eland kwam, mag niet oeggen, 'dal dil zoo good is en een voorbeeld moet tijn voor hot tram-reglement. De lieer KRUSEMAN aclit een we duwen- en weezonpensioen wensche- lijk. Maar dat had men kunnen el- Bchen, toon men de concessie gaf, DiU niet meer. De hoer HEERKENS THIJSSEN voelt veel voor de motie, maar los van de genoemde bezwaren. Die worden niet door ieder gedeeld. In elk geval is daarover veel te discus*ieeren. Daar is bijv. de premieheffing. Hier over denkt niet iedereen hetzelfde. Do kwestie van do invaliditeit is er ook zulk een. Het personeel der tram velt en bloc onder de bepalingen der On gevallenwet, het gemeentepersoneel valt daar buiten. Do heer KltUSEMAN' merkt nog maals op, dat daar alleen gevorderd is pens'oen voor „vaste werklieden en daaronder geen pensioen voor vrouwen eu kinderen der arbeiders valt. Do heer SLINGENBERG merkt op, dat in do motie geen bepaalde eischen gesteld worden. Er wordt alleen in net algemeen gezegd, dut de pensioen regeling moet ziju zoo gelijk mogelijk aan dii, lietwelk voor de gemeente in 1911 gold. Spreker zou voorts willen bepalen, dat aan de pensioenverordening te rugwerkende kracht wordt verleend. De Raad beeft nu niet zulk een krach tig middel als verleden jaar, toen de Raad do tram niet wilde laten rijden. De lieer VAN DE KAMP stelt een amendement voor. o:n vast te leggen, dat de pensioenregeling terugwerken de kracht zal heblx-n tot het in exploi tatie nemen van de lijn. De heer POPPE betoogt, dat het Pensioenreglement van do H. IJ. S. M. tlle-en door den Minister werd goedgekeurd, toen do directie op zich luid genomen de pensioenbijdrage aan het personeel te vergoeden. De VOORZITTER meent, dat in art Al der concessie niet staat, dat wedu wen en weezen moeten worden gepen- sionnecrcl. De woorden dat de regeling voor de tram geëischt, „niet bezwarenderi mag zijn dan de regeling van het ge meente-pensioen, zijn volgens spreker een bescherming van de maatschappij tegen hooge eischen van den P.aad, en niet een maatstaf voor den Raad, om daarnaar zijn eischen in te rich ten. Spreker ltan dit gemakkelijker zeg gen, omdat hij de vaststelling vau de concessie-voorwaarden niet heeft mee gemaakt. De heer SLINGENBERG komt tegen deze redeneering op. In de eerste alinea staat, dat de pensioenregeling er zijn moet. Do woorden „niet bezwa ren der dan, enz. slaan op de eischen, dio do Raad kan stellen. De heer MODOO betoogt, dat uit de bepaling van de concessie niot valt af te leiden, dat de weduwen en weezen moeten gopensinnneerd worden. Dat is ook nooit de bedoeling van dei'. Raad geweest. Men moet ook rekening houden met het bedrijf. Op een dergelijke afwij king heeft de tram niet gerekend, het bedrijf. Op een dergelijke bepa ling heeft de tram niet gerekend, toen zij huur exploitatie-rekening opzette. Als men het reglement aan de N. Z. H. T. terug zendt, is het beter, geen eischen te stellen. De directie neemt toch wel kennis van hetgeen hier be handeld is. Spreker merkt den heer Van de Kamp op, dat eigenlijk nog geen defi nitieve toestemming is verleend voor de in-exploitatie-neming van de lijn Schoten -den Hout. Want nu is slechts voorloopige toestemming verleend. Alleen als ook het pensioenreglement 13 goedgekeurd, kan een definitieve vergunning verleend worden. Do heer BREGONJE vindt niet zoo veel verschil, als de heer Modoo, tus- schen zulk een groote maatschappij en do gemeente. Do gemeente heeft do belastingen, om geld te vinden, dat noodig is voor de pensioenen, en de tram kan haar vervoerprijzen zoodanig stellen als noodig is voor haar uitgaven, dus ook voor de pensioenregeling. Do hoer VAN ROSSUM is ter verga dering gekomen, maar blijft bij de stemmingen over dit punt buiten stemming. Het voorstel van B. en W. wordt thans verworpen met 3 stemmen vóór, die der heeren Loosjes,. De Breuk en Kruseman. De heer LASSCBU1T wilt splitsing van het voorstel-Slingenberg, omdat men anders een onzuivere