Weerbericht MEDEDEI LINGEN VAN HET KON IN'KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Biiüt, 29 Mei 1911. Hoogste barometerstand 774.4 m M. to Hor to: laagste 741.7 m.M. te Sey- dtsfjord. Verwachting tot den avond vaff 30 Mei: Wind: zwakke tot matigen meest Noordelijken to: Westelij-ken wind. Gesteldheid van de lucht: zwaar be wolkt met tijdelijke opklaring, wol- licht enkele regenbuien. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 768 m.M. OPGAVE VAN: JOH M. SCHMIDT Optfoion GEO. O. GRACHT 47- HAARLEM. Thermometerstand 2» Mei Hoogste gisteren If. 65 Laagst# bedeD nacht. F 44 Hedeumiduug 12 uur F. 68 HOOG- en LAAGWATERSTANDEN 80 Mei. Hoog water. «Jmuiden vin. 0 u. 18m.;nn. 6 a. 4801 Katwijk Tm. 5 u. 53 m.; nm. 6 u. 18 in Petten vui. 6 u. 38 m.; nin. ju* Sim Laag water. IJmuiden v u. 2 u. I8m.;nin. 2 u. 43 ut Katwijk vlü. 1 u. 68 ui.; nun 2 u. 18 ui Pellen v.u. 3 u. 4oun; nun 5u. lui Het aansteken der lantaarns van rijwielen, automobielen, eu andere voertuigen moet te 8 uur 16 min. ge- Bocidedem Vervoig Stadsnieuws. ZUSTER P. v. d. GRIENT. Men schrijft onsi Acut en twiii.ig jaar geleden, nadat zii hare opleiding in het Binnen-Gasi- huis te Amsterdam genoten had, werd zuster v. d. Grient verhouden aan de liuarlemsche Vereeniging voor Zie kenverpleging. Wegens liet klimmen van de jaien zag zij zich genoodzaakt haar ontslag to nemen, hetgeen haar op ile meest eervolle wijze verstrekt werd. Tevens werd haar door hel be stuur, met een toespraak, die van de groote waardeering getuigde voor de trouwe plichtsbetrachting en de hu mane wijze waarop zij haar taak ver vuld heen, een blijk van vvaardeenng overhandigd. Het moge haar nog vele jaren gege ven zijn te .genieten van baar welver diende rust. ZWEMSCHOOL AAN DE HOUTVAART. Temperatuur van het water was hedenmorgen te ur 56 gr., t© 12 uur 57 gr. VEREENIGING VOOR ZIEKEN VERPLEGING TE HAARLEM. Uit het 43sle jaarverslag blijkt dat in het afgetoopen jaar 251 aanvra gen om huip werden ontvangen, waarvan 162 door zusters der Ver eeniging werden vervuld; in de ove rige 89 word door zusters builen de Vereeniging voorzien, terwijl eenige patiënten gratis werden verpleegd. Het getal dagverp egingen bedroeg 416. Hot geuü nachtwaken bedroeg 2D8. Het getal doorloopende verplo- t'.ngen en wijkve.rplegingen bedroeg 2892. Te zanien 3516. Behalve door geneeskundigen van hier en elders werden door de volgen de lies-turen aanvragen gedaan. liet St. Elisabethsgas-thuia te Haar lem. De Wijkverpleging van den Pro testantenbond te Haarlem. De Lutliersche Wijkverpleging te Haarlem. De Doopszezïndo W ijkvorpleging te Haarlem. liet Diaconossenhuis te Haarlem. Het Ziekenhuis te Hoorn. Het- Stedelijk Ziekenhuis Coolsin- gel, te Rotterdam. Hot Ziekenhuis te Deventer, Het Ziekenhuis te Coevorden. De Wijkverpleging te Ommen. De Wijkverpleging te SliedrechL De Wijkverpleging te "s-Hertozen- bosch. A.-iribehoeftïgö herstellende patiën ten werden dit jaar uitgereikt: 4890 Liter melk 2600 eieren. in het Bestuur kwam geen veran dering. Komst ran Prins Hendrik. De Prins hoopt hedenmiddag Mr. Vun Tionboven oud-commissaris der Koningin, op zijn buitenverblijf in de Aerdenhou; te liezoeken. Hoe laat de Prins in Aerdenbout vanmiddag zou komen, was heden morgen nog niet bekend. Men ver wachtte den Prins na drie uur. Het bezoek heeft eenvoudig plaats als blijk ven belangstelling; vermoe delijk zou Z. K. H. per auto karnen. Verplaatsing. De handelszaak van den heer G. van dor