Antiek Porselein wil, een gedênkteeken. Dit begin Is voor ditmaal van Vlaardingen uitge gaan. De Knapen- en Padvindersver- eeniging Obudja, aldaar, stelde den archivaris van den Uriel, den heer Joh. Boen, een eerste gift ter hand voor een gedenkraam voor den Briel- Bciien veerman in de Sinte-Catharine- kerk aldaar, in het vertrouwen, dat het Nederlandsche volk daar ..in naam van Oranje!" zijn hulp en steun toe wil verleenen. NUT VAN 't ALGEMEEN. Heden hield deze maatschappij te Amsterdam haar jaarvergadering. De voorzitter, mr. F. Kranenburg, hield een openingsrede, waarin hij wees op de beleekems der maatschap pij," dio een ruim arbeidsveld ter be werking heeft, ter bevordering der volksontwikkeling, humaniteit en ver draagzaamheid. Spreker beveelde een verruiming van de organisatie aan, opdat deze nog meer nut zal kun nen stichten. Enkele wijzigingen in de statuten zijn daarom noodig. Door verlaging der contributie-grenzen moet het Nut meerdere leden uit het volk, die nu reeds van de instellingen der maatschappij profijt hebben, tot rich trekken. Ook in Indiö. vooral op Java, ligt voor de maatschappij nog een arbeids veld open. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden met -471 steeg, zoodat dit nu 1C373 bedraagt, De secretaris, die reeds pensioen gerechtigd is, verklaarde zich bereid nog 3 jaar aan te blijven. In 1915 zal het hoofdbestuur komen met een voorstel tot reorganisatie van het orgaan. Verschillende subsidies werden toe gestaan. (Reeds in oen gedeelte onzer vorige oplaag opgenomen.) Voor de 10-jaarlijksclie wetsherzie ning werden enkele departementen aangewezen. Centraal bockenmaoazijn* Het Hoofdbestuur stelde voor lo. in te stellen een door het 'hoofd bestuur te benoemen Centrale Com missie voor de volksbibliotheken van de Maatschappij, met eon Centraal boekenmagazijn, welke werkzaam zal zijn overeenkomstig een door het hoofdbestuur vast te stellen regle ment 2o. tot dat doel op de begrooting 191415 uit te trekken een bedrag van f 2550. In do toelichting van het voorstel wordt om. het volgende gezegd- In haar Rapport omtrent de Nu te- bibliotheken heeft de oommissie van onderzoek naar den boestand dezer in stellingen voorgesteld, <l«t de Maat schappij instelle „eene centrale com missie van advies" voor de volksbi bliotheken der departementen en In het leven roepen een „centraal boe kenmagazijn". De voorgestelde instelling beoogt een blijvende samenwerking van de Centrale Commissie en de verzorgers van de departementale bibliotheken, met het doel een geleidelijke reorga nisatie ran al dezo bibliotheken te bewerken, in dien zin, dat verkregen wordt, eenerzi ds een verbetering van het gehalte en, anderzijds een ver meerdering van liet aanbal der boeken in de onderscheidene rubrieken, zon der dat zulks ann de departementen of hun instellingen in verhouding meer geld kost De up 15 Mei 1913 gehouden verga dering van vertegenwoordigers van Nutsbibliotlieken, waarin 135 dezer bibliotheken vertegenwoordigd waren door 150 afgevaardigden, verklaarde zich éénparig voor deze instelling. Mot hoofdbestuur is eveneens over tuigd, dat van de werkzaamheid der voorgestelde Centrale Commissie zeer veel is te verwachten voor de bevor dering van de volksontwikkeling door lectuur. Na discussie werd 't voorstel bij ac clamatie aangenomen. - Een voorste! Jelsum—Corn juin om weer f 1000 te g .en voor onderwijs aan schipperskinderen, werd verwor pen. ƒ1000 werd aan 't hoofdbestuur ter beschikking gesteld voor bevordering der oplossing van 't woningvraag stuk. O a. zullen lezingen gehouden worden. Ook zuüen voordrachten gehouden worden over het meubileeren en ver sieren van arbeiderswoningen. DE PERSONEELS BELASTING EN WONINGEN VAN BOUWVER- EENIG1NGEN. „Het Eigendomsrecht", orgaan van de Vereenlging van huis- en grond eigenaren, drukt een vonnis van den Raad van Beroep voor de Personcele Belasting te 's-Gravenhage af, waar in een hoogere belasting-aanslag voor bouwvereeniging-woningen wordt goedgekeurd, uit de overwe ging, dat de huurprijs dezer vereent- ;ingswoningen niet in overeenstem ming is met de geldende prijzen voor gewone huurhuizen. 