NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang No. 9493 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG S JONI 1914 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIÊN: per drie maanden: Van 1—5 regels 75 Cis.: iedere regel meer ló Cts. Bulten het Arrondissement Voor Haarlem'-2Q Haarlem van 1—5 regels f\.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, koogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! Franco per post door Nederland U» JT50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. üS3ezTdSad,Voir Ha'artem' olï7* "W Redactie en «"üilitnfle: Gr00tt Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspa*rne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering tier (per Meek) ge^bcnneerden wordt gewaarborgd door ,,Tha Ocean" Rokin 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 4 JUNL Orgelbespeling in de Groote Kerk van 2—3 uur. Schouwburg: Biosc. "voorstelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Bloemen daal: Gemeenteraadsverga dering. OM ONS HEEN No. 1927 Practische zin In de wetgeving Op do VTang wat een w et is kan men o.a. antwoorden: de practische uitvoering van een theoretisch be ginsel. Practijk, die niet op theorie be rust. is namelijk ondenkbaar, maar theorie die niet wordt neergelegd en omgezet in stevige, nuchtere practijk, is als wet, als maatschappelijk voor schrift, onbruikbaar Deze quaestio is om zoo te zeggen altijd aan de orde, maar dezer dagen hoeft zij eenige bijzondere actualiteit verkregen omdat er v.eer een verkie zing voor een Kamer van Arbetd aan de orde is. Er moeten drie patroons- loden voor do Kamer van Arbeid voor de Drukkersbedrüven gekozen wor den, omdat de twee vroeger gekoze nen bedankt hebben en de derde (die veel op reds is) te laat zijn stukken heeft ingezonden. Er Is nogal afwisseling in de leden van deze Kamer. Dat komt doordat ze zoo weinig, ook met den besten wil van de wereld, kunnen uitrichten. Een van hun voornaamste bezighe den moest zijn wat in art. 2 d ge noemd wordt: „het voorkomen en ver effenen ran geschillen over arbeids- aangelogenheden..." maar, hoe 9Choon deze gedachte ook was, ze kon maar telden in vervulling gaan. omdat de wetgever iedere dwingende macht aan de Kamers van Arbeid onthou den heeft. Stelt hij op verzoek van een der partijen een lerzoeningsiaad In en behaagt het de weerpartij op den dag der zitting niet te verschij nen, dan schiet den verzoeningsraad niets over, dan met hangende pootjes naar huis te gaan; de tegenpartij dwingen tot verschijnen kan hij niet, In de typografie hebben dan ook de belanghebbenden hun eigen zaken be hartigd, een collectief contract geslo ten en voor geschillen een gemengde Commissie .opgericht, d;ie wel niet rechtstreeks dwingende macht bezit, maar toch weigerachtige, onhandel bare contractanten in ernstige moei lijkheden zou kunnen brengen, t'ie dezen wel zoo wijs zullen zijn te voor komen. Van dit oogenhlik af is het nut van Mn Kamer van Arbeid voor dit be drijf zelfs geheel twijfelachtig ge worden, omdat het verzamelen van Inlichtingen over arbeidsanngelegenr heden weinig te beduiden had; advie zen aan autoriteiten zeiden of nooit voorkwamen en adviezen aan belang hebbenden en het ontwerpen van overeenkomsten en regelingen op hun verzoek niet verlangd werd, ge lijk uit het bovenstaande blijkt. Ziehier nu een staaltje van een wet, die niet boven de theorie Is kunnen uitkomen en daardoor in de practijk weinig beteeken is heeft. De Loterijwet! Er is op dit oogenhlik, naar men weet, een groote actie op touw gezet tegen verschillende loterij-maatschap pijen. Overal in den lande staan over treders of gewaande overtreders voor de rechters, die zeer uiteenioo- pende vonnissen geven. Terwijl de eene beklaagde ontslagen wordt van rechtsvervolging, boort de andere