stemming krijgt. (Stemmen: Dat is niet waar Do heer 11EERKENS THIJSSEN ondersteunt het denkbeeld van den heer l.nsschuit, dat spreker juist acht De heer SLINGENBERG denkt or met aan, zijn voorstel to splitseu. Maar ieder Raadslid is vrij, amende menten in te dienen. Spreker weigert, om weduwen en weezen uit te sluiten. De heer ANDREAE vreest ook voor onzuivere stemming. Hij zou eerst eens willen nagaan hoe art. 41 der concessie-voorwaarden tot stand is ge komen. Do heer VAN DE KAMPDat is er zoo doorgegaan. De VOORZITTER blijft bezwaar maken, aan de tramdirectie pension- nee: mg van weduwen en weezen op to dragen. Ilct voorstcl-Slmgenbcrg wordt ook verworpen rnet 15 tegen 13 stem- men, 'lie der hoeren Schreudcrs, I)o Braai, Van den Berg, Vnn de Kamr, Nagtzaam, Rmkema. Visser, Jonck- bloedt, Bregonje, Slingenberg, Brueh, Morens en Poppe. l)o VOORZITTER constuteert, dat nu èn het voorstel van B. en YV. en dat van den lieer Slingcnberg ver worpen zijn, do maatschappij met een nïeuwo regeling moet komen. Zij zaJ wel haar voordeel doen met wat hier in den Raad gesproken is. Spreker stelt nu voor, om voor de lijn C (nam Overveen), die mot 15 Juni gaat rijden, maar een rijvergun ning to geven voor zes maanden. De heer SLINGENBERG meent, dal. de pensioenregeling wel in due weken zal trew ijzigd kunnen worden. Daarom wil hij deze zaak behandelen in Ie volgende vergadering Op dit oogenblik kan hij do strek- king van het voorstel vau den Voor- li'.l. r niet overzien. De Raad kan nu met do niéuwe lijn pressie uitoefenen, dat verheugt spi eker. Do VOORZITTER meent, dat men do maatschappij niet zoo buitenge woon onwelwillend gezind behoort te zijn en niet als een misdadigster moet behandel*). Daarom beveelt spreker zijn voor stel aan. Do heer MODOO zegt, dat de go- meente-financiën schade lijden, als do tram 15 Juni niot rijdt, daar dan door do gemeente geen stroom wordt geleverd. (Geroep De koopman liet voorstel van den Voorzitter wordt aangenomen mot de stem vau den heer Slingcnberg tegen. Do hoer POPPE vraagt, of oen rap- Ert vuu Dr. Turksma wordt ovorge- jd, als deze zaak weer aan de orde komt. De VOORZITTER Dat zal ik in het college vau B. en W. ter sprake brengen. PUNT. 13. B. en YY. stellen voor vun do direc- tio der „Polygraph over to nemen 100 M2. grond naast de fabriek aan do Schouwt joslaan. Do gemeente moet dan dozen grond bestraten, waaraan de Polygraph nog f 200 be taalt. Aldus wordt besloten. PONT 14. Do heer P. F. de Bordes vraagt Yoor zijn meesier te koop 7S5 vierk. M. grond aan het Emmaplein voor f 12 por M. Aan het plein worden 5 tweo gezins woningen gebouwd. B. en W. adviseeren gunstig. Aldus wordt besloten. PUNT 15. B. en W. stellen voor de rooilijn van de Jansstraat tusschen Noorder- Solioolsteeg eu Groote Markt te wij zigen. l>e Jansstraat is bij do Schoolsteeg 8 M. 40 c.M. broed en bij de Groote Markt 6 M. 80. B. en W. stellen nu voor, de rooilijn zoo vast to stellen voor het geheelo bedoelde gedeelte der straat, dat dit overal (dus tusschen Schoolsteeg en Markt 8.40 M. breed wordt. De heer RINKEMA merkt op. dat de rooilijnen vastgesteld worden door I Openbare Werken en do andere bouw-1 zaken door net houw- en Woningtoe zicht worden geregeld. Daardoor komt het, dat bouweis soms, nadut liet Bouw- en Woningtoezicht toezeg- ging heeft gedaan van goedkeuring dei plannen, van Openbare Werken hooren, dat de straat, waarin zij gaan bouwen, in aanmerking komt voor wijziging der rooilijn. Dut kan on aangenaamheden veroorzaken, zooals hier geschieut, waar do terreinen zijn aanscKocnt en ue aanbesteding reeds heeft plaats gehad, en nu wordt voor-1 gesteld, om a© rooilijn te wijzigen. De heer DE BREUK acht die aanbe steding vóór de definitieve goedkeu- ring der bouwplannen voorbarig. Over de zaak zelf is vroeger van gedachten gewisseld en het zal nog eens overwogen worden, of de voor stellen inzake de wijziging der rooi lijnen worden