't Hbld merkt opHet zou ons leed do en indien mocht blijken, dat de op vulling van dezen Raad van beroep de algemeen gangbare zou blijken te zijn De bijzondere omstandigheden waarop de wet doelt, zijn naar onze nn-.Miing riiet aanwezig bij iemand, die het huis van een bouwvereeniging huurt. Wij begrijpen het standpunt van den fiscus zeer goed en elke aanval op den fiscus, waarbij hem on-sociale bedoelingen worden venveten, lijkt ons haast te dwaas om te vermelden. De fiscus moet billijkheid bij den aan slag voor allen trachten te bereiken hel spreekt vanzelf dat wanneer van twee menschen, beiden mét een inkomen van b.v. (11, de een er m geslaagd is een bouwvereenigings- woning van 3 in de week te krijgen, de tweede een huurwoning, die wel licht minder mooi is van ƒ4 in de week heeft moeten nemen, het onbil lijk was dien ongelukkigen tweeden man ook nog meer belasting te doen betalen. En do allereerste, gevolgtrek king die men maken moet is de grondslag huurwaarde behoort, even als de grondslag haardsteden, uit or.s belastingstelsel te verdwijnen. Hoewel wij dus de redeneering van den fiscus begrijpen kunnen, meenen wij toch niet dat zij juist is. De bouw- vereen icing-woningen worden ge bouwd om do huurprij'zen meer nor-1 maal te maken het gaat dan niet aan abnormaal hooge huren toch als het gewone peil to beschouwen. Een ieder, die zulk con bouwvoreen.- woning neemt, zou niet In elk geval een woning van dat soort nemen en feitelijk één gulden huur uitsparen. Er zijn ook menschen bij, die b.v. drie gulden verwonen kunnen en willen, i en door de bouwvereeniging nu voor dien prijs een goede woning hebben. De bedoeling van de personeel» be lasting is, in de huurwaarde een maatstaf te zien van den welstand van den bewonen Voor dezen man is die maatstaf een huur van vier gul den en door hem naar laatstgenoem den maatstaf te doen betalen, begaat men een onbillijkheid. VEREENIGING VAN CHRISTE LIJKE ONDERWIJZERS EN ON DERWIJZERESSEN IN NEDERLAND. Tweede Dng. Men meldt ons uit Amsterdam- De algemeene vergadering van de Vereeniging van Christelijke Onder wijzers en Onderwijzeressen in Ne derland en de Overzeesche bezitt-n- gen werd onder voorzitterschap van den heer J. Th. R Schreuder voort gezet. Voorts werden eenige punten van huishoudelijken aard behandeld, waaronder een voorstel tot wijziging van art. 4 van het huishoudelijk re glement Besloten werd nl. in dat ar tikel het woord „leden" te vervangen door het woord „afdeelingeiu" De bedoeling daarvan is de uitspraak van een referendum geldig te ver klaren, wanneer ten minste de heift der afdeelingen, inplaats van, zooala thans, len minste do helft der leden, er aan heeft deelgenomen. Ais hoofdbestuurslid werd gekozen de heer J. C. Wiertz Czn. te Winscho ten. Daarna werd de vergadering gesplitst in secties. In sectie-A kwam in behandeling Wachtgeldenregelirg en Kleine Scholen; in sectie-B Sub sidie-voorwaarden en Eigen school toezicht; in sectie-C Inwendige school organisatie; a Aantal leerlingen per klasse; b. Salarisregeling; c. Pensi oenregeling; d. Gommissiën van be roep. In de middagvergadering werd het onderwerp De aesthetische Opvoeding door Dr. J. C. de Moor uit den Haag ingeleid. DE NEDERLANDSCHE OFFICIE REN IN A'LRANIfi. Do redacteur van de Msb, te Rome seint aan zijn blad: De Tribuun publiceert een brief van Carracuohi, oud-Albaneesoh minister, waarin gezegd wordt dat de verschil lende verklaringen, die aan hem wor den