Koffers, Tasschen en Reisartikelen mei korting alleen bij L. HOLZHAUS, Gr. Houtstraat 35 «da, hud succes, maar zal zeker Lij niemand groote herinnoringen heb ben nagelaten. De Tooneelvereeniging, die mat drie, soms zelfs met vier troepen to gelijk speek!o, hod een répertoire, dat werkelijk niet in vergelijk'irg stond niet de krachten, waarover zij beschikte. Saul en David en Pro Domo, ziedaar alias, wat wij kunnen noemen En zelfs op deze twee voorstellingen kan deze vereenig'ing niet uitermate tirotsch zijn. Iri hot werk van Van Riemsdijk de allerbeste krachten, in hot treuspel van Querido do artisten van den tweeden bant Querido, de dichter van gonialen aan leg, geofferd aan den schrijver van Pro Domo, hot is wel oen dor minst- verheffende feiten geweest van dit toch reeds droevig-Ieeg seizoen'. Ook over de Rotterdammers zullen de tooneelhef hebbers waarschijnlijk mindot tevreden zijn d«n lo heer Van Gasteren, Do Nimf van mevrouw SimonsMees en zes Spaanse he V 1 i c g e n... hert is niet om to roe men. Dat de heer en mevrouw Tar- taud ook nog leden van het Rottor- dainscli Tooueeljezolschap zijn. we ten wij enkel uit de «dagbladen. Het ©enige goede, dat de heer Van iïya- den heeft vertoond Hotsprook- joen de Wolf werd aan alle niet-Rotterdammers onthouden. Zelfs Verkade en Royaards stelden ons dit jaar teleur. Verkade zijn wij zeer dankbaar voor zijn vertooning van De Dienstknecht in het Huis. Dit was wel verreweg liet mooiste, dat wij in het afgeloopen seizoen hebben gezien. Maar overigens bracht ook Verkade niets nieuws van belang. En Royaards had een onge kend succes met Mijlpalen en ia het laatst van het seizoen met Do Sabijnsche Maagdenroof, de oudo klucht van Frans v. Schönlan, maar deze voorstellingen hoe voortreffe lijk in haar soort "kunnen wij toch moeilijk tot Royaards groote daden rekenen. The rest is silence. De Tooneelvereeniging gaf in de afgcloupen weck nog twee premières en wel 1.1. Donderdag van Asra en gisteren van Max Nordau's Recht op Liefde. Deze stukken zijn everi nieuw d.w.z. even oud als de vele voor gaande, dio wij dit seizoen van de Tooneelvereeniging hebben gezien. Nordau's tomieelspel heeft echter kwaliteiten, die een reprise billijken. Het bevat zeer vele goede tooneelcn en is knap geschreven, ai is de schrijver nu en dan wat Duitsch- zwaar op do hand. Maar.. Nordau is een man, die wat te zeggen heeft en zijn stuk boeide dan ook opnieuw èn door de handeling èn door den lang niet alledaagschen dialoog. De opvoering was als geheel zwak ker dan die, welke wij ons van vroe ger met den heer en mevr. Erf man en Louis do Vries in de hoofdrollen -— herinneren, al had zij ontegenzeg gelijk veel goeds. Verreweg het best was Pine Beider, die de rol van de in liaar liefdo teleurgestelde Frau Warhmund met echt vrouwelijk ge voel en fijne nuanceering heelt ge speeld. De heer Broidgeest trachtte aan den figuur van Wahrmund wel karak ter te geven, maar het gelukte hem slechts ten dec Ie. Het imposante en krachtige, dat Louis de Vries in die rol wist te leggen. misten wij te veel. En do heer Mau rits dc Vries golcck niet de auteur om den cynische» Le- beimarm Bardenholm te verbeelden. Mevr. Mathilda Kiehl was als de oude mevrouw Fridorp zeer verdienstelijk, zoolang zij gemoedelijk en lief kon zijn, Toen het dramatisch gmg wor den, viel zij met haar vieux jeu echter geheel uit de lijst. liet stuk, dat blijk baar met ernst en toewijding was in gestudeerd, had bij het vrij talrijk pu bliek een flink succes. En zoo ligt dan ook dit seizoen weer achter ons Een troost is er na .al do teleurstelling: dat de toekomst minder .belabberd'' belooft te zijn. Bij liet „Neerlandsch" zullen Bouw meester en Roelvink er wel nieuw le ven in brengen en onder de reeds aangekondigde stukken zagen wij tot onze vreugde Richard HI, Shaw's Pygmalion en Snijder Wibbels; Roy aards geeft 6 Juni te Arnhem Midzo- niernachtsdroom, en Heyermans zal na 1 October met een klein doch in nerlijk sterker gezelschap wellicht zijn verderfelijk tripleer systeem la- ten varen. Wie weet, of wij of niet in Mei 1915 met hei gezicht op onzen, nieuwen schouwburg op liet VVilsons- plein in enthousiaste dithyramben over het seizoen 19141915 kunnen schrijven!. J. B. SCHUIL. DE EERE-TENTOONSTELLIN-G VAN ALBERT NEUHUYS. Donderdagmiddag is in de zalen vuil Arti te Amsterdam de belangrij ke tentoonstelling van Neu'huya' wer ken geopend, De heer A. Hesselink, voorzitter van Arti et Amicitiae, ibield in den kring van leden en genood igden de openingsrede. Jhr. mr. dr. A. Röell, burgemeester van Amsterdam verklaarde hierop met een korte toespraak de tentoon stelling voor geopend. DE TENTOONSTELLING IN VENETIë. De Koning van Italië bezocht de buitentandsche afdeelingen waar onder de Nederlandsche van de kunsttentoonstelling en drukte zijn voldoening uit over een en ander, SCH LLDE R IJ EN VEILLNG. Bij de te Den Haag onder directie van do firma Oldenzeel ge houden veiling van schilderijen, aqua rellen en teekeningen uit de nalaten schap P. Franken en collectie II. .Maas Szn. e. a. werden o.a. de vol gende prijzen besteed: Bij het bouw terrein vuil G. H. Bréitner. f 1000; Zo mer van Willem Maris, f 4500) Melk- bocilit van Geo Roggen beek, f 2200; Langs het Korenveld van Jozef Israels f 4000: Do Ophaalbrug van J. W. Weis senbruch, f 2100. VEILING FRED. MULLER Co. Woensdag zijn nog de volgende prij zen. voor schilderijen besteel: Gerard Dou, Oude ingeslapen vrouw, f 1800, een studie door van Dyck, kop van den Apostel Johannes, f 1400, hei schilderijtje toegeschreven aan Guar- di, voorstellende een.gezicht op het Canal Grande te Venetië, f 3100. Berckheide, Gezicht op den Vijverberg te "s-Gravenhage, f 1700, Brekelenkani De maaltijd van don visscher f 2350. Het gezicht op Arnhem bij avond stemming, door van Goyon, f 0100, Winterlandschap door Van Goyen f 1850. Bolwerk en rivier, eveneens door Van Goyen, f 2700. Interieur met vele figuren door Dirck Hals, f 0500 Van der Hevdo, Oud kasteel in groen, f 7500. Een klein portretje van een grijsaard, toegeschreven aan Rembrandt, f 1250. Landschap met watermolen, door Jacob van Ruys- dael, f 3900. Dood gevogelte in een mand, een weinig voorkomend onder werp van Salomon von Ruysdael, f 950. De beugelbaan, door Jan Stèon, f 4900, en als laatste nummer, het groote fraaie strandgezicht door Si mon de Vlieger, dat voor f 14.500 werd verkocht. Stadsnieuws Het Tooneel De'Student thuis, van Frede- dik van Eedcn, door de N. V. Het Tooneel Wij weten niet, hoe oud Van Eeden was, toen hij dit blijspel schreef, maar wij vermoeden, dat het in zijn studenten-tijd ontstaan is. De student komt telkens om den hoek kijken, de student met zijn opgewekte, soms uit gelaten vroolijkheid. Hij had toen nog maling aan karak'erteekening, aan techniek, aan waarschijnlijkheid, maling zelfs aan de „Kunst", hij schreef louter voor zijn amusement, voor lijdpasseering een mop, die bij zijn collega's moest inslaan. Waar schijnlijk schreef hij het voor een of ander stiidententooneel, waar het stuk trouwens thuis behoort. Wan neer hij zijn studie-makkers toekent in hun dollen orermoed is hij op zijn best. De fuif op Frans van Til's ka mer is nu nog na zooveel jaren frisch en geestig, al is dit bedrijf door