meegedeeld aan Bouw en Woningtoezicht. Do heer RINKEMA herinnert aan een geval, dat toezegging was ge- daan dat men alvast kon gaan sloo- pen. Toen het huis afgebroken was, werd do rooilijn gewijzigd en kon op den overlljvendcn grond geen perceel meer worden gezet. Spreker zou liet wenschelijk vinden, dat men althans vooruit weet, welke straten in aanmerking komen voor dc wijziging van de rooilijn. Dan kan men daarmede rekening houden. liet voorstel van B. en W. wordt aan genomen. PUNT 16. Zooals we reeds meldden, .heeft de Haai leursche Stichting tot W oning verbetering 28 Januari 1913 bij den Raad plannen ingediend voor den bouw van 99 arbeiderswoningen op een terrein buiten de Amsterdamse])© Poort (31 één-gezinswoningen en C>8 twee-gezinswoningen) en hiervoor aangevraagd een voorschot van 410.000. Later is dit plan veranderd in 107 woningen en een kantoor voor den administrateur. Alle woningen zou den dan één-gezinswoningen zijn. Hiervoor zou een kapitaal van ƒ298.000 noodig zijn. B. en W. bepalen zich tot de laatste aanvraag. Zij constateeren, dat er in de gemeente behoefte is aan aibel- derswoningon, gelijk uit de gehouden woningtelling is gebleken. B en W. achten een kleine wijzi ging in de ontworpen bouwplannen gewenscht De vereeniging wil voor elk perceel een huur berekenen van /3.0b 1/2 per week. B. en W. meentn daartegen geeu bezwaar te kunnen maken, daar dit bedrag de f -i (de grens door B. en W. gesteld) met overschrijdt. B. eu W. stellen dus voor, het ver zoek in te willigen. Do wenschclijkheid ia betoogd, dat de voorwaarde gesteld wordt, dat voor do woningen allereerst in aan merking komen personen, die kunnen aantoonen, minstens 2 jaar in de ge meente Haarlem te hebben gewoond. B. en \V. meeuen die voorwaarde niet te moeten stellen, om den terugkeer der Haarlemse he werklieden van over de stadsgrenzen niet tegen te houden. B. en W. stellen dus voor, aan de vereeniging een voorschot te verlee- nen van f 298.000. in 50 gelijke annuïteiten rnoet dit voorschot terugbetaald worden. Ook stellen B. en W. voor zich te wenden tot het rijk, om aan de ge meente het geld voor dit voorschot te verstrekken, overeenkomstig de Wo ningwet. De heer SLINGENBERG zet uiteen, dal het woningvraagstuk urgent is, en dat de gemeente met dit voorstel er niet is. Want men zal er toe moe ten overgaan, om subsidie te gaan verleenen aan vereeniglngen als aeie, om te voorzien in den woningnood. Dat die woningnood bestaat, bewij zen de talrijke aanvragen, die spreker in de laatste dagen gekregen heeft van menschel), die gaarne in aanmer king willen komen voor een van de te bouwen woningen. Die mensclion moeten minstens nog een half jaar geduld hebben. Er is dus een groot gebrek aan woningen van een gulden of drie. Daarom ook betreurt spreker het, dat B. en W. nu niet meteen ge- praoadviseerd hebben over spreker"s voorstellen, om tegemoet te komen aan den woningnood. De heer LASSCHUIT wil bepaald zien, dat de woningen zullen worden verhuurd op voorwaarden, door den Raad te stellen. Dit voorstel komt echter niet in l>e- handeling, daarliet niet voldoende w ordt ondersteund. De lieer SLINGENBERG deelt voorts' mee, dat de stichting misschien zal komen met een verzoek, om een aan vulling van bet voorschot, omdat van 23 December 1913 af rente zal moeten betaald worden van de waarde der gronden, die men nu ruim twee jaar in handen heeft. Deze rente zal het aangevraagde voorschot misschien met een 4000 overschrijden. Spreker stelt verder ©enige redactie wijzigingen voor, die door B. en W. worden overgenomen. Het voorstel vun B. en W. wordt thans aangenomen. PUNT 17. De Coöp. woningbouwvereenigirig voor geincente-personeo! heeft beslo ten tot het stichten van arbeiderswo ningen op terreinen gelegen tusschen de Fabriciusstraat en de Zornervaart. Zij vraag; aan de gemeente een rente dragend voorschot van 220.009. B. en W. schrijven dat zij in be ginsel gaarne bereid