Haarlems Dagblad DERDE BLAD Donderdag 28 Hei 1914 Nabetrachting ran den Gemeenteraad. Het merkwaardig optimisme ten- opzichte van 'sRaads uithoudingsver mogen, dat de voorzitter pleegt te, bezitten hij het samenstellen van lange agenda s met veel gewichtige punten, is Woensdagmiddag schitterend in het gelijk gesteld. In een zitting, die vijf uur in be slag nam, werkte dc Raad zich door «en agenda van negen-en-twintig punten, waarvan er vier tot de groote zaken behooren en de rest nog stof to over gnf tot het maken van uitgebrci de opmerkingen. Niets is aangehoudenalles afge handeld. Maar de vraaig mag rijzen, of het op den duur goed gezien zal zijn, met groote tusschenpoozen ver gaderend, hel geschiedt nu eiken keer om de drie weken, inplaats van om de veertien dagen dergelijk© overdadige agenda's, als gisteren, aan den Raad voor t© zetten. Misschien werkt het in een opzicht goed, n.l. dat men dubbel voorzichtig is, bij zulk een zware puntcnlijst, met onnoodig spreken. Inderdaad maakte in dat opzicht de vergadering van Woensdag een zeer gunstigen indruk. Men kon het bij elk belangrijk punt waarnemen, dat partij en wederpartij in een zaak telkens slechts door één of een paar sprekers vertegenwoor digd werden. Dat bracht het debat op een hooger peil. Want bijna niets werkt zoo verzwakkend op een be raadslaging, als het herhalen vaak dan nog op minder belangrijke wijze van hetgeen door een geest- venvan t-ad hoe reeds goed is gezegd. Er zijn veel belangrijke punten be handeld, rnerkte ik op, maar als men revue houdt, heeft de agenda veel van een slagveld. Aan het eind van 't woordgevecht, dat beraadslaging heet, zijn vele neergeveld en ons Raads- verslag heeft dan ook veel overeen komst met een doodenlijst, die na den slag gepubliceerd wordt. Gesneuveld is het voorstel van B. en W., om een keuringsdienst in te stellen, niet alleen voor spijzen an dranken, maar ook voor alle gebruiks artikelen Gesneuveld is mede liet voorstel van fl. en W., 0111 de pensioenregeling van het personeel der Noord-Zuidhollar.d- sche tram goed te keuren. Gesneuveld is in de derde plaats des heeren Naglzaams voorstel om een scheidsgerecht in te voeren. Gewond is een subsidie-aanvraag van B. en W. voor de meubilecring van het nieuwe schoolgebouw aan de Zijlvest, waar B. en W, voor 1700 nieuwe leekentafels wilden hebben, welke uiigaaf de Raad met den heer Lassehuit en de Commissie van Open bare werken onnoodig vond, omdat de oude tafels nog wel opgeknapt kunnen worden. Na dat appèl na den slag kunnen we de duodsoorzaken nader beschou wen. Het door de Directie der Noord- Zuidhullandsche tram opgestelde re glement voor de pensionneering voor naar personeel, lokte een fel verzet uit, voornamelijk van de zijde van de heeren Van de Kamp, Slingenberg en Poppc. Alen vond het reglement slecht en somde de gebreken opNiet wordt gezorgd voor weduwen en weezen; wie minder dan tien jaar in dienst is, krijgt, bij een ongeluk, geen invalidi teitspensioen de tramdirectie bekos tigt niet zelf alleen de kosten van 't pensioen, doch heft premie het 'nva- liditeitepensioen is afhankelijk van het aantal dienst ja ren, waardoor Ie mand die niet heel lang in betrekking ls, slechts een gerinig invalidite-tspen eioen krijgt; de inkoopsom voor de genen, die na hun 30ste jaar ar.n de tram komen, is te hoog en moet in eens betaald worden. Men ziet, een respectabel lijstje van grieven en dit waren nog alleen maar de voornaamste, zooals de heeren Slingenberg en Poppe meedeelden. Den grond van al deze bezwaren vond do oppositie in art. 41 van de voor waarden, waarop aan de maatschap- pij de cuncessie voor de