tich tot belangrijke boeten veroor deelen; een afdoende uitspraak in hoogste instantie waarop de rechter zich dus te allen tijde beroepen en waarop hij steunen kan, beslaat er niet. En de wet dateert van 1905! Wie dit aan de langzaamheid van onze Nederlandsche procedure wil toeschrijven, heeft zeker niet geheel ongelijk, maar er Is toch nog een an dere fout en wel deze, dat ook dozo wet, ontstaan uit een theoretisch be ginsel, waarvoor men zeer zeker eer bied hebben kan ook al deelt men het niet, niet tot nuchter practische ont wikkeling gekomen is. Voor een een voudig rechtsgevoel is er wonderlij ke tegenstrijdigheid in, dat terwijl loterijen verboden werden, de loterij van den Staat zelf bleef bestaan. liet eene klopte niet met liet ande re. Zoodra kansspel door een wet af gekeurd en verhinderd werd, be hoorde de Staat zelf daartoe geen ge legenheid meer te geien. Of, indien het minder te doen was om het b e- g i n s e 1 zelf, maar vooral om de be scherming van den burger tegen het gevaar van verkeerde practijken (on juiste voorspiegelingen en het n et nakomen van eenmaal aangegane verplichtingen) dan had men coiv trólo op de loterij-maatschappijen moeten instellen, waarborgen van. hen moeten eischen, gelijk bijvoor beeld in Frankrijk tegenover verze ker iivgmaatsch&ppi jen geschiedt; daarmee zou de zwakke broeder uit geschakeld en de solide maatschappi j gehandhaafd zijn. De wetgever voerde het beginsel niet consequent door, maar verbood wel andere loterijen dan zijn edgene. Opvoedende kracht kon van deze hou ding niet uitgaan. „Hoe kan" zoo rede neerde de eenvoudige van geest, „hel deelnemen aan een kansspel afkeu renswaardig wezen, wanneer de Staat zelf daartoe de gelegenheid blijft ge ven? Zoo nam hij deel aan vele lote rij-ondernemingen, die zich ook na de tets'andkon ing van de wet ont wikkelden. Nu worden er vele vervolgd en vandaag of morgen» of misschien over eenige jaren, zal wel een eind uitspraak verkregen zijn, waaraan de publieke opinie dan eindelijk hou vast hebben zaL Misschien is dan in middels de uitbreiding van de Staats loterij, waarop aangedrongen is, tot stand gekomen; de eenvoudige van geest ijovongenoemd zal er dan niets meer van begrijpen en meer ontwik kelden zullen zeggen, dat onze lote rij toestanden een wonderlijk mengsel zijn van theorie en practijk. De oplossing van het vraagstuk, hoe 'toch. deze en andere wetten zoo tekort kunnen schieten, vindt de aan dachtige lozer wel, wanneer hij maar ijverig de Handelingen van de Tweo- do-Kamer bestudeert. Gezellig is de lectuur niet altijd, maar vaak leer zaam; bijvoorbeeld de gedachten wis sel ing over de pest-doktoren. Men zocht geneest eeren, die naar Indie wilden gaan, om do pest te helpen best rijden, maar er meldden zich te weinig aan. Laat ik eens een voorbeeld geven ontleend aan de bloembollenteelt. Te Haarlem zijn firma's, althans is er een firma, die naar verre landen menschen zendt, om daar nieuwe planten, nieuwe bloemen of variëtei ten te zoeken; deze menschen zullen niet talrijk w ezen, omdat zij groote botanische kennis moeten bezitten, zich dienen te wagen in ontoeganke- 1 jke bosschen, bij moerassen of op de bergen. Laat ons aannemen, dat een zoo danige firma bij advertentie een plantenboek er vraagt op een salaris van bijvoorbeeld (ik noem maar een cijfer) f 3000. Niemand meldt zich aan. Zal nu de firma klagen: „helaas er beslaat geen liefde meer voor de bota nie! Drieduizend gulden is toch een aardig salaris, ik geef niet meer!" De firma zal wijzer wezen en per nieuwe advertentie f 4000 bieden; als ook dit niet helpt f 5000.— of f 6000.