zijn gebrek aan handeling ook een wéinig te lang Zoodra hij den student echter thuis liet komen, sloeg Van Eeden in zijn zucht tot spot ten door en chargeerde hij met jeugdige, studentikooze vrijmoedig heid Zij, die Van Eeden's klucht blij spel is wel een te weidsche naam vroeger van dilettanten hadden ge zien, zullen „De Student thuis' gis terenavond nauwelijks hebben her kend. De jonge garde van „Het Too neel1' had blijkbaar zelf schik in deze vroolijke mop zij speelde geheel «n de stemming, waarin Van Eeden het siuk heeft geschreven: dol en uitgela ten. Wij vreesden een oogenblik, dat er geen stuk van het meubilair meer heel zou blijven en alle glazen van Vader Van Gasteren er aan zouden moeten gelooven de aschbakjes vlo gen zelfs gevaarlijk tot in het orkest en het was soms, of de jeugdige Do Vos ons wou bewijzen, dal het too neel op den Jansweg nog wel jaren mee kon, zoo bonsde hij telkens mei zijn „spuit" op de planken. Het was zoo'n jolige pan, dat de zaal mee aan het fuiven ging en nog nalawaaide, toen Fransje in den kring van zijn gezellige familie zat. Het was een vlotte, aa'rdige opvoe ring, die het vrij talrijke plubliek blijk baar teer vermaakte. Jan C. de Vos toonde weer in de rol van Frans van Til kwaliteiten te bezitten, die hem op ons tooneel een mooie toe komst voorspellen. Wij hebben werke lijk niet zoo veel jonge acteurs, die :iob beschaafd, lenig en gemakkelijk bewegen, dat wij die eigenschappen niet hooge-1 ijk zouden waardeeren. Van Praag, Folkert Kramer, Van Dal sum, Louis Saalborn de laatste uitstekeud als de Mahdi stonden hem zéér goed ter zijde. En naast de jongeren zagen wij met genoegen den gemoedelijker!, echt Holiandschen Alexander Faas- sen. Als wij naar hem keken, dan was het ons soms, of wij 20 jaar terugleef den en Dirk Haspels of Rosier Faas- sen zóó uit de coulissen zouden ver schijnen. Kwam bet misschien ook door het stuk. dat zoo typisch ouder- wetsch aandeed, dat wij nu en dan aan die oudjes dachten? Als nastukje ging De dierbare Af gestorvene, blijspel in 1 bedrijf van Stanley llaughlon. Wij haddén dit cynische, onverkwikkelijke oenacter- tje dat na De Student 'iihuis wel heel erg uit den toon viel gaarne cadeau gegeven. Alex. Faassen Sr. vergoedde voel door zijn prachtige typeering van den „verrezen d«x>de". Dat was werkelijk zooals hij hem weer gaf een fi guur, die aan Dickens deed denken. J. B. SCHUIL. Benoemd. Benoemd is tot ambtenaar van liet openhaal ministerie bij liet Kanton gerecht te Almelo, Mr. P. Losecaat Vermeer, advocaat te Haarlem. BIJENTEELT. De Nt ord-Zuichollaridsche afdeeling van de Veneerniging tot bevordering der Bijenteelt vergaderde Donderdag avond in hotel Royal, te Haarlem, onder presidium van den heer Ootmar Ingekonreai was oen schrijven van een deunvaardorsfirma te 's-Graven- hage, verzoekende een som van ruim f 100. een vordering \au den niet-hrr- kozen secretaris Van Es, te Rijswijk, te willen voldoen. Beslot on werd hier aan niet te voldoen, daar geen nauw keurige opgave is ontvangen, waarop zich do vordering baseert. Bovendien weigert de heer Van Es de eigendom men, boeken en bescheiden af te ge ven. Men zal dus-maai- afwachten wat de heer Van Es verder zal doen. Op voorstel van den heer Ooun&r werd overeengekomen, dat men den bijenteeltleeraar Van Gleisbergen zal polsen of hij al dan niet in Rijks dienst zou willen overgaan, voor men in deze zaak stappen doek Meegedeeld werd. dat do resultaten van korven op de koolzaadvelden v den heer Eveiein, waar nu 50 korven staan, zeer gunstig zijn. Uit de on derlinge besprekingen bleek, dat de Haarlemsche bijenhouders klagen