Most van Spijk wordt, we gens belangiijke uitbreiding, naar Amsterdam vornlaatst. PRl'VTXGtAT.E STATEN VAN' NOORD HOLLAND. Electricitsitsvoorzlening. lieden verscheen het algemeen ver slag der afdeftlingen van de Pix>v. Staten van Noord-Holland over de voordracht van Gc<L Staten, betref fende de electriciteitsvooiz euing en overneming van aandeelen der Ken- nemer Electriciteit Maatschappij. Het rapport ie samengosteld door de Commissie van r&pportours, wier algemeen rapporteur Mr. M. Slingen- berg is. Aan do beraadslagingen werd door 68 leden dee:genomen. Aanstonds bleek bij hot onderzoek in de afdeelingen en nog meer bij de verwerking van de in de afdeelingen gerezen bedenkingen en van de daar gerezen vragen, dat de termijn waar binnen Ged. Stoten zich de afdoening door de Prov. Staten hebben voorge steld, uitermate kort is. liet betreft hier oen financieele operatie, waar aan voor de provincie reeds in de eerste 5 jaar een obligo van circa 4 millioen gulden is verbonden, en aan den andoren kant 'n verordening wel ke diep zal ingrijpen in de particuliere rechten der burgers en in de autono mie der genieenten. Do toelichting der verordening word bovendien al te sober geacht, noodo worden ook eenigc bescheiden geruist. Eerst worden eenige algemeene be- achouwingen'gegeven. Verschillende leden achtten de motiveering van do Gedeputeerde Staten, waarom zij thans de voor drachten heliben ingediend, onlo gisch, Het feil toch, dat in liet voor- loopig verslag op het bij Koninklijke boodschap van 22 Maart 1913 inge diende wetsontwerp tal van bezwaren te berde zijn gebracht, had er eerder toe moeten leiden, de weerlegging vao, of de tegemoetkoming aan deze bezwaren door de Regeeruig af te wachten, dan eene Provinciale veror dening in hot leven te roepen. Bovendien meenden deze leden uit dal Staatsstuk te mogen afleiden, dat de bezwaren in het voorloopig verslag van bedoeld wetsontwerp gouit, meer de uitwerking van het beginsel, aan het wetsontwerp ten grondslag lig gende, lietroffen, dan dat ze zich leger, dat beginsel zelf richtten. Op deze gronden achten zij in elk geval liet tijdstip, waarop do voor drachten werden ingediend, met het oog op de hangende Rijksregeling, praematuur. De veronderstelling werd dan ook door enkele leden geopperd, dat de gelegenheid, om dc aandeden der K. M. over te nemen, wellicht eer aanleiding tot deze voordrachten v/as goweest dun het ongunstige voor loopig verslag van bovenvermeld wetsontwerp. la dit verband werd gevraagd over legging van het advies, door Gedepu teerde Staten in Juni 1912 aan de lte- geerinl omtrent het onderwerp dor Rijksregeling ingediend. Indien hier tegen overwegend bezwaar mocht be staan, zou men het op prijs stellen, mededeelirig to ontvangen van het standpunt, toen door Gedeputeerde Staten ingenomen ten aauziou van het beginsel van de regeling van het onderwerp door Rijk of Provincie. Verscheidene leden achtten liet be denkelijk dat tengevolge van de vast koppeling van de verordening nan de overneming der aandeelen der K.E.M. van do statuten wordt gevraagd, ook oen zoo belangrijke aangelegenheid als het tot stand brengen vun een electriciieitsverordening binnen een zeer korten, fatalen termijn af te doon. Van andere zijde werd aangevoerd, dat Gedeputeerde Staten zeer terecht do Rijksregeling niet hebben afge wacht en zulks zoowel omdat cle rego- ling nog langen tijd kan uitblijven, alsook omdat het Provinciaal Be stuur wegens zijn meerdere kennis van