tramlijnen door de stad is verleend. Daarin wordt bepaald, dal de maat- jschappij o.m. moet zorgen voor een pensioenregeling voor het personeel in vasten dienst der maatschappij en (of rnaar?) dat die pensioenregeling niet bc/warender mag zijn voor ae maaischappij, dan de pensioenrege ling, die de gemeente op het oogen blik van het concessie-verleen en btzat vuor haar eigen arbeiders. Aan ditzelfde artikel ontloenden D. en W. hun bestrijding van het stand punt der oppositie. Do eerste alinea van bet artikel spreekt alleen van pensionneering van liet poisoned In vasten dienst, rede neerden zij. Welnu, de vrouwen en kinderen kan men moeilijk rekenen te behooren tot hot „in vasten dienst zijnd personeel der tram", dus kan men voor hen geen pensioensaanspra ken laten gelden. Al is het ook wen- schelijk, zoide men van do tafel van B. en W., men heeft dit vorzuimd in do concessie-voorwaarden te zet ten, wat den heer Modoode opmerking ontlokte, dat bij de vaststelling van de concessie-voorwaarden niemand de bedoeling had gehad, om ook wedu wen- en weezen-pensioen te oiscr.en. De heer Modoo betoogde hierbij nog, dat het nu ook niet meer aangaat dit te vergen, omdat bij dergelijke geld- koslende dingen rekening gehouden moet worden met het bedrijf en men zulke invloedrijke posten niet maar zoo in eer. bedrijfsiekening brengen kan, terwijl het bedrijf al aan den gang is. Dergelijke dingen moet men weten vóór men een bedrijf in exploitatie gaat brengen en de directie heeft daarmee vooruit geen rekening kun nen houden. De voorzitter voegde hieraan toe, dat de cluasuleniet. bezwarender dan de eigen pensioensverordening niet mag opgevat worden als een grens waartoe men de eischen mag opdrijven, maar meer een bescher mende bepaling voor de maatschap pij, cm te zongen, dat de ejschcn daar beneden blijven. De heer Slingenberg was het met deze redeneeringen sterk oreens. Hij achtte voornamelijk het ontbreken van een pensioen voor weduwen en weezen een groot bezwaar er. had zelfs liever gewild, dat het ouderdomspen sioen ontbrak, dan dat de weduwen- en weezen-verzorging achterwege bleef. Als men zich voorts beriep op do goedkeuring door den Minister van het pensiocnreglcment der HoJland- sche Spoor, dat parallel ioapt met de pensioenregeling der tram, dan ver gat men juist, dat de regcln g hij de Ilollandsche Spoor wel de verzor ging van weduwen en weezen kent. Het slot was, dal de Raad met groote meerderheid (er waren slechts drie stemmen voor) de aangebeden pensioenregeling verw:erp. Men vond d>e dus niet voldoende. Maar de wenschen van den heer Slingenberg vond men rok te ver gaande, waarom eveneens diens mo tie verworpen werd. Het is nu aan de Maatschappij, om te komen met een nieuwe regeling. De vergunning voor de nieuwe lijn naar Overveen, die, naar we mee deelden, omstreeks 15 Juni zal ge opend worden, werd nu slechts voor zes maanden verleend. Voor dien iijd moet de pensioenre-1 gelingszaak in orde zijn. Dc ontworpen keuringsdienst voor alle ver- en gebruiks-artikelen, achtte de Raad van te uitgebreide öirekk.'ng. Dat voorwerpen, als schoensmeer, kookkachels, meubelen en wai niet al zouden moeten gekeurd woiden en vooral, dat de ingezetenen gestraft zouden kunnen worden, ais de artike len in hun bezit gevonden, schadelijk voor de gezondheid waren, vond men te erg. De heer Kruseman hield een cause rie over gordijnen, die men vroeger had gehad, maar die met zwaar ver giftige kleurstoffen waren geverfd en over schadelijk kookgerei, waarvan de menschen ziek waren geworden en welke ziekte verdwenen, toen men gordijnen, potten en pannen nad weg gedaan. De Raad kwam niet onder