zijn zuike plan nen te bevorderen, imus de zaak goed is opgezet. Daartoe in dit geval over te gaan, kunnen B. en YV. evenwel met in overweging geven, omdat het uQder- Lav.ge ptan met rijp is voor afdoe ning. B. en W. gronden dit op de volgen de overwegingen lo. liet houdt m wijziging van hei plan van uitbreiding, ter verkrijging van minder diepe bouwblokken dan daarop zijn ontworpen; 2o. de kade langs de Zornervaart is op net p.an voorgesteld op een breedte van 10 SA., terwijl het uitbreidings plan ecu breedte van minstens 12 M. eiselit 3o. hel blijkt niet dat met de uitga- I ven voor den kademuur eu da daar mede verband boudentle werken in de kostenraming voldoende rekening Ls gehouden 4o. de fundeering van de woningen is ontworpen op staal, terwijl hier eene heifundeering wordt vereischt 5o. dc keukens voldoen niet aan de afmetingen, bij de Bouwverordening voorgeschreven. Daarom geven B. en YV. in overwe ging het verzoek zooals het daar ligt aï te wijzen. B. en YV. stellen evenwel voor aan de vereeniging te berichten dat de ge meente genegen is om het bedoelde rijksvoorschot aan te vragen, zoo de woningen worden ontworpen in den geest van de bij het besluit behooren- de schetsontwerpen. Do heer NAGTZAAM heeft, toen lilj deze voorstellen kreeg, gezegd Ein delijk B. en W. heMien lang over deze zaak gedaan. Daaruit loidt spre ker af, dat B. en «leze voorstellen met tegenzin hebben behandeld. Het voorstel, om aan deze adressan ten te berichten, dat B. en YY'. wel een voorschot aan hel Rijk willen aanvragen, als men dc plannen ver andert, had men verléden jaar- al kunnen afhandelen. YY'unt toen is al in dezen zin door Bouw- en Woning toezicht geadviseerd Had men de züuk met e.-n juar laten liggen, dan was nu de zaak reeds geheel iu orde geweest. Spreker concludeert uit den gang van zaken, dat B. en W. niet voldoen de vallen liet arbeidersbelang bij dit vraagstuk. Spreker acht dit een zeer ernstige fout. Om deze plannen afgehandeld te krijgen, moet het bouwplan veranderd worden. Spreker vreest, dat een van de hoofdambtenaren d© wijziging van dit uitbreidingsplan niet in de bund zal werken. Deze heeft blijk gegeven, niet tot dezo plauuan te willen mede werken, althans er onverschillig voor te zijn. Daarop wil spreker nu reeds de aandacht vestigen. Spreker herinnert aan liet adres omtrent den woningnood, in 1912 im gediend. Daarover is nog niet ge- praeadviseerd. Daarom behoudt spre ker zich do vrijheid voor, om nu met omschreven voorstellen te komen. Do VOORZI TTER merkt op, dat er allerlei omstandigheden zijn geweest, die de zaak vertraagd hebben. Spreker betreurt liet, dat hier in openbare vergadering op een hoofd ambtenaar een blaam is geworpen, terwijl spreker Maandag aan den persoon, die dit ook aan den lieer Nagtzaam moet verteld hebben, toege zegd heeft, dat hij dezo zaak zou on derzoeken. Spreker keurt liet af, dat die persoon dit nu ook aan den heer Nagtzaam heett meegedeeld. De heer DE BREUK zegt, dat aan adressante officieus is gezegd, dat de ingediende plannen niet in orde wa ren. Zij had deze plannen dus kunnen vervangen door andore, gelijk ook door de andere adressante is ge schied, die daarom nu in deze zitting geholpen kunnen worden. De heer NAGTZAAM merkt op, dat hij niet begrijpt, waarom de zaak een jaar is blijven liggen. Dit is de fout. De architecten, dio dezo plannen hebben gemaakt, hebben te Amster dam, Utrecht enz. reeds dengelijke plannen uitgevoerd. Zij weten dus hoe het gaan moet. Ze hebben voor loopige plannen ingediend, om te we ten of men voorschot wilde verleenen, en accoord ging met do hoofdzaken van den bouw. Zoo deden zij het over al elders. De architect, die den voorzitter heeft ingelicht over den bedoelden hoofdambtenaar, heeft epr. niet in gelicht. Do heer DE BREUK zegt, dat hij den heer Nagtschuit (gelach) 6pr. komt op dit Nagtschuit, omdat de heer Nagtzaam B. en W. verwijt te zijn gekomen met de nachtschuit, ge