plaatselijke toestanden, beter dan het Rijk in staat 13 te achten, binnen zijn teiritoir de electricitolts-voorzie- ning te regelen. Van deze zijde werd als vaststaan de aangenomen, dat het algemeen belang bij een Provinciale regeling beter zou worden behartigd, dan in dien particulieren in die elect riciteits- voorziening geheel vrij zouden blijven; ook de minder gunstig gelegen ge deelten der Provincie zullen bij de voorgestelde regeling van stroom kun nen worden voorzien, terwijl uiter aard door particuliere ondernemin gen uitsluitend rendabele gedeelten zullen worden bediend meer dan eenig ander publiekrechtelijk lichaam is de Provincie aangewezen om de electrisohe bemaling van polders en waterschappen te bevorderen. De verwachting werd hierbij uitge sproken. dat .eene toekomstige Rijks regeling rekening zou moeten houden met de regeling, inmiddels door de Provincie tot stand gebrachtdat zulks zal geschieden, werd niet twij felachtig gevonden, indien bij hot tot stand kamen der wet reeds door drie of meer provinciën de electrici- teits-voorziening zou zijn geregeld. Bij deze beschouwingen werd niet uit het oog verloren, hetgeen door de voorstanders van een Rijksregeling werd aangevoerd, dat hij een zoodani ge rcgeiing beter dun bij Provinciale voorziening kan worden gelet op be langen. onafhankelijk van do grenzen dor provincie. Immers ook do provin cie Noord-Holland kan op het voet spoor van Groningen en Noord-Bra bant mettertijd buiten haar gebiei stroomlevering aanbieden. Ten aanzien van de voordracht be treffende de overneming der aandoe- len K. E. NI.werden de navolgende opmerkingen gemaakt Eenige leden achtten do overne ming van aandeelen der K. E. M. bij liet tol stand komen der Provinciale verordening in verband niet de door de K. E. ,M. aanvaarde Itijksconces- sie onnoodig deze leden toch waren van moening, dat zij van de Rijkscon cessie, hetzij door de verordening, in elk geval door beide te zamen, zulks in verband met het beslaan der an dere centrales in de Provincie, eene doelmatige stroomlevering in Noord- Holland ook naar de rendabele stre ken reeds voldoende gewaarborgd is. a. overlegging van een specificatie, waaraan de vier millioen gulden zul len worden besteed b. vermelding van de gemeenten, aan welke geleverd zal worden c. mcodeeling der tegenwoordige ta- -,^van d. opgaaf van den eenheidsprijs, waarbij rente en aflossing worden ge dekt. Men verdedigde den hoogeren prijs van de aandeelen van de Gebr, Stork, die de machtspositie aan de Provin cie verzekeren, en op grond, dut de toestand der K. E. M. den prijs recht vaardigt. Sedert einde 1913 bedroegen de ka pitaalsuitgaven der It. E. M. de som van f 1.821.034.73, waarop een bedrag van f 477.875.70 1/2 afgeschreven is. Gevraagd werd, hoe Gedeputeerde Staten gebruik wilden maken van hun machtspositie, daar de statuten voor schrijven, dat geen vennoot meer dan. zes stemmen mag uitbrengen. Tegen het tijdelijk in andere han den stellen van oen deel der aandee len, om meer stemmen te krijgen, hadden verschillende leden bezwaren. Anderen achtten dit. geoorloofd. Velo leden achtten liet geweusoht, voor de aandeelen der andere houders evenveel te betalen als aan den lieer Stork. Dit zou ongeveer f 35.000 vor deren. Verscheidene leden betoogden, dat de aandeelen K. E. M. geen begeerlijk eigen doms object zijn waar toch cle K. L'. M., ook al verkrijgt de Provin cie de meerderheid barer aandeelen, ge-bonden blijft aan de door haar aan