onmetelijk groot schier, niet te groot echter in verhouding tot de zege! Ilct loopt tegen den avond. Uit 't kleine vensterke zie 'k den landman zicli naar huls begeven. In de verte 't geklingel van de tram. Wat is het, dat die avondwind zoo zachtkens schijnt te fluisteren, als ze langs de muren van het slot strijkt "t Is de sproke van strijd en overwin ning, vastgewever. aan 't Muiderslot! De Kapel. In het reclitergedeelte van 't Mui derslot bevindt zich do kapel, voor waar niet een van de minste plaatsen vau het kasteel, waaraan historische herinneringen zijn verbonden, liet heeft altijd een gewijd stempel ge- dragen. Recht voor me uit, waar dat altaarstuk nu is, heeft het altaar ge staan. Op den eikenhouten vloer heb ben bidbanken, denkelijk wel wat een voudiger dan de thans gebruikte, ge diend, om den trotschen grauf of hoogmoedige» slotvoogd gelegenheid te geven voor hooger Macht geknield te liggen. Do wandversiering is wel in over eenstemming met de sfeer van do plaats. Daar hangt o. a. een© Madon na, terwijl op een ander schilderij bisschop Jan van Arkel afgebeeld is, In den avondschemer zie 'k nog eenmaal loet slot. Do portier, die als 't ware één is geworden met zijne omgeving, maakt met den laten be zoeker nog een praatje. Achter dezen ligt het ka9tee). t Forsche silhouet van zijn muren en torens steekt scherp af tegen de blauw© lucht. Een houtduif vliegt door do takken der boomen van het grachtje; overigens een vredige kalm te. De geel en roode luiken schitteren in d'avondzon. t Heel© slot staat daar vurig verlicht. Ilier weer de sluis. Wat mannen slaan over de leuning Ie praten, zién door de gewoonte niet meer naar 1 at. Maar ik .i, zoo lang ik kon, me geven aan dat gezicht, t Muiderslot als in ©en aureool vau zonnestralen. Droomerig tinglend komt de tram de dorpsstraat ingereden, zacht, ge moedelijk rollend door 't dorpje. Do grillige schaduwen verdwijnen, 't Slot gaat den nacht in, vast en kalm, zoo- als het reeds duizenden nachten lieeft doorgemaakt. 't Is bijna donker. Buitenlandsch Overzicht Ofl Baikanvulkaan Uit Albatiië. Omtrent de gebeurtenissen vonr de arrestatie van Besad-pasja wordt liet volgende aan de Beilijnschc bladen gemeld Essad als verrader gevangen geno men. Wie zou 't gedacht hebben, dat hij dio den vorst zelf in Duitschland de kroon was komen aanbieden, als ver rader zou gaan optreden 1 De aanwijzingen zijn er evenwel Eesad, die in geheel Albanië beschikt over een grooten aanhang, rekende de bewoners in de buurt van Tirana tot zijn trouwste vrienden. In den laat sten tijd brak daar onder dc boeren een opstand uit. Zij besloten naar Durazzo te marcheeren. Op den weg daarheen bezetten zij het plaatsje Sjiak, dat slechts een paar K.M. van Durazzo ligt. In de omgeving van den vorst ont stond toen groote bezorgdheid over de persoonlijke veiligheid van dc vorste lijke familie, vooral daar de Alba- neesche gendarmerie zich op dat oogenblik bevond in het zuiden van het land. De vorst vroeg den commandanten van het Oostenrijksche en het Itaii aansche «chip, in Durazzo gestation- neerd, om interventie, die onmiddel lijk twee detachementen uitzonden. liet schijnt, dat Essad gémeene zaak gemaakt heeft met de rcvolüti- onnairen (ongeveer 5000 in aantal) en dat dit spel door de regeering in Du razzo doorzien is. Zelfs zou hij met Turksche klingen geconspireerd heb ben, hetgeen uit het volgende tele gram blijkt: „De arrestatie van Es- «ad-pasja had plaats omdat men hem er van verdacht, dat hij verbindin gen onderhield met Turksche kringen en deelnam aan verschillende sa menzweringen tegen dcri Albaneo scheri6taat. In dc eerste plaats wordt beweerd, dat hij gemeene zaak maak te met den Jong-Turkschen agent Azif Hikmet en dat hij in het geheim diens opstokerijen tegen den nationa- len Albaneeschen staat ondersteund heeft. tevergeefs gezocht heb. En betreft het een voorwerp van waarde f Ja, een brilianten broche, dat wel drie duizend gulden waard is. Om 's hemels wil en dat zegt u nu pas? Ja. u moet weten, het broche was een geschenk van den baron