den gc- wenschten indruk en verw'trp het voorstel van B. en W. ir. zijn verre strekking. De heer Slingenberg uitte zijn ver wondering er over, dat de directeur van den keuringsdienst, na overleg de gebruiksartikelen had laten uitvallen, doch dat deze thans weer ia do voorgestelde verordening waren opge nomen. Hadden B. en W. dii tegen den zin van den directeur gedaan? in formeerde hij. Maar hij kreeg daarop geen antwoord. Op initiatief van den heer Slingen berg werden nu door den Raad Je lij nen voor een nieuwe verordening aan gegeven. Deze zal dan strekken, om te doen keuren eet- en drinkwaren en van de gebruiksartikelen alleen die, welke bij de bereiding van spijs en drank met deze stoffen in aanraking komen. Het scheidsgerecht verwierf een be langrijke minderheid, n.l. 13 van de 29 stemmen. De heer Nagtzaam trad als verdediger op, daarin bijgestaan door Mr. Bruch, de voorzitter als be strijder, te zamen mei Mr. Heerkens Thïjssen. Veel nieuwe punten weiden niet in liet licht gesteld en dit te vergen van een dergolijk onderwerp, zou ook wel wat te veel verlangd zijn. Soms werd het een grappig wooid-tournuoi, als de heer Nagtzaam de Gemeente Haar lem, voorstelde als paladijn van het recht, dat door invoering van het scheidsgerecht aangerand is door dertien van de vijftien Nodeiiaudsche gemeenten en doorde Rageering, die er niet aan denkt deze rechtsver krachting te stuiten. Ook toen de Burgemeester B. en W. met een scheidsgerecht vergeleek bij een huievrouw, die haar huishouden (de gemeente) besturen moet, maar niets te zeggen heeft over haar dienstbode (het personeel der gemeente). Als u die dame eens tegen komt, noodigde de Burgemeester uit, toe stel me haar dan eens voor, want zulk een huisvrouw zou ik graag lee- ren kennen. Noch de heer Nagtzaam, noch de heer Bruch konden den voorzitter aan het adres van zulk een dame hel pen, maar de laatste wel aan een adres van een maatschappij, die pre cies zoo doet als de misschien on vindbare dame, n.l. de Ilollandscli^ Spoor die de geschillen met haar per soneel niet zelf beslecht in hoogste in stantie, maar dit door een Commissie van Beroep laat doen. De woningbouwvoorstellcn zijn er doorgegaan, als zij voorgesteld zijn. Mr. Slingenberg teekende een lijn uil, waarlangs de leniging van den woningnood zal moeten gaan- voor schot om te bouwen, maar ook sub sidie om het huren der woningen voor minvermogenden mogelijk te maken. Hij en de lieer Nagtzaam uitten klachten over het nog steeds uitblij ven van de prae-adviezen over inge diende voorstellen van adressen inza ke bestrijding van het woninggebrek. De heer Nagtzaam trok er te velde tegen, dat B. en W. niet eerder had den te kennen gegeven aau de Coö peratieve Woningbouw vereeniging voor Gemeente-personeel, dat haar plannen moesten veranderd worden. Dan hadden die nu reeds gewijzigd kunnen zijn en vandaag reeds be krachtiging hebben gekregen. Dc heer De Brebk antwoordde, dat dit officieus wel geselned was, even zoo als met de „Stichting', die den wenk ter harte genomen had, waar door zij nu reeds haar plannen had goedgekeurd gekregen. Do heer Nagtzaam had een anderen indruk van de zaak opgedaan cn sprak van tegenwerking van een hoofdambtenaar. De Voorzitter betreurde deze laatste opmerking, omdat deze beschuldi ging bij hern reeds was ingebracht en onderzocht zou worden. Die de be schuldiging aan den heer Nagtzaam overbracht, had dit niet moeien doen, na sprekers toezegging van een on derzoelt. De heer Nagtzaam verklaarde ech ter, dat hij de inededeeling van een ander had, dan de Burgemeester be doelde. Er is nogal gelachen in den Raad Woensdagmiddag. Ik sluit