over de tot nu toe verkregen resulta ten, terwijl die m de omstreken teer tevreden waren Naar de oorzaak zal onderzoek gedaan worden. DE ANTHONIE8TRAAT. Een lezer schrijft ons een brief, waarin hij bij vernieuwing de .aan dacht vestigt op 't verkeer in de An- thoniestraat Hij geeft in overweging een perceel daar ter plaatse van ge meentewege aan te koopen, voor ver breeding der straat. Wij riteenen evenwel dat daarmede niet veel ge wonnen zal worden, want wil men daar ter plaatse inderdaad een verba tering bewerken, dan zou de geheele straat verbreed moeten worden. H e r ij k. Op 8 Juni van 10—12 en van 2—4 uur heeft de herijk plaats in liet lo kaal Pand-poort voor de bewoners van de volgende straten Sc boter.weg, Schotersingel, Schoterstraat, V-room- straat, Holstéynstraat, Frans Hals plein en Frans Halsstraat. Examens L. O. Haarlem, 28 Mei. Opgeroepen 8 mannelijke candidtrton. Geslaagd de hoeren H. P. Vry, te Leideoltendam W. J. van Rooyen, te Leiden C.- van Soheyer, te Helder.T. II. C. Stoeltjes, te Hoorn. Rubriek voor Vragen GeaboDneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mita root beantwoording vatbaar, in tu renden bij de Redactie ran Haarlem's Dagblad, Groot* Houtstraat 58. Alle antwoorden worden geheel kosUloo* gegeven en too spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam eD vroonplaats van den insender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Ik verwoon /20.— per maand, heb een kind van drie jaar en verhuur twee kamers. Hoeveel be draagt nu mijn personeel© belasting, en is die juffrouw ook belastingschul dig? ANTWOORD. Voor kamerver huurders wordt de huurwaarde van het huis gesplitst in eigen-woonge deelte en verhuurd-gedeelte. De huur waarde van die verschillende gedeel ten wordt geschat en naar die schat ting wordt de belasting berekend. Kamerbewoners, die uitsluitend eigen mobilair hebben, worden zelf aangeslagen. VRAAG. Ik verwoon f 3 per week en heb een kind waarvoor 0.83 wordt afgetrokken, en moet 0.60 voor mobi lair betalen. Hoe groot is dan de to to le aanslag in de personeel© belas ting ANTWOORD. Bij een huurwaar de van 3 per week is geen belasting voor mobilair verschuldigd. Waar schijnlijk is de huur van f 3 per week abnormaal. U kunt daaromtrent in lichtingen krijgen Kleine Houtstraat 13,, kamer 4. VRAAG. Wanneer is het de uiter ste datum, dat de ronde stuivertjes [geleverd kunnen worden? ANTWOORD. 31 December 1914. llit de Omstreken HEEMSTEDE. Eervol ontslag. Aan den heer F. Comfurius is op zijn daartoe gedaan verzoek niet in gang van 15 Juni a.s. eervol ontslag verleend als klerk aan de Gemeente- gasfabriek. Gevonden voorwerpen. Terug le bekomen bij Saarloos, Voorweg 25, een rozen krans P. Elffers, Linschotcnstraat te Haarlem, twee sponsen J. Uelïssen, Kadijk 10, een zilveren armband W. Heuson, Oosterstraat 22, Haarlem, een rijwïelpomp; R. Everwijn, Wes terhoutstraat 1, een groen-lederen portefeuille; N. Waasdorp, Bleekers- vaart, een zilveren kinderarmband A. Weijers, Binnenweg 123, een zilve- ;n armband. Verloren door Lena Rusman, Kas tanjelaan, een zilveren armband. ZAND VOORT. Aangekomen vreemdelingen W. II. Roodhart, Don Haag, Haar lemmerstraat 1, 5 p. Ch. Jacob, Amsterdam, Menhuis, 2 pers. Fam. Teesemari, id. id., 4 p. Fam. Moonen, id. id., 2 p. Fam. YVillems, id. id., 3 p. Ekels, id. id. A. Norden, Berlijn, Hotel Groot Badhuis. G. Bornes, Rome, id., 2 p. Fam. Arriens, Haarlem, Pension Adrian a Clasina, p. Fam. Muller, Amsterdam, id 3 p. J. Herfst, id., Hallstraat 12, 4 p. L. Bouwman, Keulen, Hotel Groot Badhuis, 2 p. II. C. J. Willink, Winterswijk, id. 11 van dor