op ons zilveren huwelijksfeest, en word be waard in een zilveren etui, waarop het wapen van ons beiden stond. Ik was er bijzonder op gesteld en nu is het spoorloos verdwenen. Onbegrijpelijk U hebt den baron niets von het verlies gezegd Neen eerst geloofde ik bet broche terug te zullen vinden en dan eerlijk gc-zegd, ik was bang om het te vertellen doch er zal wel niets anders opzitten, als het niet te rugkomt. Ik heb allo hoop opgegeven Het beste zal zijn, de politie in den arm te nemen. Maar hebt. u dan eenige verden king, barones Neen de dienstboden zijn allen reeds jaren hier in dienst en nog nooit is het minste of geringste zoek geraaktik kan niet gelooven, dat een van hen den diefstal heeft be gaan. Maar is er wel sprake van dicf- sta 1 Ik zeide het u immers. Ik kan niet anders meer aannemen. Men 'ziet Iti dc Arrestatie van E<*-' sad-pasja het bewijs, dat de vorst dit dubbele spel doorzien heeft. Essad had in de laatste dagen het gerucht doen verspreiden, dal de be volking van Skoetari in verband ruct het aanstaande bezoek van den vorst demonstraties zou houden Het is echter een feit, dat de bevolking van Skoetari volkomen aan de zijde van den vorst staat en van dezen het ont slag van Essad eischte." Wel was men er reeds lang op voor- boreiil, dat het tusschen den vorst en de Albaneesche regeering eenerzijds en Essad pasja anderzijd» tot een breuk moest komen. Niettegenstaan de alle verzekeringen van trouw van Eesad had men in hem geen vertrou wen. De voortdurende onaangenaamhe den tusschen Essad en de Nederland- echo officieren hadden reeds geleid tot onaangename incidenten. Men veronderstelt, dat Essad-pasja dc tegenwoordige beweging in Mid- den-Albaniè zoo niet veroorzaakt, dan toch ondersteund heeft, ten einde Du razzo, waar op dit oogenblik geen gendarmerie Jigt, te veroveren en zich op die manier heer en meester van de silualie te maken. Essad had nog steeds een eigen lijf wacht van 80 man onderhouden. Deze ging hij nu nog versterken. Dat wek te achterdocht. In verband met het naderen van de revolutionnaire boeren vroeg de vorst van Albanië aan Essad-pasja, zijn lijfgarde te oniwapenen. Essad wei gerde dit tc doen. Dientengevolge be sloot de Albaneesche gendarmerie, onder het commando van Nederianu- schc officieren, het buis van Essad te beschieten, en hij werd gedwongen zich over te geven. Bij het gevecht werden drie aanhangers van Essad zwaar gewond. Toen kanonnen op 't huis van Eesad gericht werden, liet deze de witte vlag aijschen en gaf zich over Daarop is Essad ovengebraciit op een Ooster.rijksch uorlogsschip. Volgens een telegram heersclit thans in Durazzo volkomen rust. De Oostenrijksche en Itaiiaansche ma trozen bewaken nog wel bet paleis. Deze bewaking is evenwel niets an ders dan een voorzichligheidsmaatre- 8ci De staat van beleg zal binnenkort afgekondigd worden en wel, omdat men een ojostand der Mohammedanen ten gunste van Essad mogelijk acht, ook al wordt verzekerd, dat de bewe ging der boeren op vreedzame wijze tot slaan gebracht is. Durazzo is door troepen bezet en bijna overal zijn mitrailleurs opge steld, ten einde een eveniueelen op- marsch der opstandelingen te belet ten. Voordat Essad naar het oorlogs schip werd overgebracht, zei hij tot den tolk van ligt Oostenrijksche ge zantschap: „lk verzoek u aan Z. M. den koning van Albanië de betuiging van mijn dicpsten eerbied te willen overbrengen. Ik heb hem steeds trouw en eerlijk gediend. Hij moet door mijn vijanden verkeerd ingelicht zijn, dc toekomst zal mij echter recht la ten wedervaren." Tot het laatst hield Essad zijn dub- "bel spel dus volt Na de overbrenging van Essad had den voor het pa'ei6 betoogingen van nationalisten plaats. De vorst kwam met de kleine prinsen op den arm op het balkon en een nationalist hiela een toespraak, waarop de vorst een kort woord lot de Albaneezen richtte. Drie Oostenrijksche dreadnoughts, die op het oogenblik bij Malta liggen, hebben bevel gekregen naar Durazzo en Valona te «toornen. Wal er nu met Essad gebeuren zal? Verzekerd wordt dat hij al een ver klaring oi'.derteekend heeft, dat hij zonder verlof van den vorst niet in T land zal terugkeeren en zich met de Albaneesche zaken bemoeien. Hij is op bevel van den vorst, mei een Italiaansch oorlogsschip, scheep gegaan naar BrindisL Alz'.'O uit het land verbannen. Uit Bruidisi is Essad al weer naar Napels vertrokken. 