dus iret een laclihoekje. We hoorden den Burgemeester ver tellen, dat hij onlangs de Leidsche Politieverordening had overtrade'!, door in de Sleutelstad op de kleine steentjes te fietsen en dat hij het tactvol van den agent van poiiiie had gevonden, dat die hem niet bekeurde, maar alleen op zijn overtreding wees; tactvol, omdat dit verbod alleen in de politieverordening stond en u-et op straat was aangegeven. De heer De Breuk vond een combi natie-woord uit, waarin hij d.e namen van de heeren Nagtzaam en Lassehuit vereenigde. Hij noemde deze combi natie Nagtschuit, maar hij iedde er zich wel aardig uit, door te zeg gei;, dat hij den heer Nagtzaam al dus, bij vergissing aansprak, omuat die B. en W. had beschuldigd te komen met do nachtschuit. JAC. C. M. Jr. Lcttsrcn en Kunst Boeken. Wij ontvingen van do Ilollandia- drukkerij No. 7 van de eerste eerie van „Onze Koloniënonder redactie van R. A. van Sandick, c.i., en vin den daarin behandeld: Denkbeelden der inlanders van onzen Indischen Archipel omtrent het ontslaan van ziekten, dour Dr. J. P. Kleiweg de Zwaan Verschenen is de zesde jaargamg van Mojk's geïllustreerde Hotel- en Pcnsiongids voor Nederland, bechrij- vendo meer dan 500 plaatsen met hunne bezienswaardigheden en daar op betrekking hebbende bijzonderhe den met bijdrage: Naar den Triese- lenberg bij Hatluni; daaraan Ls toe gevoegd een lijst van aanbevelens waardige hotels en pensions. Het tijdschrift: Wetenschappelijke Bladen behandelde Geschiedenis, Maatschappelijke belangen, Natuur wetenschappen en Letterkunde, be val ui de 5e aflevering (Mei 1914) de volgende onderwerpen: De alcohol m den Balkan Oorlof, nieuwe overwin ningcu der speeti aalanalyse, Vilh- jaimar Stefan&soue verblijf onder dc Eskimos. De zoogenaamde aauleg voor wiskunde, Kadinaul llanipolla, de Kringloop der Stikstof, de wissel werking tusschen den kunstenaar en de gemeenschap, het syndicalisme In Engeland, Korte meededeelingeu en nieuw uitgekomen boeken. Uitgever is do firma U. D. Tjeenk Willink. Du dierenwereld van Jnsulinde. Wij ontvingen afl. 2 van bovenge noemd tijdschrift. Behandeld worden veto kleinere buideldieren, waaronder aau de Koeskoesen een vrij groote plaats wordt gegeven. Uit zenuw- en zielc-ieven. iloilancba Drukkerij. No. 6 van de derde serie „llit zenuw en ziel eleven' is geschreven door don heer J. M. Rei trema, lo geneesheer H'ijkö krankzinnigengesticht ie Me- dembïik, en bcliandelt: Misdadige krankzinnigen en hunne verpleging. Klassiek letterkundig Panthéon. Verschenen bij den uitgever W. J. Thieme Co. zijn Potgieter's bekende novellen „Kanna" en „Blauwbes, Blauwbes!", met aarateekeningen van Th. J. Boeman. Het aardige, niet diure boekje zal zijn weg wel vinden. Examenopgaven voor de acte L. O. In dit boekjo zijn de opgaven van de vakken van hot schriftelijk gedeel te van hel examen L O. van de laatste 4 jaar over geheel Nederland verza meld. Als studiemateriaal kan hei om zijn alzijd igheid goeden dienst bow ij- zen. In liet Leerboek voornamelijk ten dienste van gyinnastiekleo-raars, de Beginselen der Anatomie van het be wegingsapparaat", door J. H. O Reys, directeur aan do kweekschool voor gymnastiek, te. 