zegd heeft, dat de adressante wist. wat haar te wachten slaat. Het Inge diende plan geen voorloopig, maar een compleet plan was. De heer NAGTZAAM zegt, dat aan de architecten, die met deze zaken wel bekend zijn zij hebben in alle deelon van het land dergelijke wo ningen voor arbeiders gebouwd gezegd is, dat het 't beste was, om don Raad principieel uitspraak te laten doen, om te voorkomen, dat on noodig werk zou gedaan worden. Daarop heeft de architect ver trouwd. Maar er is voortdurend met de zaak getalmd. De VOORZITTER zegt, dat er nog andere dingen te doen waren, clan dt/.e alleen Tiet voorstel van B. en W. wordt aangenomen. PUNT 18. D© m-eerderlieid van het College van B. en YV. stelt voor om eon verordening, regelende het toezicht op eet-, drink- en andere waren, vast te stellen, als in het ontwerp van de Rechtsgeleerde Commissie is vervat. Een minderheid van B. en YV. even wel kan zien met vorenstaande be schouwingen van de meerderheid niet vereenigèü. Zij verklaart te aeeien in de meerling van de Rechtsgeleerde Commissie, dat op de gronden, ont vouwd in het hierbij overgelegde schrijven van genuemue Commissie, de opneming vau gebruiksartikelen iu de onderwerpelijka verordening ont raden moet worden. Aan do verordening is het volgende ontleend Artikel 1 Van gemeentewege wordt toe/.iobt uitgeoefend op eet-, drink- en andere waren. Artikel 2 Onder verkoopen wordt voor toepassing dezer verordening ook verstaan u. ten koop aanbieden, afleveren, invoeren, vervoeren en in ruil geven li iu voorraad, ter lie waring, ter uitdeeling of ter verruiling voorhan den hebben. Artikel 3Aan keuring van ge meentewege zijn onderworpen lo. alle eet- en drinkwaren 2o. allo andere waren. Artikel 4 Het is (voor zoover daar tegen 'net reeds bij het wol-boek van su ufrecht is voorzien eu ouvermm- derd de ten aanzien van bijzondere waren vastgestelde bepalingen) verbo den te verkoopen lo. «et- en drinkwaren, die a. ondeugdelijk van samenstelling ziju, b. in ondeugdelijken toestund ver keer© n 3o. andero waren, die schadelijk voor de gezondheid zijn. Artikel 5Ieder, die eet- en drink waren verkoopt, is verplicht te zor gen, dat dit geschiede op zoodanige wijze zoowel ten opzichte van de plaats, waar, uls den persoon, door vvien, en dc hulpmiddelen, waarmede de verkoop plaats heeft dat daar door de waar niet geraakt in den toe stand, uls bedoeld het artikel 4. Artikel 0 leder, die waren als be deeld in artikel 1 verkoopt, is ver plicht aan lederen daartoe bevoegden ambtenaar op diens verlangen zon der uraleu dezo te vertooiren, en toe te laten, dat deze worden gekeurd eu geheel of gedeeltelijk ter keuring wor den medegenomen. Hem wordt, in dien hij den wensch daartoe te ken nen geeft, een verzegeld monster van do gekeurde of ter keuring medegeno men waren verstrekt. De deugdelijk oi onschadelijk be vonden waren worden hem in ver koopbaren toestand teruggegov en. Voor zoover dit niet mogelijk mocht zijn, wordt lo verkoopsv. aarde daar van aan hem vergoed. Artikel 7 Met de keuring eu liet onderzoek vau de waren, L-odoeid ui artikel 1, met do opsporing van over tredingen dezer verordening en met liet opmaken vau proces-verbaal des wege zijn ru liet bijzonder belas; de ambtenaren en beambten vau den keuringsdienst van voedingsmiddelen, enz. Met de opsporing der overtredin gen en liet opmaken van jrroces- verbaud zijn bovendien beiast do ure- naren der politie en allen, die door de bevoegde macht met liet toezicht op de openbare gezondheid zijn belast. Aan ai dezen wordt de last ver strekt lot handhaving vau de bepuirn-j gen dezer verordening, gebouwen, vaartuigen of erven ten allen tijde, zelfs tusschen zonsondergang en zonsopgung, binnen te treden, ook ondanks den wil der gebruikers, doch met inachtneming van de bepalingen der wet van 31 Augustus 1S53 '.Staats blad no. 83j. Artikel t> Deze verordening is niet toepasselijk op waren a. die niet voor den