't Ministerie in Albanië heeft den vorst zijn ontslag aangeboden. De ko ning heeft hen evenwel verzocht aan te blijven. De minister van posterijen Hassan bey Prisjtina zal interimair de por tefeuille van oorlog en binnenland- sclie zaken, tot dusverre in handen van Essad, overnemen. De beweging onder de boeren is op vreedzame wij ze tot stilstand gebracht. De gevolgen van deze nieuwe be roering? De meeningen verschillen zeer. De Weensche correspondent van de „Figaro" seint „Toen Essad-pasja to Durazzo terugkeerde heeft de Ne- derlandsche gendarmerie zijn lijfgar de uiteengejaagd en het daardoor aan Essad-pasja onmogelijk gemaakt, iets te ondernemen. Daardoor heeft Een wijle zwegen beiden. De baro nes liep wederom op en neer. Stanis laus was gaan zitten en draaide zich een sigaret, nadenkend voor zich uit starend. Zie, klaagde de barones. u kunt mij ook niet helpen. Wat zou hel Jaaten, barones, als ik u den raad gaf, dien u iedereen kan geven u tot de politie te wenden dat :s de gewone gang van zaken. Natuurlijk, zeide de barones ongeduldig. Daarom geof ik u dezen raad dan ook niet, ging Stanislaus naden kend en langzaam voort, ik zou u wel iets anders witten voorsteilen, om t© probeeren, den diefstal uit to vin den. Als u de politie in de zaak be trekt, dan hoort de geheel© wereld, wat er hier gebeurd is. Een stelsel matig onderzoek wordt ingesteld, al i e bewoners van het slot worden ver hoord, allo hoeken doorzocht, wan trouwen, haat, onwil en wrevel ge wekt, de dienstboden zijn onwillig en boos, dat men aan hun eerlijkheid twijfelt en zeggen den dienst op. Dat alles heb ik zelf ook al bij me zelf gedacht en daarom aarzelde ik, den diefstal aan te geven, lk heb een hekel aan die ojienbaarheid en allo drukte, die zoo'n politie onder zoek met zich meebrengt. Maar wat kunnen we anders? Als ik mijn broche niet terug krijg, heb ik geen rustig de Ncderlandsche gendarmerie voor do tweede maal een burgeroorlog voorkomen." Uit St. Petersburg wordt aan de „Kölnlsche Zeitung" geseindDe ge vangenneming van Essad pasja heeft hier grooten indruk gemaakt uien vreest dat zij het begin van ernstige verwikkelingen zal zijn, waarvan de gevolgen voor deri Europeeschen vre de niet to overzien zijn. Hot „Nowoje VVremja" acht den toestand van den vorst van Albanië hoogst gevaarlijk, daar zijn macht niet verder reikt dan de kanonnen der Oosienrijkfiche en Itaiiaansche oorlogsschepen. Feitelijken aanhang in Albanië heeft hij niet. De „St. Petereburger Zeitung" is van oordeel dat de voegt op uietnand kan bouwen dan op zich zelf. Wan neer hij er niet in slaagt den toe stand meester te worden, zal het Al baneesche vraagstuk, dat reeds twee maal Europa op den rand van een oorlog heeft gebracht, opnieuw aan de orde komen. Een geschil over de Ncderland sche officieren in Albanië De Weensche correspondent van de „Telegraaf' verzekert dat er bij de mogendheden ernstige ontstemming heerschl over de wijze, waarop de Nc derlandsche generaal De Veer in Al banië zijn mandaat vervult. Een der hoofdredenen daarvan ligt in het volgende, dat dezer dagen door den Franschen gedelegeerde in Albanië uitvoerig ter kennis van zijn regce- ring is gebracht Generaal De Veer heeft geheel op eigen autoriteit niet dc regoering van Albanië een wijzi ging gebracht in het reglement der gendarmerie, zonder dat de mogend heden daarin gekend zijn. Het betreft een inbreuk op de beslissing van de gczantcnconferentie te Londen, vol gens welke in de gendarmerie alle or ganen, de openbare veiligheid betref fende, dus ook de politie, behooren te zijn begrepen. Daartegenover wensch- tc> Essad-pasja zich thans een eigen af zonderlijke politiemacht en aan diens wensch is door generaal De Veer in strijd met