vaarde Rijksconcessie, achten zij de voorwaarden dezer concessie zóó be zwarend dat zij reeds uit dien hoofde aankoop van deze aandeelen door de Provincie niet gewenscht oordeelden. Gewezen werd hierbij in het bijzon der op do navolgende bepalingen der concessie Art. 2, de mogelijkheid openlaten de, dat cle regeering ook aan oen an- dero onderneming concessies in 'het zelfde gebied geeft. Ark 4, bepalende dat de concessio naris eiken gegadigde stroom moet leveren, onder do voorwaarden, dus ook tegen den prijs, welke door den Minister moeten worden goedge keurd. Art. 7, voorschrijvende, dat de con cessionaris binnen vijf jaren zóó bo- langrijko uitbreiding zal moeten tot. stand brengen, dat daaraan volgens raming f 4.000.000 ten koste dient te worden gelegd. An. 9. Voorschrijvende, dat liet be drijf niet in werking mag worden ge bracht dan met machtiging van den minister. Art. 19, aan de Regeering cle be voegdheid govende, te allen tijde de concessie te doen vervallen verklaren en te naasten. Art. 3D Aan do Regeering de be voegdheid verleencnd, de concessie voorwaarden ook zonder medewer king van den concessionaris te her zien. Verschillende beschouwingen wor den gehouden over den financieelen toestand van de K. E. M. Tot hot vormen van. een nader oordeel omtrent de wenschelijkhei 1 van cle overneming der aandeelen werden door leden aan Ged. Staten verschillende vragen gesteld. Verschillend werd geoordeeld over de vraag of aan do andere aandeel houders slochts 103 1/2 moet wor den aangeboden of 110 als aan den hear Stork. Sommigen achtten 110 billijk, maar andoren wezen er op, dat de aandeoien mot 103 1/2 goed betaald zijn en dat het complex de'r aandeelen van den lieer Stork als zoo danig ihoogere waarde heeft. Ten aanzien van de verdere exploi tatie der K. E. M. werd voorts ge vraagd, of de provincie na de overne ming der aandeelen, zal bevorderen, liet tot stand komen van de concept overeenkomst lusschen Amsterdam en de K. E. M. ontworpen, zooals in het adres van B. en W. van Amsterdam 1 wordt gevraagd. Gevraagd werd, boe men de eilan den van stroom wil voorzien. De wenschelijkheid werd betoogd, dat de gemeenten zonden zorgen voor den gedistribueerde stroom en zij zelf den prijs zou kunnen bepalen. Werkt een gemeentebestuur niet 'mede, dat zou daar rechtstreek» aan particulieren kunnen geleverd wor den. Ten opzichte van de eleolriciteits verordening werd gevraagd of het in de bedoeling van Ged. Staten ligt, de verordening ook clan en wel aanstonds te behandelen, wanneer de Staten niet mochten besluiten om Ged. Sta ten te machtigen het voor rekening der provincie overnemen van aandee len der K. E. M. Enkele loden waren van oordeel, dat een v erordening over bodig zou zijn, indien de provincie de meerderheid van de aandeelen dor K. E. M. zou bezitten, daar liet pro vinciaal bestuur alsdan reeds uit dien hoofde voldoende maöht zou heb ben om de olectriciteitsvoor/.iening zoodanig te regelen, als in het pro vinciaal belang wenscheiijk zou wor den geacht. Daarentegen werd door ande're le den opgemerkt, dat niettemin do ver ordening gewenscht was, zoowel om zeggingsschap te kunnen uitoefenen over de exploitatie van nieuw op te richten contrales, als om rechtheb- i>enden op openbare en particuliere gronden te noodzaken daarin kabels en andere werken te dulden, afge zien nog van &et feit, dat het te'rrein der K .E. M. slechts een gedeelte van cle provincie omvat. De vraag werd gesteld of hot in de