toegeschreven, groofendeels valsch zijn. De Nederlandsche offi cieren verdienen ieders hoogachting en bewondering. Zij hehben do vrijwil ligers niet met revolvers bedreigd. HET TWEEDE CHRISTRLIJK- SOCIAAL CONGRES. De zaak van het Tweede Christelijk Sociaal Congres is wederom aanmer kelijk gevorderd. Dinsdag had te 's-Gravenhage een verrradering plaats van de regelings- commissde, wa arvan de namen der le den roods vroeger werden vermeid. Deze commissie wees aan als voor zitter dir. A Kuyper; als ondervoorz L- tors de heeren A. S. Talma en dr. J. Tli. de Visser; do heeren C. van der Voort van Ziju on J. R- Snoeck Hen- kemans als le en 2e secretaris; en den heer W. Hovy als penningmees ter. Tevens benoemde zij een commissie van organisatie, waarin zitting heb ben de heeren L. F. Duymaer van Twist, mr. R. van Veen en prof. mr, P. A. Diepenhorst, d e de keuze van plaats en andere maatregelen van organisatie zal voorbereiden. Eindelijk werd urw aangewezen eon commissie van 5 leden, bestaan de uit de heeren: dr. A. Kuyper, mr. dr. J. Sohokking, C. Smeeiik, dr. J. Th. de Visser em prof. mr. P. A. Die penhorst, die een meer uitvoerige be ginselverklaring zal formulae roa, welke aan de Christelïjke-Sociale ac tie meer vastheid en stuur zal trach ten te geven en dio at.n hot komend Congres ter beoordeel mg zal worden EEN RIJKE ARME. In de gemeente Smaliingerland overleed een oud vrouwtje, dat zeer schraal leefde, omdat ze weinig in komsten had. De erfgenamen vonden nu in het bedetroo f 14.000 aan papie ren, zoo meldt de Tel. POGING TOT MOORD. 't N. v. d, D. meldt: Tijdens de kennis te Krommenie op 2-en Pinksterdag, loste zekere V. d. II. een schot op mej. P., die in het café van haar vader bediende en in de dij werd geraakt. Door verschillende be zoekers werd V. d. H verhinderd meer schoten te lossen, zoodat er nog 5 patronen op de revolver bleven zitten. V d- H. koesterde liefde voor mej P. die sjwedg met een ander in liet hu welijk zat treden. Door de politie ge arresteerd, bleek V. d H, in nuchte- ren toestand te verkeeren en geen be rouw te hebben over zijn daad. Naar wij vernemen heeft V. d H bekend het voornemen gehad te hebben mej. P- te do oden de daartoe gebruikte re volver bleek evenwel een vrij onscha delijk voorwerp. V. d. H. is onmiddel lijk gearresteerd en gevankelijk naar' Haarlem overgebracht. ONTAARDE OUDERS. Dinsdagmiddag hoorden de buren van eon be won or der Moves', ram te Heer hulpgeschrei. Vele menschen snelden toe, en binnen eenige oogen- blikken had zich een menigte voor de woning verzameld. Op het kleine p'aatsje voor het huis mishandelden man en vnrouw hun 20-jarige doch ter. Deze liad een eind touw om den hals, hetwelk aan de eene zijde door de moeder, aan den anderen kant door den vader werd vastgehouden. Voor ds deur viel hot meisje bew uste loos neer. De menschen voor het huis waren stellig van meening, dat de ouders iiet meisje poogden te worgen, doch durfden in het begin niet te hulp komen. Een vrouw wierp wol met eea steen naar dón vader om het meisje te bevrijden. F.en man verlos te eindelijk het meisje, dat reeds blauw in het gezicht was. Nog dom cl fd.cn dag worden de mid ens gearresteerd, het onderzoek Is in vollen gang. De ouders ontkennen den opzet. Een zestal getuigen wor den gehoord. Het meisje vertoeft op het oogenbHk bij oen. tante. Zij is pas in Februari bij haar ouders terugge keerd uit het, gesticht Misérironde, waar zij ©enigen tijd verpleegd was zoo meldt de L. K. VERDUISTERING. Zondagmorgen hoeft een kantoorbe diende te Nijmegen, in gezelschap van zijn meisje, de stad verlaten, mot medeneming van een bedrag van pl.m. f 7000, toebehoorcnde aan zijn patroons. 