Zwaag, Zeist, Kruisstefeg no. 22. E. Maassen, London, Zuidbuur tl9. G. J. Huettnck, Amsterdam, id. Farn. Menko, Enscliedé, Pension Nienhuis, 5 p. HAARLEMMERMEER. GEMEENTERAAD. Onze correspondent schrijft: Onder presidium van den burge meester, Mr. A\ .'Hob, vergaderde Donderdag de raad dezer gemeente. Met kennisgeving waren afwezig de heerea Eveiein, Los en Van Audel. Onder do ingekomen stukken be vonden zich o. a. diverse goedgekeur de raadsbesluiten door Geel. Staten vorsl Lg van den toestand der gemeen te, alsmede dat over de volkshuisves ting gedurende 1913, welke alle voor kennisgeving werden aangenomen. Voorts een verzoek van J. Broure a„ om aan het-huippostkantoor te Rijk een telefoonkantoor te verkrij gen en een gelijkluidend verzoek van P. van Reeuw ijk e. a. om een tele foonkantoor te Vijfhuizen te verkrij gen, welke verzoeken in handen van B. en W. worden gesteld om prae- advi.es; verzoek van W. Bakker en anderen te Hoofddorp, om over de Kruisvaart, ter verbinding van de Fortlaan niet den Stationsweg, een loopbrug to krijgen. Hierbij was ge voegd een lijst van bijdragen door be langhebbenden in dc kosten, tot een bedrag van 159.50. Verzoek van A. Koen en anderen, om openstelling te verkrijgen van de spoorbrug over de Hoofdvaart te Hoofddorp voor het publiek en, zoo dit niet mocht gelukken, dat dan van gemeentewege een verbinding over de Hoofdvaart zal .worden daargestold, in de nabijheid van de spoorbrug. Deze verzoeken worden roede in handen van B. en W. gesteld ter na der onderzoek en het uitbrengen van prae-advies. Een adhaesie-adres van den Neder- landschcn Bond van Motorwielrijders aan het adres van den heer Vincent, reeds in de vorige vergadering voor gelezen, inzake het nemen van stren gere maatregelen voor loslöopende honden. Dit adres zal gevoegd worden Hij de andore stukken, hierop betrekking hebbende, welke reeds in bandon ge steld zijn van B. on W. om prae- ödvies. Op 'net verzoek van den heer Mel- cliior, to Oude-Wetering, om eervol ontslag als gemeente-geneesheer in Wijk V, niet ingang van 1 Mei 1.1., wordt in zooverre gunstig beschikt, dat hem wel ontslag wordt verleend, doch niet eervol. Bedoelde geneesheer had kwestie gekregen met het Burgerlijk Armbe stuur, en dit college in zijn ontslag aanvrage als ontoerekenbaar gesigna leerd, welke signaleering de Raad niet wilde laten passeoren. Tot gemeente-geneesheer voor die ijk wordt nu benoemd de heer Bout hoorn, geneesheer te Lei muidon. In verband met de pensioenwetten wordt déze benoeming voorloopig een tijde lijke, namelijk lot wederopzegging» töe, doch met langer dan van 1 Mei 1914 tot 1 Januari 1916. Aan inej. A. EgginkTimmerman wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-vroedvrouw te Hoofddorp, zulks met ingang van 1 Juni a.s. Door den Voorzitter wordt op een vraag van den lieor Knaap medege deeld, dat B. en W. l>ezig zijn, maat regelen to nemen om in de vacature te voorzien. Aan B. en W. wordt een crediet redeend tot ten hoogste f75 voor offi cieel© ontvangst van het eere-comité enz. van het a.s. tuinfeest. Daarna komt in behandeling de vaststelling van een motor- en rijwiel- verórêlening. Hierover wordt lang en breed ge discussieerd, eerst bij de algemeen© beschouwingen, daarna bij de behan deling der artikelen. Bij artikel 5, waarin de maximum snelheid voor automobielen en motor rijwielen te Hoofddorp, Nieuw Vennep en het gedeelte Ring«lijk tusschen de Sloterbrug en den Sloterweg, door B. en W. werd bepaald op 20 K.M., welk getal na de gehouden discussien door B. en W. werd gebracht op 18 K.M. per uur of 300 Meter per minuut, werd door den heer Verkuijl