's-Gravenhage, wordit het skelet en de leer dor spie ren zeer uitvoerig behandeld. Ons schijnt hot werk, waaraan moeite noch kosten zijn gespaard, ook al on: de eenvoudige, heldere manier waar op do stof behandeld wordt, oen ideaal leerboek toe. Vele illustraties verduidelijken de tekst uitgever is de firma W. J. Thieane Co., te Zutfen. Vragen en antwoorden voor het examen in vak J. Uitgave W. J. Th;o- n ie Co. Do heer J. E. II. Jonkers geeft in dit boekje, dat tot het examen in de Vrije- en Ordeoefumngen van de gym nastlick (vak J) voorbereidt, den can didaten een mooie gelegenheid, ducli tig aan het repeleeren te gaan. DE HEER EN MEVR. VERKADE NAAR INDIë. Men meldt ons uit Den Haag: Dinsdagmiddag zijn de heer en me vrouw Verkade te 4.22 van het Staats- spoorstution naar Genua vertrokken, om zich daar voor hun tournée in Jndic in te schepen. Met hen mede- gingen do decoiateur der „Haghe- spslers". de heer Chr. Lebeau, en de looncelmeester Piet Gee ris. Op liet perron waren verschillende vrienden om hun een hartelijk tot weerziens toe to roepen üit de Omstreken DE SPOORLIJNEN IN DE HAAR LEMMERMEER. De raming der kosten dezer lijnen was ƒ6.441.000. Thans blijkt uit een schrijven aan de Tweede Kamer, dat deze kosten vermoedelijk 5 1/2 milli- oen gulden meer zullen bedragen. Dit meerdere komt geheel ten laste der maatschappij. Gemengd Nieuws KATWIJK. Naar 't Hbld. verneemt zal dr. De jVLsscr definitief de candidaat der <£rië coalitiepartijen zijn. OVERREDEN. Hel negenjarig zoontje van den po- lïtie-agent Bliek te Breda sprong Woensdagmiddag op den voorsten wagen van de Zuid-Nederlandsche stoomtram, toen deze den Princen- haagsclien weg passeerde. Hel kind viel cr af en werd door do volgende wagens overreden en onmiddellijk ge dood. NOODLOTTIGE BRAND. Gisterenavond is te Groesbeek de woning met bakkerij en winkel van J. Hombergen geheel afgebrand. Twee meisjes resp. van 5 en 3 jaar kwamen in de vlammen om. Oorzaak onbe kend. DE RAMP DER „TITANIC". Het vonnis, dat het Suprime Gom t inzake de eischen lot schadeloosstel ling togen <lo Oceanic Navigation Company ingesteld, geveld heeft heeft practise h de beleokenis, dat de personen, die bij de ranvp der „Tita nic' bloedverwanten of eigendommen verloren hebben, door bemiddeling van Amerika an sehe gerechtshoven geen schadevergoeding kunnen krij gen. Het gerechtshof besliste, dat ds aansprakelijkheid van de Oceanic Navigation Comjiany volgens de wet van 1881 slechts beperkt was tot de waarde der geborgen goederen en het vracht- en pusragiersgeld ontvangen qp de laatste reis <l©r „Titanic" en deze bedragen, beloopen totaal 218,400 gulden zoo meldt de 'Te!. EEN VERMAKELIJKE STRIJD. U.t de telegrammen wee', men, ilat dr Rerghausen, de lijfarts van den vorst van Albanië, zijn ontslag heeft genomen en naar Duitschlaud terug- koert. Dit ontslag is een gevolg van geschillen me. den hofmaarschalk van den vorst, majoor Von Trotiia. Vermakelijk is hetgeen een corres pondent van de Voss. Ztg. omtrent d.t Jiofconflict vertelt Een strijd tus schen twee hofdignitarissen om den voorrang, onbeteehenend b j de zoo belangrijke gebeurtend^en, die thans in Albanië .plaats grijpen, maar ken schetsend voor den geest in de onmid dellijke omgeving van den voirat, die bij de zware taak die op hem rust ze ker wel andere mannen mocht verlan gen, dan deze hovelingen, d!e terwij! zooveel op liet spel stond met allerlei kleine kibbelarijen hun tijd verbeuzel den. En teekenend is het verhaal ook vodli do toestanden aan het hof van don nieuwen vorst in zoo primitieve omgeving. Hofmaarschalk en hofarts konden het niet met elkander vinden. Reeds op res naar Albanië, op luet schip dat beiden overbracht, brak het eerste conflict uit. ür. Bergliauseu reisde in gezelschap van een vriend, dien hij als „hofapoüieker" van Zijne Hoog heid don vorst van Albanië voorstelde Dezo waardigheid had de dokter zijn vriend eigenmachtig verleend. De hofmaarschalk hoorde dat en maakte zijn aanmerkingen. Een hofapotheker bestond niet, kon niet bestaan als hij, de hofmaarschalk, daar niets van wist. cn de hofarts moest