— totdat er een geschikte sollicitant komt. Hoogstens zal de firma, zeggen: ..de plantenzoekers zijn "tegenwoordig duur". Maar de 6000 gulden zal zij gelaten betalen, omdat zij in de allereerste plaats een planten zoeker noodig hoeft. Hoe doet nu de wetgever, wanneer zich voor f 4800.niet genoeg pest- doctoren aanmelden? Dan klaagt hij over de weinige of fervaardigheid der jonge geraeeshee- ren, vraagt of zij soms gebrek aan moed hebben en... doet een nieuwe oproeping voor hetzelfde salaris; zijn eigenzinnigheid "gaat dus vóór het nuchtere feit, dat er meer doctoren moeten zijn, tot bestrijding van de pest. Wat meer practijk, wat minder theorie zou den Nederlandschen wet gever te pas komen. En deze klacht is een doorgaande, onverschillig welke partij op 't kus sen zit, J. C. P. Stadsnieuw* PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Be electriciteilsvoorziening. Heden verscheen het antwoord van Ged Staten op de afdelingsversla gen. omtrent de voorstellen tot het vaststellen van een verordening be treffende de levering van electrischen stroom in de provincie en tot het over nemen van aandeelen van de Kenn. Elect. Mij. Gaarne geven Ged. Staten toe, dat er nadeelen aan verbonden kunnen zijn, waneer voorstellen van ingewik- kelden aard met buitengewonen spoed behandeld moeten worden. Het waren evenwel omstandigheden die tot een spoedige beslissing noopten. Met genoegen ontwaarden Ged. Staten dat hun opvatting, dat de pro vincie Noord-Holland ten aanz:en van de electriciteitsvoorzieningbinnen haar gebied regelend en handelend dient op te treden, door zeer vele le den werd gedeeld Van de provincie mag worden verwacht, dat zij het daarheen zal weten te leiden, dat overal binnen haar gebied tegen re delijke voorwaarden stroom kan wort den geleverd. Dat de provincie daar door de grenzen van haar taak zou overschrijden, kunnen Ged, Staten niet inzien. Tot hun leedwezen kunnen Ged. Statera geen vrijheid vinden om hun aan de regeering uitgebrachte advie zen aan de Prov. Staten over te leg gen, Ged. Staten zien er lntusschen geen bezwaar in om mode te deelen, dat zij in dit adres te kennen gegeven hebben, dat zij van de wenschelijk- heid cener regeling ervan door het openbaar gezag ten volle overtuigd waren. Dat de aandeelen der Kennemer geen begeerlijk eigendomsobject zou den zijn wegens de bezwarende be palingen der door haar aanvaarde Rijksconcessie, waarmede Ged Sta ten met kannen instemmen. Het vertrouwen mag bestaan, dat de regeering van <le haar formeel ten dienste staande middelen geen ge bruik zal maken om do belangen der provincie te benadeelen. Ged. Staten willen thans niet In be schouwingen treden omtrent de vraag of in het algemeen het oprichten van een eigen provinciale centrale niet de voorkeur verdient boven het nemen van aandeelen in een naam) ven nootschap. Evenzeer zouden zij thans buiten bespreking willen laten de vraag of het aandeelenbezit in de K. E. M. al dan niet als een overgangs toestand tot een rechtstreekseb pro vinciaal bedrijf moet worden be schouwd Wanneer de voorstellen van Ged Staten worden aangenomen, zal dit laatste te allen tijde kunnen wor den overwogen. Verder geven Ged. Staten een uit voerige beschouwing van den finan- ceelcn toestand der K. E. M. De rentabiliteit der K. E. M. komt Ged. Staten voor, wanneer in de wij ze waarop het bedrijf tot dusverre wordt gevoerd, geen verandering komt, over in de toekomst behoorlijk geleverd te zijn. Met cijfers lichten Ged. Staten deze opvatting nader toe. De vraag van enkele leden waarom de provincie van Gebr. Stork meer aandeelen zal koopen dan voor 551.000 nominaal, kan worden be antwoord met de opmerking, dat Gebr. Stork wel al hun aandeelen, maar niet een gedeelte daarvan wen- 6Clun over te doen. Ook wanneer de Prov. Staten niet mochten besluiten tot het overnemen der aandeelen van de K. E. M. zouden Ged. Staten er prijs op stellen, dat de electriciteitsverordening onverwijld werd vastgesteld. Ten einde aan de gemeentelijke au