3-OCTOBER VEREENIGING TE LEIDEN. In de to Leidon gehouden vergade ring der 3-Octobervereenuging, een vereen, die ieder jaar Leidens ontzei herdenkt kwamen de feeslplonnen voor 3 October aan de orde. Ten opzichte der voormiddag en der avondfeesten werd besloien. de traditie getrouw, di» even als ander» jaren te vieren, 's Morgens: koraal- muziek, spelen van het carillon, sprin gen der fontein op de Vischmaikt, uitdeeling van brood en haring, kof- fio, bier, pijpen en tabak; 's avonds feestviering op het Schuttersveld en in de Stadsgehocrzaal en vuurwerk. De middagfeesten zullen ditmaal bestaan in een optocht van gekostu meerde groepen van buitenlui, waar voor prijzen zi 11 en beschiklxiar ge steld zijn. INDISCHE DIENST. Voor dem dienst in Ned.-Tndië zijn bestemd mej. J. M. J. E. Brouwer, te Amsterdam, mej. J. J. van Beek te Utrecht beiden voor verpleegster le kL bij de militaire hospitalen; mej. M. J. van Slockum ie Amsterdam voor tijdelijk gouvernement/genees kundige bij den burgerlijken genees kundigen dienst. EEN ONDERWIJZER VOOR PRINSES JULIANA. De Koningm liaeft naar „De Standaard' meldt aan den heer Jan Ligthart, het bekende Hangsche schoolhoofd, het geven van het onder wijs opgedragen, dat Prinses Juliana eerlang zal hebben te ontvangen. De heer Ligthart moet d'ie vorocrcnde op dracht hebben aanvaard en het Ilaag- sche Gemeentebestuur heeft, als het blad wel is ingelicht, hem het nootBge verlof gegeven om zijn functie als hoofdonderwijzer te gel ijker tijd te blijven waarnemen. PESTBESTRIJDING OP JAVA. De ambulances 3 en 4, die het Ne derlandsche Roode Kruis naar Indië zal uitzenden, zijn samengesteld als volgt: Ambulance 3: zuster H. van Harre- veld, hoofdverpleegster, zuster H. Karsen en zuster P. E. Niewaal, ver pleegsters. Ambulance 4: zuster G. Joon, hoofd verpleegster, zuster A. E. M. Kurtz en zuster A. N. E. Monseos, ver pleegsters. Het vertrek is bopaald op 14 Juli met den trein van 4 u. 22 min. '6 na middags van het Staatespoorstation in Den Haag. De ambulances gaan te Genua scheep aan boord van de Rembrandt. INVOERRECHTEN IN DUITSCH- LAND OP TUINBOUW PRODUCTEN. De N. R. Ct. meldt- Het Ned. Landbouw-Wcckblad beeft onlangs medegedeeld, dat tus- schen den Duitscheu Tuinbonwbond en den Bond van Bloemenwinkeliers een compromis is gesloten, en alle belanghebbenden m den Duitschen tuinbouw riu dezelfde eischen stel len met betrekking tot de te heffen Iuvoerrecliten bij de nieuwe handels verdragen. Het lid der Tweede Kamer de heer Oosterbaan heeft thans tot den mi nister van buitenlandsche zaken de vraag gericht, of de mededeelingen van genoemd orgaan juist zijn, en zoo ja, wat de regeering deukt te doen, om dit dreigende gevaar voor onzen tuinbouw zoo mogelijk af te wenden, ONGELUKKEN. Men seint ons uit Schiedam: lu de Oliefabriek van de N. V. de Schie aan de Westerkade, geraak.e D n-sdaguvond van een der werklie den, zekeren de Koning, het sloofje, dat doortrokken was met olie ld vet, in brand. Toen de man zich op eens door vlammen omringd zag, sprong iiij in het water van cle W es terhaven, waar hij echter spoedig weer werd uitgehaald Hij werd vei- volgens naar het Ziekenhuis ver voerd. De man had echter zoodanige brandwonden bekomen, dat hij lu levensgevaar verkeert. BARBAARSCH NEDERLAND. Als antwoord op eenige ingezonden stukken in de N. R. Ct. (door cms overgenomen) schrijft „Cinis Ros trum'1 in de N. R. Ct.: Volgens de verschillende schrijvers der ingezonden stukken koint liet nu dus hierop neer dat de strautjeugd der door de Franschen bezoente plaatsen, en in het bijzonder te Har- J derwijk, heel geen kwaad heeft ge- daan, in tegendeel zich zeer lofwaar dig gedragen heeft. Maar die me vrouw Romain, die heeft het gedaan, die zal zich waarschijnlijk wel weer potsierlijk gekleed hebben en zoo doende tot baldadigheid hebben uit gelokt. Bekrompen geesll Kleinzielige be- volking! erger dan barbaarsch. Wan