bedoeling van Ged. Staten ligt. het daarheen to leiden, dat hetzij de pro vincie in haar geheel gebied of wel de K. E. M. na de overneming van aandeelen voorloopig binnen het ter- rei der concessie, een monopolie zal bezitten, hetgeen door enkele leden go- wensdht werd. Gevraagd werd hoe Ged. Staten zich de oplossing denken van conflicten, die uit verschillend© concessie-voor waarden kunnen voortspruiten. Bij de artikelsgevvijze behandeling der verordening werden nog ver schillende opmerkingen gemaakt. Opgemerkt wordt evenwol, dat ten- gevolg© van het korte tijdsbestek het niet wel mogelijk Is geweest, noch In do afdeelingen noch In de zittingen' van de commissie van rapporteurs door studie en vergelijking mot de verordeningen van de provincies Gro- ningen en Noord-Brabant alle opmer kingen op te nemen, die dan naar afinleiding van de ontworpen veror dening zouden zijn te maken. lis Gemeaateraadsverklezlsg. lieden had ten etadhuize <le candi- daatstellin'g voor den Gemeenteraad In district I plaats. Bij het afdrukken van 011s blad wa ren gesteld Vacature-li. U. Weijland Jr. de heeren: M. H. Groenendaal (S.-D.). (In deze vacature moeten dus nog gesteld worden de lieeren: A. G. Boe3 (V.-D.) en M. H. Pctrie (A.-R.). 'Vacaiure-J. A. Wilhent de heeren> M. L. A. Klein (R.-K.), G. J. Droste Jr. (U.-L en J. Jooslen (S.- D.). (In deze vacature waren al de reeds opgegeven candidaten gesteld.) De verkiezing zal plaats hebben op 10 Juni. Mgr. G a 11 i or. Migr, A. I. Callier, bisschop van Haar lem viert heden zijn G5sten verjaar dag. Velo blijken van belangstelling heeft hij ondervonden. Tal van ge- lukwenschen zoowel schriftelijk als mondeling heeft hij ontvangen. Uit da Omstreken SCHOTEN. Nel Hervormde kerk. In de Donderdag gehouden verga dering van liet classicaal bestuur dor Nederd. Ilerv. Kerk van Haarlem, gepresideerd door Ds. Barbas, werd besloten, met inachtneming der Re glementen do gem. Schoten onaf hankelijk te verklaren. Te voren maakte Schoten een deel uit van de gem. Spaamdani, HILLEGOM. Ondenvijsbenoeming Tot onderwijzer aan de Chr. Bur gerschool alhier is benoemd de heer A. de Ruitor, te Goririchem. Rij wiekli even. De politie alhier iveett twee jongens aangehouden als verdacht van den diefstal van twee rijwielen uit de School met den Bijbel. Do karretjes zijn in Haarlem opgespoord. De aan gehoudenen hebben al bekend. HAARLEMMERMEER. Benoemd. Tot onderwijzer (met hoofdact©) is aan do Cbr. School te Hoofddorp be noemd do heer Algra, thans werk zaam aan eenzelfde school te Groote IJipolder, VELSEN. Do St, CL bevat de akte van de naamlooze vennootschap Stoom was- schcrij Letty, te IJmuiden. Kapitaal 60.000 in aandeelen van f 1009. Ge plaatst zijn 25 aandeelen. Directeur es de lieer J. N. Klein, to Driehuis, com mlssoris d© 'heer J. M. Bameveld. TOEZICHT LAGER ONDERWIJS. Ter benoeming van een lid voor de Commissie van Toezicht op het L. O. in de vacature-Dr. P. W. Ornien, is de volgende aanbeveling alphabeti6Ch opgemaakt: 1. Mevr. E. Polderman—Luchsin- ger, te IJmuiden, 2. M. Pronker—Ra- demaker, te Veisen. Voor de twee nieuwe leden ter uit breiding der commissie ia de aanbe veling, eveneens alphabetisch, als volgt 1. de heer P. M. de Lauwere, te Vel- seroord, 2. de heer F. C. J. N'etscher, te Santpoort; 1. do hoer C. Gust, Olie, te IJmui den, 2. de hoer P. F. C. Roelse, te IJ muiden. Naar aanleiding van hot schrijven vaat den architect dezer gemeente, dat hij zijne zaak wenscht behandeld te zien