verkoop In het klein bmnen deze gemeente zijn be stemd b. waarvan de verkoop of het ge bruik bij wet of bijzondere verorde ning is geregeld. Artikel 9 Overtreding van ©enige bepaling der verordening wordt ge straft met een geldboete van ten hoog ste f 25 of hechtenis van ten hoogste zes dagen, voor zoover daartegen niet reeds bij eene wet of oenen aigomee- nen maatregel van bestuur oi eene provinciale verordening is voorzien. Verbeurdverklaring van do voorwer pen, waarmede de overtreding is ge pleegd, kan worden uii gesproken, veer zoover zij den veroordeelde toe- behóoren. De heer ANDREAE merkt op, dat de Rechtsgeleerde Commissie niet uit een juridisch oogpunt' is tegen deze verordeuiug, maar wel uit een practisch ocfgpunt, de verordening heeft vastgesteld op u'tnoodlging van B. en YV. Men legt een te zwaren last op de burgerij. Schoensmeer is b.v. genoemd. Maar er zijn ook andere artikelen. Waar is nu de grens? Do Commissie meende, dat men zich bepalen moest tot dc zaken ra kende eet- on drinkwaren. YVIe 't met de Commissie daarover eens is, kan stemmen tegen den titel der verordening. De heer KLEUNENBERG zegt. dal men de ingezetenen in het duister heeft gelaten omtrent de beteekenïs dezer zaak. 13 artikelen hebben de aandacht getrokken. Spreker wil die opsommen. Zij zijn: aardewerk (loodvergiftitging), behangsel (arseni cum), blik voor verpakking (lood), buigen voor water (lood), cap sules op zuur bevattende fleesehen lood), fluitjes en kinderspeelgoed lood), geëmaiil. pannen (lood. tin, zink), Iepels (lood), schoensmeer (Ar- nidobenzoë), soldeeretoffen voor in- nmakbussen (lood), verzilveringeinid- del (kwik), vliegenpapier (arsenicum), en vuurwerk (phosphorus). De heer Andreae zegt, dat de ju ridische commissie de burgerij niet voor moeilijkheden 6telde. Zij heeft daaraan geen schuld, daar zij slechts de verordening redigeerde, op ver langen van B. en YV. Den heer SLINGENBERG heeft de ze verordeniug bevreemd. Jaren gele den heeft men dezo zaak in de Ge zondheidscommissie behandeld. Daar achtte men die van te ver gaande strekking. Bij een onderhoud tus schen den directeur van den keu ringsdienst en den heer Loomeijer en sprheeft de Directeur de gebruiks artikelen laten vervallen. Daarom be vreemdt spr. het, dat nu die gebruiks artikelen weer in de verordening zijn opgenomen. Spr. stelt nu een amendement voor, om te bepalen, dat alleen onder de verordening vallen gêbruiKsartike- leu, die dienen voor de toebereiding van eet- en drinkwaren. De heer ANDEAE: Dan vallen er kookkachels ook onder. De VOORZITTER vindt het beter eerst den titel van de verordening in stemming te brengen. De heer KRUSEMAN, het voorstel van B. en YV. verdedigend tegen de drie commissie-beslissingen, brengt uit zijn ervaring als scheikundigo in herinnering, dat vgle menschun vroe ger leden aan ouwelzijn, sleepende zi :kten, veroorzaakt door groen ge kleurde gordijnen. In dien tijd werden de verfstoffen voor di egoruijnen uit koper en ratiekruid bereid, in de gioene gordijnen vund men zelfs 60 pCt. ratiekruid in de kleurstof. Spreker heeft er vele onderzocht en toen men het vergif constateerde, werden at die gordijnen opgeruimd, ofschoon men die eerst gaarne nam, daar z© geen licht doorlieten. Lenigen tijd later kwamen de bont gekleurde cretonnes in de mode. Ook die bevatten in de kleurstof arseni cum. YY'il men nu dergelijke gebruiksar tikelen uitschakelen? Ook de vroegere tinnen en vertind koperen pannen waren gevaartijk en onlangs nam Haar lems Dagblad nog een stukje op vau Dr. Ringeling, die waarschuwde tegen herstelling van gegalvaniseerde pannen mei schadelijke soldeerstot- len. Voor dwaze toepassing der verorde ning hoeft men niet te vreezen. Er staat een verstandig mensch aan het hoofd van den keuringsdienst. Hij zaï dus niet reu geheel ameubleineui in be-=lag nemen. Eén voorwerp is vol doende Bovendien deze keuring kost geen cent! Alles kan onderzocht wor-| den