neer een barbaar iemand ziet die an ders van uiterlijk is dan bij, zal hij hem waarschijnlijk een kopje kleiner maken en zijn schedel in zijn hut op hangen en uit is liet. Maar wat doet onze lieve straatjeugd? niet alleen op het platte land maar in de groote steden ook. Zij treitert in meer of mindere mate allen die er niet saai- gewoon uitzien. Zoodra een beer of dame maar iets draagt dat anders- dan-ar.dera i3 wordt hij nageroepen, beleedigd, gehoond. Het gaat aldus te werk en zoo zal het te Harder wijk ook wol gegaan zijn- Eerst wor den de vreemdelingen aangekeken, do dapperste roept hun iets toe, de kameraadjes lachen er om hel hardst om; aangemoedigd door zijn succes roept hij weer, sist, joelt, scheldt en weldra doen allen mee en ieder wil zich op zijn manier onderscheiden, de een door spuwen, de ander door vuil te werpen, een derde werpt met steenen, weer een duwt een kleiner wicht tegen de aanstoot gevenden aan, enz. enz. enz. Is het wonder dat men op het lautst woedend wordt en dat men zoo'n 'slungel een oorvijg geeft? Vol komen gercchtvaadigd vind ik het en jammer dat er niet veel meereen pak slaag gekregen hebben. In plaats van zulke volksuitingen te verdedi gen zou men beter doen om er het naargeestige van in te zien, want de helden van deze relletjes zullen zich er zeer door aangemoedigd vinden en de eerste de beste gelegenheid zullen zij het den vreemdeling wel weer eens duchtig lecren. Schrijver X beschrijft o.a. in zijn ingezonden stuk nieuwsgierigheid, hij heeft het over bescheiden men schen!.. maar de Harderwijksche straatjeugd kan men iui niet precies .bescheiden noemen. Ook behoeft nieuwsgierigheid niet in balloorïg- Iveid, te ontaarden. En dien Ilardcr- wijkschen vtsscher vind ik niets ie beklagen en die zou zeker niet in Londen op een onhebbelijke wijze zijn behandeld. Wanneer vreemdelingen ons land bezoeken, kunnen wij niet eischen dat zij zich speciaal daarvoor klee- den .Aan de Vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenver keer zou ik willen voorstellen, aan onze grensstation® opschriften te la ten aanplakken waarop bijvoorbeeld staat geschreven: Lokt door Uw uiter lijk of door Uw kleeding de balloo- r.gheid onzer straatjeugd niet uit, di; zou dan iu verschillende talen ge schreven moeten worden. En in de gemeenten zelf zou ik doen aanplak ken; Spaar de straatjeugd, behandel haar met zachtheid, laat U in vrede's naam maar lijdelijk uitschelden en mishandelenof dit laatste be hoeft al niet meer, dat gebeurt in de ineesve gevallen al. BOEFJES. Dezer dagen deed een confectiefa- brikant in de Waruioesstraat te Am sterdam aangifte, dat een vrij dure mantel op onverklaarbare wijze uit zijn magazijn was verdwenen. Hot onderzoek, dat door de politie werd ingesteld-, bracht al spoedig aan het licht dat een 16 jarig magazijnbedien de wei wist waar de mantel was ge bleven. De jongen werd aan een ver boor ouderworpen en al spoedig be kende hij niet alleen den mantel, wel ken de patroon reeds miste, doch ook nog een zestal andere te hebben ver duisterd. Om de goederen te gelde te maken, had hij de medewerking van een drietal „vrienden", van wie de oudste 23 jaar. Deze „vrienden", die allen reeds meerdere malen mot de politie in aanraking kwamen, be paalden er zich zelfs niet loe de man tels te verknopen, maar spoorden den jongen magazijnbediende aan steeds weder nieuwe buit te bemachtigen. Voor een prikje werden de mantels verkocht aan juffrouwen, die gaarne mooi zijn voor weinig geld. Zoowel 'de steler als de helers zit ten thans aan het politie-bureau. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regeL Schoolkinderen verliezen dikwijls, vooral in de eerste school jaren, hun tot dusverre goeden eet lust, zij worden zenuwachtig. Een doelmatige voeding met lichtverteer- hare, smakelijke spijzen is het beste middel om dit euvel te voorkomen cn een 'regelmatige toediening van „Ku feke", liet beproefde voedingsmiddel, dat tevens versterkend is, verdient dan ook alle aanbeveling. „Kufeke" wekt den eetlust op, bevordert aan flinke toeneming van 'het lichaams gewicht en wordt door de kindereu met voorliefde genuttigd. Men dient hot toe als drank, als soep, met groente of zoele spijzen; met behulp der „Kufeke"-kookrecepten, die men bij de verkoope'rs van „Kufeke' genatte kan verkrijgen, is het mogelijk steeds aangenaam, varieerend voed sel te bereiden. ts koop gevraagd. A. VAN 'f HOF, Groote Markt 23 Stadsnieuws POLYHYMNIA. De werkende leden van het ge mengd koor Polyhymnia vierden Woensdagavond in de Karseboom feest, nu zij in den zangwedstrijd te Dordrecht zulk een mooie overwin- ning behaalden" een 2en prijs in een afdeellng waarn 16 vereenigingen kampten 1 De avond werd door eenige toespra ken van voorzitter en directeur ge- opend, waarna aan laatstgenoemde, den heer K. li. Kerk-hoff, een groote lauwerkrans werd aangeboden. Met voordrachten en dans bleef men eenige uren gezellig bijeen. BIOSCOOPTHEATER— Gil. MARKT. De directie heeft weer gezorgd, dat deze weck liet programma vol is van aantrekkelijkheden. Eenige stukjes van ernstige» aard naast veel, wat do lachspieren hun nuttige werking doet verrichten. Naast oefeningen van de Italiaansciio cavalerie en een dramati sche schets „Duur betaald", draaide 'n film, waarin we weer eens den be kenden dreumes Bout de Zan in za gen, 't kereltje, naar schatting 'n jaar of acht, die zoo langzamerhand in heel wat films de erg ondeugende maar lachwekkende hoofdpersoon is geweest. Hier sloot hij groote vriendschap met 'o schoorsteenvegers- jongen, wel op een vreemde plaats en op een vreemden tijd voor zulke dingen, maar toch goed bedoeld, 't Einde? Natuurlijk, dat ten laatste de schoorsteenveger méér dan blank, en Bout de Zan méér dan zwart was. Het dramatische schetsje: ,,De trom pet", waarin op 't laatst een doortrapt misdadiger door een kind tot inkeer wordt gebracht, was heel aardig te noemen. En toen k%vam het nummer dat aangekondigd was, als te zijn een „groote klucht"._ Waarlijk, er is niet te voel gezegd. En de heer Wcssels expliceerde weer zoo echt naar den smaak van 't publiek. Hij imiteerde o .a. den brui degom en den hotelbed lende bijzonder good. Tot slot een vlot gespeeld komisch stukje, waarin optraden: de dikke Bunny, zijn leelijke hurrvrouw en haar mooie nichtje. STEMMING VOOR DEN GE MEENTERAAD. De Burgemeester van Haarlem maakt bekend: dat op Woensdag, den lOcn Juni 1914 eene stemming zal plaats hebben ter benoeming van één lid van den gemeenteraad voor het eerste kiesdistrict dor gemeente Haarlem, en wel uit de navolgende candidaten: (vacature H. B. Weïj- land Jr.) Boes, A. G„ Kindörhuissingel 72. Groenen daal, M. II., Romolen- straat 48. Petri, M., God. Oude Graohit 82. En eene stemming zal plaats heb ben tor benoeming van één lid van den Gemeenteraad voor het eerste kiesdistrict der gemeente Haarlem, en wel uit de navolgende candidaten: (vacature J. A. Wilkens). Droste Jr., G. J„ Kennemeijplein 9. J'oosten, J., Duveuvoordestraat 45. Klein, M. L. A., Korte Annastraat 9 De stemming vangt aan des mor gens te 8 uren en duurt tot des na middags te 5 uren. De stembureau* zullen zitting hou den als volgt: dal in Tot stemdislrict A: (hoofd- s'bambuream) op het Raadhuis; dat in het stomdistrict B: in het schoolgebouw aan de Spaarnwou- de'rstraat, plaatselijk gemerkt No. 12 (thans Scliool no. 7); dat in het stemdislrict C: in het schoolgebouw aan de Haarlemmey- liedestraat, plaatselijk gemerkt No. 29 (thans- school no. 8). De inhoud van art. 128 van. het Wetboek ran Strafrecht luidt aldus: Hij die opzettelijk zich voo'r een an der uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voarïlihrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten tJoog-sle een jaar. EXAMEN L. O. Haarlem, 3 Juni. Geëxamineerd 8 vrl. candidaten. Geslaagd de dames: A. Nooideloos, Enkhuizen, J. Golharst, Alkmaar, A. C. Rietdijk, IJmuiden. H. M. E. Ruynigaart, Helder. Van 't Kantongerecht Vier personen, die na twaalven zich in een café hadden opgehouden, hoorden elk f 3— boete subs. 1 dag hechtenis tegen zich eischen. Even als de herbergier, tegen wien f 5. of 2 dagen geëisclit werd, protesteer den 7.ij tegen 't optreden van den verbaliseerenden agent, d'ie hen voor te veel herberg bezoek gewaarschuwd had. Een 18-jarig kantoorbediende, die 's morgens niet een 36—, en 's mid dags met een 45 K M. vaartje te Haarlemmerliede heeft gereden, met z n motorrijwiel, terwijl een 12 K M gangetje daar 't maximum is, zal zijn haastigen spoed met f5.en f 10 moeten betalen, als zijn verdediging, dat 't al zoo laat was, geen gewicht in do schaal legt. BEDREIGING. D© Tel. meldt nader: Wegens hét dreigen met een ines en het verrichten van daden van ge weld tegen zijn meerderen in rang, stond voor den krijgsraad te 's-Gra venhage terecht de milicien W. J. K., van de 4e comp. le bat. 10e reg. in fanterie te Haarlem, thans gedeti neerd. Den tweeden Mei, kort na de reveil le lag bekl. nog te bed in de kazerne, toen de serg. van de week hem gelast te op te staan. Hij weigerde dit onder bedreiging van den sergeant en be weerde ziek te zijn. Later, toen de dokter gelast had, dat bekl. dienst moest doen en bekl. in arrest gesteld moest worden, daar hij nog 8 dagen politiekamer te goed had, gelastte de zelfde sergeant den beid. weer op te staan en zich in arrest te begeven. Ook toen weigerde hij en met vloeken dreigde hij den onder-officier een mes in het lichaam te zullen steken en een oogenblik daarna stak hij werke lijk naar den sergeant, die echter nog bijtijds terugsprong. Vervolgens werd bold, door andere soldalen aangegre pen en in arrest gesteld. Uit de stukken bleek, dat bc-kl. meer dergelijke aanvallen van woede had, ook vóór zijn indiensttreding. Bekl. heeft een verzoek ingediend om een onderzoek in te stellen naar zijn geestvermogens, hoewel hij niet meent, bepaald krankzinnig te zijn. De auditeur-militair meent, dat daar voor geen termen bestaan. De verdediger, mr. B. van Rossom, die een onderzoek liet instellen naar den persoon van bekl ook naar zijn jeugd, kan meedeelen, dat bekl. ethisch zeer minderwaardig is, afkom stig is uit een zeer laag staand gezin van acht kinderen, die reeds op xeer Jeugdigen leeflijd geboet verwaar loosd weiden en aan de ouderlijke macht onttrokken. Zelfs had een der ambtenaren uit Haarlem, waar liet gezin destijds woonde, bericht, dat „zwijnen" in de stad nog beter ge huisvest waren. Op grond van tal van bescheiden, door hem over te leggen, achtte hij een psychiatrisch onder zoek zeer wenschelijk. Na in raadkamer te zijn verga derd, gelastte de krijgsraad een on derzoek naar bekl 's geestvermogens en benoemde tot deskundigen dr. Tem pelnians Plat, officier van gezondheid le lel-, te 's-Gravenhage, cn dr. Rosen- stein, zenuwarts, evcneeri9 aldaar. De zaak werd tengevolge daarvan geschorst lot 9 Juni a s. Ruit ingeworpen. In den trein van Amersfoort naai Amsterdam werd Maandagmiddag ©en glasruit van een 3e klasse coupé ingeworpen, waardoor de inzittende Jan Korte, te Haarlem woonachtig, Jicht aan het hoofd gewond werd. Waterloods g. Het hoofdbestuur van de Nel er landscha vereeniging tot verbetering ran den volkszang, heeft tot alle Ne derlandsche klokkenisten, dus ook aan onzen klokkenist, den heer H. \V. Hofmeester, het verzoek gericht om ©yenuls het vorige jaar op 18 Juni a.s. (Waterloodag) dos avonds van 9—10 uur een algemeene