docu- den Raad van Beroep, vergaderde deze Raad Donderdag avond. Aanwezig waren alle leden, nl. de lieeren Prof. dr. D. van Embden, Mr. M. G. P. del Court van Krimpen, jhr. inr. J. W. G. Boreel van llogelanden, F. J. H. Schneider en W. P. Mets. Tot voorzitter werd benoemd de heer Prof. dr. D. van Embden. Secretaris is de heer M. K. Hof stede. Behandeld werd het huishoudelijk reglement, ook werd besproken ne wijze van behandeling der betrekke lijke zaak. Besloten is alle vergaderingen zoo veel mogelijk in bet openbaar te hou den. BLOEM END A AL. Gevonden en terug te bekomen bij: Mej. van Willigenburg, Bloemend, weg no. 11, to Bloemendaal, een zil veren armband; mevrouw Liebl, Kle- ve'flaan no. 15, to Bloemendaal, een broahe; J. van der Werff, Korte Kle- verlaan te Bloemendaal, oen plat- tang; A. Kranenburg, Joli. V'erhulst- weg no. 27, te Bioemeudaal, een zwart handtaschje: adres Bloem en- daalsclieweg no. 178 te Overheen, een grijs damesmanteltje; Iking, Hout- vaart, te Overveen, een nikkelen hee renhorloge; de Vries, Korte Zijlweg 110. 6 te Overveen, een 'jockeypet en een zilveren sóhakela'nmiband; aan het bureau van politie te Overveen, een huissleutel en een kinder schoen tja Binnenland TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag' De Kamer zette de behandeling der Stuwadoorswet voort niet- het ver volg der replieken do lieer Spiekman beantwoordde den Minister, wiens principieel verzet tegen krachtig in grijpen alle afdoende arbeidsregeling, volgens epr onvoldoende maakt. Hij kwam tegen het onpractisch stand punt zoowel ln do concentratie als in do coalitie op en handhaafde zijn meaning, dat de op!..-Ring van eenige misstanden alleen te danken i3 aan den zegepraal van den klussestrijd, De lieer Niorstrasz weerlegde de lio- toogon van dc heeren Van Nispen en Spiekman en wees er op, dat hij zijn inzichten in de amendementen heeft belichaamd„Me; holle woorden kon men de misstanden niet wegne men," zei spr. De lieer Ter Spill hield zijn princi- jiicol bezwaar over beperking in de arbeidsvrijheid in het onlvverp-Talma vol en bleef de controle door kaarten verdedigen. Overigens weerlegde spr. des heeren Lohman's politieke verwij ten, Hierna volgde een repliek van den lieer Rooclenburg. De heer Loiunan werd algemeen ge feliciteerd met zijn 77en verjaardag. 1NKOMST EN BEL A STIN G. Woensdagmorgen wordt in de Tweede Kamer eindstemming gehou den over de Inkomstenbelasting. IIET CONFLICT IN DE BOUW VAKKEN TE AMSTERDAM. Men meldt ons uit Amsterdam: Ingevolge liet schrijven van de A. P. V. aan do Monier- en Betonwor- kereorganisintaees, waarin den werk lieden do cdsch werd gesteld heden den nrtieid bij ,,De Kondor' te hervat ton, Indien zij niet door eene uitslui ting wensebteu getroffen to worden, hebben de leden der A. P. V. thans een circulaire van het bestuur hun- nor vereeniging ontvangen, waar in hun gelast wordt morgen 50 pCt. van, de bij hen arbeidende boten ijzer en vlechtwerkera, sjouwerlieden oniz. tegen Donderdag 4 Juni a.s. te ont slaan. Van deze uitsluiting zullen echter uitgezonderd worden die werk lieden, we'.ke georganiseerd zijn in den Central en Bond van Bouwvakar beiders, daar met dezen Bond Dins dag jl. door da A. P. V'. een nieuw collectief contract is afgesloten. Ook zullen de ongeorganiseerde werklieden zoo min mogelijk bij de uitsluiting wioirden betrekken. Overval op Boroso. Men seint ons uit Den Haag: Bij het Ministerie van Koloniën is hot volgend telegram ontvangen: Bij oon overval op Borneo zijn ge sneuveld de kapitein-adjudant der inf. S. H. Brans on 2 Ambomee- solie fuseliers. Een koelie werd ge wond. Gemengd Nieuws De scheepsramp ln de Ganadeescfis wateren. (Zie telegrammen.) Nader seint nicn ons uit Londen: De „Empress of Ireland", is niet ge- slooten op oen ijsberg, maar in bot sing gekomen met het Noorsche ko- lenschip .Storstad". De „Empress" zonk zeer spoedig na de botsing. Slechts enkele reddingsbooton kon den gestreken worden. Een aantal drenkelingen kon gered worden en werden te Rimousky aan land ge bracht. Velo schepen vertrokken om hulp te bieden. SNEEUW. Men meldt ons uit ïüiisbruck: In Tyrol worden in het Puslertat verschillende huizen door de sneeuw bedreigd. Vijf personen zijn reeds ge dood. UIT ALBANIé. Men meldt ons uit eenen: De Wiener ALlgemein© Zeiturig schrijft officieus dat het aan geen twijfel meer onderhevig is dat tte Jortg-'I urkon de aanstokers zijn ge weest van do jongste gebeurtenissen in Albanië. Wat zich in de laatste da gen in Durazzo heeft afgespeeld 13 niets andore dan eon herhaling van hetgeen Bekir Bey in Valona HieeJt ondernomen. De Jong-Turken die het eilanden vraagstuk tot middelpunt van hun buitoJilansclio politiek hebben ge maakt, streven naar een Mahoine- daunscho heerschappij in Albanië om daar een operatiebasis tegen Grieken land te verkrijgen. De betrekkingen lussdoen Griekenland en Turkije zijn buitengewoon gespannen. Uit Konstantïnopél wordt gemeld, dat in de J'urkschc vloot een opval lende beweging beerscht, en dat vodrt- duroud .vlootoefeöingen plaats vin den. Hot gohoole luu'ukter van de jongste gebeurtenissen in Albanië wijst op een inmenging van buiten uf. POSTWISSELBEDROG. Men meldt ons uit Parijs: Do politie is er iu geslaagd op het spoor te komen van den hoofdschuldi ge in zake een groote zwendel met postwissels. liet betreft den 40-jari- g.eii Bernard Ruhr uit Keulen die be kende gedurende de beide laatst© maanden ©en bedrag van 10.000 francs aan postwissels te hebben geïnd, die een met liiem in verbinding slaande Duitscha postbeambte had uitgegeven. De naam van dezen beambte weiger de hij te noemen. Sport en Wedstrijden WIELRENNEN. BLEKEMOLEN GESCHORST. De Fiets schrijft: Blekemolen hoeft- van het Sport- komitedt van den Belgischen Wielrij- dersbond berlöht ontvangen, dat hij van 25 Mei tot 25 Juni geschorst is en dit op grond van de reclame, die hij heet te hebben laten maken in Belgi sche couranten met zijne overwin ning in Brussel-Luik, wat voor ama teurs streng verboden is. Van dit bericht is onze Blekemolen gansch ontdaan. Het is wel mogelijk, dat er in België reclame is gemaakt mot zijn naam, doch hij weet van niets cn heeft heel zeker geen reclame la ten maken, weet niet eens, dat er re c'ame gemaakt is, m is zelfv r/nl>e!:on I met. het feit, dat er in België geen re clame mag gemankt worden. Nu willen wij niet beweren, dat onbekendheid met de wet hare over. treding rechtvaardigt. Maar verent-, schuldigen doet zij dat t. r!i zeker wc! en het is wel wat al te bar, om Bleke molen de gelegenheid te ontnomen om uit te komen in de kampioenschappen van Nederland. PAARDENSPORT. DE E.NGELSCHF. DERBY. De groote Derby is te Epsom göW pen en gewonnen door den oulsidcr Dufbar 11 van den lieer II. B. Duryoa. De jockey was Ma gee. Kennymore van sir Thursby on Brokespear vun di 11 Koning wa'reo favoriet. Scherm en. PRO PATRIA. De schermverecniging Pro Patri? alhier, zal 2den Pinksterdag deelue men aan een nalionalen «cliermwed- strijd, uitgeschreven door do scherm- vereeniging Lycurgus te Delft. Zij zal uitkomen in de corpsen sabel en de-, gen en in colonne lange stok. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd candidaalscxa- men godgeleerdheid twééde gedeelte, de heer A. de Ruck (cum laude), en ■do heer G. van Duijl. Rechtszaken HELING. De Amsterdamsche rechtbank heeft lieden veroordeld; tot 1 1/2 jaar ge \angcni=straf den 22-jarigen koopman N. IL J. V., recidivist, wegens he ling, door drie fietsen te koopen of ten geschenke aau te nemen, weten-la dat zij van diefstal afkomstig waren. DIENSTWEIGERING AAN BOORD. De Amsterdamse!! rechtbank beeft beden veroordeeld zes leden van de bemanning van het stoomschip Prins Willem III, toehehoorende aan dea K011. 4V.-T, Maidienst en in Novem ber j.l. gehuurd door de Kon. Ned. Stoomboot- Man Lsc h app ij wegen» dienstweigering na aanmonstering voor een reis van Amsterdam naar Smyrna. De rechtbank veroordeelde den don keyman tot een maand gevangenis straf (geëiscsht was 3 maanden), da drie stokers en de twee tremmers ie der tot 3 weken (geëischt was 2 maan den.) Telegrammen De onderstaande telegrammen zijn ontleend aan bet Algemeen Handelsblad. EEN GROOTE SCHEEPSRAMP. OTTAWA 29 Mei. (Reuter). Vol gens oen draadloos telegiam is de „Empres of Ireland" van de Cana dian Pacific-liju, ten gevolge van een botsing met een ijsberg gezonken. QUEBEC, 29 Mei. (Reuter). Het laatste nieuws omtrent de „Empress of Ireland" brengt een Marconi-telo- gram van Fatherpoint van drie uur dee morgens. Dit telegram meldt, dat de „Empress" in botsing kwam met een ander schip, dertig mijlen oostelijk van Fatherpoint en dat hot zinkende is. Een S. O. S.-signaal van de „Empress" braent liet eerst Ik>- richt van de ramp. Het signaal werd van ©en regt-enngsvaartuig beant woord, maar daarna is de draadloo- zo gemeenschap verbroken, waaruit men opmaakt dut hot schip reeds ver loren is. Ilot schip had 1200 men- schen aan boord, met inbegrip van de bemanning. Hot was op 28 Mol naar Liverpool vertrokken. Amsterdamsciie Beurs. Openingskoersen van 29 Mei 1914, HuLi. v.vDscuK' handelsbank, TA B AKS A A N D E E L E N Vist. Bindjey 98, Deli Batavia 465, Deli Mij. 492, Medan 180, Rotterdam Deli 198. Senembah 475. RUSBEIt-AA NDEELE N. Vast. Amsterdam Rubber 118, Bandar 50, Deli Batavia 83 1/2, Nederlandsche 25. PET R OLE U M-A A N DEELEN Ongeaninieerd, Dordtsche Petroleum 1S71/2, Gen. Petr. 231, Int. Rum. Petr. 113, Kon. Ned. Petr. 627, Perlak Petr. 411/4, Orion 88, North. Cans. 406. A. IL 188. MIJN AANDEELEN. Redjang Lobong 155, Great Cobar 41/2. De AMER.IK. MARKT opende flauw! S p 0 r en: Atcliisou Topeka 98 1/2, Denver 12 1/4—3/8, Erie 29, Kansas 26—26 3/4, Pref. idem 61, Missouri 17 3/4, Rock Island 13/16-7/8, South Rail 24 1316, Union Pacific 157 3/8, Cm. AVab. 1 1/4, Pref. Wabasli 4 1/8. Industrieel e: .Amalgamatod 73 3/4, Am. Car. ©a Foundry 50, Am. Hide en Leather 20 3/4, Cm. Cigar 48, Cm. Steel 61 7/8, Cm. Marine 3, Prof! idem 10 3/4. Burgerlijke Stand HAARLEM. BEVALLEN 27 Mei. G. G. Groen—Ridder, d. 28 Mei. C. P. v. d. Graaf—Gesink, z. A. H. ten Brink—Tork, d. A. Banning— Alkema, d. 27 Mei. A. C, R. v. d. Man- dele- Vermeer, z 29 Mei. C Conimcl- ter—v. Bavel. z. E. L-ex—v. Brussel, 4 M Meenhorst—van Duijn, d. OVERLEDEN: 29 Mei. M. A. v. d. Sluis—Hendriks, 85 jaar, Kampcrlann. J. van Koninga bruggen. 72 jaar, Lange Begijnestr.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 2