voorgesteld, dit te bepalen op 15 K.M, per uur of 250 meter per minuut. Bij stemming hierover, ria eiiideloo 7.o discussion, staakten de stemmen. Vóór stemden de hoeren Verkuijl, Suidgeest, L. van Reeuwijk, Knaap, Kistemaker, Rombout en Kooy. Dit artikel zal dus op een volgende vergadering aan een tweede stemming worden onderworpen, waarna ook de eindstemming over deze verordening •zal plaats hebben. Van de rondvraag werd door geen der heeren gebruik gemaakt, waarna de vergadering werd gesloten. SCHOTEN". VER. TER BESTRIJDING DER ONVR1JW. WERKLOOSHEID. Donderdagavond hield de Vereeni- ging ter bestrijding der geldelijke ge volgen van Onvrijwillige Werkloos heid te Schoten in het lokaal van den heer Staal haar jaarvergadering. Da vergadering werd bij ontstente nis van den voorzitter, den heer E. do Graaff, gepresideerd door den 2en voorzatter, dear heer H. v. Leeuwen. Na een openingswoord door den voorzitter werden de notulen van de vorige vergadering oanizenomen. Bij de mededeel injgen zeide de voorzitter, dat besloten was var hert batig saldo f 500 bij de Rijkspos! spa ai bank, en de rest bij de Nuk spaarbank te deponeer en. Het jaarverslag was afgedrukt e de comvocatiobi 1 jeiten, zoodot de si cretaris volstaan kon met deze modi deeling. Uit hert jaarverslag van den seen tai'is blijft, dat de vereenlging IC leden telt Het aantal werklooze van 1 Decembtr 191330 Maart 1914 bedroeg 36. Uitgekeerd werd de som van f 589.04. De rekening en ver antwoording van den penningmees ter wijst uit, dat het nieuwe boekjaar met een voord eelig saldo van i 908.14 aanvangt. Oj> voorstel van den voorzitter zal een schrijven gericht worden aan liet gemeen tew erkJoozcnfonds, dat aandringt op spoed'gor uitbetaling der van gemeentewege v erstrekte gel den. Het jaarverslag van don penning meester woivi goedgekeurd. Tot leden der commissie tot het na zien der Iroeken van den penning meester werden verkozen de heeren Elzinga, Van Zanten en Immink. "un de aftredende bestuursleden heeren Hofstede, Nieman en Brandt, stelde de heer Brandt zich niet herkiesbaar. Op aandringen der 'crgudering verklaarde de lieer Brandt ten slotte, nog wel te willen aanblijven. De drie aftredenden werden' bij ac clamatie herkozen. Op voorstel van liet Bestuur werd art. 4 der Statuten in dezer voege ge wijzigd. dat reeds 18-jarigen tot. de ver eoni,ging kunnen toetreden. Hior- mede is de leeftijdsgrens met 3 janr verlaagd. De vergadering besloot vervolgens den secretaris tor vergoeding zijner drukke werkzaamheden een bedrag in f '25 per jaar toe te kennen. Do niaand November wordt uitkee- ringsinaand en de maand Maart vc r- alt als zoodanig. De irenzungn.eester spoorde de lo den bij de rondvraag aan, nieuwe le den te werven en zelf wat meer ac tief op te treden als lid der vereeiu- ging,, daar deze ariders achteruit zou gaan. Vervolgens betoogde de heer Over- huis, dat de ar)>eid, door de vrouw van den voorzitter voor de vereenl ging gedaan, aanspraak maakte op de erkentelijkheid der leden. Beslo ten werd, haar een schrijven van donkbetuiging te zenden. Op een vraag omtrent de Koninklij ke goedkeuring antwoordde de lieer Nieman, dat in een volgende bestiuurs vergadering hierover zal worden ge sproken. bijeenkomst werd te half tien gesloten. lang weer op Iioeia Radja terug kun nen zij». Ik heb bier cl ken dag m'n bezigheden, hetzij met m'n soldaten, hetzij met de bevolking, die me best mag lijden en die ik zooveel mogelijk tracht vooruit te brengen, wat ina tamelijk wel al is 't natuurlijk langzaam gelukt. Docii gaat net in Holland in de boerenstreken niet evenzoo? Ook daar gaan de