carillonbespcling te houden. De toestemming hiervoor is reeds door B. en W. verleend. EEN PROCES TEGEN DE E. S. M. De E. S. M. heeft met 'lo. Juni do tarieven barer abonnementen met 40 pet. verhoogd, en wil de loopende ver lengbare abonnementen alleen tegen betaling van het nieuwe tarief conti- nuoeren." Be bewoners van den Admi raal de Ruyterweg protesteeren hier tegen hunne buurtvereeniging heeft met aligemeeno slem men Ivesloten om een proces aanhangig te maken ten einde een principieel vonnis uit te lok ken. Een der bewoners beeft nu in het wachtlokaal aan het Spui te Am sterdam zijn nieuwe kaart op verlengd abonnement gekocht onder protest, in tegenwoordigheid van zijn rechts geleerden raadsman Mr. Joan B rden en twee getuigen. Dit ter voorberei ding van een eventueel proces. TEN BATE VAN HET HOEFIJZER VERBOND heeft op Zaterdag 6 Juni in lid Brongebouw tweemaal een poppen kost-vertoonin.g plaats. MILITAIRE WIELRIJDERS. Woensdagmorgen werd ona garni zoen bezocht door de lc Compagnie Wielrijders, ter sterkte van pi m 100 man, welke Compagnie een marsch maakt» onder leiding van don len- luitenant Hemmink. Na in de infanterie-kazern© gerust te hebben, marcheerde de compagnie te ongeveer 1 uur n.m. weder af. Ve r d u i s t e r i n g. D© kruidenier K. E. van II., uit do Zijlstraat, heeft Woensdagmiddag den loopjongen A. P, uitgezonden om geld te innen. De jongen is nog niet teruggekomen. Hij heeft medegeno men een fiets, f 2.50 w isselgeld en f 15 geïnd geld. Woonwagens. Vier woonwagens zijn gisteren door de gemeente naar Schoten geleid. Daar stonden er al zes. De politi© heeft een oogje in het zeil gehouden, tot de wagens des middags om 1 uur verder gingen. Zij waren op weg naai de Medembliksche kermis. Incompleet aan kader. Op 1 Juni jl. mankeerden aan de or ganieke sterkte van de 10e Infanterie brigade 17 sergeanten en 92 korpo raals. BESMETTELIJKE ZIEJvTEN. Volgens opgave in de Staatscourant kwamen in de week van 27 Mei tot en met 2 Juni te Haarlem voor: 1 geval van typhus en Febris typhoidea, 1 go- val van roodvonk cn 1 geval van Diph- teritis; to Heemstede 1 geval van ty- hups ol febris typhoïdea, 1 geval v an roodvonk en 1 géval van Diphteritis, en to Hillegom 1 geval van typhus en febris typhoidea, 3 gevallen van rood vonk en 4 gevallen van diphteritis. Reservekader. Het toelatingsexamen voor vrijwil liger aan het Reservekader bij de in fanterie of de vesting-artillerie zal plaats hebben t© Haarlem op 14 Juli 1914. Gevonden voorwerpen. Terug te liekomen bij: Ja. de Lagh, Duvenvoordestraat 100 een armband; C. Willemsen, Java- strnut 9 (Schoten), een decimeter, een bel en een stuk ketting; Cli. M. van do Ham, Burgwal 79 rood, een rijwiel- pomp; J. Silvis, Scheepmukersdijk 50, een armband; A. Scholten, Jacobijne- straat 38 rood, een portemonnaie; Ca. Verkaaik, Voortingslraat 51, een bril; J. W. Florijn, Groote Houtstraat 78, een portemonnaie met inhoud; P. Tjeertens, Haarlemmerliedestraat 4, een portemonnaie; Ma. van der Werf, Heerensingol 117, een armbandje; D. Meijer, Vooruitgangstraat 51, een ro zenkrans; H. van der Vliest, Schalk- wijlkerslraat 11 d, een armbandje; II. Terhorst, Leidschaslraat 66, een arm band; Ca. de Zwart, Oranjestraat 9, een hoepelspel; J. J- Heringa, Schou- tehsteeg 6, een portemonnaie met in- homl; G. v. d. Veldt, Heerensingel lflt een portemonnaie; J. Altena, Edison straat 28, een hond. TRAMONGELUK. Op de Rozengracht te Amsterdam werd Dinsdagavond een werkman, doordat hij nog op hel laatste oogen blik de rails wd.de oversteken, aan gereden door een tramwagen d r Electrische Spoorweg-Maatschappij. De man, die over pijn in zijn schouder klaagde, is per rijtuig naar zijn wo ning in de Graote WiMenburgerstraa» vürvoMvl. meldt de TeL

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6