het reglement toegegeven Reeds een maand geleden heeft de Internaiionale Controle-Commissie tegen deze eigenmachtige wijziging haar beklag ingediend, tot dusver zonder eenig resultaat. Of Essad-pasja ook hier weer ach ter zit? Verzekerd wordt, dat onze N'eder- landsche regeering in het minst niet wordt gemoeid in dergelijke aangele genheden. Zoowel bij hel departe ment van oorlog, als van buitenland- scbe zaken wordt met de grootst mo gelijke nauwkeurigheid er voor ge zorgd, dal de Nederlandsche regee ring een volkomen correcte houding blijft aannemen. De officieren zijn in Albaneeschen staatsdienst en uit dien hoofde zijn alle betrekkingen mei de Nederlandsche regeering gedurende dien tijd opgehouden. Een revanche-rede. Hali 1 bey hield bij de aanvaarding van het presidentschap van de Turk sche Kamer een rede, waarin hij her innerde aan de gebeurtenissen van den jongsten oorlog. Hij eindigde zijn toespraak met de woorden: Ik raad u nooit het sohoone Saloniki, Janina en Roemenië te vergeten ©n er steeds oen te denken, dat aan de andere zijde van de grenzen broe ders wonen, die bevrijd moeten wor den. Alleen daardoor kunnen de fou ten van het verleden worden uitge- wischt! Deze woorden werden door de Ka mer levendig toegejuicht. - Mexico. L'it Mexico word; geseind: Huerta verklaarde, dat hij de Mexicaansche bemiddeling heeft gemachtigd om, zoo het noodig mocht blijken tot oji- lossing der crisis, zijn ontslag aan ie bieden. Van andere zijde wordt deze bewe ring evenwel met evenveel stelligheid tegengesproken. Uit LI l'asi wordt bericht, dat Villa een boiulsleger van 5000 man bij Pa- redon weeft verslagen. De federalen leden zware verlie zen. Twee generaals sneuvelden en Villa nam 800 man gevangen en maakte een aantal machinegeweren en een groote hoeveelheid munitie buit. Uit San Diego (Texas) is bericht ontvangen, dat do rebellen 400 man hebben verloren bij de inneming van Tepic en dat zij nu, ten getale van 5000 man, naar Guadelajara opruk ken. Een telegram uit Juarez (op dc grens van Texas) bericht, dat dc bondetroc- pen Saltillo hebben ontruimd. Naar men verneemt treden de ver tegenwoordigers van Groot-Briitan- nié, Nederland en de Vercenkgde Sta ten gemeenschappelijk op tot bescher ming der wettelijke eigenaars van uur meer. Men moet een detective laten komen O.... Nu, ik bedoel iemand, die in het geheim onderzoekt. Goed. Maar hoe kan ik hier zoo iemand laten komen, zonder dat mijn man of de dienstboden liet bemerken? Dut is zeker een bezwaar, doei» wanneer u een weinig vertrouwen in mij hebt, zal ik het probeeren. Een detective hier te balen Neen, zelf daarvoor te spelen. Hoe, u En u gelooft iets t© zullen ontdekken Ik hoop het lk wil u wel eerlijk liekennen. dat ik ervaring op dit ge bied heb. U is als detective werkzaam ge weest G, dut juist niet Hoe zou ik Maar toeh heb ik ervaring op dit punt in een groote stad komt men met zooveel mensehen in aanraking en ziet men zooveel, men leert daar menschenkennis kortom, als u nnj alle bijzonderheden van den diefstal wilt mededeel en, dan zal ik proboe- ren, den dief te vinden. Wat kan ik u voor bijzonderhe den meedoelen Mag ik u eenige vragen stellen Zeker. Wanneer droeg u het sieraad voor het laatst olievelden, die tijdens hun afwezig heid door niet-verantwoordelijke per sonen van hun eigendommen en con cessies zijn beroofd Op de Britsche ambassade ie be richt ontvangen, dat vreemdelingen, mits zij de noodige voorzichtigheid in acht nemen, thans veilig zijn op de olievelden van Tampico. Allerlei Het Fransche ministerie Do premier Douuiergue verklaarde, dat hij neg geen beslissing over zijn al of niet aftreden heeft genomen. De toestand, zoo voegde hij hieraan toe, vereischt nog overweging. Verkiezing voor hel Engelsche Lagerhuis Bij de gehouden tusschentijdeche verkiezing in North East Derbyshire ter vervanging van Ilarvey, lid der Labour Partij, werden uiigebracht op den unionist Bowden 646'J, den iibe- ruol Jlouftun 6155 en den arbeiuere- candiduat Martin 3669 stemmen, zoo dat gekozen is de unionist Bowden. (Bij