poeren niet graag en vlug tot nieuwigheden over. Verveel ik me thuis, welnu, dan stap ik voor n dag of wat de rimboe in om te zoeken naar de vijandelijke bende, die hier zoo nu en dan nog eens komt, en zie bij gebrek aan de ze rnooie boschgezichlen prachtige bergrivier-kiekjes, waarvan ik nu cn dan eene foto neem. Ook valt er me nigmaal een hert of wild varken te schieten, dan wel heb je eens eene ontmoeting mot eene kudde olifan ten of eeri badaq (neushoorndicr)... Ook, boewei zelden, ontmoet je wel eens 'ri tijger of panter, over 't alge meen zeer schuw Ja ziet, vervelen is niet noodig Waarschijnlijk ga ik me binnenkort voor een paar jaren geheel aan het bestuur over dc Alj. bevolking wij den, de gouverneur, Z. E. de iuit.- gen. Swart, heeft me tenminste be loofd dat 'k tijdelijk conlroleur zou worden, wat ik aangenaam werken vind, en nu hij zelf de vorige maand hier eenige dagen op inspectie is ge weestheeft hij, daar hij zeer te vreden was over 't geen hij zag. ma gezegd, dat waarschijnlijk in Maart m'n benoeming zou afkomen. Zeker is het een groot- valooening _j zien dat je werk vrucht levert en prettig als het ook van hoogerhanc' een weinig geapprecieerd wordt." De wensch van den schrijver werd vervuld en de laatste brief werd 8 Fe bruari j 1. in de primitieve pasangra- han (logies voor doortrekkende gouw. reizigers) te Panton Mamoe geschre- Koloniën VAN EEN „WERKER" IN ATJEH. Onlangs bracht dc telegraaf ons het bericht, dat in Atjeh wederom een landgenoot door moordenaars hand was gevallen. Wij bedoelen den fen luitenant der infanterie, W. van Kregten, die, als civielgezaghebber in het Tjalangsche op tournee zijnde, door onbekend gebleven Atjehers was aangevallen en aan de daarbij beko men wonden overleed. Van bevriende zijde werd aan het Hbld. inzage verleend van particulie re brieven van den overledene, waar uit blijkt hóe ook deze werker in Atjeh, evenals de op even treurige wijze om het leven gekomen overste Scheepens, ziel» met hart en ziel aan de hem gestelde taak wijdde. Drie brieven zijn het, twee uit Kroeëng Raja, het vroeger als roo- versnest befaamde havenplaatsje, aan de Noordkust van Atjeh, gelegen aan der voet van den Goudberg, en de laatste uit het Tjalangsche. Wat ons zoo merkt 't Hbld. op nu in die brieven treft is hoezeer ook daaruit blijkt, dat wie in zijn In dische loopbaan niet enkel het over gangstijdperk ziet tot het dolce far niente van den gepensionneerde, maar daarin zijn levenstaak vindt-, zich ook over vele wederwaardigheden weet heen te zetten. Zeker, de schrijver van deze brie ven ontkwam ook niet aan het gevoel van eenzaamheid, zoo alleen zonder eenigen gezelligen omgang op een plaatsje al6 Kroeëng Rajo, waar de aankonist van een stoomschip een evenement was. En toch. In een schrij ven van daar, gedagteekend 5 Augus tus 1912 lezen wij o.a. „11c zit hier nu anderhalf jaar en toch is het best uit te houden. Bij af wisseling loop je eenige dagen pa trouille in de groote bosscher. om den Gouaberg en hebt zoo nu en dan zeer fraaie vergezichten, als je op een hoo- gen bergtop bent, dan wel ziet men wonderfraaie boomen en planten (weinig bloemen). Vijandelijke Atjehers zijn hier niet veel. Ben ik thuis dan heb ik het druk met rechtspraak, gampong-inspeciies, vergaderen van hoofden, landbouw, enz. enz., daar ik tevens belast ben met liet civiel bestuur aan de Noord kust, Zu«dwaarts tol den Goudberg, een streek ongeveer zoo groot als de provincie Gronin'gen, doch met wei- rog bevolking. Vooral deze laatste bezigheid is aangenaam en nuttig tevens. Zelf leer je veel en het is een ware genoeg doening als je ziet