tonomie alle recht te doen wedervaren wordt door Ged. Staten een nieuw ar tikel in de ontwerp-verordening op genomen, luidende Deze verordening Is niet van toe passing op de levering van stroom door de Provincie, of door een ge meente. wanneer de levering binnen haar gebied beperkt blijft, of binnen het gebied der gemeente, met welke zij omtrent deze levering een regeling heeft getroffen overeenkomstig arii kei 121 der gemeentewet. Deze verordening is voorts niet van toepassing op de op het tijdstip harer in werking treding reeds bestaande Inrichtingen, zoolang deze hun werk zaamheid niet uitbreiden buiten de gemeente, op wier grondgebied zij den lsten April 1914 electrischen stroom leverden. Gaan bedoelde inrichtingen na den lsten April 1914 over tot levering van electrischen stroom in andere gemeen ten, dan is deze verordening, tenzij op verzoek van belanghebbenden door Gedeputeerde Staten anders wordt be slist, slechts van toepassing op de werken, die dienen tot voorziening dier laatstbedoelde gemeenten. Ook hebben Ged. Staten nog eenige andere wijzigingen In de ontwerp-ver ordening gemaakt. Gedurende de maand Juni is de Raad van Beroep (Ongevallenwet en Ouderdomswet) alhier samengesteld, behalve voorzitter en griffier, uit de hoeren P. Vis Az. en J. F. Akker, leden-werkgevers, S. de Wolf en J. W. de Graaff. leden-werknemers, allen woonachtig te EnkJiuizen. AANBESTEDING. Dinsdag is door de Genie alhier in het Gebouw van 't Nut van 't Al gemeen alhier in het openbaar aan besteed liet hersiellen der brandschade aan de Infanterie-kazeme aan den Kou- dentiorn volgens bestek no. 163. Ra ming ƒ6260. 12 biljetien zijn ingeleverd. Ingeschreven is door: J. II van ageningene te Spaarn dam, voor 16470. J. E. A. Kaub en A Bierboom, ie Haarlem, voor 6440. Firma W. A. van Zanten, te Haarlem, voor ƒ6210. Th. M. van Deursen, te Haarlem, voor ƒ6138 A. N. Corneüs- 6en, te Haarlem, voor ƒ6100. W. Saeye, te Haarlem, voor 6275. D. P. Joustra, te Haarlem, voor ƒ6373 J. N. v d. Vlerk, te Haarlem, voor ƒ6996. Wed. P. van Heijet, te Velsen, voor 6705 J. W. F. Louw en Lubbers, te Haarlem, voor ƒ6435. L. H. Rings, te Santpoort, voor ƒ6250. D. v. Kam pen, te Bloemendaal, voor ƒ6428. PLAATSELIJK ARBEIDERS SECRETARIAAT. Het jaarverslag van het P. A. S. te in druk verschenen. Het bevat ook den beschrijvingsbrief voor de op Vrijdag 12 dezer te houden jaarverga dering Behalve de gewone jaarverslagen en de bestuursverkiezing zal als punt van bespreking (door de grondwerkers ingezonden) aan de orde komen „Vrije Arbeid". Aan het jaarverslag ontleenen we het volgende De stabiliteit der steimbewegmg geeft de beste hoop voor de toekomst Ook wat het onderling overleg betreft is het P A. S. vooruitgegaan. Over de niet-aangesloten organisa ties is het P. A S. minder tevreden. Velen plaatsen zich op het siandpuLt van den klassenstrijd, en juist moes ten de aanvaarders van den klassen strijd dezen voeren als klasse en niet als bedrijfsgenooten. Het bestuur hoojit dat uit de gegevens van dit ver slag de sympathiseerende organisa ties de noodzaak van aansluiting zul len inzien. Het ledental 6teeg van 150 tot 600; het aantal aangesloten organisaties van 5 tot 15. De door het P. A. S. opgerichte ier- eeniging van transportarbeiders voerde een succesvolle loonactieliet nieuwe tarief van de opgerichte Zaud- 6chippers-organisatie werd door de patroons aanvaard. Ook de nieuwe metaalbowerkeTS-organisatie had suc ces met een loonactie bij één patroon. Propaganda onder de fabrieksar beiders had geen succes. Een staking van bouwvakarbeiders leverde voor do arbeiders gunstig resultaat op Een houtbeiverkers-organdaatie werd opgericht, een voegers-organisatie, een metselaansvereeniging en een ty pografen- vereeniging. Ook in verschillende andere zaken trad het P A S. op. De