in het laboratorium van den keu ringsdienst. Den Haag, Zaandam, Schiedam, Vclsen, Den Bosch, enz heb ben keuring van gebruiksartikelen. Middelburg, Arnhem en vele andere hebben verordeningen, die sprescn van waren. Spreker heeft zoo 19 gemeenten na gegaan. YVaar al die gemeenten het met spie<:er eens zijn, slaat spr. sterk te gen de commissie. ingekomen is de straks vermelde motie-Sl ingen berg. De VOORZITTER merkt op, dat het gevaar voor overdreven toepassing der verordening denkbeeldig is. Men zal den directeur niet ais een furie zien rondwaren om alles leeg te ha- jen. Met andere verordeningen is men toen nog niet zoo bevreesd. YYeet men wel, dat men eiken nacht bloot slaat aan een bezoek van Bouw- en Woningtoezicht, dat het recht beert te constateeren, of er niet te veel nteusclien iu een. kamer slapen? (Ge lach.) De heer ANDREAE wijst er op, dat hij dit het ergste vindt, dat uien de menschen stiaft, als zij dergelijke strafbare zaken in hun bezit hebben. Anders was het, als men de keuring zóó inrichtte, dat de ingezetenen kon den laten keuren, maar niet dat de gemeente ailes gaat keuren De VOORZITTER merkt neg eens op, dat men moet vertrouwen op een verstandige toepassing. Dat ondervond spr zelf onlangs, toen hij te Leiden op de kleine steen tjes fietste, lltl was niet door borden aangegeven, maar stond in de poli- tie-verordening, gelijk 6pr. van zijn ambtgenoot hoorde. De agent van politie trad nu ver standig op tn verzocht 6pr, af te stappen, maar bekeurde hem niet. (Gelach.) De heer BREGONJE vraagt of de keuringsdienst de ingezetenen niet zou kunnen waarschuwen tegen scha delijke gebruiksartikelen. Dat geeft meer dan het maken eener verorde ning, die niet iedereen in handen krijgt. Het voorstel van B. en YV. (de titel) wordt nu verworpen met 16 te gen 13 stemmen. Vóór stemmen de heerenVan den Berg, De Breuk, Kruseman, Tim mer, Van Rossum, Schram, Natgt- zaarn, Hulswit, Jonckbloedt, Bregon je, Bruch, Merens en Poppe. De heer SLINGENBERG merkt nog ©er.s op, dat zijn voorstel slechts s'.rekt am die gebruiksartikelen te laten keuren, die niet eet- en drinkwaren in aanraking kómen. De heer SLINGENBERG zegt., dat zijn voorstel slechts strekt, om in liet algemeen aan te geven, dai hij wil doen keuren eet- en drinkwaren en de gebruiksartikelen, die daarmee in aanraking komen. De heer KRUSEMAN Maar dan is het behangsel er niet bij. De VOORZITTER En ook niet de groene gordijnen I (Gelach.) Dc motic-Slingenberg wordt nu a a n g e n om e n met drie stemmen tegen, die van de heeren Heerkens Thijssen, Lasschuit en Y'isser. PUNT 19. B. en YV. stellen voor de YVed. E. A. d© Wilde—A. S. Duys vrijstelling te verleenen van art. IU sub. 2a. der Bouwverordening voor T bouwen van een teckenato'ier op een terrein, gelegen achter een tfercee! aan de Schouwtjealaan no. 25, Kad. Sectie 1 N'o. 1657 te Haarlem. Aldus wordt besloten. PUNT 20. B. en YV. stellen voor, om hen te machtigen, de door de Nedmland- sche Bell Telephoon Maatschappij ge vraagde vergunning, om een kabel te loggen in het noordelijk voetpad van de Klev-rlann onder Bloenvndaa], onder door lie.i tc stollen voorwaar den to verleenen. Aldus wordt besloten. PUNT 21. B. en YY'. 6tellen voor aar. do regce- ring wederom ontheffing ie vragen van de verplichting tot het opriclnea van een burgerdagschool. Wordt goedgekeurd. PUNT 22. De Gymnastiekvereniging Sparta vraagt vergunning, om van dc groote zaal van den Doelen in plants van op Donderdag- en Zaterdagavond te mo gen gebruik maken op Manmtne- en Donderdagavond. Daar de gymnastiek- en scheru)- vereeniging Concurdia op Maandag en Vrijdagavond de zaal gebruikt is dit niet mogelijk. B. en YV. adviseeren daarom af wijzend. Aldus wordt besloten. PUNT 23. De Rechtskundige Coiumiasie biedt den Raad, in verhand met het besluit van 18 December 1912, genome n in verband met het arrest van den lloo- - gen Raad, (Ld. 13 Mei, het ontwerp I eener verordening