dat onder je be- schcicen leiding de streek vooruit- 'g iat. Ik ben nu vooral bezig de meti- schen tot landbouw in het algemeen en tot de klappercultuur in hei bij zonder te brengen en het gelukt me vrijwel, aL is de Atjeher ook lui." Aan het tweede schrijven uit Kroeëng Raja van 6 Februari 1913 is het volgende ontleend: „Toch moet je niet denken, dat ik het hier onaangenaam vind. Als dat toch het geval was, dan had ik reeds „De zon is goed en wel onder, het is stil. Alleen het geluid der branding van den onmetelijken Indischen Oce aan, het eentonig getik van neerval lende regen op bet dak en de klapner- boomen en het eentonige geluid van de onnoemelijk veie krekels, verbre ken de nachtelijke st'ltc. En als k niet zooveel last had van een enkele groote groene tor, die door hot icht aangetrokken met geweld tegen m'n hoofd aanvliegt en de vele, lastige mus kieteudan zou het een poétiech uurtje zijn." Zulk een uurtje etenit echter tol mijmeringen en is het niet treffend, dat schr.'s gedachten zich niet oplos sen in een verlangen naar al heigeen hij in zijn eenzaamheid moest derven maar in een bittere aanklacht tegen hen. die door hun treurige voorlich ting van het Ncderlandsche volk dat afkeerig maken van de grootsche taak. die het in Indië wacht „Nu gelijk hebben die kerels, al hebben ze het van hooren zeggen wel, maar dit neemt niet weg, dat ik ze een paar kwezels vind, die siechts het beroerde zien en 't goede in Jan Ocst niet appreciceren of bekend ma. ken. Kijk, ook over Holland of welk iaiw ook kan men klagen en veel slechts vertellen. Dorpen met mestvaalten bij de huizen, boeren die nooit een bad nemen, achterbuurten waar slecms gebrek heersclit enz. enz. Maar daar mee is dat land nog niet veroordeeld. En op die wijze schrijft dat. edele tweetal en brengt den Hollander nog verder van zijn koloniën af. dan hij reeds staat. Want een schande, drie werf schande inag 't genoemd wor- dat Nederlanders nog zóó weinig van hun schoone koloniën afweten na een bezi! van eenicre eeuwen Hel Hbld. merkt nog op - „Zoo spreekt geen droomer ot egoïst, die in zijn Indische' carrière alleen z'n eigen voordeel zoekt, maar een werker, een, die begrijpt waarin ons kleine volk ook nog groot kan zijn en die er een genot in vindt daar toe zijn steentje bij te dragen Te meer moet het dus worden be treurd dat moordenaarshand dezen jongen man moest treffen, van wiën, naar zijn brieven te oordeelen, nog zooveel goeds was te wachten. Maar 't is nu eenmaal zoo, dal het niet do minsten zijn in 'I hoekje, waar do zwaarste slagen vallen. En de hand van den Atjehschen fanaticus, hier en daar telkens nog opduikend uit do mae.-a, laat zich niet weerhouden door de overweging, of de gehate „ka- fir" mogelijk in het belang van land en volk Werkzaam is?" Leger en Vloot KADI-RNOOD. Door den minister van Oorlog is be paald, dat in verband met den heer- schenden kaderr.ood. aan alle mili cien-sergeanten onverschillig of zij al dan niet met groot verlof zijn, kun vergund worden om gedurende 2 ja ren dienst te doen als onder-offic er tegen eene vergoeding van f 100. Dio onderofficieren kunnen dan na ver loop van dien termijn, zich desgo- wenscht als vrijwillig onderofficier verbinden. DE „ZEEHOND Vaarplan van Hr. Ms. schoener „Zeehond" gedurende de maand Ju- ni 1914: Vertrek van Nieuwediep 3 Juni, aankomst te Lenvick 6 Juni. vertrek van Lerwick 8 Juni, aan komst te Lerw ick 13 Juni, vertrek van Lerwick 15 Juni, aankonist te Ler wick 20 Juni, vertrek van Lerw ick 22 Juni. aankomst te Bergen. 30 Juni, vertrek van Bergen 6 Juli.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6