zijn grappen maai- achterwege laten. Maar dc hof maarschalk had den hofarts onder schat, deze voelde zich volstrekt niet minder dan een hofmaarschalk en ver klaarde, dat hij rich door dezen niets had laten te zeggen. Dat gaf al dadelijk een onvriende lijke vei houding. En dat wei d er niet beter op toen men in Durazzo aan kwam. De hofmaarschalk installeerde zich in het paleis te midden van don verhuisboel. Do hofarts nam zijn in trek in een bijgebouw, in welks onder verdieping de vier bof pa arden en twee hofkoeten voorloopig waren on dergebracht. Nauw el ijk bevond zich de hofarts hier of de patiënten stroomden toe Dag en nacht was er werk. De hofarts begaf zicli naar den hofmaarschalk en verlangde, dat hom spoedig een ambulance zou worden ingericht. De bof maarschalk zette groote oogen op. Wat drommel, hij was naar Durazzo gekomen om het paleis in te richten, voorloopig had hij nergens anders oogen of ooren voor. Dut was oonllict nummer twee. Dr. Berghausen echter liet zich niet afschrikken, den volgenden dag ver langde hij een badkamer "voor zijn zieken. Die haast was nu wel met ge heel gerechtvaardigd. Nu de inwoners van Durazzo zich steeds zonder had- kuijien hadden v.eten te behelpen, konden zc zeker ook nog wel een paar maanden wachten. Geschoolde arbei ders |em. hand werklieden waren schaars in het paleis, die er waren hadden de lianc'en vol werk. De hof maarschalk verklaarde geen manne tje te kunnen irussec. Zijn Hoogheid, de vorst, heeft mij bevolen de zieken te genezen! zeide de hofarts. Zijn Hoogheid, mijn vorst, beval mij zijn paleis in orde te maken! zeide de hofmaarschalk, Het paleis wel, antwoordde de hof arts, maai' niet de paardenstallen; de paaiden kunnen wachten, do nien- sclien niet Wat? sloof dc hofmaarschalk op; de paarden die wel 30.000 Mark kosten., zijn yooi mij van meer belang dan uw menechen! Die onhandige uitlating werd door getuigen gehoord. En binnen een uur kende heel Durazzo liaar. En de eerste hofpraatjes waren ïn omloop, eer het hof nog aanwezig was. Dan vertelt do correspondent hoe weer een nieuw conflict ontstond, om dat de hofarts we'gerdc l© eten aan do tafel, waai- met den hofmaarschalk verschil ten dié beambten, ingenieurs, e. a. den maaltijd gebruikten. Hij wilde alleen bediend worden in zijn woning. Dat deed den hofmaarschalk, over zooveel gractschheid veront waardigd, uit zijn vel springen. Ook dit geschil werd algemeen bekend. En de Europeanen in purazzo waren zeer ontstemd. Hoe moesten de Alba- nceaen zoo iets wel opnemen. En de schrijver in de Voss. Ztg. trad op verzoek van den beheerder van het Oo&tenrijksche consulaat a's vrede stichter op, mot den architect, die het paleis inrichtte. Een verzoening! kwam ot stand en ten bewijze hier van lieten de beide hofdigintanssen zich zelfs kieken, al nam veiligheids halve de architect dan ook bij dio ge legenheid tussclien beiden plaats. Dat alles geschiedde toen nocli hof arts, noch hofmaarschalk hun.unifor men droegen. Toen echter de unifor men kwamen, begon bet spelletje op nieuw. Wie een hof uniform draagt voe t zich en beide heeren voelden zich nu nog meer dan vroeger. Do hofarts stapte vroolijk rond cn verklaarde ieder die het hooreu wil de: Na Zijn Hoogheid den vorst en na Zijn Excellentie den pasja (be doeld was Essad) ben ik de hoogste officier van het Albanecsche leger En hij sloeg daarbij op zijn degen. De liofmaarsclialk omgaf zich met een atmosfeer van ongenaakbare waaidighcid en hooglieid. In één woord: het hof was geïnstalleerd. De hofarts st reefde naai- de opperste lei - dong van den geneeskundigen dienst in Albanië. De hofmaarschalk zag zich