inkomsten van het P. A. S. be droegen 166.46; er is een batig aal- do van 55.20. De belastingvoorstellen. (Vervolg, zie ook Derde Blad). In de tweede afi Progressie is volgens een lid der 2e afd. noodzakelijk, omdat de arbeiden de klasse de producenten zijm en uit de w aarde van het geproduceerde al le belastingen worden betaald; afge zien van bovenstaand feit worden in de praktijk alle belastingen, zoowei directe als indirecte belastingen op de van loon Levende klasse afgewen teld; verder Is er om te teven een on misbaar deel van de inkomsten en bij reien een deed, dat wel gemist kan worden. Naar gelang dit laatste deel grooter is kan er een veel grooter deel aan belasting worden opgebracht. Verder meende dit lid dat de arbei dende klasse reeds een veel te groot deel bijdraagt in de atgemeene kos ten door wat zij betalen aan invoert rechten en accijnzen waaruit het Rijk voor een deel de gemeentelijke uitkee- ringen betaalt cn in de verkapte ac cijnzen der gemeente, ni. de batige saldi der gemeentebedrijven, de recog nitiën dier bedrijven en de voordee- IIge levering van producten van die bedrijven aan do gemeente, terwijl ook door do minder gegoeden naar evenredigheid te veel wordt bijgedra gen in de opcenten op de rijksvei-te- ringsbetlastingen, de personeele belas ting. Een ander lid meende, dat de aJ- trek voor noodzakelijk levensonder houd niet behoort te worden ver hoogd; een verhooging van f 100 zoude aan belasting een verlies geven van f 82.500. J>a.t de arbeiders thans meer noodig hebben, komt omdat zij meer van "het leien eischen, maar daaraan kan nk< het recht outleend worden, dat de af trek voor noodzakelijk levensonder houd moet worden verhoogd In het Ben'.hamsche stelsel zit reeds progressie. Ad wat de arbeiders en de lagere klussen minder betalen moet door do 'boogere klaseen worden betaald. W orden de belastingen hooger dan worden do gegoeden verjaagd of ves tiging van gegoeden althans tegen gegaan, llij meende dat reeds thans veel Haarlemmers in de buitenge meenten woonden, wegens de liooge belastingen. Een ander lid meende, dat het denkbeeld, dat do arbeiders geen be lasting zouden moeten betalen zon derling althans vreemd ivas; waar is de grens van „arbeider'"; de kosten van productie zijn tegenwoordig meermalen greater dan de waarde der productie. Het is waar, do arbei ders konden voorheen van oen klein loon beter leven dan thans van een hooger inkomen. E>at arbeiders thans meer van den maatsohappelijken rijk dom eischen is een gelukkig verschijn «el, maar het is een vaststaand feit, dat de huiseigenaren, zoodna een loousverhooging is verkregen, daarop, door verhooging der huren, beslag leg gen. Dit lid aemtte liet denkbeeld om aftrek naar het aantal kinderen te verleeuen reeds van groot belang, ook aftrek voor de vrouw acht hij nood zakelijk, maar don zoude de aftrek voor on gei ruwden moeten verminderd worden, deze kunnen beter betalen dan gehuwden. Als de loonen stijgen, meende dit lid, dan willen do arbei ders wel belasting betalen. Door het eerstbedoelde lid wordt de gedachte, dat de gegoeden zouden vertrekken ln twijfel getrokken; de groote stad biedt voordeelen aan, die het buitenleven niet kan geven; men ziet dan ook tal van personen, die vroeger in een der groote steden woonden, na een paar jaar buiten gewoond te hebben, weder terugkee- 'ren. Dit lid wenserbte de vraag gesteld te zien, welke bewijzen er zijn, dat ie gegoeden bij bolastingverhooging zou den vertrekken. Verder stelde hij 'Je vraag, waar de gegoeden zich te Haar lem moeten vestigen. Er is zeer wei nig ruimte om te bouwen, terwijl tie woningen voor gegoeden zeer weinig ledig staan. De weinige vestiging van gegoeden vindt zijn oorzaak hierin, dat Haarlem, wat oppervlakte betreft, tot de kleinste gemeenten van Noord- Holland