tot wijziging van 'die op de markten te Haanem aan. Die wijziging zai ook Legemceuio- uion aan het verzoek van dc Tuin bouw ens vereeniging „Ons Be mugte Santpoort, om op de groen ten markt aardbeien te mogen verhandelen. Deze gewijzigde statuten zullen als volgt luiden: „De visclunarkt wordt dagelijks ge houden behalve des Zondags, den Nieuwjaarsdag, den Sen Paa*«tid.)gr den Hemelvaartsdag, den 2eu Pink sterdag en ile beide Kerstdagen. Do markt voor groenten en vruch ten wordt dagelijks genouden, behal ve des Zaterdags en Zondags eu Je feestdagen in de vorige wijziging ver meld. Zij vangt aan ui de maanden April tol en met October op Maandag en Donderdag des morgens te 6 uur, op Dinsdag, Woensdag en Vrijdag des morgens te 9 uur, terwijl zij voor aardbeien in de maanden Juni en Juli aanvangt des morgens te 5 uur. Zij eindigt in de genoemde maan den des namiddags te 4 uur. YVanne-er één der in arU. 7, 8, 11 ec 12 vastgestelde marktdagen samen vallen met den Nieuwjaarsdag, den 2en Paaschdag den 2en Pinksterdag of één der beide Kerstdagen, wordt deze marktdag gehouden op den eerst volgende» dag. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkond:tr"»£r. De heer BRUCH vranet of een spoe dige behandeling mogelijk is ,'iin het adres van liet veranderen van de uren der groentemarkt. De VOORZITTER zegt. dat ingeko men is het rapport van de Kamer van Koophandel. Deze zaak is niet gekop peld aan de aanhangige, omdat dan de aardbeien ri1^ zouden zijn vóór de zaak was afgehandeld. (Gelach De heer VAN DE KAMP vindt wel hel uur vau de markt, maar niet de plaats. De VOORZITTER- Wat is in de verordening bepaald. Dit is maar het deel der verordening dat gewijzigd werd. Dc heer ELFFERS wil andere uren van de openstelling der markt. De VOORZITTER merkt op, dat de heer Elffurs in de war is met de markt, die Mr. Bruch bedoelde. Daar over wordt later beslist, nu niet. Het voorstel van B. en YV. wordt aangenomen. PUNT 24. Door de heeren Nagtzaam, Poppe, Van de Kamp en De Braai, is in Oc tober LL een motio ingediend, waar in op grond, dat de grondslag voor een behoorlijken rechtstoestand van ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente een goede rechtspraak is. en dat deze liet best is gewaar borgd by het bestaan van een Scheids gerecht, wordt voorgesteld over ie gaan tot de instelling van eeu Scheids gerecht en aan een Commissie van 5 raadsleden op te dragon bepalingen te ontwerpen, waarin la-ak en be voegdheid vau het Scheidsgerecht nu der zijn omschreven. B. eu YY'. adviseeren de motie Nugv zaain niet aan te nemen. Do heer NAGTZAAM zet uiteen, dat het noodig is voor een goede rechts positie. ii.it hij ontstaan van geschil len bestaul een beslissend lichaam, dat onpartijdig eu deskundig is. Zijn B. en YY' onpartijdig? Zij meenen natuurlijk van wel Maar da: is niet voldoende Ook de justiciabo- len moeien overtuigd zijn, dat B e» YV onpartijdig zijn. Spr gelooft, üat :u- dier B. en YV. beslis*:: g rullen moeten geven tegenovergesteld au het advies van den hoofdambtenaar, zij zullen vreezen de verhouding tus schen hoofdambtenaar on arbeiders te kort te doen. B. en \Y'. zullen dus niet onpartijdig zijn, ook niet. ruda: zij partij zijn B. en YY'. zeggen, dat niet zij maar do gemeente, die ztj verte gen v.ooi'digeh, purti; zijn. Maar zij vertegenwoordigen de gemeente tegen over het personeel en zijn dus wel par'.ii. B. en YV. zijn ook niet deskundig; niet deskundig in dezen zin, dat zij geeu persoonlijke ervaring hebben van het arbeidersleven. Men moet lichamen met beslissings recht voor geschillen hebben, waar in menschen z::ten uit de kringen der arbeiders zelf. B. eu YV. acht spr. dus niet deskun. dig in dit opzicht. Men heeft te Haarlem een Commis sie van advies. Maar die Ls veel slechter dan eer. scheidsgerecht- Spr. beroept zich hierbij op Minister TmiiK Ai* ts Amsterdam zelf in

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 11