reeds in het verschiet als do eeraio dignitaris aan een koningshui, want liet was natuurlijk slechts een quaestie van tijd, dat de vorst koning zou worden. Reeds nu kregen zij, die op audiëntie gingen, vooral de da mes die bij de vorstin ter audiiënlio werden toegelaten op do vraag, welke titulatuur zij moesten gein uilten, ten antwoord van adjudanten of hofda mes: „Majesteit" hoort men gaarne. Er knaagde echter een worm aan bet hart van den hofarts. Aan tafel bij „Hunne Majesteiten" zaten slechts do hofmaarschalk Von Trotiia :u de particuliere secretaris van den torst, mr. Armstrong aan. De hofarts, dr. Borghausen, bleef op zijn kamer. Wilt go niet aan do bediendentafel eten, dan ook niet aan de hoftufel! Overigens werd de hofarts door de „allerhöchste Ilerrsdiaften" ook wei nig gerespecteerd, een bediende meer of minder, basta! Dat komt er van als men: „allerhöchste Herraeliaften' heeft, <lie gelukkig erg gezond zijn. En de hofmaarschalk was en bleef zijn superieur lot de hofarts besloot, den hofmaarschalk, het paleis, d-ai vorst en het geheel© Durazzo, dat hij drie maanden geleden met zoo veel hoop was binnengetrokken, den rug toe u> keeren. Zoo is de bom gesprongen! Pers-Overzicht DE OPDRACHT AAN DEN HEER VAN KOL. 't „Algemeen Handelsblad" schrijft: Uit hut antwoord der Regeering aan deu heer Van Vlijmen blijkt thans officieel, dat de bekendo regccrings- opdracht aan den heer Van Kol is verleend niet door do Indische, maar door de Ncderlandsche regeering, tij het ook in overleg met den Gouver neur-Generaal. Wij herinneren er aan dat op 15 April dat wil zeggen op den dag waarop dc heer Van Kol vol gens „Het Volk'' naar Japan vertrok de secietaris-generaul van koloniën ons verklaarde, dat hem ook na na dere informaties niets bekend was van een regceringsopdracht aan ge noemd en afgevaardigde. Bovendien hebben wij zeer goede redenen om aan te nemen, dat ook do minister raad niet in deze zaak is gekend en men moet dus tot do slotsom komen, dat hier le denken valt aan een zui ver persoonlijke daad van Minister Plcyte. Dat ons blad deze daad betreurt, weet men reeds, en ^wij blijven de keuze een# ongelukkige demonstratie van misplaatste onpartijdiglieid ach ten, die door de toevoeging van een corrector aan clen heer Van Kul mis schien van effect, maar niet van aard is veranderd. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden: Geslaagd: Propaedeutisch examen geneeskunde, de het-i J. Plan tenga. Candidaatsexamen scheikunde, me juffrouw Bi). W. J. van Marle. Doctoraal examen rechten, de hee ren J. VV. va)) der Vlugt en Th. 11. J. Wijers. Utrecht. Gesl. Doet. ex. Staatsave- tensdhapper.: mr. J. WijnveldL (U. D.). Binnenland TWEEDE KAMER. Het algemeen debat over de Stuwa doorswet (regeling van den arbeid in het havenbedrijf, wat betreft het la den en lossen van zeeschepen) zal de Kamer wel tot morgen bezig houden, zoo niet langer. Dan volgen de Pinksterdagen, zonder vacantie; Dins dag komt de Kamer te 2 uur weder bijeen," doch alleen om afdeelingswerk af te doen. Na do Stuwadoorswet zul len de sectiën ook nog vóór het zomer- recès eer.ige ontwerpen onderzoeken, do wijzigingen in do verschillende Schoolwetten ei) het nieuwe Wetboek van Strafvordering. Do lieer Kooien vond dat laatste wel een beetje te machtig en meende, dat de Kamer geen gelegenheid genoeg had om or zich op voor te bereiden, docli de heeren Lobman, Limburg en Mendels waren van een ander gevoe len en pleitten voor het onderzoek, waartoe dan ook met 46 tegen 10 stemmen is besloten. Wat nu het debat over de Stuwa doorswet betreft, vermelden we nog, dat do heer Spiekman in het vervolg zijner