behoort. Annexatie op ruime schaal zal daarin verandering moeten brengen; dit zal bovendien ook noo dig blijken zoodra wij de spoorweg- 'haven willen graven cn er toe over- GREEPJES. ONS TOCNEEL. Dit greepje deed iemand, <lie 'k vanmorgen op straat tegenkwam. uit zijn tooneel-ervaring aan de hand: *t Was in Franeker. Ze gaven Marie Antoinette". De aankleed;ng van 't stuk was wat pri mitief, en de opioenng stond niet op het Allerhoogste peil, maar er was een tevreden publiek, dat diep ouder den Indruk was van de schriklijks scène waaxm Saaier re den dauphin en de prinses arresteert. De heer Santerre, geïmiteerd door 'n meneer met wat-jonoemt een dubbel'jc^ge zicht, rat op een keukenstoel tegen over Marie Antoinette en haar kim deren. Twee sansculottes, in de s8eeht-zi tiende uniformen maar ma lig op hun gemak, stonden er schutterig bij. Grrrrijpt ze' bulderde San- te rre. De zaal béefde, en sidderde van ontroering toen de rampzalige vorstin uitkreet vol pathos: Eerder over mijn lijk!... een tijgerin die men haar welpen ontneemt... enzoovoorta. Grijpt zei 1 Een der s,in.scuioHes schreed on zeker naar voren, blikte de situatae weifelend aan... en toen, op dit mo ment van opperste spanning en ont roering, ontglipten hem de fatale woorden: Welke mot 'k hebben... deuze of die? Succèe foul ER PAY. gaan een behoorlijk tramnet to ont- erpen. Volgens dit lid, diende men onder arbeiders te verstaan: allen die in loondienst werkten; arbeiders dus in maaischappelijken zin. De belasting moest voor dezen gevonden worden uit de meerwaarde door de patroons genoten, dat dit ti.ans niet mogelijk is, omdat het maatschappelijk s-.elsel daarop niet berekend is, ga/ h>j loe ir hel blijft daarom toch een zijner motieven waarom hij een sterke pro gressie gewettigd en noodzakelijk achL Aftrek voor de vrou w wordt ock door dit lid wen schel ijk geacht, doch dan zou hij niet wenschen dat de be staande aJtrek voor noodzakelijk le vensonderhoud w erd verminderd, im mers het voordeel door aftrek vo^r de vrouw zoude dan verdwijnen. Door een der leden werden cijfers gegeven van de belastbare inkomens over de laatst verloopen belastingja ren, de stijging door de controle-maat regelen, die door de verplichte aan gifte en betreffende het verlies door vertrek. Van verschillende zijden weiden deze cijfers bestreden als veel te vaag; ivol bleek er uit, dat een jaarlijks ac cres bestond vau 12 A 13 ton; dat daar aan eenmaal een einde zoude komen, zooals de verstrekker der cijfers meende, doordat men „de waarheid of althans de grens der waarheid lad bereikt van do inkomens werd door anderen ontkend en betwijfeld. Zoo wel vermogens- als bedrijfsbelasting ve'rtoonen eveneens telken jare eon be langrijk accres, dat Haarlem daarop een uitzondering zou maken, meenden zij te mogen betwijfelen, er besta hun inziens daarvoor geen enkel be wijs. Bovendien werd ontkend, al thans sterk betwijfeld, dat de cijfer» die het verlies van belastbaar inko men aaiden aangeven enkel dooi" ver trek zouden ontstaan. Een der leden was dan ook niet bang, dut de groote kapitalen zouden verdwijnen, maar was meer bang voo'r de Inkomens van 4 tot 10 duizend gul den. Een der leden verklaarde, dat hij niet gaarne zoude mede werkezi tot invoering van progressie; de arboi- ders en de middenstand zouden de inkomsten missen van de meer gegoe de klaseen. Een ande'r lid merkte op, dat blijk baar de gegoeden nog veel belastiu? ontduiken. Een derde lid meende, dat de ge goeden beter en gemakkelijker f 7000 kunnen missen, dan een arbeider 70 cent, toch moet voor iedere gemeente de invoering van progressie zelve wor den overwogen. Principieel is hij voorstander van progressie, toe» moot men behoedzaam zijn, bior hangt het belang aan een tijden draadje.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1