de vorige verkiezing waren uit gebracht 7838 stemmen op den arbei- derscandidaat en 6088 op den unio nist.) Uit het Engelsche Lagerhuis liet debat over de derde lezing van do home rule-wet gaf aanleiding tot zeer stormachtige tooneelen, zoodat do voorzitter ten «lotte wegens de voortdurende wanorde de zitting moest verdagen. Kort na de opening der zitting stel de de oppositie vragen aan minister Asquith over de plannen van de re geering in zake het wijzigings ont werp. Asquith verklaarde daarop, dat de regeering het ontwerp bij het Ilooger- huis zou Indienen, waar het dan be handeld, besproken of aangevuld zou kunnen worden. Daarna zou het wor den gezonden naar het Lagerhuis, dat de laatste stem in deze zou heb ben De regeering had besloten tot deze wijze van doen, niet alleen om dat zij wettig is, maar ook omdat het de eenigo weg is, die uitzicht biedt op een minnelijke schikking Hij wei gerde echer mee te deelen wat de in houd van het ontwerp zou zijn. De oppositie betoonde zich zeer on tevreden over de mededeeling van Asquith en verklaarde, dat zulk op treden van de regeering een belecdt- ging was voor hei Huis. BoDar Law zeide. dat een bespreking van het home rule-on twerp onder zulke om standigheden van geen nut was. Toen dc voorzitter daarop hel woord gaf aan den unionist Campbell, die een voorstel lot verwerping van het ontwerp zou doen, begon de op positie op eentonige wijze te roepen i „Verdaging,- verdaging". Dit duurde eenige minuten. De voorzitter vroeg toen of deze demon stratie plaats vond met goedkeuring van Bonar Law. Van de zijde der op positie werd geprotesteerd en ge schreeuwd „Antwoord niet". Daarop zei de voorzitter: „Als Bonar Law mij niet wil steunen bij de handhaving der orde, moet ik de zitting schorsen tot morgen". Hij verliet toen zijn zetel onder gejuich van de opposite. Asquith en andere ministers bleven nog eenige oogenblikken in de zaal, onder het gejoel der oppositie. Toen Asquith het Huis verliet, ston den alle ministerieelen op. Juichten hem geestdriftig toe en wuifden met hun zakdoeken. De Duitsche Rijksdag gesloten De Rijksdag is bij keizerlijke bood schap gesloten. Toen president Kampf het „Hoch" op den Keizer uitbracht, stemden alie burgerlijke partijen daarmede in. ter wijl de so< taal demucraten, die an ders bij dergelijk© gelegenheden de zaai verluien, uitmaal waren blijven zitten h'tmpf gaf daarover zijn leedwezen kennen, waarop stormachtige toe juichingen van de burgerlijke partij en volgden. Dc sociaal-democraten riepen: „Dat is onze zaak!" Groot lumult. Kampf vervolgde onder grooten bij val der burgerlijke partijen „Wij toonen door up te staan van onze ze tels de achting, die ieder Duitscher den Keizer schuldig is." binnenland TWEEDE KAMER. Woensdag heeft de Ka uier de eer ste lezing dat is de eigenlijke be raadslaging over de Inkomstenbelasting ten einde gebracht. De eindstemming over het ontwerp, waarvan de aar. neming met overgroote meerderheid, zoo niet algemeen verzekerd schijnt, zal later volgen. Het grootste dee! van den dag werd j 1. Woensdag nog bestfted aan de dis cussie over art. 12» en de daarop voor- Op den verjaardag van Ertka. En sinds dien dag is u het broche kwijt Neen eerst een paar dagen later. Waar bew aarde u het lk was gewoon al mijn sieraden in mijn schrijfbureau daar, waarin een ijzeren cassette staat, t© bewaren. Onvoorzichtig genoeg liet ik dc agraf fe ditmaal op de schrijftafel staan, nadut ik het waardevolle kleinood in l»el zilveren étui had gedaan. Dat weet u zeker Jo, heel zeker. Eu liet étui bleef daar op uw schrijfbureau staan Ja. Tot hoelang Tot ik merkte, dat het verdwe nen was Wanneer was dat? Wacht eens ja, juist. Het was op den dag, toen opzichter Bom lieen- ging dat was don laatsten Maan dag Zondags had ik het étui nog in handen gehad. Weet u dat zeker? Ja, heel zeker, want ik herinner mij, dat ik Boni tot mijn verbazing aan mijn schrijfbureau zag zitten, toen ik uit mijn slaapkamer hier bin nentrad. (Wordt wvolfrd).

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5