rede van gisteren nader wees op de talrijke ongevallen bij 't haven bedrijf (te Rotterdam in 1913 alleen 1299, waarvan 26 met doodelijken af loop), zoodat voor de seiligheid wel meer mocht worden gedaan. Maar bovenal deed deze spreker nog in het tweede deel van zijn rede uitkomen, hoe demoralisocrend het stelsel der reserve-groepen van losse arbeiders werkt en hoe men daardoor, waar 7000 bootwerkers gereed staan voor den arbeid, die met 5000 man is te ver richten, armoede, maatschappelijk verval en ellende daaruit voortvloeien. Een deugdelijke arbeidsverdeelmg moest dus worden tot stand gebracht, Do misstanden in het havenbedrijf werden ooit door den heer Ter Spill erkend en hij was gaarne bereid mede te werken om de overdreven arbeids tijden, de demoraliseerenrle invloeden bij den arbeid, de gevaren en onhy giënische toestanden en de Joon- dieverij tegen te gaan. Doch men moest daarbij het hoofd koel houden. (En de portemonnaie dichtriep de heer Duys). Niet de werkgevers alleen dragen schuld aan de misstan den, ook de arbeiders, die de markt bederven, zijn er oorzaak van. Hoe het zij, de wet moet tusschenheïden treden, doel) niet met een voogdij als de heer Talma wilde door zijn ar- beidsboekjes en voorafgaand verlof 'MD te werken. Dat was z. i. een onge hoorde inbreuk op do persoonlijke vrijheid. In het havenbedrijf pleitte niets voor een licensie- of vergun ningsstelsel. Spreker juichte dus liet verlaten van dit systeem door Minister Treub toe. Men moest met het oog op de concurrentie ons havenbedrijf niet af sluiter. en daarom ook was de rege ling van den Zondagsarbeid, tegen hoog loon, in het nieuw ontwerp een verbetering. Spr. waarschuwde alleen tegen het te veel door de wet overlaten aan regelingen bij algemeen en maatregel van bestuur ei hij raadde dc-n Min. aan hierbij voorzichtigheid tc be trachten Door den lieer Nierstrasz eindelijk werden ook do bestaande misbruiken erkend en gaarne wilde ook hij over- matigen arbeidstijd en groote fre quentie van ongevallen helpen tegen gaan Doch een regeling als Min. Talma beoogde kan niet baten en de spieker stelde t wei me afdccnde daarvan en lie verkeerde van liet systeem der arbeidt boekjes nader in 't licht. Hij deed uitkomen dat daar door steeds te veel aanbod van ar beiders wordt bevorderd en teleur stelling in de hand gewerict voor hen die geen emplooi vinden, ondanks hun werkboekje. Vooral kwam de spreker op tegen do strafbedreigingen «lie in het ont- werp-Tairnu ook tegen de arbeiders waren opgenomen wegens misbruik van het arbeidsboekje. Maar is die fout uit t ontwerp weggenomen spreker keurde het af dat ook nu nog do stuwadoor aansprakelijk wordt gesteld voor de outillage van t sc. .j> Daarentegen vond hij do regeling ten aanzien van de werktuigen en de uitkeoriug van t volle loon niet voi- docude in liet oorspronkelijke ont werp. En nu had de Min. wel veel, maar nog niet genueg verbeterd in liet „getraamto". Op entiele puRKgn kwam ook spr. op tegen 't overlaten van de regeling aan een algemeeneu maatregel, vooral wat de controle. Je arbeids- cn rusttijden en de .innen voor Zondagsarbeid betreft. Daarom had hij op een en ander bij amende ment aanvullingen van de wet voor- god ragen. Hedenmorgen is t debat voortge zet. Stippen we nog aan dat do neer Troelstra bericht inzond dat hij, door vertrek naar het buitenland, de ver dere zittingen der Kamer in deze parlementaire periode, niet zal bij wonen. ONGELUKKEN. In hel Heidenschap bij Workum is eeji 7-jarig zoontje van den veehou der A. M. door een paard doodgesla gen, zoo meldt de N. R. Cl. S

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 9